ROVINCIA Nijs komt met de schrik vrij Irak-resolutie unaniem aangenomen Provincie eist verwijdering schelpen van bospad Hele wereld neemt kennis van zeldzame Venusovergang Kamer neemt genoegen met excuses aan Van der Hoeven alkenende [dooft niet in ucces Oranje Klad in verhuur vakantiehuisjes Bekele ook snelste op 10.000 meter 15 Arrestaties in lelgië en Italië 21 t/m 27 Minder sterke drank verkocht Verkoeling voor Stationsbrug in Middelburg door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - De schelpen op het mountainbike pad in boswachterij VVester- schouwen moeten weg. Dat eist de provincie Zeeland van Staats bosbeheer. De schelpen zijn on langs op een deel van de zes kilo meter lange route aangebracht. „Wij hebben dit juist gedaan om problemen op te lossen", zegt L. van de Weele van Staatsbosbe heer. „De route is niet verhard en op een gegeven moment ont staan er kuilen. Daar rijden de fietsers omheen. Voor je het weet heb je een mountainbi ke-route van zes meter breed." Maar de provincie is onverbidde lijk. „Men moet zich aan de wet houden", zegt woordvoerder H. Zandstra. Met Staatsbosbe heer is afgesproken dat er geen nieuwe verharde paden mogen komen. Verharding van het mountainbikepad kan volgens Zandstra niet worden toege staan. Het gaat volgens Zands tra om ongeveer twaalf kuub schelpen. „Houtsnippers mogen wel, want die horen m het bos." Voor Van der Weele is het alle maal niet zo simpel. „We zijn al lemaal goed voor de natuur. Wij hebben dit echt gedaan om er ger te voorkomen. We hebben al leen schelpen gelegd op de knel punten in de route." In het bos liggen wel verharde paden. Daarbij zijn onder meer tegels en beton gebruikt. Dit is vol gens Zandstra toegestaan, om dat deze paden er al lagen voor dat het gebied beschermd na tuurmonument werd. Voor eind juni moeten alle schel pen van het pad weg zijn. „Dat moet gebeuren met een kraan en dat gaat natuurlijk schade ople veren", aldus Van der Weele. Ook is nog niet bekend wie de schelpen moet opruimen. Het pad wordt onderhouden door mountainbikevereniging X-Tre- me. Staatsbosbeheer levert de materialen. Of Staatsbosbeheer een bedrijf vraagt om de schel pen te ruimen of dat de vrijwilli gers van de club worden inge schakeld, is nog onduidelijk. (Advertentie) Neem nu een Vijf weken voor 14,50 Voor automatische incasso stem ik (posDbankiekeningnummer Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem- PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan. 711688 555530" van onderstaand rekeningnummer J Iproef geldt eenmalig binnen zes j maanden) L J Noteer mij voor een abonne- ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati- t sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa- I tische incasso 56,60). CD per jaar met automatische J incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice j Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: 7, 0800 - 0 231 231 Wolken en zon Wolkenvelden met af en toe zon. Matige westelijke wind en vanmiddag rond 24 graden. 246e jaargang no. 134 woensdag 9 juni 2004 los nummer 1,20 Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen heeft in Veere kijkers opgesteld. foto Ruben Oreel GOES - In de hele wereld stonden gisteren telescopen gericht op de zon en werd het publiek in de gelegenheid ge steld de planeet Venus voor de zon langs te zien trekken, een verschijnsel dat zich 122 jaar geleden voor het laatst voor deed. De Middelburgse Volkssterren wacht Philippis Lansbergen pakte fors uit. Zo waren er in Veere en Middelburg kijkers opgesteld. Enkele honderden mensen volgden er het bijzon dere hemelverschijnsel. Het Perzische-Golfgebied werd beschouwd als een van de beste plaatsen om de Venus overgang te aanschouwen. In Abu Dhabi, de hoofdstad van de Arabische Emiraten, liepen geïnteresseerden door een tent met airconditioning waarbui ten zes telescopen stonden op gesteld. .In Thailand kon de Ve nusovergang op zes plaatsen door de telescoop worden beke ken. Voordat de planeet zou verschijnen stonden daar al honderden mensen, vooral schoolkinderen, in de rij. In het boeddhistische Thailand wordt grote betekenis gehecht aan de beweging van de planeten. In Peking konden belangstel lenden een diashow over de Venusovergang bekijken. Ver der werd in China weinig aan dacht besteed aan het ver schijnsel. Griekenland was een van de plaatsen in Europa waar de Ve nusovergang in zijn geheel te zien zou zijn en hier hadden twee Amerikaanse deskundi gen zich geïnstalleerd aan bei de uiteinden van het land. De astronomen hopen er onder an dere achter te komen waarom Venus bij de randen van de zon van een rondje in een druppel verandert. Libanese schoolkinderen bekijken de overgang in Alay op de berg Libanon. foto Jamai Saidi/RTR In het Nationaal Planetarium van Maleisië stond voor het publiek een telescoop opgesteld. foto Bazuki Muhammad/RTR internet: www.pzc.nl Een Westhoek vol kunst van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ziet er naar uit dat staatssecretaris Nijs van Onderwijs met de schrik vrijkomt. De rege lingspartijen lijken genoe gen te nemen met de verkla ring dat ze haar uitspraken in het vraaggesprek met Nieuwe Revu niet zo had be doeld. Nijs wilde alleen maar zeggen dat ze goed kan samenwerken met haar minister Van der Hoeven. Jk wilde aangeven dat we wel Iegelijk samen dbor één deur ;unnen. Ik herken mij alleen me! in beelden die ik heb opge- oepen", zei ze gisteren in de IVeede Kamer. Het beeld was dat Nijs haar minister niet ver- rouwt en dat ze informatie ach- erhoudt. Nijs (WD) probeerde n de Kamer dat beeld te weer- jen. „Ik heb niet gezegd dat ie minister politieke spelletjes en informatie heeft ach- êrgehouden", zei ze. Van der Hoeven (CDA) zei dat de opstelling van de staatssecre taris haar genoeg vertrouwen geeft om met haar verder samen werken. Nijs zei niet te heb- ;n overwogen af te treden. De fnïer kon dat maar moeilijk „Je kunt niet tegelijk er- ïen dat je iets gezegd hebt |nhet dan weer ontkennen", zei VdA'er Hamer. Volgens haar Van der Hoeven haar ge- ofwaardigheid verloren en ït Nijs zich afvragen of ze )EN HAAG - Premier Jan eter Balkenende heeft geen ho- t verwachtingen van de ver- chtingen van het Nederlands «tbalelftal op het Europees ampioenschap in Portugal. i] zei dat gisteravond en pas- ant in een toespraak in Den losch ter afsluiting van de cam- lagne voor de Europese verkie- ingen Hei is met voetbal buitenge- foon wonderlijk gesteld in ons and. Na één goede wedstrijd finen we ons al weer in 1974, 918 of 1988. Maar met alle res ect; dat is al jaren geen reëel Seld meer. Sterker nog, we mo rn blij zijn dat we ons hebben jkwalificeerd", aldus Balken de. GPD agina 17 •Oranje in Portugal Slijterijen hebben zwaar te lijden gehad van de accijns verhoging op sterke drank per 1 januari 2003. Vooral de afzet van de mixdrankjes zakte enorm. Het aantal boekingen van vakantiehuisjes in Zeeland in het voor- en naseizoen valt dit jaar tegen, meldt het Bu reau voor Toerisme. Goedkope aanbiedingen van reizen naar het buitenland is een van de oor zaken, vermoedt het bureau. Kenenisa Bekele is zijn befaam de landgenoot Haile Gebrselas- sie nu ook opgevolgd als wereld recordhouder op de 10.000 me ter. De jonge Ethiopische atleet was gisteravond in Ostrava ruim twee seconden snel ler met 26 minuten TP en 20,32 seconden. M Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12, 13, 14 en 15; Sport: 16, 17 en 19; Kunst: 21, 22 en 23; Uit: 25 en 27. Spektakel op Vlissings Straatfestival niet de eer aan zichzelf moet houden. Afgezien van de VVD stelden al le partijen zich uiterst kritisch op. Ook Van der Hoevens eigen CDA vond dat de minister na drukkelijk het vertrouwen moet uitspreken in haar staatssecreta ris. Van alle kanten klonk op het Binnenhof het woord 'onver standig' als het gewraakte inter view ter sprake kwam. Premier Balkenende zei dat Nijs dat zelf ook wel zou inzien. Maar na een gesprek met beide kemphanen maandagavond stelde hij vast dat de lucht is geklaard. Tot de zelfde conclusie kwam Nijs' par tijgenoot Van Aartsen. „Aan de slag meiden", adviseerde de libe rale voorman. „Er is genoeg te doen op Onderwijs." Van der Hoeven liet gisteren we ten dat de lucht inmiddels is ge klaard. „De staatssecretaris heeft zich in haar verklaring in tussen openlijk gedistantieerd van haar uitlatingen. Fouten ma ken mag, en ik ga ervan uit, heb er vertrouwen in, dat dit in de toekomst niet meer voorkomt." In het interview zei Nijs het te vertikken politieke spelletjes met haar minister te spelen. „Het was mijn bedoeling in het interview voor eens en altijd een streep te zetten onder de discus sie over de relatie tussen de mi nister en mij. Het is mij niet ge lukt dat beeld correct neer te zet ten. Mijn formuleringen hadden anders gemoeten en ik betreur dat." Zo verwijt Nijs in het inter view Van der Hoeven een tac tiek van verdeel-en-heers. De CDA-minister zou ook vergeten informatie door te spelen. ANP pagina 4 OCW geplaagd door affaires HUSSEL - De Belgische poli- e heeft gisteren bij huiszoekin- in in Brussel, Schaarbeek en ntwerpen vijftien mensen op- Spakt die betrokken zouden in bij internationale terroris- sche netwerken. worden verdacht van het van aanslagen in fit buitenland. (aar precies, wil justitie niet gjjt. De vijftien zijn onder jaar afkomstig uit Jordanië, prokko en Egypte. In totaal er tien huiszoekingen Milaan werden gisteren twee aangehouden op ver- ping van betrokkenheid bij fi terroristische aanslagen op 1 maart in Madrid. GPD agina 5 •terreurpeuken in VS van onze redactie buitenland NEW YORK - De VN-Veilig- heidsraad heeft gisteravond una niem ingestemd met de resolutie die de machtsoverdracht in Irak regelt. De resolutie was inge diend door de VS en Groot-Brit- tannië. Alle vijftien leden van de raad keurden de vierde ver sie van de tekst goed. Dat heeft de nieuwe Iraakse president Al Yawar bevestigd. De Franse minister van Buiten landse Zaken Barnier verklaar de eerder op de dag nog dat zijn land 'enige bedenkingen' had bij de jongste versie van de reso lutie, maar dat Frankrijk toch voor zou stemmen. Frankrijk is permanent lid van de Veilig heidsraad en had een veto kun nen uitspreken. De Amerikaan se president Bush was opgeto- (advertentie) gen over de stemming. De Fran se en Duitse toezegging volgde op de laatste concessies van de Amerikanen en Britten wat be treft de inhoud van het ont werp. De tegenstanders van de oorlog in Irak willen dat de toe komstige Iraakse regering meer te vertellen zou krijgen ovër Amerikaanse militaire opera ties. In de nu aangenomen reso lutie mogen de Irakezen advies geven over 'fundamentele veilig heids- en beleidszaken, waaron der beleid over gevoelige offen sieve operaties', maar ze krijgen geen vetorecht. Verder is be paald dat de multinationale troe- Kane in Kloosterzande Dat is gewoon penmacht in Irak 'ter beschik king staat' van de overgangsre gering. De coalitietroepen blij ven verantwoordelijk voor de stabiliteit.De resolutie geeft Irak de soevereiniteit terug van af 30 juni. De Irakezen krijgen dan weer zeggenschap over hun eigen politieke beleid, hun finan ciën en de natuurlijke bronnen. De termijn voor de verkiezingen is ook vastgelegd. De stemming' moet worden gehouden in janua ri 2005. Het parlement dat dan wordt gekozen moet een nieuwe grondwet opstellen. RTR/AFP pagina 3 Bot voert druk fracties op MIDDELBURG - De brand weer heeft gisteravond de Sta tionsbrug in Middelburg afge koeld. Door de hitte was het ij zer uitgezet, waardoor de brug vastliep op de landtongen. De brandweer werd om half acht gewaarschuwd. De twee bluswagens spoten enorme hoe veelheden water op de brug. Na ongeveer drie kwartier koelen, kon de Stationsbrug weer geo pend worden. Officier van dienst J. van den Boom had nog nooit eerder meegemaakt dat de Stationsbrug door de hitte vast liep. „Maar het is nu wel in vrij korte tijd opeens heel erg warm geworden." De Schroebrug, even verderop, haperde vroeger wel vaker bij warm weer. De provincie nam hier enkele jaren geleden maatregelen tegen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1