Rosmalen: Coria wel, Hénin niet Dekker pakt bergtrui voor de lol PZC TT Assen zoekt nieuwe sponsors Schalken houdt de eer hoog Paralympische ploe wil vooral inspirerei) Tegen- en meevaller Prinosil stopt met tennissen Jong Ajax moet in Arena spelen Evans wint bergetappe in Ronde van Oostenrijk Muskens volgt Mathieu op bij NOCNSF woensdag 9 juni 2004 door Cas Overzier ROSMALEN - Het grastennis toernooi van Rosmalen krijgt er op de valreep nog een pu bliekstrekker bij. Toernooidirec teur Marcel Hunze is nagenoeg rond met de Argentijn Guiller- mo Coria, afgelopen zondag ver liezend finalist van de Open Franse titelstrijd op Roland Gar ros. Justin Hénin haakte daaren tegen af voor het vrouwentoer nooi. Hénin heeft inmiddels ook afge zegd voor Wimbledon, het Grand Slam-toernooi dat direct aansluit op de Ordina Open in Rosmalen. De Belgische num mer één van de wereld moet voorlopig rust houden. Bloedon derzoek wees uit dat ze een viru sinfectie heeft. Een tegenvaller BERLIJN - Tennisser David Pri nosil heeft zijn professionele loopbaan beëindigd. De 31-jari ge Duitser, geboren in het voor malige Tsjechoslowakije, onder vindt te veel last van een slepen de rugblessure. Maandag verloor hij in de eerste ronde van het toernooi in Halle, dat hij in 2000 nog won, kans loos van de Amerikaan Mardy Fish. „Als ik hard train, gaat mijn lichaam in staking. Het heeft geen zin om nog door te gaan", zei Prinosil. Hij won op de ATP-Tour drie titels, was fi nalist in het dubbelspel op Ro land Garros in 1993 en behaalde brons in het dubbelspel bij de Olympische Spelen van Atlanta in 1996. ANP/RTR AMSTERDAM - De wedstrij den van Jong Ajax moeten voor taan in de Arena worden ge speeld. Dit stelt het auditteam voetbalvandalisme na onder zoek naar de rellen na afloop van Jong Ajax- Jong Feyenoord op 15 april. Die wedstrijd vond, zoals gebruikelijk bij wedstrij den van de jeugdteams, plaats op De Toekomst, het sportpark naast stadion de Arena. Na die wedstrijd kwamen Ajax-aanhangers het veld op en belaagden de Feyenoord-spe- lers. Volgens het auditteam on der voorzitterschap van oud-staatssecretaris M. Vliegent hart, had tijdens de wedstrijd al moeten worden opgetreden te gen wangedrag van supporters. Nu werd het afsteken van vuur werk, het bedreigen van journa listen, drankgebruik en het gooien met voorwerpen geaccep teerd. Dit gedrag had Ajax en de politie moeten aanzetten tot extra maatregelen tijdens de wedstrijd. Het auditteam roept clubs en supporterverenigingen op gedragsnormen te formule ren en deze te handhaven. Vliegenthart zei bij de presenta tie van het rapport in de Arena dat het incident geen groot opge zette actie was, maar gepland door een kleine groep. „Er was extra aandacht voor spannin gen, maar toen er geen grote groep Feyenoord-supporters kwam opdagen, dacht men dat daarmee de kous af was," aldus Vliegenthart. In het rapport staat dat gezien de spanning on der supporters, het belang van de wedstrijd en de animositeit tussen beide clubs men beter had kunnen beslissen de wed strijd in de Arena te spelen. Algemeen directeur van Ajax, Arie van Eijden zegt dat hij de aanbevelingen in het rapport aandachtig zal lezen. Wedstrij den tussen Jong Ajax en Jong Feyenoord worden voortaan in de Arena gespeeld. Dat geldt niet voor alle andere wedstrij den van Jong Ajax. Van Eijden zei dat Ajax per wedstrijd be slist waar de voetballers spelen. Na de ongeregeldheden heeft de politie 48 mensen gehoord die op het veld stonden. Ajax wil graag weten wie deze mensen zijn, maar de huidige wet politie registratie biedt te weinig ruim te om deze gegevens te delen met een voetbalclub. Het audit team stelt dat hel uitwisselen van informatie wel nodig is om bijvoorbeeld een stadionverbod op te kunnen leggen. ANP voor toemooibaas Hunze, die Hénins toezegging begin deze week binnen kreeg. „Gelukkig hebben we nog altijd drie speel sters uit de toptien in huis." Amelia Mauresmo (derde op de wereldranglijst), Nadia Petrova (nummer zes van de wereld) en de verliezend finaliste op Ro land Garros, Elena Dementieva (achtste), werden al eerder ge contracteerd. Tegenover de absentie van Hénin, in 2001 winnares in Ros malen, staat de komst van de toernooiwinnares van 2002, Eli- ni Daniilidou. Bedreiging Met het aantrekken van Guiller- mo Coria krijgt het mannentoer- nooi de nummer twee van de hui dige wereldranglijst in huis. Al is het natuurlijk nog maar de vraag of de 22-jarige Argentijn se gravelspecialist een serieuze bedreiging kan zijn voor spelers als Marat Safin of drievoudig Ordina-winnaar Sjeng Schal ken, beiden vakmannen op het snelle gras. Hunze: „Coria mag dan mis schien geen echte specialist op gras zijn, hij vormt wel degelijk een toegevoegde waarde voor ons toernooi. Je mag in hem toch een publiekstrekker zien." Arnaud Clement behoort wel tot het legertje van grasspecialis ten. Hunze kreeg gisteren de offi ciële toezegging binnen van de Fransman, afgelopen twee jaar verliezend finalist in Rosmalen. John van Lottum kreeg gisteren de laatste wildcard toegewezen. Daarmee komt de Nederlandse inbreng op een totaal van vijf. Naast Schalken en Van Lottum zijn Martin Verkerk en Dennis van Scheppingen de Nederland se deelnemers. GPD Goran Ivanisevic haalde gisteren alles uit de kast om de Roemeen Victor Hanescu op Queen's te overwinnen, maar het mocht niet baten. De Kroaat verloor met 7-6,4-6,4-6. foto Alastair Grant/AP door Norbert Kleinherenbrink LONDEN/HALLE - De Nederlandse top- tennissers zijn aarzelend begonnen aan de internationale grastoernooien. In het Lon- dense Queens wist Sjeng Schalken zich nog wel te plaatsen voor de derde ronde. Raemon Sluiter overleefde de eerste ronde in Engeland niet. Ook Martin Verkerk sneuvelde in Halle bij zijn eerste optreden. Schalken rekende op Queens af met de Zuid-Afrikaanse kwalificatiespeler We sley Whitehouse. De Limburger zegevier de in twee sets: 7-6 6-3. Hij liet vorige maand Roland Garros schieten wegens een virusinfectie. De Tsjech Radek Stepa- nek versloeg Sluiter in de tiebreak van de derde set: 3-6 6-1 7-6 (tiebreak 7-5). Queens, waar maandag John van Lottum al struikelde, is de eerste van twee voorbe reidingen op Wimbledon. Volgende week is het Ordina Open in Rosmalen. De All England Championships beginnen op 21 juni. Verkerk, als vierde geplaatst, verloor in de eerste ronde van de ongeplaatste Span jaard Fernando Verdasco. Hij ging in twee sets onderuit: 7-5 7-5. Andre Agassi moest opnieuw langer wach ten op de achthonderdste zege in zijn pro fessionele tenniscarrière. De Amerikaan verloor in het toernooi van Queens in de eerste ronde van de Rus Igor Andreev, een debutant op gras: 6-4 6-7 6-7. Het was bo vendien al zijn derde nederlaag op rij. Dat is hem sinds 1997 niet meer overkomen. Agassi staat door deze tegenvallende resul taten al sinds maart op 799 gewonnen par tijen. Die waren in totaal goed voor 58 ti tels, waaronder alle grandslams ten min ste eenmaal. De Welshman Ian Flanagan zorgde even eens voor een verrassing in Londen. De nummer 866 van de wereldranglijst over meesterde de Australiër Mark Philippous- sis in twee sets: 7-6 7-6. Oud-Wimbledon- winnaar Goran Ivanisevic is ook al klaar. De Kroaat verloor in drie sets van de Roe meen Hanescu, met 7-6, 4-6 en 4-6. ANP/RTR door Ad Pertijs ST-ETIENNE - Typisch Erik Dekker. Hij reed zich gisteren in de tweede etappe van de Dau- phiné Libéré (in een kopgroepje van vijf man) 165 kilometer uit de naad om 'voor het leuke' in bezit te komen van de 'bolletjes trui'. het tricot dat past bij de leider van de bergrangschik- king. „Ze geloofden me vanochtend niet toen ik het mijn ploegmaats vertelde", zei Dekker met een grijns van oor tot oor. „Levi Leipheimer zat me gisteravond aan tafel te 'kloten' met het feit dat ik had. meegespurt voor het bergklassement. Toen dacht ik: ik zal je laten zien waarom." Na twee kilometer al ging Dek ker, samen met onder meer zijn ploeggenoot Karsten Kroon in de aanval. „Ik zat in het wiel van Auger, die had bij wijze een zwaailicht op dat zei: ik ga de marreren." Het werd een zware, hete aanval. Dekker had zijn zin nen gezet op de eerste vier colle tjes van de vierde categorie. Daarop kon hij genoeg punten pakken om iedereen voor te blij ven. De laatste berg van tweede categorie mocht hij dan laten lo pen. Dekker kon na zijn geslaagde coup zijn lol niet op. „Het kost wat moeite, maar dan heb je ook iets", bekeek hij zijn rode trui met witte bolletjes. „Best mooi. Eerlijk, dit is puur voor de heb. Aan de andere kant: het geeft je dag een doel. Je bent alerter. En in de aanloop naar de Tour had den Karsten Kroon en ik zo'n dag nodig. Hier word je morgen niet sterker maar, maar met het oog op de Tour heb je er voor deel van." Ontsnapping Dekker zegt langzaam naar zijn Tourvorm toe te groeien. De ber gen zijn daarin niet zijn doel, wel het op een ouderwetse ma nier winnen van een etappe. „Dus desnoods weer met een lan ge ontsnapping, net zoals van daag." Dekker en zijn mede vluchters ('Die jongens hebben helemaal niks overgehouden aan deze dag. Ik tenminste nog een trui') werden teruggepakt op de laatste col van de tweede categorie. Daarna reden de spe cialisten in een groep van onge veer veertig renners zo hard mo gelijk door naar fimshplaats Saint-Etienne. Jose Enrique Gu- De Spanjaard Jose Gutierrez won gisteren de etappe in de Dauphiné Libéré en nam direct de leiding over in het algemeen klassement. foto Robert Pratta/RTR tierrez van Phonak won, zeven seconden voor zijn ploeggenoot Dessel. Met ook Pereiro en Sevil- la in de toptwaalf was Phonak de 'ploeg van de dag'. Kopman Tyler Hamilton was de enige van het Zwitserse team die een moeilijke dag kende. „Dit was mijn eerste dag weer in de hitte Mijn lichaam heeft een dag of vijf nodig om te wennen aan de ze omstandigheden", zei hij zich geen zorgen te maken. De man die vorig jaar de wereld verbaas de door met een gescheurd sleu telbeen de Tour uit te rijden in de topvijf, gelooft heilig in zijn kansen op de eindzege in de Ron de van Frankrijk. „Met name vanwege deze ploeg. Alles is ge focust op de Tour en iedereen rijdt honderd procent voor mij. Zeker weten. Niemand spaart zich voor zichzelf. Voor mij is dit kopmanschap een'heel ande re belevenis vergeleken met de zeven jaren die ik als knecht reed bij US Postal. Als leider moet je constant denken in het belang van het team. Je bent er een stuk drukker mee dan als knecht. Tijd voor andere dingen heb ik bijna niet meer, maar ik vind het wel een stuk leuker dan helper zijn." Hoeveel vertrouwen Phonak in Hamilton heeft, blijkt wel uit KITZBUHELER HORN - Ca- del Evans heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Oostenrijk gewonnen. De Australische wielrenner kwam na de bergetappe over 144 kilometer veertien secon den eerder aan dan nummer twee Michele Scarponi uit Ita lië. Diens landgenoot Mauri- zio Vandelli werd derde. Bes te Nederlander in de rit was Koos Moerenhout, die als achtste arriveerde. Evans nam de leiding in het klasse ment, Scarponi en Vandelli volgen op de plaatsen twee en drie. ANP het feit dat hij de Dauphiné Libéré rijdt en niet Phonaks thuiskoers de Ronde van Zwit serland. „Het geen enkel punt van discussie. Ik kan doen wat mij het beste lijkt. Dat is deze voorbereiding. De Tour de Suis se is te zwaar en zit te kort op de Tour." Dat zijn ploegmaats wel erg hard reden zo ver voor de Tour, die 3 juli begint in Luik, baarde hem geen zorgen. „Ze hadden zo'n dag nodig", sprak hij Dek ker na. „Ik heb al een piek gehad in Luik-Bastenaken-Luik en de Ronde van Romandië. Daarna heb ik rust genomen en begin nu weer. De anderen hebben een heel rustige aanloop gehad dit voorjaar. Ze werken pas naar hun eerste piek toe en moeten er daarom in deze ronde nog flink tegenaan gaan." GPD door Sven Remijnsen PAPENDAL - Nederland vaar digt 97 sporters aff naar de Para lympics, die van 17 tot en met 28 augustus in Athene worden gehouden. Het d'oel is om de prestatie van vier jaar geleden in Sydney, toen de Nederlandse ploeg veertiende werd in het me dailleklassement, te verbeteren of in elk geval te evenaren. Met de 49 begeleiders meegeteld bestaat de paralympische equipe uit 146 personen. Neder land komt uit in elf takken van sport. In totaal doen 4000 spor ters met een beperking uit 140 landen mee aan de Paralympics, die drie weken na de Olympi sche Spelen beginnen in de Griekse hoofdstad. De ploeg voor Athene is iets klei ner dan die van Sydney. Vol gens oud-schaatsster Thea Lim- bach, chef de mission van het pa ralympisch team, is er aan de se lectiecriteria weinig veranderd. Een plaats in de topzes van de wereld was een minimale vereis te voor kwalificatie. „Het is een topsportevenement, daar kun nen alleen topsporters heen. Al onze atleten besteden heel veel tijd aan hun sport. Ze zijn men taal erg sterk, ze hebben in hun leven veel te overwinnen gehad. Daarom hebben ze zo'n geweldi ge drive om de beste te willen zijn." Limbach heeft een aantal spor ters dat niet aan de kwalifica tie-eisen voldeed, tot haar spijt moeten teleurstellen. „Als je kwaliteit wilt, kan topsport hard zijn." Speerpunt De chef de mission hoopt dat de Paralympics een positieve in vloed hebben op het aantal ge handicapte sporters in Neder land. Talentontwikkeling is de komende jaren speerpunt in het beleid van Nebas NSG, de sport organisatie voor mensen met een beperking. Limbach: „We willen meer mensen bereiken. De Paralympics moeten, een bron van inspiratie zijn." Om de mensen te kunnen berei ken, sloot Nebas NSG gisteren op sportcentrum Papendal een contract af met de NOS jJ tionale omroep heeft zie: plicht vier grote sportevi ten voor gehandicapten ii te brengen. Tijdens de Py pies werkt de NOS s V Ün v BNN, dat dagelijks een ding verzorgt uit Athene rf, de naam 'Met één been nale'. NOS-directeur Gerard i sen, voormalig hoofd van! Sport, wil alle sporten, nemen, ook al bestaat bin redactie van het sportppJ"7 ma een verschil van - f over de status van geh; tensport. Gaat het om of niet? Dielessen: „Dat is eene? discussie. Maar ook de is er wel van overtuigd een bepaalde maatschap;» - verantwoordelijkheid drag [|j Denionstratiespnrfcgj Alle Nederlandse pari sche sporters hebben eer.. melijke beperking. Neds w vaardigt geen verstande!:; handicapten uit, omdatnJ Athene alleen in demonrt sporten mogen uitkomen juli vindt de officiële over van het olympisch en mil aile ;lecht fed< 05 lel pisch team plaats in hel n) haus in Scheveningen. Gi heS rg i rop !lR( et 1 oeto; he v Lege: ek n PAPENDAL - Mirjam Mi volgt Pierre Mathieu opal |qq nisch adviseur bij NOCNSF leybalcoach Mathieu, dit binnen de sportkoepel hield met de paralymp sporten, gaat meer tijd bes- aan Emlichheim, de D ploeg die hij traint. Voormalig taekwondoka! kens combineert de fund j™' en met de Paralympics fel )mu baan als topsportcoori: an bij Nebas NSG, de sporter; satie voor mensen met eenti king. Daarna zal een vaste nisch adviseur worden a steld. GPD door Jaap van Brummelen ASSEN - Alle ballen op Rossi moest het motto worden. De TT-organisatie bewoog hemel en aarde om Valentino Rossi als speciale gast bij de presentatie van de TT te krijgen. Is het gek? Rossi is hèt uithangbord van de MotoGP. En dat ook nog ter meerdere eer en glorie van Gau- loises, het sigarettenmerk dat eveneens titelsponsor is van de TT. Maar al wat er kwam: geen Ros si. De leiding van Yamaha is zui nig op zijn superster, zeker in de ze hectische periode. Want tijd om bij te komen van zijn specta culaire triomf in Mugello afgelo pen weekeinde is Rossi nauwe lijks gegund. Zondag is alweer de vulgende afspraak: De Grand Prix van Catalunya. Een paar grote posters op de coulissen achter het TT-bestuur plus een replica van de machine van Ros si op de baan. Dat was alles. Bij ontstentenis van 'II Dottore' sprong een echte dokter als waardig vervanger in de bres om het gereedstaande strijdros te bestijgen: Roel Pranger. „Zit er tenminste een echte dokter op", grapte Pranger. De officiële opening van de nieu we TT-website was Prangers eer ste daad als nieuw bestuurslid. Pranger, die in april na tien jaar voorzittersschap van de motor club Assen de hamer overdroeg aan Henri Wolters uit Roden, moet in het TT-bestuur op ter mijn de rol overnemen die Jaap Timmer speelt. Mister TT moet er over drie jaar uit. Roel Pranger is directeur Medi sche en Paramedische dienst van de GGz Groningen. Hij maakte jaren deel uit van de me dische dienst tijdens de TT. Op medisch gebied zorgde hij voor een doorbraak: de mobiele kli niek. Pranger: „Moshe Day an heeft me aan de hand van de zes daagse Israëlische oorlog op het idee gebracht. Hij bracht de voorzieningen naar de plek waar het gebeurt. Eerst de ge wonden stabiliseren voor ze in de ziekenwagen worden ver voerd, was zijn principe. Ik kocht een oude groentewagen. Als ik dienst had, stond ik er tij dens races mee aan de baan. In het begin heb ik heel veel kri tiek gehad, maar die groentewa gen is wel de voorloper geweest jet idi ra LDI rte> bei van de Clinica Mobile ym ngen circuitdokter Claudio Cos |erni cii'cuits afreist." Pranger zal in het TT-s zich concentreren op dep feuille faciliteiten op es nmj het circuit. De 74e editie» n lands grootste eendaagse s in(jS( venement wordt net jaar geafficheerd als Gsl (,bi,j Dutch TT. De steun baksindustrie is echter een: pende zaak. Afhankelijk een bezwaar dat Duit heeft aangetekend, één, hooguit twee jaar pE hon( ren van de verbod op tabaksreclame Assen jaarlijks zo'n 800 0 rjani lar, nog afgezien van zake a[ g, niet in de begroting zijn or. men zoals promotie voor: via abri's en billboards. Vaessen zoekt in ovi Doma, de eigenaar fl chie Grand Prix-rechten, een S^. sing. „We kunnen het o? manieren doen. Of we zo® emni ze eigen sponsors, ofwek jur het circuit reclamevrij cc beide oplossingen hangt wn j. prijskaartje. Wat levertaakt wat gaan we vraag. Deze zomer willen» b over praten." GPD s ikanl nd hi incoi jecc driaa ASSEN - Het gaat na z® iV-s» weer goed met Raymond S( ndat ten. Nederlands enige G at b Prix-deelnemer maakte irtu. op het circuit van Mug$ ierd zware crash. Zo zwaar zelfs, dat hij van de film mist. „Ik «r lache da'; ik op de grid stondtel het ziekenhuis kwam ik e enig mijn positieven. Gelufe e aa ik alleen kneuzingen". aat.2 coureur de aanwezigen - BV 1 de TT presentatie gerust (bber De coureur was gistere»", let g op reis van Mugello nas:: 11^ lona, waar de volgende - liet Prix zondag op de rol s'~ kei is jong»? Nederlander, die a set o zoen in het team van Ar.- et is naar debuteert in de 1® Iriaa daar morgen door cirts Costa nog eens tegen kt. worden gehouden. Aan irder daarvan wordt besloten' ank] verani' woord is hem tij# ng al: Grote Prijs van CataW aas'n dag te laten starten. GPÖ Het gaat goed met Schouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16