Leerling moet voorop staan Variatie in Oude Raadhuis fZC lijzondere acts op Straatfestival 15 ;een ontslagen ij reorganisatie dtOC Zeeland J ROC dreigde in financiële oblemen te komen als de oude ers werd voortgezet. Daarom begin vorig jaar een reorgani- leoroces in gang gezet, dat ge- 'logs rdgaat met vernieuwing van onderwijs. Het uitgangspunt 5beter onderwijs met minder ELICHT ROC Zeeland Boete voor mishandeling Slager vlucht voor overvaller Zaken met gemeente per telefoon Drie miljoenste Volvo in Gent - ;unst Phtf woensdag 9 juni 2004 rRnlf Bosboom j fcsiNGEN - Het Regionaal Inleidingen Centrum (ROC) «land venvacht de lopende re- iganisatie voor de zomervakan- af te ronden. Dat betekent „binnen de organisatie, waar t achthonderd mensen wer- i, bijna honderd arbeidsplaat- verdwijnen. Dat gebeurt zon- gedwongen ontslagen. i 5 i opleidingencentrum bleek loral nogal royaal in de men- i te zitten. Uiteindelijk werd >- sa jQjjferd dat het in de toekomst i 96 arbeidsplaatsen minder kunnen. Die operatie KcC( oidt gerealiseerd door het ver- oegd laten uittreden van oude werknemers, het niet verlen- n van tijdelijke arbeidscon- sSeten en natuurlijk verloop. tadanks dat ik het een heel 0 w paar proces vind, constateer ik del' it we de taakstelling halen zon- )0« rgedwongen ontslagen", zegt ds* Lilipaly, die op 1 augustus of- J aeel aantreedt als directie bitter. Hij streeft ernaar de organisatie over enkele weken [kunnen afronden. „Ik vind theel belangrijk dat de mede- ïkers vóór de zomerperiode jen waar ze aan toe zijn." au et ROC is verder druk doende »l de verdere concentratie van vestigingen. In september toj! ordt het nieuwe complex aan Bessestraat in Goes in ge- 3 uikgenomen. Daar worden de isters Zorg, Welzijn, Cios aesen Educatie gehuisvest. De idere locaties in Goes gaan ii dicht, arna wordt begonnen met de jjS nenvoeging in Vlissingen. lar blijven twee gebouwen 'er: aan de Oude Veerhaven- 'r-! ig (naast de HZ) en het voor- PZC-kantoor aan de Btsouburgseweg. Als laatste in Middelburg verhuisd, ar blijft alleen het complex ideRavensteijnweg over. jjfl ardt ïi door Rolf Bosboom Het klinkt zo vanzelfsprekend, maar dat is het nog niet. Het onderwijs zelf moet weer voorop staan bij het Re gionaal Opleidingen Centrum (ROC) Zeeland. „Dat is het kemproces. Daar leg ik mijn prioriteiten", zegt J. Lilipa- ly. „We moeten ervoor zorgen dat onze deelnemers zo goed mogelijk worden toegerust om een rol te spelen in de sa menleving." Lilipaly werd onlangs per 1 augustus be noemd tot voorzitter van het College van Bestuur, zeg maar algemeen direc teur. Sinds vorig jaar oktober fungeert hij al als interimvoorzitter, nadat de toenmalige topman A. Rikken de laan was uitgestuurd door de Raad van Toe zicht, vanwege een onwerkbare situatie binnen het management. Lilipaly was toen voorzitter van de Raad van Toe zicht. Sinds kort neemt hij dus de plaats in van de man die onder zijn leiding is weg- J. Lilipaly: „We zijn er nog niet. Er is nog een lange weg te gaan" gestuurd. Lilipaly kan zich voorstellen dat daar bedenkingen tegen zijn. „Ik weet dat niet honderd procent van de mensen hierachter staat. Aan de andere kant ben ik onder de indruk van de warmte die mij via allerlei reacties tege moet. is gekomen." Hij zegt niet direct ja te hebben gezegd, toen de Raad van Toezicht bij hem aanklopte. „Maar toen de organisatie een beroep op me deed, heb ik mijn hart laten spreken." Rode draad Onderwijs loopt als een rode draad door Lilipaly's carrière. Hij stond voor de Mas, doceerde aan de Pedagogische Academie, werkte als onderwijsinspec- teuir, was twaalf jaar PvdA-Tweede-Ka- merlid met vooral aandacht voor het on derwijs en trad nadien op als adviseur van de Nederlandse onderwijsminister op de Antillen en Aruba. „De combinatie vind ik wel interes sant", zegt hij over zijn nieuwe functie. „Ik ben terug bij mijn oude stiel, waar ik gebruik wil maken van de bestuurlij ke ervaring die ik inmiddels heb opge daan. Het ROC kan profiteren van mijn netwerken." Als voorbeeld noemt hij zijn uitgebreide contacten met de ha vens. „Nu ik hier zit, is het voor mij heel eenvoudig om een lijn te leggen naar de haven van Antwerpen. Er komt binnenkort een gesprek om te kijken wat we voor elkaar kunnen betekenen." Samenwerking met het bedrijfsleven, om ervoor te zorgen dat praktijk en op leiding goed op elkaar aansluiten, staat bij hem hoog in het vaandel. „Dat sa menspel is van wezenlijk belang: wat zijn de trends en hoe kunnen we ons on derwijs daarop afstemmen, zodat de leerlingen doorstromen. Onze docenten worden ook geschoold om die trends te ontdekken." Nog belangrijker vindt Lilipaly de rela tie tussen onderwijsinstellingen onder ling. Nauwe contacten met collega-insti tuten, toeleverende scholen zoals het vmbo en vervolgopleidingen acht hij on ontbeerlijk. „De leerling staat centraal. Die moeten we samen zo goed mogelijk door zijn schoolloopbaan loodsen." De samenwerking moet niet alleen met de mond worden beleden. „We hebben onze mond er vol van, maar hoe doen we dat dan?" Veel waarde hecht Lilipa ly aan de bundeling van de krachten op maritiem gebied met Hogeschool Zee land. „Dat staat voor mij in hoofdlet ters geschreven." Aanvullend Ook de banden met ROC Westerschelde zijn goed. „Samen moeten we zorgen voor een goed aanbod in de provincie. We dienen naast elkaar te staan, aanvul lend te zijn in plaats van concurre rend." Een fusie ligt op korte termijn echter niet voor de hand. „Ik sluit niet uit dat dat ooit gaat gebeuren, maar het gaat niet aan dat wij als grotere partner het initiatief nemen. Ik ben er niet op uit om ROC Zeeland nog verder te laten groeien. Het is veel belangrijker goede samenwerkingsverbanden te hebben." foto Ruben Oreel Het opleidingencentrum ontstond in 1997 door een fusie van vijf instituten. De samenvoeging is een proces dat die pe sporen heeft achtergelaten, wat me de heeft geleid tot de directieperikelen die het ROC de afgelopen jaren hebben gekenmerkt. Vorig jaar is een nieuwe or ganisatiestructuur ingevoerd, waarbij het onderwijs is verdeeld in negen clus ters, met eigen directeuren die grote ei gen verantwoordelijkheden hebben ge kregen." Lilipaly constateert dat de nadruk de af gelopen tijd erg heeft gelegen op de be drijfsvoering en minder op het onder wijs. „In die zin zijn we een beetje uit koers geraakt. Ik wil terug naar de na druk op het primaire proces, het onder wijs zelf. We moeten docenten ook ont doen van alle ballast, zodat ze zich vol ledig daarop kunnen richten." „We zijn er nog niet. Er is nog een lange weg te gaan", constateert Lilipaly. „Ik poets de littekens van de geschiedenis niet weg, maar ik zie een groeiend elan onder de medewerkers. Langzaamaan ontstaat het ROC Zeeland-gevoel." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een negentienjarige inwo ner van Vlissingen wegens mishandeling conform de eis veroordeeld tot 227 euro boete. De man was 7 juni vorig jaar in Vlissingen betrokken bij een vechtpartij. De Vlis- singer vertelde in een reactie te hebben geslagen toen hij door een groep jongeren werd vastgepakt. Hij voelde zich niet schuldig, maar de politierechter vond de mishande ling bewezen. „Uit het letsel van het slachtoffer blijkt dat u er flink op los heeft geslagen", zei ze. OUDE TONGE - Een 44-jarige slager in Oude Tonge is maandag op de vlucht geslagen voor twee overvallers. De slager stond die ochtend rond half zes in de winkel zijn vleesvoorraad te bereiden, toen een nog onbekende man op het raam Mopte. Nadat hij had aangegeven dat de sla gerij pas later open ging, stapte de zonderling in een auto, waarna de bestuurder zachtjes tegen de pui van de win kel aan reed. Ter verdediging pakte de slager een hakbijl, maar toen de overvaller vervolgens een vuurwapen op hem richtte, verkoos het slachtoffer toch het hazepad via de achterkant van het pand. De daders verdwenen onver- richtterzake. TERNEUZEN- De helft van de vragen en verzoeken van burgers die bij de gemeente Terneuzen binnenkomen moe ten over vier jaar telefonisch zonder tussenkomst van vak afdelingen kunnen worden afgehandeld. Nu ligt dat per centage rond de twintig procent. Toch is de gemeente re delijk tevreden over het functioneren van het telefonisch informatiecentrum B en W hopen de productinformatie voor de telefoondient te kunnen optimaliseren, zodat in de toekomst steeds min der mensen voor vragen aan de gemeente de deur uit hoe ven. Ook de geplande invoering van het digitale loket moet daartoe een bijdrage leveren. GENT - Bij Volvo Cars in de Gentse kanaalzone is de drie miljoenste personenauto van de band gereden sinds de start van de fabriek in 1965. Vlaams minister-president B. Somers reed de jubileumauto van de lijn. De Vlaamse regering besliste onlangs 12 miljoen euro vrij te maken om Volvo-Gent uit de huisvestingsproblemen te helpen. De Zweedse autoconstructeur wilde sinds jaren uitbreiden maar plaatsgebrek in het havengebied maakte dat tot nog toe onmogelijk. De Vlaamse overheidssteun dient voor de verhuizing van Volvo's buur, met name de houtimporteur Sidoco. Wegens gebrek aan ruimte vond de recente capaciteitsver hoging van 150.000 naar 270.000 auto's per jaar plaats binnen de bestaande fabrieksgebouwen door de invoering van een nachtploeg en de uitbesteding van een groot deel van de materiaalopslag. De vrijgekomen ruimte door de verhuizing van het buur- bedrijf maakt het Volvo Cars mogelijk zich kandidaat te stellen voor de productie van de opvolgers van de toekom stige modellen van de Volvo S60 en V70 en voor bijkomen de varianten van het compacte gamma. Volvo heeft in Gent zo'n 5.000 werknemers. Olieverf, keramiek, natuursteen, metaal en brons et Franse reddingsteam G.I.G.N is één van de achttien groepen die optreden tijdens de Straattheaterdag. jOf Ernst Jan Rozenriaal JSSINGEN - Het Straatfestival Vlissin- n trekt de lijn door die vorig jaar is inge- t De stad is van 6 tot en met 11 juli een 'dium voor theater, beeldende kunst, dans rouziek. De afsluitende zondag staat gro- •®deels in het teken van eigen producties. ?t ls de tweede keer dat coördinator Frank n Iersel verantwoordelijk is voor de pro- smering van het Straatfestival. Nog iets ttder dan hij van plan was, heeft hij het pgramma in de breedte weten uit te bou- De Raad Kunst Cultuur Vlissingen °et dit jaar 25.000 euro bezuinigen en taraan moet ook het Straatfestival een entje bijdragen. „Daardoor heb ik wat ®fen ik had op het gebied van beelden kunst moeten doorschuiven naar volgend ir Daarbij komt dat je ook bij een tweede 'lenog niet alles kunt doen zoals je wilt. eb vorig jaar heel veel mensen leren ken- f' aar *s een lawine aan ideeën uit voort maar wil je dat realiseren dan I ïe vroeg genoeg bij allerlei subsidiege aankloppen." Wat niet wegneemt dat eGrsty°lgende festival tal van bij- ,er® ac^s zDn gecontracteerd, aldus Van e - Anders dan vorig jaar zijn bovendien voorstellingen gratis. smakelijkste krenten uit de pap gens Van Iersel Kletter, touw, tijd rfj j'an c'e ionge Nederlandse theater- P Odd Enijnears die vanaf dindag 6 juli avonden te zien is, w aarschijnlijk in de voormalige walserij op het Scheldeterrein. „Het is een soort houtjes-touwtjes construc tie, niet te zwaar, niet te licht, hartstikke leuk om te zien." Een andere meerdaags evenement is De Werf, georganiseerd met Het Bedrijf v/h. Het publiek kan bij de Oranjemolen elke avond zien hoe jongeren in een workshop bouwen aan de voorstelling (werktitel: Cir kels) die zondagavond het festival afsluit. Hyperventileren Bijzonder en confronterend is op de woens dag in de voormalige bibliotheek aan de Walstraat de dansperformance INEXHIB van het Frans-Spaanse duo Etxea. Het is een experimentele dans van twee naakte li chamen. „Ik heb tijdens die hele voorstel ling op het punt van hyperventileren ge staan, zo aangrijpend en mooi was dat", zegt Van Iersel. Net, als vorig jaar wordt de Jacobskerk weer benut voor bijzondere projecten. De Neder landse popgroep Bauer geeft woensdag 7 juli een try out van de multimediale voor stelling Baueresque. Een dag later zorgt Budha Building (Hans Timmermans) voor een mix van rustige muziek en filmfragmen ten van een reis van Moskou naar Tokyo. Van Iersel: „Beide voorstellingen heb ik naar Vlissingen weten te lokken, omdat de sfeer van de kerk ze zo bijzonder zal ma ken." Vrijdagavond valt de show Auto Auto op. In het Dijktheater zal een Opel Kadett E als percussie-instrument worden gebruikt. Zaterdag is als vanouds de straattheater dag. Die wordt door Van Iersel in ere gehou den, maar hij heeft wel eigen accenten toege voegd. „Het is meer dan steltlopers en la chen, gieren, brullen om wat je in de winkel straat toevallig tegenkomt." Hij wijst op De kleine Scalaeen operavoorstelling in de plooien van een jurk, op de terrassen van di verse cafés, de poëtische Chaplin-achtige lo catievoorstelling Leandre et Claire in deWil- lem3 en het spectaculaire Franse reddings team G.I.G.N. In totaal treden achttien groe pen uit verschillende landen op. Op zondag staat het vorig jaar zeer succes volle onderdeel Perfect Pitch in het Dijk theater geprogrammeerd. Oudgediende Lee Hayes stelt daar nieuwe straatartiesten voor. Dan volgt een Concert du public waar bij vier dirigenten het publiek muziek laten maken met doodgewone voorwerpen als pol lepels en plastic bekers. De Virtuoze Matro ze en De Slampampers zorgen voor smart lappen, de bigband The New Orpheans treedt op met bijzondere gasten (onder wie saxofonist Piet Noordijk) en De Werf sluit het festival af. Alle avonden staat op het Bellamypark mu ziek geprogrammeerd, Dinsdag de jonge Vlaamse band Tripoli en de Thé Lau Band, woensdag de Bulgaarse klarinetvirtuoos Ivo Papasov His Wedding Band (geroemd door Frank Zappa en David Sanborn), don derdag de Nederlandse soulzangeres Tas- ha's World, vrijdag de deejays Wipneus Pim en de Zeeuwse funkformatie Cosmic Slop en zaterdag blues met de Britse Ian Sie- gal Band en uit eigen land The Strikes. door All Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Vijf beeldend kunstenaars en even zoveel technieken bieden in gale rie Het Oude Raadhuis in Burgh-Haamstede een boeiende en zeer gevarieerde expositie. Bovendien is de presentatie aan zienlijk uitgebreid met een beel dentuin en met de bovenverdie ping van het monumentale pand. Wie echt een indruk wil krijgen van hetgeen het Oude Raadhuis in deze expositie heeft te bie den, doet er goed aan even de tijd te nemen. Blikvanger direct bij de entree is de verticale wanddecoratie van Glenn Pries ter. Hij maakt opmerkelijke din gen met lood, zink en koper. De bewerkte metalen zijn in tal van vormen te aanschouwen. Naast zuilen en sculpturen maakt Priester zijn metalen objecten ook in het platte vlak. Bram Lems verrast met zijn na tuursteen beelden. Naast ab stracte interpretaties, onder meer in serpentijn, presenteert hij mooi gestileerd figuratief werk. Een prominente plek kre gen en verdienen zijn variaties op 'vrouwen in gesprek'. Aan de wanden van het Oude Raadhuis prijken de grote schil derijen van Marja Dikmans. Zij werkt met olieverf op linnen. Water en boten bieden haar een belangrijke inspiratiebron. Haar 'Laag tij bij dag' doet den ken aan het strand bij Westen- schouwen waar tijdens eb soms heel summier de restanten van het verdronken dorp te zien zijn. Kenmerk voor Dikmans zijn ver der haar zogeheten barco's. Dat zijn allerlei variaties op bootvor- men in wisselende kleurencom binaties. Dubbelportret Bep Franzel van der Grift pakt breed uit met haar keramische objecten. Schuttingen met graf fiti en verweerde teksten inspire ren haar tot keramische schilde rijen in verrassende kleurencom binaties met daarin flarden van zinnen verwerkt. Daarnaast zijn er haar kunstschalen en objec ten die de aandacht verdienen. Van der Grift's interpretatie van Saturnus is een keramische bol op glazen schaal. Wie naar de bovenverdieping gaat, doet er goed aan in het trapportaal even halt te houden. Daar prijkt de vergulde brons sculptuur 'Mask I' van Joop van Nugteren, een theatraal dubbel portret waarin de kunstenaar vrolijkheid en verdriet subtiel met elkaar heeft verweven. In de huiskamer die galeriehoud ster Willy Kort voor deze keer ook beschikbaar stelt als presen tatieruimte staat 'Mask II', een variant waarin de traan iets meer nadruk krijgt. Uit alle beel den die Van Nugteren hier pre senteert spreekt intense emotie. Zo weet hij met twee mannelij ke torso's de hechtheid van man nen vriendschap tot uiting te brengen en doet 'Herenigd' den ken aan soldaten die elkaar na de strijd terugvinden. Aparte vermelding verdienen verder nog de kleurrijke schilde rijen waarop Marijke Koopman in fraaie silhouetten bevlogen mensen verbeeldt. Expositie vijf beeldend kunste naars, Het Oude Raadhuis in Burgh-Haamstede, tot en met zon dag 25 juli, ivo tin za 11.00-17.00 uur en dagelijks tijdens de Kunst- schouio van 12 tot en met 20 juni. Een beeld van Joop van Nugteren, een van de vijf kunstenaars die hun werken tentoonstellen in Het Oude Raadhuis. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15