Hogeschool richt zich op Nederland Schelpdiersector in het nauw PZC Invoering van alcoholslot auto hoogst onzeker Minder studenten uit buitenland 13 Bruënaar in actie voor mosselsector Tomatenkas tijdelijk gedoogd Conducteur herkent belagers Bot wacht op uitleg piraterij Gewonde bij aanrijding Symposium culturele planologie bij nader inzien EDOX f/ woensdag 9 juni 2004 KAPELLE - Tomatenkweker Gresnigt uit Kapelle mag tot oktober met een gedoogvergunning werken. Gedepu teerde Staten (GS) hebben voor één van zijn kassen in de Willem-Annapolder een uitzondering gemaakt. Gresnigt was in 2002 te laat om een vergunning aan te vragen voor één van zijn kassen. De originele vergunning was verlopen omdat de provincie het milieuplan van de plek veranderde. Omdat volgens het dagelijks provinciebestuur de aanvra ger door een eigen fout te laat was met de aanvraag, wil de de provincie de gedoogvergunning in eerste instantie niet afgeven. Nu er zicht is op een vergunning is er beslo ten om Gresnigt toch maar tot oktober een gedoogvergun ning te verlenen. RILLAND - Op het station in Rilland zijn gistermiddag twee mannen aangehouden, een 26-jarige inwoner van Breda en een 28-jarige man uit Bergen op Zoom. De con ducteur had in hen de twee personen herkend die hem op 31 mei in de trein hadden mishandeld. De twee mannen werden aangehouden en overgebracht naar het bureau in Kruiningen. Bij de 26-jarige Bredanaar werden twee zakjes met verdo vende middelen en een patroon gevonden. De spullen zijn in beslag genomen. De twee mannen zijn vervolgens naar het bureau van de spoorwegpolitie in Roosendaal overge bracht. DEN HAAG - Minister Bot van Buitenlandse Zaken neemt een afwachtende houding aan tegenover een moge lijk geval van piraterij door de Indonesische marine. SP-Kamerleden K. van Velzen en H. van Bommel stelden er onlangs vragen over naar aanleiding van berichtgeving door de Internationale Maritieme Organisatie (IMO). Zij wilden weten of dit voorval gevolgen kan hebben voor het Nederlandse wapenexportbeleid, met name de levering van twee korvetten door De Schelde in Vlissingen aan de Indonesische marine. Minister Bot gaat niet concreet in op die vraag. Hij meldt dat een officiële procedure in gang is gezet. De Indonesi sche autoriteiten is uitleg gevraagd. Antwoord is er nog niet, meldt de minister. Het incident vond 17 maart van dit jaar plaats voor de kust van Irian Jaya. De kapitein van de Maleisische vrachtvaarder Tayasan Tujuh zou zijn gegijzeld op een marineschip en mocht pas vertrekken na betaling van los geld. VLISSINGEN - Een 32-jarige automobilist uit de gemeen te Borsele is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrij ding op de Bossenburghweg in Vlissingen. Een 19-jarige Vlissingse automobilist reed over de Bossenburghweg, ko mende uit de richting van de Sloeweg. Ter hoogte van de kruising met de Rosenburglaan en Bossenburg keerde de man en liet hierbij de 32-jarige man, die achter reed, niet voorgaan. Er ontstond een aanrijding waarbij de 32-jarige man nek- en rugklachten opliep. Hij werd per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis. Hnnr Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het parade paardje wordt weer een gewoon trekpaard. De buitenlandse stu denten vormden de afgelopen ja ren de financiële kurk waarop de Hogeschool Zeeland dreef. Het onderwijsinstituut keert te rug naar zijn oude doelgroep: Nederlandse studenten. De oriëntatie van de hogeschool 1 op het buitenland bestaat inmid- dels twintig jaar. Het was ad junct-directeur A. Vermunt die in 1984 de eerste contacten leg de met Spaanse collega-instel lingen. „We geloven heilig in een Verenigd Europa", zei hij in- dertijd. Afgestudeerden moes ten in toenemende mate interna tionaal terechtkunnen. Dat bete kende dat uitwisseling tussen in- 1 stellingen wenselijk werd. In 1986 streek het eerste groepje Spaanse studenten in Vlissingen neer, bi] de heao-afdeling. Het was het begin van een interna- I tionaliseringsproces dat steeds verder groeide, zowel in aantal- len als in nationaliteiten. Eind jaren negentig kon de Ho geschool Zeeland zich landelijk koploper op het gebied van in ternationalisering noemen. De toekomst bleef echter wankel. Het totaalaantal van pakweg drieduizend studenten was te mager om financieel gezond te blijven. Aangezien in de binnenlandse 'studentenmarkt' weinig rek leek te zitten, werden alle kaar ten gezet op buitenlandse in stroom. Tussen 1999 en 2002 ver driedubbelde het aantal inschrij vingen van studenten uit den vreemde tot ongeveer 1400. De studenten kwamen vooral uit Spanje en Duitsland. Sinds twee jaar is er ook uit Azië be langstelling, met name uit Chi na en minder mate Vietnam. De afgelopen jaren wordt een streef getal van 1500 buitenlandse stu MIDDELBURG - Bij het in vullen van de ruimte moet rekening worden gehouden I met aanwezige eultuurhis- i torische waarden. Zo kan culturele planologie' kort- weg worden omschreven. De Stichting Cultureel Erf goed Zeeland wijdt er don derdag 1 juli een sympo sium aan. Het is wat dat betreft net als met de archeologische waarden. Ook die dienen bij het maken van inrich- tings- en bouwplannen te worden beschermd en als het even kan te worden in gepast. Dat stuit nogal eens op verzet bij bestuur ders en plannenmakers, die vinden dat het te veel tijd en geld kost. Waar de archeologische waarden mede dankzij het Europese Verdrag van Mal ta steeds beter worden be schermd, is de aandacht voor cultuurhistorische waarden nog lang niet zo vanzelfsprekend. Met het symposium wil de SCEZ er meer de schijnwerper op richten. Tijdens de bijeenkomst in de aula van de Zeeuwse Bi bliotheek te Middelburg (aanvang 13.30 uur) geeft gedeputeerde H. van Wave- ren (ruimtelijke ordening én cultuur) de provinciale risie op culturele planolo gie. Verder worden inleidin gen gehouden over onder meer het project Staats-Spaanse linies (her stel van verdedigingswer ken uit de Tachtigjarige Oorlog), het landschap als erfgoed en cultuurhistorie niet als obstakel maar als inspiratiebron voor het ma ken van ontwerpen. Ook wordt door voorzitter H. van Hunnink van de stich ting Het Zeeuwse Gezicht de Architectuurkalander 2004-2005 gepresenteerd. !t?ren„rrd verrr|eld dat de klompen- 17® 'n N|euwdorp vrijdag 18 juni om begint. Dat is onjuist: de aan vangstijd is 19.00 uur. denten aangehouden, ongeveer eenderde van het huidige totaal aantal. Op die manier kon de ho geschool financieel zelfstandig overeind blijven, besefte ook J. Mandos, die in 2002 aantrad als directievoorzitter. „Zou de stroom buitenlandse opdrogen, dan is dat veel erger dan de be zuinigingen", zei hij anderhalf jaar geleden. De aanwas van over de grens was een onmisba re pijler geworden. De landelijke discussie over de 'hbo-fraude' heeft die pijler on dergraven. Een aanzienlijk deel van de met name Spaanse en Duitse studenten werden volle dig bekostigd, terwijl ze niet of nauwelijks in Zeeland onder wijs genoten. Bedrijfsmatig ge zien ijzersterk: maximaal resul taat met minimale inspanning, maar als er overheidsgeld in het geding is wordt daar anders over gedacht. Ingrijpend De hogeschool stelt binnen de re gels te hebben gehandeld en wijst erop nadrukkelijk te zijn aangemoedigd internationaal te werven. De commissie-Schutte is echter van oordeel dat de han delwijze van de instelling in strijd is met de wet en heeft staatssecretaris Nijs geadvi seerd 11,8 miljoen euro terug te eisen van de hogeschool. Of zij dat daadwerkelijk doet, is nog altijd duidelijk. Momenteel ne men vooral interne perikelen op het departement haar in beslag. De Hogeschool Zeeland wacht de verdere ontwikkelingen niet af en maakte maandag bekend het onderwijssysteem ingrij pend te vernieuwen, te reorgani De race is nog lang niet gelo pen voor de schelpdiervisse rij. Het kabinet mag het dan praktisch eens zijn over nieuwe gaswinning in de Waddenzee, over de toe komst van de schelpdiervis serij in de Waddenzee - en dan met name van de me chanische kokkelvisserij - bestaat nog grote onzeker heid. D66 wil iets terug voor de draai over het Wad- dengas. door Harmen van der Werf Minister Veerman van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) sprak eind vorig jaar nog zulke warme woorden over de mossel- én kokkelvisserij in de Waddenzee. Hij had zojuist de wetenschappelijke evaluatie van het sinds 1993 gevoerde schelpdiervisserijbeleid in ont vangst genomen. Zijn conclusie liet aan duidelijkheid niets te seren, tien procent te bezuini gen en het beleid met buiten landse studenten goeddeels over boord te zetten. Het nieuws komt kort na het plotselinge ver trek van de architect van dat be leid, Vermunt. Hij was het met zijn directe collega Mandos on eens over de koers die de hoge school moest gaan varen, luidde de verklaring. De hogeschool begint komend studiejaar niet met 1500 maar met zo'n 500 buitenlandse stu denten die door de rijksoverheid worden bekostigd. Studenten die niet niet voldoen aan de scherpere regelgeving die waar schijnlijk binnenkort wordt in gevoerd, worden niet meer toege laten. De hogeschool blijft hech ten aan studenten van over de grens, vooral met het oog op 'de internationale oriëntatie van de Nederlandse studenten', maar acht het te riskant om er finan cieel afhankelijk van te zijn. De radicale ommekeer slaat een gat van ongeveer vier miljoen eu ro in de begroting. De hoge school wil dat opvangen door on geveer tien procent te bezuini gen. Daarnaast wil zij extra studen ten trekken door de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. Dat moet leiden tot meer studen ten die in vier jaar een diploma halen. Lanterfanten is er niet meer bij. Binnen de organisatie wordt betwijfeld of dat wel vol doende geld opgeleverd. De jong ste ontwikkelingen maken dui delijk dat het studenten werven in het buitenland simpelweg voor het geld, zonder meerwaar de voor het onderwijs, ook geen solide basis is. wensen over. Hij zag toekomst voor de schelpdiersector, ook voor de mechanische kokkelvis serij, mits de bedrijfstak stevig zou inzetten op verduurzaming, op ecologisch verantwoorde vis- methoden. Een halfjaar na dato lijkt de vlag er anders bij te hangen. De evaluatie van het schelpdiervis serijbeleid, kortweg EVA 2, is politiek naar de achtergrond ver dwenen. Het rapport van de ad viesgroep Waddenzeebeleid on der leiding van oud-PvdA-top- man W. Meijer voert in Den Haag de boventoon. Wat de schelpdiersector al vreesde, een koppeling tussen gaswinning, natuurontwikkeling en visserij activiteiten in de Waddenzee, is een feit. De mossel- en kokkel sector lijkt een speelbal gewor den van koehandel. D66 heeft een draai gemaakt met betrekking tot nieuwe gas winning. Gemasseerd door de commissie-Meijer - 'gaswinning kan geen kwaad' - zijn de demo craten 'om'. Van 'fel tegen gas winning' naar 'voor gaswin- door Harmen van der Werf BRUINISSE - Met de mosselsec tor heeft hij niets te maken, maar de toekomst van de be drijfstak gaat H. Stevense uit Bruinisse aan het hart. „Het is erop of eronder", is zijn indruk van de politieke discussie over de schelpdiervisserij. „Zeeuwen moeten zich daarom laten horen bij het ministerie van Land bouw in Den Haag." Mosselvissers hebben actie ge voerd op het IJ in Amsterdam. Vrijdag staan ze in Den Haag om minister Veerman een peti tie aan te bieden. Ook het pro vinciebestuur, vakbonden en ning'. Maar, steekt D66-Kamer- lid B. van der Ham niet over stoelen en banken, daar moet wel iets tegenover staan: een sa nering van de kokkel visserij. De schelpdiersector is uiteraard fel tegen zo'n koppelverkoop. In een overleg met minister Veer man is hem dat deze week nog eens duidelijk gemaakt. Veer man liet in dat gesprek overi gens het achterste van zijn tong analyse niet zien. Het kabinet moet im mers nog beslissen, vrijdag over twee weken. Veerman moet ter dege rekening houden met colle ga's in het kabinet, met name D66-minister Brinkhorst van Economische Zaken. De demo craten hebben politiek iets uit te leggen tegenover hun groene achterban. De door D66 al jaren bestreden mechanische kokkel visserij kan 'mooi' als wissel geld dienen voor nieuwe gaswin- werkgevers zijn voor de sector in de bres gesprongen. Stevense vindt dat prima, maar het is vol gens hem niet genoeg. „Een be drijfstak waarin drieduizend mensen werken, vooral in Yerse- ke en Bruinisse, dreigt op ter mijn te verdwijnen", vreest hij. „De mosselcultuur is één van de pijlers waarop het toerisme in Zeeland steunt. Dat zo'n sector op het spel staat, kunnen ook ge wone Zeeuwen niet over hun kant laten gaan." Stevense heeft het ministerie van LNV inmiddels een kaartje gestuurd met de tekst: Redt de mossel, want Zeeland Mossel- land!!! „Als Zeeuwen dit mas saal laten weten aan minister ning én een warme sanering van de kokkelsector kan uit een deel van de aardgasbaten worden be taald. Een speciaal Wadden fonds is daarvoor in de maak, maar over die geldpot en het doel ervan is zeker nog geen overeenstemming bereikt, ver klaarde Veerman gisteren. De producentenorganisatie voor de kokkelvisserij volgt met ar gusogen de politieke strijd in het kabinet. Secretaris J. Hol- stein houdt rekening met het ergste: dat er mogelijk een ver bod komt. „De politiek beslist", stelt J. Holstein van de produ centenorganisatie nuchter vast. „Als het dan eenmaal zover is, moet er wel een fatsoenlijke uit koopregeling voor de bedrijven komen met een stevige sociale paragraaf voor het personeel." Niet alleen de kokkel vloot zal te lijden hebben onder een verbod, maar zeker ook de conservenin- dustrie in Yerseke. Verwerking van kokkels is voor die indus trie dé winstgevende activiteit. Het kabinet beslist en vervol gens is het woord aan de Twee- Veerman via postbus 20401, 2500 EK Den Haag, of via de e-mail en de internetsite www.minlnv.nlzal dat de ande re protesten alleen maar verster ken", denkt hij. Over de kokkel sector rept Stevense niet, omdat 'ik me daar nooit zo in heb ver diept'. „Mosselkweek in de Waddenzee is positief voor de vogelstand", is hem bijgebleven van de eind vorig jaar verschenen evaluatie van het schelpdiervisserijbeleid. „De discussie over gaswinning is daar plotseling overheen geko men en nu moet alles anders." Enig eigenbelang is Stevense overigens niet vreemd. „Ik lust heel graag mosselen." de Kamer. De Zeeuwse Kamerle den en visserijwoordvoerders J. Geluk (WD) en S. Buijs (CDA) herhalen wat zij al eerder zei den. „Gaswinning mag niet aan schelpdiervisserij worden gekop peld." Van der Ham van hun regerings partner D66 is even standvastig. „De kokkelvisserij is schadelijk en moet snel verdwijnen, maar", erkent hij, „er staat niets over in ons regeerakkoord." Hij hoopt dat CDA en WD 'een open dis cussie' willen voeren, zoals D66 dat naar zijn mening heeft ge daan over nieuwe gaswinning. Welke kant het opgaat met de schelpdiervisserij, zal in niet ge ringe mate afhangen van de sterkte van de knieën van Geluk en Buijs. Want in de Tweede Ka mer is nog altijd een meerder heid van CDA en WD plus de oppositiepartijen LPF, Chris tenunie en SGP voor behoud én verduurzaming van de kokkel en mosselsector. Dat D66 het kabinet laat vallen over de kokkel visserij, lijkt on voorstelbaar. door Cees Maas TERNEUZEN - Het is hoogst onzeker of de invoering van het alcoholslot op auto's nog door gaat. In plaats daarvan kiest de regering waarschijnlijk voor de maatregel dat drankrijders die twee keer worden betrapt, hun rijbewijs kwijtraken. Verkeersspecialisten zoals secre taris H. Rhebergen van het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid in Middelburg, gaan er al van uit dat de invoering van het alcoholslot helemaal niet meer doorgaat. En hij betreurt dat. „Ik heb er vanmiddag uitvoerig met collega's in den lande over gepraat en wij wijzen die ande re maatregel niet af, zeker niet, maar het alcoholslot is volgens ons beter. Onderzoek in de VS, Canada en Zweden, waar dat ap paraat al in gebruik is geven aan dat er 65 tot 80 procent min der kans op herhaling van het misdrijf is." Invoering van het alcoholslot is een Europees project waaraan veel landen deelnemen. Hard leerse drankrijders krijgen het in hun auto geplaatst en moeten voortaan eerst in het apparaat blazen wil hun motor starten. Mensen met een slok te veel op krijgen hun auto niet aan de praat. Daarnaast vraagt het ap paraat ook onderweg nog op een willekeurig moment om een her test. Uitzonderingspositie Nederland neemt een uitzonde ringspositie in als dat alcohol slot niet doorgaat, zegt secreta ris Rhebergen. Want in België rijden op last van de rechter vol gende week dertig betrapte drankrijders met het alcoholslot in hun auto. Nog eens dertig chauffeurs die een drankpro bleem hebben, hebben zich vrij willig aangemeld. Duitsland, Noorwegen en Span je gaan binnenkort met vrijwilli ge beroepschaffeurs experimen teren of zijn al daar al mee doen de. In de VS, Canada en Zweden bestaat het alcoholslot al, tot te vredenheid van de autoriteiten. In Nederland is de rijksoverheid lang enthousiast geweest voor het alcoholslot. In oktober vorig jaar nog verklaarde het ministe rie van Verkeer en Waterstaat nog dat het apparaat waar schijnlijk in het voorjaar van 2005 zou worden ingeveord. Daarna kwam echter een motie van de PvdA, die met meerder heid van stemmen in de Tweede Kamer werd aangenomen. Die motie behelst een wetswijziging die het mogelijk maakt het rijbe wijs af te pakken indien een au tomobilist twee keer met een slok op achter zijn stuur wordt betrapt. Een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Water staat wilde gisteren geen com mentaar geven omdat 'de hele zaak momenteel ambtelijk wordt voorbereid'. Hij ontkende noch bevestigde het bericht. Spijtig ROV-secretaris Rhebergen: „Het is spijtig dat door die op zich sympathieke motie het alco holslot niet doorgaat, want er valt zo wel een gat. Omdat nie mand nu weet wanneer de maat regel van kracht wordt. En on dertussen gebeuren er maar on gelukken met drankrijders. Ne derland schiet goed mis, vind ik." (Advertentie) X Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Gcés/O Juwelier "t Goudoppertie I (Goes Lange Kerkstraat -18 I Oostcoro. Burg Surcnrs-aa: .J--0 S'i.v; Juwelier Dijkstra. Zuiddijkstraal 4 Terneuz.cn Juwelier Wijffels, Noordstraal 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walsiraat 90 www.edox-watches.com foto Ruben Oreel Chinese studenten op de Hogeschool Zeeland. foto Phil Nijhuis/GPD Mosselvissers vroegen vorige week in Amsterdam om aandacht voor hun zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13