Nieuwe regeling paardenstallen PZC PZC PZC Toren van nieuw museum Westkapelle op z'n plek I Honderden op de been voor uniek verschijnsel Rijontzegging voor Middelburger na ernstig ongeval 11 College Veere komt tegemoet aan wensen inwoners Westkapelle Biologische boeren houden open dag mm 0800 - 0231 231 (GRATIS) Goese beboet voor bestelen man Benzinedief aangehouden Tomatenkas tijdelijk gedoogd Insluiper gepakt in Kamperland Verkeer naar Domburg omgeleid Drankrijder aangehouden Vergadering dorpsplatform Oost-Souburg Kinderactiviteit Klepperhoeve Bridgeavond in Kapelle woensdag 9 juni 2004 Ljnnr Ah van der Sluis tffESTKAPELLE - B en W van jVeere willen de oppervlakte- 'maat van de illegaal gebouwde paardenstallen in het buitenge bied van Westkapelle verrui gen. Het college komt daarmee tegemoet aan de mensen, die in het verleden zonder bouwver- pning een stal hebben ge touwd. Volgens het huidige be- temmingsplan mag een stal naar 25 vierkante meter groot zijn. B en W willen die maat ver ruimen tot veertig vierkante me tier. het bestemmingsplan was al ien regeling opgenomen voor de bestallen. Ze mochten niet ho- »er zijn dan drie meter en ze hoesten staan op een perceel fan minimaal tweeduizend vier kante meter. lit een inventarisatie in het na- aar van 2003 bleek dat er in het iaitengebied van Westkapelle ierentwintig stallen stonden, raarvan veertien niet voldeden de richtlijnen in het bestem- pingsplan. Ook stond er een tantal zeecontainers, die als iaardenstal werden gebruikt, let college besloot op te treden egen de illegale bouwwerken. Igenaren kregen tot medio vori ge maand de tijd om hun stal af te breken op straffe van een boe- |te. Het besluit viel niet in goede aar de bij de paardenhouders. Een antal van hen klopte aan bij de agenda RITTHEM - Biologische boeren en tuinders houden zaterdag 19 en zondag 20 juni open dag. In Nederland openen dan zo'n tweehonderd biologi sche bedrijven de deuren voor publiek. Op Walcheren houden Leo en Mieke de Visser open huis. Hun bedrijf is te vin den aan de Zandweg 54A teRitthem. Het publiek kan onder meer een ritje maken met een paard en wagen, of de monstraties bekijken met werkpaarden. REDACTIE WALCHEREN j Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur gemeenteraad met het verzoek om de regeling te verruimen. Het toegestane aantal vierkante meters zou te klein zijn om fat soenlijk twee paarden te kun nen stallen. Naar aanleiding van de vragen besloot wethou der J. Bostelaar nog eens naar de zaak te kijken. De regeling van de paardenstal letjes is destijds door de oude ge meente Westkapelle in het leven geroepen, omdat er in het bui tengebied nauwelijks bestaande schuren waren waarin hobby- paarden gehouden konden wor den. Het toenmalige gemeente bestuur ging akkoord met maxi maal 25 vierkante meter. Dat was destijds genoeg voor één a twee paarden, inclusief opslag van stro en hooi. Uit de inventarisatie kwam naar voren dat een groot aantal stallen fiks groter was. Er staan zelfs stallen van vijftig tot zes tig vierkante meter met meer dan twee paarden. Het college wil eigenlijk gewoon vasthouden aan de 25 vierkante meter. Op het gebouwtje kan dan een verdieping geplaatst worden voor opslag. Maar gelet op de reacties lijkt het college een verruiming van de huidige regeling tot veertig vierkante meter acceptabel. In dat geval kunnen er twee tot drie boxen geplaatst worden en een beperk te opslag. B en W hebben de argumenten voor en tegen een verruiming op een rijtje gezet. Tegen pleit dat het een illusie is te denken dat een verruiming van de opper- vlaktemaat leidt tot een oplos sing van het opslagprobleem. Im mers, hoe groter de stal, hoe aan- trekkelijker het is om meer paar den te houden met als gevolg meer behoefte aan opslag. B en W concluderen ook dat als de op- pervlaktemaat verruimd wordt, de vraag rijst of er nog wel ge- sproken kan worden van het houden van hobbypaarden. Het belangrijkste argument vóór verruiming is dat de opper vlakte van 25 vierkante meter niet reëel is voor twee paarden en opslag. Volgens richtlijnen van de. Koninklijke Hippische Sport Federatie is voor het hou den van twee paarden 24,50 vier kante meter nodig, waardoor weinig ruimte overblijft voor op slag. Als de gemeenteraad akkoord gaat met de verruiming moet nog toestemming verkregen wor den van de provincie Zeeland. Ambtenaren hebben laten we ten dat de nieuwe regeling 'naar verwachting' geen problemen oplevert. Als de nieuwe richtlijn een feit is, wil het college wel blijven op treden tegen stallen die dan nog niet voldoen aan de veertig vier kante meter. STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 9.00 uur: Gym voor ouderen; MELISKERKE Zijdemuseum, 19.00 - 21.30 uur: Jonger'enbus; MIDDELBURG Ontmoetingscentrum (Griffioen, 13.30-17.00 uur: Inloopmid- Idag voor jongeren met onder meer ta felvoetbal en darts, VEERE - Het Akkoord, Oudestraat, 1330-16.00: Bejaardensoos; fUSSINGEN - Sporthal Baskensburg, 100 uur; Power yoga; (Ijk Westerzicht, 13.00-17.00 uur: Iraatspeeldag. Scholieren, sterrenkundigen, belangstellenden en toevallige passanten staan bij de Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg te kijken naar de mi ni-eclips. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Is dat nou alles? Dat kleine stipje?" Een leerlinge van de Middelburgse Algemene Basisschool (ABS) is niet bijster onder de indruk van de Venusovergang. Toch is ze sa men met enkele honderden andere toe schouwers in Veere en Middelburg ge tuige van een uniek hemelverschijnsel. Ze zal tot 2012 moeten wachten om de mini-eclips nog eens te zien. Maar dan zal ze aan de andere kant van onze aardbol moeten zijn. In Nederland en België is het dan te donker. Sinds 1882 is het niet meer voorgeko men dat de planeet Venus voor de zon langs trekt. Het hemelverschijnsel is voor de Middelburgse Volkssterren wacht Philippus Lansbergen reden om eens flink uit te pakken. Al om zeven uur 's ochtends verzamelt een groep en thousiastelingen zich op de dijk bij de Campveerse Toren in Veere. Onder hen is Koen de Bruine uit Sluiskil. Om vijf uur stapte hij uit bed. „Dat doet ieder een toch voor zijn hobby. Voor zoiets unieks kom je je bed wel uit." De Bruine maakt met een digitale spie gelreflexcamera, voorzien van een zelf gefabriceerd zonnefilter, regelmatig fo to's. Zo kan hij later precies de baan zien, die Venus volgde. Als de zon al een tijdje boven de hoiï- zon is, verkassen de medewerkers van de steiTenwacht naar de Herengracht in Middelburg, waar het clubhuis is ge vestigd. De telescopen worden opnieuw opgesteld. Onder de appai-atuur staat een bijzondere H-alphatelescoop, die het licht van de zonnevlammen filtert. Wie kijkt, ziet niet alleen Venus, maar ook de vlammen langs de zon. Voorzitter Rijk-Jan Koppejan van de sterrenwacht is laaiend enthousiast over de Venusovergang. „Vooral het mo ment dat Venus voor de zon verscheen. Fantastisch!" Hij heeft de complete overgang op foto vastgelegd. „Ik heb er echt van geno ten. De Venusovergang is redelijk onbe kend. Maar als je dit eenmaal gezien hebt, is het toch geweldig. Je kunt het verloop echt goed volgen." Voor toevallige passanten staan de me dewerkers van Philippus Lansbergen graag hun plekje achter de telescoop af. Groep 8a van de ABS komt tegen tien uur een kijkje nemen. PR-medewer- ker Tjerk Westerterp van de sterren wacht is op school geweest om de kinde ren uit te nodigen. „We waren bezig met buitengym en ik dacht: kom, laten we eventjes voorbij lopen", vertelt invalkracht Ingrid Boer. „Het is voor kinderen natuurlijk uniek om zoiets mee te maken." De reacties van haar leerlingen op het piepkleine stipje voor de zon zijn ver deeld: van uitermate teleurstellend tot zeer geïnteresseerd. „Hartstikke wreed man!" Bril Voorzitter Koppejan waarschuwt de kinderen toch vooral een speciale eclipsbril op te zetten. „Bij de sterren wacht zeggen we altijd: je kunt twee keer naar de zon kijken. Eén keer met je linker- en één keer met je rechteroog. Daarna nooit meer." door Ron Magnée WESTKAPELLE - Een 3500 ki lo zware toren is gisteren door twee grote kranen in Westkapel le op z'n plaats gezet. Vanaf de toren kunnen over enkele maan den bezoekers van het nieuwe museum in Het Polderhuis een kijkje over de duinen nemen. Even na negen uur 's ochtends stond-ie dan echt op z'n beton nen sokkel: een gloednieuwe, meer dan negen meter lange ijze ren toren. De komende dagen wordt de omloop van de uitkijk post erop gemonteerd, zodat het gevaarte uiteindelijk zo'n dikke elf meter de lucht-insteekt. Dat is hoog genoeg om een kijkje over de dijk van Westkapelle te nemen. De toren wordt een belangrijke attractie voor bezoekers van het Polderhuis. Na de geschiedenis van Westka pelle te hebben gezien, kunnen bezoekers vex*volgens aanschou wen hoe Westkapelle er heden ten dage uitziet. Het geraamte met daarin het trapwerk op z'n plek te krijgen, was nog een hele toer. De ijzeren constructie is in Vlis- singen verwaardigd, maar moest vanwege de lengte in An twei pen worden verzinkt. Vervol gens werd de toren via bijzon der vervoer naar Westkapelle ge reden, waar hij gisterochtend op z'n sokkel werd gezet. W. Lievense van de firma ASK-Romein toonde zich zeer in z'n nopjes na afloop van de klus. Meteen na het plaatsen Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen van het gevaarte konden zijn me dewerkers beginnen met het aan brengen van de omloop van de toren. Vandaag of morgen komt ook de bekleding van het torentje naar Westkapelle. Lievense verwacht dat de toren begin volgende week klaar is. Overigens is de toren van stevig materiaal gemaakt. „Thermisch verzinkt staal", vertelt hij. „De meest duurzame uitvoering, om dat we hier toch pal aan de dijk staan nabij het water." Geschiedenis Het museum dat in Westkapelle wordt gebouwd, zal het verhaal vertellen van Westkapelle, het ontstaan van het dorp en het ei land Walcheren, oude gebrui ken en gewoontes, het belang van de dijk en het dijkwerk. Een belangrijk onderdeel is de ge schiedenis van de Tweede We reldoorlog, de bombardementen op dijken in Walcheren in 1944, de inundatie die er op volgde, het dichten van de dijk en de we deropbouw. Het museum opent 1 november zijn deuren, precies zestig jaar na de bevrijding van Westkapel le. Voor de expositie is 450 vier kante meter beschikbaar. Daar naast komt er in het museum een winkel en een horecavoorzie- ning. MIDDELBURG - Voor het stelen van een portemonnee bij een nietsvermoedende man is gisteren in Middelbui'g een twintigjarige vrouw uit Goes veroordeeld tot 400 euro boete. De verdachte pakte op 8 april in Goes de portemon- nee met vijftig euro van de man af en ging er vei*volgens vandoor. De man zette de achtervolging in. Dat ging ge paard met een struikelpartij, waarbij het slachtoffer let sel opliep aan zijn hoofd. Daarvoor claimde hij 1000 euro smartengeld. Officier van justitie W. Kupers zag echter geen verband tussen de diefstal en de valpartij. Hij eiste een boete van 400 euro en vroeg de schadeclaim niet-ont- vankelijk te verklaren. De vrouw, die haar excuses aan het slachtoffer heeft aangeboden toonde zich bereid om de schade van de jas (69 euro) te betalen. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend een 21-jari- ge Vlissinger aangehouden in de Gravestraat. De man had bij een benzinepomp in zijn woonplaats voor bijna ze ventig euro getankt, maar niet betaald. Na verhoor werd hij vrijgelaten. KAPELLE - Tomatenkweker Gresnigt 'uit Kapelle mag tot oktober met een gedoogvergunning werken. Gedepu teerde Staten (GS) hebben voor één van zijn kassen in de Willem-Annapolder een uitzondering gemaakt. Gresnigt was in 2002 te laat om een vergunning aan te vragen voor één van zijn kassen. De originele vergunning was verlo pen omdat de provincie het milieuplan van de plek veran derde. Omdat volgens GS de aanvi'ager door een eigen fout te laat was met de aanvraag, wilde de provincie de gedoog vergunning in eerste instantie niet afgeven. Omdat er nu zicht is op een vergunning is er besloten om Gresnigt tot oktober een gedoogvergunning te verlenen. KAMPERLAND - In een woning aan de Oosthavendijk in Kamperland is gisteren een 33-jarige Middelburger aange houden wegens insluiping. De politie was door omwonen den gewaarschuwd dat een man in de tuin van de woning zat. Even later bleek hij de woning te zijn binnengegaan waar hij werd betrapt. De man is ingesloten. DOMBURG - Het autoverkeer van en naar Domburg wordt van 14 tot en met 25 juni omgeleid via Grijpskerke en Aagtekerke. Werkzaamheden aan de N 287 voirnen de aanleiding van de afsluiting. Lijnbussen en plaatselijk verkeer kunnen gebruik maken van de Westhovenseweg en de Zuiverseweg. DREISCHOR - Een 31-jarige Poolse automobilist is dins dagnacht bij Dreischor aangehouden wegens het rijden onder invloed van alcohol. Een blaastest wees uit dat de man bijna drie keer de toegestane hoeveelheid had ge dronken. Zijn rijbewijs werd ingenomen. voor de ogen van haar vriendin, die ook verklaarde dat het licht groen was. Een automobilist, die vlak ach ter verdachte op de Schroeweg reed, verklaarde dat het ver keerslicht voor auto's rood was. Hij had de voor hem rijdende Middelburger niet zien remmen, maar verklaarde dat de man bleef lijden, met als gevolg de aanrijding met de bejaarde fiet ser. De officier eiste twee jaar rijontzegging, waarvan een jaar voorwaardelijk en duizend euro boete. De verdachte was ervan over tuigd dat het licht voor hem groen was. „Ik rijd in principe nooit door rood licht", zei hij. Uit het technisch onderzoek van de politie bleek dat de verkeers lichten in orde waren. Strafpleit- ster S. Köller moest toegeven dat haar cliënt onachtzaam was geweest. „Maar dit kan iedereen overkomen. Mijn cliënt reed niet harder dan 30 tot 40 km per uur.", zei ze. De raadsvrouw be pleitte een geheel voorwaardelij ke rijontzegging, maar daarvoor vond de politierechter het ver- keersmisdrijf te ernstig. Vanaf een elf meter hoge toren kunnen bezoekers van het 1 huis straks over de dijk bij Westkapelle kijken, foto Lex de l\ door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 68-jarige Middelburger voor het veroorzaken van een ernstig verkeersongeval een jaar rijontzegging, waarvan de helft voorwaardelijk en duizend euro boete opgelegd. De man reed op 20 september vo rig jaar in Middelburg met zijn auto door rood licht op de Schroeweg en kwam daardoor in botsing met een fietser. Het slachtoffer, een 73-jarige vrouw, liep daarbij een schedel- basisfractuur en ander hoofdlet sel op. Zo heeft ze nog last van evenwichtsstoornissen en oorsui zingen. De herstelperiode kan nog lang duren. Onoplettend Officier van justitie W. Kupers concludeerde dat de verdachte zeer onoplettend en onvoorzich tig had gereden. Hij beriep zich op getuigenver klaringen van twee jonge fiet sers, die zeiden dat het licht op groen stond toen ze via de fiets- oversteekplaats vlakbij de spoor wegovergang aan de Schroe- brug de weg overstaken. De jeugdige fietsers glipten nog langs de auto, maar de man botste daarna tegen de fiets van de vrouw aan. Dat gebeurde OOST-SOUBURG - Hel Dorps platform Oost-Souburg houdt woensdag 16 juni een openbare vergadering in de Regenboog. De agenda vermeldt onder meel de herinrichting van de Kanaal straat, de plannen voor een nieuw dierenasiel aan de Visode- weg en de ontwikkelingen in Schoonenburg-oost. De vergadering begint om 19.30 uur. Het dorpsplatform is be nieuwd hoe de inwoners van Oost-Souburg denken over aller lei plannen. Op de website www.platformsoubutg.nl kan een poll ingevuld worden. MIDDELBURG - Kinderboerde rij De Klcpperhoeve aan het Me- veldpad in Middelburg houdt woensdag 16 juni de activiteit 'werken op de boerderij'. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar oud kunnen onder begeleiding van medewerkers helpen met het schoonmaken van de hokken en het voeren van de dieren. De activiteit duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Als kinderen elke maand een an der dier verzorgen, krijgen ze aan het einde van het seizoen hun 'poep-diploma'. KAPELLE - Bridgeclub Kapel- le-Biezelinge houdt vrijdag de jaarlijkse bridgeavond Bloesem drive. Topparen uit Nederland doen mee aan de wedstrijd die om 19.30 uur begint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11