U Sadr nu illegaal door akkoord milities 'ZC Arbeidspartij houdt Sharon overeind Rechter in de zaak Dutroux vervangen Meer landen melden uitslag van Europese verkiezingen eerder nterim-regering Irak boekt succes Overheidsgebouwen dicht op dag begrafenis Reagan J Sjiaarzin kost Argentijnse vermogen rr Ex-president Rwanda krijgt vijftien jaar Palestijnse baart zevenling Ontrouw zou in de genen zitten Nederlandse aast op Duitse stad Zelfmoord verdachte vijf moorden Hutu's ontvoeren zestig burgers Hulpclubs weg uit Baluchistan Fiat nieuwe kabinet India voor autonomie Kashmir dinsdag 8 juni 2004 t« n, 3nnnze redactie buitenland >vi or [6DAD - De Iraakse inte- n-regering heeft gisteren met tie jders van milities een akkoord nj sloten over de ontmanteling an de gewapende troepen. Dat K[t interim-premier Iyad Alla- jaangekondigd. oc e meeste leden van de milities ej innen zich begin volgend jaar r de Iraakse veiligheidstroe- e voegen of een burgerfunctie njgen. Tot de betrokken strijd- óepen behoren de Koerdische shraerga's en de sjiitische sdr-milities. Het akkoord >ldt in totaal voor ongeveer po.ooo militieleden van negen irote facties. )emilitie van de sjiitische lei- Muqtada al Sadr, die twee laanden geleden een opstand egen de coalitietroepen begon, eeft zich niet aangesloten bij tet akkoordDaarom wordt die tnjdgroep vanaf nu formeel be- èouwd als een illegale organi se, die net als Al Sadr zelf ver- Er zal worden bestreden. De n&itieuze sjiiet en zijn onge- ser 10.000 militieleden mogen eker drie jaar lang geen be stuurlijke post bekleden. Al Sadr kan dan ook niet meedoen aan de verkiezingen die volgend jaar zijn gepland. Al Sadr heeft gisteren via een zegsman laten weten dat de maatregel van Alla- wi niet van toepassing is op zijn leger. Dat is volgens hem geen militie, maar een 'massabewe ging'. Persoonlijk zei Al Sadr te gen de Arabische nieuwszender Al Jazeera dat hij de strijd pas opgeeft als de Amerikanen Irak hebben verlaten. Volgens de hui dige plannen kan dat nog wel anderhalf jaar duren. Gisteren meldde de Wall Street Journaal overigens dat de mar telpraktijken van Amerikaanse militairen in Irak niet zomaar uit de lucht zijn komen vallen. Marteling moet mogelijk zijn om de levens van duizenden Amerikaanse burgers te redden, zo staat in een advies dat juris ten van het Pentagon vorig jaar in overleg met het ministerie van Justitie en inlichtingendien sten hebben opgesteld voor de fensieminister Donald Rumsfeld van de Verenigde Sta ten. Het financiële dagblad wist de hand te leggen op het con cept-advies van 6 maart 2003, dat volgens bronnen van de krant niet veel afweek van de uiteindelijke versie. Het is niet duidelijk wat er precies met het advies is gebeurd. Overheidsdienaren die op aan wijzing van de president ie mand zouden martelen, zouden daarvoor niet vervolgd kunnen worden door Justitie, aldus het geheime rapport. Ze kunnen zich beroepen op de noodzake lijkheid van fysieke en/of licha melijke marteling om een aan val af te wenden, of op een direc te order van een meerdere zon der AFP/RTR/GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - Als eerbetoon aan de zaterdag overleden Ame rikaanse oud-president Ronald Reagan blijven op de dag van de begrafenis, komende vrijdag, al le overheidsdiensten gesloten. President Bush heeft daartoe op dracht gegeven. Alleen de dien sten die voor de veiligheid van belang zijn blijven open. De uitvaartdienst wordt gehou den in de nationale kathedraal in Washington. Nog op diezelf de dag worden de stoffelijke res ten van de oud-president overge vlogen naar Califomië, waar hij op het terrein van zijn eigen Rea gan Library wordt bijgezet. Van morgenavond tot vrijdag ochtend ligt Reagans lichaam opgebaard in het Capitool. De autoriteiten verwachten dat meer dan honderdduizend men sen langs de baar zullen trekken voor een laatste groet. De staats begrafenis van Reagan wordt de eerste in meer dan drie decennia in de Verenigde Staten. De laat ste oud-president die met volle dig ceremonieel ter aarde werd besteld was Lyndon Johnson in 1973. Daarna, in 1994, overleed nog de afgezette oud-president Richard Nixon, maar diens fami lie zag af van officiële plechtig heden. Echte staatsbegrafenis sen zijn in de VS alleen wegge legd voor presidenten, oud-pre sidenten en presidenten die al wel zijn gekozen, maar nog niet zijn beëdigd. Koningin Beatnx heeft een con- doleanceboodschap gestuurd naar Nancy Reagan. Dat meldde de Rijksvoorlichtingsdienst gis termiddag. Michail Gorbatsjov, de laatste leider van de Sov jet-Unie, zal de begrafenis van Reagan bijwonen. Dat zei zijn perschef Vladimir Poljakov gis teren AP/ANP/AFP fror Frans Lindenkamp SAOPAULO - Nergens worden spaarcenten op zo'n grote schaal 'in oude sokken opgepot' als in Argentinië. Uit onderzoek American Express blijkt dat de Argentijnen als gevolg lande economische malaise van alle landen in de wereld het grootste wantrouwen koesteren k§en het banksysteem. tóm tweeëntachtig procent Kn de huishoudens denkt dat thuis veiliger is dan op de en bewaart het appeltje <wrde dorst 'onder het matras, m de suikerbus' of in de kelder zoals een bejaarde dame uit een dorpje nabij de stad Cordoba. )at deze bewaarzucht soms ver eerd uitpakt, heeft de 70-jarige imilia Mascoy pijnlijk ervaren, ten paar maanden geleden liet ze haar werkster de kelder uit- Maar ze vergat daarbij te 50.000 dollar aan spaarcen- ®,die daar verstopt lag. te poetsvrouw zette het afval "als opgedragen langs de fraatkant kort voor het tijdstip saarop Paulo Altamirano, de ophaler van oud papier, gewoon tegetrouw met zijn karretje feegde langs e komen. Bijna ^maanden na de bewuste gro- schoonmaak. heeft Mascoy - teneinde raad - de arme sloeber de rechter gedaagd. Ze ffeet het zeker. Altamirano (43) heeft haar spaargeld verduis- erd. Spaarrekening 'wieden maand kocht hij een huisje en twee tweedehands au to s. Ook opende hij een spaarre kening. Maar de vuilnisman ontkent stel- h? het geld achterover te heb- gedrukt. „Alles wat ik be- heb ik met hard werken bij -kaar verdiend. Ik wordt ten on echte voor een crimineel uitge hakt. Ook met het ophalen oud papier en aluminium blikjes valt tegenwoordig best boterham te verdienen", stelt de vader van vijf kinderen Verongelijkt. ^!d advocaat Mariano -aduena is het roerend met hem tens. Volgens hem kan er onmo- 'ehjk van een misdrijf gespro ken worden. „Huisvuil dat langs Gekant van de straat is gezet, - Een Palestijnse man en zijn vader proberen een bulldozer tegen te houden. Bij de stad Al-Zawya op de Westoever vermelden Israëlische militairen gisteren een olijfboom foto Alaa Badarneh/EPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische coalitieregering heeft gisteren twee moties van wantrouwen in het parlement overleefd. De af zonderlijke moties van de so ciaal-democratische Yahad-Me- retz en de Arabische partijen en die van de ultra-orthodoxe Shas-partij kregen geen van bei de een meerderheid. Eerder op de dag had de Arbeid sparty besloten als 'vangnet' te dienen voor de regeringscoalitie van premier Sharon. De opposi tiepartij onthield zich van stem ming om te voorkomen dat de re gering ten val zou komen. De Ar beidsparty is voorstander van de ontruiming van joodse neder zettingen in de Gazastrook. Het kabinet had zondagavond ge stemd voor Sharons plan voor te rugtrekking uit de Gazastrook. Die stemming van zondagavond was de aanleiding voor de mo ties van tegenstanders van de te rugtrekking van Israël uit de Ga zastrook. Om zijn plan er in het kabinet door te krijgen, had Sharon vrijdag de twee minis ters van de Nationale Unie ont slagen, omdat die tegen zouden stemmen. De andere coalitiege noot van Sharons Likoed, de Na tionaal Religieuze Partij, is ook voor behoud van de nederzettin gen en dreigt uit de coalitie te stappen. Het kabinet stemde voor een afgezwakte versie van Sharons oorspronkelijke plan, dat de spoedige ontruiming van alle nederzettingen ineens be helsde. De ministers stemden zondag met veertien tegen zeven voor een compromis, waarin de ontruiming pas in het voorjaar van 2005 begint. De terugtrek king zal gebeuren in fasen, die elk opnieuw goedkeuring van het kabinet behoeven. Niettemin hebben Israël en Egypte gisteren alvast een over eenkomst gesloten over coördi natie van de terugtrekking. De Israëlische minister Shalom van Buitenlandse Zaken sprak in Cairo met Al Baz, adviseur van de Egyptische president Moeba rak ook over versterking van de Egyptische troepenmacht aan de grens met de Gazastrook. Egypte wil ook een belangrijke rol spelen bij de handhaving van de orde in de Gazastrook na de terugtrekking van Israël. De Palestijnse president Arafat heeft gisteren per brief aan Moe barak laten weten akkoord te gaan met de voorwaarden die Egypte daaraan heeft verbon den. Die behelzen onder meer hervorming van de Palestijnse veiligheidsdiensten. Vooral de feut geen eigenaar meer. Mijn dient wordt vals beschuldigd", «dus de pleitbezorger. GPD KIGALI - De Rwandese ex-pre- sident Pasteur Bizimungu is gis teren tot vijftien jaar cel veroor deeld. Een rechtbank in de Rwandese hoofdstad Kigali achtte de 54-jarige politicus schuldig aan zelfverrijking met staatsgeld en andere misdrijven. Volgens de rechters onderhield Bizimungu contacten met crimi nelen en zette hij aan tot burger lijke ongehoorzaamheid. Van de hoofdaanklacht dat hij de staats veiligheid in gevaar bracht, is Bizimungu vrijgesproken. Bizimungu was president van 1994 tot 2000. Hij had als Hutu na de volkerenmoord van 1994 op Tutsi's en gematigde Hutu's lof toegezwaaid gekregen als symbool van nationale eenheid. Na conflicten met het kabinet zag Bizimungu zich gedwongen af te treden. ANP/AFP/DPA van onze redactie buitenland AARLEN - In het proces-Dut- roux in Aarlen is gisterochtend een van de drie rechters vervan gen wegens ziekte. Dat heeft rechtbankvoorzitter Goux giste ren bekendgemaakt bij de her vatting van de zitting. De ver vanging van rechter Borgers door rechter 't Serstevens, die al meedraaide op de achtergrond, heeft geen gevolgen voor de pro cesgang. De uitspraak in de zaak-Dutroux wordt medio vol gende week verwacht. Deze week krijgen de beklaag den het laatste woord. Dutroux' eerste raadsman mr. Magnée vroeg voorafgaand aan die zoge heten replieken om extra onder zoek in de zaak. Volgens mr. Magnée schoot de kennis van de jury over de zaak op bijna hon derd punten te kort door gebrek kig onderzoek in het verleden. Het Hof van Aarlen wees het ver zoek gisterochtend echter van de hand. De juryleden zijn vol gens Goux goed genoeg geïnfor meerd om te kunnen oordelen over de zaak. Extra onderzoek zou het proces voor lange tijd hebben stilge legd. Paul Marchal, de vader van Dut- roux-slachtoffer An, haalde gis teren tijdens het laatste woord dat hij mocht voeren op het pro ces, fors uit naar de ouders van de vroegere vriendin van zijn dochter en medeslachtoffer Eef- je Lambrecks, Zij hebben hun klacht en eis om schadevergoe ding tegen de vierde verdachte Michel Nihoul laten vallen. Ni- houl zou volgens de familie Lam brecks niet schuldig zijn aan me dewerking bij de ontvoering van andere meisjes. Marchal, die al langer in onmin leeft met vader Jean Lam brecks, is altijd van mening ge weest dat Nihoul de grote op drachtgever was en de link vormde naar een groter netwerk van pefofielen. Verder had Marc hal scherpe kritiek op de raads lieden van Nihoul en medever dachte Michel Lelièvre, die tot hetzelfde advocatenkantoor be horen. Zij zouden volgens Marchal Le lièvre tijdens het proces hebben opgeofferd ten gunste van Ni houl, omdat het vast staat dat Lelièvre voorlopig toch niet meer vrijkomt. ANP/Belga JERUZALEM - Een 28-jarige Palestijnse vrouw heeft in oost-Jeruzalem een zevenling gebaard. Eén meisje over leed kort na de keizersneegeboorte. De overige drie jon gens en drie meisjes verkeren in goede gezondheid, zo deelde de gyneacoloog gisteren mee. De zevenling werd geboren na een zwangerschap van 27 weken. De baby's wogen 550 tot 760 gram. De moeder, die al een 4-jarige dochter had, onderging toen ze zwan ger werd een vruchtbaarheidsbehandeling. ANP/AFP LONDEN - Genen bepalen mogelijk deels of iemand on trouw is aan zijn of haar partner. Dit blijkt uit een Britse studie onder tweelingen aan het Thomas Hospital in Lon den, zo meldde gisteren de BBC. De studie is verricht onder vrouwen. Als de ene helft van de tweeling ontrouw was of was geweest, bleek dat haar zuster circa 55 procent kans had hetzelfde te doen. Vooral identieke tweelingen, met identieke genen, trokken wat dat betreft samen op. De genen zijn volgens de leider van het onderzoek, Tim Spector, niet allesbepalend voor overspelig gedrag. Ook sociale factoren spelen een belangrijke rol. Daarnaast is het volgens Spector niet zo dat er bepaalde 'ontrouw-ge- nen' bestaan. Het zou eerder gaan om een combinatie van erfelijke factoren, zoals onder meer de neiging om risico's te nemen. ANP VALLEND AR - De Nederlandse Monique Vergoossen-Ot- tevanger wil komende zondag tot burgemeester worden verkozen van de Duitse stad Vallendar (Rijnland-Palts). De 42-jarige uit Geldrop geldt als eerste buitenlandse die in Duitsland een gooi doet naar het burgemeesterschap. Vergoossen stelde zich kandidaat namens de sociaal-de mocratische SPD, de partij van bondskanselier Schroder. Ze wil in Vallendar aan de Rijn bij Koblenz een einde ma ken aan de christen-democratische heerschappij. ANP ADANA - De 37-jarige verdachte van een vijfvoudige moord in het Duitse Augsburg heeft gisteren in zijn cel in de Turkse stad Adana zelfmoord gepleegd. Dat meldde het Turkse persbureau Anadolu op gezag van het OM. Hij heeft met een scheermesje zijn keel doorgesneden. De Turkse man werd verdacht van het ombrengen van zijn vrouw, haar dochter uit een eerder huwelijk, de groot moeder van het meisje, haar oom en een Tsjetsjeen die bij de familie logeerde begin maart van dit jaar. Na de moord vluchtte hij naar zijn geboorteplaats Adana. Daar werd hij op 27 maart gearresteerd. ANP/DPA/AFP BUKAVU - Rwandese Hutu-rebellen hebben de afgelo pen dagen zestig burgers ontvoerd uit de Democratische Republiek Congo. De rebellen vragen losgeld, zei gisteren een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties. De burgers werden ontvoerd uit de plaats Sange. Ze moe ten elk een losgeld van 100 dollar (circa 84 euro) opbren gen. ANP/AFP corruptie binnen die diensten moet worden aangepakt. Op dat gebied heeft Arafat geen goede naam. Het Duitse actuali teitenprogramma Report Mün- chen berichtte gisteren zeker te weten dat de Palestijnse leider en de Palestijnse Autoriteit de afgelopen jaren op grote schaal internationaal hulpgeld hebben gebruikt om terreurdaden te fi nancieren. Redacteuren van het program ma zeggen documenten te heb ben waaruit blijkt dat Arafat persoonlijk geld heeft overge maakt aan activisten van zijn Fatah-beweging en de daaraan gelieerde Al Aqsa Martelaren Brigades. Een deel van de fond sen kwam uit een bijdrage van de Europese Unie voor hulp aan het Palestijnse volk. AFP/RTR/DPAW ADDENZEE ISLAMABAD - Internationale hulporganisaties hebben hun ac tiviteiten in de Pakistaanse re gio Baluchistan, die grenst aan Afghanistan, opgeschort. Dat heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties gisteren ge zegd. Hij liet weten' dat het besluit is genomen omdat strijders van het voormalige Taliban-bewind in Afghanistan met zelfmoord aanslagen op de hulpverleners hadden gedreigd. De VN-woord voerder zei dat politiemensen zijn geposteerd bij huizen en ho tels waar buitenlandse hulpver leners zijn gehuisvest. Ook de bewaking van de kantoren van de organisaties is verscherpt. ANP/EFE van onze redactie buitenland BRUSSEL - Nederland is niet het enige land dat de officieuze uitslag van de Europese parle mentsverkiezingen vroegtijdig bekendmaakt. Ook Ierland, Let land, Malta en wellicht Tsjechië melden de uitslag voor zondag, de dag waarop de meeste andere landen de verkiezingen houden. Dat blijkt uit een overzicht dat het Europees Parlement giste ren bekend heeft gemaakt. De vroege bekendmaking stoort de Europese Commissie: die vreest dat de bekendmaking de stem ming in andere landen kan beïn vloeden. De officiële uitslag mag pas zon dag om 22.00 uur bekend wor den, nadat het laatste stemhokje is gesloten. De Europese Commissie heeft vrijdag nog een waarschuwings brief gestuurd naar de 'vroege landen', zo werd gisteren be kend. De brief kan de basis zijn voor een latere zaak bij het Eu ropese Hof van Justitie. Neder land meent zelf geen regels te overtreden. De uitslagen tijdens de tv-uitzending donderdag ko- men van de gemeenten: het is formeel niet de officiële uitslag. Een verbod op de bekendma king is niet te verwachten, be vestigde het hoofd verkiezingen van het parlement maandag. Enkele landen die op zondag stemmen, rommelen eveneens met het tijdstip van bekendma king. Bijvoorbeeld België meldt de uitslag aan het eind van de middag. In Oostenrijk is dat om 19.00 uur. Enkele landen volgen wel de in terpretatie van de Europese Commissie. Bijvoorbeeld Enge land stemt ook donderdag (net als Nederland), maar presen teert de uitslag pas zondaga vond. De nieuwe zetelverdeling van het Europees Parlement wordt zondag rond 23.00 uur bekend gemaakt. ANP 1950. De hindoe-nationalisten die de vorige regering domineer den, stuurden steeds aan op af schaffing van het artikel om daarmee Jammu en Kashmir vol ledig in India op te nemen. On der druk van de toenmalige op positiepartners werd daarvan af gezien. van onze redactie buitenland NEW DELHI - De nieuwe India se regering van premier Manmo- han Singh is bereid een autono me status voor de omstreden deelstaat Kashmir te respecte ren. Verder wil de eind mei geïn stalleerde regering met alle par tijen in Kashmir overleggen over het beëindigen van het ge weld. Dat heeft de Indiase presi dent Abdul Kalam gisteren la ten weten. Kalam las gisteren de eerste ver klaring van de regering-Singh aan het parlement voor. Hij zei dat artikel 370 van de grondwet verwijst naar de speciale autono me status voor Jammu en Kashmir, het Indiase deel van de omstreden gebied. Daarin staat dat dit deel Kashmir recht heeft op autonomie, met uitzon dering op het gebied van defen sie, buitenlandse zaken en com municatie. Artikel 370 is formeel een tijde lijke aanvulling van de grond wet, maar het geldt al sinds Goede basis De verklaring van de huidige re gering biedt een goede basis voor overleg tussen India en Pa kistan later deze maand. Paki stan heeft ook een deel van Kashmir in handen en ook Chi na regeert over een deel. De Zuid-Aziatische kernmach ten hebben sinds hun onafhanke lijkheid van Groot-Brittannië in 1947 driemaal oorlog gevoerd, waarvan tweemaal over Kashmir. Beide landen stonden in 2002 aan de rand van een vierde oor log. New Delhi beschuldigde de regering van Pakistan van be trokkenheid bij een aanslag op het Indiase parlement in 2001. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5