Buurtbus weer uitgesteld PZC PZC Zeeland ervaart eerste zomerdag Ruim tweeduizend wandelaars in Terneuzense vierdaagse metcappendijk auto's kun je iets afspreken. ook via www.cappendijk.nl 13 Project wacht op vervoersvergunning provincie Rollatortocht in Hoek Lamswaarde schrijft historie op plexiglas Brugklassers leren veilige route Man gewond door grasmaaier Veerenaar valt in roostergat Naam De Pagter gezuiverd Werkstraf voor stelen sigaretten agenda dinsdag 8 juni 2004 Kinderen Hulst en Sluis minst jn contact met politie REDACTIE zeeuws-vlaaisideren Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzeim Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renë van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12,00 uur HULST - Kinderen van negen en tien jaar uil de gemeenten Hulst, Sluis en Veere komen minder in aanraking met de poli tie dan leeftijdgenoten uit de test van Zeeland. Dat blijkt uit de resultaten van en enquête die via internet is af- enomen onder kinderen uit rroep zes van de basisscholen in e provincie. Aan het onderzoek in het kader van de Jeugd- Eonitor Zeeland namen 187 van 4e 282 scholen in de provincie nclusief speciaal onderwijs) il en vernieling zijn de jergrijpen waaraan de meeste inderen zich wel eens schuldig ebben gemaakt. Bijna een op le tien kinderen geeft toe wel ens iets mee te hebben geno- nen uit een winkel zonder te be- alen. Een op de veertien kinde en in groep zes heeft naar eigen eggen wel eens iets gepikt op ichóol. in het zwembad of bij ien sportvereniging, iet aanrichten van vernielingen omt aanzienlijk meer voor: een p de vijf kinderen geeft toe wel ens iets vernield te hebben op [raat. Gemiddeld een op de it kinderen (12%) is weieens iwaarschuwd of opgepakt oor de politie. Kinderen uit ulst, Sluis en Veere het minst 8%), kinderen uit de gemeente lissingen het meest (17%). eJeugdmonitor Zeeland is een menwenngsverband van de ovincie, de gemeenten ver- hillende instellingen die op het gebied van jeugd werkzaam ijn. Het onderzoek brengt de eefwereld van de Zeeuwse in kaart. Winkeldiefstal, zo blijkt uit de nderzoeksresultaten, komt het ninst voor onder kinderen van opgeleide allochtone uders (7%), het meest bij kinde ten van laag opgeleide autochto ne ouders (14%). Vernielingen worden eveneens iet meest door kinderen uit die belgroep gepleegd (28%), het linst door kinderen van niet lag opgeleide, autochtone ders (20%). HOEK - In Hoek wordt vrijdag oor de tweede keer een rollator- ocht gehouden. De organisatie in handen van sportvereni- lg V en K en zorgcentrum pemdieke. Dit jaar zijn alle verzorgingshui zen uit de gemeente Temeuzen uitgenodigd om mee te doen aan de tocht, van zo'n twee kilome ter. De start is om 14.00 uur bij Vremdieke, waar ouderen die niet in een verzorgingshuis wo nen zich ook kunnen inschrij ven. Op de helft van de tocht is in het kerkcentrum een optreden van accordeoniste Mimi Vermeulen. de terugtocht worden de ouderen begeleid door muziek vereniging ENZK uit Hoek. door Sheila van Doorsselaer HULST - De invoering van de buurtbus in de gemeente Hulst is wederom uitgesteld. Dit keer zijn er wel genoeg vrijwilligers, en is er overeenstemming over de dienstregeling, maar zijn er problemen met de vergunnin gen. De provincie heeft de beno digde vervoersvergunning nog niet verstrekt. De datum van de eerste rit van de buurtbus door Oost- Zeeuws-Vlaanderen is al meer malen verschoven. Nu is ook dui delijk dat de nieuwste streef datum van 14 juni niet wordt ge haald. Het wachten is op een zo genaamde vervoersvergunning. Als nieuwe datum is 21 juni ge noemd. „Wanneer een nieuwe lijn voor het openbaar vervoer wordt in gevoerd, moet de provincie daar toestemming voor geven. Daar wachten we nu op", zegt de Hulster wethouder E. de Deck- ere (verkeer). Alle andere zaken zijn volgens De Deckere geregeld. Zo hebben zich 29 vrijwillige chauffeurs ge meld en dat is volgens de wet houder voldoende. Lange tijd be stond de vrees dat het project zou stranden wegens te weinig vrijwilligers. De chauffeurs zijn inmiddels ook allemaal medisch gekeurd. De dienstregeling is bekend. De buurtbus zal rijden van Clinge, via Hulst naar Graauw, Paal, Kruispolderhaven, Lamswaar- de, Kuitaart, Kloosterzande, Walsoorden en vervolgens eindi gen in Ossenisse en vice versa, de buurtbus rijdt echter wel en kel op weekdagen. In het week einde was het te moeilijk voldoende vrijwilligers op de been te krijgen. Ook is het niet mogelijk in de (late) avonduren gebruik te maken van de buurtbus. De eerste bus vertrekt 's ochtends om 7.19 uur vanuit Graauw en de laatste bus ver trekt al rond zessen. Zeegat Wel zijn in Hulst meerdere hal tes. Passagiers kunnen in- en uit stappen aan de Van der Maelste- deweg, De Blaauwe Hoeve, de Grote Markt, wijk Groote Kreek en natuurlijk het busstation aan de Zandstraat. Ook Clinge heeft met de 's-Gravenstraat, De Ster- re en het Zeegat meerdere hal tes. De buurtbus gaat de Hulster dorpen waar geen regulier open baar vervoer meer is, met elkaar verbinden. Twee jaar werd ge werkt om het buurtbusproject echt van de grond te krijgen. Vrijwillige chauffeurs rijden met een klein busje (voor onge veer acht personen) een dienstre geling die door de betrokken dorpsraden en de gemeente is overeengekomen. Openbaar ver voersbedrijf Connexxion levert de minibus en zal hem ook on derhouden. Genieten van de zon op de Panoramaweg in Breskens. door Cees Maas TERNEUZEN - „Er is sprake van een warmte-explosie en zo snel na die koele periode, dat is toch wel heel bijzonder", aldus H. Geurts van het meteorologisch instituut KNMI. Gisteren was het de eerste zomerse dag in Zeeland. En voor vandaag voorspelt het KNMI maar liefst 30 graden. Het zomert in Zeeland. Op het strand bij Cadzand-Bad liggen twee Oostenrijkse dames in de volle zon. Ze werken bij het nabijgelegen Ho tel De Schelde en puffen nu uit op het warme zand. Aan de vloedlijn bij Groede zit me vrouw H. Davidse uit Middelburg met haar voeten in de Noordzee. ben met het fietsveer overgestoken en wilde eigenlijk naar Knokke rijden vandaag, maar het is veel te warm om te fietsen," zegt ze. En van zee drijft er een wolk verkoelende zeedamp aan. Maar ook aan deze koelere zeekant wijst de ther mometer 26 graden Celcius aan. En dat is 1 graad boven de grens tussen voor jaar en zomer, stelt het KNMI. Boven de grens tussen voorjaar en zomer. De eerste echte zomerdag die in Nederland op te tekenen viel, was enkele weken voor Pinksteren in Limburg. Daar kwam toen het kwik eventjes boven de 25 graden uit. Eerste Pinksterdag in Zeeland geldt in meteorologische kringen als 'een twijfel geval'. In Oost-Zeeland werd de grens over schreden, maar aan de zeekant bleef het koeler. Gisteren werd ook aan de zee kant van het Schelde-estuarium de grens van 25 graden langdurig over schreden. Het is zomer in Zeeland. Niet te verwarren natuurlijk met de as tronomische zomer, die volgens de ster renkundige indeling pas op de langste dag, op 21 juni begint en dit jaar op 23 september eindigt. De astronomische seizoensindeling is gebaseerd op de positie van de aarde ten opzichte van de zon. De seizoensverschillen vinden hun oor zaak in de schuine stand van de aardas. Daardoor komt de zon op het Noorde lijk Halfrond in de zomer hoger boven foto Camile Schelstraete de horizon dan in de winter en schijnt de zon in de zomer langer dan in andere jaargetijden. In het noorden van Europa is het daar door in deze tijd veel langer licht dan in Zuid-Europa. En dat merk je zelfs ook in Nederland. Op de Waddeneilanden kan de zon ongeveer een half uur langer schijnen dan in Zuid-Limburg. Om praktische redenen en volgens inter nationale afspraak, gebruiken weerkun digen voor het berekenen van klimatolo gische gemiddelden een andere seizoen sindeling en worden steeds drie opeen volgende kalendermaanden als één sei zoen beschouwd. Volgens de klimatolo gische indeling is de zomer al op 1 juni begonnen en duurt het seizoen tot met 31 augustus. Of de zomerse temperaturen ook echt aanhouden is zeer de vraag. Het KNMI voorspelt dat vandaag een warme en zonnige dag zal worden. LAMSWAARDE - Inwoners van Lamswaarde kunnen het ko mende weekeinde tijdens de ker mis de historie van hun dorp op kaart zetten. De jaarringen van een onlangs gekapte beuk die nen daarbij als tijdslijn. Het idee is afkomstig van wet houder F. van Driessche van Hulst. Hij is geboren en getogen in Lamswaarde. „Onlangs zijn in ons dorp uit veiligheidsover wegingen twee zeer oude beu ken weggekapt. Deze naar schat ting 150 jaar oude bomen waren nabij de kerk gezichtsbepalend voor het dorp.Een schijf van een gekapte boom is wel als herinne ring bewaard gebleven." Zondag kunnen inwoners van Lamswaarde voor het dorp be langrijke gebeurtenissen uit het verleden op een plexiglasplaat noteren. Deze plaat wordt voor de schijf met de jaarringen ge plaatst. De data worden gekop peld aan de jaarringen. Het ker- miseomité Lamswaarde draagt verder zorg voor de bewerking van de schijf. Van Driessche denkt bij de verdere invulling naast tekst ook aan het inscan- nen van foto's. De tijdsbalk zal dan een plaatsje kunnen krijgen nabij de kerk. „Voor toeristen, wandelaars en fietsers een mooi object om Lamswaarde in beeld te krijgen", aldus de bestuurder. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Voor het halen van een recordaantal deelne mers was het waarschijnlijk net een paar graden te warm. Maar Nico Bijl verwachtte voordat al le wandelaars zich officieel had den ingeschreven, dat er onge veer even veel mensen meelie pen als vorig jaar. De Temeuzense avondvierdaag se trok daarmee zo'n 2250 wan delaars. Dat aantal was volgens voorzitter Bijl van de 'Avond vierdaagsevereniging Temeu zen Bram de Meijer' iets hoger geweest als de temperatuur een paar graden lager was geweest. „Mensen die pas op het laatste moment besluiten of ze wel of niet meelopen, zullen nu eerder van deelname hebben afgezien. Ook al omdat morgen nog war mer weer wordt voorspeld. Maar goed, met meer dan twee duizend wandelaars blijft de Terneuzense avondvierdaagse natuurlijk een topevenement." Tien procent In IJzendijke trok de eerste dag van de avondvierdaagse een klei ne tien procent van de Terneu zense grote broer. Maar voorzit- HULST - Met het project 'Veilig naar school' biedt het Reynaertcollege in Hulst de toekomstige brugklasleerling en een veilige route naar school aan. Donderdag 24 juni worden zo'n 300 komende brugklassers uitgenodigd om onder begeleiding vanuit hun dorp via de meest veilige route naar het Reynaertcollege te fietsen. De eerste groep leerlingen wordt om 9.30 uur op school verwacht. Ook 's middags komen nog basisscholen op bezoek. GOES - Op de Krukweg in Goes is gistermiddag een 25-ja- rige man uit Yerseke aan zijn hand gewond geraakt tij dens werkzaamheden met een grasmaaier. De man was met een driewielige grasmaaier aan het maaien toen er- iets tussen de messen van het apparaat kwam. Hij pro beerde het voorwerp te verwijderen en raakte daarbij het pedaal, waarmee de messen in werking werden gezet. De aard van de verwonding is onbekend. De man is per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis. De Arbeidsin spectie is in kennis gesteld. MIDDELBURG - Een 25-jarige man uit de gemeente Veere is gistermiddag in Middelburg bij de parkeergarage tussen het nieuwe stadhuis en het nieuwe waterschaps kantoor in een roostergat gevallen. De man kwam 2,5 me ter lager op de betonnen vloer terecht. Hij liep kneuzing en en schaafwonden op. De roosters boven de toerit naai de parkeerkelder liggen op hun plaats, maar zijn nog niet allemaal vastgezet. Het slachtoffer was op het terrein aan het werk toen hij op de zijkant van een losliggend rooster stapte. Dat kantelde en de man viel in de opening. Hij is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Na on derzoek kon hij het ziekenhuis weer verlaten. MIDDELBURG - De Middelburgse makelaar A. de Pag ter is ten onrechte als verdachte aangemerkt in een bedrei gingszaak. Dat meldt het parket van Amsterdam. Het be treft de zaak waarbij de Woonbond in Amsterdam eind vorig jaar een afgesneden paardenhoofd toegestuurd kreeg. In het kader van het onderzoek werd de Middel burgse makelaar een tijd als verdachte aangemerkt. De Pagter wordt niet verder vervolgd, zo heeft het parket van Amsterdam besloten. De officier van justitie heeft geconcludeerd dat de makelaar/ verhuurder onterecht als verdachte werd aan gemerkt. De zaak is hiermee afgedaan, tenzij er zich nieu we feiten voordoen of het gerechtshof alsnog een vervol ging beveelt. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 40-jarige inwoner van Sint Maartensdijk voor een winkeldiefstal veroordeeld tot twintig uur werk straf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De man nam op 25 september vorig jaar uit een plaatselijke supermarkt een pakje sigaretten weg. De kosten van de si garetten, drie euro en veertig eurocent, heeft hij inmid dels terugbetaald. STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Biljarten en jokeren; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koers- bal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljar ten en sjoelen; BIERVLIET Kaasboerderij de Vos aan de Helenaweg, 13.30 uur: Rondleiding; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST De Lieve, 9.30 uur: Volksdan sen, Vergadering Welzijnszorg; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zangkoor; NIEUW-NAMEN - Café St. Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en tim- merclub voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor volwassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14 00 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden; De Roselaer, 13.30 uur- Kleding maken; 15.30 uur: Crea- en tech- nika 10 club voor jeugd van 9 tot 12 jaar; 19.00 uur: Quilten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaretgroep Bonte Avond Club; Sportzaal St. Anto- niusschool, 18.00 uur: Showband de Zwaluw slagwerkgroep en streetdance; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur; Zang; Plein de Mate, 19.30 uur: Wijkconcert fanfare St.Jan; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl -en lijn- dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur. Yoga; 13.30 uur: Biljarten; Sporthal 't Zwaantje, 18.00 uur; Avond wandelvier daagse; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; WESTDORPE - Concordia, 13.0P uur: KBO koersbal; 19.30 uur: Harmonie Ei kels worden Bomen; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30 uur- Bijeenkomst videoclub Zeeuws-Vlaande- ren voor hobbyfilmers; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur; Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen. (advertentie) Spaanse Margriet Zomerse plant in div. kleuren, 0 I2cm. 1.49 per stuk www.europatuin.nl HULST.0114-313738.ABSDAALSEWEG 70. ELKE ZONDAG OPEN: 13 00-1700 UUR OOSTBURG. 0 i 17-452279. NIEUVELTWEG 56. WOENSDAG KOOPAVOND Deelnemers aan de avondvierdaagse in Terneuzen vertrekken vanaf sporthal 't Zwaantje. foto Camile Schelstraete ter A. Maas was meer dan tevre den. „Een nieuw comité heeft de avondvierdaagse dit jaar nieuw leven ingeblazen en meer dan tweehonderd wandelaars is voor een dorp als IJzendijke prachtig. Het belooft donder dag, de slotavond, een mooi fes tijn te worden als showband Jeugdbelang de wandelaars be geleid naar het parkeerterrein bij de voetbalvelden." Tom CappondIJk Cappendljk Auto's Terneuzen B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen tel: 0115-697455 VOLVO for life

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55