kkoord over reddingsplan Zwin Tafeltje-dek-je kan vraag niet aan Mabélis Hogeschool gooit roer radicaal om Liefkenshoektunnel MEGASPRAYCABINE! tijdelijk goedkoper ianleg slufter en ontpolderen deel Willem-Leopoldpolder tegen teloorgang GRATIS UV-ZONNEGLAZEN KORTING Veilig bruin zonder zonnen? J. Qpkma^ 18 t/m 20 SGP-steun voor beelden Energie niet veel goedkoper Taakstraf voor drugshandelaar Hond vergiftigd in Hoek rfaclie: 0113-315649 «vv.pzc.nl Kailredactie@pzc.nl >slbus 31.4460 AA Goes tertentie-exploitatie: ^rd. en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; rticnaal: 020-4562500. Jinsdag 8 juni 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen wRinus Antonisse IDDELBURG - De Internatio- le Zvvineommissie wil met omvangrijk reddingsplan de loorgang van natuurgebied it Zwin een halt toeroepen, (totraal staan aanleggen van jen nieuwe doorbraakgeul (sluf- fer) en ontpolderen van een taart van het Vlaamse deel van Willem-Leopoldpolder (120 ctare). idere belangrijke onderdelen jn het verleggen van de inter- itionale zeedijk en die omvor- tot 'groene' waterkering, grootscheeps afgraven van i van het Zwin, het afwate- van het polderwater uit inderen en Nederland door let Zwin en het beperken van Kt zandtransport langs de kinkust door een strekdam ter logte van Knokke. De kosten van de maatregelen ■orden geraamd op ongeveer 40 Bjoen euro. Het plan - waar- jyer in de Zwincommissie grote nstemmigheid bestaat - is jd aan de Vlaamse en ederlandse regeringen. Die be- lissen binnenkort over nadere Itwerking van het reddings- via een milieu-effectonder- oek. De Nederlandse voorzitter in de Internationale Zwincom- lissie, commissaris van de ko- ingin W. van Gelder, is zeer in ijn sas met het bereikte ak- oord. Hij ziet het als een per- let voorbeeld van dynamisch ust-en waterbeheer, in samen- pel met de natuur. De ingrepen pelen vooral op Vlaams grond- jbied en Van Gelder prijst de Isitieve opstelling van die int, met name ook van de voor iet Zwin belangrijke familie Lippens. De commissaris acht maatregelen in het verloederen de Zwin onontkoombaar. „Als er niets gebeurt, dan verdwijnt een uniek gebied. Een typisch mariene biotoop gaat dan weg. Die is wel schaars en in het ver leden op veel plaatsen in het Schelde-estuarium vernietigd". Volgens Van Gelder is sprake van een door menselijk hande len in een verkeerde richting ge stuurd natuurlijk proces. Dat leidt tot een verzanding van de Zwinmonding, zodat op den duur alleen duinen resteren. Verantwoord Hij erkent dat er hoge kosten in het geding zijn, maar vindt de uitgave alleszins verantwoord. „Je corrigeert je eigen verkeerde menselijke optreden en het gaat om een uniek gebied waarvan er al veel te veel verloren zijn ge gaan." Van Gelder rekent erop dat (een deel van) het geld be schikbaar komt via uitvoering van de nieuwe Ontwikkelings- schets voor het Scheldebekken. Van Gelder vindt dat het voort durende kleine ingrepen plegen, een gepasseerd station is. „Met geknutsel verstoor je de waar den eerder dan dat je het gebied beter beschermt." Het reddings plan ziet hij als een doorbraak in het denken. „Niet meer tegen de natuur opboksen, maar mee liften." Provinciaal ecoloog J. Beijersbergen maakt duidelijk dat het graven van een nieuwe doorbraakgeul, meer richting Knokke, niet betekent dat de huidige slufter wordt afgedamd. Die kan gewoon blijven liggen. Het ontpolderen van een deel van de Willem-Leopoldpolder zorgt er voor dat het Zwin gro ter wordt en daarmee neemt ook de komberging toe. De te verleg gen zeedijk moet meteen bere kend zijn op zeespiegelrijzing en kan een nieuwe ecologische verbindingszone in het grensge bied vormen, aldus Beijersber gen. pagina 21 bedreiging door mens en natuur o6Ü'i -! Sint Jacobspassage 9 Vlissingen Tel. 0118-412194 jopde stoffen kraam ALLES 5,- per meter) door Eugène Verstraeten KALLO - Tijdens de werken op de Antwerpse Ring, van 17 juni tot november, wordt het tarief voor vrachtwagens in de Lief kenshoektunnel met vijftien pro cent verlaagd. Voor personenauto's is er een zo geheten 'Minder-hinder-pas' be schikbaar. Daarmee kunnen au tomobilisten tegen abonne mentstarief door de tunnel, na melijk 2,80 euro. Het lagere ta rief voor vrachtwagens geldt al leen voor abonnees en teletolge- bruikers. Die betalen nu 11,15 euro, straks 9,68 euro. Truckers die een los kaartje kopen, beta len 15 euro en dat blijft zo. Omdat in juli een verbod zal gel den voor vrachtwagens en cara vans in de Kennedytunnel, krij gen de vrachtwagenabonnees die maand een extra korting. De minder-hinder-passen voor personenauto's zijn vanaf deze week verkrijgbaar. De kortings kaarten gelden enkel in de perio de van de werken op de Ant werpse Ring. In tegenstelling tot de teletol- kaarten, zit er aan de passen geen verplichting om een mini maal aantal keren door de tun nel te rijden. Er moet wel een borg van 40 euro worden be taald. De pas wordt verder op dezelfde manier gebruikt als de teletolkaart. De aanvraagformu lieren zijn te downloaden op www.liefkenshoektunnel.be. Na een inloopperiode worden de effecten van de tariefmaatrege len geëvalueerd. Eventueel zul len de toltarieven dan nog bijge stuurd worden om een zo vlot mogelijk verkeer via de Lief kenshoektunnel te garanderen als alternatieve route voor de Ring. zonnebril op sterkte vanaf 40,00 met OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) HELEMAAL VOOR DE HALVE PRIJS IS OOK VAN TOEPASSING OP ALLE SOORTEN EN UITVOERINGEN GLAZEN VAN HET MERK ZEISS ta BIJ AANKOOP VAN EEN MONTUUR MET 50% KORTING ZEISS WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl INFORMEER NAAR DE VOORWAARDEN In 20 seconden met de Géén kans op verbranding Géén schadelijke U.V. straling Zelfs de lichtste huid kan nu diep bruin zijn! ZATERDAG 12 JUNI van 10.00 tot 15.00 uur Kijk voor meer informatie op www.dopknapperie.nl ibb r/je erie Jachthuisstraat 5, Kloetinge, 0113-222704 Vechtersbaas rijgt boete advertentie (Advertentie) IDDELBURG - Een twintigja- ige inwoner van Sint Philips- ind is gisteren in Middelburg nor mishandeling veroordeeld H 500 euro boete en twee we- to voorwaardelijke gevangenis- ïaf. bent zinvol bezig in de maat schappij en zelf geniet je ook van alle contacten. Onlangs heeft hij nog een cursus gevolgd in Goes, over zorg voor ouderen. Dat was heel interessant, stelt hij. „Dit werk is eigelijk altijd wel leuk. Dat is het juiste woord. Het is dankbaar natuurlijk, en geeft veel voldoening. Maar bo venal is het ook leuk." Binnen een half uur heeft De Bruijne. zijn ronde gedaan. Het laatste adres is een complex aan leunwoningen waar hij vijftien maaltijden moet bezorgen. Zijn oudste klant daar is een dame van 93 jaar. De ouderen kunnen kiezen uit een weekmenu. Mensen met een speciaal dieet krijgen aangepas te maaltijden, maar voor de rest schaft de pot vandaag bouillon met knapperige bolletjes, ha chee, aardappelpuree en een toetje. „Het is altijd zo heerlijk", zegt een mevrouw als ze het deksel optilt. De Bruijne glimlacht. Hij foto Camile Schelstraete treft zelden ontevreden klanten. Even later wurmt hij zich weer door de verstopte straatjes van het stadje. Terug naar De Blaau- we Hoeve. De Stichting Welzijn voor Oude ren (SWO) in Hulst is veran- woordelijk voor de maaltijdvoor- ziening. Vorig jaar werden in Oost-Zeeuws-Vlaanderen 67000 maaltijden bezorgd. Maar de vraag stijgt enorm. Dit jaar zul len volgens SWO-directeur A. van den Abeele maar liefst 3000 extra maaltijden moeten wor den bezorgd. „Het algemene streven is toch mensen zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen en niet in een zorgcentrum. En tel daar bij nog op de vergrijzing van de maatschappij," aldus Van den Abeele. De SWO werkt in de maaltijd voorziening met ongeveer 45 vrijwilligers, maar die groep zou uitgebried kunnen worden met vijf tot tien mensen. „Dan zijn we voorlopig uit de nood", aldus de directeur. )e verdachte zat nog in zijn loeftijd van een eerdere veroor- voor een geweldsdelict. >e man was 5 oktober vorig |ar in Sint Annaland betrok- Hi bij een vechtpartij. Vast Bnd dat hij aan het slachtoffer ilap had uitgedeeld. Een groep Ageren had zich na het slui- Pgsuur van de café's op het achtoffer gestort. Verdachte li slachtoffer kenden elkaar an een eerdere confrontatie. De vrijwillige maaltijdkoeriers verzamelen zich bij De Blaauwe Hoeve voor ze uitrijden. door Cees Maas HULST - Ze racen in hun auto's door de regio. En ze zijn altijd welkom. Duizenden ouderen in Zeeuws-Vlaanderen krijgen hun warme eten van Tafeltje-dek-je. Dat nu vrijwilligers tekort (advertentie) komt, want de vraag stijgt enorm. We reden een rondje mee. Tussen de hachee en de bouillon met knapperige bolle tjes. „Ik rijd altijd wel stevig door, „want het eten moet warm blij ven." Dan draait een Belgische autobus het smalle straatje van Hulst in en moet hij in de rem men. Maar R. de Bruijn (63) uit Sint-Jansteen heeft zoiets wel al tientallen malen meegemaakt en glimlacht. Deze gepensioneer de binnenschipper is vrijwilli ger bij Tafeltje-dek-je en be zorgt driemaal per week de war me hap bij ongeveer twintig be jaarden in het stadscentrum. Hij kent er bij wijze van spreken el ke straatldinker. Zijn auto is juist volgeladen bij zorgcentrum De Blaauwe Hoeve met 21 thermische bakken waar in het eten warm blijft. Alle vrij willigers verzamelen zich daar dagelijks om hun lading in ont vangst te nemen. De Bruijn start de auto. En in de heerlijke geur van verse groentensoep rijden we naar het eerste adres. De Bruijn stopt en toetert. De deur van het appartement gaat meteen open en de vrijwilliger stapt vrolijk groetend naar bin nen. „Hallo, goedemiddag", zegt hij, „Mooi weertje vandaag. En sma kelijk eten hoor." „Weet je", zegt De Bruijn, een maal terug in de auto, „niet bij deze mevrouw, hoor. Maar vaak voel je bij bejaarde mensen dat je de enige bent op een dag die langskomt." Dat was mede zijn drijfveer om vrijwilliger te worden, vertelt De Bruijn. Je helpt mensen, je TERNEUZEN- De Terneuzense SGP-wethouder, P. Ha melink, zal met enthousiasme meewerken aan de verrij king van Terneuzen met nieuwe kunstwerken. De raad had op extra kunst in de openbare ruimte aangedrongen en Hamelink (belast met openbare werken) heeft daar geen enkele moeite mee. „Mits we spreken over verant woorde kunst. Ik vind dat we naakten bij voorkeur moe ten vermijden. SGP-bestuurders krijgen de laatste tijd in Zeeland nogal wat kritiek te verduren, maar als cultuurui tingen gepast zijn, dan getuigt daar een zekere schep- pingsgave uit. Is dat het geval, dan zijn wij daar zeker niet tegen", aldus Hamelink. Eind deze week worden in Terneuzen in het kader van het project Beelden aan de Schelde diverse nieuwe kunstwerken in de stad geïnstal leerd. Ze blijven staan tot in de maand september. MIDDELBURG - De vrijheid die consumenten vanaf 1 juli hebben om zelf hun energieleverancier te kiezen, zal geen grote gevolgen hebben voor de prijs van gas en elek triciteit. Energiebedrijf Delta verwacht hooguit een lichte daling van de consumentenprijs. Door de markt te libera liseren, ontstaat concurrentie tussen de energiebedrijven. De overheid verwacht dat dat juist voordelig is voor de klanten, omdat bedrijven met de prijs zullen stunten om klanten binnen te halen en te houden, pagina 15 stroomprijs MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 47-jarige Temeuzenaar voor zijn betrokken heid bij de handel in cocaïne veroordeeld tot 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De politie kwam de man op het spoor tijdens het on derzoek van de moord op John Wijngaarde. Daaruit bleek dat de verdachte, die zelf verslaafd is, in 2002 samen met Wijngaarde heeft gehandeld in verdovende middelen. Ook was de man medeplichtig aan de invoer van hardd rugs door een koerierster op Schiphol af te halen. HOEK - Een hond die werd uitgelaten in het t?osje tegen over de ingang van vakantie-eiland De Braakman over leefde zaterdag ternauwernood de consumptie van vergif tigd vlees. De eigenaar van de labrador toog direct met zijn hond naar de dierenarts in Terneuzen. Ruim een maand geleden werd in het centrum van Hoek een hond vergiftigd door het eten van met rattengif besmeurd vlees. Politie en dierenarts manen hondenbezitter goed op te letten als ze hun huisdier uitlaten. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland gaat een ingrijpende re organisatie doorvoeren. Deze be zuinigingsoperatie, die gepaard gaat met onderwijsvernieuwing, moet de zelfstandige toekomst van de instelling veiligstellen. Niet alleen de organisatiestruc tuur gaat op schop, ook het on derwijssysteem wordt veran derd. De bestaande twintig hbo-opleidingen maken plaats voor acht afdelingen, waarin af hankelijk van de vraag van stu denten en bedrijfsleven allerlei cursussen worden aangeboden, in het Nederlands en het Engels. Studenten maken zelf een keuze uit het aanbod in één of meer af delingen, zodat ze uiteindelijk een bachelordiploma halen dat op hen is toegesneden. Het. nieuwe onderwijssysteem is vergelijkbaar met dat van de Roosevelt Academy. De hoge school wil ook een semestersys teem invoeren en overweegt een aanwezigheidsplicht voor stu denten. Beide instellingen gaan nauw samenwerken. H. Adriaan- sens, decaan van de academie, werkt in deeltijd voor de hbo-op- leiding. De hogeschool streeft ernaar tot een bezuiniging van ongeveer tien procent op jaarbasis te ko men. Dat komt neer op enkele miljoenen euro's per jaar. De be sparing moet voor een deel wor den bereikt door alle ondersteu nende diensten samen te voe gen. Verder wordt gehoopt dat de ge meente Vlissingen en de provin cie extra willen investeren in de hogeschool, onder meer in de studentenhuisvesting. Het beleid met buitenlandse stu denten wordt omgegooid. De ho geschool wil veel minder finan cieel afhankelijk worden van die groep, nu ongeveer dertig procent van het totaal aantal studenten. Dat moet dalen tot zo'n tien procent. De hogeschool wil meer Nederlandse studenten binnenhalen door aantrekkelij ker te worden. Het nieuwe on derwijssysteem, waarvan het streven is het in september 2005 in te voeren, moet leiden tot kwaliteitsverbetering en tot meer studenten die binnen vier jaar hun opleiding afronden met een diploma. Een belangrijke aanleiding voor de plannen vormen de bevindin gen van de commissie-Schutte. Die vindt dat de hogeschool 11,8 miljoen euro moet terugbe talen. De reden is dat voor Spaanse studenten een volledi ge rijksvergoeding werd ontvan gen, terwijl sommigen nauwe lijks of zelfs helemaal geen on derwijs in Vlissingen volgden. De hogeschool heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat zij binnen de regels heeft gehan deld. Zij verwacht dat de regels daarom binnenkort worden aan gepast. „De commissie-Schutte is een katalysator geweest", al dus woordvoerder K. Bos. „We waren al bezig met onderwijs vernieuwing. We hebben het nu aangegrepen om het wat drasti scher te doen." Of de hogeschool ook daadwer kelijk moet terugbetalen, is nog altijd onduidelijk. Zij heeft nog niets gehoord van staatssecreta ris Nijs. In afwachting daarvan heeft de hogeschool het dreige ment van juridische stappen te gen de commissie in de ijskast gezet. De Hogeschoolraad, waarin per soneel en studenten zijn verte genwoordigd, heeft nog geen standpunt ingenomen over de gisteren aangekondigde reorga nisatie. Morgen praat de raad er over met het College van Be stuur. zeeuwse almanak Verschrikkelijk „Het is verschrikkelijk bij ons noot. „Mijn vader heeft een thuis", meldde die vijftienjari- midlifecrisis, maar moeder is ge inwoonster van Goes laatst in de overgang en ik ben een I telefonisch aan een leeftijdsge- puber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53