Eurofiel versus euroscepticus PZC Geweld in Irak belemmert berechtiging Saddam Hoessein PZC Zeeland moet nog meer profiteren van Europees geld Red Ken maakt kans op herverkiezing Marijnissen en Van den Broek over de burger en Europa imv KW mmj 8 juni 1954 't dinsdag 8 juni 2004 Wat is de burger eigenlijk met Europa opgeschoten? De menin gen daarover zijn verdeeld. SP-leider Jan Marijnissen, eu ro-scepticus, en oud-Eurocom missaris Hans van den Broek, immer enthousiast, kruisen de degens aan de vooravond van de Europese verkiezingen op 10 juni. door Paul Koopman Stuur een waakhond naar Brussel, is de leuze waar mee de Socialistische Partij campagne voert. Het keffertje op de verkiezingsposters moet duidelijk maken dat er blijk baar gevaar op de loer ligt. Ra men en deuren vergrendelen is geen oplossing, meent Jan Marij nissen: de inbreker is al binnen. „Het gevaar komt van binnen uit", zegt de fractieleider van de SP in de Tweede Kamer. „Het zijn de Eurofielen die de Europe se integratie op het spel zetten. Zij dragen in zo'n hoog tempo nationale bevoegdheden over aan supranationale organen, dat de burger het niet meer kan volgen. Zeker als we straks ook het buitenlands en justitiebeleid gezamenlijk gaan regelen. Ik pleit daarom voor een stap te rug; regel meer op het niveau van onafhankelijke staten. De democratische controle kan veel beter nationaal plaatsvinden." Jan Marijnissen heeft uitgespro ken opvattingen. Zo is een van zijn stellingen dat de interne markt idiote gevolgen heeft. „De interne markt is vooral het kindje van het bedrijfsleven, dat er al in de jaren tachtig op heeft aangedrongen om alle belemme ringen voor een vrij verkeer van mensen, goederen en diensten weg te nemen. Maar waar men zich in vergist heeft, is de enor me bureaucratie die het heeft op geroepen. Om elke concurrentie verstoring weg te nemen zijn er duizenden produktbeschrijvin- gen en produktierichtlijnen op gesteld. Alsof men in Brussel weet hoe je in Italië pizza's moet bakken, of in Nederland ramen lappen. Dat is idioot." Hij vindt ook dat de euro een rem is op groei. „De munt is massaal ge bruikt voor het verhogen van de prijzen. Een tweede nadeel is dat het zogeheten stabiliteits pact veel te rigide is en werkt als een rem op groei. Europese landen die geen lid zijn van de monetaire unie doen het veel be ter. Nog een nadeel: als euro-lan den een verschillende economi sche ontwikkeling doormaken zitten ze allemaal vast aan het zelfde monetaire beleid. Neder land zou nu een superlage rente nodig hebben om de economie te stimuleren, maar dat bepalen we niet meer zelf." Marijnissen vindt de liberalise ring geen verbetering. „Ik ben het oneens met de stelling dat de burger profiteert van de libe ralisering die door -Europa wordt afgedwongen. Gevoelige terreinen zoals de gezondheids zorg, de energievoorziening en het openbaar vervoer moeten in handen van de overheid blijven, omdat bij liberalisering zowel de kwaliteit als de toegankelijk heid en de bedrijfszekerheid in de knel komen, vaak nog tegen hogere kosten, want er worden kapitalen verspild aan reclame en marketing. Als per 1 juli de energielevering vrij wordt, ont staat er in Nederland een enor me chaos. Alleen bij de tele- com-liberalisering heeft de bur ger geprofiteerd: telefoontarie ven zijn inderdaad goedkoper geworden." Goede weg Europa is juist op de goede weg, vindt Hans van den Broek, voor malig minister van Buitenland se Zaken en oud-Eurocommissa ris. In de nieuwe ontwerp-grond- wet worden volgens hem al veel bevoegdheden aan de nationale staten teruggegeven. Tegelijkertijd is een stap voor waarts nodig, benadrukt hij. „Marijnissen zou die grondwet er eens op moeten naslaan. Lid staten krijgen bijvoorbeeld het recht de Europese Commissie een gele kaart te geven als ze vinden dat die club iets wil rege len dat zij liever in eigen beheer houden. Met één miljoen handte- Acht. Zeeuwen dingen donder dag mee naar een zetel in het Eu ropees parlement. Frans Verin- ga uit Goes staat zestiende op de CDA-lijst. door Harmen van der Werf Hij gaat ervoor, Frans Verin- ga uit Goes, lid van het Col lege van Bestuur van het Scheepvaart en Transport Colle ge in Rotterdam. En hij heeft het gevoel dat de Europese ver kiezingen leven. Niet alleen omdat hijzelf kandi daat is. ..Op straat zijn de reac ties goed. Veel verschil met de Kamerverkiezingen merk ik - niet.'"Mocht de opkomst toch te genvallen, onder de 29,9 pro cent van 1999 uitkomen, dan zou Veringa dat een enorme domper vinden. Nog erger bijna EUROPESE "HERKIEZINGEN dan een verkiezingsnederlaag voor zijn eigen CDA. „Een poli tieke partij staat of valt tenslot te bij het goed functioneren van het systeem van verkiezingen. Europarlementariërs moeten zich daarom ook na 10 juni va ker in het land laten zien", oor deelt Veringa. „Niet in het niets verdwijnen in Brussel, maar open discussies aangaan over wat Europa doet." Veringa is een fan van de Euro pese eenwording. Van kind af aan. „Mijn grootvader had een groothandel in steenkolen in keningen kunnen burgers de Commissie rechtstreeks aan het werk zetten. Het uitgangspunt in de grondwet is dat nationale aanpak voorrang heeft en over bodige regels moeten worden af geschaft. Want hier en daar is men wel doorgeschoten, dat er ken ik óók. Tegelijkertijd moet met name op het terrein van po litie- en justitiesamenwerking en het buitenlands beleid veel meer Europees samengewerkt worden". Volgens Van den Broek brengt de interne markt juist welvaart. „Wij hebben een aanzienlijk deel van onze econo mische groei in de afgelopen vij fentwintig jaar aan de interne markt te danken. Dat wijzen tal loze studies uit. Het is toch zon neklaar dat een vrije open markt met 450 miljoen consu menten enorme voordelen ople vert? Geen land betwist dat. Ik erken wel, dat er heel veel - te veel - regelgeving uit is voortge komen. Van de tachtigduizend pagina's Europese wetgeving heeft ongeveer de helft betrek king op de landbouwpolitiek, daar kan wel het mes in." De euro ziet hij als een succes. „Die heeft definitief een band gesmeed tussen landen die el kaar eeuwenlang naar het leven hebben gestaan: Duitsland en Frankrijk. Het was ook in econo misch opzicht een goede beslis sing, al krijgt de munt inmid dels van alles de schuld. Het is een euro van Jut geworden. Bij de introductie was de kritiek dat de munt te zwak was, nu is de koers weer te hoog. Hij heeft wel een prijsopdrijvend effect gehad. Maar inmiddels wordt dat weer grotendeels teniet ge daan door de supermarktoorlog. Over het stabiliteitspact is veel discussie, misschien moet het flexibeler worden toegepast. Tot die tijd zou ik zeggen: houd je aan de regels." Ook Van den Broek wijst erop dat de liberalisering bellen goed koper maakte. „De burger had daar direct voordeel bij. Sinds de PTT het niet meer alleen voor het zeggen heeft, werd telefone ren veel goedkoper. Over de energiemarkt, de gezondheids zorg en het openbaar vervoer, ben ik minder zeker. Over de voors- en tegens mag best gron dig gediscussieerd worden. Daar hoor ik hele tegenstrijdige geluiden over. Ik wacht de resul taten met spanning af." GPD pagina 5 uitslag verkiezingen eerder gemeld Groningen. Hij was betrokken bij de voorganger van de Euro pese Unie, de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. 'Als landen niet meer zelfstandig over grondstoffen voor wapens kunnen beschikken, kunnen ze geen oorlog meer voeren', zei hij. Dat ideaal geldt nog steeds." Vertaald naar de praktijk van vandaag en naar Zeeland ziet Veringa in de Europese Unie een belangrijke aanjaagfunctie. „Zeeland maakt al redelijk veel gebruik van regionale fondsen, maar het kan beter. Neem de Westerschelde Container Ter minal die in Vlissingen-Oost is gepland. Dat moet meer worden dan een overslagplaats. Met Europees innovatiegeld moet het mogelijk zijn een kennis centrum op te bouwen voor shortsea, voor het containerver voer op korte afstanden over water, om overlast op het land te voorkomen. En geld kan wor den ingezet voor slimme ict-technologie, zoals éen chip op containers, waardoor die sneller kunnen worden ver werkt." Veringa beseft dat zijn kans op een zetel in het Europarlement 'heel klein' is, met een zestiende plaats op de CDA-lijst. Volgen de keer wil hij hoger proberen te komen. Kans op succes is niet gering, grapte Plaags CD A-frac tievoorzitter Maxime Verhagen onlangs. „Wie stond ooit ook zestiende?", herinnerde hij zich. „Jan Peter Balkenende." Verin ga reageert nuchter. „De ambi tie hem na te volgen, heb ik niet." Frans Veringa foto Willem Mieras door Anthony Deutsch Salem Chalabi, een Iraakse rechter die het tribunaal moet opzetten voor de be rechting van Saddam Hoessein, vreest voor zijn leven. Hij houdt kantoor op een ge heime plek en slaapt zelden twee keer in hetzelfde bed. Zijn situatie is tekenend voor de sfeer van intimidatie en angst waar in het nu zes maanden oude Speciale Iraak se Tribunaal met pijn en moeite vorm krijgt. Rechtsdeskundigen stellen dat zolang het geweld in Irak aanhoudt, het proces tegen Saddam Hoessein moet wachten. Tenzij het in het buitenland kan worden gevoerd. „Het is een bijzonder zware opgave, zeker met het oog op de veiligheidssituatie", er kent Chalabi (41), een neef van het voorma lige lid van de Iraakse bestuursraad, Ah med Chalabi, dat onlangs overhoop kwam te liggen met de Verenigde Staten. Rechters weigeren voor het tribunaal te werken. Het afgelopen jaar zijn vijf kandidaten ver moord. Zeker de helft van de begroting van het tribunaal - tientallen miljoenen dollars - moet worden gebruikt voor beveiliging, vertelt Chalabi. Gevechten en geweld eisen nog dagelijks levens in Irak. Daardoor is veldwerk voor onderzoekers zo goed als on mogelijk. Volgens Richard Goldstone, de eerste aan klager van het Joegoslavië Tribunaal in Den Haag, zal het minimaal een of ander half jaar duren voordat het Iraakse gerecht kan werken. „Ik zie gewoon niet hoe je be rechting van Saddam kunt overwegen als de veiligheid niet kan worden gegaran deerd", zegt hij. „De verdediging, de rech ters en de getuigen moeten veilig zijn." Hoewel de Irakezen erop staan om Saddam Hoessein zelf te berechten, pleit Goldstone ervoor een tribunaal op te richten met rech ters en aanklagers uit zowel Irak als het bui tenland, een formule die met succes is toege past voor het door de VN ondersteunde tri bunaal voor Sierra Leone. Bovendient lijkt het Goldstone beter het tribunaal onder te brengen in een ander land in de Arabische wereld, bijvoorbeeld de Verenigde Arabi sche Emiraten. „Na 38 jaar onder Saddam Hoessein is het onwaarschijnlijk dat Irak beschikt over een systeem van aanklagers en rechters die het proces zelfstandig kunnen voeren", aldus Goldstone. Maar Chalabi, die in Den Haag is geweest om te zien hoe andere tribunalen werken, is ervan overtuigd dat Iraakse aan klagers' en rechters getraind kunnen wor den om deze taak uit te voeren. Saddam wordt sinds zijn arrestatie in december door de Amerikanen vastgehouden op een geheime locatie. Voorlopig kan hij niet aan de Irakezen worden overgedragen, zegt Chalabi. Dat kan pas 'als wij klaar zijn - dat zijn we niet, en als we de infrastructuur hebben - die hebben we niet'. Een Amerikaanse militair maakt aantekeningen bij brandende auto's na een gevecht op de snelweg naar het vliegveld van Bagdad. foto Ceerwan Aziz/RTR Michael Scharf, hoogleraar internationaal recht die betrokken is bij het opleiden van zo'n vijfhonderd Iraakse rechters, denkt dat een realistische streefdatum voor de be rechting van Saddam Hoessein over onge veer twee jaar is. Om te beginnen aan grote rechtszaken moet eerst de veiligheidssitua tie in Irak verbeteren, meent ook hij. Vermoorden „Tot die tijd zal de toestand in Irak zijn zo als die in Colombia tien jaar geleden, waar drugsbendes rechters, getuigen en advo caten intimideerden en vermoorden, waar door het onmogelijk was om gerechtigheid te bereiken." Het is nog onduidelijk wat na de machtsoverdracht van 30 juni gebeurt met Iraakse gevangenen die nu door de coalitie worden vastgehouden. Chalabi is er in ieder geval niet over te spreken dat de Amerikanen acht verdachten die hij voor het tribunaal had willen halen in vrijheid hebben gesteld. „Die zijn we kwijt en ze zullen nooit berecht worden." Onder hen zijn een neef van Saddam Hoessein die van moord is beschuldigd, Yasser al Saba- wi, en de voormalige onderdirecteur van de inlichtingendienst, Khalil Ibrahim al Tikri- ti. Het tribunaal van Chalabi moet voldoen aan de verwachtingen van het Iraakse volk, dat is gewend aan snelle berechtingen en de doodstraf, zoals die onder Saddam werden uitgevoerd. Tegelijkertijd moet het de inter nationale gemeenschap overtuigen van de eerlijkheid van het proces tegen de voorma lige president. De balans vinden tussen snel heid en eerlijkheid wordt misschien nog wel de moeilijkste opgave,' denkt hoogle raar Scharf. „Het probleem is dat uitstel leidt tot afstel", zegt Scharf. „En iedere dag dat Saddam Hoessein in Irak in hechte nis zit vormt hij een katalysator voor ver zet." AP door Esther Gotink Even zag het ernaar uit dat de Londense burgemees ter Ken Livingstone een dra matische verkiezing tege moet ging. Vorige week kon digde metropersoneel onver wacht aan aanstaande don derdag te staken. Dit is de dag waarop Londen een stem mag uitbrengen op het Euro pese parlement, de stadsraad en het burgemeesterschap. Dit weekeinde werd de sta king echter afgeblazen, tot grote opluchting van de zit tende kandidaat 'Rode Ken'. Hij wordt beschuldigd van ge heime afspraken met de vak bond, maar Livingstone ne geert die kritiek en zegt blij te zijn dat de treinen rijden. De staking zou de opkomst nadelig hebben beïnvloed. Li vingstone wist dat vooral aan hang van zijn partij, Labour, het zou laten afweten. Nu is de kans groot dat hij donderdag opnieuw wint. Volgens een opiniepeiling van The Times geniet Ken de steun van 42 procent van de Londenaren. Dat is drie pro cent meer dan bij zijn zege in 2000 als onafhankelijk kandi daat. Labour had Frank Dob- son toen kandidaat gesteld, en omdat Ken besloot toch mee te dingen naar het burge meesterschap werd hij ge royeerd. Hij won de verkie zing en Dobson werd vierde, wat Labour in grote verlegen heid bracht. Livingstone kwam vorig jaar terug in Labour, toen hij de bereidheid had getoond zich naar de partijregels te schik ken. Hij strijdt wederom te gen zijn conservatieve rivaal Steven Norris. Verwacht wordt dat liberaal-demo craat Simon Hughes eindigt op een derde plaats, ook al krijgt hij volgens de progno ses meer dan de helft van de 'tweede voorkeur'-stemmen. Londenaren moeten een eer ste en een tweede voorkeur aangeven voor het burgemees- terschap. Dit systeem maj de uitslag moeilijk voorsps baar. Slaagt niemand g om minstens vijftig j van de eerste voorkeuren bl nen te slepen, dan vallen a kandidaten behalve de tvi koplopers af. Van de kieze [i.oi die hun favoriet zien wegji len, telt dan de tweede voq JGI keur. Kortom: lukt n-rt Hughes om de conservatie ider Norris in te halen, en kn; «slot Livingstone het niet voor; md kaar de helft van de een eefti voorkeuren te winnen, riaai kan de liberaal-democn met zijn vele 'tweede v<x: (eau keur'-stemmen alsnog ze^ unnt vieren. En zijn kansen stijg j d( omdat Norris onder to® jivi mende druk staat door i jjge voorzitterschap van Jan oep Dit bedrijf was medevej® shn woordelijk voor het trein# adr- geluk bij Potters Bar in 20; eldt waarbij zeven doden viele DOOI Tijdens een televisiedel) tote werd Norris onthaald opb,t Ie m geroep, toen hij zijn baan: :!l Jarvis poogde te verdedigt an Livingstone is populair gen Londen. De bijnaam 1 jft Ken' kreeg hij in de jan ft al tachtig door zijn verzet teg; mjd de toemnalige conservatie; chou premier Thatcher. Zijn grol aiie, ste verdienste is het oplosa er z van het fileprobleem ine mini binnenstad, door in de si ter 7,50 euro tol te heffen ser meer bussen in te zetten. N; ris wil minder bussen e tol weer afschaffen, het bedrijfsleven lijdt. Hughes wil de tolpi zen aanpassen en de beta manieren vereenvou Spelen Livingstone wil aanblijf tot 2012, het jaar waarin L® den de Olympische hoopt te verzorgen, terwij hij in 2000 riep één termijn ambieren. „Ik zal doorgas tot Londen ziek van wordt", zei hij vorige we waarmee hij een eind maai aan speculaties dat hij vra Labourlid werd om het parli ment in te kunnen. GPD ssen en sn, oméM erond I de tolpi de beta I udigen. M MOSSELZAAD - De sluiting van de Waddenzee voor de vis serij op mosselzaad, oorspron kelijk gepland op 18 juni, is met een week vervroegd. Voor de meeste mosselzaadvissers is de sluitingsdatum van 12 juni niet onwelgevallig, omdat de vangst uitermate slecht was. Het Friese Wad is praktisch schoon gevist. Nieuwe banken werden zo goed als niet ont dekt. DRUKTE - De drukte in Zee land is de afgelopen Pinkster dagen enorm geweest. Lange rijen bussen en auto's van aller lei nationaliteiten, files van fietsen, bromfietsen en rafr ren bewogen zich over dei gen en veroorzaakten bij dei» ren dikwijls langdurig opoe houd. Bij het veer Vliss» gen-Breskens liepen de wad tijden op tot bijna vier uur. INVASIE - In Normandiè!-: SAO dachten tienduizenden mens spaa dat daar tien jaar geleden op «ha juni de Amerikaanse troep: landden voor de bevrijding! Europa. Minister Staf van «f log en marine bracht name Nederland hulde aan de nisalle dachtenis van de soldaten: jtoo voor de vrijheid van de wen fegei gevallen zijn. Huin Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag Urn vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur, Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt es» toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvofl het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTO Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Rege1*" voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje*) Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren n. De W Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wege aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wi (abonnementen)admimstratieen om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseltd* de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC zersservice, Postbus 314460 AA Goes llsil dat lud tem Behoort tot *A* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4