>zc )oorstart dorpsraad Noordgouwe PZC Zon lokt toerist naar strand en fietspad Vlissingen wil Landfront beschermen Reddingsplan voor natuurgebied Zwin orpsbevolking wijst één van de drie kandidaten af 13 agenda Man valt in roostergat Hond vergiftigd in Hoek Man gewond door grasmaaier Milde straf voor drankrijder Vechtersbaas krijgt boete Circa honderd boekingen na actie supermarktketen dinsdag 8 juni 2004 irAli Pankow 00RDGOUWE - Twee bewo- iers in Noordgouwe, Björn chutz en Corné Swaen, gaan in overleg met de gemeente roberen een doorstart te ma li, met de dorpsraad, waarvan irdcr dit jaar het voltallig be- uur is afgetreden. Schutz en pen kregen gisteravond bij verkiezing in het dorpshuis t vertrouwen daarvoor van de rpsbevolking. Ad van Oor- bot, die zich als derde kandi- iat beschikbaar had gesteld, erd afgewezen. maar meteen helder te krij- hoe de drie kandidaten in markt lagen, waren de stem- refjes zo opgesteld dat de be- oners achter elk naam 'ak- lord' of 'niet akkoord' konden j-ullen. Van Oorschot leverde dat bittere teleurstelling op. in de 53 uitgebrachte stem- in kreeg hij 24 keer een ak- iord en 28 keer niet akkoord iter zijn naam. „Ik voel me een beetje uitgekotst door levolking en mijn eerste reac ts nou ook maar te stoppen He dorpsbode. Daar steek ik 1 veel tijd in en ik vraag me toch af waar ik allemaal voor luidt Van Oorschot's eer reactie. Hij troost zich hoog- met het idee dat 53 stemmen n echte afspiegeling is van oening van de totale dorpsbe- ing. Oorschot zegt niet direct te nen verklaren waarom de erderheid tegen zijn kandida- r heeft gestemd. „Misschien il het door de boze brief die aan het voorgaande bestuur de dorpsraad heb geschre- veronderstelt hij. ledige sterkte Be twee leden die wel het ver ouwen hebben gekregen een part te maken met de Otpsraad Noordgouwe/Schud- ibeurs willen zo snel mogelijk nog drie nieuwe kan- idaten te vinden om het be- lurop volledige sterkte te krij- ïlid van het afgetreden be- drijven zijn lisbaar voor eroepsonderwijs APELLE - Het beroeps- rijs komt langzaam maar ter lot het inzicht dat zij niet wider intensieve samenwer- ing met het bedrijfsleven kan. at zei W. Rops, clusterdirec- ur Horeca, Toerisme en Voe- ingbij het ROC Zeeland, giste- in Oostkapelle. Hij tekende aar een contract met reisorga- isator Vacansoleil. Samen bie- Mzij met ingang van komend udiejaar een versnelde mbo-re- reatieopleiding aan. Het komt og weinig voor dat beroepsop- iiding en bedrijfsleven zo nauw unenwerken. De samenwer- ing moet goed gekwalificeerde kreatiemedewerkers opleve rt waarvan de hele sector kan Irofi teren. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Te|: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Be*orgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur stuur, Robert Lievense, heeft zich daar inmiddels voor aange meld. Swaen denkt direct na de zomer een vergadering te kun nen beleggen waar de nieuwe dorpsraad op de rails gezet kan worden. Gemeente Wethouder G: Houtekamer en ambtenaar P. Maris waren gis teravond aanwezig bij de verkie zingen om te benadrukken dat de gemeente er belang aan hecht dat de dorpsraad blijft voortbestaan. Houtekamer me moreerde dat het fenomeen dorpsraden in 1995 door de ge meente Brouwershaven als proefproject werd geïntrodu ceerd en in 1997 door de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland in bredere opzet is overgeno men. In de optiek van de wethou der vormen dorpsraden immers een belangrijke schakel in de contacten tussen burgers en ge meentebestuur nu de afstand door de gemeentelijke herinde ling iets groter is geworden. Kernbezoeken De gemeente houdt in dit ver band ook de vinger aan de pols bij de gang van zaken met de stadsraad in Brouwershaven waar eveneens een nieuw be stuur voor gevonden moet wor den. Houtekamer heeft daar over zeer binnenkort een ge sprek met een voormalig ge meentebestuurder in Brouwers haven. De wethouder liet verder weten dat het dagelijks gemeentebe stuur vanaf september de onder broken reeks van kernbezoeken weer gaat oppakken. Als de lo- Met temperaturen zoals die van gisteren is het lekker spelen langs de waterlijn. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De korte broek kon aan, evenals het mouwloos t-shirt. Met een temperatuur die opliep tot 25 graden was gisteren officieel de eerste zomerse dag van 2004. Hetgeen toerist en recreant van Scharendijke tot Domburg naar terras, strand en fiets pad deed trekken. Aan de Brouwersdam bij het Schouwse Scharendijke is het behoorlijk druk. Op het strand liggen zonaanbidders zich te koesteren in een aangename zomerzon en op de walkant worden de vouwstoe len uitgeklapt. Nog een petje tegen al te opdringerige zonnestralen en laat maar komen die zomer. Hetzelfde beeld in Renesse. Bij strandovergang De Trap ge niet een ouder echtpaar van het zonne tje. Het terras van café Zeerust zit aar dig vol. Voller dan de terrassen in het centrum van de badplaats. „Hé joh, doet effe normaal", klikt het in Haage tongval op het strand bij Westen- schouwen. Een vader in zwembroek wijst zijn met zand gooiend zoontje te recht. Verderop wordt gezonnebaad en badminton gespeeld. Ijsjes Er is geen sprake van topdrukte, maar dat kun je - weet uitbater A. Kooman van strandpaviljoen De Zandsnor bij Westenschouwen - in het voorseizoen ook niet verwachten. „Mij hoor je niet klagen. Tot nu toe loopt het voorseizoen lekker. Ik heb het idee dat mensen weer wat makkelijker hun centjes uitgeven. Na al die publiciteit over dat alles met de invoering van de euro duurder was geworden, waren mensen erg voorzich tig. Dat is nu gelukkig over. Wat het hardste ging vandaag? De ijsjes natuur lijk. En de koude dranken. Opvallend veel fietsers zijn er op deze eerste zomerse dag op uitgetrokken. Jong en oud heeft gekozen voor een tochtje per rijwiel en dat is op de wegen in de Westhoek en langs de kust van Walcheren goed te merken. Informatrice M. Grevel van VW Schou wen-Duiveland: „Voor een maandag middag is het best druk hier. En er is echt heel veel vraag naar wandel- en fietsroutes. Mensen willen ook graag we ten wat er voor overnachtingsmogelijk heden en naar welke evenementen ze kunnen." De Duitse fietsenthousiast op de Veersegatdam hoeft het allemaal niet te weten. Hij komt voor het strand. „Ik heb al 25 jaar een huisje in de buurt van Kamperland en elk jaar kom ik van uit mijn woonplaats Brussel daar een paar weken naar toe. En met dit weer is het heerlijk fietsen hier." Dat merkt ook Fietswereld Akkerdaas in Domburg. Hoewel het daar eigenlijk, zegt medewerker A. de Kok, altijd goed loopt met de fietsverhuur. „Er wordt foto Marijke Folkertsma van oudsher al veel gefietst hier rond Domburg en nu zijn het vooral de jonge gezinnen met kinderen en de oudere echtparen die erop uittrekken", aldus De Kok. Informatrice N. Govaers van VW-Walcheren/Noord-Beveland onder schrijft de conclusie van De Kok en voegt er aan toe dat hoewel het nog rela tief vroeg in het seizoen is, Domburg en omgeving al een heel goede bezetting kennen. Afzien Voor de automobilisten onder de bezoe kers van Domburg is het op de eerste of ficiële zomerse dag afzien in de bad plaats. Parkeerruimte is er toch al niet zo dik gezaaid en door de zomerse druk te is het helemaal lastig. De bestuurder van een volgepakte Ford Focus haalt opgelucht adem. Hij heeft een stekje gevonden. Dicht bij het Dom- burgse strand nog wel. Zijn dag kan niet meer stuk. Hij knikt goedgemutst als dochterlief om een ijsje vraagt. Met twee bolletjes, 't Is tenslotte een zomer- door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlis- singen willen meewerken aan de aanwijzing tot beschermd monu ment van delen van het Land- front - een verdedigingslinie die zich uitstrekt vanaf de duinen bij Valkenisse tot de Sloehaven. Het college heeft een positief ad vies gegeven aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. B en W tekenen er wel bij aan dat de aanwijzing tot rijksmonument de voorgenomen aanleg van een natuurgebied in de Welzinge- en Schorerpolder niet in gevaar mag brengen. De percelen aan de Trekdijk STREEKACTIVITEITEN BURGH - Leliëndaleweg, 18.30 uur: Start avondvierdaagse; WESTERSCHOUWEN - Waterleiding- pompstation, v.d. Weydeweg, 19.00 uur: excursie naar broedkolonie Meeu wenduinen. Noord en de Schorerpolder ma ken deel uit van het Landfront, een vijftien kilometer lange ver dedigingslinie die tijdens de Tweede Wereldoorlog als onder deel van de Atlantikwall werd gebouwd. De linie ligt aan de landzijde van Vlissingen en is aangelegd ter verdediging tegen aanvallen in de rug. Het Landfront Vlissingen heeft een belangrijke rol gespeeld in de Nederlandse oorlogsgeschie denis en die van Walcheren in het bijzonder, aldus B en W. In de loop van de afgelopen tiental len jaren is de verdedigingslinie op diverse plaatsen veranderd. Op dit moment is meer sprake van stukken Landfront, die niet allemaal even herkenbaar zijn. Dat geldt niet voor de tankwal langs de Trekdijk. Die kan volgens het college nog wel beschouwd worden als waar devol. Als gevolg van de aanleg van de Westerschelde Container Termi nal zal in de Schorerpolder een nieuwe zeedijk worden aange legd en delen van de Trekdijk worden de eerste waterkering. Het college heeft de Rijksdienst De tankwal langs de Trekdijk. voor de Monumentenzorg gead viseerd om het deel van de Trek dijk met tankmuur ten noorden van de nieuw aan te leggen wa terkering in de Schorerpolder aan te wijzen als rijksmonu ment. Ook het deel van de tankmuur tussen de Ritthemsestraat en de nieuwe waterkering moet een be- foto Lex de Meester schermde status krijgen. Verder gaat het om het deel van de tank muur ten zuiden van de Ritthem sestraat, de bunker en het schootsveld. pende serie bezoeken is afge rond, zal besloten worden of er in de periode tot aan de nieuwe gemeenteraadsverkiezingen al dan niet nog kernbezoeken ge bracht zullen worden. Houtekamer sprak gisteravond zijn dank uit tot de voormalige bestuurleden van de dorpsraad Noordgouwe voor de intense be trokkenheid die zij jarenlang bij dit werk hebben betoond. MIDDELBURG - Een 25-jarige man uit de gemeente Veere is gistermiddag in Middelburg bij de parkeergarage tussen het nieuwe stadhuis en het nieuwe waterschaps kantoor in een roostergat gevallen. De man kwam 2,5 me ter lager op de betonnen vloer terecht. Hij liep kneuzin gen en schaafwonden op. De roosters boven de toerit naar de parkeerkelder liggen op hun plaats, maar zijn nog niet allemaal vastgezet. Het slachtoffer was op het terrein aan het werk toen hij op de zijkant van een losliggend rooster stapte. Dat kantelde en de man viel irn de opening. Hij is per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis. Na onderzoek kon hij het zie kenhuis weer verlaten. HOEK - Een hond die werd uitgelaten in het bosje tegen over de ingang van vakantie-eiland De Braakman over leefde zaterdag ternauwernood de consumptie van vergif tigd vlees. De eigenaar van de labrador toog direct met zijn hond naar de dierenarts in Terneuzen. Ruim een maand geleden werd in het centrum van Hoek een hond vergiftigd door het eten van met rattengif besmet vlees. Meer aangiften zijn niet binnengekomen, maar deson danks vragen politie en dierenarts hondenbezitter goed op te letten als ze hun huisdier uitlaten. GOES - Op de Krukweg in Goes is gistermiddag een 25-ja- rige man uit Yerseke aan zijn hand gewond geraakt tij dens werkzaamheden met een grasmaaier. De man was met een driewielige grasmaaier aan het maaien toen er iets tussen de messen van de grasmaaier kwam. Hij pro beerde het voorwerp te verwijderen en raakte daarbij het pedaal waarmee de messen in werking worden gezet. De aard van de verwonding is onbekend. De man is per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 33-jarige drankrijder uit 's-Gravenpolder conform de eis zes maanden voorwaardelijke rijontzeg ging en 500 euro boete opgelegd. De man reed 5 december vorig jaar in zijn woonplaats met zijn auto tegen een vang rail en botste vervolgens tegen een lantaarnpaal. Uit de blaastest kwam een score van 725 microgram, ruim drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. Officier van justitie J. Valente hield de eis beperkt, omdat verdachte al 3000 euro schade aan de lantaarnpaal en de auto had vergoed. MIDDELBURG - Een 20-jarige inwoner van Sint Philips- land is gisteren in Middelburg voor mishandeling veroor deeld tot 500 euro boete eri twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Hij zat nog in zijn proeftijd van een eer dere veroordeling voor een geweldsdelict. De man was 5 oktober in Sint-Annaland betrokken bij een vechtpartij. Vast stond dat hij het slachtoffer een klap had uitgedeeld. De twee kenden elkaar van een eerdere confrontatie. Raadsman G. Veen kon zich vinden in de eis van 700 euro boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf die de officier van justitie voorstelde. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Internatio nale Zwincommissie wil met een omvangrijk reddingsplan de teloorgang van natuurgebied het Zwin een halt toeroepen. Centraal staan aanleggen van een nieuwe doorbraakgeul (sluf ter) en ontpolderen van een kwart van het Vlaamse deel van de Willem-Leopoldpolder. Andere belangrijke onderdelen zijn het verleggen van de inter nationale zeedijk en die omvor men tot 'groene' waterkering, het grootscheeps afgraven van delen van het Zwin, het afwate ren van het polderwater uit Vlaanderen en Nederland door het Zwin en het beperken van het zandtransport langs de Zwinkust door een strekdam ter hoogte van Knokke. De kosten worden geraamd op ongeveer 40 miljoen euro. Het plan is voorgelegd aan de Vlaam se en Nederlandse regeringen. Die beslissen binnenkort over nadere uitwerking van het plan via een milieu-effectonderzoek. De Nederlandse voorzitter van de Internationale Zwincommis sie, commissaris van de konin gin W. van Gelder, ziet het als een perfect voorbeeld van dyna misch kust- en waterbeheer, in samenspel met de natuur. De in grepen spelen vooral op Vlaams grondgebied en Van Gelder prijst de positieve opstelling van die kant. De commissaris acht maatregelen in het verloe derende Zwin onontkoombaar. Volgens Van Gelder is sprake van een door menselijk hande len in een verkeerde richting ge stuurd natuurlijk proces. Dat leidt tot een verzanding van de Zwinmonding, zodat op den duur alleen duinen resteren. Hij erkent dat er hoge kosten in het geding zijn, maar vindt de uitgave verantwoord. Van Gel der rekent erop dat (een deel van) het geld beschikbaar komt via uitvoering van de nieuwe Ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken. Hij vindt dat het voortdurende kleine ingre pen plegen, een gepasseerd sta tion is. „Met geknutsel verstoor je de waarden eerder dan dat je het gebied beter beschermt." Provinciaal ecoloog J. Beijersr bergen maakt duidelijk dat het graven van e'en nieuwe door braakgeul niet betekent dat de huidige slufter wordt afgedamd. Het ontpolderen van een deel van de Willem-Leopoldpolder zorgt er voor dat het Zwin gro ter wordt en daarmee neemt ook de komberging toe. De te verleg gen zeedijk moet berekend zijn op zeespiegelrijzing en kan een nieuwe ecologische verbindings zone in het grensgebied vormen, aldus Beijersbergen. pagina 21 bedreiging door mens en natuur door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De kortingsactie van supermarkt concern Konmar heeft Schou wen-Duiveland rond de hon derd vakantieboekingen opgele verd. Klanten van de supermarkt kon den met een klantenkaart 50 procent korting krijgen op een (korte) vakantie in juni op Schouwen-Duiveland. „We heb ben via onze eigen boekingscen trale 75 boekingen gehad", ver telt J. Klapwijk van de VW Schouwen-Duiveland. „Daar naast zien we dat mensen de deelnemende bedrijven recht streeks benaderen voor een boe king. Ik schat dat we zeker op honderd boekingen uitkomen Dat kan je veel of weinig noe men. Voor mij is heel belangrijk dat die anderhalf miljoen klan ten de naam Schouwen-Duive land hebben gezien." Naast de korting op de boeking kunnen de supermarktklanten 50 procent korting krijgen op tal van producten, zoals een mu seumkaartje, fietsverhuur, of spareribs bij de slager. „Die ef fecten beginnen nu zichtbaar te worden. Mensen verblijven hier in de maand juni. Aan het einde van deze maand zal duidelijk zijn wat dat heeft opgeleverd." De actie is volgens Klapwijk zo'n succes dat de VW hier een vervolg aan wil geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49