>zc Hogeschool gooit het roer om Radio Schouwen-Duiveland gaat stereo Offers brengen kan al bijna in Colijnsplaat Mabélis Veilig bruin zonder zonnen? mémïWG 1 8 t/m 20 bezuinigingennieuw onderwijsconcept, minder buitenlandse studenten Energie niet veel goedkoper Taakstraf voor drugshandelaar Aanrijding in Scharendijke Werken voor stelen sigaretten Autoradio gestolen ookverbod n kantine ASV laait het niet MEGASPRAYCABINE! nabberie r /is GRATIS UV-ZONNEGLAZEN TJLTiDrt ©fTTQIIK zeeuwse almanak Verschrikkelijk ,„ctie: ww.pzc.nl inail:redactie@ pzc.nl östbus31,4460 AA Goes ivertentie-exploitatie: lord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; jonaal: 020-4562500. linsdag 8 juni 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland MIDDELBURG - De vrijheid die consumenten vanaf 1 juli hebben om zelf hun energieleverancier te kiezen, zal geen grote gevolgen hebben voor de prijs van gas en elek triciteit. Energiebedrijf Delta verwacht hooguit een lichte daling van de consumentenprijs. Door de mai'kt te libera liseren, ontstaat concurrentie tussen de energiebedrijven. De overheid verwacht dat dat juist voordelig is voor de klanten, omdat bedrijven met de prijs zullen stunten om klanten binnen te houden en te halen, pagina 15 •Delta verwacht geen prijsdaling MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 47-jarige inwoner van Terneuzen voor zijn betrokkenheid bij de handel in cocaïne conform de eis ver oordeeld tot 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. De politie kwam de man op het spoor tijdens het onderzoek van de moord op John Wijn- gaarde. Daaruit bleek dat de verdachte, zelf al heel lang verslaafd, in 2002 samen met Wijngaarde heeft gehandeld in verdovende middelen. Ook was de man medeplichtig aan de invoer van harddrugs door een koerierster op Schiphol af te halen. SCHARENDIJKE - Een 86-jarige inwoonster van de ge meente Schouwen-Duiveland is gistermiddag rond drie uur gewond geraakt bij een aanrijding in de Kloosternol- straat in Scharendijken. In de Kloosternolstraat vond maandag om 15.05 uur een aanrijding plaats, waarbij een 86-jarige voetgangster uit de gemeente Schouwen-Duive land gewond raakte. Een 48-jarige man uit Brielle, die met zijn bedrijfsauto stilstond in de Kloosternolstraat, reed achteruit op het moment dat een 86-jarige vrouw met een rollator achter zijn auto overstak. De achterkant van de auto raakte haar - niet hard, maar hard genoeg om haar rollator omver te werpen, waardoor de vrouw ten val kwam. Zij liep schaafwonden en blauwe plekken op. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 40-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk voor winkeldiefstal veroordeeld tot twintig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De man nam op 25 september vorig jaar uit een plaatselijke super markt een pakje sigaretten weg. BRUINISSE - In de nacht van zondag op maandag is uit een personenauto die geparkeerd stond aan de Hageweg in Bruinisse de autoradio/cd-speler gestolen. De waarde is onbekend. DorMelita Lanting nnr Rolf Bosboom USSINGEN - De Hogeschool eelandgaat een ingrijpende re- iganisatie doorvoeren. Deze be- uinigingsoperatie, die gepaard aat met onderwijsvernieuwing, oet de zelfstandige toekomst ui de instelling veiligstellen. Niet alleen de organisatiestruc- juurgaat op schop, ook het on- erwijssysteem wordt veran- ierd. De bestaande twintig bo-opleidingen maken plaats roor acht afdelingen depart- nents), waarin afhankelijk van ie vraag van studenten en het lednifsleven allerlei cursussen rorden aangeboden, in het Ne- lerlands en het Engels. Studen- m maken zelf een keuze uit het anbod in één of meer afdelin- enl zodat ze uiteindelijk een ba- lelordiploma halen dat op hen toegesneden. Iet nieuwe onderwijssysteem is ^gelijkbaar met dat van de oosevelt Academy. De hoge- jhool wil ook een semestersys- Eem invoeren en overweegt een inwezigheidsplicht voor stu- enten. Beide instellingen gaan auw samenwerken. H. Adriaan- ens, dean van de academie, rerkt in deeltijd voor de hbo-op- liding. Ie hogeschool streeft ernaar tot en bezuiniging van ongeveer ien procent op jaarbasis te ko nen. Dat komt neer op enkele ïiljoenen euro's per jaar. lesparing Ie besparing moet voor een leel worden bereikt door alle on- ersteunende diensten samen te oegen. Dat betekent dat func ties kunnen veranderen en dat Buiteindelijk ook minder men sen nodig zijn. Medewerkers met een tijdelijke aanstelling kunnen daarvan de dupe wor den. Hun contract wordt in elk geval niet automatisch ver lengd. Verder wordt gehoopt dat de ge meente Vlissingen en de provin cie extra willen investeren in de hogeschool, onder meer in de studentenhuisvesting. Het beleid met buitenlandse stu denten wordt omgegooid. De ho geschool wil veel minder finan cieel afhankelijk worden van die groep, nu ongeveer dertig procent van het totaalaantal stu denten. Dat moet dalen tot zo'n tien procent. De hogeschool wil meer Nederlandse studenten binnenhalen door aantrekkelij ker te worden. Het nieuwe on derwijssysteem, waarvan het streven is het in september 2005 in te voeren, moet leiden tot kwaliteitsverbetering en tot meer studenten die binnen vier jaar hun opleiding afronden met een diploma. Een belangrijke aanleiding voor de plannen vormen de bevindin gen van de commissie-Schutte. Die vindt dat de hogeschool 11,8 miljoen euro moet terugbe talen. De reden is dat voor Spaanse studenten een volledi ge rijksvergoeding werd ontvan gen, terwijl sommigen nauwe lijks of zelfs helemaal geen on derwijs in Vlissingen volgden. De hogeschool heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat zij binnen de regels heeft gehan deld. Zij verwacht dat de regels daarom binnenkort worden aan gepast. „De commissie-Schutte is een katalysator geweest", al dus woordvoerder K. Bos. „We waren al bezig met onderwijs vernieuwing. We hebben het nu aangegrepen het wat drasti scher te doen." Of de hogeschool ook daadwer kelijk moet terugbetalen, is nog altijd onduidelijk. Zij heeft nog niets gehoord van staatssecreta ris Nijs. In afwachting daarvan heeft de hogeschool het dreige ment vdn juridische stappen te gen de commissie in de ijskast gezet. De Hogeschoolraad, waarin per soneel en studenten zijn verte genwoordigd, heeft nog geen standpunt ingenomen over de gisteren aangekondigde reorga nisatie. Morgen praat de raad er over met het College van Be stuur. Vooi'zitter R. Friso zegt de in druk te hebben dat de meeste be trokkenen het een goede zaak vinden dat er wordt geprobeerd efficiënter te werken. De onder wijskundige vernieuwing wordt 'interessant' gevonden. Wel vraagt men zich af of de finan ciële voordelen wel zo groot zijn als gedacht. Bovendien kost Qok een reorganisatie tijd en geld. Eindelijk draai gevonden met non-stop programmering 10UWERSHAVEN - Een voor- Ie! voor een algeheel rookver- ed in de kantine van ASV in Irouwershaven heeft het niet ge laaid. De leden van de voetbal- ereniging waren het niet eens iet een rookverbod. anleiding voor het voorstel is en brief van het meisjesteam an ASV aan het bestuur. Daar- i wagen de meisjes om minder ook in de kantine, oorzitter R. Ottema noemde et een 'belangrijk signaal' en laakte een voorstel. Uema benadrukte daarin dat oken en sport geen goede com- inatie is. ovendien wijst Ottema, huis- rts van beroep, op het gevaar an roken voor jonge kinderen, let lukte de voorzitter niet om He leden daarvan te overtui- en. lookvrij We willen wel kijken of we met ïgang van volgend seizoen dins- ag- en donderdagavond tot on- aveer 20.30 uur de kantine lokvrij kunnen maken. Daarna ijn de meeste kinderen weer feg en de volwassenen kunnen on na de training nog een siga- et roken", vertelt secretaris van Ast. oken is sinds begin 2003, toen enieuwe tabakswet van kracht erd, op veel plekken verboden, oor niet-gesubsidieerde sport- antines geldt nog geen rookver- od. te verwachting is wel dat het pokverbod ook voor sportkanti- p gaat gelden Hans Kik en op de achtergrond technicus Ko Mulder in de studio van Radio Schouwen-Duiveland. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bij Radio Schouwen-Dui veland gaat vandaag aan het einde van de middag een grote wens in vervulling. De lokale omroep gaat stereo. De zen ders in Zierikzee en Renesse zijn inmid dels aangepast met de vereiste voorzie ningen. Het programma 'Info' dat van,af 18.00 uur de lucht in gaat, krijgt de ste reo-primeur. Bij de start van Radio Schouwen-Duive land in 1995 verbood het Commissariaat voor de Media de lokale omroepen nog stereo uit te zenden. „Ik heb eerlijk ge zegd geen idee waarom, maar het was nu eenmaal zo", zegt bestuurslid Hans Kik. Inmiddels is die regel al geruime tijd gele den veranderd, maar Radio Schou wen-Duiveland was tot nu toe niet in staat in stereo uit te zenden. Nu wel. Met een kleine investering, vrij willige hulp van PTT-man Rudy Walra ven en gebruik van de technische kennis en inzet van de eigen vrijwilligers kon de zaak worden geregeld. „Het klinkt straks dus allemaal beter", zegt Kik vol overtuiging op de vraag wat het voordeel is van stereo. Hij voegt er meteen aan toe zelf overigens niet zoveel verstand van techniek te hebben. Beleid ligt meer in zijn lijn. Hoewel er al tijd wensen blijven, is Kik in elk geval te vreden over het feit dat Radio Schou wen-Duiveland met de zogeheten non-stopprogrammering eindelijk zijn draai heeft gevonden. „We hebben het eerst gezocht in muziek voor jongeren, daarna voor middelbaar, maar sinds an derhalf jaar richten we ons nu specifiek op de doelgroep tussen 35 en 55 jaar. Daar krijgen we overwegend positieve reacties op", zegt Kik. Hij licht toe dat de lokale omroep geacht wordt binnen de programmering voor 50 procent van de zendtijd een afspiegeling van de samenleving te bieden. Aan die eis kan behoorlijk goed worden voldaan met veel verschillende doelgroep-pro gramma's. Jeugd, ouderen, kunst, kerk, verenigingsleven, actualiteiten en vooral sport krijgen ruimschoots aandacht. „Dat heeft als voordeel dat je binding hebt met die doelgroepen, maar als na deel dat veel mensen specifiek naar dat ene programma luisteren. Als lokale om roep willen we graag dat de mensen ook na afloop van dat programma afgestemd blijven op onze non-stopprogramme- ring", legt Kik uit. Met de huidige koers blijkt dat heel aar dig te lukken. De computer biedt keus uit 2500 nummers. Volgens Kik is het vooral een kwestie van goede f ormats ma ken om de luisteraars aan de lokale om roep te binden. Hij weet uit ervaring dat de mensen wel afgestemd blijven op 107.1 FM (of 107.6 op de kabel) als er met grote regelmaat een liedje naar hun smaak voorbij komt. Kik moet erkennen dat er ooit tijden wa- foto Dirk-Jan Gjeltema ren met grotere zorgen voor Radio Schou wen-Duiveland. Meer presentatoren en technici zijn altijd welkom, want de ba sis blijft wat wankel. „Zodra er iemand even afwezig is, dreigt er ook een pro gramma uit te vallen." Reportagezender Financieel is het geen echte vetpot. De aanschaf van een reportagezender van circa 5000 euro moet voorlopig op het wensenlijstje blijven staan. Maar met een zuinig beleid weet de lokale omroep het hoofd wel boven water te houden. Weinig reden tot klagen dus bij Radio Schouwen-Duiveland. Temeer daar het ook weer gelukt is een gevarieerde zomer programmering op te stellen. Wisselende presentatieteams verzorgen in juli en au gustus van maandag tot en met vrijdag in de ochtenduren een magazine-achtig programma. Op dinsdag gebeurt dat van uit de radiobus op verschillende zomerse locaties. door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Met een beet je goede wil kunnen de plezier- schippers in de jachthaven van Colijnsplaat na de zomervakan tie offers brengen voor een be- (advertentie) Sint Jacobspassage 9 Vlissingen Tel. 0118-412194 houden vaart. Dan is het Neha- lenniatempeltje op het havenpla- teautje in Colijnsplaat klaar. Dat de tempel in Colijnsplaat verrijst, is te danken aan de Ne- halenniastichting, die de Kel- tisch-Romeinse godin Nehalen- nia inlijfde als Colijnsplaats fe nomeen. Helemaal kloppen doet dat niet, want de votiefstenen, die Colijnsplaatse vissers mid den op de Oosterschelde opvis ten in de jaren 70, stammen uit de havenstad Ganuenta, die bijna tweeduizend jaar geleden verzonk, net zo ver van Zierik zee als van Colijnsplaat. Naar de gebruiken van de Kel- tisch-Romeinse bewoners van de lage landen omstreeks het jaar nul, zijn tamelijk veel on derzoeken gedaan. De mensen van Ganuenta moeten geleefd hebben van de handel en de zee vaart. Met Engeland en Frank rijk werd in die tijd druk handel gedreven, maar het vervoeren van voedsel en nijverheisartike- len was een hachelijke zaak. Wie de zee op ging voor een gro te reis, bestelde bij de steenhou wer eerst een votiefsteen. Die werden uitgevoerd met portret ten van Nehalennia zelf erop, soms een hondje en meestal over vloedige ooft. Nehalennia was De bouw van het tempeltje voor de zeevaartgodin schiet al aardig op. Binnenkort hoopt de aannemer de zuilengalerij te plaatsen, wat het aanzien van het gebouwtje weer sterk zal veranderen. foto Willem Mieras de godin van de handel en vruchtbaarheid en bij haar alta ren ontving ze veel van dat soort stenen verzoeken om een behou den thuiskomst. Hoe de tempel van de godin in Ganuenta eruit heeft gezien, weet niemand, maar historici kunnen aan de hand van over blijfselen elders wel een redelijk betrouwbaar beeld schetsen. Met dat beeld liet de stichting een verantwoord ontwerp ma ken. Voor de mensen van aanne mingsbedrijf Snoep is het een leuke bouw. Binnenkort zal het uiterlijk van het gebouw flink veranderen door het plaatsen van de zuilengalerij en omdat het van binnen en van buiten wordt gestuukt. Helemaal klaar is het pas in het najaar. Dan zul len er kleine tentoonstellingen worden ingericht en zal het tem peltje dienen als informatiecen trum over de Oosterschelde als schatkamer voor natuur, cul tuur en geschiedenis. (advertentie) In 20 seconden met de Kijk voor meer informatie op www.dopknapperie.nl Jachthuisstraat 5, Kloetinge, 0113-222704 Géén kans op verbranding Géén schadelijke U. V. straling Zelfs de lichtste huid kan nu diep bruin zijn! ZATERDAG 12 JUNI van 10.00 tot 15.00 uur (Advertentie) zonnebril op sterkte vanaf 40,00 met ZEISS OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) HELEMAAL VOOR DE HALVE PRIJS II SOK VAN TOËPABiINO OP ALLE ËOORTËN ÉN UITVOBRINOEN OLAJBN VAN HIT MËRK ZEISS IJ AANKOOP VAN ËËN MONTUUR MET 80% KORTINS WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl INFORMEER NAAR DE VOORWAARDEN Het is verschrikkelijk bij ons noot. „Mijn vader heeft een thuis", meldde die vijftienjari- midlifecrisis, maar moeder is ge inwoonster van Goes laatst in de overgang en ik ben een telefonisch aan een leeftijdsge- puber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47