Markiezaat College moet groter PZC PZC Akkoord over reddingsplan Zwin Offers brengen kan al bijna in Colijnsplaat Liefkenshoektunnel goedkoper door werk aan ring Antwerpen b 13 Vestiging in Sint-Maartensdijk al jaren onder opheffingsnorm Man gewond door grasmaaier SGP-steun voor beelden Milde straf voor drankrijder Veerenaar valt in roostergat Taakstraf voor drugshandelaar agenda dinsdag 8 juni 2004 rinor Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - De nieuwe vestiging van het Mar kiezaat College in Tholen moet tussen de 360 en 400 leerlingen gaan onderbrengen. Nu heeft de vmbo-school nog maar 200 scho lieren in Sint-Maartensdijk en dat is te weinig om de school overeind te houden: „We zitten al jaren onder de opheffings- Dat zegt P. Peeters, voorzitter van het college van bestuur van Regionaal Opleidingencen trum (ROC) West-Brabant. De ze week beslist de gemeenteraad naar alle waarschijnlijkheid dat het Markiezaat College mag ver huizen van Sint-Maartensdijk naar Tholen. Voor de leiding van het ROC was er eigenlijk geen keuze meer mogelijk. Ze stelde de ge meente voor de keuze: verhui zen, of het Markiezaat College zou wegtrekken van het eiland. Veel leerlingen uit Tholen-stad nu nog naar het vmbo in ^;n op Zoom, want dat is vaak dichterbij dan Sint-Maar tensdijk. Een vestiging in Tho len-stad is voor alle leerlingen in de gemeente het dichtst bij Volgens Peeters moet het ROC elk jaar geld bijleggen voor de vestiging in Sint-Maar tensdijk: „We zijn naar de ge meente gestapt met het voorstel Se verhuizen naar Tholen. We wilden inhaken op de lange-ter- mijnvisie van de gemeente, die de voorzieningen op het eiland zoveel mogelijk wil centralise ren in Tholen-stad." Bureau Een onafhankelijk bureau heeft ;de haalbaarheid van het plan on derzocht. „Verhuizen naar Tho len plus het aanbieden van meer opleidingen zou bijna een ver dubbeling van het aantal leerlin- betekenen. Bovendien zit- we in Sint-Maartensdijk meteen sterk verouderd school gebouw, dus als we daar zouden ilijven, dan moest er veel geld in geïnvesteerd worden." DeThoolse raad twijfelde lange Bedrijven zijn onmisbaar voor leroepsonderwijs OOSTKAPELUi - hel beroeps- onderwijs komt langzaam maar zeker tot het inzicht dat zij niet zonder intensieve samenwer king met het bedrijfsleven kan. „We hebben heel lang gedacht dat wij het opleiden van studen ten wel alleen kunnen. Inmid dels dringt het inzicht door dat dat niet zo is." Dat zei W. Rops, clusterdirec- teur Horeca, Toerisme e'n Voe ding bi] het Regionaal Opleidin gen Centrum (ROC) Zeeland, gis teren in Oostkapel le. Hij teken de daar namens de school een contract met reisorganisator Va- cansoleil. Samen bieden zij met ingang van komend studiejaar en versnelde mbo-recreatieop- leiding aan. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende I 'ngrid Huibers l Mieke van der Jagt 1 Freek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 j F-maïi: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl k'roail: Web@pzC.n| Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur tijd over de verhuizing. De ge meente kampt met een groot geldgebrek en bovendien vreest men voor de toekomst van Sint-Maartensdijk, als zowel het gemeentehuis als het vmbo naar Tholen verhuizen. Die houding kenterde om twee redenen. Een wetswijziging zorgde ervoor dat gemeenten niet meer verantwoordelijk zijn voor het huisvesten van scho len die vallen onder een Regio naal Opleidingencentrum. Een tweede factor was dat de leiding van ROC West-Brabant de ge meente een financiële garantie gaf dat de vestiging minimaal veertig jaar in Tholen zou blij ven. Peeters: „In eerste instantie zou Tholen zes miljoen euro kwijt zijn en wij twee miljoen." Door de wetswijziging en na enig on derhandelen hoefde de gemeen te nog maar 2,5 miljoen bij te dragen en de school 5,5 miljoen. „Het college heeft heel construc tief maar ook hard onderhan deld. Ik denk dat de gemeente het maximale eruit heeft ge haald." De garantie van het ROC houdt in dat als het Markie zaat College binnen veertig jaar weggaat uit Tholen, de gemeen te een evenredig deel van haar inleg terugkrijgt. Stel bijvoor beeld dat de vmbo-school na de helft van de periode (twintig jaar) vertrekt, dan krijgt Tholen de helft van de 2,5 miljoen inleg terug (1,25 miljoen euro). Een locatie voor de nieuwbouw is al bekend, maar wordt nog ge heim gehouden door het college. Volgens Peeters is er al een ak koord over de verkoop van de grond, maar de voorzitter weet niet meer precies waar: „Ik ben er geweest, maar ik ben niet be kend in Tholen, dus ik weet niet hoe die straat heet." De plaats ligt in elk geval in de buurt van de scholen aan de Zoekweg. Op de plek waar nu het Markie zaat College in Sint-Maartens dijk ligt, komt woningbouw. Het ROC en de gemeente wer ken samen met een projectont wikkelaar aan plannen voor tientallen woningen. De nieuw bouw in Tholen start halverwe ge 2005, een jaar later wordt de nieuwe vestiging in gebruik ge nomen. De bouw van het tempeltje voor de zeevaartgodinschiet al aardig op. Binnenkort hoopt de aannemer de zuilengalerij te plaatsen, wat het aanzien van het gebouwtje weer sterk zal veranderen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Met een beetje goe de wil kunnen de plezierschippers in de jachthaven van Colijnsplaat na de zo mervakantie offers brengen voor een be houden vaart. Dan is het Nehalennia- tempeltje op het havenplateautje in Co lijnsplaat klaar. Het begint al aardig vorm te krijgen. Aannemer J. Snoep kan al pannenbier schenken want op de top liggen de Tos- caanse pannen inmiddels, vastge schroefd en al. Wie door het dorp richting jachthaven rijdt, ziet het tempeltje al boven de dijk uitsteken en vanaf het water wordt het een duidelijk baken. Het silhouet van Colijnsplaat is met de bouw al aanmer kelijk veranderd. Dat de tempel in Colijnsplaat verrijst is te danken aan de Nehalenniastichting, die de Keltisch-Romeinse godin Neha- lennia inlijfde als Colijnsplaats feno meen. Helemaal kloppen doet dat niet, want de votiefstenen, die Colijnsplaat- se vissers midden op de Oosterschelde opvisten in de jaren zeventig, stammen uit de havenstad Ganuenta, die bijna tweeduizend jaar geleden verzonk, net zo ver van Zierikzee als van Colijns plaat. In de negentiende eeuw kwamen ook bij Domburg al Nehalenniastenen on der het zand vandaan, maar die gingen verloren bij een brand in het depot waar ze opgeslagen waren. De Colijnsplaatse vissers hebben er dan wel hun netten op kapot getrokken; veel Nehalennia-antiek is er in Colijns plaat niet te vinden. De Nehalennias tichting, die Colijnsplaat cultuur-histo risch en recreatief wat beter op de kaart wil zetten, vond dat eigenlijk niet eerlijk. Het oudheidkundig depot in Lei den staat vol met Nehalenniastenen en Colijnsplaat, het dorp met de nauwste banden met de Schaar van Vuilbaard, zoals de plek waar Ganuenta lag nu heet, heeft helemaal niks. Om Nehalen- nia naar zich toe te trekken, werd het plan voor het tempeltje gemaakt. De stichting ging daarbij niet over een nacht ijs. Naar de gebruiken van de Keltisch - Ro meinse bewoners van de lage landen omstreeks het jaar nul, zijn tamelijk veel onderzoeken gedaan. De mensen van Ganuenta moeten geleefd hebben van de handel en de zeevaart. Met Enge land en Frankrijk werd in die tijd druk handel gedreven maar het vervoeren van voedsel en nijverheisartikelen was een hachelijke zaak. Wie de zee op ging voor een grote reis, bestelde bij de steen houwer eerst een votiefsteen. Die wer den uitgevoerd met portretten van Ne- halennia zelf erop, soms een hondje en meestal overvloedige ooft. Nehalennia was de godin van de handel en vrucht baarheid en bij haar altaren ontving ze veel van dat soort stenen verzoeken om een behouden thuiskomst. Hoe de tempel van de godin in Ganuen ta eruit heeft gezien, weet niemand, maar historici kunnen aan de hand van overblijfselen elders wel een redelijk be trouwbaar beeld schetsen. Met dat beeld liet de stichting een verantwoord ontwerp maken, waarbij ouderwetse materialen en ontwerpen op verschillen de plaatsen in de wereld nog in zwang bleken. Zo lijken de pannen die vissers regelma tig in hun netten aantreffen, erg veel op de Toscaanse platte pannen, die nu spe ciaal voor het tempeltje zijn besteld. Omdat het klimaat van Toscane aan merkelijk verschilt met dat van buiten dijks Colijnsplaat, hebben vrijwilligers in alle pannen twee gaatjes geboord, zo dat Snoep ze op de latten kan schroe ven. De hardstenen zuilen, waarvan er al twee aan weerskanten van de ingang zijn geplaatst, komen uit China. In de waranda rondom het tempeltje zullen nog eens 21 van zulke zuilen worden ge plaatst. Alles wat in het tempeltje van tevoren van hout kon worden gemaakt, hebben de leerlingen van de vmbo-afdeling van scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg gemaakt. Inclusief een zeer stevig bord waarop een voorstelling uit de tijd van Ganuenta is geschilderd. Voor de mensen van aannemingsbedrijf Snoep is het een leuke bouw. Binnen kort zal het uiterlijk van het gebouw flink veranderen door het plaatsen van de zuilengalerij en omdat het van bin nen en van buiten wordt gestuukt. Hele maal klaar is het pas in het najaar. Dan zullen er kleine tentoonstellingen wor den ingericht en zal het tempeltje die nen als informatiecentrum over de Oos terschelde als schatkamer voor natuur, cultuur en geschiedenis. Natuurlijk hoopt de stichting ook de mooiste vo tiefstenen uit Leiden te krijgen, want wees nou eerlijk: waar horen die din gen nou beter thuis dan in Colijnsplaat, in hun eigen tempeltje. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Internatio nale Zwincommissie wil met een omvangrijk reddingsplan de teloorgang van natuurgebied het Zwin een halt toeroepen. Centraal staan aanleggen van een nieuwe doorbraakgeul (sluf ter) en ontpolderen van een kwart van het Vlaamse deel van de Willem-Leopoldpolder (120 hectare). Andere belangrijke onderdelen zijn het verleggen van de inter nationale zeedijk en die omvor men tot 'groene' waterkering, het grootscheeps afgraven van delen van het Zwin, het afwate ren van het polderwater uit Vlaanderen en Nederland door het Zwin en het beperken van het zandtransport langs de Zwinkust door een strekdam ter hoogte van Knokke. De kosten van de maatregelen worden geraamd op ongeveer 40 miljoen euro. Het plan - waar over in de Zwincommissie grote eenstemmigheid bestaat - is voorgelegd aan de Vlaamse en Nederlandse regeringen. Die be slissen binnenkort, over nadere uitwerking van het reddings plan via een milieu-effectonder- zoek. De Nederlandse voorzitter van de Internationale Zwincom missie, commissaris van de ko ningin W. van Gelder, is zeer in zijn sas met het bereikte ak koord. Hij ziet het als een per fect voorbeeld van dynamisch kust- en waterbeheer, in samen spel met de natuur. De ingrepen spelen vooral op Vlaams grond gebied en Van Gelder prijst de positieve opstelling van die kant, met name ook van de voor het Zwin belangrijke familie Lippens. De commissaris acht maatregelen in het verloederen de Zwin onontkoombaar. „Als er niets gebeurt, dan verdwijnt een uniek gebied. Een typisch mariene biotoop gaat dan weg. Die is wel schaars en in het ver leden op veel plaatsen in het Schelde-estuarium vernietigd". Volgens Van Gelder is sprake van een door menselijk hande len in een verkeerde richting ge stuurd natuurlijk proces. Dat leidt tot een verzanding van de Zwinmonding, zodat op den duur alleen duinen resteren. Commissaris van de koningin W. van Gelder is zeer in zijn sas met het bereikte akkoord. foto Ruben Oreel Hij erkent dat er hoge kosten in het geding zijn, maar vindt de uitgave alleszins verantwoord. „Je corrigeert je eigen verkeerde menselijke optreden en het gaat, om een uniek gebied waarvan er al veel te veel verloren zijn ge gaan." Van Gelder rekent erop dat (een deel van) het geld be schikbaar komt via uitvoering van de nieuwe Ontwikke- lingsschets voor het Scheldebek- ken. Van Gelder vindt dat het telkens kleine ingrepen plegen, een ge passeerd station is. „Met geknut sel verstoor je de waarden eer der dan dat je het gebied beter beschermt." Het reddingsplan ziet hij als een doorbraak in het denken. „Niet meer tegen de na tuur opboksen, maar meeliften." Provinciaal ecoloog J. Beijers- bergen maakt duidelijk dat het graven van een nieuwe door braakgeul, meer richting Knok ke, niet betekent dat de huidige slufter wordt afgedamd. Die kan gewoon blijven liggen. Het ontpolderen van een deel van de Willem-Leopoldpolder zorgt er voor dat het Zwin groter wordt en daarmee neemt ook de kom- berging toe. De te verleggen zee dijk moet meteen berekend zijn op zeespiegelrijzing en kan een nieuwe ecologische verbindings zone in het grensgebied vormen, aldus Beijers bergen, pagina 21 bedreiging door mens en natuur GOES - Op de Krukweg in Goes is gistermiddag een 25-ja- rige man uit Yerseke aan zijn hand gewond geraakt tij dens werkzaamheden met een grasmaaier. De man was met een driewielige grasmaaier aan het maaien toen er iets tussen de messen van de grasmaaier kwam. Hij pro beerde het voorwerp te verwij deren en raakte daarbij het pedaal waarmee de messen in werking worden gezet. De aard van de verwonding is onbekend. De man is per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis. De Arbeidsin spectie is in kennis gesteld. TERNEUZEN- De Terneuzense SGP-wethouder, P. Ha melink, zal met enthousiasme meewerken aan de verrij king van Terneuzen met nieuwe kunstwerken. De raad had op extra kunst in de openbare ruimte aangedrongen en Hamelink (belast met openbare werken) heeft daar geen enkele moeite mee. „Mits we spreken over verant woorde kunst. Naakten vind ik dat we bij voorkeur moe ten vermijden. SGP-bestuurders krijgen de laatste tijd in Zeeland nogal wat kritiek te verduren, maar als cultuurui tingen gepast zijn, dan getuigt daar een zekere schep- pingsgave uit. Is dat het geval, dan zijn wij daar zeker niet tegen", aldus Hamelink. Eind deze week worden in Terneuzen in het kader van het project Beelden aan de Schelde diverse nieuwe kunstwer ken in de stad geïnstalleerd. Ze blijven staan tot in de maand september. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 33-jarige drankrijder uit 's-Gravenpolder conform de eis zes maanden voorwaardelijke rijontzeg ging en 500 euro boete opgelegd. De man reed 5 december vorig jaar in zijn woonplaats met zijn auto tegen een vang rail en botste vervolgens tegen een lantaarnpaal. Uit de blaastest kwam een score van 725 microgram, ruim drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. Officier van justitie J. Valente hield de eis beperkt, omdat verdachte al 3.000 euro voor schade aan de lantaarnpaal en de auto had be taald. MIDDELBURG - Een 25-jarige man uit de gemeente Veere is gistermiddag in Middelburg bij de parkeergarage tussen het nieuwe stadhuis en het nieuwe waterschaps kantoor in een roostergat gevallen. De man kwam 2,5 meter lager op de betonnen vloer te recht. Hij liep kneuzingen en schaafwonden op. Hij is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Na onder zoek kon hij het ziekenhuis weer verlaten. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 47-jarige inwoner van Terneuzen voor zijn betrokkenheid bij de handel in cocaïne conform de eis ver oordeeld tot 240 uur werkstraf en .vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. De politie kwam de Temeuze- naar op het spoor tijdens het onderzoek van de moord op John Wijngaarde. door Eugène Verstraeten KALLO - Tijdens de werken op de Antwerpse Ring, van 17 juni tot november, wordt het tarief voor vrachtwagens in de Lief kenshoektunnel met vijftien pro cent verlaagd. Voor personenauto's is er een zo geheten 'Minder-hinder-pas' be schikbaar. Daarmee kunnen au tomobilisten tegen abonne mentstarief door de tunnel, na melijk 2,80 euro. Het lagere tarief voor vrachtwa gens geldt alleen voor abonnees en teletolgebruikers. Die beta len nu 11,15 euro en straks 9,68 euro. Truckers die een los kaart je kopen, betalen 15 euro en dat blijft zo. Omdat in de maand juli een ver bod zal gelden- voor vrachtwa gens en caravans in de Kennedy- tunnel, krijgen de vrachtwagen abonnees die maand een extra korting. De minder-hinder-passen voor personenauto's zijn vanaf deze week verkrijgbaar. De kortings kaarten gelden enkel in de perio de van de werken op de Ant werpse Ring. In tegenstelling tot de tele- tolkaarten, zit er aan de passen geen verplichting om een mi nimaal aantal keren door de tunnel te rijden. Er moet wel een borg van 40 euro worden betaald. De pas wordt verder op dezelfde manier gebruikt als de teletolkaart. De aanvraagformulieren zijn te downloaden op wwio.liefkens- hoektunnel.be. Daar is ook nade re informatie te vinden over de kortingsregeling. De aanpassingen worden door gevoerd om de alternatieve route over de R2 en de Lief kenshoektunnel als toegang voor de haven van Antwerpen zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Bussen Tijden de werken aan de Ring betaalt de NV Tunnel Liefkens- hoek de bussen om werknemers van en naar de bedrijven in de haven te vervoeren. Die hebben dan een gratis alternatief om naar hun werk te gaan. De hoop is dat daarmee ook het personen autoverkeer beperkt kan wor den. Na een inloopperiode worden de effecten van de tariefmaatrege len geëvalueerd. Eventueel zul len de toltarieven dan nog bijge stuurd worden om een zo vlot mogelijk verkeer via de Lief kenshoektunnel te garanderen als alternatieve route voor de Ring. I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- kerk, Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; FNV gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3, 19.00-21.00 uur: Spreekuur vakbon den FNV Bondgenoten, ABVOKABO FNV en FNV BOUW GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voorouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur bewegen voor Astma en CODP-patiënten; Sportpunt Zeeland, 18.30-19.0 uur: 61ste Avondvierdaagse; Hotel Terminus, 20.00 uur: Voorlich tingsavond 'kind en epilepsie'; Oosterkerk, regioavond Wereldwinkel, met zilversmid Amadou uit Niger; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur; Yo ga; 13.30 uur; Sociëteit; 14.00 uur; Wel- farewerk; KLOETINGE - Geerteskerk, 13.30-16.00 uur: Open voor bezoekers; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN De Klimroos, 09.30-14.30 uur: Jaarlijkse open dag. Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart club senioren; 13.30-16.30 uur vrouwen club senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; KWADENDAMME - Berkenhof. Lange- weegjelOa, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu bliek; VLAKE - Sequoiahof. 10.00-18.00 uur: Grote siertuin opengesteld voor pu bliek; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur; Klaverjassen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur; Vertrek rondvaart op de Oos terschelde; Het Trefpunt, 19.30-21.30 uur: Repetitie fanfare Muziekvereniging Mozart; Gymzaal aan de Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni-sport Reimerswaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45