Hogeschool gooit het roer om CAO/ opde Klein rekeningoverschot in Kapelle Mabélis KORTING mSbg dptj^K Marconistraat krijgt opknapbeurt Tholen beslist over veiligheid burgers Toch fietsbrug over Sloe weg Veilig bruin zonder zonnen? MEGASPRAYCABINE! af'/ï 1 8 t/m 20 Energie niet veel goedkoper Werken voor stelen sigaretten Vechtersbaas krijgt boete Hond vergiftigd in Hoek team De Pagter lezuiverd zeeuwse almanak Verschrikkelijk Bezuinigingen, nieuw onderwijsconcept, minder buitenlandse studenten GRATIS uv-zonneglazen editie Bevelanden-Tholen COMPLETE BRIL Jf (MONTUUR EN GLAZEN) ppB HELEMAAL VOOR DE HALVE PRIJS IS OOK VAN TOEPASSING OP ALLE SOORTEN EN UITVOERINGEN GLAZEN VAN HET MERK ZEISS W BIJ AANKOOP VAN EEN MONTUUR MET 50% KORTING walstraat 81 vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl INFORMEER NAAR DE VOORWAARDEN In 20 seconden met de Géén kans op verbranding Géén schadelijke U.V. straling Zelfs de lichtste huid kan nu diep bruin zijn! zaterdag 12 juni van lO.OOtot 15.00 uur Kijk voor meer informatie op www.dopknapperie.nl erie Jachthuisstraat 5, Kloetinge, 0113-222704 (Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes .Advertentie-exploitatie: i Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 8 juni 2004 MIDDELBURG - De vrijheid die consumenten vanaf 1 juli hebben pm zelf hun energieleverancier te kiezen zal geen grote gevolgen hebben voor de prijs van gas en elek triciteit. Energiebedrijf Delta verwacht hooguit een lichte daling van de consumentenprijs. Door de markt te libera liseren, ontstaat concurrentie tussen de energiebedrijven. De overheid verwacht dat dat juist voordelig is voor de klanten, omdat bedrijven met de prijs zullen stunten om klanten binnen te houden en te halen, pagina 15 Delta verwacht geen prijsdaling MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 40-jarige inwoner van Sint Maartensdijk voor een winkeldiefstal veroordeeld tot twintig uur werk straf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De man nam op 25 september vorig jaar uit een plaatselijke supermarkt een pakje sigaretten weg. De kosten van de si garetten, drie euro en veertig eurocent, heeft hij inmid dels terugbetaald. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Sint Phi- lipsland is gisteren in Middelburg voor mishandeling ver oordeeld tot 500 euro boete en twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf. De verdachte zat nog in zijn proeftijd van een eerdere veroordeling voor een geweldsdelict. De man was 5 oktober vorig jaar in Sint Annaland betrokken bij een vechtpartij. Vast stond dat hij aan het slachtoffer klap had uitge deeld. Een groep jongeren had zich na het sluitingsuur van de café's op het slachtoffer gestort. Er was buiten sprake van een gespannen en opgefokte sfeer. Verdachte en slachtoffer kenden elkaar van een eerdere confronta tie. Volgens raadsman G. Veen had het incident een voor geschiedenis. „Mijn cliënt heeft uit wrok gehandeld. Het slachtoffer is een ruziezoeker. Hij is door hem vorig jaar februari fors mishandeld.", zei hij. De advocaat kon zich vinden in de eis van 700 euro boete en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf die officier van justitie J. Va- lente voorstelde. HOEK - Een hond die werd uitgelaten in het bosje tegen over de ingang van vakantie-eiland De Braakman over leefde zaterdag ternauwernood de consumptie van vergif tigd vlees. De eigenaar van de labrador toog direct met zijn hond naar de dierenarts in Terneuzen. DDDELBURG - De Middel- iurg.se makelaar A. de Pagter is ten onrechte als verdachte aan- emerkt in een bedreigingszaak. Dat meldt het parket van Am sterdam. lei betreft de zaak waarbij de Yoonbond in Amsterdam eind tong jaar een afgesneden paar- lenhoofd toegestuurd kreeg. In iet kader van het onderzoek eerd de Middelburgse makelaar tijd als verdachte aange- lerkt. De Pagter wordt niet ver- er vervolgd, zo heeft het par el van Amsterdam besloten. Ie officier van justitie heeft ge- Hicludeerd dat de makelaar/ erhuurder onterecht als ver achte werd aangemerkt. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - De gemeenteraad van Tholen moet morgenavond knopen doorhak ken tijdens het vaststellen van de Kadernota 2005. Duidelijk zal worden waar de gemeente de komende jaren op gaat bezui nigen. Maar de raad moet ook een andere belangrijke beslis sing nemen: welk veiligheidsni veau kan de gemeente de komen de jaren garanderen voor de bur gers? De fracties spreken zich tijdens de raadsvergadering uit over het rapport Brandveiligheid en Hulpverlening 2004-2007. Naar aanleiding van de vuur werkramp in Enschede en de ca fébrand in Volendam zijn de ei sen die de overheid aan de brandweer en rampenbestrij ding stelt flink aangescherpt. Gemeenten kunnen grofweg kie zen uit drie veiligheidsniveaus. Momenteel voldoet Tholen niet eens aan het laagste niveau. Dat niveau houdt in, dat de brandweer en de rampenbestrij ding'goed functioneren, zonder dat aandacht wordt besteed aan een efficiënte samenwerking met andere hulpverleners (zoals politie en ambulance) of met an dere instanties (bedrijven en in stellingen). Vooral op het gebied van voorbe reiding - het zorgen dat bepaal de risico's zich niet zullen voor doen - loopt Tholen achter de feiten aan. De gemeente scoort relatief goed op het gebied van preven tie (het voorkomen van ongeval len en het beperken van schade) en bedrijfsvoering, oftewel de or ganisatie. advertentie „Het is verschrikkelijk bij ons noot. „Mijn vader heeft, een thuis meldde die vijftienjari- midlifecrisis, maar moeder is ge inwoonster van Goes laatst in de otiergang en ik ben een j telefonisch aan een leeftijdsge- puber. GOES - Het Marconigebied in Goes zal vanaf augustus worden heringericht. De ge meente heeft in samenspraak met de ondernemers besloten om het winkelgebied aantrekkelijker te maken. Zo worden de fietspaden verhoogd en zal de weg het fietspad enkele malen slinge rend kruisen. Op die kruisingen komen drempels waardoor de snelheid wordt ge remd. Door de plaatsing van bloembakken moet het er gezelliger uit gaan zien. Het eenrichtingsverkeer in de straat wordt gehandhaafd. Toch komt het volgens T. de Jonge van het ingenieursbureau van de gemeente nog te vaak voor dat mensen in twee richtingen rijden. „Vooral als mensen uit een parkeerhaven komen, gaan ze nogal eens de verkeerde kant op. We gaan de parkeershavens nu schuin leggen om dat terug te dringen." Ook zal de parkeerruimte in de straat toenemen. Tegelijk met het verbeteren van de situatie zal de riolering worden vernieuwd. De gemeente wil het regenwater gescheiden opvangen zodat het relatieve schone water niet wordt vermengd met het rioolwater. Het werk in de Marconistraat moet aan het eind van het jaar klaar zijn. Op de langere termijn zal ook de Edisonstraat - links onder op de foto - worden aangepakt. luchtfoto Willem Mieras HnnrRolf Bosboom VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland gaat een ingrijpende re organisatie doorvoeren. Deze be zuinigingsoperatie, die gepaard gaat met onderwijsvernieuwing, moet de zelfstandige toekomst van de instelling veiligstellen. Niet alleen de organisatiestruc tuur gaat op schop, ook het on derwijssysteem wordt veran derd. De bestaande twintig hbo-opleidingen maken plaats voor acht afdelingen (depart ments), waarin afhankelijk van de vraag van studenten en het bedrijfsleven allerlei cursussen worden aangeboden, in het Ne derlands en het Engels. Studen ten kunnen zelf een keuze ma ken uit het aanbod in één of meetafdelingen, zodat ze uitein delijk een bachelordiploma ha len dat op hen is toegesneden. Het meuwe onderwijssysteem is vergelijkbaar met dat van de Roosevelt Academy. De hoge school wil ook een semestersys teem invoeren en overweegt een aanwezigheidsplicht voor stu denten. Beide instellingen gaan nauw samenwerken. H. Adriaan- sens, decaan van de academie, werkt in deeltijd voor de hbo-op- leiding. De hogeschool streeft ernaar tot een bezuiniging van ongeveer hen procent op jaarbasis te ko men. Dat komt neer op enkele miljoenen euro's per jaar. De besparing moet voor een deel worden bereikt door alle on dersteunende diensten samen te voegen. Dat betekent dat func ties kunnen veranderen en dat er uiteindelijk ook minder men sen nodig zijn. Medewerkers met een tijdelijke aanstelling kunnen daarvan de dupe wor den. Hun contract wordt in elk geval niet automatisch ver lengd. Verder wordt gehoopt dat de ge meente Vlissingen en de provin cie extra willen investeren in de hogeschool, onder meer in de studenten hui s vesting Aantrekkelijker Het beleid met buitenlandse stu denten wordt omgegooid. De ho geschool wil veel minder finan cieel afhankelijk worden van die groep, nu ongeveer dertig procent van het totaalaantal stu denten. Dat moet dalen tot zo'n tien procent. De hogeschool wil meer Nederlandse studenten binnenhalen door aantrekkelij ker te worden. Het nieuwe on derwijssysteem, waarvan het streven is het in september 2005 in te voeren, moet leiden tot kwaliteitsverbetering en tot meer studenten die binnen vier jaar hun opleiding afronden met een diploma. Een belangrijke aanleiding voor de plannen vormen de bevindin gen van de commissie-Schutte. Die vindt dat de hogeschool 11,8 miljoen euro moet terugbe talen. De reden is dat voor Spaanse studenten een volledi ge rijksvergoeding werd ontvan gen, terwijl sommigen nauwe lijks of zelfs helemaal geen on derwijs in Vlissingen volgden. De hogeschool heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat zij binnen de regels heeft gehan deld. Zij vernacht dat de regels daarom binnenkort worden aan gepast. „De commissie-Schutte is een katalysator geweest", al dus woordvoerder K. Bos. „We waren al bezig met onderwijs vernieuwing. We hebben het nu aangegrepen het wat drasti scher te doen." Of de hogeschool ook daadwer kelijk moet terugbetalen, is nog altijd onduidelijk. Zij heeft nog niets gehoord van staatssecreta ris Nijs. In afwachting daarvan heeft de hogeschool het dreige ment van juridische stappen te gen de commissie in de ijskast gezet. De Hogeschoolraad, waarin per soneel en studenten zijn verte genwoordigd, heeft nog geen standpunt ingenomen over de gisteren aangekondigde reorga nisatie. Morgen praat de raad er over met het College van Be stuur. Voorzitter R. Friso zegt de in druk te hebben dat de meeste be trokkenen het een goede zaak vinden dat er wordt geprobeerd efficiënter te werken. De onder wijskundige vernieuwing wordt 'interessant' gevonden. Wel vraagt men zich af of de finan ciële voordelen wel zo groot zijn als gedacht. Bovendien kost ook een reorganisatie tijd en geld. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - De gemeente Kapel le heeft van het jaar 2003 ruim 156.000 euro over. Dat is niet zo veel als het college een paar maanden geleden nog verwacht te (er was gedacht aan ruim 4,5 ton), maar genoeg om nog niet al te zeer te wanhopen. Want wa ren er vorig jaar al tegenvallers met name in de uitkering van het Rijk, dit jaar belooft het Ge meentefonds opnieuw een deel van de uitkering in te slikken. Wethouder J. Herselman van fi nanciën is in elk geval blij dat er geen tekort is. ,,Dat is te dan ken aan een aantal meevallers want aan het einde van het jaar zijn sommige kostenposten wel erg tegengevallen. De lagere uit kering uit het gemeentefonds wisten we halverwege het jaar al, maar het scheelde toch bijna vijf ton. Verder zijn de salaris kosten met meer dan drie ton ge stegen en ging er aan bijstands uitkeringen 45.000 euro meer uit dan we hadden begroot." Gelukkig dus maar, dat er ook mazzeltjes waren voor de Kapel- se huishoudportemonnee. Voor het totaal afgeschreven gebouw 't Anker in Wemeldinge kreeg de gemeente nog 88.000 euro en doordat de kavelverkoop in Overtieringe startte, stroomde aan leges voor bouwvergunnin gen ruim twee ton meer binnen dan was begroot. Een echte klapper maakte Ka pelle in positieve zin doordat de rente op kapitaalslasten en de afschrijvingen veel hoger in de begroting was opgenomen dan de werkelijkheid uiteindelijk liet zien. Dat scheelde 5,5 ton in positieve zin. De gemeenteraad mag zeggen wat er met het over schotje van anderhalve ton moet gebeuren. Het is te weinig om het nog in de Voorjaarnota te verrekening temeer omdat het om geld gaat wat je maar een keer kunt uitgeven. In Kapelle is het de gewoonte dat de raad ergens in het jaar een voorstel krijgt om een gaatje te stoppen met het rekeningoverschot. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het ziet er naar uit dat er toch een brug over de Sloeweg komt voor fiet sers en voetgangers. De provin cie kan voor een relatief beschei den bedrag een bestaand exem plaar overnemen. GroenLinks, CDA en PvdA kwa men eind vorig jaar met het idee een fietsbrug over de Sloeweg te plaatsen, ter hoogte van 's-Hee- renhoek. Na de opening van de Westerscheldetunnel is de weg een barrière voor het fietsver- keer geworden. Toen bleek dat het om een inves tering van 400.000 euro zou gaan, daalde het enthousiasme voor een dergelijke brug ziender ogen. Met name de PvdA heeft nadien nog wel pogingen gedaan om aan te tonen dat een goedkopere oplossing mogelijk is. Gedepu teerde T. Poppelaars deelde gis teren in de statencommissie eco nomie en mobiliteit mee dat hij een interessant alternatief heeft gevonden. Nabij Schiphol staat een voet gangersbrug, waarvoor een be drag van 30.000 euro wordt ge vraagd. Voorzieningen Daarmee staat de brug nog niet bij 's-Heerenhoek. Door het af breken, vervoeren, weer opbou wen en het aanbrengen van de noodzakelijke voorzieningen, in clusief een fietsgoot, lopen de to tale kosten op tot een bedrag van 100.000 a 150.000 euro. De commissieleden reageerden enthousiast op de mogelijkheid die zich heeft ingediend en gin gen ermee akkoord dat de gede puteerde ermee verder gaat. De brug nabij Schiphol waarvoor een bedrag van 30.000 euro wordt gevraagd. oo&'m B Sint Jacobspassage 9 Vlissingen Tel. 0118-412194 [op de stoffenkraani ALLES 5,- per meter) (Advertentie) (advertentie) zonnebril op sterkte vanaf 40,00 met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43