Van anonieme zwoegers tot geadoreerde helden Met deelname aan Europees kampioenschap wordt Letland in één adem genoemd met toetreding tot EU en NAVO Oudste en jongste ii£Szaz - S (5 Sk> B S sa jg -g -Ö -Q Si t= -» dinsdag a juni 2004 Bijna teder streelt de voorjaars zon de daken van de prachtige historische binnenstad van Riga, hoofdstad van Letland, Al eeu wenlang, wanneer de lente de winterse kou met zachte hand buiten de deur zet, ontwaakt het leven aan de Baltische Zee vol gens een vast ritueel. Maar dit jaar voelt het anders, de Letten lijken groter, lopen meer recht op. Voor het eerst in de geschie denis behoren ze tot de zestien beste voetballanden van Europa. Peter van Duyl Riga, het hart van EK-deelnemer Let land, vormt een interessante smelt kroes van culturen, politieke en economi sche stromingen, van oud en nieuw, rijk en arm. Op de muren van middeleeuwse panden kleven grote neonreclame letters. In de straten van de stad staan BMW en La- da innig naast elkaar geparkeerd. Op 1 mei trad Letland toe tot de Europese Unie en volgens de officiële cijfers is het land de armste nieuwe lidstaat. De armoe de regeert echter vooral op het platteland. De bijna één miljoen inwoners van Riga zijn opvallend goed gekleed, er zijn zeker niet meer bedelaars dan in Londen, Rome of Amsterdam. Winkels puilen uit van luxe artikelen, de prijzen wijken nauwe lijks af van de onze. Niets in Riga verwijst naar het naderende EK of het succes van de nationale voetbal ploeg. Geen straat is rood-wit versierd, geen voetballer figureert op billboards of reclameposters. Slechts een enkele sport- winkel verkoopt de shirts van de nieuwe helden, maar het zijn de ijshockeytenues die domineren. „Wacht maar," zegt bonds coach Aleksandrs Starkovs, bijna beledigd. „Als het EK begint, zul je wat beleven. Het toernooi leeft hier echt." De Letten zullen ook best genieten van het EK, al is het alleen maar omdat de mees ten ervan uitgaan dat ze het niet nog eens zullen beleven dat hun ploeg een eindron de haalt. In een poule met onder meer Po- Letland viert feest na het sensationele gelijkspel bij Turkije. Met dat resultaat plaatste Letland zich voor het eerst in de historie voor het EK. 'Als je mij tien jaar geleden had gezegd dat we in 2004 naar het EK zouden gaan, had ik je volkomen voor gek verklaard' len en Hongarije eindigde Letland als twee de achter Zweden. Niemand gaf een stui ver voor de kansen van de ploeg van Starkovs, toen ze in de play-offs aan Tur kije werd gekoppeld, de nummer drie van het jongste WK. Maar op de 1-0 zege in Ri ga volgde een sensationeel gelijkspel in Is tanbul (2-2). Op CNN werd de Letse kwalifi catie voor Portugal 'de grootste sportpres tatie uit de historie' genoemd. Bondscoach Aleksandrs Starkovs: „Dit succes is goed voor de uitstraling van Letland." Foto Pies United De oudste speler op een EK was bijna veertig jaar. Lothar Matthaus was 39 jaar, twee maand^i en dertig dagen toen hij op 20 juni 2000 tegen Portugal speelde. De Deen Morten Olsen was op het EK van 1988 38.jaarf tien maanden en drie dagen. Achter Peter ShiltonjBq Zoff en Bernard Lama staat 'onze' Arnold Mürhen. In de finale van 1988 stond de teller van de Volendammer op 37 jaar en 23 dagen. Mühren gaf de voorzet, waaruit Van Basten uit een onmo gelijke hoek 2-0 voor Nederland tegen Rusland maakte. De Belg Enzo Scifo debuteerde met 18 jaar, 3 maanden en 25 dagen op het EK van 1984 en was daarmee de jongste EK-ganger ooü Nils Kaïns werd tweeënhalf jaar geleden woordvoerder van de nationale voetbal ploeg. Hij dacht een rustig baantje gevon den te hebben, maar sinds de kwalificatie staat zijn leven volledig op zijn kop. Jour nalisten en cameraploegen uit de hele we reld storten zich vol overgave op Letland. Vrijwel alle contacten lopen via Kaïns. „De meest gestelde vraag? Hoe het mogelijk is dat een land met maar vier profclubs en hooguit vijfduizend voetballers het EK heeft gehaald," zucht de persman. Letland beschikt over een ervaren team, dat al jaren samen is en waarvan heel wat spelers hun boterham inmiddels in het bui tenland verdienen. Maar zelfs internatio nals draaien er niet omheen. „We hebben veel geluk gehad," aldus Mihails Zemlins- kis. „Thuis tegen Zweden hielden we het met kunst- en vliegwerk op 0-0, bij San Ma rino wonnen we met 1-0 door een doel punt in de laatste minuut. En toen is het idee ontstaan: het kan lukken." Zemlinskis (34) speelde in 1992 de eerste officiële interland van Letland na de onaf hankelijkheid. Sindsdien verloor de verde diger van Skonto Riga met zijn land vaker dan hem lief was, totdat de ploeg in 2001 plots wedstrijden begon te winnen.Als je mij tien jaar geleden had gezegd dat we in 2004 naar het EK zouden gaan. had ik je volkomen voor gek verklaard. Letland op een groot toernooi, alleen het idee al..." Voor Zemlinskis en de overige internatio nals werd na de kwalificatie alles anders. Anonieme zwoegers veranderden in geado- Foto Pies United reerde sterren. „Er werd hier lange tijd al leen nog maar over voetbal gesproken. Als ik op straat liep, kwamen wildvreemden naar me toe om me te bedanken," vertelt hij. „En als ik voor een stoplicht stond, sta ken ze in de auto naast me de duimen om hoog. We genieten er volop van. In zekere zin is dit een droom die uitkomt. Het heeft zeker een paar maanden geduurd voordat ik écht kon geloven dat ik het EK niet van af de televisie zou zien, maar dat ik erbij zou zijn." Zemlinskis speelt voor Skonto Riga, de levensader van het Letse voetbal. Sinds de Letten hun eigen competitie hebben (1991), werd geen enkele andere club dan Skonto landskampioen. En vrijwel zonder uitzondering droegen of dragen de interna tionals van Letland het shirt van de club uit Riga, waar ze werden gevormd door Aleksandrs Starkovs, de man die naast bondscoach ook al dertien jaar clubtrainer van Skonto Riga is. Een groot deel van het succes wordt dan ook aan Starkovs toege schreven. Een kijkje achter de schermen van het Let se voetbal leidt tot de ontnuchterende con clusie dat de competitie van een van de EK-deelnemers werkelijk niets voorstelt. Sommige clubs beschikken over een ac commodatie waarvoor een gemiddelde Ne derlandse derdeklasser zijn neus zou opha len, de derby tussen Skonto en FK Riga trekt amper 500 toeschouwers. Een toe gangskaartje kost iets meer dan twee euro. Het nationale stadion van Letland ziet er keurig uit, maar heeft slechts aan drie zij den tribunes. Bij een stevige misser op een van de doelen belandt de bal op de parkeer plaats. Met de spelers van Skonto hoeft echter nie mand medelijden te*hebben. Ze zijn stuk voor stuk fullprofs en verdienen naar Letse maatstaven een behoorlijk salaris. De inter nationals rijden in een luxe Volkswagen, sponsor van de bond. Aan de rand van de stad staat een splinternieuw en modem trainingscomplex, compleet met kunst- 'Als we elkaar ergens in Europa tegenkwamen, dan vonden de Russen het moeilijk als wij onze eigen mening verkondigden' gras, zwembad en fitnessruimte. Het is be taald met het geld van de mysterieuze en schatrijke Guntis Indriksons, eigenaar en voorzitter van Skonto. Toch is iedereen het erover eens dat het Letse voetbalsucces onmogelijk was ge weest zonder de internationale ervaring van de grootste sterren. De belangrijkste spelers komen uit in de Engelse (Pahars, Stolcers), Oostenrijkse (Astaljevs), Russi sche (Kolinko) en Belgische (Stepanovs) competitie. Maris VQrpakovskis, de grote ster uit de kwalificatiewedstrijden, speelt sinds december voor Dynamo Kiev. En in Letland zijn ze inmiddels opgehou den om klein te denken. „Het EK is een prachtig podium," weet Janis Mezeckis. „Als je daar goed speelt, zitje zomaar bij Barcelona of Manchester United."Mezec- kis is secretaris-generaal van de Letse voetbalbond én UEFA-waamemer. Hij was na de onafhankelijkheid de pio nier, die de organisatie van het voet bal in zijn land op poten zette. „Ik ben met helemaal niets begonnen: geen kantoor, geen kopieermachi ne. geen administratie, zelfs geen telefoon. Heel langzaam is het be ter geworden, maar we zullen - on danks het huidige succes - altijd een klein voetballand blijven. Bij ons is het niet als bij David Beck ham; die geeft voor 3,5 miljoen dollar uit aan alleen kerstgeschen ken. Daar kan mijn bond twee jaar mee vooruit." Een van de belangrijkste opdrachten van Mezeckis was zijn bond los te we ken van de traditionele overheersing van de Russen. Het is nog altijd een gevoelig onderwerp in Letland. De periode waarin het land bij de Sovjet-Unie hoorde (1944-1990) wordt er als bezettingstijd be schouwd. „Na de onafhankelijkheid heeft iedereen moeten wennen aan de nieuwe situatie," herinnert Mezeckis zich.Als we elkaar ergens in Europa tegenkwamen, dan vonden de Russen het moeilijk als wij onze eigen mening verkondigden. Keer op keer moesten we duidelijk maken: we zijn nu onafhankelijk, we zijn gelijk aan jullie: in de Verenigde Naties, maar ook binnen de FIFA en UEFA." Mezeckis beleefde zijn persoonlijke mo ment van glorie tijdens Euro'96 in Enge land. „Ik was waarnemer bij Engeland -Duitsland en zat op de eerste rij van de VIP-box, vlak bij Helmut Kohl en John Ma jor. Toen kwam de Russische afvaardiging de tribune op. Hun ogen vielen bijna uit hun hoofd. Daar zat die Let, die vroeger al tijd in Moskou moest bedelen om steun voor het voetbal. Dat moment heb ik als een soort droom beleefd." Acht jaar later krijgt Mezeckis de nooit verwachte mogelijkheid om zijn ei gen land tijdens een eindronde aan het werk te zien. De official beschouwt de EK-deelname als een nieuwe stap in de be wustwording van zijn land. waar de toetre ding tot NAVO en EU in één adem wordt genoemd met het Europees kampioen schap voetbal. In die mening krijgt Mezeckis alle bijval van de bondscoach. „Voetbal speelt in Eu ropa een grote rol, het behoort tot het cul tuurgoed van dit continent," meent Starkovs. „Ons succes draagt ertoe bij dat Aanvoerder Mihails Zemlinskis: „Wild vreemde mensen ko men me bedanken." Foto Pies United

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42