'Hij wilde overal op het veld zijn' Voetballer heeft wel degelijk fatsoen w Johnny Heitinga gaf geen bal af en maakte alle doelpunten Groep B to 'Missing in action' Broer Andy: „In de jeugd was Mare Overmars een van de idolen van John ny. Nee, het verbaast me niet dat hij een aanvaller koos om mee op de foto te gaan. Johnny wilde name lijk overal op het veld zijn. Het liefst nam hij alle cor ners en die wilde hij er zelf nog in koppen ook. Johnny heeft eigenlijk altijd in de verdediging gestaan. En dan nog maakte hij de meeste doelpunten. Ik kan me herinneren dat hij mee mocht doen op een jeug- dinstuif bij Ajax, hij was toen al aangenomen. Hij maakte alle doelpunten en gaf geen bal af. Toen heb ben ze 'm maar op doel ge zet. Na een aantal jaren bij Ajax kreeg ik ook het idee dat het wel goed zou ko men met Johnny. Ik kreeg het idee dat ze bij Ajax plannen met hem hadden. Hij was altijd aanvoerder en hij stak er bovenuit sa men met Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart. Toch sloegen bij de familie twijfels en zenuwen altijd weer toe als bekend werd gemaakt of hij 'over' ging naar het volgende jaar. Be halve bij Johnny zelf. Die wist al vanaf z'n achtste jaar zeker dat hij prolvoet baller zou worden." Johnny Heitinga, met Mare Over mars. Foto privécollectie FRANKRIJK ENGELAND Aantal inwoners: 60.180.000 EK-historie: vijf keer deelgenomen, winnaar in 1984 Kwalificatie: Frankrijk - Israël 3-0 Slovenië - Frankrijk 0-2 Frankrijk - Cyprus 5-0 Israël - Frankrijk 1-2 Frankrijk - Malta 0-4 Malta - Frankrijk 0-4 Frankrijk - Slovenië 5-0 Cyprus - Frankrijk 1-2 Bondscoach: Jacques Santini (52) De opvolger van Roger Lemerre heeft Frankrijk na het debiele op het WK weer gereanimeerd. Santini, oud verdediger van St. Etiënne, stuurde de titelverdediger freewheelend naar Portugal, de plek waar de schande van 2002 definitief moet worden uitgevlakt. Record international: Marcel Desallly 115 Sterspeler: (1993-. Attentie voor: Zinedine Zidane (Real Madrid) Prognose: Benolt Pedretti (Sochaux) Favoriet ZWITSERLAND Aantal inwoners: 49.446.000 EK-historie: zes keer deelgenomen Kwalificatie: Turkije - Engeland 0-0 Engeland - Lichtenstein 2-0 Macedonië - Engeland 1 -2 Engeland - Slowakije 2-1 Engeland-Turkije 2-0 Lichtenstein - Engeland 0-2 Engeland - Macedonië 2-2 Slowakije - Engeland 1 -2 Bondscoach: Sven-Göran Eriksson (56) Na de voorpagina's van alle tabloids te hebben gehaald na links met Chelsea en een flirt met zijn beroemde landgenote Ulnke Jonsson, hoopt de Zweed bij Euro 2004 écht te scoren met Engeland. Het zou het eerste succes zijn sinds de wereldtitel in eigen land in 1966 en Eriksson als eerste niet- Engelse keuzeheer onsterfelijk maken. Record international: Peter Shilton 125 (1970-1990) Sterspeler: David Beckham (Real Madrid) Attentie voor: Steven Cerrard (Liverpool) Prognose: Engeland struikelt in kwartfinale Aantal inwoners: 7.319.000 EK-historie: één keer deelgenomen, Kwalificatie: Zwitserland - Ierland 2-0 Rusland - Zwitserland 4-1 Zwitserland - Albanië 3-2 Zwitserland - Rusland 2-2 Georgië - Zwitserland 0-0 Ierland - Zwitserland 1 -2 Albanië - Zwitserland 1 -1 Zwitserland - Georgië 4-1 Bondscoach: Jacob Kuhn (60) Een grootheid in Zwitserland als voetballer, in de jaren zestig en zeventig goed voor 64 interlands, heeft nu ook als coach naam gemaakt. Jacob ('Kubi') Kuhn, voorheen werkzaam als jeugdtrainer bij de bond, voorzag een oude selectie (Stéphane Chapuisat) van nieuw bloed (Alexander Frei) en dirigeerde zijn land gedecideerd naar het EK. Record- international: Heinz Hermann 117 (1978-1991) Sterspeler. Hakan Yakin (VfB Stuttgart) Attentie voor: Alexander Frei (Chelsea) Prognose: Zwitserland overleeft groepsfase niet Aantal inwoners: 4.420.000 EK-historie: één keer deelgenomen. Kroatië - Bulgarije 1-0 België - Kroatië 2-1 Andorra - Kroatië 0-3 Estland - Kroatië 0-1 Kroatië - Andorra 2-0 Kroatië - België 4-0 Bulgarije - Kroatië 2-0 Kroatië - Estland 0-0 Kroatië - Slovenië 1-1 Slovenië - Kroatië 0-1 Otto Baric (70) De opa onder de trainers van Euro 2004 viert tijdens het EK zijn 71e verjaardag. Maar zijn leeftijd heeft Baric, die Oosten rijkse clubs Rapid Wenen en SV Salzburg ooit naar een Europese finale leidde, er niet van weerhouden het uitgebluste gezelschap van '2002' van nieuw elan te voorzien. Het EK moet een opstap zijn naar nieuwe successen Barrage: Bondscoach: Record international: Robert Jarni 81 (1990 - 2002) Stipe Pletikosa (Shakhtar Donetsk) Ivan Klasnic (Werder Bremen) Kroatië overleeft groepsfase niet Jürgen Klinsmann is een van de voetballers die geld schenken aan een goed doel. De Duitser zet zich in voor weeskinderen. Foto EPA Voetballers worden heel gemakkelijk afge schilderd als egocentri sche, over het paard getilde en verwende zakkenvullers met mil joenen op hun bankre kening. Wie iets ver der kijkt, ziet dat veel topspelers zich met grote regelmaat inzet ten voor goede doelen. Jaap van Essen Rob Cohen, schoonvader van Ronald de Boer, was in 1998 nauw betrokken bij de oprichting van de stichting Spieren voor Spieren. Het was een samenwerkingsverband van Oranje-spelers die zich in zetten voor kinderen met een spierziekte. „We gooiden het plan op tafel, en er was werke lijk niet één speler die niet meteen een warm voorstan der was." Jaarlijks schenken de voetbal lers van het Nederlands elftal een bedrag van ongeveer 100.000 euro aan de stichting, waar verder veel geld binnen komt dankzij acties en giften. De Oranjespelers zijn nooit te beroerd hun medewerking te verlenen aan die acties. Cohen wordt nog warm als hij terugdenkt aan de opnamen van een promotiefilmpje in Barcelona. „Van Gaal was trai ner en die moest Bogarde on der handen nemen. De mo raal was iets van: kijk eens watje met een gezond lijf alle maal kunt doen. Nou, die Bo garde heeft zich zonder een kik te geven twee volle uren laten afbeulen, om maar een mooi spotje te kunnen ma ken. Geweldig!" Volgens Cohen is de bereid heid van voetballers om mee te werken aan allerlei projec ten nog veel belangrijker dan het direct schenken van geld. „Met de bekendheid en popu lariteit van topsporters kun je heel veel bereiken. Deuren die anders gesloten blijven, 'Met de populariteit van topsporters is veel te bereiken' De stralende sterren van Euro 2004 kunnen een aardig elftal formeren. Maar hoe zit het met de toppers die ontbreken op het internationale podium in Portugal. Een elftal 'missing in action'. Dudek (Polen) Van Buyten (België) Kaladze (Georgië) Chivu (Roemenië) Riise (Noorwegen) Keane (Ierland) Emre (Turkije) Zahovic (Slovenië) GiggS (Wales) Sjevtsjenko (Oekraïne) Kezman (Servlgen Montenegro) gaan ineens open wanneer Frank de Boer van het Neder lands elftal belt. En wat denk je wat de aanwezigheid van bekende voetballers betekent voor zieke kinderen? Ajax heeft een soort samenwer king met het Emma-zieken- huis. Als je ziet hoe gelukkig die kinderen zijn wanneer de voetballers een dagje op be zoek komen! Soms wordt de publiciteit gezocht, maar veel vaker niet. Ik ken geen speler die ooit zo'n bezoek weigert." Onlangs ging het toch mis. De internationals hielden een boek van foto graaf Jaap Vliegenthart uit de winkels. In het boek Jongens dromen, waarvan de op brengst voor de stichting Spie ren voor Spieren was, werden spelers van Oranje in slapen de poses vastgelegd. De spe lers vreesden dat de foto's ech ter niet in het boek zouden ko men, maar voor een veiling of een tentoonstelling zouden worden gebruikt. En dat wil den ze niet. Tal van spelers zijn ook op in dividuele basis actief. Zo heb ben Frank en Ronald de Boer sinds enige tijd een eigen stichting. Die beheert een pot je euro's dat wordt gebruikt om van tijd tot tijd een indivi duele (ex-)sporter te helpen. Zo kreeg Troy Douglas een do natie en onlangs nog een oud-profvoetballer die door een reeks ellendige gebeurte nissen aan de grond raakte. Er zijn meer van dergelijke initiatieven in de boezem van Oranje, ook onder de jonge ren. Nigel de Jong is ambassa deur van de Nierstichting, een zaak waar hij zich nauw mee verbonden voelt omdat zijn moeder nierpatiënte is. De Jong organiseerde recent een dag voor een aantal zieke kin deren. Ploeggenoot John Heitinga zet zich sinds een paar maanden in voor de zoge naamde Bart Foundation die jonge kinderen met een ingrij pende ziekte de kans wil ge ven hun ambities waar te ma ken. Een maand geleden schonken de Oranje-spelers nog drie zogenaamde trap veldjes aan de steden Amster dam, Rotterdam en Eindho ven. En wat te denken van de Suri- profs, die elk jaar fikse bedra gen bij elkaar sprokkelen om misstanden in hun moeder land aan te pakken. Spelers als Seedorf en Davids verza ken eigenlijk nooit bij de jaar lijkse benefietwedstrijd. See dorf doet natuurlijk nog veel meer in Suriname. En Marokkaanse profspelers kwamen in het nieuws door de inzameling ten bate van de slachtoffers van de aardbe ving in hun geboorteland. Ook de absolute wereldtop pers zijn nooit te beroerd hun naam en faam aan een goed doel te schenken. Ronaldó en Zidane zijn treffende voorbeel den. Beiden zijn ambassadeur voor Unicef. Het betreft abso luut geen papieren affaire, bei de stervoetballers stoppen veel van hun spaarzame vrije tijd in werk voor Unicef. En George Weah, de Liberiaan, is vele maanden per jaar op pad voor diezelfde organisatie. Eenmaal uitgevoetbald be staat bij veel oud-voetballers de behoefte 'iets terug te doen'. In Engeland begint dat vaak al bij de traditionele af- scheidswedstrijd van grote voetballers die de recettes niet zelf opstrijken zoals vroe ger, maar aan een goed doel geven. In Nederland zijn er natuur lijk een paar heel bekende voorbeelden. Johan Cruijff (vroeger toch altijd betiteld als de grootste geldwolf) heeft zijn Cruijff Foundation, Johan Neeskens zijn Stichting de Nees. Hun Duitse generatiege noot Franz Beckenbauer is ook erg actief in de goede doe len, maar misschien is de meest aansprekende van alle maal wel Jürgen Klinsmann. De oud-spits van het Duitse elftal heeft de stichting Agape- dia (liefde voor kinderen) op gericht. De organisatie beheert te huizen in Bulgarije, Roe menië en Moldavië en vangt daar weeskinderen op. De kin deren worden tot hun acht tiende voorzien van onderdak en scholing. Klinsmann be taalt uit eigen zak de vaste kosten en zorgt met acties dat er geld in het laatje komt. Veel Duitse ex-spelers helpen hem daarbij. Klinsmann was tijdens zijn loopbaan al een buitenbeen tje. Hij zat bijvoorbeeld in een comité van Amnesty Interna tional tegen de doodstraf in de Verenigde Staten. Tegen woordig woont Klinsmann uit gerekend in dat land en be strijdt hij van daaruit de mis standen in Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41