Een product van de jeugdopleiding In buitenland mogen sterren stralen m Patrick Kluivert: van Ajax-mascotte tot Oranje-topscorer Het arbiterskorps vert weer tegen, als bondscoach van Oranje. Tegenwoordig is Rijk aard trainer van Barcelona en heeft hij het ventje van destijds meestal naast zich op de bank zit ten. Hoewel zijn contract nog een jaar loopt, mag hij van de club ver trekken. Het gaat even niet zo lek ker met 'het zondagskind', toch is de spits gewoon opgeroepen voor het EK. Geen wonder, Kluivert is topscorer aller tijden van Oranje. In 1984 was Patrick Kluivert overi gens ook al eens mascotte bij Ajax 1. Toen ging hij op de foto met een ander icoon van de Amsterdamse club: Marco van Basten. Het is de foto die halverwege de jaren negentig alles vertel de over het succes van de jeugdop leiding bij Ajax. Hij werd genomen op 8 september 1985. De negenjari ge Patrick Kluivert is speler van Ajax E-l en hij is de mascotte van de dag, tijdens de wedstrijd tegen VW, in de Meer. Hij poseert met zijn idool naar keuze, Frank Rijk aard, op dat moment 22 jaar jong. Nog geen tien jaar later stonden ze samen op het veld in Wenen, tij dens de finale om de Europacup I, tegen AC Milan. Het werd 1-0 voor Ajax, door een doelpunt van de achttienjarige Kluivert. op aange ven van Frank Rijkaard. Ajax won de Europacup. Het was het afscheid van Rijkaard als voetballer. Enkele jaren later, van 1998 tot 2000, kwam hij Klui- Patrick Kluivert met zijn idool Frank Rijkaard. Foto GPL turoZ.QQ'i SPANJE RUSLAND GRIEKENLAND, PORTUGAL Aantal inwoners: 144.526.000 EK-historie: zeven keer deelgenomen, winnaar in 1960 Aantal inwoners: 10.102.000 EK-historie: drie keer deelgenomen Aantal U$i inwoners: 40.222.000 EK-historie: zes keer deelgenomen, winnaar in 1964 Aantal Inwoners: 10.666 000 EK-historie: één keer deelgenomen Kwalificatie: Rusland - Georgië 3-1 Rusland - Zwitserland 4-1 Ierland - Rusland 1-1 Zwitserland - Rusland 2-2 Georgië - Rusland 1-0 Albanië - Rusland 3-1 Rusland - Albanië 4-1 Rusland - Ierland 4-2 Rusland - Wales 0-0 Wales - Rusland 0-1 Georgi Yartsev (56) De jarenlange rechterhand van Oleg Romantsev haalde Rusland vorig jaar augustus uit het slop na het ontslag van Valeri Gazzajev. Op weg naar Portugal stond Rusland er beroerd voor Yartsev haalde de afgedankte toppers Mostovoi en Alenitsjev terug en boekte via een barrage met Wales alsnog een plaats bij Euro 2004. Kwalificatie: Armenië - Spanje 0-4 Spanje - Oekraïne 2-1 Noord-Ierland - Spanje 0-0 Spanje - Griekenland 0-1 Spanje - Armenië 3-0 Oekraïne - Spanje 2-2 Spanje - Noord-lerland 3-0 Griekenland - Spanje 0-2 Barrage: Spanje - Noorwegen 2-1 Noorwegen - Spanje 0-3 Bondscoach: Inaki Saez Ruiz (61) Hij mag dan geen klinkende naam zijn, Saez staat in zijn eigen land in hoog aanzien als archi tect van menig internationaal succes met Spaanse jeugdteams. De voormalige verdediger van Athletic Bilbao moet nu ook het vlaggenschip, op voorhand altijd een favoriet op een eindtoernooi, 'eindelijk' naar succes leiden. Record international: Andoni Zubizarreta 126 (1985 - 1998) Sterspeler: Raül (Real Madrid) Attentie voor: Joaquin (Real Betis) Prognose: Struikelt in kwartfinale Kwalificatie: Als gastland automatisch geplaatst Kwalificatie: Griekenland - Noord-lerland 1-0 Armenië - Griekenland 0-1 Griekenland - Oekraïne 1-0 Griekenland - Oekraïne 1 -0 Noord-lerland - Griekenland 0-2 Griekenland - Armenië 2-0 Oekraïne - Griekenland 2-0 Griekenland - Spanje 0-2 Otto Rehhagel (65) De Duitser loodste Griekenland ondanks een povere start met twee nederlagen soeverein door de kwalificatieronde. Na succes in Duitsland bij Werder Bremen, Kaiserslautern en Bayern München heeft 'King Otto' Griekenland na een mager decennium met nieuw vertrouwen geïnjecteerd. Barrage: Bondscoach: Luiz Felipe Scolari (55) De Brazilaan die zijn geboorte land in 2002 naar de vijfde wereldtitel in de geschiedenis leidde, moet Portugal dit jaar aan zijn eerste internationale succes helpen De druk voor het gastland is immens, maar Scolari weet van wanten. Als coach grossiert hij in titels. Bovendien stond hij met clubs en landenteams in 25 finales. Daarvon won Scolari er zestien. Bondscoach: Bondscoach: Record- international: Record international: Sterspeler: Attentie voor: Record- international: Viktor Onopko 113 (1992 - Alexandr Mostovoi (Celta de Vigo) Dmitri Sitsjev (Lokomotiv Moskou) Rusland struikelt in groepsfase Fernando Couto 105 (1990-:. Luis Figo (Real Madrid) Cristiano Ronaldo (Man United) Finalist Efstratios Apostolakis 95 (1986-1998) Demis Nikolaidis (Atlético Madrid) Angelos Charisteas (Werder Bremen) Griekenland sneuvelt in groepsfase Sterspeler. Attentie voor: Prognose: Sterspeler: Attentie voor Prognose: Prognose: Ronaldo poseert met zijn ex-vrouw Susanna Werner voor een Ferrari 486. Voor veel voetballers symboliseert de auto hun welstand. Foto Reuters In Nederland wordt nog altijd met gefronste wenkbrauwen gekeken naar de astronomische verdiensten van topvoetballers. Over de grens bestaat die scepsis nauwelijks. Daar vergapen de mensen zich wellustig aan de sterren die zich niet generen voor hun weelde. Harry Arts Geen grotere vedette dan Diego Armando Marado- na, zoveel is de laatste weken wel weer duidelijk geworden. Na zijn bijna fatale flirt met de dood, half april, bleek dat de inmiddels 43-jarige Argen tijn nog niets verloren heeft van het aura dat echte wereld sterren kenmerkt. Hoewel Ma- radona de laatste jaren is uit gegroeid tot een vadsig vlees pakket, verdrongen zich dui zenden huilende Argentijnen voor de kliniek, waar artsen vochten voor zijn leven. In de beleving van de fans blijft hij de halfgod die hij was, het 'gouden ventje' dat de wereld ooit betoverde met zijn adem benemende dribbels en zijn ongeëvenaarde traptechniek. Zeljko Petrovic speelde in 1992 korte tijd samen met de Argentijn. „De dag dat Mara- dona naar Sevilla kwam, ver anderde alles. Sevilla is een he le grote club in Spanje. Als De 31 wedstrijden bij Euro 2004 staan onder leiding van 12 scheidsrechters uit 12 verschillende landen. Ook de assistenten komen uit het land van de arbiter. Nederlandse scheidsrechters ontbreken in Portugal. Het korps is als volgt samengesteld: Kim Milton Nielsen (Dene marken), Pierluigi Collina (Italië), Gilles Veissière (Frankrijk), Manuel Mejuto Gonzalez (Spanje), Michael Riley (Engeland), Markus Merk (Duitsland), Lucilio Batista (Portugal), Terje Hauge (Noorwegen), Valentin Ivanov (Rusland), Lubos Michel (Slowakije), Urs Meier (Zwitserland), Anders Frisk (Zweden). speler word je daar voortdu rend mee geconfronteerd. Ie dereen kent je, mensen wil len met je op de foto, bij elke training zijn journalisten en cameraploegen aanwezig. Maar door de komst van Mara- dona werd dat allemaal tien keer zo erg." Hoewel Maradona over zijn hoogtepunt heen was, fungeerde hij bij Sevilla als een magneet, voor media en voor geldschieters. In de week na zijn komst verkocht de club 20.000 extra seizoen kaarten." „Een ster herken je aan zijn persoonlijkheid," vervolgt Pe trovic. „Als Cruijff, Van Bas ten of Gullit een kamer bin nenkomen, gebeurt er wat. Mensen draaien zich om, ze luisteren. Toch blijven Neder landse sterren op een of and ere manier altijd 'gewoon'. Ze houden hier niet van vedette neigingen. En ze mogen al he lemaal niet uitstralen dat ze veel geld hebben. In het bui tenland is dat anders, vooral in Zuid-Europa. Daar is de af stand tussen spelers en sup porters veel groter. De spelers gedragen zich daar ook bui ten het veld als sterren." Erik Meijer, tegenwoordig uit komend voor het bescheiden Alemannia Aachen, speelde ooit bij Liverpool en Hambur ger SV. „In Nederland houden mensen er niet van als je het breed laat hangen. Op zich vind ik datje er schijt aan moet hebben, het is bij 90 pro cent van de mensen een kwes tie van afgunst. Van de andere kant loop ik er ook niet mee te koop dat ik goed verdien. Toen ik bij Liverpool zat, ben ik een keertje op de fiets naar de training gekomen, ik woon de vlak bij het trainingscom plex. Ik kreeg te horen dat ik dat maar niet meer moest doen. In Engeland en Duits land hebben ze liever datje bij het hek het raampje van je bolide opendraait om foto's en handtekeningen uit te de len aan de fans." Jaap Stam geldt zo'n beetje de verpersoonlijking van het oer-Nederlandse adagium: doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg. De Kampenaar heeft bij PSV, Manchester Uni- 'Je mag hier niet uitstralen datje veel geld hebt' ted en Lazio kapitalen opge streken, maar Stam is zoals hij voetbalt. Zonder opsmuk, zonder uitspattingen, zonder grote woorden. Toch maakt Stam in zijn memoires duidelijk dat hij zijn geld niet alleen uit geeft aan de weekboodschap- pen. Hij verhaalt over zijn hang naar elektronische gad gets en vooral voor dure au to's. „Voor mij kwam een le venslange wens uit toen ik, kort nadat ik bij United teken de, een Porsche kon kopen. Sinds mijn tienerjaren had ik altijd van zo'n auto ge droomd. Ik krijg nog altijd een gevoel van trots als ik het gegrom van de motor hoor." De welstand van topvoet ballers laat zich sowieso het beste aflezen aan de ver voermiddelen die zij naast het stadion parkeren. En zoals met alles doe je er in Neder land ook bij de keuze van je vierwieler verstandig aan te rughoudendheid te betrach ten. Heel Amsterdam sprak er indertijd schande van dat 'snotaap' Mido in een Ferrari naar de Arena kwam. „Ik begrijp dat nooit zo," zegt Zeljko Petrovic. „Bij een club als Real Madrid heeft iedere speler vier of vijf auto's in zijn garage staan. Zelfs de boodschappenwagen kost minstens twee ton. En nie mand die zich eraan stoort. Ze ker als je jong bent, geef je je geld gemakkelijk uit. Ik schaf te als eerste een Porsche aan toen ik bij Sevilla veel geld ging verdienen. 'En ik wil hem gelijk meenemen', zei ik tegen de dealer. Dat kostte me geloof ik een miljoen pese ta's extra, maar dat kon me op dat moment niks schelen." V 'i li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40