Treinkaartje weer duurder Zorg kan jaarlijks miljarden goedkoper Kabinet akkoord met gaswinning in de Waddenzee Natuurgenezer krijgt celstraf voor ontucht Gouden Griffel 2004 voor schrijver Hans Hagen Jaak-Luten wordt weer ieopend I Spoorwegen sluiten internationale verkooploketten Spinozapremie voor viertal toponderzoekers Tram waarschuwt tegen smokkel xtc Morning-afterpil zonder recept Reptielenstand gaat achteruit Duitsers zorgen voor extra files Brandweer koelt varkens Project probleemjongeren faalt dinsdag 8 juni 2004 „an nnze redactie binnenland AMSTERDAM - Hans Hagen krijgt de Gouden Griffel 2004 voor zijn kinderboek 'De dans van de drummer'. Volgens de stichting Collectie ve Propaganda van het Neder landse Boek (CPNB) is dit het mooiste Nederlandse kinder- boek, zo liet de organisatie gis teren weten. Hagen krijgt ook een Zilveren Griffel voor zijn boek 'Zwaantje en Lolly Lon den'. De schrijver van kinderboeken ontving in voorgaande jaren al drie Zilveren Griffels. De prijs voor de mooiste illustraties, het Gouden Penseel, gaat dit jaar naar Jan Jutte voor zijn werk in het boek 'Een muts voor de maan'. De tekenaar ontving al eerder twee Gouden Penselen van de stichting CPNB. De prijzen worden vlak voor de vijftigste kinderboekenweek op zondag 26 september uitgereikt. Niet alleen Hagen en Jutte vie len in de prijzen. Het CPNB reikt nog zes andere Zilveren Griffels uit. Die prijzen gaan naar Imme Dros ('Het mooiste boek van de wereld'), Bart Moeyaert ('De schepping'), Edward van de Vendel ('Super- guppie'), Cornelia Funke ('De dievenbende vart Scipio'), Bas van Lier ('Het zeeboek') en Bibi Dumon Tak ('Camera loopt...ac tie!'). Ook twee tekenaars mo gen in september een prijs op halen. De Zilveren Penselen zijn dit jaar voor Wolf Erlbruch ('De schepping') en Isabella Vande- nabeele ('Rood Rood Roodkap je'). ANP iannnze redactie binnenland iSSEN - Het Openbaar Ministe- ie in Groningen heropent het nderzoek in de zaak-Andrea «ten. Dat heeft het OM in As- en gisteren bekendgemaakt. Be uit Ruinen afkomstige Andrea werd in mei 1993 op vijf tienjarige leeftijd vermoord. De is tot nu toe nog niet ge- ronden. Het Groningse OM zet een tien rechercheurs uit Groningen !en Friesland op de zaak. Zij lo pen alle onderzoekshandelingen de Drentse collega's sinds [993 nog eens na. Dit op advies van het Landelijk Team Kinder noord (LTK), dat de dossiers ïeeft bekeken. is een woordvoerster van he: OM in Groningen gaat het er om dat nieuwe mensen met een nieuwe en frisse blik nog eens naar de zaak kijken. En dat kan volgens het Landelijk Team Kin- ierraoord het beste door recher cheurs van andere korpsen on der leiding van een ander par ket in te schakelen, aldus de zegsvrouw. Er zijn volgens haar geen nieu we aanwijzingen of tips binnen gekomen. De heropening van iet onderzoek gebeurt in samen spraak met de ouders van Andrea, die altijd nauw betrok ken waren bij het Drentse onder zoek, 1993 brachten de Drentse 'echercheurs vijf verdachten op. De laatste kwam in '2002 voor [derechtbank, maar werd vrijge sproken omdat de rechters de ge tuigenverklaringen onvoldoen de betrouwbaar vonden. ANP Bot: Geen losgeld in zaak Erkel DEN HAAG - Het ministerie van Buitenlandse Zaken onder handelt niet met ontvoerders, be taalt geen losgeld en onder houdt nimmer rechtstreekse con tacten met ontvoerders. Dat heeft minister Bot (Buiten- Zaken) gisteren geschre ven in antwoord op vragen van de PvdA in de Tweede Kamer. PvdA-Kamerlid Koenders is blij met het antwoord van de minis ter. De PvdA'er had de minister om uitleg gewaagd nadat vorige week bekend werd dat een mil joen euro is betaald voor de vrij- van Arjan Erkel. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen gaan treinkaartjes voor de tweede keer dit jaar duurder maken. Na een verho ging van 4 procent in januari stijgt de prijs met nog eens 2,075 procent. Dat heeft de vervoerder gisteren gezegd. De NS spraken eerder met de consumentenorganisaties af dat het de prijs voor kaartjes mag verhogen als genoeg treinen op tijd rijden. Met de nieuwe prijs verhoging maakt het spoorbe drijf een gedeeltelijk inhaalslag, nadat de rechtbank eerder had verboden de tarieven te verho gen. Volgens de vervoerder arri veerde de afgelopen twaalf maanden 84,4 procent van de treinen op tijd. De NS voldoen daarmee precies aan de overeen gekomen eis. Het bedrijf praat op dit moment met de belangenbehartigers van reizigers en het ministerie van Verkeer en Waterstaat over het moment van de prijsverhoging. „Het streven is om die dit jaar door te voeren", aldus een woordvoerster. De consumenten organisaties reageren met in stemming op de aankomende prijsverhoging. „Dit was de af spraak", aldus een woordvoer ster van de Consumentenbond. „Het gaat er ons om dat er een goede verhouding is tussen de prijs en de kwaliteit. We weten dat reizigers kwaliteit heel be langrijk vinden." Volgens een zegsman van de rei zigersvereniging Rover hebben de NS nog nooit zo zijn best ge daan om de kwaliteit te verbete ren. „Daar zijn we tevreden over." De NS stellen dat er steeds meer treinen op tijd rij den door de inzet van meer nieu we treinen en de daling van het ziekteverzuim onder het perso neel. Het bedrijf veiwacht dat de treinen zich in de toekomst steeds beter aan het spoorboek je zullen houden. Loketten In Utrecht protesteerden enkele tientallen NS-medewerkers gis teren tegen de aangekondigde sluiting van de internationale verkooploketten. Volgens het personeel laat NS-topman Veenman de inter nationale divisie langzaam dood bloeden. De verkoop van inter nationale kaartjes loopt groten deels via de balies. Als deze ver dwijnen, lopen de reizigers ook weg, aldus de werknemers. De NS'ers hebben de laatste we ken 25.000 handtekeningen ver zameld van passagiers die de plannen van de directie niet zien zitten. Veenman benadrukte dat het ze ker niet de bedoeling is om NS Internationaal op te doeken. „Maar er moet iets gebeuren bij deze verliesgevende divisie." ANP Personeel van de NS voert actie in de hal van het hoofdkantoor in Utrecht. De NS'ers protesteerden gistermiddag tegen de voorgenomen sluiting van de internationale loket ten op de stations. foto Toussaint Kluiters/ANP DEN HAAG - Zorginstellingen kunnen jaarlijks miljarden eu ro's besparen door het werk slimmer te organiseren. Bijvoorbeeld door patiënten en artsen beter met elkaar te laten samenwerken en door de inkoop en distributie van zorgproduc- ten (hulpmiddelen, linnengoed voor ziekenhuizen) beter te orga niseren. De kwaliteit van de zorg wordt daardoor ook stuk ken beter. Dat blijkt uit het on- CU OOK zoW KOT CTEOGO GÉHAO derzoek 'Betere zorg voor min der geld'. Het onderzoek is uitge voerd door postbedrijf TPG. Mi nister Hoogervorst van Volksge zondheid heeft het bedrijf ge vraagd te onderzoeken waar de logistiek in de zorg beter en goedkoper kan worden georgani seerd. Dit omdat juist een post bedrijf deskundig is op het ge bied van logistiek. Ziekenhui zen en andere zorginstellingen zouden twee tot tweeëneenhalf miljard euro kunnen besparen door patiënten anders te behan delen. Bijvoorbeeld door ze be ter voor te bereiden op hun be handeling. Ze kunnen dan na ontslag uit het ziekenhuis plan nen hoe ze de zorg thuis regelen. Of door hen goed uit te leggen hoe ze zelf kunnen bijdragen aan en snelle genezing. De om- DEN HAAG - De Spinozapre mie 2004 is toegekend aan vier Nederlandse toponderzoekers. De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek maakte gisteren bekend dat de chemicus Ben Feringa, de pedagoog Rien van IJzendoorn, de sterrenkundige Michiel van der Klis en de aardkundige Jaap Sinninghe Damsté worden on derscheiden. De premie is de grootste Nederlandse onder scheiding in de wetenschap. El ke onderzoeker krijgt 1,5 mil joen euro, te besteden aan onder zoek naar keuze. ANP schakeling naar een betere 'pa- tientenlogistiek' kan binnen drie tot vijf jaar zijn ingevoerd. Ook een slimmere inkoop van goederen als beddengoed, voed sel en kantoorartikelen levert veel geld op, minstens 150 mil joen euro per jaar. Volgens TPG is zo'n systeem meteen in te voe ren. Met een betere 'farmalogis- tiek' kunnen zorginstellingen 700 tot 850 miljoen euro bespa ren. Bij farmalogistiek gaat het bijvoorbeeld om de verspreiding van medicijnen. GPD DEN HAAG - Minister Donner van Justitie ont hult een speciaal gespoten Haagse tram. De onthulling was gisteren het startsein voor een voorlichtingscampagne om vakantie gangers er van te weerhouden xtc mee te ne men. De campagne moet waarschuwen voor de gevolgen, bijvoorbeeld het aantal jaren ge vangenisstraf, voor het smokkelen van deze drug naar het buitenland. foto Robert Vos/ANP DEN HAAG - Binnenkort kunnen vrouwen de mor ning-afterpil bij de apotheek halen zonder doktersrecept. Dat maakte het College ter Beoordeling van Geneesmidde len (CBG) gisteren bekend. De producent van de pil moet alleen de bijsluiter nog aanpassen en laten goedkeuren. Dit kan nog een paar maanden duren. Het besluit is genomen op verzoek van de producent en geldt vooralsnog alleen voor een van de twee in Neder land verkrijgbare pillen: Norlevo. De verwachting is ech ter dat de andere producent ook een aanvraag bij het CBG indient. Of het product ook in de drogisterij te ver krijgen zal zijn, is afhankelijk van de producent, aldus een woordvoerster van het CBG. ANP VOORBURG - Het is in Nederland steeds slechter toeven voor hagedissen en adders. Het aantal adders daalde in de kleine heidegebieden met ongeveer eenderde. Ook de hagedissen hebben het zwaar, maar zij gaan in aantal niet zo hard achteruit. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend. Adders en hagedissen behoeven een groot leefgebied. In vergelijking met een eeuw geleden is nog maar een tiende van de oppervlakte heide in Nederland over. Hiervan is.: bijna 90 procent in kleine stukken uiteengevallen. Reptielen hebben veel last van de daling van het grondwa ter. In nattere gebieden blijft het aantal adders stabiel, in droge is prake van achteruitgang. De populatie van de ha gedis daalt zowel in de droge als natte terreinen. ANP DEN HAAG - De ANWB verwacht woensdagmiddag en donderdagochtend extra drukte op de Nederlandse snel wegen. Dat komt door Sacramentsdag in Duitsland. Volgens de ANWB is de kans op files het grootst rond de Veluwe (Al, A12 en A50). Ook in Duitsland verwacht de ANWB files. De rondwegen van München en Neurenberg- zullen daar de meeste problemen opleveren. ANP RENKUM - Een varkenstransport heeft de brandweer gis termorgen veel werk bezorgd op een parkeerplaats langs de A50 bij Renkum. De trucker had zijn met 129 varkens geladen vrachtwagenaanhanger daar laten staan door pro blemen met het veersysteem. De dieren raakten bij een buitentemperatuur van 28 gra-, den Celsius oververhit en zeer onrustig. De politie ver-' zocht daarop de brandweer om de dieren nat te spuiten en zodoende af te koelen. Tegen de eigenaar van het trans- i portbedrijf is proces-verbaal opgemaakt. ANP UTRECHT - De aanpak door politie en justitie van de har de kern van criminele jongeren in de regio Utrecht levert bijna niets op. Dat blijkt uit het eindrapport van de pro- jectgroep Heldere Aanpak harde Kernjongeren (HAK). De onderzoekers volgden 44 jonge veelplegers. Slechts' een van hen beterde zijn leven omdat hij een serieuze rela tie aanging met een meisje en niet door de aanpak door justitie, zo stelden de onderzoekers vast. ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet is het eens over het toestaan van nieu we gaswinning in de Wadden zee, hebben diverse bronnen in Den Haag gisteren bevestigd. Over de toekomst van de mos sel- en kokkelvisserij is geen dui delijkheid. Minister Veerman van Landbouw werkt nog aan een ontwerp-beleidsbesluit voor de schelpdiervisserij. CDA en D66 aarzelden over gas winning, de WD was altijd al voor. CDA en D66 hebben hun standpunt bijgesteld, nadat de commissie-Meij er, de advies groep Waddenzeebeleid, in april concludeerde dat gaswinning geen kwaad kan. Een deel van de opbrengsten kan bovendien worden gebruikt om de natuur in en rond de Waddenzee te ver sterken. De commissie-Meijer adviseerde ook de kokkel- en mosselvisserij binnen zeven jaar te dwingen over te schakelen op andere vismethoden die het Waddenmilieu minder schade zouden berokkenen. De advies groep wilde de sector nog een kans geven. Als zij niet slaagde. zou er geen schadevergoeding betaald hoeven te worden. Het kabinet is nog niet zo ver dat dit advies ook wordt opgevolgd. Een delegatie van Productschap Vis had gisteren overleg met Veerman. Hij heeft aangegeven dat wat hem betreft het schelp- diervisserijbeleid niet wordt ge koppeld aan andere Wadden zee-zaken, zoals gaswinning. Se cretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie mos selcultuur is blij met die toezeg-; ging- Eind vorig jaar is een weten schappelijke evaluatie van het schelpdiervisserijbeleid uitge bracht. Veerman wil dat onder zoek als uitgangspunt nemen voor toekomstig beleid en niet het advies van de commissie- Meijer. Voor de zomer wordt een ontwerp-besluit verwacht. „Tot die tijd blijft het span-, nend", stelt Van Geesbergen, „want Veerman is niet de enige: minister in het kabinet." Mossel vissers gaan vrijdag demonstre ren in Den Haag. Actie voeren blijft volgens Van Geesbergen nodig. „Zolang er geen besluit ligt, maken wij ons zorgen." door Guido van Riet ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een natuurgeneeskundig therapeut veroordeeld tot een celstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man kreeg ook een werkstraf van 240 uur. Hij pleegde meerdere malen on tucht met drie cliënten. Justitie had drie jaar cel geëist. De natuurgenezer, die patiënten behandelde in Zeeland, de Rand stad en op de Veluwe, zocht zijn slachtoffers in reformatorische kring. De drie jonge vrouwen waren ook eerder slachtoffer van seksueel misbruik. Volgens de rechtbank heeft de veroordeelde het vertrouwen in de geestelijke gezondheidszorg beschaamd. De emotioneel kwetsbare slachtoffers waren sterk afhankelijk van hem. Ze kwamen bij hem om vervelende ervaringen te verwerken, maar kregen massages die te ver gin gen. De rechters namen niet de eis van justitie over om de ver oordeelde nooit meer als thera peut te laten werken. Dat von den ze een te zware straf voor ie mand die niet eerder is veroor deeld. De therapeut was zakenpartner van de Dordtenaar die het be ruchte piramidespel Orpiton be-, heerde. De laatste is eerder dit jaar veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf, omdat hij zonder' vergunning en het bijhouden- van een boekhouding 11.000 mensen financieel heeft gedu peerd. Hij zocht zijn slachtof fers eveneens in reformatori sche kringen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3