'Die donkere jongen, die komt er wel' Clarence Seedorf, de jonge wijsgeer Voetballer sprak al vroeg over zin van het leven NEDERLAND - LETLAND Roy Makaay haalde al vroeg de krant Groep C Weken van voorbe reiding gingen er aan vooraf. Faxen ver stuurd, belletjes ge pleegd. Want eigenlijk wilde Ajax het helemaal niet hebben; een inter view met een kindsterre tje. Dat doet de vaderlandse sportpers doorgaans ook niet. Dit geval was bij zonder, althans, dat wa ren de signalen. Een tie ner van een jaar of veer tien met een lijf van een achttienjarige en de uit straling van een vedette. 'Er komt er nóu eentje aan...', zeiden de ken ners in De Meer. Nou deden die wel va ker voorspellingen die nooit uitkwamen. Ton Blanker, Sjoerd Ruiter. Tarik Oulida; uiteinde lijk werden ze toch nooit de nieuwe Cruijff. Maar dit was anders, zei den ze. De toestemming voor het interview kwam. In De Meer, met de studie begeleider er bij. Nee, dat vond de voetballer niks. Thuis in Almere dan maar, onder het wakend oog van vader en moe der. In de huiskamer aan een pleintje in Alme re vond een historisch interview plaats. Niet eens omdat het het eer ste interview was met Clarence Seedorf, maar om wat hij zei. De veertienjarige sprak niet over zijn pukkels, vriendinnetjes, voetbal ambities of school. Hij sprak over de zin van het leven, barmhartig heid, de mooie kanten van de mensheid. Het werd een mooi verhaal. En de verhalen over 'de oude man in een jong li chaam' waren geboren. Clarence Seedorf debu teerde op zestienjarige leeftijd in Ajax 1won drie keer de Champions League, maar zal nooit van het stempel 'opa' af komen. Clarence Seedorf met zijn ouders. Foto privécollectie w4 Q speelsteden jf Inwoners: 2.349.000 if ^Guimaraes /Actieve voetballers: 4.900 Kwalificatie EK: Zweden - Letland 0-1 Letland - Hongarije 3-1 Letland - Polen 0-2 Hongarije - Letland 3-1 Letland - San Marino 3-0 San Marino - Letland 0-1 Polen - Letland 0-1 Letland - Zweden 0-0 Barrage: Letland - Turkije 1 -0 Turkije - Letland 2-2 Bondscoach: Aleksandrs Starkovs (48) Starkovs vervult in Riga een duobaan. Enerzijds is hij de gevierde coach van Skonto, waarmee hij sinds 1992 al twaalf keer op rij kampioen is geworden, en vanaf 2001 is hij tevens keuzeheer. Maar nu de oud-spits, die als eerste Let meer dan honderd doelpunten maakte in de (Russische) eredivisie, Letland naar het EK heeft geleid, mag Starkovs in eigen land alles. Ook twee bazen dienen. Record international: Vitalijs Astafjevs 102 (1992 - Attentie voor: Maris Verpakovskis (Dinamo Kiev) EK-historie: Debutant op een EK Sterspeler: Prognose: Kansloos Marian Pahars (Southampton) Een hernia en zware enkelblessure hielden Pahars bijna jaar van de velden. Even vreesde zijn werkgever, het Engelse Southampton, zelfs voor afkeuring. Maar zie daar. Sinds de kwalificatie van Letland is Pahars, die de beslissende dubbel tegen Turkije miste, fit en kan hij een handenbindertje worden voor menig verdediger. Op zijn veertiende po seerde Roy Makaay al met de trofee waar het deze zomer om gaat: de beker die hoort bij het Europees kam pioenschap. Makaay ging er mee op de foto tijdens een voetbalkamp in Nijmegen. Enkele maanden later zou de spits bij Vitesse in de jeugd gaan spelen. Roy Makaay had toen al furo re gemaakt in de jeugd bij di verse clubs in en rond Nijme gen. Meestal verhuisde hij naar een andere club als zijn vader, die als amateurtrainer actief was, naar een andere vereniging ging. Zodoende speelde Roy Makaay ook bij Diosa, uit het gehucht Bal- goy- Met Diosa Dl haalde hij de krant al eens. Uit bij WVW werd met 2-17 gewonnen, Roy Makaay maakte maar liefst vijftien doelpunten. De overige twee treffers kwa men op naam van Serge Post humus, de zoon van voorma lig spits Hans Posthumus. Roy Makaay haalde als D-pu- pil ook de landelijke finale van het vier tegen vier-toer- nooi. Initiatiefnemer van die spelvorm was Rinus Michels. De oud-bondscoach was aan wezig bij de finales en sprak toen al de wijze woorden: „Die donkere jongen, die komt er wel." Roy Makaay poseert op z'n veer- tiende met de trofee van het EK. Foto privécollectie £u coZQO'i Record- international: Peter Schmeichel 129 (1987-2000) Sterspeler: Jon Dahl Tomasson (AC Milan) Attentie voor Jesper Gronkjaer (Chelsea) Prognose: Potentiële verrassing ZWEDEN BULGARIJE DENEMARKEN Kwalificatie: Bosnië - Denemarken 1 -1 Denemarken - Roemenië 2-2 Luxemburg - Denemarken 0-2 Denemarken - Noorwegen 1 -0 Denemarken - Bosnië 0-2 Roemenië - Denemarken 2-5 Denemarken - Luxemburg 2-0 Noorwegen - Denemarken 2-2 Bondscoach: Morten Olsen (54) Bij Ajax ging Morten Olsen anderhalf jaar langs hoge toppen en diepe dalen. Pas als bondscoach lijkt de onevenwichtigheid uit zijn werk. Met 'Danish Dynamite' heeft hij het countervoetbal laten varen en het vizier meer op de aanval gericht. Kwalificatie: Servië en Montenegro - Italië 1 -1 Italië - Azerbeidzjan 4-0 Italië-Wales 4-0 Finland - Italië 0-2 Italië - Finland 2-0 Wales-Italië 2-1 Italië - Servië en Montenegro 1-1 Azerbeidzjan - Italië 0-2 Bondscoach: Giovanni Trapattoni (64) De grijze eminentie van het Italiaanse trainerskorps won als speler van AC Milan en als dubcoach van onder meer Juventus liefst twintig prijzen Als bondscoach staat 'Trap' nog droog. In Portugal gaat hij op voor zijn (vermoedelijk) laatste kans in een groep die weinig voor elkaar onder doet Record- intemational: Paolo Maldini 126 (1988-2002) Sterspeler: Francesco Totti (AS Roma) Attentie voor: Gianluca Zambrotta (Juventus) Prognose: Halve finale Polen - Zweden 0-2 Zweden - San Marino 5-0 Zweden - Polen 3-0 San Marino - Zweden 1 -2 Hongarije - Zweden 1 -2 Zweden - Hongarije 1-1 Letland - Zweden 0-0 Bondscoaches: Tommy Söderberg (55) en Lars Lagerback (55) Zweden heeft als enige EK- deelnemer een duobaan voor de rol van bondscoach. De twee voelen elkaar sinds 1997 perfect aan. Söderberg, een voormalig gymnastiekleraar, is de praktijkman, Lagerbëck de tacticus. Na soepele kwalifi catiereeksen in de voorbije jaren snakt Zweden nu ook naar succes op een groot toernooi Kwalificatie: Kroatië - Bulgarije 1 -0 Andorra - Bulgarije 0-3 Bulgarije - Estland 2-0 Bulgarije - België 2-2 Estland - Bulgarije 0-0 Bulgarije - Andorra 2-1 Bulgarije - Kroatië 2-0 België - Bulgarije 0-2 Bondscoach: Plamen Markov (46) Een tweede-divisieclub is niet echt een logisch opstapje voor de functie van bondscoach. Wel voor Plamen Markov, die via het nietige Vidima- Rakovski in de winter van 2002 de afgedankte Stoicho Mladenov opvolgde. Prompt loodste de oud-international (34 interlands) zijn land voor het eerst sinds Euro 1996 naar een groot toernooi. Record international: Thomas Ravelli 143 (1981 -1997) Sterspeler: Fredrik Ljungberg (Arsenal) Attentie voor: Michael Svensson (Southampton) Prognose: Zweden overleeft groepsfase niet Record- international: Boris Michailov 102 (1983-1998) Sterspeler: Stilian Petrov (Celtic) Attentie voor: Dimitar Berbatov (Leverkusen) Prognose: Bulgarije overleeft groepsfase niet Aantal inwoners: EK-historie: 5.385.000 zes keer deelgenomen, winnaar in 1992 Aantal inwoners: EK-historie: 57.998.000 zes keer deelgenomen, winnaar in 1968 Aantal inwoners: 7.540.000 EK-historie: één keer deelgenomen Aantal inwoners: EK-historie: 8.878.000 twee keer deelgenomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36