r Economie profiteert volop van EK 'Hij kon ze vooral goed zélf nemen' m Grootverdieners Edwin van der Sar zat in de finale van de penaltybokaal tuco2-oC"i NEDERLAND - TSJECHIE De opening van het WK voetbal van 2002 in Zuid-Korea. Grote sportevenementen zijn gunstig voor de economie van het land. Daarvan werd 25 euro uitge geven aan overnachtingen en 47 euro aan eten en drinken. Aan vervoer werd ook nog 12 euro besteed." De drie grootste sportbonden ter wereld heb ben geen enkele moeite om steden en landen te vinden die hun grote evenementen willen her bergen. Integendeel. Olympische Zomer- en Wfhters^efen; EK's? WK's'eri grote vöetBalfina- les zijn zeer gewild. Ze leveren geld op. Is het niet direct, dan wel indirect. Jaap van Essen et beste voorbeeld in Eu ropa is ongetwijfeld Bar celona. Tot de Spelen van 1992 stond de stad vooral be kend als druk, vies en gevaar lijk. De Olympische Spelen veranderden dat beeld volle- dig. Zuid-Korea organiseerde twee jaar geleden samen met Japan het WK voetbal. De Ko- reanen werden tot 2002 ge zien als norse, saaie Aziaten. Het voetbaltoernooi verander de veel, zo niet alles. Met het wervelende 100 kilometer per uur-voetbal en het onge kende enthousiasme van de immer vrolijke fans verover de Zuid-Korea de harten. Als vakantieoord is Korea nog steeds geen hit, maar de Hy undai's, Daewoo's en Kia's zijn niet aan te slepen. Geen wonder dat overal ter wereld overheden heel ver willen gaan om een groot sportevenement binnen te ha len. Ook in Portugal was men tot alles bereid. Met enorme steun van de regering wer den liefst tien splinternieuwe stadions gebouwd, waarvan het merendeel alleen tijdens het EK echt gebruikt zal wor den. Ook heeft de Portugese overheid de UEFA vrijgesteld van belastingplicht geduren- Voor de tweede keer in sucessie, zo becijferde het Franse voetbaltijdschrift France Football, is David Beckham de bestbetaalde voetballer ter we reld. De captain van Engeland incasseert in 2004 22,3 miljoen euro. Dat bedrag is onderverdeeld in salaris bij Real Madrid (6,4 miljoen), reclamedeals met onder meer Pep- si, Adidas en Vodavone (11,4 miljoen), een voorschot op zijn biografie My Side (3 miljoen), en een promotietour door Azie (1,5 miljoen). Beckham wordt gevolgd door ploeggenoten Ronal- do (16,5) en Zinedine Zidane (14). Verder sluiten Christian Vieri (In- ter, 10,1), Alessandro del Piero (Juventus, 10,1), Ronaldinho (Bar^a, 10), Raül (Real, 9,3), Michael Owen (Liverpool, 9,1), Oliver Kahn (Bayern, 8,84) en Luis Figo (Real, 8,5) aan. de het toernooi. Volgens de Europese regels kan dat hele maal niet, maar een kniesoor die daar op let. Portugal gokt op het 'Barcelona-effect'. Nederland^ (enÏÏet 2000. Ze waren de eerste lan den die zoiets voor elkaar kre gen. De twee Lage Landen wa ren op een ander gebied ook uitzonderlijk: ze waren hele maal niet uit op economisch gewin. Het initiatief om zich kandi daat te stellen kwam vooral vanuit de beide goed bevrien- .de voetbalbonden. De Belgi sche en vooral Nederlandse regering bleven tot het einde terughoudend en zelfs wei nig enthousiast. any Been organiseerde namens de KNVB Euro 2000, is betrokken bij de Por tugese toemooileiding en be reidt het WK voor jeugd- teams voor, dat in 2005 in Ne derland plaatsvindt. ,,Er zijn na het EK in ons land bereke ningen gemaakt. Daaruit kwam naar voren dat de eco nomie een impuls van 275 miljoen euro heeft gekregen. Dat is dus geld dat extra is uit gegeven. De Nederlandse overheid verdiende ongeveer 120 miljoen euro, dankzij ex tra inkomsten uit btw, loon belasting enzovoort." Behalve de overheid is het vooral de horeca die profi teert. Geen wonder, aange zien Euro 2000 volgens de be rekeningen 180.000 buiten landers lokte, die gemiddeld ruim drie dagen en nachten in Nederland verbleven. Har ry Been lepelt de cijfers op. „De modale besteding per be zoeker per dag was 117 euro. voetbaltempels er al, maar in de acht speelsteden in Por tugal werden tien nieuwe sta dions gebouwd. Een investe ring van ongeveer een mil jard euro. De bouwkosten werden vrijwel volledig ge dragen door de Portugese overheden, die niet vergaten aan te kloppen in Brussel. De Europese Unie subsidieerde mee aan de stadions. De UEFA is een grootverdie ner tijdens het EK. De Europe- 'EK bracht overheid 120 miljoen euro in het laatje' se voetbalunie krijgt honder den miljoenen voor de tv-rechten en de diverse com merciële mogelijkheden. De UEFA is echter een non-profit- organisatie en sluist het geld vooral weer door naar de aan gesloten nationale bonden. e nationale bonden van deelnemende landen hebben ook grote financiële belangen bij het EK. Zij krij gen een fikse startpremie en geldbedragen naarmate ze verder komen in het toer nooi. Been: „Voor de sectie betaald voetbal van de KNVB is deelname heel belangrijk. Het levert miljoenen op. Een deel gaat natuurlijk weer naar de spelers, die verdie nen ook goed op het EK." En zo is er natuurlijk nog een hele reeks 'profiteurs' van het EK-.gel4.te bedehken. De tv-maatschappijëif^p?1f^ rechten, maar verkopen daar na weer commercials en de makers van die commercials verdienen ook. De sponsors betalen voor hun rechten mil joenen aan de UEFA of de lo kale organisatie (en verkopen daardoor meer producten) en stoppen in de regel nog eens zo'n bedrag in reclamecam pagnes die weer worden ge maakt door reclamebureaus, drukkerijen en dergelijke. En dan is er nog dat andere, ongrijpbare effect op de eco nomie. Een toernooi als het EK doet 'iets' met de bevol king van het organiserende land. Noem het nationale trots of zelfbewustzijn, maar het bestaat wel degelijk. arry Been: „Mensen zijn in ieder geval vrolijker en hebben daardoor meer ver trouwen. Dat is goed voor de bestedingen en dat is weer goed voor de economie. Ik ben ook niet deskundig op dat gebied, maar economen weten zeker dat het zo werkt." Toeval of niet. Op 29 juni 2000 speelde Nederland de halve finale van Euro 2000 te gen Italië. Die dag bereikte de AEX-index een recordhoog te van 670 punten. Die avond verloor Oranje, door vijf ge miste strafschoppen. Neder land ontwaakte op 30 juni met een gigantische kater. Op die dag begon de AEX aan een vrije val die maanden en maanden aanhield. Moeder Wil: „Op de foto zie je Edwin naast Hans van Breuke- len. Het leuke is dat hij daar niet stond, omdat hij zo leuk kon keepen, maar omdat hij in de fi nale zat van de penalty bokaal bij zijn club Fore- holte. Hij kon ze name lijk heel goed zélf ne men. En nu wordt er ge zegd dat hij niet goed is in het tegenhouden van strafschoppen. Kritiek op Edwin kunnen we best hebben hoor. Maar er wordt wel heel gauw ge zegd: het is een blunder van de keeper. Edwin heeft al vanaf z'n jongste jaren gekeept. Toen-ie een ventje van vier was, stond m'n man al op 'm te schieten. Toen riepen we: pas op, je schiet 'm doormidden. Edwin werd in de jeugd al als een talent gezien. Hij wilde heel graag prof voetballer worden. 'Dan hoef ik niet te werken', zei hij. Erg in de war waren we niet van zijn talent. Mijn vier broers hebben alle vier in het eerste van Kat wijk gespeeld en één van hen, Cees Guyt, heeft ja renlang betaald voetbal gespeeld. Dus zo bijzon der vonden we het nou ook weer niet dat Edwin aanleg had voor het voet bal. Natuurlijk zijn we hart stikke trots op wat hij heeft bereikt. Maar weet u waar we nou het meest trots op zijn? Dat hij met beide benen op de grond is blijven staan." Edwin van der Sar naast Hans van Breukelen, doelman van het Oranje van 1988. Foto privécollectie ZATERDAG 19 JUNI 20.45 uur speelsteden Nederland Aveiro: 70.000 inwoners, vroegere zeehaven, verzandt in 1575, nu het Giethoorn van Portugal. Al meer dan 1000 jaar Estódio Municipal de Aveiro wordt zout gewonnen k I I I j in Aveiro. 'Guimaraes 1 Hp Aveiro rj^gb1-"*,700! (C 4, Coimbra De splinternieuwe thuishaven van de V v\ - Portugese club Beira kJÉl_ ÈWd Mar, goed voor een capaciteit van 30.000 toeschouwers, is een 'bloemrijk' geheel, met stoelt/es m alle kleuren van de regenboog die zomaar uit Legoland lijken weggelopen Het is de artistieke hand tekening van architect Tomas Taveira, die voor Euro 2004 drie stadions ontwierp. PORTUGAL .Lissabon Prognose: Kan de finale halen of na één ronde naar huis zijn. Nederland tegen Tsjechië: 16 wedstrijden s/ 4 keer gewonnen 4 keer gelijk 8 keer verloren DOELSALDO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33