Bij de UEFA rinkelt de kassa altijd Ten Grossier Exodus De Europese voetbalunie UEFA is een grote geldmachine. Er komen jaarlijks honderden miljoenen euro's binnen op de Zwitserse bankrekeningen. Maar het geld gaat er ook met bakken tegelijk weer uit. Alle landen, klein en groot, profiteren er van. Jaap van Essen De Faeröer-eilanden bestaan niet als zelfstandig land. Het eilanden rijk is een soort provincie van Dene marken. Toch zijn de Faeröer als zelf standig land lid van de UEFA en de we- reldvoetbalbond FIFA. En dat legt de eilanders geen windeieren. Welgeteld 45.000 mensen wonen er op de Faeröer, daarvan staan zo'n 600 volwassenen geregistreerd als lid van de voetbalbond. Een nietig aantal en toch delen de Faeröer volledig mee in de geldpotten van de twee grote inter nationale voetbalbonden. Er zijn nogal wat manieren om aan geld te komen. De UEFA en FIFA zijn stinkend rijk en hebben beide tal van zogenaamde solidariteitssubsidies voor aangesloten bonden. De twee voetbalreuzen hanteren daarbij het principe dat elk land - groot of klein - dezelfde rechten heeft. De omvang van een land of nationale bond doet niet ter zake. En dus hebben de Fae röer recht op evenveel geld als pak weg Duitsland. Dat heeft komische uitwerkingen. Een kleine berekening leert dat de Fae röer elke vier jaar zeker 8 miljoen eu ro bij elkaar kunnen schrapen bij de UEFA en FIFA. Iedere volwassen voet baller wordt op de eilandjes per vier jaar voor 13.333 euro gesubsidieerd. De Faeröer zijn in Europa niet het enige land waar nogal onbezorgd tegen een balletje getrapt kan wor den. Ook ministaatjes als Liechten stein, San Marino en Andorra genie ten dergelijke privileges. In de grote Europese voetballanden wordt nogal eens geklaagd over de spilzucht van de UEFA en FIFA die, louter om ziel tjes te winnen, de kleine landen rijke lijk van geld voorzien. Er worden ech ter vooral krokodillentranen gestort. Want de grote landen pakken in ver- Totti (AS Roma) duikt voor de grap achter een camera. De televisie is de grootste inkomstenbron van de UEFA. Foto EPA \ub>7** VERDELING UEFA-IN KOMSTEN Opbrengst Champions League: jaarlijks 582 miljoen Opbrengst EK 2004: periode 4 jaar: 550 miljoen diverse doeleinden, o.a. 75 miljoen solidariteitsfonds, 11,5 miljoen voor leagues zonder deelnemer Champions League houding nog veel meer geld. De vraag waar de UEFA het geld nu ei genlijk vandaan haalt, is vrij simpel beantwoord: van de televisie. Bij zo wel de Champions League als het EK zijn de tv-zenders de grote sponsoren. De UEFA kent twee geldstromen. Ener zijds zijn er de (tv-)inkomsten uit het landenvoetbal, waarbij het vierjaar lijkse EK natuurlijk de grote 'money maker' is. Van de netto inkomsten (550 miljoen euro per vier jaar) wordt ongeveer de helft besteed aan de diver se solidariteitsprogramma's. Dat geld wordt redelijk gelijk verdeeld over al le 52 leden van de UEFA. Iets minder gelijk is de verdeling van 128 miljoen euro uit de EK-opbrengsten die naar zestien deelnemers aan de eindronde gaat. Naar dat geld kunnen de 36 lan den die zich niet hebben geplaatst dus fluiten. De UEFA heeft natuurlijk nog een goudpot, die zelfs beduidend groter is dan die van het EK voetbal. De Cham pions League overtreft namelijk alles wat er op sportgebied financieel te vinden is. Elk jaar weer levert dit club- toernooi de Europese bond ongeveer net zoveel op als het EK, 582 miljoen euro. De opbrengsten van de Champi ons League worden heel wat min der 'solidair' verdeeld dan de EK-in- komsten. Veruit de grootste hap gaat naar de deelnemende clubs die tot de laatste 32 zijn doorgedrongen. Gezien de nogal ongelijke verdeling van het aantal beschikbare plaatsen (de grote voetballanden hebben vier startbewij zen) komt hen ook het grootste deel van de buit toe. Maar liefst 405 mil joen euro verdelen de 32 clubs jaar lijks. Omdat daarbij ook nog eens on derscheid wordt gemaakt (clubs uit grote landen krijgen veel meer vanwe ge hun zogenaamde 'marketshare') komt het grootste deel van dit geld elk jaar weer terecht bij de grote clubs uit de grote landen. Bij de UEFA had men dit eigenlijk lie ver anders gezien, immers, de rijken worden op deze manier steeds rijker. Enkele jaren geleden echter dreigden de grote clubs buiten de UEFA om hun eigen internationale competitie te gaan organiseren. Zonder grote clubs zou de UEFA haar melkkoe kwijt zijn, zo wist men maar al te goed in Nyon. Im mers, de kleinere toernooien als de UEFA Cup, en destijds nog de Europa cup II, leveren helemaal niets op. Met die wetenschap accepteerde men de huidige verdeling van de inkomsten. Oneerlijk, maar voor de kleine landen altijd nog beter dan niets. Nu valt er nog iets te verdelen. Elke nationale bond krijgt jaarlijks toch nog 200.000 euro van de Champions League. De UEFA maakt tegenwoordig veel werk van de controle op de geld stromen. Er wordt niet zomaar elk halfjaar een sloot geld overgemaakt. Het merendeel van de giften betreft zogenaamde 'doelsubsidies'. Om daar voor in aanmerking te komen moeten voetbalbonden een deugdelijke inves teringsplan indienen. £ur02o^ VERDELING INKOMSTEN EK 2004 Wat Lothar Matthaus is voor een wereldkam pioenschap, kan Marcel Desailly worden op een EK. Als de Franse verdediger in Portugal minimaal drie (groeps)wedstrijden speelt, wordt hij de nieuwe recordhouder EK-duels. Desailly passeert dan een illuster rijtje voetballers. De Duitsers Jürgen Klinsmannen Thomas Hassler, de Fransen Laurent Blanc en Didier Deschamps, de Italiaan Paolo Maldini en de Deen Peter SchmeicM hebben liefst dertien wedstrijden gespeeld op een eindronde van een EK. Desailly, die actief was op de EK's van 1996 en 2000, staat aan de vooravond van Euro 2004 op elf. Van de huidige Oranje-selec tie staat Patrick Kluivert met negen duels het hoogste. Ir? 2,5 bereiken bereiken 0,64 kwartflnafo halve finale per overwinning yjH;- Totaal 128 miljoen euro voor oe 16 deelnemers 3,8 nummer twee George Best Glenn Helder (rechts). Elk voetbaltoernooi brengt volksverhuizingen op gang. Ook Portugal is deze dagen een boven gemiddeld reisdoel. Uit alle (deelnemende) landen staan duizenden supporters klaar voor een trip naar het episch centrum van de voetbalwereld. De beroemdste én eerste voetbalreis in de Nederlandse voetbalhistorie was de indrukwekkende exodus van 4000 Rotterdammers naar Portugal. De passagiersschepen Grote Beer en Waterman ver voerden hen op 4 mei 1963 van Rotterdam naar Lissabon voor de Europacupwedstrijd Benfica - Feyenoord. Ze werden langs de Nieu we Waterweg uitgezwaaid door een immens legioen. De volksver huizing was de aanzet tot een nieuw fenomeen, dat vanaf het WK in 1974 echt gestalte kreeg. De voorbeelden zijn legio. Voetballers die ten on der zijn gegaan aan gok-, drank- of drugsversla ving. George Best, Diego Maradona en Glenn Helder konden de weelde van hun status niet dra gen en raakten verward in een web van uitpuilen de bankrekeningen. Over oorzaak, gevolg en re medie. Foto ANP Diego Maradona. Foto EPA 'Het blijkt dat sporters en artiesten hetzelfde persoonsprofiel hebben' gaat lijden aan verveling of de pressies en gekke dingen gaat doen om dat nare gevoel te ont lopen," zegt Prast. „Een mens heeft behoefte aan prikkels. Wanneer die uitblijven, omdat je je als voetballer niet boven matig hoeft in te spannen en over het algemeen veel vrije tijd hebt, wordt niet zelden een uitlaatklep gezocht in het casino. Heel veel affluenza-lij- ders zijn gokverslaafd." een miljoen - glimlachend zijn droomauto te kopen. Merk: een BMW 850 CSI. Prijs: 250.000 gulden. Hoe groter de begeerte, hoe kleiner het ge luk. Prast en Van der Horst zijn van mening dat de voetbalwe reld volop kan investeren in fi nanciële begeleiding van (jon ge) voetballers. Want hoe moe ten Arjen Robben en Robin van Persie zich in London redden in de verleidelijke wereld van glitter, glamour en geldsmijte rij? „Roem is vergankelijk," zegt Prast. „Bovendien is het in komen van voetballers gerela teerd aan de staat van hun li chaam. Dat vraagt om een goe de planning." Van der Horst zocht vorig jaar zelfbij een twintigtal bekende Nederlanders, onder wie de sporters Michael Boo- gerd, Leontien van Moorsel en Anky van Grunsven, antwoord op de vraag wat hen succesvol maakt. „Dan blijkt dat sporters hetzelfde persoonsprofiel heb ben als artiesten. Sleutelwoor den zijn 'grote faalangst' en 'kwetsbaarheid', met als ver schil dat sporters meer discipli ne hebben. Het bleek dat je in de top van de top een aantal ei genschappen móet hebben waarop je moeder niet trots zou zijn. Het 'klootzakgehalte' mag niet laag zijn en je moet egoïst durven zijn, anders word je onder de voet gelopen. Uit psychologisch onderzoek blijkt of iemand bestand is te gen de grote druk, tegen verve lende opmerkingen, tegen het wereldje. Of tegen geld." Mark Caldenhoven Glenn Helder had ooit de wereld aan zijn voeten. De begenadigde linksbuiten klom in recordtempo van Spar ta via Vitesse naar het grote Ar senal. Hij speelde in 1995 op Anfield Road in Liverpool de be roemde play-offwedstrijd met Oranje tegen Ierland. Maar de verlokkingen van de rijkdom bleken onweerstaanbaar. Waar roem en financiële onafhanke lijkheid gloorden, zakte Helder weg. Berooid en wel. Vraag trainer Harry van den Ham niet naar Glenn Helder. Behalve dat hij nog een paar honderd euro tegoed heeft, spreekt de trainer van TOP Oss in zijn algemeenheid van een 'triest geval'. Zelfs in Noord-Bra bant hield Helder het hoofd an derhalfjaar geleden niet boven water. Dt- schets van een geknakt leven na plotselinge weel de komt Henriëtte Prast, be leidsmedewerker bij de Neder landse Bank, niet onbekend voor. Ze schreef erover in de boekjes Geld Gevoel en Geld Geluk en belichtte daarin de effecten van uitpuilende bank rekeningen. „Rijkdom kan tot ziekte of zelfs paranoia leiden. Ik gebruik in mijn boeken de term affluenza, een samentrek king van de woorden affluent (welvarend) en influenza (griep)." Alles valt of staat met het om gaan met druk. Im mense druk, weet organisatiepsycho loog Anthon van der Horst van GITP, dat met be hulp van psychologisch onder zoek de effectiviteit meet van mensen. „Je wordt blootgesteld aan allerhande verleidingen en bent plots aantrekkelijk voor anderen. Alleen weetje nooit wat ze van je willen. Vinden ze je leuk als persoon, zijn ze uit op je geld? Dat maakt jou als voetballer wantrouwig en het bevestigt tegelijk de vooroorde len bij het grote publiek. Want voetballers zijn toch zo arro gant...." Henriëtte Prast: „De wereld om je heen kan dan snel héél klein worden. Zeker als je ook nog je vrienden verliest. Vriendschap, en dat is onder zocht, kan uiteenlopende ont wikkelingen overleven. Maar als verschillen in rijkdom te groot worden gaat het mis. Dan kom je in een isolement." De sneeuwbal die dan in gang is gezet, is nauwelijks nog te stoppen, zegt Prast. Het rechte pad maakt een flinke bocht, weten enfants terribles of no toire brokkenmakers. De enige die George Best of Paul Gascoig- ne tijdens en na hun carrière trouw was, was de fles. Diego Maradona hoopte via cocaïne aan de beklemmende realiteit van alledag te ontsnappen. „De kans is niet gering datje Van der Horst haast zich te zeggen dat slechts een klein percentage van de be roepsvoetballers ontspoort. „Geld is niet vies hoor. Ik be grijp de uitdrukking geld maakt niet gelukkig, maar denk tegelijk: gelukkig maken ze geld. Ik ben over het algemeen onder de indruk hoe deze jon ge mensen daar mee omgaan. De meesten staan heel stevig in hun schoenen. Voetballers hebben over het algemeen een natuurlij ke discipline, terwijl het grote publiek dan denkt dat ze over het paard zijn getild. Krijgen ze meteen dat etiket 'geld wolf opgeplakt." Glenn Helder bevestigde dat eeuw-enoude stigma door een dag na de ondertekening van zijn driejarige contract bij Ar senal - één miljoen gulden tekengeld en een 'kaal' netto jaarsalaris van Paul Gascoigne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31