'Hij had al iets speciaals' Media voeren eigen strijd op Euro 2004 4É Voetbal als melkkoe Euro 2008 Wesley Sneijder begon bij DOS Hij werd 'Wes' genoemd en hij had wat speciaals. Zag Rob van der Tier onmiddel lijk. Zoveel inzicht voor een ventje van zeven jaar, dat had de jeugdtrainer van de F-pupil- len van DOS, de Utrechtse amateurvereni ging, nog nooit gezien. Hij zag dingen die jo chies van zijn leeftijd nooit zagen, verbaasde Van der Tier zich toen al. Wesley Sneijder was achter zijn grote broer .Jeffrey het sportpark aan de Thorbeckelaan opgehuppeld. Zijn ouderüjk huis in de Utrechtse wijk Ondiep lag op loopafstand. Zo doende. Al in het seizoen 1989-1990, toen de foto door zijn vader Berry werd genomen, wis ten velen dat het lidmaatschap bij DOS hoog uit een paar seizoenen zou duren. Niemand verbaasde zich dan ook toen op 1 mei 1992 een brief van toenmalig technisch directeur Louis van Gaal van Ajax op de deurmat viel. De toekomst van het groeibriljantje lag op De Toekomst. Maar de kleine, grote man van nu, zo haast zijn moeder Sylvia te zeggen, is hetzelfde 'lek kere jochie' van toen gebleven. „Ik begrijp er nog steeds niets van dat hier bijna dagelijks wordt aangebeld door kinderen die een foto van Wesley willen. Als ik Rafael van der Vaart handtekeningen zie uitdelen, zeg ik: dat be grijp ik wel. Maar als ik mijn eigen zoon om ringd zie door alles en iedereen, haal ik mijn schouders op. Als ik Wesley zie, zie ik het jo chie op de foto." Wesley Sneijder in het shirt van DOS in 1990. Foto privécollectie Voor het nietige en bescheiden Letland zijn de tegenstellingen de komende weken bij Euro 2004 in Portugal onwezenlijk en onmete lijk groot. Tussen de nieuwe rijken van het internationale topvoet bal steken de debutan ten van de voormalige deelrepubliek van de Sovjet-Unie schril af. Geen Ferrari-rode boli des op de oprit, maar oerdegelijke Volkswa gens en geen miljonairs met vette sponsorcon tracten binnen de lij nen. Niet alleen in spor tief opzicht is Letland deze maand het lelijke eendje van het EK. Voetbal is meer dan ooit een melkkoe. Aan de populairste sport ter wereld is én valt door Jan en alleman wat te verdienen. Met miljoe nen euro's tegelijk. Mer chandising, exorbitant hoge tv-rechten, de ver woede strijd tussen A-merken als Puma, Adi das, en Nike, de miljar den van de Europese voetbalunie of de BV Beckham, de rijkste voetballer ter wereld. Ongetwijfeld volgen er uitvoerige sportieve analyses over mogelijke spelsystemen -wordt het 4-4-2 of 3-4-3?-, toch hangt over het EK bo venal een geur van geld. Het was voor deze krant reden u als lezer inzicht te verschaffen over allerhande geld stromen in het moder ne voetbal. Onder het motto 'Het bal der mil jonairs' staat in deze bij lage onder meer een re portage over Letland en wordt de financiële kant van megaster Da vid Beckham belicht. De uitgaven van de sup porter komen aan de or de alsmede de vraag of je als dikbetaalde voet baller rijkdom moet uit stralen. Daarnaast biedt de EK-bijlage jeugdfoto's van het leeuwendeel van de internationals en worden alle deelne mende landen aan een nadere beschouwing on derworpen. Er is een in vulschema van de wed strijden. een uitgebreid televisieschema en tal van historische feiten worden vermeld. is Klassering Topscorer Coach 1976 derde Ruud Geels Ia 2 George Knobel 1980 derde in groep Kees Kist J/Jfr 2 Jan Zwartkruis 1988 winnaar Marco van Basten^lr^ 5 Rinus Michels 1992 halve finale Dennis Bergkamp 3 Rinus Michels 1996 kwartfinale Bergkamp, Kluivert, Cruijff 1 Guus Hiddink 2000 halve finale Patrick Kluivert 5 Frank Rijkaard 6x Patrick Kluivert 5x Marco van Basten 4x Dennis Bergkamp 2x Ruud Geels, Kees Kist, Willy van de Kerkhof, Mare Overmars, Boudewijn Zenden, Frank de Boer, Frank Rijkaard 13x Dennis Bergkamp 9x Marco van Basten, Hans van Breukelen, Ruud Gullit, Patrick Kluivert, Ronald Koeman, Adrl van Tiggelen, Frank Rijkaard, Aron Winter, Jan Wouters ESS] Advocaat Geboren: 27-09-1947 Coach: van 9-09-'92 tot 14-12-'94 en van 25-01-2002 tot heden Score: 47 wedstrijden, 29 gewonnen, 11 gelijk, 7 verloren, doelcijfers 107 voor, 35 tegen (ci/fers tJm 29 mei 2004) Nederland - Wit-Rusland 3-0 Oostenrijk - Nederland 0-3 Nederland - Tsjechië 1-1 Nederland - Moldavië 5-0 Tsjechië Nederland 3-1 Moldavië Nederland 1-2 Wit-Rusland - Nederland 0-2 Nederland - Oostenrijk 3-1 Play-off Schotland Nederland 1-0 Nederland - Schotland 6-0 5x Van Nistelrooy 4x Kluivert 3x Van der Vaart 2x Sneijder, Cocu 1x Van Hooijdonk, Robben, Over mars, Ooijer, Frank de Boer, Hasselbaink, Seedorf, Makaay, Davids, Van Bommel '1 Jup de Boer, GPO, ERA Kluivert 9x Van der Vaart, Frank de Boer, Stam 8x Cocu, Davids, Van der Sar 7x Van Nistelrooy, Van Bommel, Reiziger 6x Overmars, Seedorf, Zenden 5x Van der Meyde 4x Makaay, Ooijer, Van Hooijdonk, Rick- sen, Van Bronckhorst 2x Sneijder, Hasselbaink, Robben, Bosvelt, Bouma, Ronald de Boer, Waterreus Grootste zege 2000 6-1 Nederland - Joegoslavië Grootste verlies 1996 1-4 Nederland - Engeland In Portugal wordt niet alleen sportieve strijd ge leverd. De media voeren er hun eigen strijd; die om de aandacht van het publiek. Op televi sie wordt dat gevecht het meest zichtbaar. Zo wel de NOS, RTL 4 als SBS 6 sturen hun kijkcij ferkanonnen naar Portugal. Een overzicht. Roy Timmerman Kijkt u liever naar de voet balanalyse van Mulder se nior of junior? En welke me ning is u meer waard: die van Ajax-trainer Ronald Koeman of van technisch directeur Louis van Gaal van diezelfde club. Het wordt kiezen tij dens het EK voetbal in Portu gal, want alle televisiezen ders rukken uit. De wedstrijden zelf. daar gaat het toch eigenlijk om, wor den traditiegetrouw alle 31 door de NOS uitgezonden via ragggp Nederland 2. Maar de NOS imÊÈÊfe houdt het niet alleen bij het uitzenden van wedstrijden. Vanaf 8 juni tot en met de dag van de finale, op 4 juli, is sprake van een heuse 'EK voetbalavond'. Rond half zes 's middags begint deze NOS-marathon van non-stop voetbalprogramma's. De voor beschouwingen, wedstrijden, analyses, interviews, nabe schouwingen en alles wat er nog meer te bedenken valt duren tot ongeveer half twaalf 's avonds. Om deze zendtijd te vullen, zal er heel wat afgekletst moeten worden. De NOS doet daarvoor een beroep op de vaste analisten Johan Cruijff, Youri Mulder en Ruud Gullit. Tevens zal een leger aan 'voet balkenners', onder wie de oud-trainer van Feyenoord, Bert van Marwijk, zijn of haar visie over het vertoonde spel verkondigen. Die men sen worden allemaal naar Por tugal overgevlogen waar op Hoewel de eerste bal van Euro 2004 nog moet rollen, werpt het EK van 2008 al zijn schaduw vooruit. Op 12 december 2002 besliste de UEFA dat de Alpenlanden Oostenrijk en Zwitserland het EK over vier jaar mogen organiseren. Het wordt in navolging van Ne derland en België in 2000 het tweede toernooi dat in buur landen wordt afgewerkt. De openingswedstrijd staat gepland op 7 juni 2008 in het Wankdorf-stadion in de Zwitserse hoofd stad Bern, de finale enkele weken later op 29 juni in het Ernst- Happel-stadion in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Ook wordt gespeeld in Klagenfurt, Innsbruck, Zürich, Basel en Genève. In dec ember 2005 vindt de loting plaats voor de kwalificatiecyclus, die in 2006 en 2007 wordt afgewerkt. Zelfs op dê camping in Zuid-Amerika kan Jack van Gelder uit het radiootje schallen een fraaie locatie in de avond zon gebabbeld wordt. Het laatste programma zal el ke avond NOS Studio Sportzo- mer zijn, dat niet alleen tij dens het EK, maar ook al eer der (tennis op Roland Garros) en later (Tour de France en Olympische Spelen) wordt uit gezonden. Het wordt een pro gramma dat wat weg heeft van de RTL 4-talkshow Ba rend en Van Dorp. Het wordt van 22.45 uur tot 23.30 uur ook via Nederland 2 uitgezon den. Zo tegen het einde van de avond zal de kijker echt moe ten gaan kiezen. Want ook Ba rend en Van Dorp strijken neer in Portugal, waar ze van af 7 juni elke avond om 22.45 uur het welbekende Villa BvD presenteren. Behalve Jan Mulder schuift ook Ajax-trai ner Ronald Koeman aan. Het wordt een drukke be doening aan de tafel want er kunnen ook nog wel enige gasten worden ver wacht. Volkszender SBS 6 kan uiter aard niet achterbüjven met het steunen van 'onze jon- Henk van Dorp (links) en Frits Barend aan de praattafel van Villa BvD bij het WK van 1998. Ook in Portugal gaat het duo op herhaling. Foto GPD gens'. De zender introduceer de de afgelopen jaren tijdens de kwalificatiewedstrijden voor dit EK de zogenaamde derde helft. Nu SBS6 geen uit zendrechten en dus ook geen derde helft heeft, zendt het zeven dagen per week het programma Oranje in Portu gal uit. Zoals de titel al sugge reert, draait alles om het Ne derlands elftal. Wanneer Ne derland wordt uitgeschakeld, is het onmiddellijk einde oe fening voor het SBS6-kamp. Presentator Edward van Cui- lenborg en vaste kompaan oud-bondscoach Louis van Gaal zijn vanaf 20.00 uur te zien. De cabaretiers van NUHR, Viggo Waas, Joep van Deudekoin en Peter Heers chop, zijn ingevlogen om de sfeer er in te brengen. Een talkshowachtig programma zonder muziek is tegenwoor dig ondenkbaar: daar is volks zanger en grote vriend van de internationals René Froger voor aangetrokken. Verder is er nog een derde roulerende gast, waarvoor dikwijks ge put zal worden uit het groep je Kees Jansma, Wim Kieft en Hans van Breukelen. Wie het voetbal liever zonder het commentaar van Evert ten Napel of een andere NOS-commentator bekijkt, kan altijd uitwijken naar de buitenlandse zenders. De Duitse commentaarstem is te horen op de zenders ZDF en ARD, die de wedstrijden eer lijk hebben verdeeld. Beide zenders zijn goed in Neder land te ontvangen. Ook de BBC is met Match of the Day vertegenwoordigd. Presentator Gary Lineker en zijn vaste co-host Alan Hansen zijn met een groep oud-spe lers, onder wie oud-keeper Pe ter Schmeichel. in Portugal. Want de BBC heeft een ver bond gesloten met de com merciële zender ITV omtrent de uitzendrechten. Deze zijn op een ingewikkelde manier verdeeld, beide zenden de helft van de wedstrijden uit. Vanaf de halve finale komen de duels op beide zenders. De wedstrijden via de BBC zijn in Nederland te zien, die via ITV niet. De Belgische VRT is deze zo mer van voetbal verstoken want de sport is dit jaar on dergebracht bij Sporza, een speciaal in het leven geroe pen sportzender die deze zo mer alleen voor Belgen te aan schouwen is. Wie toch nog niet tevre den is over de com mentatoren kan altijd nog voor de radio opteren. Ron de Rijk en Jack van Gelder doen namens de NOS op radio 1 live verslag van de wedstrij den van het Nederlands elf tal. Wanneer de techniek goed werkt en het geluid en beeld bijna gelijk lopen is dit een aanrader. Voor de mensen die op vakan tie zijn en Nederlands com mentaar niet kunnen missen: neem een radio of laptop mee. De wereldomroep zendt de wedstrijden van het Neder lands elftal onder meer via de korte golf en het internet live uit. Zij nemen het wedstrijd verslagvan NOS Langs de lijn over. dus zelfs in Zuid-Ameri- ka schalt Jack van Gelder uit het campingradiootje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 28