Vleermuis doet alleen insect kwaad Douane controleerde op smokkelwaar Zö'n kot vol visite, bi'j dan jaerig? 4 Nieuwe Raadkaart 23 ONDERWEG c^EK\ te dinsdag 8 juni 2004 Brrr. De meeste mensen beginnen al te griezelen als ze het woord nog maar horen. Door bijgeloof en mythen zijn de beestjes eeuwenlang vervolgd en ondergewaar deerd: ze vliegen in je haar, het zijn bloeddorstige vampie ren en ze brengen de engste ziekten over. Hierdoor behoor den ze lange tijd tot de meest bedreigde diersoort op aarde. Tegenwoordig weten we wel beter: de vleermuis is een heel bijzonder dier. Vleermuizen zijn geen knaag dieren; het zijn dus geen muizen met vleugels. Vleermui zen behoren tot de zoogdieren. In Europa komen alleen insecte netende vleermuizen voor, waar van er in Nederland negentien soorten zijn waargenomen. De meest voorkomende en tevens de kleinste is de dwergvleer muis. Deze heeft een spanwijdte van 20-25 centimeter en wordt gemiddeld vijf jaar oud. Er zijn er die veel ouder kunnen wor den. Dat zijn de grotere soorten zoals de rosse vleermuis en de grote hoefijzervleermuis. Zij hebben een spanwijdte van 30-35 centimeter en kunnen wel tot zeventien jaar oud worden. Vleermuizen zijn verzot op insec ten. Zij maken zich hierdoor erg nuttig. Ze eten dagelijks 30 tot 50 procent van hun eigen li chaamsgewicht aan insecten. Dit komt neer op zo'n 600 mug gen, motten en kevers per uur Fruit Vleermuizen op het zuidelijke halfrond leven voornamelijk van nectar en fruit. Ze versprei den zaden en bestuiven fruit en bloemen. Hiermee vervullen zij een belangrijke rol in het ver spreiden en bevruchten van planten en bomen die in het tro pisch regenwoud voorkomen. Vele voor de economie belangrij ke producten, zoals bananen, avocado's en perziken zijn voor hun bestuiving afhankelijk van De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen .medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. vleermuizen. Bovendien worden hun uitwerpselen (guano) ge bruikt als belangrijke mestbron. De insecten worden opgespoord door echolokatie. De vleermuis zendt geluidsgolven uit die weer kaatsen tegen voorwerpen. De grote oren van de vleermuis van gen het uitgezonden signaal weer op en vertalen dit. Obsta kels worden op deze manier ont weken en zo sporen ze ook insec ten op. De frequentie van de ge luidsgolven is voor het mense lijk gehoor niet waarneembaar. Als je onverhoopt eens een vleer muis binnen krijgt, zoals bij mij thuis vorig jaar, zet dan een paar ramen open en doe het licht uit. In mum van tijd weten ze de uitgang te vinden. Er is een apparaat waarmee het sonargeluid van de vleermuis kan worden omgezet in voor de mens hoorbare geluiden. Het ap paraat heet batdetector en wordt veel gebruikt door men sen die onderzoek naar de vleer muizen doen. Veel insecten kun nen de geluidsgolven die de vleermuis uitzendt, wel horen. Zo kunnen ze vaak ontsnappen door zich onmiddellijk te laten vallen. Andere insecten zijn zo uitgerust, met onder andere dichte beharing, dat het sonarge luid nauwelijks terugkaatst. Hierdoor worden ze niet opge merkt. Er zijn zelfs insecten die zelf ultrasoon geluid produce ren. Ze storen dan de sonar van de vleermuizen. Paren Vleermuizen paren in de herfst. De vrouwtjes slaan het zaad op in de baarmoeder. Als de weers omstandigheden in het voorjaar gunstiger worden, vindt de be vruchting plaats. De vrouwtjes vormen dan grote kraamkolo- nies. De dieren zoeken bij voor keur rustige plaatsen uit waar het warm, droog en permanent (schemer)donker is. Dit kunnen spouwmuren van huizen en an dere gebouwen zijn, maar ook bomen. De mannetjes verblijven in deze periode solitair of in klei ne kolonies buiten de kraamko- lonie. In juni worden de eerste vleer muizen geboren. Een'vleermuis krijgt maar één jong per jaar. Bij de kleine vleermuizen ko men de jongen kaal en blind ter Door de winterslaap kunnen vleermuizen veel ouder worden dan vergelijkbare zoogdieren. foto Peter Nicolai wereld. De vleugeltjes zijn nau welijks ontwikkeld. Het jonge vleermuisje klemt zich vast in de vacht van zijn moeder. Hier in zoekt hij haar tepels. De eer ste paar dagen, gedurende de dagrust, slaat de moeder een vleugel om het jong heen om het warm te houden. Na enkele da gen gaan de oogjes open en krij gen de kleintjes een donsachtige beharing. Na de nachtelijke in- sectenjacht vindt het wijfje het jong, in de uit tien- tot honderd tallen bestaande jongen in de ko lonie, terug door het geluid dat het uitstoot. De jonge vleermui zen zijn na zes tot acht weken zelfstandig en dan vliegen ze uit. In de herfst treffen de man netjes en vrouwtjes elkaar weer in overwinteringsplaatsen. In de winter, als er geen insec ten meer zijn, gaan de vleermui zen in winterslaap. Ze verkiezen een rustige omgeving met een constante temperatuur tussen nul en tien graden. Dit kunnen allerlei plaatsen zijn: kelders, zolders, spouwmuren. Tijdens de winterslaap daalt de lichaam stemperatuur van 38 naar 3 gra den Celsius. De hartslag, die tij dens de jacht kan oplopen tot 600 slagen per minuut, zakt te rug naar 1 a 2 keer per minuut. Door de winterslaap kunnen vleermuizen veel ouder worden dan vergelijkbare zoogdieren. Een spitsmuis bijvoorbeeld wordt hooguit een maand of zes. Als een vleermuis in zijn winter slaap gestoord wordt, warmt het lichaam zich op en wordt het opgeslagen vet verbruikt. Dan kan het gebeuren dat het beestje niet meer ontwaakt om dat hij teveel van zijn vetreser- ves heeft verbruikt. Jos Neve Jos Neve is medewerker externe betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. Stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL) houdt morgen (9 juni) een excursie door het Verdronken Land van Saefting- he. Dit is het grootste brakwa terschor van Europa, doorsne den door diepe geulen met een typische flora en vele watervo gels. De excursie is niet geschikt voor hartpatiënten, minder vali den en kinderen onder de 10 jaar. Vertrekpunt: Bezoekerscentrum Saeftinghe, Emmaweg 4, tel. 0114 -33110; aanvang 13.30 uur; duur ca. drie uur; kosten 5,00 p.p., kinderen van 10-16 jaar 2,50, donateurs van HZL en hun huisgenoten gratis. In Middelburg wordt donderdag avond weer een bomenexcursie gehouden. De wandeling onder leiding van een gids van IVN, Vereniging voor natuur-en mi lieueducatie, voert langs monu mentale en exotische bomen in de binnenstad. Vertrekpunt: De Drukkerij aan de Markt; aan vang 19.00 uur; kosten 1,20 voor volwassenen en 0,50 voor kinderen t/m 12 jaar. Kaarten zijn te koop bij de kassa van De Drukkerij. In natuurgebied Oranjezon bij Vrouwenpolder wordt volgende week dinsdag (15 juni) een ex cursie gehouden o.l.v. Het Zeeuwse Landschap. Het voor malige waterwingebied vormt nu een gevarieerd duingebied, met kans op een ontmoeting met herten. Vertrekpunt: de ingang van het Pompstation (bij het HZL- informatiebord) van Oran jezon, Kon. Emmaweg 22, Vrou wenpolder; aanvang 19.15 uur; duur ca. twee uur; kosten 1,00 p.p., kinderen tot 16 jaar en do nateurs en hun huisgenoten gra tis. Informatie: 0113-569110. As kind kwam ik wel es bie een gezin op Èrremuu, dat 'r nae mien idee een vreemd standpunt op nae 'ield. Daer was j'iedere dag van 't jaer wel kom, behalve a't er eên jaerig was. An verjaerdagfeêstjes aon z'n broertje doöd, dan deëe ze liever iets onder mekaore. 'k Ore 't ze nog zégge: „Zö'n kot vol visite, bi'j dan jaerig?" Om eerlijk te wezen, vö'k dat toen ma raor. Dan docht ik an m'n eige verjaerdag, an de visi te, de kedootjes, an't gebak, de limenaode, de chips en de toast jes. Je moch laeter opbluuve dan aors en a'j geluk ao, deed 'r een tante an de lijn. Dan bleef er ook voo de volgende dag nog zo'n lekkere taortpunte over. 'k Vond aoltied stik gezellig, die verjaerdaegen. Inmiddels bi'k zélf moeder en iedere jaer nodig ik - plichtsge trouw - eêl de femilie, vrienden, kennissen en buren uut voo m'n verjaerdag, die van m'n man en van de kleinen, 'k Slaen nie graog mensen over, dus iedere keer komt 'r zö'n man of dertig. Vanwege de ruumte in uus gaet dat in etappes, een deêl 's mid dags en een deêl 's aevonds. Nae zovee jaer en'k er a aordig routi ne in gekrege: eerst koffie of thee mee gebak, dan koffie of thee mee een sukelaotje. A'j da g'ad ei, een wientje, een borrel of een glaosje bowl mee een stik- je ka es en worst en een toastje. Voo de guus limenaode mee een chipje, en zurrehe dan ze d'r ei- ge nie vervele. Ma of ik et noe echt de leukste menier vinde om m'n verjaerdag te vieren... Van tevoren Daegen voodien vlieg je j'n eige een ongeluk om j'n uus an kant te kriegen en aolle boodschap pen in uus t'aelen. Op de dag zélf doe'j nog even 't aer uut oöge en maek je zovee meugelijk van tevoren klaer. A't de visite komt, prebeer je de tied te nemen om mee iedereen een praotje te maeken - want ze komme nie voo niks op je verjae rdag, en ondertussen vlieg je heen en weer mee gebak, koffie en thee. D'n eênen wil suuker en mèlk, ma gin koffiemèlk, d'n aoren thee, ma nie mee een smaekje. Iedereen wil 't zélfde gebak, zöda'j 's middags a weet dat 'r 's aevonds nie mi vee te kiezen za weze. Wouw t'r vorig jaer gin eên van aollen bier en ei't daer- om dit keer ma nie gekocht, noe vraege ze d'r natuurlijk aolle- mael om. Dienk j'ai iedereên g'ad ei en wil j' even zitte, komt 'r een kind 'ard brullend nae z'n moeder toe dat't nog glad geên limenaode ei g'ad en ao die aore guus wé. Jun oudste broer, actief raedslid voo Groen Links, is nest je zwae- ger gae gezitte, een echte VVD' er. Nae een paer wientjes - je voelt et messchien a ankomme - gaet 't gesprek over van gezelli ge vakanties op de'polletiek. Over de kerncentrale in Borsse- le en 't asielzoekersbeleid van de regering Balkenende. Je vriendin vraegt wat of je de klei nen noe toch voo vreemde trui an ei getrokke (die zèlfgebreide trui waer a je schoonmoeder zö d'r best op ei gedae) en je nieu we buurman komt mee een flau we mop over homo's, nie weten de da je jongste broer een weke eerder mee vee piene en moeite uut de kast gekommen is. D'r valt een pienlijke stilte in je kae- mer en tussen 't smeren van de toastjes deu, begin je vert- wuufeld ma gauw een praotje over 't weer. Bi'j nae zö'n middagje a aordig afgedraoid, dan wacht je nog zö'n gezellig aevondje. Doodmoe en mee piene j'n 'oöd 'oop je ma dan ze't nie te laet zu'n maeke. Je prebeer nog ge zellig te doen, ma om een uur of eên 's nachts ka'j alleên nog ma dienke: wanneer 'oepele ze noe es asjeblieft op. Boulevard Zö moe'k, vooral rond verjaerda gen, nog geregeld terug dienke an da gezin da'k vroeger nooit begreep. Op zö'n moment da m'n uus vol visite zit en 'k m'n bénen van onder m'n lief van- daen renne, schiet et dan deu m'n 'oöd: 'k aon ook lekker mee de kleinen langs 't strand kunne löpe of op een terrasje kunne zit te langs de boulevard. Niks gin gevlieg en geren, lekker een dag je voo m'n eige. Misschien aon ze 't toch nog nie zö gek bekeke, da gezin uut Èrremuu... Marjolein de Visser Agenda In 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk wordt komen de zondag (13 juni) weer een oe cumenische bijeenkomst in het Zeeuws gehouden. Het is de laatste bijeenkomst van dit seizoen. De overdenking wordt deze keer verzorgd door Elisabeth Reijn- houdt uit Westkapelle in het dia lect van Walcheren. Het thema is: "t Zout in de pap'. Louis de Wilde uit Heinkenszand zal en kele liederen zingen. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. De raadkaart van vorige week werd in 1916 ver stuurd aan mejuffrouw M.J. Koster, wonende aan de Vlis- singsche brug PI2 te Middel burg. Afzender was Cornelis van der Walle uit Hulst en het gaat dan ook om een afbeelding uit de Reinaertstad, meer pre cies de Stationsweg. „Links ziet u het huis van Fas- saert en het huidige restaurant Napoleon en in de verte de Van Maelstedeweg en het huidige restaurant Izegrim. Aan de rechtse kant het station van Hulst, dat reeds gesloopt is", meldt L.M. Fassaert uit Hulst. Veel inzenders gaan in op de ge schiedenis van spoor en tram in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, on der wie A. van Ooij uit Terneu- zen. Die geeft aan dat het sta tionsgebouw van de Belgische spoorwegmaatschappij Chemin du Fer International de Malines a Temeuzen, kortweg MT, was. „Het Zeeuws-Vlaamse traject De Klin- ge-Hulst-Axel-Temeuzen werd op 26 augustus 1871 feestelijk geopend. Het eerste deel van Me- chelen via Temse naar Sint-Ni- klaas was al vanaf 1 december 1870 in exploitatie." De Nederlandse Spoorwegen kochten de lijn De Klinge-Ter- neuzen in 1948; per 7 oktober 1951 werd de reizigersdienst tussen Terneuzen en Hulst ge staakt, op 19 mei 1952 gevolgd door het traject van Hulst naar Sint-Niklaas. „Tot juli 1968 bleef de spoorlijn vanuit België tot Axel-Aansluiting nog in ge bruik voor het goederenver voer", aldus Van Ooij. De sporen op het Stationsplein voor het treinstation zijn niet van de MT, maar behoren aan de Stoomtram Hulst-Walsoor den (kortweg HW), die vanaf 15 december 1902 een 13 kilometer lange tramverbinding exploi teerde tussen de vestingstad en de haven van Walsoorden (van af 6 augustus 1940 naar Perkpol- der-Haven), in aansluiting op de veerdienst naar Hansweert. Van Ooij: „Het reizigersvervoer werd vanaf 1 februari 1934 met autobussen uitgevoerd; op 16 maart 1949 reed de laatste goe derentram. Waren reeds in 1918 alle aandelen van de HW in het bezit van de Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maatschappij geko men, op 31 december 1944 hield de HW als zelfstandige maat schappij op te bestaan." Het hoge pand met de witte zij gevel is het hotel De La Station. J. Freijser uit Breskens schrijft dat links ook het café-pension van de gezusters Lust was en taxi Strijdonck. „De bomen op de achtergrond staan aan de zuidkant van de buitenvest." F.F.C. Antheunis uit Axel wijst op de aanwezigheid van de remi ses van de tram, naast het sta tion van de MT. „Deze remises zijn nog in gebruik als garagebe drijf Van der Poel. De Stoom tram Hulst-Walsoorden is opge richt door A.J.M.G. Vanden- broeck, welke de meeste aande len in handen had. Hij was te vens directeur van de spoorweg maatschappij Mechelen-Temeu- zen." J. Strooband uit 's-Gravenpol- der merkt op dat het tramspoor ter hoogte van het gebouw mid den op de foto naar links af boog, richting binnenstad. „Links van de lichtbeeldenaar, maar niet zichtbaar op de foto, bevindt zich de goederenloods van de MT. Dit gebouw staat er nog steeds, al heeft het ondertus sen ook een andere bestemming gekregen." Trouwe inzender C.F, Stevense uit Middelburg maakt melding van een rolhek aan de rechterzij de van het station. „Als er een trein kwam, werd dat over de weg geschoven, om zodoende de trein vrije doorgang te verle nen. Een soort overwegbomen, maar dan niet automatisch. Links op de foto, niet zichtbaar, stond een stellage bestemd voor de douane, om te zien of er mo gelijk smokkelwaar in de lege wagons werd vervoerd. Het ge bouw links met de luifel toonde het opschrift: Hier waarschuwt men voor den tram." Stevense noemt als een bekende stations chef, meer dan vijftig jaar in functie, L. van den Broeck. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: II. Reuling, Koewacht, R. van der Walle, Hulst en F.F.C. Antheunis, Axel. Van het zuidoosten naar het noordwesten van de provincie is via de collectie van Hans Lin- denbergh een kleine stap. De vraag is om welk dorp het deze keer gaat. Wie meer weet te vertel len over de afbeelding en de huidige situatie, wordt van harte uitgenodigd dat op te schijven. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 12 juni worden gezonden naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; per fax 0113-315669; per e-mail redactie@pzc.nl. Er zijn weer drie waardebonnen beschikbaar voor goede oplossingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23