Weldadige luxe voor Oranje PZC Panenka bedenkt de Alleskunner met ijzeren gestel mooiste penalty ooit Dick Advocaat moet opstelling nu geven Nederlands elftal zal niets tekort komen in superhotel Tweede scan stelt Seedorf gerust Jan Koller trouwt nog net voor EK Van Vossen moet weg bij Vitesse turoZoo^ Bijzondere ballen op het EK Eriksson doet beroep op fans Duitse kranten zijn bezorgd Griekse spits blijft vraagteken dinsdag 8 juni 2004 ail door Jaap van Essen OLHOS D'AGUA - Het Shera ton Pine Cliffs Resort was giste ren nog voor iedereen toeganke lijk. Vanaf vandaag is dat an ders. Het Nederlands elftal arri veert vanmiddag en dus worden de veiligheidsmaatregelen opge voerd. „Maar het wordt geen bunker", stelt directeur Guido de Wilde gedecideerd. „De sfeer zal ongedwongen blijven" Dat Oranje eraan komt, was goed te merken in het vijfster ren vakantieverblijf. De KN- VB-vlag wapperde al bij de hoofdingang, her en der waren de medewerkers van de voetbal bond druk bezig. Bijvoorbeeld in het materiaalhok. Nou ja, hok. Er is een complete AMSTERDAM - De blessure van Clarence Seedorf valt mee. Een tweede scan van het boven been van de middenvelder wees uit dat er zeker geen sprake is van een blessure aan de ham string. De international heeft zelfs geen spierblessure, een ge bied rondom een spier is geïrri teerd. Zondag leek in een eerste scan de hamstring ook al ongedeerd. De speler van AC Milan brengt vandaag in een gesprek Dick Ad vocaat op de hoogte van de stand van zaken. ANP PRAAG - Enkele dagen voor de start van de Europese titelstrijd is de Tsjechische aanvaLler Jan Koller nog even in het huwelijk getreden. De spits van Borussia Dort mund gaf zijn jawoord gisteren in slot Dobris, in de buurt van Praag, aan Hedvika Kankova. AFP/RTR ARNHEM - Voetballer Peter van Vossen krijgt geen nieuw contract bij Vitesse. De Arnhemse club haalde de oud-international tussentijds te rug in een poging degradatie uit de eredivisie te voorkomen. Die opzet is gelukt, maar Vitesse vindt de 36-jarige voetballer niet in de toekomstplannen pas sen. ANP balzaal (dertig bij vijftien me ter) in het hotel ingericht met magazijnstellingen. Materiaal man Rob Koeken en Arend de Kruijf hadden hun handen vol met het uitladen en sorteren van een complete trucklading shirts, trainingspakken, schoenen, broeken, sokken, hesjes, tassen enzovoort. Er zijn genoeg kle dingstukken mee om het comple te ledenbestand van pakweg de Faeroërse voetbalbond in het nieuw te steken. Ook elders in het hotel gonsde het van de bedrijvigheid. Oran je-kok Johan Klein Gebbink was er bijvoorbeeld ook al. In to taal zijn er vanaf vandaag 25 KNVB-mensen actief als begelei ding voor de 23-koppige selec tie. Daarbij komt nog een twaalftal beveiligingsmensen van de bond, de lokale overheid en de Uefa. Aangezien er in het Pine Cliffs Resort al permanent 24 man security rondloopt van hotel zelf, kan gesproken wor den van een zware bewaking. „Het zal in ieder geval een stuk lastiger worden om hier zomaar even binnen te komen", denkt Guido de Wilde, de Vlaamse di recteur. „Maar helemaal afslui ten doen we het ook niet. Dick Advocaat wilde hier juist zo graag zitten vanwege de open en ontspannen sfeer. Bovendien, de komende weken zit niet al leen het Nederlands elftal hier, we hebben ook nog permanent zo'n 600 tot 700 andere gasten. Die willen gewoon vakantie vie ren." De gewone gasten zullen ook weinig trek hebben in al te veel gedoe bij de poort. Pine Cliffs is namelijk populair van wege de rust in weldadige luxe. Reden waarom de 215 hotelka mers van gemiddeld zo'n 400 eu ro per nacht momenteel groten deels volgeboekt zijn. De bezettingsgraad had nog iets je hoger kunnen zijn, als het ho- telmanagment niet tijdig had in gegrepen toen een aantal Duitse sportverslaggevers poogde ka mers te boeken in het hotel van Oranje. Een tweede zwembadaf faire (zoals in 1974) dreigde even. „We hebben die mensen duidelijk gemaakt dat ze hier momenteel niet welkom zijn", al dus De Wilde, die overigens ook niet honderd procent durft uit te sluiten dat er straks toch on genode (pers)gasten logeren. De kans dat ze ongemerkt bij Oranje op de lip komen te zitten is overigens klein. Pine Cliffs Re sort is namelijk heel erg groot. Er staat niet alleen een hotel, maar ook zijn er huisjes en ap partementen. In totaal meet het omheinde terrein ruim 70 hecta re, inclusief een negen holes golf baan. Guido de Wilde (45) is een pro fessional in het hotelwezen, ook rayonmanager voor heel Portu gal. De man uit Zele in Oost-Vlaanderen is er in elk ge val van onder.de indruk hoe de KNVB de zaken aanpakt. Niet alleen vanwege de hoeveelheid werk die gisteren verzet werd. „Het is een enorm professionele bond. De eerste contacten met ons dateren al van anderhalf jaar geleden. Die mensen den ken aan alles. Nadat Oranje een optie op ons hotel had genomen hebben de Duitsers, de Denen en de Grieken nog geïnfor meerd. Ze waren allemaal ge woon te laat." In totaal huurt de KNVB 55 ka mers in Pine Cliffs, die zijn vast gelegd tot 5 juli, de dag na de fi nale. „Ik hoop maar dat Oranje ver komt", aldus De Wilde, die ruiterlijk toegeeft dat daarbij ei genbelang een grote rol speelt. Niet alleen vanwege de directe inkomsten. „Dat nu een team als Oranje hier verblijft is voor onze naam natuurlijk heel goed. Het is een referentie met status. Nederland is toch een topteam, vol spelers die voetballen bij de echt grote clubs. Als het om uit straling voor een hotel gaat, hoort Oranje 'toch tot de absolu te top." En dus maken Guido de Wilde en zijn 415 medewerkers het Oranje zoveel mogelijk naar de zin. Als onderdeel daarvan heeft de greenkeeper (hoofd-hove- nier) van Pine Cliffs samen met enkele van zijn 35 medewerkers de afgelopen weken het gras van Estadio Municipal in Albu- feira onder handen genomen. Het veld van de derde divisie club waar Oranje de komende weken gaat trainen, werd ver troeteld, zodat ook daarover niets te klagen valt. Nee, aan Guide de Wilde en zijn mensen zal het in elk geval niet liggen. GPD Het Sheraton Pine Cliffs hotel, waar de Oranjeselectie vandaag zijn intrek neemt, is de meest luxueuze slaapgelegenheid van de Algarve. door Lex Lammers Heerlijk moment. Vol sta dion, scherpe lichten in het zwart van de avond in Belgrado. De wereld kijkt mee en Sepp Maier, voorzien van lichtblauwe trui en wijde zwarte broek, tot op zijn knieën, duikt naar zijn linkerhoek. Vol' overtuiging toch. Zelfverzekerd. Even later ligt hij er halfbak ken bij. Gefopt en vernederd. Fi gurant in de mooiste penalty ooit. De stiftbal van Panenka, de be slissing van het EK van 1976. geldt als een hoogtepunt in de historie van het mondiale voet bal. De Tsjechische regisseur to vert de bal in de strafschoppen- serie van de eindstrijd laconiek binnen - zijn subtiele bal dwar relt losjes door het midden van het doel - en even later woi'dt hij bedolven onder zijn uitzinni ge ploeggenoten. Tsjechoslowakije behaalt in Joe goslavië het goud, na 2-2 in de reguliere speeltijd worden de West-Duitsers vanaf de stip ver slagen (5-3). De romantiek van het voetbal zegeviert zodoende over zakelijkheid, wordt er ge schreven en gezegd. En dat al les zit opgesloten in die ene 'pin gel', zo magistraal uitgevoerd door Panenka, toen nog speler van Bohemians uit Praag. De aanleiding voor de stiftbal van Panenka is opmerkelijk. De bewonderenswaardige straf schop komt voort uit een wed denschap. 'Om chocolade en bier', vertelt Panenka later. 'Op de training wilde ik eens wat an ders uitproberen. Een bal met vertraagde snelheid.' Het resultaat is te zien in Bel grado. In de reguliere speeltijd komen de Tsjechen op 2-0 (doel punten Svelmik en Dobias), maar de Duitse veerkracht is weer eens opmerkelijk. Het wordt gelijk (Dieter Müller en Bernd Hölzenbein, in de slotmi nuut), waarna een straf schop penreeks volgt. Nadat Uli Hoeness op 4-3 voor de Tsjechen wild mist, wandelt Panenka naar het doelgebied. Hij legt de bal neer en ziet Maier staan. De Duitse keeper kijkt naar de aanloop van de be snorde Tsjech. De Duitser kiest voor de linkerhoek en verwacht een hard ingeschoten inzet. Pa nenka loopt immers ook met snelheid op de penaltystip en de bal af. Dan ineens verandert zijn tem po en zet de Tsjech zijn voet sub tiel onder de bal. Maier is dan al op weg, doet nog een vertwij felde poging zijn richting te ver anderen, maar zijn arm is dood eenvoudig te kort om de bal te stoppen. De pose van de Duitser als de bal langzaam tegen het net aan- snuift, maakt de treffer com pleet. Maier straalt alleen maar ontgoocheling uit. Panenka is intussen door het dolle. En zijn penalty heeft eeuwige waarde. GPD 10 juni 1976. Belgrado: Tsjechoslowakije-West-Duitsland 2-2, na verlenging (5-3 na straf schoppen). 8. Svelmik 1-0, 25. Do bias 2-0, 28. Dieter Müller 2-1, 90. Hölzenbein 2-2. Scheidsrechter: Gonella (Italië). Strafschoppen: Masny 1-0, Bonhof 1-1, Nehoda 2-1, Flohe 2-2, Ond- rus 3-2, Bongartz 3-3, Jurkemin 4-3, Hoeness mist, Panenka 5-3. Tsjechoslowakije: Viktor; Pivar- nik, Ondrus, Capkovic, Geogh; Do bias, Panenka, Moder; Svehlik (Jurlcevic), Masny, Nehoda. YVest-Duitsland: Maier; Vogts, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Dietz; Wimmer, Beer (Bongartz), Bonhof; Hoeness, Müller, Hölzen bein. door Frank van den Muijsenberq EINDHOVEN - De teller staat nu op 489, dus speelt Phillip Cocu volgend seizoen zon der twijfel zijn vijfhonderdste competitie wedstrijd als profvoetballer. De nieuwbak ken PSV'er bereikt daarmee een extreem hoog gemiddelde van 33 duels per seizoen. Conclusie: Cocu is de favoriet van alle trai ners en heeft een ijzeren gestel. In zijn profloopbaan, die in 1988 begon bij AZ, moest de middenvelder slechts twee noemenswaardige blessures overwinnen. Als speler van Vitesse liep hij begin jaren ne gentig een beenbreuk op, vorig jaar scheur de hij een binnenband in de knie tijdens een Champions League-duel voor Barcelona. Co cu herstelde razendsnel; in de resterende wedstrijden verdiende hij zelfs een contract verlenging bij de Catalaanse club. Topfit voegde de dertiger zich, na het zoveel ste loodzware seizoen, eind mei bij de selec tie van het Nederlands elftal. Zijn geheim? Cocu kent zijn lichaam perfect en weet na al die jaren precies wat hij moet doen en Phillip Cocu tekende gisteren in Eindhoven een contract voor twee jaar bij PSV. foto Toussaint Kluiters/ANP vooral moet laten. In het krachthonk zit hij zelden, allerlei rekoefeningen zijn aan hem niet besteed. De international volgt gewoon zijn intuïtie. Zo voetbalt Phillip Cocu ook: op gevoel, simpel en toch frivool. Nog steeds speelt de dertiger met een zekere gratie; zijn typische loopje is zelfs vanuit de tweede ring van een enorm stadion eenvoudig te herkennen. Onomstreden Zijn coaches waarderen Cocu vooral vanwe ge zijn multi-inzetbaarheid. Geen positie waar hij niet speelde, die van doelman uitge zonderd. Op de linkerflank, in het hart van de verdediging, als schaduwspits, linksback en uiteraard centraal op het middenveld: steeds past Cocu zich moeiteloos aan. Daar om is hij overal onomstreden: Herbert Neu mann, Dick Advocaat, Guus Hiddink (als bondscoach), Louis van Gaal en Frank Rijk aard, bij alle trainers was/is hij een vaste ba sisspeler. Vermoedelijk is Cocu tot een alleskunner uitgegroeid omdat zijn loopbaan zich rela tief langzaam ontwikkelde. De geboren Eindhovenaar - vader Peter is momenteel voorzitter van amateur-eersteklasser DBS - deed ruimschoots ervaring op bij AZ en Vit esse om vervolgens pas op 24-jarige leeftijd naar PSV over te stappen. Toen hij drie jaar later bij Barcelona tekende, stond Cocu al te boek als een routinier en gelouterd inter national. In Catalonië heeft hij alle stormen moeiteloos doorstaan. Het afgelopen sei zoen, waarin Cocu geheel in stijl weer tot zo'n vijftig officiële wedstrijden kwam, staat zelfs te boek als één van de beste uit zijn loopbaan. Erelijst Ondanks alle waardering kon Cocu zijn op vallend bescheiden erelijst (met slechts twee landstitels en een beker) ook in de re cente jaargang niet uitbreiden. Bij PSV gaat de middenvelder de komende twee seizoe nen nog één keer op prijzenjacht. Want de onkreukbare international is weer van har te welkom in Eindhoven, waar de deur al tijd al voor hem open stond. Vooral ook om dat Cocu, in tegenstelling tot onder anderen Jaap Stam, Wim Jonk en coach Dick Advo caat, zes jaar geleden op voorbeeldige wijze zijn vertrek uit Eindhoven aankondigde. Be schaafd en rustig; typisch Phillip Cocu dus. GPD LISSABON - Bij alle wedstrijden van het Europeesk; pioenschap zullen de voetballers bijzondere ballen geb- US ken. De organisatie laat de Adidas-ballen (Roteiro'si naamd) namelijk voor elk duel bedrukken met de na! van het stadion waar wordt gespeeld, dé coördinatenv de middenstip, de namen van de twee ploegen en dec i turn van de wedstrijd. Het sportmerk levert in totaal 2730 ballen voor het to nooi. Per wedstrijd krijgen twintig ballen de bewuste! drukking. Twintig extra ballen, zonder bedrukking, sta de teams eveneens ter beschikking. ANP/RTR LONDEN - Bondscoach Sven-Goran Eriksson heeft, Engelse fans opgeroepen zich te gedragen bij het EK vu bal in Portugal. De Zweed waarschuwde dat de suppt ters hun eigen team grote schade toebrengen als de siti tie uit de hand loopt. De Europese voetbalbond heeft Engeland wegens drag van de aanhang een laatste waarschuwing g u „Het mag dit keer niet uit de hand lopen voor de spek de toegewijde aanhang en de hele natie", aldus de Zwg „De supporters hebben veel verantwoordelijkheid op schouders. Als er iets gebeurt, kunnen we worden uit; sloten van het EK. Dat zal ons spel en het land beschadigen." De politie verwacht dat zo'n 50.000 fans naar Portugal zen en dat op het toernooi nog eens zo'n 200.000 Enge toeristen in het land zullen verblijven. ANP/AFP BERLIJN - De Duitse kranten hebben hun grote geuit na het optreden van het nationale elftal tegen Hi garije. Het team van coach Rudi Voller verloor het laas oefenduel voor het EK voetbal met 2-0 van Hongarije, „Hongarije heeft goulash van ons gemaakt", kopt bon! vardblad Bild. „Dit was een rampzalige test voor Por gal. De verdediging is instabiel, het middenveld oi niseerd en de aanval kan geen indruk maken." De Duitsers zijn op dinsdag 15 juni de eerst tegenstaoi van Nederland in de groep. Het blad Kicker gaat er va uit dat na de poulewedstrijden de terugvlucht al kanra den geboekt. „We hebben echt een wonder nodig, and zijn we heel snel weer thuis." De kranten zijn bang voor een herhaling van het EK 2000. De Duitsers waren toen na de voorronden al kis „Dit elftal doet denken aan dat van 2000. Dat belooft w nig goeds." De spelers blijven positief. „We moeten ons schamen dat we op deze manier naarFi tugal vertrekken, maar de wedstrijd tegen Nederland; een heel ander verhaal zijn. Dan staat er een ander Du; land op het veld", aldus aanvoerder Oliver Kal ANP/DPA ATHENE - Aanvaller Demis Nikolaidis is een git vraagteken voor de eerste wedstrijd van Griekenland, terdag op het EK. De spits van Atletico Madrid kaE met een beenblessure en heeft al een week niet Griekse selectie meegetraind. Beter nieuws voor de GS ken was het herstel van drie andere basisspelers. Ni Dabizas, Yourkas Seitaridis en Giorgos Karagounis: fit verklaard. ANP/RTR foto Marcel Antonisse/ANP Over vier dagen begint in Por tugal het twaalfde Europees voetbalkampioenschap. Het Nederlands elftal heeft een bewogen voorbereiding ach ter de rug. De blessure van Mark van Bommel, het tu mult rond Clarence Seedorf, het geëxperimenteer van Dick Advocaat en de nederla gen tegen België en Ierland. Hoe denken Zeeuwse voet balkenners over de aanloop van het Nederlands elftal? Vandaag: Oostkapelle-trainer Karl Vergouwen over het sys teem. door Rudy Booqert GOES - Geërgerd heeft Karl Vergouwen zich niet aan de twee-spitsen-filosofie van Dick Advocaat, maar voor de trainer van Oostkapelle staat als een paal boven water dat Nederland met drie aanval lers moet spelen. Met daarach ter nog 's Ruud van Nistel- rooij. „Maar ik denk niet dat de bondscoach dat aandurft", meent hij. De offensieve woorden van Vergouwen zijn geen borrel praat; hij heeft het al hele maal uitgedacht. „Nederland staat bekend om aanvallend voetbal, heeft aanvallende en creatieve spelers die een hoge balsnelheid aankunnen. Ik had van het begin af aan geko zen voor dat waarin we goed zijn: aanvallen. Maar in de nu geselecteerde spelersgroep zit ten daarvoor eigenlijk te wei nig buitenspelers. En volgens mij zijn die er best in Neder land." De discussie 'Kluivert of Van Nistelrooij' is bij Vergouwen snel opgelost. „Ik ben nooit gecharmeerd geweest van Kluivert. Ik hou van ongecom pliceerde spitsen zoals Ma- kaay, Van Hooijdonk, Van Nistelrooij en in Zeeland bij voorbeeld Wilfred Schipper. Jongens die de mouwen op stropen en in dienst van het elftal willen spelen. Kluivert heeft dat niet zo. Van Hooij donk juist wel. Daarnaast kan hij andere spelers ook nog 's extra motiveren." De diepste spits van Vergou wen is daarom Van Hooij donk. Zijn buitenspelers zijn Arjen Robben (links) en Roy Makaay op rechts. „Maar Ms- kaay is meer een hangende rechtsbuiten, niet zo'n buiten speler die aan de krijtlijn geplakt zit. Achter dit drietal zou ik Van Nistelrooij schaduwspits zétten. Zulk wereldspelers zullen door <k tegenstander keihard aange pakt worden. Ook rond het strafschopgebied. De vnje trappen die dat oplevert, zijn een extra wapen van Van Hooijdonk." De consequentie van deze vallende speelstijl is dat a heel veel gevergd zal worde van de linkshalf en de rechts half. „Die moeten heelwatc hun mars hebben, zowel aan vallend als verdedigend, ft links zou ik Edgar Davids zet ten en op rechts Wesley Sneij- der. Snelle en technische jon gens. Als verdedigende mid denvelder - in trainersjai|? met de punt naar achteren heb je een stofzuiger nodig.Ie mand die ballen kan verove ren en bij wie aanvallen kun nen beginnen. Dat is voor mij Phillip Cocu." Balverlies „De meeste landen spelen te genwoordig met twee spitsen ik zou het aandurven das.' drie verdedigers tegenover zetten. Jaap Stam in het cen trum en de snelle Heijting» en Zenden aan de zijkanten Bij balverlies kan Nederland met dit elftal meteen druk of de bal zetten met zoveel heid in de ploeg. Als er ee keer een diepe bal komt, da: zijn Stam en Cocu de kopster- ke spelers. En als er een diep: bal achter de verdedigd valt, dan kunnen Heijtinga® Zenden dat corrigeren.'' „Het experiment met tvf® spitsen is mislukt. Ze moet® nu met drie spitsen gaan spa len. De meeste spelers tij dat ook gewend, dus na paar wedstrijden zijn ze dsi echt niet verleerd. Het en$ dat zal ontbreken is vertrou wen. Het zijn allemaal volwi* sen spelers, maar ze hebb® vertrouwen nodig. Daaros moet Advocaat nu zeggen gaan we spelen en dit worë opstelling!" Met een knipoog „En met die opstelling mij staan ze in de finale."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20