in Le Mans levert niks op Underdogs uit Detroit stunten in LA P - «SM Voetbalclubs raken door nieuwe wet vrijwilligers kwijt Brazilianen spelen gelijk tegen Chili Tor Hushovd wint etappe in Dauphiné 19 Jan hammers is één van de favorieten tijdens 24-uursrace Westerhof met club in finale Rebellin zegt af voor de Tour Clijsters ook niet op Wimbledon Volleyballers tegen Rusland Del Bosque coach Besiktas Belgische keepers weg bij PSV dinsdag 8 juni 2004 - Jan Lammers is een factor in de Neder autosport. Hij is al 48 en op weg naar weer een deelname aan de 24 uren van Le Mans. Op nieuw met twee auto's, Japanse Domes, die komend weekeinde competitief genoeg zijn voor een plek op het podium - en mis schien zelfs de winst. pp het bedrijventerrein in katwijk valt de toko van 'klei ne' Jan onmiddellijk op. Twee immense trucks staan voor de deur. Klaar om Europa in te trekken. Twee auto's voor één race aan de start brengen, blijkt een voltijdbaan voor elf mensen. Het ondernemerschap valt Lam mers soms zwaar. Als debiteu ren niet betalen en crediteuren op de deur bonzen, verlangt hij naar de onbekommerde sleur van de snelheid. Op de baan waar rempunten tellen en de snelheid van het rondje, waar geen mobiele telefoons zijn en de focus zich slechts richt op de naderende pitstop. Zonder het bedrijf Racing for Holland was het misschien al gebeurd ge weest met zijn carrière. Teren op oude roem heeft een houd baarheidsdatum. Daarom begon hij drie jaar geleden met Racing for Holland. Voorzichtig en MEXICO CITY - Hans Wester hof heeft met zijn ploeg Guada- lajara de finale van de Mexi- I caanse titelstrijd bereikt. De Nederlandse voetbalcoach leidde zijn formatie in de halve ij eindstrijd tegen Toluca voor ei- gen publiek naar een 2-0-zege. s Het eerste duel was in 0-1 geëin- digd. i Guadalajara speelt in de finale 3 tegen UNAM dat Cruz Azul uit- i schakelde. UNAM wordt ge- j coached door Hugo Sanchez, oud-speler van Real Madrid. MP/RTR kleinschalig. In 2004 is het be drijf groot geworden. Hij heeft voor de naderende edi tie van Le Mans twee voormali ge Formule 1-coureurs gestrikt. Justin Wilson en Ralph Firman, die vorig jaar nog rondreden in een Jordan en een Jaguar, rijden samen met Tom Coronel. In de andere Dome rijdt Lammers zelf met de Amerikaan Chris Dyson en de Japanner Katsuto- mo Kaneishi. Vraag aan Jan Lammers hoe het gaat en ineens wordt het ver haal dat er aan de buitenkant zo mooi uitziet totaal anders. Dan gaat het gesprek niet over de pk's en de eerste plaats, maar over de grote zoektocht van het leven. Vallen en opstaan in de duisternis horen daarbij. Zowel privé als zakelijk. In de jaren negentig trouwde hij met een moslimvrouw en werd zelf moslim. Trots en zonder voorbehoud droeg hij zijn nieu we overtuiging uit. In tien jaar tijd is alles veranderd. De over tuiging is weg, uit zijn handen geslagen door een grimmige we reld. „Ik ben geen afvallige, maar ik heb een enorme afkeer van wat er momenteel in de wereld ge beurt. Destijds heb ik mij be keerd tot het moslimgeloof, om dat het toen het beste was, ook voor mijn vrouw en omwille van de familie. In de kern ben ik zelf nooit veranderd. Ik heb mijn ei gen geloof. Ik heb nu minder dan ooit de behoefte me te con formeren aan de grote godsdien sten, waarvan de interpretaties soms zo onduidelijk zijn dat ze leiden tot moord en doodslag." „Ik geloof dat je wordt geboren met één fundamentele verant woording: jouw bijdrage te leve ren om het leven voor elkaar zo aangenaam mogelijk te maken. Dat mag nooit afhankelijk zijn van wat jij vindt dat de ander moet doen. Als je iets krijgt, hoef je niet altijd iets terug te ge ven, maar het juist doorgeven. 'Pay it forward.' Jij doet iets voor iemand en het is helemaal niet noodzakelijk dat je daar voor iets terugkrijgt, maar dat je hetzelfde doet voor een ander. doorSven Remijnsen DEN HAAG - Honderden ama- Iteurvoetbalclubs in Nederland dreigen hun gesubsidieerde ar beidskrachten kwijt te raken door een andere besteding van overheidsgelden. De maatschap- ei- pelijke taak van de vereniging komt daardoor in het gedrang. 'jn De KNVB luidt de noodklok. „Onze sport wordt onevenredig zwaar geraakt." Door de invoering van de Wet 1:Werk en Bijstand, die per 1 ja nuari van kracht is, moeten ge meenten van de overheid steeds meer gaan bijdragen aan de kos- Jji ten van de bijstand. Ze kunnen niet langer alle bestaande werk- lles gelegenheidsprojecten bekosti- waaronder de ID-banen (in- iom-doorstroombanen, de ?gere Melkertbanen). Die Df( moeten worden omgezet in ge- iwone banen, maar de meeste hebben daar geen geld voor. Ze zijn afhankelijk van de gemeenten, die later dit jaar eva hun besluit nemen over de finan- oi j dering van de ID-banen. „Voet- p balclubs zijn niet in staat om parij 18.000 euro per jaar te betalen p: vo°r een vaste arbeidskracht", m stelt Ruud Bruijnis, directeur [^amateurvoetbal van de KNVB. les^De KNVB (3800 verenigingen, en 130.000 wedstrijden per week) be- Laiijnadrukt het belang van de club voor de samenleving. „Afbreken snel, maar met opbouwen je jaren bezig", waarschuwt ale 'Bruijnis. „Sportverenigingen na school het tweede insti- tuut waar de jeugd heen gaat. z'jn het grootste gezinsver- ie Mengende tehuis van Neder- jmnd! Dankzij de ID-banen kun- i]ójf®n veel clubs extra aandacht "Steden aan hun maatschappe- ,1e: ¥e taak." ;'e8jNul t #4 Nederlands Instituut voor gin, sPort en recreatie heeft eC-j becijferd dat in de sport zo'n .erh ID-banen bestaan. Vaak één ;onf- Per club, hoewel bij grotere vere- oisWngen soms wel tot vijf ID'ers cersjtetief zijn. Ze hebben taken gipjovergenomen van vrijwilligers er -H™ hijgen daan-oor betaald, ■ndf» e meeste gemeenten zien het pUt van de banen in", weet iasSj ruijnis. „Ons probleem is dat ;ef'iWe ln de onderste aandachts- Jan Lammers maakt zich in zijn Japanse bolide op voor de 24 uren van Le Mans. Dat kan zitten in kleine dingen. Een glimlach naar een caissière die er overduidelijk doorheen zit, een vriendelijk woord op straat. Ik begrijp niet dat al die gelovige mensen op deze aard bol niet in staat zijn om het le ven een beetje aangenamer voor elkaar te maken. Wat is er ge beurd met gastvrijheid, met ver gevingsgezindheid, met doodge wone vriendelijkheid?" Inmiddels is hij gescheiden, woont zijn vrouw in Florida en ziet hij zijn twee kinderen eens in de drie weken. Toch kijkt hij niet om in verbittering. „Als ik een blik over mijn schouder werp en in de tijd terugkijk, zie ik een boeiend leven, met als re sultaat twee hele lieve kindjes." De diepe overtuigingen van de coureur staan in schril contrast met zijn dagelijkse realiteit, de racewereld. Waar veel, zo niet alles, draait om geld, om uiter lijkheden. Om mooie auto's, vrouwen, kleren, zonnebrillen en horloges. Die uiterlijke schijn is niet waar het bij hem om gaat, maar hij voelt zich er desondanks al jaren in thuis, als een vis in het water. Competitie „Omdat ik niet naar anderen kijk. Het interesseert me niet of ik er in pas of niet. Ik doe mijn ding, dat is autoracen. Het gek ke is dat mijn leven bestaat uit competitie, terwijl juist competi tie het laatste is waarin ik ge loof. Ik let niet op anderen, een reactief leven is niet mijn stijl. Ik doe dingen omdat ik daar zelf in geloof. Dat het leidt tot com petitie is een gevolg. Ik vind het leuk om in een auto zo snel mo gelijk rond te rijden en om sa men met anderen de limieten te zoeken. Kijken waar je harder en beter kunt. Als dat lukt, leidt het vanzelf tot een overwin ning." „Samen iets bereiken geeft een groot gevoel van ver bondenheid. Ik geloof in groei, in ontwikkeling. Je ziet dat het goed gaat met de mensen die in dit bedrijf werken. Eerst komen ze op een brommertje, dan kun nen ze een auto kopen, een huis, een groter huis. Het doet me ver schrikkelijk goed dat allemaal foto Ramon Mangold/GPD om me heen te zien gebeuren. Dat is de grootste beloning." Lammers kan in Le Mans de cir kel rondmaken. In 1988 won hij de race met een Jaguar, in 2004 is hij kanshebber met zijn eigen team. Dat klinkt als een sprook je met een happy end. Niet voor Lammers. Voor hem markeert de finishlijn op het rechte stuk van het dertien kilometer lange circuit alleen maar een nieuw begin. Van het volgende overle- vingsjaar. „Winnen verandert daar gek ge noeg niets aan. Dat levert echt niet meer geld op. Het kost eer der geld, want aan de koffieta fel verwacht iedereen dat jij trakteert. Dat doe ik dan wel graag hoor!" GPD laag zitten. In andere sectoren is het makkelijker om ID-banen om te zetten in regulier werk. Een voetbalclub heeft daar nau welijks financiële mogelijkhe den voor." Daar komt bij dat de kosten voor een vereniging de afgelo pen jaren toch al omhoog zijn ge schoten. Veel gemeenten hebben de huur van accommodaties fors verhoogd, evenals de onder houdskosten. In de vier grote ste den draait inmiddels twintig procent van de clubs met een te kort. Bruijnis: „Het komt van al le kanten op ze af." De ID-banen teruggeven aan vrijwilligers stuit op praktische bezwaren. „Je vindt nauwelijks nog nieuwe vrijwilligers", zegt Bruijnis. „Het kaderprobleem is groot in de sport." Er zijn voorbeelden bekend van verenigingen die alleen nog jeugdleden aannemep als de ouders bereid zijn vrijwilligers werk verrichten, zoals het ver voer van spelers naar uitwed strijden of het draaien van kanti nediensten. Lotto De voetbalbond is via NOCNSF in gesprek met Den Haag om te redden wat er te redden valt. Ge probeerd wordt om de netto-op brengst van de lotto, veertig mil joen euro per jaar, niet voor de huidige zeventig procent maar voor de volle honderd procent in de sport te laten stromen. Op lokaal niveau wordt ge poogd gemeenteraden te overtui gen van de waarde die de ID-ba- nen hebben voor de sport. In veel gemeenten valt de beslis sing over projecten eind dit jaar, als de begroting wordt be handeld. Bruijnis, die vrijwel da gelijks noodkreten uit het land ontvangt, is somber gestemd. „Het is alles of niets en ik vrees dat het niets wordt. Voor de mensen is dat bijzonder zuur. Ze vallen terug in de bijstand. Je hebt ze perspectief geboden en dat neem je ze weer af." Het ministerie van VWS werkt aan een tijdelijke regeling om ID'ers voor de sport te behou den. Een bedrag van 1,2 miljoen euro wordt daarvoor beschik baar gesteld. Een woordvoerder verwacht dat de regeling, die al leen voor dit jaar geldt, in de zo mer van kracht wordt. GPD Het LA Lakers-trio Derek Fisher (links), Kobe Bryant (midden) and Shaquille O'Neal druipt af na de verrassende nederlaag tegen de Detriot Pistons. foto Brendan McDermid/EPA door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Detroit Pistons hebben onverwacht toe geslagen tijdens de eerste wed strijd van de finalereeks in de Amerikaanse basketbalcompe titie NBA. De harde werkers uit het oosten van de VS ver sloegen in Los Angeles de zwaar favoriete sterren van de LA Lakers met 87-75. De ploeg die als eerste vier wedstrijden wint, is kampioen. Zoals verwacht waren Shaquil le O'Neal (34 punten) en Kobe Bryant (25) erg productief voor de Los Angeles Lakers. Maar ze kregen nauwelijks hulp van hun ploeggenoten en de Lakers lagen bijna de hele wedstrijd achter op de defensief sterke ploeg uit Detroit, die in het vierde kwart uitliep en daarna niet meer in te halen was. De Pistons lieten zien dat ze meer vuurkracht in huis hadden dan de gebruikelijke topscorer Ri chard Hamilton - vanwege een gebroken neus uitgerust met een plastic masker - die geen beste avond had en 12 punten scoorde. Uitblinkers bij de Pis tons waren Chauncy Billups (22 punten) en Rasheed Walla ce (14). In de Verenigde Staten wordt verwacht dat de taaie Pistons het de Lakers behoorlijk moei lijk zullen maken, maar dat de sterkwaliteiten van het Califor- nische team toch de doorslag zullen geven. Tenminste, als de Lakers cle Pistons niet onderschatten, zich concentreren en niet ver vallen in wisselvallig spel. De Pistons hebben 'geen in de wat ten gelegde sterren', zoals hun manager onlangs zei, maar wel spelers die zich willen bewij zen en het spel van de Lakers kunnen ontregelen, zoals afge lopen nacht bleek. De statistieken zijn echter in het voordeel van de Lakers. De afgelopen vijf jaar is elke fina lereeks gewonnen door de club uit het westen. De Lakers ston den in 2000, 2001 en 2002 in de finale en versloegen de win naars uit de competitie in het oosten van de VS, respectieve lijk de Pacers, de 76ers en de Nets. Verkrachtingszaak De Lakers hebben een bewo gen jaar achter de rug, met een openlijke vete tussen sterspe lers O'Neal en Bryant. Karl Ma- lone liep een ernstige blessure op en was langdurig uitgescha keld. Bryant wordt al het hele seizoen achtervolgd door een verkrachtingszaak die sinds vo rig jaar juli dient voor een rechtbank in Colorado. De sterspeler zou vorig jaar een employée van een hotel in het skioord Vail hebben ver kracht toen hij daar verbleef voor een medische ingreep. Ver der werd Bryant, die eens ge zien werd als een modelspeler, door een anonieme ploegge noot beschuldigd van sabotage en liet hij blijken geen hoge pet op te hebben van zijn trai ner. De tweede wedstrijd van de fi nale wordt vandaag gespeeld, ook in Los Angeles. Daarna verplaatst het circus zich voor drie wedstrijden naar Detroit. Als er dan nog geen winnaar is, zijn de zesde en mogelijk ze vende wedstrijd in Los Ange les. MILAAN - Davide Rebellin laat volgende maand de Ron de van Frankrijk aan zich voorbijgaan. De Italiaanse ren ner van de ploeg Gerolsteiner heeft dat in Milaan bekend gemaakt. Hij wil zich concentreren op de laatste wedstrij den voor de wereldbeker van dit seizoen. Rebellin voert het klassement aan voor Michael Boogerd. „Ik wil in augustus in vorm zijn, daarom laat ik de Tour schieten", zei hij. „Naast de wereldbeker wil ik me ook nog richten op de Olympische Spelen en het WK in Vero na." Rebellin won dit seizoen al de wereldbekerwedstrijden Amstel Gold Race en Luik-Bastenaken-Luik en de Arden- se klassieker Waalse Pijl. Hij begon vorige maand wel aan de Ronde van Italië, maar stapte na de zevende etap pe af. ANP/AFP BREE - Kim Clijsters doet definitief niet mee aan Wim bledon, de derde Grand Slam van dit jaar. De Belgische tennisster heeft dat op haar website laten weten. Ze heeft al lange tijd een polsblessure. Uit onderzoek is gebleken dat zich een cyste heeft gevormd op het gewricht. Ze heeft meer tijd nodig om te herstellen. Clijsters moest zich eerder al afmelden voor Roland Gar ros. Op het gras van Londen strandde ze vorig jaar in de halve finales. ANP ATHENE - De Nederlandse volleyballers beginnen het olympische toernooi op 15 augustus met de wedstrijd te gen Rusland. Oranje speelt in groep B verder tegen de Ver enigde Staten (17 augustus), Brazilië (19 augustus) en Ita lië (21 augustus). De laatste wedstrijd in de voorronde is op 23 augustus tegen Australië. In de andere groep tref fen Tunesië, Argentinië, Servië en Montenegro, Polen, Frankrijk en Griekenland elkaar. ANP ISTANBOEL - De Turkse voetbalclub Besiktas heeft Vi cente del Bosque als coach aangetrokken. De oud-speler en voormalig coach van Real Madrid heeft een contract voor twee jaar getekend. „Ik zie het als een goede en at tractieve optie", aldus de 53-jarige Del Bosque. „Het be stuur heeft me beloofd dat er een paar sterke spelers wor den aangetrokken." Del Bosque was van 1973 tot 1984 speler bij de Koninklij ke. Als coach leidde hi] de club naar twee eindzeges in de Champions League. Ondanks het behalen van de Spaanse titel moest hij na het seizoen 2002-2003 het veld ruimen voor voor Carlos Queiroz, die vorige maand na een teleur stellend seizoen werd ontslagen. ANP/RTR EINDHOVEN - De Belgische doelmannen Yves Lenaerts en Nick Vermeiren vertrekken bij PSV. Lenaerts heeft een contract van twee jaar getekend bij Koninklijke Be ringen Heusden-Zolder, de nieuwe Belgische club van technisch directeur Luc Nilis. Vermeiren verhuist naar KV Turnhout. Hij stond zes jaar onder contract bij PSV en was drie wedstrijden reserve bij het eerste elftal. ANP van onze sportredactie RIO DE JANEIRO - Het Brazili aanse voetbalelftal heeft punten verspeeld in de strijd om de kwa lificatie voor het wereldkampi oenschap in 2006. Het duel met Chili eindigde in 1-1. Argentinië had in de tussen stand van de Zuid-Amerikaanse zone de leiding kunnen overne men van de Brazilianen, maar voor eigen publiek kwam de ploeg niet verder dan 0-0 tegen Paraguay. Colombia haalde met 5-0 uit tegen Uruguay, maar heeft met een achtste plek nog geen uitzicht op het WK. De eer ste vier landen kwalificeren zich. Brazilië had over geluk aanvan kelijk niet te klagen. De wereld kampioen, die vorige week Ar gentinië versloeg door drie be nutte strafschoppen, kwam al na zestien minuten op een 1-0 voorsprong. Op de televisiebeel den was echter duidelijk te zien dat Luis Fabiano de goal in bui tenspelpositie maakte. De voorspoed bleek uitgewerkt toen Chili in de laatste minuut een omstreden strafschop kreeg. Reinalda Navia schoot vanaf elf meter raak. „Iedereen zag dat het geen penalty was", mopper de Roberto Carlos. Argentinië domineerde het duel met Paraguay, maar kon het overwicht niet in doelpunten uit drukken. Zelfs met vier Argen tijnse aanvallers in het veld wist doelman Justo Villar zijn doel schoon te houden. Ook in de laatste 29 minuten, toen Ortiz aan de kant v«n Paraguay met rood van het veld was gestuurd, lukte het niet. Ook Venezuela stuitte in de wedstrijd tegen Pe ru op een te sterke doelman. Het bleef in Lima 0-0. Colombia revancheerde zich voor vier eerdere nederlagen in zes duels. Pacheco maakte twee van de vijf treffers tegen Uru guay, De andere goals kwamen van Moreno, Restrepo en Herra- ra. Brazilië gaat nu met dertien punten uit zeven duels aan de leiding. Argentinië volgt op een punt voor Chili en Paraguay met beide elf. Ecuador en Vene zuela hebben tien uit zeven. ANP/RTR door Alexander van Eenennaam BRON - De Noorse wielrenner Thor Hushovd heeft gisteren de eerste etappe van de Dauphiné Liberé gewonnen. De Noor van de Credit Agricoleploeg sprintte beter dan de Australiër O'Gra- dy, die tweede werd. De Frans man Dumoulin kwam als derde over de finish. De Spaanse win naar van de proloog, Iban Mayo, blijft leider. Hushovd boekte dit seizoen al zeven overwinningen en dankt die mede aan een aantal aanpas singen. Hij traint anders dan voorheen, zit iets anders op de fiets en de Noor had baat bij een dieet. „Dit was een belangrijke zege", keek hij terug op de eerste rit in de Dauphiné, „omdat ik nu het geloof begin te krijgen dat ik straks in de Tour de France echt kan meedoen in de strijd om de groene trui." In de strijd om de krijgt Hushovd ongetwijfeld meer dan stevige concurrentie van de Italiaanse veelvraat Ales- sandro Petacchi, die onlangs nog negen etappes in de Giro won. „Alessandro is momenteel de beste sprinter ter wereld, dat weet ik ook wel. Alleen kom ik de bergen wél over." Armstrong Lance Armstrong, die volgende maand opgaat voor zijn zesde Tourzege op rij, reed gisteren rustig mee. In de laatste kilome ter liet hij het peloton rustig be gaan, de Amerikaan wenste geen risico te lopen in een mas sasprint. Armstrong staat in het klassement slechts twee tellen achter op Mayo. In de Ronde van Oostenrijk won de Belg Tom Steels de eerste etappe. Hij won het na 148 kilo meter in Salzburg in de spurt van zijn landgenoten Gardeyn en Vanhaecke. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19