Siet bezuinigen op kinderboeken Brullen en rocken zonder franje fZC Protestantse kerkdag Utrecht markeert samengaan kerken 17 Bibliotheek Boete voor wraakactie Westrand Terneuzen wordt park Centrale stort definitief dicht Kritiek óp afdeling communicatie Sixties in Middelburg Brabander licht gestraft voor dronken rijden Wandeltocht dinsdag 8 juni 2004 nnrEmile Calon odewijk Westhoff bladert op de bo- jvenste verdieping van de Zeeuwse ibliotheek in een boek over het bom- udement op Breskens. De 77-jarige Gddelburger is een zeer geregelde be tter van de bibliotheek en vindt het inbegrijpelijk dat 'deze instelling van jmiaat' zo moet bezuinigen. Wat hem «treft kijken gemeente Middelburg de provincie nog eens goed naar on begrotingen en worden andere losten gezaocht waarop bezuinigd worden. [elleke de Nooijer laat zich in heel at fellere bewoordingen uit. Ze oemt het schrappen van een deel van esubsidies aan de Zeeuwse Biblio- 'getuigen van onbehoorlijk be tuur'. De Vlissingse (33) stelt ronduit ■t door schraapzucht de Zeeuwse rerheden op een onverantwoordelij- manier spelen met de toekomst van eeland. Het Zeeuwse kennisinstituut ij uitstek wordt aangetast, zegt ze j, terwijl ze een puzzel uitzoekt voor aar dochtertje. Lezen is zo belang- jk. vervolgt ze. Waar moet Neder- isahet van hebben, vraagt ze reto- isch? „Van kennis", geeft ze zelf het itwoord. „En waar is die kennis te uien?" Ze wijst rond. „Hier. Hier ligt Eebasis van de Nederlandse kennisin- justrie. Van onze toekomst." jijftien procent )e Zeeuwse Bibliotheek in Middel- wig kan door geldgebrek minder nieu- reboeken kopen. Ook zal de huidige dlectie kleiner worden. Omdat er idergeld is voor onderhoud, gaan teken korter mee en moeten ze eer- feinde uitverkoop. Door bezuinigin- jannoet de Zeeuwse Bibliotheek in Sddelburg het volgend jaar met 50.000 euro minder doen. Dat loopt tot ruim een half miljoen euro in Veel bezoekers van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg roemen de uitgebreide collectie. „Studenten komen speciaal naar huis om hier hun boeken te zoeken." foto Lex de Meester 2007, op een begroting van negen mil joen. De bezuinigingen die door de provincie en de gemeente Middelburg worden opgelegd, worden gelijk ver deeld over alle afdelingen, zo werd eind vorige week bekend. Medewerkers van de bibliotheek moe ten nu per afdeling uitzoeken waarop bezuinigd kan worden. Stuk voor stuk willen ze liever niet met hun naam in de krant, als hen om een reactie wordt gevraagd. Wel geven ze aan dat de ko mende bezuinigingsronde aan hen vreet. Ze moeten nu schrappen in iets wat ze met liefde hebben opgebouwd. Een van hen wijst naar een kast waar in tal van tijdschriften liggen. „Vijf tien procent daarvan moet dus weg." Aan haar de taak uit te zoeken welke abonnementen opgezegd worden. „Je weet op voorhand dat je mensen treft." Ze wijst naar de Consumenten gids, die zowat stuk gelezen is. „Die blijft." Maar dat specialistische blad over bijvoorbeeld lassen, waar minder mensen naar grijpen, verdwijnt moge lijk. Een andere medewerkster vertelt dat ze van toeristen vaak complimen ten krijgt over het uitgebreide assorti ment aan boeken en tijdschriften. „Ie dereen kan bij ons iets van zijn gading vinden." Ze waarschuwt dat dat over een aantal jaren niet meer zo zal zijn. „Want nu 15 procent bezuinigen werkt heel lang door." Kookboek Trees de Feijter heeft een dikke Konsa- lik in haar handen en zoekt naar nog iets moois. De 69-jarige Middelburgse komt graag in de bieb omdat ze altijd wel wat van haar gading vindt. Ze roemt de afdeling met kookboeken. Haar kleindochter gaat binnenkort op vakantie naar Thailand. Samen heb ben ze, aan de hand van een Thais kookboek, een maaltijd bereid. Ze straalt nog bij de herinnering. Wat haar betreft bezuinigt de overheid niet op de bibliotheek maar op iets an ders. „Zo'n groot nieuw stadskantoor, dat kan wel. En dit hier, waar ieder een van profiteert Westhoff noemt het niet-elitaire van de bibliotheek ook als argument om niet te bezuinigen. „Hier komt ieder een." Uit ervaring weet hij dat voor aow'ers de bibliotheek al aan de prijzi ge kant is. Hij geeft namelijk adviezen op het gebied van de sociale wetge ving en komt ook in de bibliotheek om de laatste wetswijzigingen en nieuwe jurisprudentie te lezen. Hij looft de we tenschappelijke afdeling van de Zeeuwse bieb. „Hier is bijna alles te vinden." Hij kent een gepensioneerde arts uit Voorschoten die geïnteres seerd is in de medische geschiedenis. Die man komt speciaal naar Middel burg om daar in het gebouw aan de Kousteensedijk de uitgebreide verza meling boeken in te kijken. Leo van Vliet (55) uit Middelburg kent ook genoeg mensen die boffen op de wetenschappelijke collectie van de Zeeuwse Bibliotheek. Boeken die de bibliotheek van de Erasmus Universi teit in Rotterdam niet heeft, zijn wel in Middelburg te vinden. Ook zijn er genoeg Zeeuwse studenten die spe ciaal in het weekeinde overkomen om boeken te lenen die in een van de uni versiteitssteden niet of zeer moeilijk zijn te lenen. Van Vliet merkt wel op dat hij het vreemd vindt dat de bibliotheek de kaasschaafmethode hanteert bij het opvangen van de bezuinigingen. „Er wordt geen keuze gemaakt." Wat hem betreft verlegt de directie de koers en gaat de Zeeuwse Bibliotheek zich pro fileren op enkele terreinen. Hij vindt bijvoorbeeld dat de bieb niet de plaats is waar zoveel computerapparatuur moet staan. Op elektronica kan wat hem betreft dus bezuinigd worden. Kinderboeken André Roelsen vindt ook dat het be stuur van de Zeeuwse bibliotheek op een andere manier moet omgaan met de opgelegde bezuinigingen. Niet pro beren de kool en de geit sparen maar een keuze maken. Wat hem betreft gaat de bibliotheek iets vaker dicht en wordt er niet gesneden in het budget voor boeken en tijdschriften. Dat is im mers de basis van de bibliotheek, daar mag niet op bezuinigd worden, zegt hij, terwijl hij zoekt tussen de boeken over schilderkunst. Li Zhu snapt dat er bezuinigd moet worden, zo zegt hij terwijl hij tussen de cd-roms zoekt naar een spannend spel. Iedereen moet immers bezuini gen. „Dus waarom de bibliotheek niet." De 25-jarige inwoner van Mid delburg snapt ook dat er gekozen wordt voor een evenredige verdeling van de lasten over alle afdelingen. Al leen de kinder- en jeugdafdeling, die moet gevrijwaard blijven, zegt hij met nadruk. Leren lezen is immers zo be langrijk, aldus Zhu. Na even naden ken vindt hij ook dat de afdeling met buitenlandse boeken gespaard moet blijven en dat er niet bezuinigd mag worden op boeken voor ouderen. In na volging van enkele andere gebruikers van de Zeeuwse bibliotheek vindt hij dan ook dat directie en bestuur een keuze moeten maken en niet elke afde ling opzadelen met een korting van vijftien procent. MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van Brouwersha ven moest gisteren in Middelburg een wraakactie beko pen met 200 euro boete. De man stak op 30 juli vorig jaar een band lek van een personenauto. Bijna een half jaar later kwam hij erachter dat hij de verkeerde auto had uitgekozen. Op 7 december zag hij de auto staan, waarop hij het voorzien had. Alle vier de banden moesten eraan geloven. Het slachtoffer had volgens de verdachte gemene praatjes rondverteld. Daarvoor wilde hij wraak nemen. Behalve de boete legde de politierechter hem ook de ver plichting op om 303 euro schadevergoeding aan de gedu peerde autobezitter te betalen. TERNEUZEN - De westelijke stadsrand van Terneuzen, tussen het nieuwe kantoorgebouw van Zeeland Seaports en de in aanbouw zijnde koffieshop Checkpoint moet bin nen afzienbare tijd het karakter krijgen van een heus stadspark. Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen het gebied - als de gemeente iets beter in de slappe was zit - opnieuw inrichten. Het huidige struikgewas zal deels gerooid worden, de bo men blijven staan en verder wil het dagelijks betuur in het gebied trapjes en wandelpaden aanleggen. Voorals nog heeft het college vier ton voor de opknapbeurt in de wacht gezet. Mocht er uit het bedrijfsleven interesse zijn voor vestiging in het gebied, dan zal de herinrichting gro tendeels bekostigd worden uit de grondverkoop. Momen teel hebben zich nog geen gegadigden voor de grond ge meld. SLUISKIL - De centrale Zeeuws-Vlaamse stortplaats in de Koegorspolder bij Sluiskil gaat per 1 januari 2005 defi nitief dicht. Het huisvuil uit Zeeuws-Vlaanderen zal na die datum naar Moerdijk of Nieuwdorp worden overge bracht voor verdere verwerking. Volgens wethouder P. Hamelink (milieu) is het wel de be doeling dat naast de stort allerlei milieuactiviteiten (de milieustraat, puinbreker) blijven bestaan. Voorlopig ziet het er ook niet naar uit dat energiebedrijf Delta op de Koegorsstort een tweede gaswinningsinstallatie aanlegt. Daar was eerst wel sprake van, maar Hamelink heeft tot op heden geen concrete plannen gezien of er iets over ge hoord. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu zen vinden dat de afdeling communicatie van de gemeen te niet naar behoren functioneert. Volgend het college wordt er 'volop gecommuniceerd, maar niet altijd op de meest effectieve en efficiënte manier'. Een gedegen communicatieplan moet eind dit jaar uit komst bieden, maar de opstellers ervan - de communica tiemedewerkers - dienen dan wel rekening te houden met het feit dat ze op jaarbasis 50.000 euro minder te spende ren krijgen. Het college heeft namelijk het mes gezet in het budget van de afdeling. Het dagelijks bestuur vindt met name de uitgave van Ter neuzen Informatie (vijf keer per jaar) aan de prijzige kant. tast MIDDELBURG - De groep IfeSixties speelt morgena- radinDesafinado in Mid- tóburg muziek uit de zesti- fr jaren. Op het programma staan fdjes van onder anderen fe Beatles, The Rolling tones, Moody Blues, Bob Dylan en Leonard Cohen, fee Sixties wordt gevormd kor zanger/gitarist Ad ioedbloed, saxofonist Jan fe. gitarist Renny Mina- bassist Aldert Kok en nimmer Anthony Burger, iet concert begint om 21 Zomerserie van Zeeuws Orkest |in drie kerken «OÜWERSHAVEN - Het tows Orkest brengt in kzomerserie een program- to voor een breed publiek, g® 29 juni tot en met 3 di worden in kerken in bouwershaven, Veere en ttdenburg stukken ge- Kdd van Daan Manneke, iaurice Ravel en Sergéi pmaninov. ft Zeeuws Orkest staat tij- Ss de drie concerten on- 8 leiding van de Engelse ^dirigent Quentin Clare. e' programma opent met et adagio voor strijkers 311 de Zeeuwse componist toa Manneke. Hij woont ?fflwoordig in Breda. Volgens wordt Ma mère V gespeeld van Ravel, 'kwel zijn bewerking van sprookjes van Moeder 5 Gans. Na de pauze tolt Het Zeeuws Orkest tweede symfonie van kchmaninov, zijn meester werk. 1 wordt gespeeld in drie Zeeuwse kerken, ft openingsconcert is op 'tod in de Grote Kerk in kuwershaven. Dan volgt JUli een optreden in de fdangs tot podium omge- towde Grote Kerk van toe. Zaterdag 3 juli "fdt de Sint Baafs in Aar- ttourg aangedaan. Alle 'herten beginnen om 1.15 uur. van onze kunstredactie ZIERIKZEE - De Nederlandsta lige rock 'n' rollgroep The Shavers - zaterdag een van de hoofdacts tijdens het festival Anywave in Zierikzee - is lande lijk bekend. Niet vreemd met een zanger als Johannes de Boom. Beeldend kunstenaar, im posant lijf en gekleed in ta toeages. Sinds kort staat hij weer op het podium, na een ge dwongen rustpauze waarin hij van nieuwe enkelgewrichten werd voorzien. „Ik had Johannes een keer ho ren brullen in een weiland tij dens een muziekfestival in Sint Pancras. Hij kon. redelijk toon houden. Mijn broertje Theo en ik waren, het moet 1997 zijn ge weest, met z'n tweeën begonnen met gitaar en drums. We wiiden er niet zo'n muzikantenzanger bij, dus besloten we Johannes de Boom te vragen", zegt gita rist Cock de Jong van de Neder landstalige rock 'n' rollgroep The Shavers. Hans Boomsma, alias Johannes de Boom, had daarvoor uitsluitend in het café een keel opgezet. „Cock boorde iets aan waar ik het bestaan niet van wist. Ik had nog nooit professioneel ge zongen, maar ik ben wel een mu ziekliefhebber. Als kunstenaar had ik al muziekstukken ver taald in klankbeelden. Als ik muziek hoorde zag ijc er dingen bij. Ik zie nu ook wat ik zing, dat is een raakvlak met de kunst. Een op de zoveel mannen hoort geluid bij beelden en ziet beelden bij geluid, dat heet sy nesthesie. Tussen 1983 en 1996 heb ik meer dan tweehonderd keer geëxposeerd, tot in War schau toe. Ik kreeg dat voor el kaar, want ik stortte me er hele maal in. En probeer me dan maar eens tegen te houden." Exhibitionistisch Johannes valt op door zijn impo sante verschijning. Hij laat het publiek graag meegenieten van de vele tatoeages. „Die tattoos dateren uit 1993. Bij rock 'n' roll zijn ze een leuke bijkomstig heid. Ik buit het uit. Ik kan mijn exhibitionistische kant prachtig in de band kwijt." Johannes zingt niet alleen, hij schrijft ook alle teksten. Theo en Cock maken daar de muziek bij. Een mix van surf, rock 'n' roll en rockabilly. Cock: „Even hebben we Engelstalige num mers gemaakt, maar Johannes zingt vanuit zijn ziel en dat kan niet langs een vertaalmachine, dat móet in het Nederlands. Al les wat in hem opkomt gooit hij eruit." Johannes: „We willen het pu bliek een moment van vergetel heid bieden. Seks, drugs of lie- De Nederlandstalige rock 'n' rollgroep The Shavers, met in het midden zanger Johannes de Boom. foto GPD/Bertil van Beek ver drank, want daar houden we van, en rock 'n' roll bieden voldoende aanknopingspunten voor teksten." Dat heeft op de in april vorig jaar verschenen cd Marabella ge leid tot nummers als 'Grote bek', 'Kermis', 'Drinken, drin ken, drinken', 'Dronken zijn' en 'Goedkoop hotel'. Bondige, con crete, directe teksten, waarin poëzie, humor en intelligent spel met de taal verweven zijn. Eén liedje, 'Pijn' van de cd Poesiealbum, wordt niet op het podium gespeeld. „Met deze pijnlijke dingen moet je niet aan komen, je moet het publiek ver getelheid bieden", vindt Johan nes. Het nummer gaat over hem zelf. „Op mijn 34ste overkwam mij iets, een chronische ziekte, een ernstige vorm van reuma, en heb ik mij met hart en ziel in de kunst gestort. Ik doe door die reuma maximaal drie optredens per week, vier is ook wel eens ge lukt." Pijn Hij moet op het podium veel pijn hebben, maar klagen doet hij niet. Vanwege zijn reuma heeft hij inmiddels acht kunstge wrichten in zijn lijf. Johannes: „Als ze me later nog eens opgra ven is dat eureka voor een ar cheoloog, alleen blijken het dan al mijn nieuwe onderdelen te zijn." Op het podium heeft hij een or thopedisch verantwoorde kruk die hem in staat stelt tussen de nummers door even uit te bla zen. Met de huidige tournee die the Shavers ook naar het Zierik- zeese festival Anywave voert, wordt het enkele maanden ver schenen live-album Boom Boom Shave the Room gepro moot, dat op op 5 en 6 septem ber in Schagen en Noord-Schar- woude is opgenomen. Theo: „We schijnen als live-band goed te zijn, dat willen we ook op cd la ten horen." e groep maakt ge bruik van gitaar, drums en zang. Dat is alles. Theo: „Onze richting is basic, zonder franje." Anywave begint woensdag in Brogum met een optreden van De voetzoekers (14 uur). Vrijdag staan vanaf 20.30 uur Buiten Adem, Moordgasten, Julian Sas en Dicemen op het podium. Zaterdag treden vanaf 14.30 uur op: Fleffgirl, Nodat Point, Gilo, Mo ment of Truth, El Guapo Stunt Team, Reach, Headmode, Dogsty- le, The Shavers, Yumi Yumi, Boaz Black the Soul Patrol, Bulldoze Band en dj Wilfred op. door Harmen van der Werf GOES - De nieuwe Protestantse Kerk in Nederland (PKN) mani festeert zich zaterdag in de Utrechtse Jaarbeurs en binnen stad met een landelijke kerk dag. Zeeland zal in Utrecht zijn vertegenwoordigd door zo'n hon derdzeventig mensen, verwacht A. Verstraten van het Regionaal Dienstencentrum van de PKN in Goes. Het Regionaal Dienstencentrum heeft speciaal voor de reis naar Utrecht bussen gehuurd. Vier stuks met tweehonderd zitplaat sen was eerst de bedoeling. Dat aantal is bijgesteld, naar één dubbeldekker die zaterdagoch tend vroeg via Terneuzen, Goes en Zierikzee naar Utrecht rijdt en een gewone bus uit Middel burg. Tot nu toe hebben zich 112 mensen voor de bussen aan gemeld. Verstraten denkt dat nog eens zestig Zeeuwse PKN' ers op eigen gelegenheid gaan. Ze vindt het aantal belangstel lenden 'erg meevallen'. „De deel name is niet gratis en zaterdag is toch een vrije dag." De PKN die officieel 1 mei dit jaar is ont staan uit de Nederlandse Her vormde Kerk, Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lu- therse Kerk, wil met de landelij ke kerkdag het nieuwe begin markeren en geen feestje vieren. Het programma vermeldt onder meer een discussie over de terug keer van religie in de media, met onder anderen Cisca Dres- selhuys van het vrouwenmaand blad Opzij en EO-presentator Tijs van den Brink, en een debat over kerk en politiek. In de Jaco- bikerk in de Utrechtse binnen stad wordt een twee uur duren de muzikale bijeenkomst gehou den. Workshops In de Jaarbeurs zijn meer dan dertig workshops, waarin ande re religieuze culturen zoals het hindoeïsme aan bod komen, een actueel thema als religieuze sym bolen in het openbare leven - met als voorbeeld de hoofddoek - wordt aangesneden en wordt ingegaan op de techniek van het bijbel vertalen. Ook wordt in een workshop de vraag opgewor pen: Is de PKN einddoel of tus senstation van oecumenische, interkerkelijke samenwerking Actieve kerkleden kunnen inspi ratie opdoen op een presentatie van lokale initiatieven om de kerk te versterken. Voor jonge ren is een apart programma sa mengesteld. In totaal worden op de kerkdag drie- tot vijfduizend belangstellenden verwacht. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Ossendrecht had gisteren geluk, toen hij zich voor de Middelburgse politie rechter moest verantwoorden voor het weigeren van een adem- onderzoek en het bedreigen van een politieman. Politierechter I. Woltring von niste de verdachte conform de eis tot een jaar rijontzegging, waarvan negen maanden voor waardelijk, 850 euro boete en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. De man kan daar door tijdens de zomermaanden zijn baan als barkeeper in Renes- se blijven uitoefenen. De verdachte viel op 6 maart in Renesse op, omdat zijn auto bij het oprijden van een parkeer plaats geen verlichting voerde. Bij de confrontatie met de poli tie bleek dat hij alcohol had ge dronken. Hij saboteerde de blaastest door te weinig lucht in het apparaat te blazen. Ook een bloedproef weigerde hij. Verder gedroeg hij zich recalcitrant en bedreigde hij een politieman. Zijn rijbe wijs werd ingenomen. Gisteren hield de Brabander vol geen me ter te hebben gereden. YERSEKE - Basischool het Kompas in Yerseke houdt van 14 tot 17 juni de jaarlijkse avondvierdaagse. Er kan geko zen worden tussen vijf of tien ki lometer. Op maandag 14 juni kunnen de deelnemers zich inschrijven in het schoolgebouw aan de Oude Boogaert. Hiervandaan zal de tocht ook elke dag om 18.30 uur vertrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17