ziet stroomprijs niet dalen PZC Jachthaven en winkelschip beloond voor promoten vuilwatertanks Delta trekt het boetekleed aan We deden onze vaderlandse plicht Meer toezicht op woningmarkt onontbeerlijk 15 Effect vrije keuze beperkt Zomerfair m Werkstraf voor hennepteler Promotie Terneuzen woonstad Experts buigen zich over Ring Veersteigers in zomer verstevigd Klompenrace Voorwaardelijke straf Vlissinger dinsdag 8 juni 2004 hnrMaurits Sep fflDDELBURG - Elektriciteit en gas worden na 1 juli niet roedkoper. En als dat al ge- leurt, zakt de prijs maar een leetje en niet voor lang. Dat roorspelt Delta. Na 1 juli kunnen huishoudens zelf kiezen bij welk bedrijf ze i energie (stroom en gas) ko pen Door de markt te liberalise ren. ontstaat concurrentie tus- de energiebedrijven. De iverheid verwacht dat dat voor delig is voor de klanten, omdat bedrijven met de prijs zullen stunten om klanten binnen te louden en te halen. Jelta verwacht echter nauwe lijks tot geen financieel voor deel voor de kleinverbruikers. Volgens het energiebedrijf ivordt op de verkoop van ener gie aan huishoudens nu al niet veel verdiend. De ruimte om de pnjs te verlagen, is dus klein, 'inancieel directeur W. Keus Delta rekende de aandeel- louders - provincie en gemeen ten in Zeeland - gisteren in de halfjaarlijkse aandeelhouders- lering voor hoe klein de marges op de verkoop van ener gie zijn. Delta verdiende vorig 138,9 miljoen euro met de N1SSE - Werk- en leerboerderij De Akkerwinde houdt op zater- 19 juni haar jaarlijkse zo merfair. Van 11 tot 16 uur zijn er tal van activiteiten. Ook wordt er gede monstreerd hoe deelnemers op het bedrijf werken. In de winkel zijn allerlei zomerdecoraties te koop. verkoop van energie. Daar staan ook kosten en belastingen tegen over. Delta hield er uiteindelijk 1,8 miljoen euro aan over. Keus maakte van de gelegen heid gebruik om aan de hand van deze cijfers een in zijn ogen wijdverbreid misverstand uit de weg te ruimen. „Het grootste deel van het geld van Delta wordt dus niet opgebracht dooi de Zeeuwse huishoudens. Dat is wel een gedachte die nogal eens opkomt. Maar Delta opereert vooral op de zakelijke energie markt voor bedrijven. Daarop zijn wij een landelijke speler." In plaats van lagere prijzen kun nen de huishoudens wel een be tere service tegemoet zien, be loofde Keus, met goede rekenin gen en een betere bereikbaar heid van het telefonische infor matiecentrum (call center). Risico's Het voordeel voor de klanten zal dus tegenvallen, volgens Del ta, en tegelijkertijd ziet het be drijf voor zichzelf meer (finan ciële) risico's opdoemen. De ver koop van stroom en gas staat ga rant voor driekwart van de om zet van het bedrijf. Door de con currentie komt die onder druk te staan. Het wordt ook moeilij ker investeringen terug te ver dienen. Delta vertrouwt er desondanks op te kunnen overleven, stelde directeur D. Luteijn zijn aan deelhouders gerust. Het heeft na melijk meer geld achter de hand dan andere energiebedrijven. Bovendien is het niet helemaal afhankelijk van energie, maar verdient ook geld met water, ka bel, internet en milieu. Daar door kunnen de risico's beter worden verdeeld en tegenvallers gemakkelijker worden opgevan gen. Namens de Vereniging voor Watertoerisme Schelde nam voorzitter J. Vroegindeweij de prijs in ontvangst. foto Lex de Meester door Ron Maqnée VLISSINGEN - De jachthaven Vereniging voor Watertoeris me Schelde en Jos Boone van het Middelburgse winkelschip Helene-Maria zijn in de prij zen gevallen. Zowel jachtha ven als winkel kregen een pro vinciale prijs vanwege de inzet om de aanschaf van vuilwater tanks te stimuleren. Met de vuilwatertanks kunnen lozingen van de pleziervaart worden teruggedrongen. En daarmee wordt het milieu een goede dienst bewezen. Bedrij ven lozen steeds minder op het oppervlaktewater. Daarom wordt het steeds be langrijker om de kleinere, ver spreide lozingen aan te pak ken. Onder deze vormen van lo zingen wordt ook de vervuiling van pleziervaarders gerekend, bijvoorbeeld het water dat uit de toiletten aan boord van sche pen vloeit. Vooral 's zomers ko men door de lozingen van ple ziervaartuigen veel voedings stoffen en ziekteverwekkende bacteriën in het water terecht. Om de vervuiling tegen te gaan, bestaan grote tanks die het afvalwater tijdelijk op slaan. Eenmaal aangekomen bij bijvoorbeeld een jachtha ven kan het vuile water vervol gens worden overgepompt. De jachthaven Vereniging voor Watertoerisme Schelde heeft sinds 1 april een dergelijke in stallatie op het terrein. Om het belang van de vuilwa tertanks te onderstrepen, heeft de provincie besloten om jacht havens en bedrijven die de in bouw van een vuilwatertanks het meest steunen, te onder scheiden. Gisteren reikte M. Kramer, ge deputeerde Water van de pro vincie, deze milieupremies uit. Kramer maakte bekend dat over het jaar 2003 de cheques ter waarde van 340 euro zijn toegekend aan de Vereniging voor Watertoerisme Schelde in Vlissingen (met het grootste aantal leden dat vorig jaar een vuilwatertank in hun boot in stalleerde) en aan het bedrijf Jos Boone, winkelschip Hel- ene-Maria in Middelburg (het bedrijf met de grootste inzet voor vuilwatertanks). Ook vorig jaar waren het deze jachthaven en winkel die met de hoogste eer streken. De jachthaven heeft besloten het geld te schenken aan een pro- ject om jongeren te laten ken nismaken met zeilen. Jos Boone heeft ervoor gekozen om het geld aan de Stichting Tuin van Zeeland te schenken. Daarnaast gaat er ook een do natie van Boone naar het jeugd- zeilen. Het project om de vuilwater tanks te stimuleren is overi gens met ingang van dit jaar beëindigd MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Schoondijke is gisteren in Middelburg voor hennepteelt veroordeeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. Aan Delta moet hij 1044 euro schadever goeding betalen. De man kweekte wiet in een zeecontai ner op het woonwagenkamp in Schoondijke. Daarin wer den op 30 september vorig jaar 700 hennepplanten aange troffen. De hennepkwekerij kwam aan het licht toen de verdachte veel stroom buiten de meter aftapte. Officier van Justitie J. Valente sprak over een criminele onderne mer die royaal aan de wietplantage verdient. „Er is spra ke van een behoorlijk professioneel opgezette hennepkwe kerij. Bovendien bent u al eens eerder gewaarschuwd." De officier eiste zes maanden gevangenisstraf. De politie rechter vond de man niet brandschoon, maar gaf hem nog een kans om een werkstraf te verrichten. TERNEUZEN- De gemeente Terneuzen wil zich de ko mende jaren beter profileren als woongemeente. Terneu zen kampt al enkele jaren met een teruglopend inwoner tal. Recente prognoses van de provincie Zeeland wezen uit dat Terneuzen tegen 2030 8000 inwoners minder tel len zal dan de 55.000 van nu. Het dagelijks bestuur hoopt die terugloop te kunnen keren met een woonpromotiebe- leid. Voor het opstellen van een plan de campagne vraagt het college van de raad een krediet van 50.000 euro. ANTWERPEN - Vanaf 17 juni gaat de Antwerpse Ring op- de schop en worden er grote verkeersproblemen ver wacht. Er zijn wel enkele alternatieve routes op de kaart ingetekend, maar veel bedrijven zullen toch in de proble men komen. Het Vlaams Ecomomisch Verbond heeft een team van vijftig experts gerecruteerd om voor bedrijven een oplossing op maat te zoekn voor de mobiliteitsproble- meen of logistieke knelpunten. Op die manier kunnen be drijven die zelf niet de nodige expertise in huis hebben de hinder voor hun onderneoming toch zo veel mogelijk be perken. Bedrijven die belangstelling hebben kunnen sur fen naar de website www.ondememersnet.net. Daar kun nen niet alleen alle problemen worden gemeld, maar er kunnen ook ervaringen worden gedeeld met andere onder nemingen of zelf oplossingen worden aangedragen. MIDDELBURG - De aanlegsteigers van het nieuwe fiets-voetveer tussen Vlissingen en Breskens worden deze zomer verstevigd. Onderzoek heeft uitgewezen dat ze sterk genoeg zijn om de zomermaanden te doorstaan, maar dat er wel vóór het begin van het stormseizoen, in het najaar, iets aan moet gebeuren. Gedeputeerde G. de Kok meldde dat gisteren in de Statencommissie economie en mobiliteit. Het is nog onduidelijk wat de werkzaamhe den kosten. Zeker is wel dat het niet kan worden betaald uit het budget voor de bouw van de twee veerboten, aan gezien dat uitgeput is. De kosten worden daarom, na af loop van de werkzaamheden, via een begrotingswijziging voorgelegd aan Provinciale Staten. De Statencommissie drong er bij de gedeputeerde op aan na te gaan waar de fout is gemaakt met de verkeerde berekening van de ste vigheid van de steigers. door Jeffrey Kutterink GOES - Om te voorkomen dat er de komende jaren te weinig huizen voor ouderen worden ge bouwd, moet de provincie veel meer het heft in eigen hand ne men. Bovendien moet ze meer ooit de ontwikkelingen op de woningmarkt scherp in de ga ten houden om leegstand op gro te schaal van bepaalde type hui zen tegen te gaan. Die waarschuwing gaf onderzoe ier Jan Willem Aarts van de Itafgroep Economisch Onder- Bek van de Rabobank gisteren. De economen presenteerden gis- eren de resultaten van het jaar- ijlise onderzoek naar hoe de movincies er economisch gezien 'oor staan. Üt jaar hebben de onderzoe kers ook de woningmarkt in kaart gebracht, inclusief de pro blemen. De vraag die ze zich hebben ge steld is waar, hoeveel en wat voor woningen er nodig zijn om oan de (toekomstige) woonbe hoefte te voldoen. Veel problemen die de onderzoe- ignaleren, zijn door de pro vincie al erkend in de eerder dit ir uitgebrachte Woonvisie. Zeeland heeft een tekort aan wo rgen, met name aan eenge- nns-koopwoningen en meerge- tins-huurwoningen. Verder zijn te weinig dure koopwoningen boven de 214.000 euro) en te veinig middeldure en dure huur- voningen. b Zeeland moet volgens de on- lerzoekers het aantal woningen bu lot 2010 met zo'n 5000 wo- dngen bijkomen. Dat heeft te Baken met de toename van neer kleinere huishoudens en Nat 65-plussers steeds langer ®P zichzelf blijven wonen, ehoefte, zo verwachten de eco- pinen, is er met name aan dure koopwoningen (+11.306), mid- (NIEUWDORP - In het centrum |Van Nicuwdorp wordt vrijdag juni de jaarlijkse Klompenra- |ce gehouden. ®i] deze race is het de bedoeling °m "el hardst rond de kerk te lo- Pen. De race begint om 17 uur. deldure (+5765) en goedkope koopwoningen (+1482). Daaren tegen neemt de behoefte aan huurwoningen af (-14.355). Er is slechts behoefte aan een klein uitbreiding van dure huurwonin gen (+879). Opgeteld en afgetrok ken, neemt de woningvoorraad in 2010 dus toe met 5077 huizen. Maar de provincie, zo constate ren de onderzoekers, houdt vast aan een uitbreiding van 15.300 woningen. Daarbij is de aan dacht gericht op de bouw van eengezins-koopwoningen, want daar is nu een tekort aan. Ver klaarbaar, stellen de economen van de Rabobank, maar door de mografische ontwikkelingen neemt de vraag naar dat type juist af, zo is de verwachting. Om toekomstige overschotten te vermijden, moet de provincie de ontwikkelingen op de woning markt dus op de voet blijven vol gen, waarschuwen de econo men. Anders dreigt leegstand. De uitbreiding van het aantal woningen dat de provincie op het oog heeft, is meer dan nodig, aldus de Stafgroep Economisch Onderzoek. Iets dat de provincie ook erkent. Op elke 100 woning zoekenden zijn in 2010 113 wo ningen beschikbaar. Ze ver wacht met een grotere voorraad meer mensen naar Zeeland te lokken. Maar de economen van de Rabobank betwijfelen of de woningmarkt zich op die ma nier laat sturen. De provincie verdedigt het met het argument dat het aantal huizen dat de af gelopen jaren kon worden ge bouwd, er ook niet staan. Leegstand De economen concluderen dat de woningvoorraad niet klaar is voor de naderende vergrijzing en dat mensen steeds meer kwa liteit eisen (ze kopen niet zo maar meer een huis omdat er aanbod genoeg is). Regionale af stemming is onontbeerlijk, al dus de Stafgroep Economisch Onderzoek. Anders dreigt op grote schaal leegstand. De provincie moet letten op bouwachterstand, stedelijke ge bieden opnieuw indelen (inclu sief slopen van oude huizen) en zorgen voor een divers wonin gaanbod. Alleen dan kan is de positie van kwetsbare groepen (starters en ouderen) gewaar- De voormalige verzetsstrijders Piet Bouwense (links) en Kees Mooiman. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - Ze zijn de twee enige overgebleven leden van de Middelburgse verzetsgroep Van Beest, Piet Bouwense (92) en Kees Mooiman (86). Beiden overleefden de concentratiekampen. Tot voor kort ont moetten ze elkaar jaarlijks. Om bij te praten over de Tweede Wereldoorlog, maar ook om zomaar gezellig een biertje te drinken. Fons van Beest was voormalig marinier. Vlak na de Duitse inval besloot hij zich te verzetten tegen de overheersers. In de zo mer van 1940 kwam hij in contact met Bou wense. „Hij kwam op mij over als een heel vurige vaderlander", herinnert Bouwense zich. „Hij wilde 's met mij praten." Naar aanleiding van dat contact besloot Bou wense zich actief mee te doen. Wel stelde hij een aantal voorwaarden. „Ik wilde per se geen aanslagen. Dat zou alleen maar leiden tot represailles. Een soldaat dood maken had geen zin. Dat zou wreed en meedogen loos zijn. Een soldaat kan er ook niks aan doen, dat hij soldaat is." De verzetsgroep be sloot de Engelsen van informatie te voor zien over onder meer Duitse stellingen. Via via zou de informatie naar Engeland wor den gebracht. Bouwense werkte, zoals zoveel leden van de verzetsgroep, alleen. Het bezorgde hem af en toe angstige momenten. Op een zeker mo ment was hij in de duinen bij Domburg be zit aantekeningen te maken over geschutsop- stellingen. Hij werd ontdekt door een Duit se soldaat. Bouwense - leraar biologie - had altijd een botaniseertrommeltje bij zich. Hij hield de Duitser voor, dat hij plantjes verza melde. „Het bloed klopte in mijn keel", zegt hij nu. Mooiman - ook een marinier - sloot zich in juni aan in Scheveningen bij wat later de In lichtingendienst zou gaan heten. In Den Haag werd hem de grond te heet onder de voeten. Hij verhuisde naar Middelburg en twijfelde geen moment toen hij in contact kwam met Van Beest. Zowel Bouwense als Mooiman verzamelden inlichtingen, waai de geallieerden later hun voordeel meede den. De verzetsgroep werd in 1942 opgerold. Izak Daane, die samen met Van Beest en- Mooiman op een wachtschip had gediend,' maar later sympathie koesterde voor de na zi's, wist te infiltreren in de Middelburgse verzetsgroep. Mooiman en Bouwense had den het niet op Daane. Zij wantrouwden zijn wilde verhalen. Mooiman schaduwde Daane. Hij zag hem met een hakenkruis op de revers uit het hoofdkwartier van de Ge stapo in Rotterdam komen. Na een zorgvul dige voorbereiding werd Daane door een Drentse verzetsgroep meegelokt en met een nekschot standrechtelijk doodgeschoten. „Ik had en heb daar totaal geen moeite mee gehad", zegt Bouwense. „Deze man had hon derden mensenlevens op zijn geweten." Als het had gemoeten, had Bouwense zelf de trekker overgehaald. De dubbelrol van Daane leidde tot het einde van de verzetsgroep Van Beest in 1942. Alle acht leden werden opgepakt. Bouwense en Mooiman kwamen in het gevang. Mooiman zat eerst in het Oranjehotel in Scheveningen, later in Utrecht en weer la ter in het concentratiekamp Coswig. Aan vankelijk kreeg hij de doodstraf voor spiona ge en wapenbezit. Later werd de straf omge zet in vijftien jaar tuchthuis. Op Bou- wense's dossier stond de aantekening 'terug keer niet gewenscht'. Hij kwam in Natzwei- ler en later in Dachau. Bij de bevrijding van Dachau zag Bouwense hoe SS'ers geëxecuteerd werden. „Het deed me niets. Ik was zo geworden door het kamp Natzweiler." Dat concentratiekamp in Frankrijk was een verschrikking. „Op eerste kerstdag moesten we aantreden. De Duitsers hingen twee gevangenen op. Ze lieten ze langzaam naar beneden zakken. Ze hingen zeker vijftien minuten te bungelen. Dal is zoiets vreselijks; als je mensen voor je ziet sterven, terwijl je niets kunt doen." Beiden werden in 1945 bevrijd door de Ame rikanen. Mooiman verhuisde later naar Ca nada, op doktersadvies. „Ik kon de oorlog niet verwerken. Ik moest steeds denken: waarom ben ik teruggekomen en de ande ren niet." Ook Bouwense keerde als een an der mens terug. „Ik kan nog steeds geen exa men doen. Dat heb ik het gevoel alsof ik ver hoord word. Alles valt dicht. Ik heb dat nog steeds. Bij een alcoholcontrole zeg ik niks..." De mannen waren elkaar een paar jaar na de oorlog uit het oog verloren. Via de secre taris van de vereniging van ex-politieke ge vangenen zagen ze elkaar weer, tien jaar na de bevrijding. Sindsdien reizen Bouwense en Mooiman om het jaar naar Canada of naar Oostkapelle, waar Bouwense woont. Helden willen ze niet genoemd worden. „We deden onze vaderlandse plicht." door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta heeft gisteren excuses aangeboden voor het optreden van de afgelo pen maanden. „Dat verdient geen schoonheidsprijs", beken de directeur D. Luteijn tegen over zijn aandeelhouders. Hij be loofde niet te zullen besparen op het verbeteren van de servi ce, maar durfde nieuwe fouten niet uit te sluiten. Luteijn trok in de aandeelhou dersvergadering omstandig het boetekleed aan, bijvoorbeeld vanwege de verhogingen van de rekeningen met ruim 40 procent die bij 35.000 klanten op de deurmat vielen. „We zijn te me chanisch te werk gegaan en heb ben te weinig met een nuchtere blik gekeken naar hoe dat kon en of dat wel gewenst was", er kende Luteijn. Net als de klanten zelf vond ook de directie die verhoging te gor tig. Daarom is besloten de grens te leggen bij 15 procent. Enige verhoging is wel gewenst, merk te Luteijn op, omdat klanten an ders later misschien alsnog erg veel moeten bijbetalen. Klanten die aantoonbaar finan ciële schade hebben opgelopen, bijvoorbeeld verlies van rente, zullen door Delta gecompen seerd worden, kondigde hij aan. Dan waren er ook dertigduizend klanten die helemaal geen reke ning kregen. Ondanks uitgebrei de testen met het nieuwe compu tersysteem voor het versturen van nota's, deden zich meer pro blemen voor dan was voorzien, verklaarde de directeur. Betalingsregeling Door het inzetten van extra per soneel is die achterstand bijna ingelopen. Nog zo'n drieduizend klanten zitten te wachten op hun rekening. Zij kunnen die eind deze maand tegemoet zien, verwachtte Luteijn. Ook voor de mensen die maandenlang niks hebben betaald en dat straks moeten inlopen, wordt een goe de betalingsregeling getroffen, beloofde hij. Door deze problemen, maar ook door de aanbiedingen van ande re energiebdrijven die mensen de laatste tijd ontvingen, is het telefonische informatiecentrum overspoeld met vragen en klach ten. „We zijn een aantal malen volstrekt verrast door de om vang van het aantal vragen", gaf Luteijn toe. „Dat was slecht voor onze bereikbaarheid. Dat betreuren we niet alleen, het gaat ook in tegen ons uitgangs punt dat klantgericht werken voorop staat." Inmiddels zijn meer mensen in gezet op het zogenoemde call center. Luteijn beloofde dat Del ta niet zal besparen op het ver der verbeteren van de service. Maar, waarschuwde hij, de libe- ralsiering is zo ingewikkeld dat nieuwe fouten niet uit te sluiten zijn. „Ik kan geen garanties voor de toekomst geven." Toch waren de aandeelhouders meer dan tevreden met de schuldbekentenis van Luteijn. Nadat hij was uitgesproken ga ven alleen de gemeente Borsele en de provincie nog blijk van de bezorgdheid die zij hadden over de problemen en de gevolgen voor het imago van Delta. Maar zij uitten tegelijkertijd hun waardering van de maatregelen die al zijn genomen en zeiden de toekomst vol vertrouwen in te gaan. Dat doet ook Delta, ondanks het ook naar het eigen oordeel slech te optreden van de laatste tijd. Onlangs hebben alle klanten een aanbieding in de bus gekre gen om voor één, twee of drie jaar een nie.uw contract te slui ten. Tienduizenden mensen heb ben daarover gebeld, voorname lijk met een verzoek om advies wat ze moeten doen. Inmiddels hebben dertigdui zend klanten voor één van de drie pakketten gekozen. Luteijn vernacht dat na 1 juli 'een te verwaarlozen aantal klanten' zal zijn overgestapt naar een concurrent. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 34-jarige Vlissinger voor verniel zucht tot twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf. Aan de Middelurgse Reclassering moet hij 273 euro schadevergoeding betalen voor het vernielen van een lampkap. Verder had hij de brievenbus van zijn buurman be schadigd. Die schade (50 euro) heeft hij vergoed. De man is on der behandeling van Emergis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15