>zc yeere wentelt planschade af PZC Zon lokt toerist naar strand en fietspad Akkoord over reddingsplan Zwin Lager tarief voor Liefkenshoektunnel wegens werk Ring 13 Kinderen uit Veere, Hulst en Sluis het braafst ndieners bouwplan draaien zelf op voor kosten agenda tommelmarkt Koudekerke Man gewond door grasmaaier SGP-steun voor beelden Milde straf voor drankrijder Taakstraf voor drugshandelaar Werken voor stelen sigaretten Themamiddag actie regenton in MicMec wb ,prHarold de Puiisseleyr ILSX - Kinderen van negen lien jaar uit de gemeenten list. Sluis en Veere komen nder in aanraking met de poli- dan leeftijdgenoten uit de st van Zeeland. blijkt uit de resultaten van én enquête die via internet is af- 'aan nomen onder kinderen uit tioü oepzes van de basisscholen in dinsdag 8 juni 2004 de provincie. Aan het onderzoek in het kader van de Jeugdmoni- tor Zeeland namen 187 van de 282 scholen in de provincie (in clusief speciaal onderwijs) deel. Diefstal en vernieling zijn de vergrijpen waaraan de meeste kinderen zich wel eens schuldig hebben gemaakt. Bijna een op de tien kinderen geeft toe wel eens iets mee te hebben genomen uit een winkel zonder te betalen. Een op de veertien kinderen in groep zes heeft naar eigen zeggen wel eens iets gepikt op school, in het zwembad of bij een sportvereni ging- Het aanrichten van vernielingen komt aanzienlijk meer voor: een op de vijf kinderen geeft toe wel eens iets vernield te hebben op straat. Gemiddeld een op de acht kinde ren (12 procent) is weieens ge waarschuwd of opgepakt door de politie. Kinderen uit Hulst, Sluis en Veere het minst (8 procent), kin deren uit de gemeente Vlissin- gen het meest (17 procent). De Jeugdmonitor Zeeland is een sa- menweringsverband van de pro vincie, de gemeenten verschillen de instellingen die op het gebied van jeugd werkzaam zijn. Het onderzoek brengt de leefwe reld van de Zeeuwse jeugd in kaart. Winkeldiefstal, zo blijkt uit de onderzoeksresultaten, komt het minst voor onder kinderen van laag opgeleide allochtone ouders (7 procent), het meest bij kinderen van laag opgeleide au tochtone ouders (14 procent). Vernielingen worden eveneens het meest door kinderen uit die doelgroep gepleegd (28 pro cent), het minst door kinderen van niet laag opgeleide, autocht one ouders (20 procent). mrMiriarn van den Broek OMBURG - De gemeente ifl feere heeft nieuwe regels opge- r eld die ervoor zorgen dat zij hoeft op te draaien voor anschade. Particulieren of on- c; ernemers met bouwplannen e tol schadeclaims kunnen lei- moeten zelf met omwonen- een afspraak maken over de redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet VAvw.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur in aanmerking komen, rond de tafel gaat zitten en hen vooraf schadeloos stelt. Bij de gemeen te worden dan geen claims meer ingediend en de omwonenden zijn gecompenseerd voor hun ge leden schade. Daarbij zegt het college: „Iemand die voordeel ge niet omdat door onze medewer king de waarde van een stuk tuingrond van tien euro per vier kante meter stijgt naar die van bouwgrond van tweehonderd eu ro per vierkante meter, mag ze ker het nadeel van planschade dragen." Het college realiseert zich dat hierin een risico schuilt. Nie mand weet of een omwonende een claim had ingediend als de bouwer niet van te voren was ko men praten. Ook blijft het de vraag of het ge schatte bedrag juist is en of ie dereen die voor planschade in aanmerking komt, daadwerke lijk benaderd is. De gemeente moet in die gevallen wellicht als nog een schadebedrag betalen. Maar B en W van Veere denken dat het zo'n vaart niet zal lopen. Het duurt momenteel een jaar voordat een vrijstellingsprocedu re of bestemmingsplanwijziging waarbij zienswijzen en bezwa ren worden ingediend, onherroe pelijk wordt. Pas vanaf dat mo ment kunnen planschadeclaims worden ingediend. Het college gaat er van uit dat tegen die tijd het nieuwe wets voorstel al in werking is getre den zodat de aanvragers toch al zelf moeten opdraaien voor de planschade. u De afwikkeling van planschade 'bij wet geregeld. In de prak- ijk moeten gemeenten vaak op- voor schade of waarde ren ermindering door bouwprojec- en. Bij de Tweede Kamer ligt iteel een voorstel voor wetswijziging. Daarmee rordt het voor gemeenten moge lijk af te spreken dat de schade ieel of gedeeltelijk betaald 6' ordt door de indiener van het ouwplan. Veere heeft nu regels e pgesteld die gelden tot de nieu we wet is aangenomen. Ais uit een risico-analyse blijkt dat er kans is op een schade claim, moeten de aanvragers van de bouwvergunning vante- rorenzelf met omwonenden een egeling treffen, vinden B en W. 'Hl Als dat niet lukt,, sluit de ge meente een overeenkomst af met de aanvrager. Volgens die afspraak moet de aanvrager het geschatte bedrag voor de schade claim in een pot bij de gemeente storten Hij mag ook een bankga rantie afgeven. De gemeente noemt het 'vol strekt logisch' dat de aanvrager met omwonenden die volgens de risico-analyse voor planschade STREEKACTIVITEITEN OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, Ü.Ofl-11.00 uur: Yoga: IfUSSINGEN - Welzijnscentrum A. tortelaan, 13.30-16.30 uur: Schaakso- iêteitschaakclub Vlissingen; )p=n Hof, 16.15 uur: Power yoga; 't Praetuus, 19.00 uur: Start fOUDEKERKE - De Dorpsver eniging Koudekerke houdt zater dag haar jaarlijkse rommel markt op het Dorpsplein. )e markt duurt van 9 tot 15 uur. Om 10 uur vindt een verko- ling bij opbod plaats van waar dvolle spullen. De opbrengst au de markt gaat naar de dorps- ■ereniging. die er activiteiten meebetaalt. Met temperaturen zoals die van gisteren is het lekker spelen langs de waterlijn. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De korte broek kon aan, evenals het mouwloos t-shirt. Met een temperatuur die opliep tot 25 graden was gisteren officieel de eerste zomerse dag van 2004. Hetgeen toerist en recreant van Scharendijke tot Domburg naar terras, strand en fiets pad deed trekken. Aan de Brouwersdam bij het Schouwse Scharendijke is het behoorlijk druk. Op het strand liggen zonaanbidders zich te koesteren in een aangename zomerzon en op de walkant worden de vouwstoe len uitgeklapt. Nog een petje tegen al te opdringerige zonnestralen en laat maar komen die zomer. Hetzelfde beeld in Renesse. Bij strandovergang De Trap ge niet een ouder echtpaar van het zonne tje. Het terras van café Zeerust zit aar dig vol. Voller dan de terrassen in het centrum van de badplaats. „Hé joh, doet effe normaal", klikt het in Haage tongval op het strand bij Westen- schouwen. Een vader in zwembroek wijst zijn met zand gooiend zoontje te recht. Verderop wordt gezonnebaad en badminton gespeeld. Er is geen sprake van topdrukte, maar dat kun je - weet uitbater A. Kooman van strandpaviljoen De Zandsnor bij Westenschouwen - in het voorseizoen ook niet verwachten. „Mij hoor je niet klagen. Tot nu toe loopt het voorseizoen lekker. Ik heb het idee dat mensen weer wat makkelijker hun centjes uitgeven. Na al die publici teit over dat alles met de invoering van de euro duurder was geworden, waren mensen erg voorzichtig. Dat is nu geluk kig over. Wat het hardste ging vandaag? De ijsjes natuurlijk. En de koude dran ken." Opvallend veel fietsers zijn er op deze eerste zomerse dag op uitgetrokken. Jong en oud heeft gekozen voor een tochtje per rijwiel en dat is op de wegen in de Westhoek en langs de kust van Walcheren goed te merken. Informatrice M. Grevel van VW Schou- wen-Duiveland: „Voor een maandag middag is het best druk hier. En er is echt heel veel vraag naar wandel- en fietsroutes. Mensen willen ook graag weten wat er voor overnachtingsmoge lijkheden en naar welke evenementen ze kunnen." De Duitse fietsenthousiast op de Veersegatdam hoeft het allemaal niet te weten. Hij komt voor het strand. „Ik heb al 25 jaar een huisje in de buurt van Kamperland en elk jaar kom ik van uit mijn woonplaats Brussel daar een paar weken naar toe. En met dit weer is het heerlijk fietsen hier." Dat merkt ook Fietswereld Akkerdaas in Domburg. Hoewel het daar eigenlijk, zegt medewerker A. de Kok, altijd goed loopt met de fietsverhuur. „Er wordt van oudsher al veel gefietst hier rond Domburg en nu zijn het vooral de jonge gezinnen met kinderen en de oudere echtparen die erop uittrekken", aldus De Kok. Informatrice N. Govaers van VW-Walcheren/Noord-Beveland on derschrijft de conclusie van De Kok en voegt er aan toe dat hoewel het nog rela tief vroeg in het seizoen is, Domburg en omgeving al een heel goede bezetting kennen. Afzien Voor de automobilisten onder de bezoe kers van Domburg is het op de eerste of ficiële zomerse dag afzien in de bad plaats. Parkeerruimte is er toch al niet zo dik gezaaid en door de zomerse druk te is het helemaal lastig. De bestuurder van een volgepakte Ford Focus haalt opgelucht adem. Hij heeft een stekje gevonden. Dicht bij het Dom- burgse strand nog wel. Zijn dag kan niet meer stuk. Hij knikt goedgemutst als dochterlief om een ijsje vraagt. Met twee bolletjes, 't Is tenslotte een zomer- door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Internatio nale Zwincommissie wil met een omvangrijk reddingsplan de teloorgang van natuurgebied het Zwin een halt toeroepen. Centraal staan aanleggen van een nieuwe doorbraakgeul (sluf ter) en ontpolderen van een kwart van het Vlaamse deel van de Willem-Leopoldpolder (120 hectare). Andere belangrijke onderdelen zijn het verleggen van de inter nationale zeedijk en die omvor men tot 'groene' waterkering, het grootscheeps afgraven van delen van het Zwin, het afwate ren van het polderwater uit Vlaanderen en Nederland door het Zwin en het beperken van het zandtransport langs de Zwinkust door een strekdam ter hoogte van Knokke. De kosten van de maatregelen worden geraamd op ongeveer 40 miljoen euro. Het plan - waar over in de Zwincommissie grote eenstemmigheid bestaat - is voorgelegd aan de Vlaamse en Nederlandse regeringen. Die be slissen binnenkort over nadere uitwerking van het reddings plan via een milieu-effectonder- zoek. De Nederlandse voorzitter van de Internationale Zwincom missie, commissaris van de ko ningin W. van Gelder, is zeer in zijn sas met het bereikte ak koord. Hij ziet het als een per fect voorbeeld van dynamisch kust- en waterbeheer, in samen spel met de natuur. De ingrepen spelen vooral op Vlaams grond gebied en Van Gelder prijst de positieve opstelling van die kant, met name ook van de voor het Zwin belangrijke familie Lippens. De commissaris acht maatregelen in het verloederen de Zwin onontkoombaar. „Als er niets gebeurt, dan verdwijnt een uniek gebied. Een typisch mariene biotoop gaat dan weg. Die is wel schaars en in het ver leden op veel plaatsen inhet Schelde-estuarium vernietigd". Volgens Van Gelder is sprake van een door menselijk hande len in een verkeerde richting ge stuurd natuurlijk proces. Dat leidt tot een verzanding van de Zwinmonding, zodat op den duur alleen duinen resteren. Hij erkent dat er hoge kosten in het geding zijn, maar vindt de uitgave alleszins verantwoord. „Je corrigeert je eigen verkeerde menselijke optreden en het gaat om een uniek gebied waarvan er al veel te veel verloren zijn ge gaan." Van Gelder rekent erop dat (een deel van) het geld be schikbaar komt via uitvoering van de nieuwe Ontwikkelings- schets voor het Scheldebekken. Van Gelder vindt dat het voort durende kleine ingrepen plegen, een gepasseerd station is. „Met geknutsel verstoor je de waar den eerder dan dat je het gebied beter beschermt." Het reddings plan ziet hij als een doorbraak in het denken. „Niet meer tegen de natuur opboksen, maar mee liften." Provinciaal ecoloog J. Beijers- bergen maakt duidelijk dat het graven van een nieuwe door braakgeul, meer richting Knok ke, niet betekent dat de huidige slufter wordt afgedamd. Die kan gewoon blijven liggen. Het ontpolderen van een deel van de WiÜem-Leopoldpolder zorgt er voor dat het Zwin groter wordt en daarmee neemt ook de kom- berging toe. De te verleggen zee dijk moet meteen berekend zijn op zeespiegelrijzing en kan een nieuwe ecologische verbindings zone in het grensgebied vormen, aldus Beijersbergen. pagina 21 bedreiging door mens en natuur GOES - Op de Krukweg in Goes is gistermiddag een 25-ja- rige man uit Yerseke aan zijn hand gewond geraakt tij dens werkzaamheden met een grasmaaier. De man was met een driewielige grasmaaier aan het maaien toen er iets tussen de messen van de grasmaaier kwam. Hij pro beerde het voorwerp te verwijderen en raakte daarbij het pedaal waarmee de messen in werking worden gezet. De aard van de verwonding is onbekend. De man is per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis. De Arbeidsin spectie is in kennis gesteld. TERNEUZEN- De Terneuzense SGP-wethouder P. Hame link zal met enthousiasme meewerken aan de verrijking van Terneuzen met nieuwe kunstwerken. De raad had op extra kunst in de openbare ruimte aangedrongen en Ha melink (belast met openbare werken) heeft daar geen en kele moeite mee. „Mits we spreken over verantwoorde kunst. Naakten vind ik dat we bij voorkeur moeten ver mijden. SGP-bestuurders krijgen de laatste tijd in Zee land nogal wat kritiek te verduren, maar als cultuuruitin gen gepast zijn, dan getuigt daar een zekere scheppingsga- ve uit. Is dat het geval, dan zijn wij daar zeker niet te gen", aldus Hamelink. Eind deze week worden in Terneuzen in het kader van het project Beelden aan de Schelde diverse nieuwe kunstwer ken in de stad geïnstalleerd. Ze blijven staan tot in de maand september. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 33-jarige drankrijder uit 's-Gravenpolder conform de eis zes maanden voorwaardelijke rijontzeg ging en 500 euro boete opgelegd. De man reed.5 december vorig jaar in zijn woonplaats met zijn auto tegen een vang rail en botste vervolgens tegen een lantaarnpaal. Uit de blaastest kwam een score van 725 microgram, ruim drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. Officier van justitie J. Valente hield de eis beperkt, omdat verdachte al 3000 euro voor schade aan de lantaarnpaal en de auto had be taald. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 47-jarige inwoner van Terneuzen voor zijn betrokkenheid bij de handel in cocaïne conform de eis ver oordeeld tot 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. De politie kwam de Terneuze- naar op het spoor tijdens het onderzoek van de moord op John Wijngaarde. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 40-jarige inwoner van Sint Maartensdijk voor een winkeldiefstal veroordeeld tot twintig uur werk straf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De man nam op 25 september vorig jaar uit een plaatselijke supermarkt een pakje sigaretten weg. De kosten van de si garetten, drie euro en veertig eurocent, heeft hij inmid dels terugbetaald. door Euqène Verstraeten KALLO - Tijdens de werken op de Antwerpse Ring, die van 17 juni tot november duren, wordt het tarief voor vrachtwagens in de Liefkenshoektunnel met vijf tien procent verlaagd. Voor personenauto's is er een zo geheten 'Minder-hinder-pas' be schikbaar. Daarmee kunnen au tomobilisten tegen abonne mentstarief door de tunnel on der de Schelde, namelijk 2,80 eu ro. Het lagere tarief voor vrachtwa gens geldt alleen voor abonnees en teletolgebruikers. Die beta len nu 11,15 euro en straks 9,68 euro. Vrachtwagenchauffeurs die een los kaartje kopen, betalen 15 eu ro en dat blijft zo. Omdat in de maand juli een ver bod zal gelden voor vrachtwa gens en caravans in de Kennedy- tunnel, krijgen de vrachtwagen abonnees die maand een extra korting. De minder-hinder-passen voor personenauto's zijn vanaf deze week verkrijgbaar. De kortings kaarten gelden enkel in de perio de van de werken op de Ant werpse Ring. In tegenstelling tot de teletol- kaarten, zit er aan de passen geen verplichting om een mini maal aantal keren door de tun nel te rijden. Er moet wel een borg van veertig euro worden be taald. De minder-hinder-pas wordt verder op dezelfde manier ge bruikt als de teletolkaart. De aanvraagformulieren zijn te downloaden op www.liefkens- hoektunnel.be. Daar is ook nade re informatie te vinden over de kortingsregeling. De aanpassin gen worden doorgevoerd om de alternatieve route over de R2 en de Liefkenshoektunnel als toe gang voor de haven van Antwer pen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Bussen Tijdens de werken aan de Ring betaalt de NV Tunnel Liefkens- hoek de bussen om werknemers van en naar de bedrijven in de haven te vervoeren. Die hebben dan een gratis alternatief om naar hun werk te gaan. De hoop is dat daarmee ook het personen autoverkeer beperkt kan wor den. Na een inlooppei'iode worden de effecten van de tariefmaatrege len geëvalueerd. Eventueel zullen de toltarieven dan nog bijgestuurd worden om een zo vlot mogelijk verkeer via de Liefkenshoektunnel te garan deren als alternatieve route voor de Ring. VLISSINGEN - MicMec, het Walcherse milieu-informatie- en educatiecentrum, houdt za terdag een themamiddag in het educatiecentrum De Kloek aan de Korenbloemlaan 5 in Vlissin gen. Tijdens de themamiddag kun nen mensen de bestelde regen ton ophalen in het kader van de actie 'Ton voor water'. Van elke regenton gaat vijf euro naar wa terprojecten in Bangladesh. De ton kan ook worden thuisge bracht. De vergoeding die daar voor moet worden betaald, gaat naar onderwijsprojecten in Sri Lanka. In het Mee is een bijbehorende tentoonstelling te zien en een schooltje uit Bangladesh. Ver der is er informatie te krijgen over het opzetten van milieupro jecten in de Russische zuster stad Taganrog van Vlissingen. Er worden waterplanten ver kocht uit de vijver van het Mee ter ondersteuning van dp plan nen. In de stand van .de Wereldwin kel zijn eerlijke producten te koop, waaronder zuivere koffie. Al jaren organiseert het MicMec samen met het Zeeuws Centrum voor Ontwikkelingssamenwer king een mondiale speurtocht voor kinderen in het basisonder wijs. Deze dag is de speurtocht bij uitzondering een keer te doen buiten het onderwijs om. Het bijbehorende boekje is gra tis op te halen. De themamiddag wordt opge luisterd door de djembégroep van Ontspanningscentrum De Lelie uit Vlissingen. De thema middag duurt van 13 tot 16 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13