Zalm wacht niet op SER bij aanpak WW Zedenmisdrijven door jeugd komen overal voor PZC Driehonderd arrestaties na tegendemonstratie in Den Haag yVD-minister vreest misbruik van uitkering Meisjes voelen zich minder gelukkig dan jongens Vernielers van bouwplaatsen gaan op de foto PvdA brengt kiezer met taxi naar stembus Musicus De Boer (67) overleden Bestuurder van moskee breekt met Al Haramain Dader neersteken advocaat gepakt Veel rouwenden voor drie broertjes Boomtoppen breken val para Brandstichters Roosendaal gepakt Grote drukte bij Vlaggetjesdag 7 juni 1954 maandag 7 juni 2004 van onze redactie binnenland ARNHEM - Minister Zalm van Financiën wil dat het kabinet zelf een besluit neemt over 'het toekomstbestendig maken' van de WW en niet langer wacht op het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER). Dat zei de WD-bewindsman gisteren tijdens een Europese verkie zingsbijeenkomst in Arnhem. DE MEERN - Bewakers in Leid- sche Rijn zetten jongeren die door de nieuwbouwwijk strui nen op de foto. BAM Woning bouw wil met deze preventié-ac- tie de 'extreme vernielzucht' op bouwplaatsen aanpakken. De schade bedraagt duizenden eu- Ouders krijgen de foto thuisge stuurd met het dringende ver zoek hun kinderen buiten het verboden bouwterrein in de nog onbewoonde wijk De Balije te houden. Worden jongeren be trapt op het vernielen van rui ten of andere spullen, dan wil BAM de kosten verhalen op de vandalen of hun ouders. De bou wer beschikt al over vier foto's. Nog niemand is op heterdaad be- trapt. BAM Woningbouw is met twaalf vestigingen in Nederland een van de grootste bouwers. J, van Haren, bij BAM eindver antwoordelijk voor het project, heeft de politie nog niet op de hoogte gebracht. „Aangifte doen helpt niet om de schade vergoed te krijgen." Het doen van verzamelaangiftes mag niet. De bouwplaats is verboden voor onbevoegden, ook al staan er niet overal hekken. GPD AMSTERDAM - De PvdA brengt kiezers die slecht ter been zijn donderdag desge vraagd met rode taxi's naar de stembus voor de verkiezingen van het Europese Parlement. Het is voor de eerste keer dat de partij het 'stembusvervoer' lan delijk aanbiedt, verklaarde een gisteren. en chronisch zie ken kunnen de partij bellen of 5-mailen. Het belangrijkste ar voor de de actie is de beperking van de mobi van ouderen en gehandi door de bezuinigingen /an het kabinet. Door bezuini gingen zijn 220.000 patiënten de /ergoeding voor hun vervoer PvdA-woordvoerder sluit uit dat de taxidienst een junstige invloed heeft op het iantal mensen dat op de PvdA [aat stemmen. Een lage op is traditioneel positief CDA .ANP Zalm maakt zich zorgen dat de werkloosheidsuitkering straks misbruikt zal worden als alter natief voor het vroegpensioen. Na de ingrepen in de WAO en het vroegpensioen is het volgens hem niet ondenkbaar dat bedrij ven de WW aangrijpen om oude re werknemers vroegtijdig te pensioneren. Zalm had het onderwerp vorig jaar al op zijn agenda staan, maar hij werd toen nog tegenge houden door minister De Geus van Sociale Zaken, die wilde wachten op een advies van de SER. Zomer Nu deze adviesinstantie niet in staat bleek in mei te adviseren en waarschijnlijk pas in septem ber kan leveren, voelt Zalm zich niet meer gebonden aan de SER. Hij wil het WW-probleem nog voor de zomer in het kabinet be spreken, het liefst binnen de dis cussie over de Voorjaarsnota. Voor Zalm moet de WW over eind blijven voor mensen 'die tijd nodig hebben om een nieu we baan te vinden'. „Maar we moeten oppassen dat de uitke ring niet explodeert als de WW als vluchtroute voor het vroeg pensioen wordt gebruikt." ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Ongeveer de helft van de scholieren heeft meerde re keren per week last van psy chosomatische klachten. De meest voorkomende klachten zijn slaapproblemen, hoofdpijn, zenuwachtigheid en een slecht humeur. Met name meisjes kam pen met psychische problemen. Eén op de tien jongeren zegt zich regelmatig ongelukkig te voelen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Trimbos-instituut in Utrecht, dat in Nederland de af gelopen twee jaar 7556 scholie ren heeft ondervraagd. Het wordt duidelijk dat meisjes al op jonge leeftijd minder lek ker in hun vel zitten dan jon gens. Veel meisjes hebben een negatief lichaamsbeeld. Op 12- en 13-jarige leeftijd vindt 42 procent van de meisjes zichzelf te dik, op 16- en 17-jarige leef tijd is dat iets meer dan de helft. Dat is opvallend, omdat slechts 10 procent van de ondervraagde meisjes ook echt te dik is. Jon gens (25 procent) maken zich meer zorgen of ze 'wel breed' ge noeg zijn. Eén op de vijf jonge ren heeft last van 'probleemge drag'. Kenmerken daarvan zijn extreme teruggetrokkenheid, li chamelijke klachten en angsten en depressies. Van angstige en depressieve gevoelens hebben meisjes vaker last dan jongens, die op hun beurt weer vaker agressief gedrag vertonen. GPD Haagse politieagenten schieten in het nauw gedreven collega's te hulp tijdens een heftige vechtpartij waarbij de politie probeerde te voorkomen dat anti-fascistische demon stranten door hun linie heen zouden breken. foto Eran Oppenheimer/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een tegendemon stratie van de Antifascistische Aktie (AFA) in Den Haag is za terdagmiddag uit de hand gelo pen. Ruim driehonderd ultra linkse betogers werden opge pakt. Er vielen zes gewonden, onder wie twee agenten. De politie voerde diverse char ges uit, nadat de AFA-aanhang bij het Korte Voorhout een cor don van de Mobiele Eenheid had proberen te doorbreken. De ultralinkse betogers wilden zo'n vijftig extreem rechtse demon stranten van de Nederlandse Volksunie (NVU) te lijf gaan, die rond het Malieveld betoog den tegen de 'Amerikaanse agressiepolitiek in Irak'. De AFA had de gemeente eerder opgeroepen de NVU-demonstra- tie te verbieden. Toen het stads bestuur hier geen gehoor aan gaf, werd besloten tot een tegen demonstratie die om één uur aanving op het Plein. Met de po litie was afgesproken dat de linkse protesttocht naar de bin nenstad zou voeren. De NVU-de- monstratie begon een uur later aan de Leidsestraatweg en zou zich rond het Malieveld concen treren. Burgemeester Deetman had een noodverordening afgekondigd waarin stond dat opgetreden zou worden zodra van de routes zou worden afgeweken. Rake klappen De AFA-aanhang negeerde de afspraken en marcheerde na het passeren van de Korte Vijver berg toch naar het Malieveld. Op het Korte Voorhout werden de ultralinkse betogers opgevan gen door de politie. Op het mo ment dat zo'n driehonderd me ter verderop de extreem rechtse demonstranten zichtbaar wer den, probeerde de AFA-aan hang door de linie heen te bre ken. De ME trad hard op. Er vie len rake klappen en diverse men sen werden aangehouden. De AFA-aanhang weigerde rechts omkeert te maken en nieuwe charges volgden. Driehonderd linkse betogers lieten zich bij een drijven onder een uitstulp- sel van het ministerie van Finan ciën. Hier werden ze één voor één gearresteerd. Uiteindelijk zijn 36 personen in verzekering gesteld, van wie er twintig de nacht bij de politie doorbrach ten. De overigen kregen een pro ces-verbaal. GPD WAT HEB 0*j EEAJ /It/IZ-EMLE-VENJ van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Zedenmisdrij ven door minderjarigen zijn geen nieuw fenomeen dat ineens de kop opsteekt, aldus officier van justitie C. van Spierenburg. „Het gebeurt van oudsher, juist bij jongeren die seksualiteit ont dekken, grenzen verkennen en daar overheen gaan. Dit soort groepsverkrachtingen komt naar onze inschatting een of twee keer per jaar voor." Van Spierenburg doelt op de ze- AMSTERDAM - De toneelschrij ver, regisseur en musicus Lode- wijk de Boer is vrijdagavond op 67-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Dat heeft zijn familie zaterdag bekendgemaakt. De Boer schreef ongeveer veer tig stukken waaronder libretti en muziektheater en regisseerde zo'n zeventig voorstellingen, on der meer voor toneel, film en opera. Hij werd in 1937 in Am sterdam geboren en studeerde als violist. Tussen 1961 en 1968 speelde hij viool bij het Concert gebouworkest. In 1963 schreef hij zijn eerste theaterstuk 'De kaalkop luistert'. Hij was tussen 1960 en 2000 aan theatergezel schappen verbonden waaronder het Nieuw Rotterdams Toneel, Globe, het Publiekstheater en De Appel. ANP denzaak in Rotterdam-West. Een groep minderjarigen mis bruikte daar maandenlang meis jes tussen de 13 en 15 jaar en moet deze maand voor de jeugd rechter verschijnen. Justitie be schouwt zes van hen als hoofd verdachten. Twintig jongeren zijn aangehouden die tevens worden verdacht van inbraken, bedreigingen en berovingen. Acht van hen, in leeftijd varië rend van 13 tot en met 17 jaar, zitten nog vast. Alle aangehou den jongeren woonden bij el kaar in de buurt en pleegden daar ook hun misdrijven. De po litie nam bij huiszoekingen elf neppistolen in beslag. Door fo to's te maken tijdens de seks kre gen de daders de meisjes zover dat ze hun mond hielden. Volgens Van Spierenburg be gaan veel jongeren die in de fout gaan, geen 'speelse' delicten meer. „Onder jongeren is 50 pro cent van de misdrijven, gewelds criminaliteit. Dat is hoger dan in welke leeftijdscategorie ook. Een overval met mishandeling valt onder geweldscriminaliteit en verkrachting ook. Jongeren plegen veel minder vermogens delicten dan ouderen." van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het bestuurs lid van de El Tawheed-moskee in Amsterdam die als contact persoon fungeerde van de Saoe- dische 'liefdadigheidsorganisa tie' Al Haramain mag die func tie niet meer uitoefenen. Dat heeft de stichting El Tawheed zaterdag laten weten. Al Haramain kwam vorige week in opspraak omdat de organisa tie door de Verenigde Staten en Saoedi-Arabië wordt verdacht van het financieel ondersteunen van moslimextremisme, De lan den hebben bekendgemaakt ge zamenlijk op te treden tegen bui tenlandse filialen van Al Hara main in Nederland, Afghanis tan, Albanië, Bangladesh en Ethiopië. Het Nederlandse fili aal is volgens een lijst van het Amerikaanse ministerie van Fi nanciën gevestigd in Amster dam, op hetzelfde adres als de omstreden moskee El Tawheed. Een bestuurslid van de moskee was woordvoerder van de Neder landse afdeling van Al Hara main. Het bestuur van El Tawheed, dat eerder zei dat Al Haramain een postadres bij de moskee had, verklaarde zaterdag alle banden met deze organisatie te verbreken. Hoewel de moskee zegt niets te verbergen te heb ben, wil El Tawheed op deze ma nier voorkomen nog langer op een negatieve manier in het nieuws te komen. ANP DOETINCHEM - De politie heeft zaterdag in een bos bij het Duitse Anholt de 18-jarige man aangehouden die de Nederlandse advocaat M. Pul donderdag in Doetinchem zou hebben doodgestoken. Het Nederlandse Openbaar Mi nisterie heeft vrijwel direct om zijn uitlevering gevraagd. Ooggetuigen hadden de verdachte vrijdag al gezien in An holt, net over de grens bij zijn woonplaats Gendringen. Twintig Duitse en Nederlandse agenten kwamen hem op het spoor toen ze zijn spullen aantroffen in het bosgebied. De 18-jarige bracht de 32-jarige raadsman donderdag met meerdere messteken om het leven in zijn praktijk in Doetinchem. Zijn motief is nog steeds onduidelijk. Wel is bekend dat de verdachte de zoon is van een echtpaar dat in een echtscheiding is verwikkeld. Een van de ouders had Pul als advocaat in de arm genomen. ANP BERGHEM - Achthonderd mensen kwamen zaterdagoch tend bijeen in de Sint Willibrorduskerk in Berghem voor de uitvaartdienst van de drie kinderen die vorige week door hun moeder om het leven werden gebracht. De jongens Dion (8), Esli (7) en Tygo (5) werden vorige week zaterdag in hun woning in Berghem gedood. Na de daad beroofde de moeder zich van het leven door zich voor een trein 'te werpen. De drie kinderen zijn zaterdag gecremeerd. De moeder is vrijdag al gecremeerd. ANP LELYSTAD - Een 27-jarige parachutist uit Eindhoven is zaterdagmiddag bij vliegveld Lelystad zwaargewond ge raakt, omdat zijn parachute onvoldoende opende. Zijn val werd volgens het Korps Landelijke Politiediensten ge broken door boomtoppen waarin hij terechtkwam. Doordat de hoofdparachute niet volledig opende, was de ze moeilijk te besturen en kreeg de man een hoge valsnel heid. Het gebruik van de reserveparachute bracht ook on voldoende uitkomst. De parachutist, die bezig was met zijn derde sprong, liep rug-, borst- en nekletsel op. ANP ROOSENDAAL - De afgelopen weken heeft de politie drie minderjarige Roosendalers aangehouden op verden king van brandstichting. Een van hen was al als verdach te opgepakt, maar was weer vrijgelaten. Dat is zaterdag door het Openbaar Ministerie in Breda bekendgemaakt. Vanaf begin januari zijn er in Roosendaal bijna zeventig branden geweest waarvan een groot deel volgens de poli tie was aangestoken. Opvallend was dat de branden zich in bepaalde wijken concentreerden en vaak in een tijdsbe stek van enkele uren. ANP DEN PIAAG - Het bezoekersaantal van Vlaggetjesdag in Scheveningen heeft zaterdag het record van vorig jaar overtroffen. Tussen de 200.000 en 250.000 mensen bezoch ten de'jaarlijkse viering van de opening van het haringsei zoen, tegen 175.000 in 2003. Het festijn had deze keer extra betekenis omdat de haven van Scheveningen dit jaar honderd jaar bestaat. Premier Balkenende opende de jubileumeditie. ANP BALKANPACT - Grieken land, Turkije en Joegoslavië hebben een militair bondge nootschap opgericht. Mogelijk treedt ook Italië toe tot het Bal kanpact. DOODSTRAF - Tegen zestien Egyptische officieren is de doodstraf geëist wegens samen zwering tegen de regering. De zestien zouden de revolutionai re raad van Nasser ten val wil len brengen en de bevoegdhe den van het parlement herstel len. KEIZERSNEE - Leeuwin Sim- ba van de dierentuin in Wasse naar, is ten aanschouwe van een duizendkoppig publiek langs operatieve weg verlost van twee welpjes. Het was niet de bedoeling dat de keizersnee in het openbaar zou plaatsvin den, maar toen de leeuwin in barensnood kwam, weigerde ze het nachthok in te gaan. De welpjes worden voorlopig met de fles gevoed. ONGELUK - Een 12-jarige jongen uit Eindewege is ern stig gewondgeraakt, toen hij op een onbewaakte spoorweg overgang bij 's Heer Arends- kerke werd geraakt door een passerende trein. Van Spierenburg: „Door het aan tal verdachten, het aantal slacht offers, de duur van het misbruik en het feit dat zowel daders als slachtoffers minderjarig zijn, springt deze zaak in Rotter dam-West er uit." Laatste middel Justitie is niet de aangewezen in stantie om te zien wat er nu eer der precies is misgegaan met de ze groep jongeren, aldus Van Spierenburg. „Als dat het pro bleem is, dan is het niet het on ze. Er wordt altijd wel heel veel naar politie en justitie gekeken, maar strafrecht is het laatste middel om te corrigeren. Als een jongere hier komt, is hij al langs zoveel betrokkenen geweest die misschien wat hadden kunnen doen, denk maar aan ouders, school, jeugd- en jongeren werk." Voor jongeren zijn er leerstraf fen en behandelingen die zijn toegeschreven op seksuele mis drijven. „Om te beginnen draait het om het ontwikkelen van so ciale vaardigheden. In plaats van verkrachting, zou je ook zonder dwang en geweld te ge bruiken seks kunnen krijgen. Verder is er aandacht voor groepsgedrag. Stoer doen. el kaar beïnvloeden is altijd be langrijk. De jongste wil met de ouderen meedoen. Je kunt hier voor niet zonder meer bepaalde groepen in de bevolking aanwij zen. Het is belangrijk te kijken in welke sociale omgeving het voorkomt. Dit gebeurt niet al leen maar in zogenoemde foute wijken." ANP Internet: www.pzc.nl TJYP Internetredactie: K/A. Postbus 31 A liv 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationpark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 (bij acceptgirobetaling geldt een Fax: (0113)315669 toeslag) E-mail: redactie@pzc.nl per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 Middelburg: per jaar: €217.00 Buitenruststraat18 Voor toezending per post geldt een Postbus 8070 toeslag. 4330 EB Middelburg E-mail: lezersservice@pzc.nl Tel: (0118)493000 Beëindiging van abonnementen Fax: (0118)493009 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor E-mail: redwalch@pzc.nl het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Goes: Stationspark 28 Postbus 314460 AA Goes Postbus 31 Losse nummers per stuk: 4460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1,20 Tel. (0113)315670 zaterdag: 1,70 Fax. (0113)315669 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW E-mail: redgoes@pzc.nl. Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Terneuzen: Postbank 35.93.00 Willem Alexanderlaan 45 Advertenties: Postbus 145 Alle advertentie-orders worden 4530 AC Terneuzen uitgevoerd overeenkomstig de Tel. (0115)645769 Algemene Voorwaarden van Fax. (0115)645742 Wegener NV en volgens de Regelen E-mail: redtern@pzc.nl voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 maandag t/m vrijdag: Postbus 62 tijdens kantooruren 4560 AB Hulst zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel: (0114)372776 Tel. (0113) 315555 Fax: (0114)372771 Fax. (0113)315549 E-mail: redhulst@pzc.nl Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Zierikzee: Grachtweg 23a Fax: (0113)315549 Postbus 80 Rubrieksadvertenties (kleintjes): 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315550 Tel: (0111)454647 Fax. (0113)315549 Fax: (0111)454657 Voor gewone advertenties: E-mail: redzzee@pzc.nl Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Opening kantoren: Fax. (0113)315529 Maandag t/m vrijdag Zeeuws-Vlaanderen van 8.00 tot 17.00 uur Tel: (0114)372770 Zierikzee en Hulst: Fax:(0114)372771 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is en onderdeel van hel Wogener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappije van Wegener of door ons zorgvuldig gosolocteer- de derden. Als u op dezo informatie geen prijs stell dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, le- zersservice. Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot ♦- 1-weGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3