is niet zo maar succes Feest voor mensen uit blije polder L Roodstaart broedt in bootschroef In het is nog eens echt gebeurd ook Graafjansfeesten voldoen aan hoge verwachtingen Sabrina brengt sfeer in Open Café Hulst Iternatief voor verdieping Westerschelde moet aan aantal voorwaarden voldoen Project sport en respect voor Hulster leerlingen Geen uitbreiding crematorium Aspergemaaltijd voor Roemenië Paard schrikt en valt in sloot Politie betrapt hardrijders Snoepgoed gestolen in Sluiskil Straatspeeldag in Axel Retranchement viert verjaardag maandag 7 juni 2004 Kutterink IES - De havens van Vlissin- i en Zeebrugge moeten aan wat voorwaarden vol- voordat ze als voorhaven Antwerpen kunnen dienen, eisen op het gebied van iag en aanbod, is politieke en een goede samenwer- met de Antwerpse haven staat in het verkennende on- 'voorhavens in de prak- F dat in opdracht van Proses gemaakt. Proses is de Neder- Vlaamse organisatie die Schel- Bfötuarium voorbereidt, Vlissingen en Zeebrug- voorhavens van Antwer- L worden gebruikt, hoeft de in de Westerschelde averder te worden verdiept, containerschepen hoeven niet door te stomen naar Ze lossen de goede- (containers) in de havens Vlissingen en Zeebrugge, Iwaar het transport verder voorhavens een alternatief verdere verdieping, is de die Proses stelde aan IBM Bsiness Consulting Services, heeft bekeken hoe andere in de wereld het Onderzocht is de situatie drie Aziatische, drie Europe- ken twee Amerikaanse havens, fealgehele conclusie is dat de van succes van een voorha- afhankelijk is van het sa- van heel wat factoren, goede samenwerking tussen en voorhaven (in dit ge- (Advertentie) har óinststudlo iD-| harry de visser www.harrydevisser.ni tel.:06-52302857 val Antwerpen en Vlissingen/ Zeebrugge) maakte de kans op succes groot, aldus de uitkom sten van het onder-zoek. Zonder die samenwerking ontstaat con currentie tussen de havens en dat maakt de kans van slagen 'vele malen moeilijker'. Politiek draagvlak en steun van de havenautoriteiten van Ant werpen, Vlissingen en Zeebrug ge zijn 'van vitaal belang' om de exploitatie van een containerka de in de voorhavens mogelijk te maken. Eveneens belangrijk zijn het vol doen aan milieu- en natuurnor- men. een uitstekende nautische toegang (diepgang, vaargeul, af stand tot open zee), goede ver bindingen met het achterland (weg, spoor en binnenvaart) en beschikbare ruimte (grote ka vels). Investeringen Daarnaast moeten overheden en bedrijven gezamenlijk investe ren in bijvoorbeeld terreinen, ka des, infrastructuur en kranen. Belangwekkend is ook de af stand van de containerterminal tot de plaats waar de goederen naar toe moeten of vandaan ko men. Het succes van een voorhaven hangt er ook van af of de reders en verladers zoveel containers kunnen aan- en afvoeren, dat het voor andere ondernemingen aantrekkelijk wordt om er te in vesteren (bijvoorbeeld logistie ke bedrijven). De aanwezigheid van een grote klant (die veel con tainers aanbiedt) draagt positief bij aan succes. Dat geldt ook voor de aanwezig heid van een goederenbehandel aar met een groot marktaan deel. Zijn vraag lokt meer aan bod uit en dat zorgt voor verde re ontwikkeling van de haven. Veel van die voorwaarden zijn van toepassing op de Wester schelde Container Terminal. Al typeert IBM dat project als 'voorlopig een mislukking'. Dat komt doordat de Raad van State de wijziging van het streekplan heeft afgewezen, waardoor aan leg vooralsnog niet mogelijk is. PAAL - Havenmeester Lodewijk de Koning van de jachthaven van Paal is geconfronteerd met een opmerkelijke vertraging bij het onderhoud van zijn boot. Het scheepje ligt voor een schilder beurt in de loods van de watersportvereniging, maar een koppel tje roodstaarten heeft de ruimte bij de boegschroef uitgekozen om een nest te bouwen. Daar heeft het vrouwtje inmiddels een stel eitjes uitgebroed. Vorige week zagen drie jonge roodstaarten het levenslicht. Al snel ging een van de jongen dood, zodat er nu nog twee piepkleine vogels over zijn. Het paartje roodstaarten is door een kleine opening de loods binnengedrongen. Volgens de havenmeester loopt de schilderbeurt een week of vier vertraging op. Want zo lang duurt het voordat het kroost uitvliegt. „Maar ik ga toch gewoon door met schilderen", zegt De Koning. „Daar wennen ze wel aan." foto Camile Schelstraete HULST - De gemeente Hulst stelt kinderen uit de hoogste groepen van de basisscholen in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan de provinciale actie dag 'Sportiviteit en respect'. In 2004, het Europees parlement uitgeroepen tot het Europees jaar van 'Opvoeding door Sport' staat sport als middel om kennis en vaardigheden aan kinderen mee te geven centraal. De pro vincie haakt §amen met Sport Zeeland op het thema in. Vrij dag 15 oktober gaan de deelne mende leerlingen op hun eigen locatie met een lespakket aan de slag. Ze maken onder meer een fairplay quiz en ontwerpen hun eigen teamshirt. Met dit project geeft de provin cie tevens een aanzet tot een meerjarenbeleid en activiteiten plan met als doel 'sportieve jeugd'. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu- zen geven geen gehoor aan het verzoek van de Temeuzen- se Onafhankelijke Partij (TOP) om de ontvangstruimte van het crematorium in Temeuzen uit te breiden. Vol gens G. van Boom van TOP moeten steeds meer bezoekers bij een begrafenis of crematie buiten blijven staan omdat er in de ontmoetingsruimte niet genoeg plaats is. Het col lege antwoordt dat de keuze voor een laatste samenkomst in principe bij de nabestaanden ligt. „Het crematorium is in particuliere handen. Dat betekent dat wij als gemeente geen invloed kunnen uitoefenen op het gebruik." Ook de suggestie van TOP om een nieuwe ontvangstruim te te bouwen op een andere locatie vinden B en W geen goed idee. „Indien we als gemeente investeren in een ge bouw, leidt dat tot kostenverhoging van het begraven. Eveneens is het mogelijk dat men op alle tien begraaf plaatsen om vergelijkbare voorzieningen gaat vragen." De gemeente is wel bereid de problemen door te spelen aan Monuta, het bedrijf dat het crematorium exploiteert. HEIKANT - Een aspergemaaltijd het project weeskinde ren in het Roemeense Cluj heeft zaterdagavond bijna 1200 euro opgebracht. In café Du Commerce in Heikant schoven zestig mensen aan tafel. Een groep sympathisan ten verzorgt dit diner jaarlijks om het werk van Jet Ver dunnen te steunen, bekommert zich om het welzijn van kinderen en ook ouderen in Roemenië. EEDE - Zaterdagmiddag even voor half zes is op het Doornstraatje in Eede een paard zodanig geschrokken van een landbouwvoertuig dat hij in een sloot is gelopen. De berijdster, een 47-jarige vrouw uit Lokeren, kwam hierdoor ten val. Zij raakte niet gewond. Het paard is door een dierarts behandeld; hij had een kneuzing aan zijn broekspier. SCHOONDIJKE - De politie heeft zaterdagavond en -nacht bij controles op diverse plaatsen weer de nodige hardrijders betrapt. Op de Lange Heerenstraat in Schoon- dijke liepen tussen negen uur en kwart voor tien twee au tomobilisten tegen de lamp. Een controle op de Zand straat in Sas van Gent leverde tussen tien uur en kwart voor elf geen overtredingen op. Op de Westkade in Sas van Gent betrapte de politie tussen elf uur en kwart voor twaalf drie hardrijders. Tussen kwart over één en twee uur constateerden de agenten op de Zoutestraat in Hulst geen overtredingen. Op de Kanaalkade in Axel werd tus sen kwart over twee en drie uur één keer de maximum snelheid overschreden en op de Churchillaan in Terneu- zen reden tussen kwart over drie en vier uur twee mensen te snel langs de agenten. SLUISKIL - Onbekenden hebben tussen vrijdagmiddag kwart over vijf en zaterdagmiddag één uur ingebroken in een gebouw aan de Nieuwe Kerkstraat in Sluiskil. Uit het gebouw is snoepgoed weggenomen. loor Jeanette Vergouwen pMADORP - „Zal ik jullie nu s wat vertellen? Het is waar [pbeiird!" De spreker buigt zich laar de microfoon en gaat over IP fluisterniveau. Het publiek Ongt aan zijn lippen. Span nend. zo'n vertelsel, en dat in fen decor van een oude schaaps- ftal. jPestal in Emmadorp bij het Ver dronken Land van Saeftinge 'was gisteren de ruimte waar drie verhalen werden voorgedra- ;n. Streekmuzikanten en -ar den zorgden voor een luchtig itermezzo met muziek van ei ken bodem en zang in dialect, herhalen vertellen is van alle tij den en blijkbaar luisteren men sen graag naar oude verhalen met of zonder leerzame bood- )hap, Enkele tientallen belang eenden kwamen naar het be- AXEL - De Stichting Noordpol der Axel houdt woensdag weer wn grote Straatspeeldag in de Jan van Eyckstraat in Axel. Voor de eerste keer wordt dit jaar deelgenomen aan de natio- Röle 'Dat-kan-anders-actie', Waarmee door middel van het plaatsen van een prikker extra aandacht wordt gevraagd voor gen gevaarlijk punt in het ver keer. De stichting wil met de straatspeeldag en actie aan dacht vragen voor de snelheid de woonwijk. De wijk is een P-kilometerzone, maar die snel- pid wordt dikwijls overschre den. De straat is van 9.00 tot 18.00 uur voor al het verkeer afgeslo ten Tussen 13.00 en 17.00 uur kpnnen de kinderen er veilig op straat spelen. De actie maakt deel uit van de Nationale Straatspeeldag die op van 3VO in meer dan 2000 straten in Nederland wordt gehouden. Tijdens de middag zijn er aller- lesactiviteiten in de straat, zo- een ballonnenwedstrijd, sportactiviteiten, straatkrijten en ponyrijden. Vanaf 14.00 uur j er demonstraties streetdan- ee.en karate, waaraan de kinde ren zelf kunnen deelnemen. zoekerscentrum waar een gids hen meenam voor een korte rondleiding over het plankiers pad door het Verdronken Land. Op het terras van het café speel de accordeonist Paul Van de Voorde en de vertelkring Kiosk verzorgde drie voorstellingen in de Schaapskooi. Emmadorp was de enige locatie in Zeeuws-Vlaanderen waar een activiteit in het kader van de eer ste nationale verteldag plaats vond. De verteldag is een initia tief van het Nederlands Cen trum voor Volkscultuur en de Stichting Vertellen. In Zeeland kreeg dit initiatief Steun van Stichting Het Zeeuws Land schap. Bezoekers luisterden naar Julien Blommaert, die het ver haal van Louis en Lewies vertel de. George Sponselee had het toepasselijk over de legende van het Verdronken Land en de woe de van de meerman over het van gen van de meermin. Sankie Koster droeg het verhaal Het Masker voor dat Felix Timmer mans schreef. Tussendoor de ver halen door werden amusante liedjes gezongen. RETRANCHEMENT - Op de dag dat het vierhonderd jaar ge leden is dat Retranchement werd gesticht, vindt ook de ope ning van het molencentrum in het dorp plaats. Ook wordt zaterdag 12 juni een bijzondere quilt gepresenteerd. De molen (1643) van Retranche ment is de oudste standerdmo len die nog over is in Zeeland. Naast de vorig jaar gerestau reerde molen is een informatie centrum gebouwd, waarin aan dacht wordt geschonken aan het verleden van Retranchement. Zaterdag 12 juni wordt in N.H.-kerk een speciale quilt met het logo van 400 jaar Re tranchement overhandigt; rond 16.00 uur volgt de openingshan deling van en in het molencen trum. Met De Dag Van 400 Jaar Retranchement herdenkt het he le dorp uitgebreid en feestelijk zijn ontstaan in 1604. Vanaf 13.00 uur staan er allerlei activi teiten op de rol. Vanaf 19.00 uur is er een Breugheliaanse maal tijd. Even een slok voordat er weer een lading bezoekers van het verjaardagsfeest van de Beoostenblij-Benoordenpolder op weg wordt ge holpen. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer AXEL - Met z'n duizenden kwamen ze zaterdag naar boer derij De Put; de 'mensen van de Bosseblie'. De Beoosten blij-Benoordenpolder, zoals het gebied in Axel officieel heet, werd 350 jaar geleden drooggelegd en dat was reden voor een groot feest. Van duizenden stond de wieg in de 'Bosseblie'. de polder van het blije water, zoals het ont gonnen gebied vrij vertaald heet. Het was de eerste grote polder die werd drooggelegd en die verjaardag werd dan ook uitbundig gevierd. Dat de Bosseblieërs hun ge boortegrond eren, bleek wel uit het feit dat van heinde en ver oud-bewoners terug waren gekomen om feest te vieren. Zelfs een vele jaren geleden naar Canada geëmigreerde fa milie kwam terug naar 'haar' polder. De familie De Feijter, eigenaar van hoeve De Put, had met be hulp van het feestcomité het boerenerf omgetoverd tot een waar festivalterrein. De enor me wei naast het huis deed dienst als parkeerplaats en zo hobbelden de bolides door het rulle zand en hoge gras naar een vrij plaatsje. Wie de auto thuis wilde laten staan, kon de hoeve ook berei ken met een paard en wagen, die af- en aanreed. Ouwe beestjes Naast de lange oprijlaan ston den glimmend gepoetste moder ne landbouwwerktuigen opge steld en in de grote hal op het erf was plaats voor historische werktuigen. Bij het zien van de ze 'ouwe beestjes' kwamen bij veel lang gepensioneerde ak kerbouwers verhalen van vroe ger naar boven. Dat was ook zo tijdens het bekijken van de kunsten van de dorsvlegel- groep die in ritmische slagen het graan een pak slaag gaf. De Beoostenblij is vanaf de grond gezien al een plaatje, maar wie de Bosseblie vanuit een ander oogpunt wilde bekij ken, kon een helikoptervlucht maken. Terug op de grond stonden de wafels en het verse fruit klaar. Kinderen konden zich verma ken op het springkasteel en konden een ritje maken op een Shetlandpony. De zogenoemde kleine hal op het boerenerf was aangekleed als feestzaal. Op een podium was er doorlopend muziek en dans. De kleine hal was zaterdaga vond ingericht als restaurant. Buiten gloeide de barbecue, binnen werden toespraken ge houden door de Terneuzense burgemeester J. Lonink en dijk graaf W. de Graaf. De Axelse historicus P. de Blaey haalde de bewogen ge schiedenis van de Bosseblie voor het voetlicht. Dat de verjaardag van de Be oostenblij-Benoordenpolder zo'n groot succes zou zijn, had het feestcomité vooraf nooit kunnen dromen. Secretaris J. van der Maas: „Eigenlijk wil len we absoluut niet nog eens vijftig jaar wachten voor een nieuw feestje." door Robin de Wever WESTDORPE - Westdorpe liep afgelopen weekeinde massaal uit voor de traditionele Graaf jansfeesten. Dat de jaarlijks terugkerende feesten zich moeilijk laten be schrijven, komt misschien wel door de diversiteit van de festivi teiten. Het programmaboek, dat alle Westdorpelingen thuis be zorgd kregen, had vijftien pagi na's nodig om alle program maonderdelen te kunnen opsom men. De aftrap werd vrijdagavond ge geven. Om 19.00 kon de wat jon gere jeugd naar hartelust play backen in een reusachtige tent op het scoutingterrein. Vervol gens was het de beurt aan de lo kale dj Kevin om de tent op te warmen met een R&B-party. La ter op de avond betraden de rap pers van Huff, de Zeeuwse trots op hiphopgebied, het podium. Dat de opkomst tegenviel, was mogelijk aan het weer toe te schrijven. De evenementen op zaterdag en zondag hebben inmiddels een re putatie en er werd aan de hoog gespannen verwachtingen vol daan. Verzamelaars struinden al op za terdagochtend de lange lanen van de markt af, op zoek naar tweedehands spullen of zelfge maakte hobbyartikelen. Het scoutingterrein vormde de hele zaterdagochtend het decor voor een groot aantal spelletjes en andere kinderaetiviteiten. Vanaf 16.00 uur speelden in een grote feesttent bands als 'Drums For Nature' en 'Terlenka'. Bingo De oudere inwoners van West dorpe konden zaterdag- en zon dagmiddag in een speciale tent kaarten en bingo spelen. Het scoutingterrein was giste ren bestemd voor kunst. Op het zonnige en warme veld lieten kunstenaars hun keramiekwer- ken en audio- en video-art zien en kruisten lokale dichters de degens in een poëzieconcours. Tegen 18.00 uur begonnen de festiviteiten op hun einde te lo pen. Een grote barbecue, die muzi kaal werd opgeluisterd door 'The Silverliners', sloot het weekeinde af. door Edy de Witte HULST - Burgemeester J. Mul der van Hulst stal zaterdagvond de show bij de Open Café bijeen komst voor mensen met een licht verstandelijke beperking. In de Hulster vestiging van het ROC aan de Tabakstraat meng de de burgemeester zich onder de deelnemers om een babbeltje te maken. Mulder het zich niet onbetuigd en sloot zich zingend in de talrij ke polonaises aan. Al meer dan vijftien jaar ver zorgt het ROC Westerschelde het open café. De langste tijd hiervan had het café onderdak in het Houten kwartier. Nu worden de bijeen komsten in de nieuwe ROC- locatie gehouden. Vijf vrijwil ligers leiden alles in goede ba nen. Op veler verzoek kwam za terdag de Vlaamse zangeres Sa brina naar Hulst. Met haar ope ningsnummer 'Heb je even voor mij' van Frans Bauer zette ze de toon. De ene na de andere meezinger galmde daarna door de zaal. Vrijwilligster van het eerste uur Annelies Hegger genoot met vol le teugen. „Het plezier dat de deelnemers uitstralen zegt ge noeg over het nut van deze bij eenkomsten." Fan Feestganger Willy, een grote fan van Sabrina, beleefde de avond van zijn leven. Voor het eerst zag hij de zangeres in een klei ner gezelschap van dichtbij. Met een foto en handtekening van de zangeres was hij zielsgelukkig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33