PZC Steun overheid picknickplekken Herdenking D-day trekt veel publiek naar caisson en museum Met andere ogen landschap bekijken Scouts vinden dode man tijdens tochtje met opgeknapte vlet Schouwen-Duiveland als het Texel van de Delta Verteldag wekt veel herkenning zeeuwse almanak Griezelfilm Tekort bij Oosterscheldeziekenhuis Fietser geschept Motorrijder gewond na aanrijding riedactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 7 juni 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Alle dienstverlening van de gemeente Middelburg vanaf vandaag 12.00 uur in het nieuwe Stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Openingstijden Jfl vanaf morgen: alle loketten van 08.00 tot 15.30 uur. JL W H dnnr Ali Pankow MORIAANSHOOFD - De Stich ting Zonnestraal kan rekenen op steun van zowel provincie als gemeente bij de verdere realisa tie van het project Picknickplek ken op Schouwen-Duiveland. Gedeputeerde Th. Kramer deed namens de provincie die toezeg ging gistermiddag bij de offi ciële ingebruikname van de pick- nickplek op de kruising Bootsvveg/Inlaagweg ter hoogte van Moriaanshoofd, ontworpen door kunstenaar Eric Odinot. Wethouder W. Renden stelde even later aan de Grevelingen- kust 30.000 euro namens de ge meente Schouwen-Duiveland in het vooruitzicht. Daarmee werd naast het toch al stralende weer ook symbolisch een vrolijk licht geworpen op het initiatief van de Stichting Zonnestraal om tien kunstzinnige picknickplek ken verspreid over de gehele ge meente te realiseren. De eerste drie locaties zijn in middels gereed en die werden gisteren verdeeld over de dag bij toerbeurt officieel ingewijd. Dat zijn naast genoemde pick- nickplek van Odinot in het inla- gengebied aan de zuidkust van de Oosterschelde, de creatie De Tien Geboden van Lex Wechge- laar en Barbare Jean en de loca tie gecreëerd door Wido Blok land in het oude peilhuisje van het Waterschap aan het fietspad tussen Scharendijke en Den Os- se. Was initiator Jaap Verseput aan het begin van de dag nog wat somber gestemd over de realise- nng van de verdere zeven pick nickplekken, aan het einde van de middag bleek hij heel wat door Ali Pankow ZÏERIKZEE - Voor veel toehoor ders was er wel iets van zichzelf te ontdekken in de verhalen die gisterochtend werden verteld in de Gasthuiskerk in Zierikzee in het kader van de Nationale Ver teldag. Het waren verhalen over vroe ger met vaak een knipoog naar wat ooit was, maar ook met ruimte voor mijmering en bezin ning. De werkgroep Horizon van de Vrijzinnig Hervormde Gemeen te in Zierikzee tekende in deze regio voor de invulling van dit landelijk initiatief. „Wij zijn heel tevreden, zowel over de op komst als over de inhoud van het programma", constateert woordvoerder Ben Hoexum van deze werkgroep. Hij is verrast met de belangstelling van tus sen de tachtig en honderd toe hoorders. „Bovendien waren het lang niet allemaal mensen die bij ons kerken. Dat was natuur lijk ook de opzet. We wilden een programma bieden voor veel be langstellenden", zegt Hoexum. De kerk met zijn oude en recent ere gebruiken stond in verschil lende verhalen centraal. Daar naast waren er verhalen over on der meer het wel en wee van een eekhoorn en een mier. Zo begon en eindigde Els Broekman het programma met het voorlezen van twee verhalen van Toon Tei legen. Hans Lindhout, evenals Broek man, schriftlezer binnen de Vrij zinnig Hervormde Gemeente, vertelde een zelf geschreven ver haal. Pianist Sietse van Wijger- den die de verhalen muzikaal met elkaar verbond, liet daarop de strenge kerkorgelklanken van weleer in zijn spel doorklin ken. Jopie Minnaard kreeg de la chers op haar hand met haar ver haal over Jantje bij wie het plot seling niet lukte zijn cent in het collectezakje te laten vallen. Het leverde Jantje vijf weken tong een extra snoepcentje op. Maar toen zijn daad uitkwam, maakte hij zich zware zorgen over het feit dat hij bij De Lieve Heer in het krijt stond en betaal de hij uiteindelijk met rente te rug. Jan Minnaard deed een appèl op de herinnering van velen met on der meer zijn terugblik op de zit- plekken in de kerk en de status- regels die daarbij werden be tracht. hoopvoller gestemd. De Stich ting Zonnestraal heeft diverse subsidieverzoeken uitstaan bij onder meer gemeente, provincie en de Bank van Nederlandse Ge meenten. Ook werd een beroep gedaan op de Stichting Renesse die eerder al een bijdrage heeft geleverd voor de drie eerste locaties. „Maar de Stichting Renesse heeft nu net laten weten voor de overige picknickplekken geen geld meer te zullen verstrek ken", meldde Verseput aan het NOORDWELLE - Er zitten wat mensen op grote marmeren blok ken die kort geleden nog maar uit de Chinese steengroeven zijn gehakt. Een Joodse voorzanger zingt een psalm als afronding van de Sabbat. Een ligfietser peddelt onverstoorbaar voorbij. Aan de horizon prijkt de kerkto ren van Noordwelle. Het zou een tafereel uit een film van de bekende cineast Fellini kunnen zijn, maar het is een zon dagochtend middenin de polder op een driesprong van wegen in de Westhoek van Schou wen-Duiveland. Belangrijke al gemene doelstelling van de begin van de middag. Voor wet houder W. Renden was dat even later geen belemmering deze Stichting toch in overweging te geven 'in navolging van de ge meente een eigen picknickplek van de nog te realiseren zeven lo caties te adopteren. Renden kon digde aan dat de gemeenteraad op 1 juli een voorstel krijgt voor gelegd uit de pot voor het onder houd van de picknickplekken 30.000 euro te besteden als in vestering voor een nieuwe loca tie. Volgens de wethouder blijft Stichting Zonnestraal is mensen eens met andere ogen het land schap te laten bekijken. De picknickplek 'Tien Geboden' van Lex Wechgelaar en Barbara Jean werd gisterochtend als eer ste van de drie locaties officieel ingewijd. Het blijkt het begin van een dag met meer opmerkelijke menge lingen. De ingrediënten daartoe werden uitgedacht en bijeenge bracht door Jaap Verseput, de motor achter het picknickplek- kenproject. „Plaatsen die mythi sche magie uitstralen", zal voor malig voorzitter van de Landin richtingscommissies A. de Haan de locaties later op de dag noe men. Islamdeskundige R. Haselhoef er in die pot dan nog 20.000 eu ro over en hij acht dat voorlopig genoeg voor het onderhoud. Gedeputeerde Kramer sprak niet over bedragen, maar uitte wel zijn grote waardering voor het project. Hij deed dat op een plek middenin natuurherwin- ningsproject Plan Tureluur, dat hem nauw aan het hart ligt. Hij omschrijft dit project als een 'culturele daad' op basis van een politieke keuze. Hij beschouwt Tureluur als com pensatie voor de tol die de pijler- benadrukt dat de Tien Geboden betekenis hebben voor mensen van verschillende religies. „Ie der weldenkend mens dat uit gaat van een universele goed heid praktiseert ze", zegt Hasel hoef. Hij zingt in het Arabisch het belangrijkste vers uit de Ko ran, waarin wordt aangegeven dat God alles omvat, er altijd was en geen begin en geen einde heeft. Sabbatviering Voorzanger L. Smit van de Jood se synagoge in Middelburg trekt de viering van de Sabbat wat breder. „Als je niet religieus bent, kun je toch de Sabbat vie ren door je open te stellen voor de kracht van het universum." dam van de natuur eist door het terugbrengen van de opening van de Oosterschelde tot eender de van wat die ooit was. „En om dat het een culturele daad is, kunnen en mogen menselijke vormen hierin ook geaccentu eerd worden", aldus sloeg Kra mer een brug naar het pick- nickprojekt. Wat hem betreft mag Schou wen-Duiveland in cultureel op zicht het 'Texel van de Delta' worden en liggen er voor de Stichting Zonnestraal in dit ka- De inwijding van Plek 6 van Eric Odinot op de kruising Inlaagweg/Bootsweg biedt weel een geheel ander tafereel. De dijk als amfitheater met als weids decor de inlagen met wa terplassen en stug gras waarin schapen slapen, in de verte het verkeerslint op de N59 die het natuurgebied doorkruist en de muziek van Hans Goemans (saxofoon) die de lucht doet tril len. A. de Haan getuigt van haar be vlogenheid met deze picknick plek die als afscheidsgeschenk van de Landinrichtingscommis sies aan haar is gewijd. Tom Schrijer draagt gedichten voor gewijd aan de spanning tus sen water en land en de schoon- der nog meer uitdagingen. Ook andere bestuurders blijken geïn spireerd geraakt door het pro ject. Zo ziet voormalig voorzit ter A. de Haan van de Landin richtingscommissies mogelijkhe den hier voor een manifestatie vergelijkbaar met 'Sunsation' zoals Flevoland dat kent. Wet houder Renden denkt meer aan Friesland en noemt de kunstzin nige uitkijkposten daar als voor beeld van wat op Schou wen-Duiveland ook gereali seerd kan worden. foto Dirk-Jan Gjeltema heid van de polder. Schrijver Wim Hofman geeft een spranke lende verbale interpretatie van Monnet's bekende schilderij 'De jeuner sur l'herbe'. Als laatste van de drie wordt de picknickplek van Wido Blok land in gebruik genomen. Hij veranderde een vervallen peil huisje tot een rustieke schuil plaats waarin blauwe lichtinval en gravering in wanden en vloer tot bezinning stimuleren. 'Le rien est immense aux oreilles' is de titel die Blokland eraan gaf om de oorverdovende stilte te be nadrukken. Met muziek, poëzie, toespraken en drankjes aangebo den door de Recron was het dit keer wat minder stil dan het hier normaliter zal zijn. door Miriam van den Broek VEERE - De vlet was net opge knapt. dus wilden de zeeverken ners van De Golfbrekers uit Vlis- singen zaterdagmiddag wel een zeiltochtje maken op het Veerse Meer. Die middag vonden ze een dode man in een zeilboot. De 27-jarige Tim Aspeslagh uit Vlissingen had samen met de 22-jarige Reinier Henneke de lei ding over de boot met daarin vier meisjes van elf tot zestien jaar. „Bij Oranjeplaat liepen we vast op een zandbank", vertelt Tim. „Naast ons was ook een bootje vastgelopen. Eerst hadden we dat niet in de gaten, maar daar na merkten we dat het zeil van dat bootje gehesen was en dat de motor draaide." Samen met Reinier Henneke liep Aspeslagh door het water naar de andere boot. „We zagen gelijk dat de man dood was. Ge lukkig bleven we zelf rustig. We raakten in een soort automati sche survival-mood. We riepen naar de dames dat ze maar niet moesten kijken en dat ze rustig moesten wachten tot wij weer te rug waren. Maar ja, die waren natuurlijk ook ontzettend ge schrokken. Eén meisje begon van schrik te huilen. Het liefste hadden we de dames gelijk te rug laten varen naar het scout centrum in Veere, maar alleen Reinier en ik mogen varen. We lieten ze daarom in de boot wachten. Ze hebben de man niet gezien. Alleen zijn voeten waren zichtbaar." De jongens belden 112, zetten de motor af en lieten het zeil van het bootje zakken. „Ons ei gen zeil lieten we wel omhoog zodat de reddingmaatschappij en de waterpolitie ons konden herkennen aan het zeilnum- mer." Na een kwartiertje was de KNRM ter plaatse. Die bracht de man over in de reddingboot, begon met reanimeren en ging naar de jachthaven Oranjeplaat. Daar werden ze opgewacht door de ambulance en de traumaheli kopter. Het ambulanceperso neel constateerde dat de man overleden was. „Reinier is met de boot van de man naar de jachthaven geva ren en is verhoord door de poli tie. Ik ben met de dames terugge gaan naar het scoutcentrum. Toevallig was daar net Theo Sies, onze voorzitter. Die heeft samen met de leiding en met de beheerder van het scoutcentrum er voor gezorgd dat iedereen tot rust kon komen. De meiden be sloten dat ze de dag toch nog leuk wilden afsluiten. Daarom zijn we verder gegaan met het programma voor die dag. Maar ik moet zeggen dat ik daar een dubbel gevoel bij had. Ik moest er toch steeds weer aan den ken." De scouts is slachtoffer hulp aangeboden. door Ali Pankow OUWERKERK - Ongeveer vijfhonderd vijftig mensen maakten dit weekend ge bruik van de mogelijkheid een van de leegstaande Phoenixcaissons bij het Mu- sem Watersnood 1953 in Ouwerkerk bin nenin te bekijken. Het caisson werd een malig open gesteld te gelegenheid van de 60-jarige herdenking van D-day. De'in totaal vier grote caissons die in 1953 werden gebruikt bij het sluiten van het laatste dijkgat bij Ouwerkerk hebben geen directe betrokkenheid met de lan ding van de geallieerden in Normandie op 6 juni 1944. Deze Phoenix AX caissons kwamen in 1953 rechtstreeks van de Engelse marine in Portland Bill waar ze destijds uit voorzorg waren ge bouwd. Het begrip caisson op zich echter heeft alles te maken met D-day. De be tonnen kolossen werden ontworpen als beschutting voor de golfslag van de At lantische Oceaan om de landing in Nor- mandië mogelijk te maken. „In totaal werden daar 147 caissons ingezet. Ze wa ren in ruim een half jaar gebouwd op wer ven en docks in Zuid-Engeland tot in de monding van de Thames. Twintigdui- Veel mensen maakten gebruik van de mogelijkheid dit weekend een leeg caisson aan de binnenkant te bekijken. foto Dirk-Jan Gjeltema zend man heeft deze klus geklaard", ver telde voorzitter J. Schoof van de Stich ting Rampmuseum dit weekend talloze keren aan groepen bezoekers. De eerste groep zaterdagmiddag werd ge vormd door leden van een oldtimerclub uit Sprang-Capelle die een weekend Zee land deden. Ze toonden zich al onder de indruk bij het zien van de Phoenix- caisson aan de buitenkant, maar kregen na het betreden nog een betere indruk van deze enorme kolossen. Schoof lichtte hen toe hoe moeilijk het vervoer met sleepboten destijds moet zijn geweest. Hij legde de belangstellenden uit hoe be langrijk de caissons zijn geweest bij de sluiting van het laatste dijkgat en gaf ver der aan dat de betonnen kolossen tiental len jaren ongebruikt als stille getuigen in het landschap hebben gestaan. De met kleurrijke graffiti bewerkte wanden en de talrijke kroonkurken in het zand be wijzen dat vooral jongeren zich voortdu rend een ingang wisten te verschaffen in deze opmerkelijke bouwwerken. Het rampmuseum levert het tastbaar be wijs hoe specifiek een caisson nu wordt gebruikt. Als alle plannen gerealiseerd kunnen worden in het kader van de sta tus Nationaal Monument die de gehele omgeving hier nu bezit, worden uiteinde lijk ook de andere drie caissons inge richt. Het zogeheten vierde caisson dat dit weekend was opengesteld, moet dan plaats gaan bieden aan een geheel nage bouwde Noorse woning. Getuige de groeiende berg puin voor de deur, lijdt dat Vlissingse huisgezin al weken onder een ingrijpende verbou wing. Lijden doet vooral de vrouw des huizes, die zich overdag met zuigeling ver schanst in die éne kamer waar nog ruimte is om te lo pen en men nog zonder stof- masker ademen kan. Laatst besloot ze dat ze er dringend uit moest. Naar een film waar bij je je verstand op nul kunt zetten. Van Helsing werd het, waarin de roemruchte vam pierjager in zijn niet-aflaten- de strijd door roeien en ruiten gaat. Bij haar terugkeer nam haar oudere dochter vader even apart en zei: Het gaat niet goed met mama. Elke keer als er weer een dak instortte of een muur omver ging, hoorde ik haar iets fluisteren als: wat een stof! Hoe krijg je dat in godsnaam weer opgeruimd!" Tien Geboden, Plek 6 en het Immense Niets bieden mythische magie GOES - De Stichting Oosterscheldeziekenhuizen heeft fi nancieel gezien geen rooskleurig jaar achter de mg. De ex ploitatie over 2003 sloot met een negatief saldo van 811.700 euro. Omdat er in 2002 nog 83.862 is overgescho ten is het tekort nu zeven en een kwart ton. Hoewel het ziekenhuis door een efficiëntere manier ven boekhouden ruim drie ton wist te besparen, moest aan an dere dingen meer worden uitgegeven dan begroot. Voofal aan patientgebonden kosten is meer uitgegeven dan vante- voren was vastgesteld. Er zijn meer nieuwe heupen ^n knieen geplaatst en meer dialyses en staaroperaties uitge voerd. Ook zijn de kosten van middelen gestegen. Media nen, bloed, pacemakers en overige artikelen zijn vjSel duurder geworden dan vanuit de zorgverzekeringen 'Sis aanvaardbare kosten wordt vergoed. Maar de meeste meerkosten gaan toch naar het personeel. Daaraan is'4 miljoen euto meer uitgegeven dan het ziekenhuis van plan was. De fusie met Walcheren, die niet doorging, heeft daarmee te maken. Veel werk is gaan zitten in een nieuw meerjarenplan terwijl aan de fusie ook al veel geld was besteed. De bestuurlijke verwikkelingen hebben de portemonnee van het ziekenhuis ook geen goed gedaan. Onder meer doordat voor vertrekkende personeelsleden afvloeiingregelingen moesten worden getroffen, kunnen potjes voor sociaal beleid en versterking van de financiële positie niet worden aangevuld. Aan de ontwikkeling van het management ging de spaarpot voor nieuw beleid op. BRUINISSE - Een 36-jarige vrouw uit Schouwen-Duive land die zaterdag even na half zes over de Hageweg in Bruinisse reed, werd aangereden door een automobilist die, zoals na een blaastest bleek, te veel alcohol had ge- dronken.De vrouw reed in de richting van Aquadelta. Van links kwam een 19-jarige automobilist uit Schou wen-Duiveland met hoge snelheid aangereden. Hij ver loor in de bocht de macht over zijn stuur. De vrouw die ook in de bocht reed, werd door de auto geschept, viel over de motorkap en kwam op de weg terecht. Zij is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis in Goes overgebracht. De automobilist bleek anderhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Hij kreeg een rijverbod van drie uur opgelegd en een pro ces-verbaal uitgereikt. GOES - Op de Patijnweg in Goes is zaterdagavond een motorrijder gewond geraakt, toen hij op een voor hem rij dende auto klapte. De automobiliste, een 34-jarige Goese, stopte voor het oranje stoplicht. De 49-jarige Goesenaar op de motor, kon niet meer remmen. Hij is met een ambu lance naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes gebracht Inwijding van picknickplek 'De Tien Geboden' in Noordwelle. door Ali Pankow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25