PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Akkoord over Gazaplan Sharon lonald Reagan oogst veel lof Wereldleiders herdenken eensgezind D-Day Het volkslied is van iedereen vindt PvdA Gaudio in thriller langs Coria sraëlisch kabinet stemt in met eenzijdige terugtrekking Scouts vinden dode man op Veerse Meer Bijlage EK voetbal Portugal Snelle VN-resolutie Irak op komst Zangworkshop voor meiden Sterk optreden Zeeuwse turners 17 en 19 k Oranje weer onderuit 26° -f-^7 ilbu ZW 3 Veel zon „j zonnig en droog. Zwakke tot matige lidwestelijke wind. Middagtemperaturen md 26 graden. 46e jaargang no. 132 laandag 7 juni 2004 nummer 1,20 internet: www.pzc.nl Morgen bij dePZC in onze redactie buitenland ERüZALEM - Het Israëli- ïhe kabinet-Sharon heeft steravond ingestemd met ;n aangepast plan voor de enzijdige Israëlische terug- ekking uit de Gazastrook. stemden veertien ministers noren zeven tegen, aldus Israë- sche media. De Israëlische pre- uer sprak van een 'beslissende ap' voor van de joodse staat. b plannen van Sharon voor- en in een terugtrekking van Is- lelische militairen uit de de Pa- stijnse Gazastrook, maar ook i de ontmanteling van de 21 lodse nederzettingen in dat ge- ied, alsmede van vier nederzet- ?n op de Westelijke Jordaan- iver. e partij van Sharon, Likoed, èrwierp de eerste versie van de annen begin vorige maand, aarop hij met een aangepast icument kwam. Dat gaat uit ineen ontmanteling van de ne- 'izettingen in vier fases. Elke (er zal het kabinet moeten be- iiiten öf en wanneer de neder- Itingen verlaten gaan worden. 'voorbereidingen' voor ont- intelingen mogen op grond m het besluit van gisteren al dbeginnen, de werkelijke poli- ike besluiten vallen pas vol- nd jaar, naar verluidt uiter- k maart 2005. Sharon zei na loop van het beraad dat alle 'trokken nederzettingen uitein- Éijk voor het einde van vol- snd jaar verlaten zullen zijn. haronhad gisteren binnen zijn partij tegenstand van invloedrij ke kabinetsleden zoals minister Netanyahu van Financiën. Die stond erop dat er geen enkel de finitief besluit zou vallen over ontmantelingen van de nederzet tingen. Hij hield samen met de ministers Shalom (Buitenlandse Zaken) en Livnat (Onderwijs) de stemming gisteren ook nog even tegen. De drie Likoedleden wilden ze ker stellen dat een eerdere ver klaring van Israël en de Verenig de Staten over ontmanteling van nederzettingen niet als een officieel beleidstuk van de minis terraad zou worden beschouwd. - De stemming had plaats on danks een verzoek van het hoog gerechtshof. Dat had Sharon ge vraagd de stemming tot morgen uit te stellen. Het hof buigt zich over de rechtmatigheid van het ontslag van twee ultrarechtse ministers uit de regeerploeg. Bei den gelden als verklaard tegen stander van Sharons aanpak. De ontslagen zijn formeel nog niet afgewikkeld. Als gevolg van het kabinetsbesluit stapt de Nationale Religieuze Partij mo gelijk uit het kabinet. ANP pagina 5 Levenslang voor Barghouti VEERE - Zeeverkenners van De Golfbrekers uit Vlis- jsingen hebben zaterdag- imiddag op het Veerse Meer ter hoogte van de Goud plaat een dode man gevon den, De man lag in zijn zeil boot. Later bleek het een 68-jari- ge inwoner van Krimpen aan den IJssel te zijn. Hij is een natuurlijke dood ge- itorven. Nadat ze de man ladden gevonden, belden de scouts 112. Een kwar tier later was de KNRM ter •laatse, die de man over macht naar de redding- »ot, begon met reanime- en en naar jachthaven hanjeplaat voer, Ambulan- teperoneel constateerde 3at de man was overleden, pagina 7: opgeknapte vlet De Franse president Chirac (1) houdt zijn toespraak, terwijl de Amerikaanse leider Bush (r) luistert op de oorlogsbegraafplaats in Colleville-sur-mer. foto John McConnico/AP door Henk Glimmerveen ARROMANCHES - Geen woord over Irak. De felle meningsver schillen van een jaar geleden tus sen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië aan de ene, en Frankrijk, Duitsland en Rus land aan de andere kant, wer den gisteren tijdens de zestigste herdenking van D-Day tijdelijk opzij gezet. De Amerikaanse president Bush en de Franse president Chirac spraken opvallend vriendelijke woorden over eikaars naties en de gaullist Chirac noemde tij dens zijn toespraak in Arroman- ches de Navo zelfs, 'mede met het oog op nieuwe dreigingen, een fundamenteel element voor onze gezamenlijke veiligheid'. Frankrijk zal de Amerikaanse inzet bij de bevrijding van Euro pa van het nazi-juk nooit verge ten, zei Chirac. Bush op zijn beurt was al even royaal met lof tuitingen. „Frankrijk was de eer ste vriend die de Verenigde Stra ten in de wereld hadden", zei hij met een verwijzing naar de Fran se steun aan de jonge republiek in diens onafhankelijkheids strijd tegen de Britten. Nooit eerder was de herdenking van de invasie in Normandië zo grootscheeps herdacht als dit jaar. Niet alleen was een recor daantal staatshoofden en rege ringsleiders uitgenodigd maar ook de veiligheidsmaatregelen waren van ongekende omvang. Zo'n dertigduizend militairen en politieagenten waren inge schakeld om alle evenementen probleemloos te laten verlopen. Voor het eerst was ook de rege ringsleider van de voormalige vijand Duitsland uitgenodigd de herdenking bij te wonen. Kanselier Schroder en Chirac sloten gisteravond de serie plechtigheden af met een bijeen komst in het Mémorial van Caen, waarin beiden de tegen woordig uiterst nauwe Frans-Duitse samenwerking ten voorbeeld stelden voor het na streven van verzoening. Schroder zei in Caen iedere ge sneuvelde militair te willen ge denken. Volgens Chirac heeft de aanwezigheid van Schroder bij de herdenking de instemming van de overgrote meerderheid van het Franse volk. „Zij ont vangen u niet als een vriend onze redactie buitenland S ANGELES - De Ameri- nse oud-president Ronald gan is zaterdag op 93-jarige lijd overleden. Reagan, die afgelopen decennium leed de ziekte van Alzheimer, aan de gevolgen van een [ontsteking, zo maakte zijn ine bekend. Vanuit de hele dd stroomden gisteren reac- binnen op de dood van een 'debepalende figuren van de ntigste eeuw. voormalige acteur zetelde 1981 tot 1989 in het Witte s. Hij was ongekend popu- als de president die de Vere de Staten het zelfvertrouwen 'ggaf, de economische reces sen halt wist toe te roepen en spanningen met de Sov- Unie verminderde. Amerikaanse president Bush mde Reagan gisteren 'een 'ot Amerikaan'. Volgens Bush Reagan een 'natie na die hij m te. herstellen en een ,1 °'e bij hielp te redden', '■president Bush senior, vi- 'resident onder Reagan, !s hem als een fatsoenlijk, principieel man met een gewel dig gevoel voor humor. Michail Gorbatsjov, de laatste leider van Sovjet-Unie reageer de bedroefd op het overlijden van zijn voormalige onderhande lingspartner. De Rus noemde Reagan een 'groot president' die het 'proces in gang zette dat leid de tot het einde van de Koude Oorlog'. De voormalige Duitse bondskan selier Kohl verklaarde dat Duits land veel aan Reagan te danken had. Kohl memoreerde gisteren Reagans beroemde optreden in Berlijn in 1987, toen de Ameri kaan aan de Brandenburgse Poort uitriep 'Meneer Gor batsjov, open deze poort. Me neer Grobatsjov haal deze muur neer'. Herenigd Europa Een van de trouwste bondgeno ten van Reagan, de voormalig Britse premier Thatcher liet we ten dat Reagan een van haar 'beste en dierbaarste vrienden was' en noemde hem 'een echt grote Amerikaanse held'. Premier Balkenende; vanaf 1 juli voorzitter van een uitgebrei de Europese Unie van 25 lidsta- Ronald Reagan foto AP ten, sprak gisteren vol lof over de bijdrage van Reagan aan dat herenigde Europa. Minister Bot van Buitenlandse Zaken heeft Reagan nog zelf ont moet tijdens Navo-bijeenkom sten. Hij gaf in het tv-program- ma Buitenhof aan dat hij aan vankelijk weinig hoge verwach tingen had van de oud-filmster als bewoner van het Witte Huis. De bewondering groeide al lengs. Bot noemde Reagan een indrukwekkende man met een duidelijke visie. Niet alle reacties op Reagans overlijden waren lovend. De Li bische leider Khadaffi verklaar de gisteren dat Reagan 'te vroeg' was gestorven, nog voor dat strafvervolging kon worden ingesteld wegens oorlogsmisda den. Khadaffi's huis was een van de doelwitten van een Ame rikaanse bombardement op Tri poli in 1986. Daarbij kwam een geadopteerde dochter van hem om. Reagan krijgt zijn laatste rust plaats op het terrein van zijn bi bliotheek in Simi Valley in Cali- fornië. Hij wordt vandaag opge baard. Na twee dagen wordt zijn lichaam overgevlogen naar Washington waar de kist in het Capitool op een baar wordt ge legd. Vrijdag volgt een staatsbe grafenis. Dezelfde avond wordt hij terug gevlogen naar Californië voor de echte teraardebestel ling A NP/A FP/R TR pagina 2 Amerikanen hielden van Ronnie Terwijl in Irak het geweld weer tientallen doden en ge wonden eiste, denken de Amerikanen binnen een paar da gen een nieuwe VN-resolutie te kunnen aannemen die de machtsoverdracht in het land regelt. De resolutie stelt dat de internationale troepenmacht vertrekt als de interim-regering, die na 30 juni het landsbe stuur op zich neemt, daarom vraagt. Onder leiding van Marjon van Iwaarden en Dicky Watti- mena zetten achttien meiden zaterdag hun eerste schre den op het muzikale pad. Als onderdeel van muziekevene ment Middelburg Vól-koren werd de deelneemsters in een workshop in vier uur tijd de grondbeginse len van zingen bijgebracht, gevolgd door twee n| optredens voor hun ouders. De Zeeuwse turners hebben uitstekend gepresteerd op het NK turnen in Bergen op Zoom. Anthony van Assche werd zaterdag kampioen op de meerkamp in de Junior 1-klasse, het zilver ging naar Carlo van Minde. Jeffrey Te- lussa legde in de categorie Jeugd beslag op een fraaie derde plaats. Varia: 2; Binnenland: 3; Radio Televisie: 4; Buiten land: 5; Zeeland: 7, 9 en 11; Sport: 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 en 20 maar als een broer." Maar niet iedereen wil van het ene uiterste in het andere vallen. Bij de cen trale herdenking in Arroman- ches waren er nogal wat vetera nen die hun bedenkingen had den. „Verzoening is goed. Per slot van rekening is het zestig jaar geleden. Maar toch kan ik niet vergeten dat mijn maatje naast me door een kogel uit een Duits geweer is geraakt", rea geerde een Canadese oud-strij der. GPD pagina 5 stralende glimlach van Beatrix voor veteranen van onze redactie binnenland DEN HAAG - Mag het Wilhel mus worden gespeeld als pre mier Balkenende of minister Bot van Buitenlandse Zaken na 1 juli als EU-voorzitter hoge bui tenlandse gasten ontvangen, ook als de koningin er niet bij is. PvdA-Tweede-Kamerlid Tim mermans vindt van wel. Dit weekeinde kwam aan het licht dat op last van koningin Beatrix bij officiële bezoeken van buitenlandse gasten, die dan hun volkslied horen spelen, alleen in haar bijzijn het Neder landse volkslied gespeeld mag worden. Als zij, of een ander lid van het Koninklijk Huis, ont breekt, is dat niet toegestaan. Oud WD-minister van Buiten landse Zaken Van Aartsen kijkt niet echt op van de kwestie, maar hij wil er geen drukte over maken. Partijgenoot en vice-pre mier Zalm zit er ook niet mee. „Als ik iemand ontvang, staat er niet eens een band", grapte hij gisteren op verkiezingstoernee in Arnhem. „Ik laat deze zaak over aan de premier", voegde hij er fijntjes aan toe. Hun oud-collega van Defensie De Grave zou ooit de koningin wel vergeefs gevraagd hebben de re geling aan te passen. De PvdA-oppositie wil het er niet bij laten zitten. „Een volks lied is van het volk en dat be slist." Dus wil hij een uitspraak van de Kamer, wanneer die met Balkenende de Europese top (17/18 juni) bespreekt. Timmermans claimt de steun van minister Bot van Buiten landse Zaken. Die zei gisteren niets te weten van een interven tie van de koningin, maar hij repte wel van de praktijk die is gegroeid om bij de Olympische Spelenen zo, bij het hijsen van de vlag, het Wilhelmus te spe len. En op de vraag wie er de rechten heeft, zei hij: „Het is het volkslied. We hebben daar met zijn allen recht op." ANP AMSTERDAM - Het Nederlands elftal verloor zaterdag voor de tweede keer binnen een week een oefenduel. Na België was ook Ier land met 1-0 te sterk. Het hevig teleurstellende Oranje speelde voor in opnieuw met de spitsen Patrick Kluivert en Ruud van Nistelrooij (foto), maar dat bleek wederom geen succes. Morgen vertrekt het team van bondscoach Dick Advocaat naar Portugal, waar Duits land op dinsdag 15 juni de eerste tegenstander op het EK is. foto Ed Oudenaarden/ANP pagina 13 Oranje zwalkend naar Portugal Voor automatische incasso s' Ipostlbankrekemngnummer I m ik toe in afschrijving van mijn I I I I I I I I I I PZC bv gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 "711688 555530" l Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) O Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. j Daarna wil ik betalen: O per maand met automati- i sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa- I tische incasso 56,60). I per |aar met automatische incasso 217,00). j Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1