Machtsvertoon van springruiters Thuiszege voor Rossi in Mugello Veredeld C-team houdt eer hoog in European League Albers derde op Lausitzring Epke Zonderland is klasse apart op NK turnen Nederland neemt de leiding in Super League Van Grunsven domineert Van Balkom zesde in Sevilla Handbalsters niet naar EK Walvis voorzitter korfbalbond Goedkoop verlengt zijn contract Admirals eindigen als derde Khan wint Wales Open in play-off Rogge uit kritiek op sportbeleid in Wallonië maandag 7 juni 2004 dnnrNorbert Kleinherenbrink LUZERN - De Nederlandse springruiters hebben in de Samsung Super League op nieuw toegeslagen. Na de fraaie zege eind mei in de lan- denwedstrijd in Rome triom feerde het Oranje-kwartet ook gisteren in Luzern. Het was een overwinning met enig machtsvertoon. De vierde ruiter van Nederland, Gerco ■Schroder met Eurocommerce Monaco, hoefde zijn paard voor de tweede manche niet eens meer binnen te rijden. Door de ze afgetekende zege klom Ne derland naar de koppositie in het algemeen klassement van de Samsung Super League. De Nederlandse ploeg ging in Luzern na de eerste ronde al aan de leiding. De eerste star ter van Nederland Wim Schroder stuurde zijn Eurocom- merce Montreal foutloos rond, iets dat zijn jongere broertje 1 Gerco even later ook presteer de met Eurocommerce Monaco. Jan Tops, die VDL Groep Gran de Dame bereed, had de pech dat zijn martingale (een hulp teugel) brak, waardoor de rui ter uit Valkenswaard met kunst- en vliegwerk de finish foutloos wist te halen. Toch had de materiaalbreuk hem 1 veel tijd gekost, want Tops kreeg een strafpunt voor het KOOTWIJK - Anky van Gruns ven heeft haar positie als aan voerster van de Nederlandse olympische dressuurequipe nog eens bevestigd. De Brabantse amazone won gis teren in Kootwijk met haar top- paard Gestion Salinero de twee de observatiewedstrijd voor de Olympische Spelen. Ze haalde voor haar Grand Prix-proef een score van 76,54 procent. Van Grunsven werd met haar tweede GP-paard Gestion I Krack C ook nog tweede vóór I haar leerling Edward Gal. Ver rassend was de vierde plaats van lmke Schellekens-Bartels. ANP overschrijden van de maximaal toegestane tijd. De vierde ruiter in de Neder landse equipe Leopold van As ten kreeg op de allerlaatste hin dernis een foutje met VDL Groep Fleche Rouge en dat was een kleine teleurstelling voor de Nederlands kampioen van 2003. Afgelopen vrijdag eindig de hij nog als vierde met zijn toppaard in de Grote Prijs, te midden van de in Luzern aan wezige wereldtop. In de tweede ronde bleef Schroder met Montreal op nieuw foutloos en dat resultaat werd geëvenaard door Tops. Ook nu weer kreeg Van Asten een balkje aan de benen. Maar omdat daarmee het totale resul taat van Nederland na drie rui ters over beide manches slechts vijf strafpunten bedroeg en alle andere landen na vier ruiters reeds op acht strafpunten of meer stonden, behoefde Schroder niet meer in actie te komen. Sterke ruiters De kwaliteit van het deelne mersveld was hoog in Luzern. Duitsland was komen opdra ven met Ludger Beerbaum, Lars Nieberg, Marco Kutscher en Meredith Michaels-Beer- baum. Frankrijk had ook ster ke ruiters afgevaardigd zoals Florian Angot, vorige week nog winnaar van de Grote Prijs van Rome, en de wereldbekerwin naar Bruno Broucqsault met zijn toppaard Dilème de Cephe. Door deze zege in de derde wed strijd heeft Nederland de lei ding overgenomen in het tussen- klassement van de Samsung Su per League. Toch blijft de vier de wedstrijd voor het Oran je-kwartet, die op 18 juni in het Kralingse Bos in Rotterdam wordt verreden, van groot be lang. Daar moet het Nederlandse team bij de eerste zes landen eindigen om te voldoen aan de eisen van NOCNSF om zich te kwalificeren voor de Olympi sche Spelen in Athene. ANP Frank Buschmann BOSCH - De Nederlandse staan halverwege wedstrijden in poule B van European League, het piep- pnge broertje van de World Lea- jue. aan kop. Dat is eerder op rollend dan interessant. De laatste vier duels, inclusief saterdag tegen Finland (3-0 'ist via 25-18, 25-15, 25-17), >nd er een veredeld C-team r ïen de lijnen. Een ploeg die honneurs waarneemt nu de volleyballers van het land van hun vorige week jacht op een olym- fisch ticket. pdoende krijgt Tony Krolis de pns op te staan. Een atletische jpeler, negentien jaar pas. Enor- ne sprongkracht. Explosieve litstraling. Maar zonder fatsoen ervaring. Weggeplukt op - twee jaar terug - door Cristina, die hem binnen-' bij Omniworld. In Alme- speelde Krolis het afgelopen hoofdzakelijk in het In de tweede divisie- Diezelfde Krolis draagt nu het pirt van Oranje. Als diago- laal-aanvaller laat hij tegen de [innen zien heel wat in zijn pars te hebben. Hij hakt de bal- pn erin alsof hij al jaren niets nders doet. „Die jongen weet hij wil. Anders laat hij niet n hele familie achter op Cura- Hij weet alleen nog niet hij kanp, zegt Harry Brok- ontlast tijdelijk Bert jJoedkoop, de bondscoach die Pt dagen geleden in Spanje p plek op de Spelen veilig stel- F Hij moet het in de nieuwe Puropese landencompetitie foen met een bij elkaar geveegd De beste jonkies uit in Capelle gestalde Talent krijgen steun van enkele (Erik Schuil, van de Wel) en de afval- prs voor Madrid. Allan van de dus, en Wytze Kooistra. Zij pe vlak voor het olympisch kwa- pcatietoernooi in Spanje te ho- pn kregen dat ze niet mee moch- ën. Nummer dertien, nummer veer tien. Dicht bij de eerste twaalf, maar niet dicht genoeg. „Na tuurlijk is het niet leuk als je twee dagen voor vertrek naar Madrid te horen krijgt dat je er niet bij zit. Maar ik voel me nog steeds volwaardig lid van de A-selectie", blijft Van de Loo strijdlustig. Sinds drie jaar maakt de pas ser-loper van Nesselande deel uit van het Nederlands team. Op grote toernooien komt hij er meestal louter in voor wat op slagbeurtjes. „Ik zie het serve ren in het moderne volleybal als een volwaardige functie. Een specialisatie. Er zijn jongens in het nationaal team met een min der vaste service." och zit er voor hem waarschijn lijk niet meer in dan af en toe kort invallen. Zelf betwijfelt Van de Loo dit, omdat hij een tweede ijzer in het vuur heeft. „Als er iets met Marko Klok ge beurt, ben ik in principe degene die als libero verder moet. Tij dens het WK van 2002 heb ik al eens een hele wedstrijd als libe ro gespeeld." Klaar staan in het geval van ca lamiteiten, het is dé reden om niet op te geven en om te blijven dromen van Athene. Het geldt voor van de Loo, het geldt voor lotgenoot Wytze Kooistra. De jongeling (22) had zien aanko men dat Goedkoop hem voor Madrid zou passeren. „Daarom kwam de klap minder hard aan dan voor Allan. De bondscoach wilde geen risico nemen, koos met het terughalen van Albert Cristina voor routine." GPD SEVILLA - Atleet Patrick van Balkom is zaterdag bij Grand- prix I-wedstrijden in Sevilla als zesde geëindigd op de 200 me ter. De sprinter liep 21,23 en kwam daarmee als enige niet onder de 21 seconden. De Amerikaan Sha wn Crawford won in 20,23. ANP Valentino Rossi behaalde zijn tweede zege in het seizoen.. door Leo van de Ruit MUGELLO - Valentino Rossi heeft de Italiaanse motorsport- fans gisteren in extase gebracht met een thuiszege in de Grote Prijs van Italië op het circuit van Mugello. De vierde wed strijd van het WK wegrace in de MotoGP verliep chaotisch. Yamaha-coureur Rossi behaal de zijn tweede zege in het sei zoen voor WK-leider Sete Giber- nau (Spanje) op Honda en zijn landgenoot Max Biag'gi, even eens Honda. Gibernau, die ook twee keer triomfeerde, kwam door zijn tweede plaats in het WK op 86 punten, 10 meer dan Rossi en 14 meer dan Biaggi. De Grote Prijs van Italië moest zes ronden voor het einde we gens zware regenval worden af gebroken. Na het wisselen van banden gingen de rijders in de zelfde volgorde de baan weer op. Het regende toen nog licht. Rossi zegevierde voor de derde achtereenvolgende keer op Mu gello. Op zijn nieuwe machine van Yamaha maakte hij een ein de aan de elf jaar durende hege monie van Honda op het Itali aanse circuit. „Het was een on gelooflijke race. Ik moest in één wedstrijd twee verschillende ra ces winnen, een op droog weg dek en een op nat." Rossi leidde van start tot finish. Gibernau, die pole position had, kwam slecht weg en reed voort durend in de achtervolging. De Japanner Shinya Nakano crash te tijdens de twaalfde ronde zwaar met zijn Kawasaki bij 300 kilometer per uur. Hij liep tientallen kneuzingen op. Over de kop De Argentijn Sebastian Porto behaalde in de klasse 250 cc zijn tweede overwinning. In de 125 cc was de overwinning voor de Italiaan Roberto Locatelli. In de lichtste raceklasse kwam de Ne derlander Raymond Schouten eveneens zwaar te val. Nadat hij vanuit het achterveld tien plaat sen had gewonnen, sloeg hij zes keer over de kop. Wonder boven wonder liep Schouten geen enke le breuk op. Bont en blauw van de bloeduit stortingen mocht hij het zieken huis verlaten. Hij moet mini maal vier dagen rust nemen. ANP/SID SHIGHISOARA - De Nederlandse handbalsters hebben zich gisteren tijdens de beslissingswedstrijd tegen Roeme nië niet weten te plaatsen voor het Europees kampioen schap in december. De vrouwen speelden met 27-27 ge lijk. Een week eerder werd in Emmen met 28-31 verloren. Bij rust was de stand nog 15-16. Topscorer voor Neder land was Elly An de Boer met acht doelpunten. Oranje was al afwezig op het wereldkampioenschap vorig jaar, mist daardoor de Olympische Spelen en is nu ook uitgeslo ten van deelname aan het EK. ANP UTRECHT - Frans Walvis is de nieuwe voorzitter van de korfbalbond KNKV. De ledenvergadering koos hem zater dag als opvolger van Cort van Dijk die tien jaar leiding gaf. Bij zijn afscheid kreeg hij de koninklijke onderschei ding Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De korfbal bond nam zich voor de centralisatieplannen zo snel moge lijk uit te werken en het inrichten van servicepunten. Sub sidiekortingen door de overheid liggen hieraan ten grond slag. ANP DEN BOSCH - Bert Goedkoop verlengt deze week zijn contract als bondscoach van de Nederlandse volleybal lers. Dat liep vorige week, een dag na het bereiken van de Olympische Spelen, af. Volgens directeur Hans Hein van de stichting Pro Volley, verantwoordelijk voor de nationa le ploegen, zijn beide partijen eruit. Hij wilde zaterdag nog niets kwijt over de duur van de nieuwe verbintenis. „Zeker is alleen dat het niet voor een paar maanden is, dus niet tot en met Athene 2004. Dat wil Bert niet en dat is ook nooit onze bedoeling geweest," aldus Hein na het tweede duel met Finland in de European League. GPD AMSTERDAM - De Amsterdam Admirals zijn als derde geëindigd in de NFL Europe, de Europese competitie ame- rican football. De Nederlandse ploeg won gisteren in de Amsterdam Arena met 22-12 van Rhein Fire uit Duits land. Die club eindigt op de vijfde plaats. De finale om de NFL Europe Bowl gaat tussen de Duitse teams Berlin Thunder en Frankfurt Galaxy. Die ploegen troffen elkaar gisteren ook in de laatste competitiewedstrijd. Dat duel, een generale repetitie zes dagen voor die seizoensfinale, eindigde in een vernedering voor de ploeg uit Frankfurt: 41-0. Berlin Thunder bezet hierdoor de eerste plaats in de reguliere competitie. ANP NEWPORT - De Engelsman Simon Khan heeft gisteren het Wales Open gewonnen. Na de vierde en laatste ronde op Celtic Manor in Newport versloeg hij zijn landgenoot Paul Casey op de tweede hole van de play-off. Beide En gelsen eindigden na 72 holes op 267 slagen (-21). Ze fmi sten vier slagen voor het veld onder aanvoering van de Fransman Jean-Francois Remesy. Robert-Jan Derksen fi nishte op de gedeelde 49e plaats. De Nijmegenaar had zich als enige Nederlander gekwalificeerd voor de finale ronden. ANP foto Carlo Ferraro/EPA KLETTWITZ - Christijan Albers heeft gisteren in de vierde race van de Deutsche Tourenwagen Mas ters zijn pole position niet kunnen verzilveren met de overwinning. De coureur uit Laren eindigde op de derde plaats. Zijn Britse Mercedes-collega Gary Paffett won de wedstrijd voor de Zweedse Audi-rijder Mattias Ekström. Albers bleef na de vierde race leider in het klasse ment met 32 punten. Hij kreeg wel Ekström naast zich aan de kop. Paf fett klom naar de derde plaats met 25 punten. ANP door Alexander van Eenennaam BERGEN OP ZOOM - Bijna ging Epke Zonderland er giste ren in Bergen op Zoom krom van lopen. Een last aan medail les, vooral goud, hing om zijn nek. De pas 18-jarige Fries deed voor het eerst mee aan het Ne derlands kampioenschap voor senioren, maar domineerde het toernooi volledig. Hij won goud op de meerkamp en op de helft van de toestellen: brug, voltige en rek. Bovendien won hij nog eens tweemaal zilver. Het toernooi in Bergen op Zoom gaat de boeken in als het toer nooi van de toekomst. Naast Zonderland behaalde namelijk de andere eerstejaars senior, Jef frey Wammes (17), ook nog eens twee gouden medailles. Wam mes, die vanwege een recente breuk van een middenhands- beentje niet kon deelnemen aan de meerkamp, won twee van zijn twee onderdelen (vloer en sprong). Slechts aan een discipline moch ten de jonkies niet komen. Dat domein, de ringen, bleef in BRUSSEL - IOC-voorzitter Jac ques Rogge heeft het sportbe leid in Wallonië fel bekritiseerd. Volgens de Belg is het een vrese lijk signaal dat van de Belgische equipe voor Athene slechts vijf sporters uit dit deel van het land komen. „Ik hoop echt dat de ogen open gaan en dat ze hier in Wallonië echt iets aan gaan doen", zegt Rogge in een interview met de Franse, krant Le Soir. „Waar mogelijk moet Wallonië er alles aan doen het aantal deel nemers voor de Olympische Spe len in Athene nog uit te brei den." Tennisster Justine Henin-Hard- enne is de belangrijkste naam in de kleine selectie. Volgens Rogge moet er een meer professionele coachingstaf ko men binnen de sportbonden in Wallonië. ANP/AFP West-Brabant voor de achtste maal op rij in handen van Yuri van Gelder. Met 9,700 als einds- core was de Waalwijker weder om ongenaakbaar. De familie Zonderland stond echter in het middelpunt van de belangstelling. Drie 'Zonder landjes' verschenen aan de start. De zes medailles van Epke waren niet de enige. De ont troonde meerkampkampioen Herre (21) veroverde in totaal vier zilveren en twee bronzen medailles. Alleen Johan Zonder land (19) stond met lege handen. Het machtsvertoon van Epke kwam allerminst onverwacht. Vorig jaar al, toen hij en Wam mes de juniorentitels verdeel den, was hij beter dan de senio ren. Deels een kwestie van ta lent, deels ook van de aanpak die bondstrainers Rob Stout en Gerard Speerstra jaren geleden hebben ingezet. Zij richtten zich op de absolute top en eisten van hun turners dat de uitgangs waarden van de oefeningen rich ting de 10 moesten. De trainings methoden werden drastisch aan gepast. Blikvanger De aanpak werpt zijn vruchten af. Was Yuri van Gelder tot voor kort de blikvanger met vooral veel medailles in wereldbeker wedstrijden, inmiddels horen Wammes en Epke Zonderland er ook bij. Komend seizoen, be ginnend in september, gaan de ze drie turners namens Neder land de wereldbekerwedstrijden af. In augustus, bij de Olympi sche Spelen van Athene, staan de mannen nog aan de kant. Vier jaar later, in Peking, mag dat niet meer gebeuren. „Daar richt ik me vooral op", keek de grote winnaar Epke Zonderland zondag al vooruit. „Als het goed is, kan ik zonder problemen nog vier jaar tur nen." Hij had zaterdag bij de meerkamp toch nog wel wat ze nuwen gehad, bekende hij. „Ook ik wist dat iedereen mij als favoriet zag. In uitgangs waarde zit ik in totaal twee pun ten hoger dan Herre, de num mer twee. Ik voelde wel druk, want een fout is snel gemaakt. Gelukkig ging het perfect. Na vier toestellen wist ik het en kon ik verder rustig uitturnen." ANP foto Marcel Bieri/RTR Leopold van Asten maakte op de allerlaatste hindernis een foutje met VDL Groep Fleche Rouge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19