Blamerende nederlaag Duitsland Engeland haalt flink uit PZC 4 Koninklijke HFC° viert jubileum twee jaar te vroej Aad de Mos bondscoach Emiraten Collen blijft bij NAC Breda Overheidssteun profvoetbal fors gestegen Letland sluit af met gelijkspel Ai j Zwitser Johann Lonfat valt af Gelijkspel bij Quick Boys-HSC'2 Portugees Ferreira naar Chelsea Valencia ontslaat ook directeur Levante promoveert na 39 jaar ei inf Portugal wint heel makkelijk van Litouwen: 4-1 ABU DHABI - Aad de Mos is be noemd tot bondscoach van de Verenigde Arabische Emiraten. Dat meldt de website van het voetbalmaandblad Johan, waar van de Haagse trainer medewer ker is. De Mos is de opvolger van de Brit Roy Hodson, die on langs werd ontslagen. De Mos, die enkele maanden ge leden vertrok als trainer van Al Hilal in Saudi-Arabië, tekende voor een jaar. Na het afronden van de contractbesprekingen is hij meteen aan de slag gegaan. Als assistenten neemt De Mos oud-speler René Eijer mee en de Belg Jan van Winckel. De laat ste was zijn assistent bij Al Hi lal. De Mos moet VAE naar de eind ronde van het wereldkampioen schap in Duitsland loodsen in 2006. In de poule met Jemen, Thailand en Noord-Korea staat het team bovenaan met zeven punten uit drie duels. De win naar van de poule komt in een volgende groep terecht en de winnaar daarvan is direct ge plaatst voor het WK. Sinds 1990 deed de nationale ploeg niet meer mee aan een eindtoernooi om de wereldtitel. „Het is voor het eerst dat ik een functie als bondscoach heb", zegt De Mos op de website van Johan. „Ik ben erg vereerd met de aan stelling. Na mijn vertrek bij Al Hilal heb ik meteen gezegd dat ik terugwilde naar deze regio, omdat hier voetbaltoekomst ligt. Er is geld en dat wordt geïn vesteerd in opleiding en Wester se trainers." ANP ROTTERDAM - De Belg Pieter Collen speelt ook komend sei zoen bij NAC Breda. De 23-jarige verdediger wordt door Feyenoord nog een jaar ver huurd aan de Brabantse club, die bovendien een optie tot koop bedong. Collen kwam vo rig seizoen al voor de Breda- naars uit. ANP van onze sportredactie HILVERSUM - De overheids steun aan noodlijdende clubs in het betaalde voetbal is in de af gelopen anderhalf jaar explosief gestegen. Dat blijkt uit onder zoek van het KRO-televisiepro- gramma Netwerk. In 2003 en in de eerste helft van 2004 is ongeveer 150 miljoen eu ro naar het profvoetbal ge vloeid. Eind 2002 bleek uit on derzoek in opdracht van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken dat er vanaf 1992 omstreeks 255 miljoen euro van overheids wege in het betaalde voetbal was gestoken. Nederlandse gemeenten en pro vincies hebben derhalve in de laatste twaalf jaar ruim 405 mil joen euro steun verleend aan noodlijdende clubs in het be taald voetbal. Daarbij gaat het om giften, subsidies, leningen en bankgaranties. Om clubs aan geld te helpen, namen veel ge meenten ook stadions over. Hier mee was in de afgelopen jaren een bedrag van 85 miljoen euro gemoeid. „Betaald voetbal is gesubsidi eerd voetbal geworden", oor deelde oud-KNVB-bestuurder Martin van Rooijen gisteravond in Netwerk. Van Rooijen, die van 1989 tot 1993 voorzitter was van de sectie betaald voet bal en nu preses is van de atle- tiekunie (KNAU), vindt dat clubs hun financiële problemen ten onrechte op de belastingbe taler afwentelen. „Als de KNVB niet orde op za ken stelt, dan komt de zwarte Piet telkens bij de samenleving terecht." Van Rooijen neemt het de KNVB kwalijk dat de bond li centies blijft verstrekken aan clubs die er financieel een rom meltje van maken. Volgens hem nemen gemeenten ook grote risi co's met het overnemen van sta dions. „Ze zijn gevangenen van zichzelf als ze eenmaal beslui ten een omvallende club te red den via het stadion. Als die club vervolgens de huur niet meer kan betalen, dan kunnen ze geen kant meer op." Volgens de Belgische econoom Roel Bellens, die in eigen land betrokken was bij de sanering van het profvoetbal, heeft Ne derland te veel betaald voetbal clubs om een gezonde exploita tie mogelijk te maken. Hij denkt dat de helft van de huidige 37 clubs moet verdwijnen. ANP maandag 7 juni 2004 RIGA - Letland, de derde tegenstander van Oranje bij Europees voetbalkampioenschap in Portugal, heeft d fencampagne afgesloten met een gelijkspel. In Riga, de ploeg van bondscoach Starkovs gisteren tegen A beidzjan steken op 2-2. Acht minuten voor tijd voorin Zemlinskis een nederlaag voor de thuisploeg. Hij scoc uit een strafschop. Het eerste doelpunt van Letland kwam op naam van Verpakovskis. ANP :h ZURICH - De Zwitserse international Johann Lcr Ws heeft zich afgemeld voor het Europees kampioen» W voetbal in Portugal. De middenvelder van FC Sochaux 'Eral dervindt te veel last van een rugblessure. Tranquilloü P netta (19) van St. Gallen is zijn vervanger. ANP/RTR KATWIJK - In de strijd om de algehele amateurtitd ^en Nederland hebben Quick Boys en HSC'21 zaterdagfa eerste wedstrijd in Katwijk met 3-3 gelijkgespeeld. Quick Boys, zaterdagkampioen, kwam door Remco] °,n^ ken met 2-0 voor, maar zondagkampioen HSC ku sterk terug via treffers van Erwin Looms (2x) en De Fr Sepp: 2-3. Uiteindelijk kwam er geen winnaar, omdat nDe valler Bennie van Fruchten Quick Boys weer 1; bracht: 3-3. Beide ploegen moeten aanstaande zaterdag in de 1V_ in Haaksbergen bepalen wie de titel dit jaar wint. Atf- LISSABON - De Portugese international Paulo Fem verhuist met zijn coach Jose Mourinho mee naar het: gelse Chelsea. De voorzitter van Porto, Jorge Pinto daC £v! ta, verklaarde zaterdag voor de radiozender TSF dat: de verdediger de overstap naar de Londense voetbal: veR' maakt. Volgens de Engelse media zou er met de overg; TOn een bedrag van 20 miljoen euro zijn gemoeid. ANP/Rlover lanc VALENCIA - FC Valencia heeft vier dagen na het onn van trainer/coach Rafael Benitez ook technisch direct ^ra Jesus Garcia Pitarch de laan uitgestuurd. Het zijn opis kelijke besluiten, na een seizoen waarin de club de l<v Cup en de Spaanse titel won. De laatste maanden van spannende voetbalseizoen in Spanje leefden Benitez Pitarch op voét van oorlog met elkaar. Inmiddels oud-coach Claudio Ranieri, die onlangs door Chë werd ontslagen, aangesteld als nieuwe sterke manopte nisch gebied bij Valencia. ANP/AFP MADRID - De Spaanse voetbalclub Levante keert ns jaar afwezigheid terug op het hoogste niveau. Dep: verzekerde zich zaterdag van promotie naar de Pms Division door in een uitwedstrijd Xerez met 1-2 tes slaan. Levante, dat uit Valencia komt, heeft in'de 95-: ge clubhistorie slechts twee jaar in de hoogste klass speeld, van 1963 tot 1965. ANP/RTR door Fred Segaar HAARLEM - Juist nu Koninklij ke HFC zich vol overgave in de festiviteiten rond het 125-jarig jubileum stort, is er serieuze twijfel ontstaan over de oprich tingsdatum van de Haarlemse voetbalclub. Sporthistoricus Ni co van Horn uit Amsterdam zegt bewijzen te hebben dat de roemruchte vereniging niet op 15 september 1879, maar pas twee jaar later is opgericht. Van Horn heeft ontdekt dat op richter Pim Muiier van 1878 tot en met 1880 naar kostschool ging in het plaatsje Brammen bij Arnhem in Gelderland. Op 15 september was de vakantie afgelopen en kan hij dus nooit in Haarlem zijn geweest. Muiier heeft nooit melding gemaakt van zijn jaren in Gelderland. Volgens Van Horn om zijn rol bij het ontstaan van HFC te kun nen overdrijven. Kloppen de be vindingen, dan is Koninklijke HFC 'pas' 123 jaar oud en met het jubileum dus twee jaar te vroeg. Optimistisch Van Hom wordt in zijn bewerin gen ondersteund door de offi ciële Sportalmanak van 1890. De uitgave geeft 1 september 1881 als oprichtingsdatum. Ko ninklijke HFC zelf houdt 15 sep tember 1879 aan. „Dat lijkt me rijkelijk optimis tisch", aldus Van Horn, die heeft gepubliceerd in Sportwe reld, een tijdschrift voor de sportgeschiedenis. „Er hangt een spandoek bij de club dat spreekt van '125 jaar voetbal'. Dat moeten ze veranderen in '125 jaar rugby'. Dat werd in 1879 wél gespeeld." Eerste voetbal De twijfel over de juistheid van de oprichtingsdatum nam ver der toe nadat was gebleken dat de eerste voetbal die Muiier bij de kruidenierszaak van De Grayter aan de Leidsestraat in Amsterdam zou hebben ge kocht, niet eerder dan in 1883 kan zijn aangeschaft. In de ja ren daarvoor had het winkel pand op de kruising van de Leid sestraat en de Keizersgracht een andere bestemming, namelijk van de im- en exportzaak Sc j rens. Jurryt van der Vooren, een". ga-historicus, geeft hoog over de studie van Van Ha „Hij heeft niet verder gfi duurd op wat van Muiier I kend was, maar is een nieuw derzoek begonnen' w der Vooren. „Dat heeft to: merkelijke resultaten ge. HFC zal er niet blij mee: Van Hom moet de komende! jaar maar met een boog Haarlem heen rijden." Gegevens W HFC-archivaris Frits Dari zegt verrast te zijn door de pc catie van Van Hom. „Ea maanden geleden belde hij met de vraag of ik hem ver kon helpen met zijn studie" telt Darlang. „Dat konden we niet. Me Van Horn zei toen dat hij voldoende gegevens had meld om ermee naar burte komen. Heel opmerkelijk dï dit nu toch heeft gedaan." G: spn vier Aug Stefan Jansen vrijwel zeker naar Oostenrijl DEN BOSCH-Stefan Jtt sen speelt 'volgend seizor: hoogstwaarschijnlijk voor de Oostenrijkse voettó club SW Casino Bregenz. De spits die met 25 treffe een belangrijk aandeel ht in het kampioenschap Van FC Den Boch, hoopt gen in Düsseldorf zip] handtekening te zetten °"jwac der een tweejarig contra?- „Mondeling zijn we er uit", aldus Jansen, „du> verwacht niet dat erp pe iets tussen komt." Bregenz eindigde afgelo pen seizoen als vijfde Oostenrijkse competitief mag daarom Intertoto sp' len. Mocht Jansen alscö niet rondkomen met genz, dan heeft hij VW een Cypriotische club ad ter de hand. GPD iWf Hongarije van Lothar Matthaus wint met 2-0 door Peter van Duyl KAISERSLAUTERN - De EK- wedstrijd Nederland-Duitsland, toch met zoveel spanning tege moet gezien, ontaardt steeds meer in een ontmoeting tussen de lamme en de blinde. Oranje bakte er zaterdag niets van te gen Ierland, de Duitsers bla meerden zich gisteren met een verliespartij tegen het ernstig verzwakte Hongarije: 0-2. Het duel met Hongarije, de laat ste oefenwedstrijd van de Duit sers voor de kraker tegen Oran je, stond in het teken van het vijftigjarig jubileum van de eer ste Duitse wereldtitel. In 1954 pakte het toenmalige West- Duitsland het wereldgoud tegen de ongenaakbaar geachte Hon garen in een wedstrijd die bij on ze oosterburen bekend is gewor den als het Wonder van Bern. De Hongaren liepen bepaald niet warm voor het oefenpotje, want coach Lothar Matthaus kreeg de ene na de andere afzeg ging. Middenvelder Dennis Rósa wilde wel komen, maar moest zaterdag eerst nog even trouwen. Wat resteerde was wei nig meer dan een gelegenheids elftal. Te kijk gezet Hongarije leek dan ook de idea le laatste sparringpartner, maar het elftal' van Matthaus wenste geen moment mee te werken aan een Duits feestje. Sterker nog, vijf weken na de afgang in Roemenië (1-5) werden de Duit sers opnieuw te kijk gezet. Al na een minuut stond Sandor Torghelle (MTK Boedapest) oog in oog met Oliver Kahn, maar de aanvaller wachtte op zijn tweede grote kans om de score te openen. Toen de Duitsers na die achterstand werden gedwon gen naar voren te spelen, wer den alle zwaktes van het elftal pijnlijk duidelijk. Aanvallend zonder ideeën, verdedigend pijn lijk kwetsbaar. Hoe zwak Neder land zaterdag ook was, als het straks in Porto snel voor komt, is zelfs een grote uitslag niet on denkbaar. De Hongaren lieten het bij nóg een doelpunt, opnieuw van de gevaarlijke Torghelle, die na een halfuur een prachtige pass van spelmaker Gera voorbij Kahn stiftte. Negen dagen voor het duel met Nederland zit dus ook de techni sche staf van de Duitsers dik in de problemen. Bondscoach Rudi Voller zal zich ongetwijfeld war men aan de gedachte dat hij te gen Or-anje op de counter kan spelen en dat ook Nederland nog geen goede indruk maakt. Maar dan nog blijven er voldoen de kopzorgen over. Hoewel de verdediging alles be halve waterdicht lijkt en het middenveld zowel woensdag te gen Zwitserland als gisteren te gen Hongarije geen beste indruk maakte, liggen de meeste hoofd brekens toch voorin. In de op stelling is ruimte voor een twee- mansaanval, maar wie de posi ties moeten invullen is ook na gisteren nog altijd niet duide lijk. Kevin Kuranyi speelde woensdag tegen de Zwitsers flets als een laken, maar scoorde tweemaal en lijkt zijn plek ver diend te hebben. De aanvaller van VfB Stuttgart kreeg giste ren rast. Daardoor mochten Mi- roslav Klose en Fredie Bobic het samen voorin proberen, maar hun zwakke spel leidde alleen maar tot ontzetting op het ge zicht van Vóller. Na de onder breking kwam Thomas Brdaric turoZoo*} PORTUGAL (Hannover'96) Klose aflossen, maar ook hij kwam in het stuk nauwelijks voor. Het scorend vennogen van de Duitsers valt of staat met de vorm van Michael Ballack. De ster van Bayern Miinchen - er wordt druk gespeculeerd over een overgang naar Barcelona - staat te boek als spelbepaler, maar is veel meer de man die met loopacties voor het vijande lijke doel opduikt. Het pro bleem daarbij is, dat Ballack ei genlijk zichzelf moet bedienen, want goede passes bereiken hem zelden. Wayne Rooney staat op het punt zijn tweede treffer binnen te schieten tegen IJsland. foto Paul Ellis/AP van onze sportredactie MANCHESTER - Engeland heeft zaterdag in Manchester in een oefenwedstrijd voor het Eu ropees kampioenschap voetbal aan het zelfvertrouwen ge werkt. De ploeg van de Zweedse bondscoach Eriksson won met liefst 6-1 van IJsland. Vassell en Rooney scoorden beiden twee maal, Lampard en Bridge deden dat ieder één keer. Scheidsrechter in het treffen met de IJslanders was de Neder lander Wegereef. Heidar Hel- guson redde kort voor rust de eer met een tegendoelpunt. In de pauze wisselde Eriksson ne gen spelers, onder wie sterspeler Beckham. De speler van Real Madrid kreeg daardoor de moge lijkheid even naar het zieken huis te gaan om een cyste op de rug te laten verwijderen. De beide EK-gangers Denemar ken en Kroatië 'bevochten' el kaar viïendschappelijk in Ko penhagen. Kroatië was in cijfers uitgedrukt net iets sterker: 1-2. Sokota en Olie scoorden voor de bezoekei's, Sand deed hetzelfde voor de Denen. Bondscoach Mor ten Olsen was allerminst geluk kig met het Deense spel. „Voor rust was ons voetbal ons niveau onwaardig", foeterde de oud-coach van Ajax. „We zullen met het oog op het EK nog flink moeten verbeteren, zowel tech nisch als mentaal." Gastheer Portugal hoeft zich vooralsnog minder zorgen te ma ken. De ploeg won zaterdag in Setubal heel gemakkelijk van Li touwen (4-1). Couto, Pauleta, Nuno Gomes en Helder Postiga verzorgden de Portugese produc tie. Vencevicius scoorde tegen uit een strafschop. Allback Zweden behaalde in Stockholm een regelmatige zege op Polen: 3-1. Aanvaller Larsson zette de Zweden op voorsprong, waarna Jakobsson en oud-Heerenveen- speler Allback er 3-0 van maak ten. Gorawski maakte net voor het eind van de wedstrijd het Poolse doelpunt. Spanje koos vlak voor het EK voor een 'lekkere' oefenpartner door Andorra uit te nodigen voor een oefenwedstrijd. De Spanjaarden hadden weinig moeite met de voetbaldwerg: 4-0. Morientes, Bai'aja, Cesar en Valeron maakten de treffers voor de thuisploeg. ANP De Hongaarse spits Sandor Torghelle laat doelman Oliver Kahn kansloos. foto Bernd Weissbrod/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14