>zc Oranje zwalkend naar Portugal Bondscoach gaat nu maar gokken Ieren geven geen cent voor kansen Nederlands elftal vM idvocaat valt na verlies tegen Ieren terug op 4-3-3-systeem eurozoo*? Phillip Cocu tekent bij PSV Duitsers onderuit tegen Hongarije Gaudio winnaar Roland Garros PSV BI winnaar Super Cup Blessure van Seedorf lijkt mee te vallen a W WW.pzc.nl Lnail:redactie@ pzc.nl jstbus 31,4460 AA Goes Hvertentie-exploitatie: nord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. aandag 7 juni 2004 Lange Delft 109 - Middelburg 0118-650755 ^nr Marcel van der Kraan AMSTERDAM - Een week voor start van het Europees kam- oenschap in Portugal kan ondscoach Dick Advocaat op- euw beginnen. Hij moet in re- ordtijd iets opbouwen waar- ee hij niet voor gek zal staan .gen Duitsland op dinsdaga- ond 15 juni. Hoewel het hele ederlandse volk het geploeter an Oranje al zat is, zegt Advo- at niet in paniek te zijn. )e 'grote baas' van het Neder- mds elftal is er zelfs van over- jiigd dat er over acht dagen een rima optreden zal volgen. Ge leend van elke vorm van reali- it? Advocaat: „Het is terecht iedereen nu over ons heen fait. Dit was een hele slechte wedstrijd, ook voor mij heel te- eurstellepd. Maar ik ben er ze- kt van dat we er tegen Duits and weer zullen staan. En als it niet het geval is, mogen jul- enorme hoeveelheid problemen waarmee zij op de valreep wer den geconfronteerd. Op één punt zei Advocaat niet te zijn verrast. „Het 4-4-2-sys- teem gaat eruit. Tegen de Ieren hebben we de bevestiging gekre gen wat we binnen de techni sche staf al dachten. Met de ruit op het middenveld kunnen de spelers niet overweg. Ze krui pen allemaal naar elkaar toe, ik moet er gewoon vanaf stappen." Een beetje laat. Had hij dat al niet kunnen bedenken na het verlies tegen België? Die conclu sie, zo zei Advocaat, was toen nog niet helemaal getrokken. „Maar het blijkt dat we er niet doorheen komen als tegenstan ders als België en Ierland alle maal achter de bal blijven. Het loopt gewoon niet. En zulke ploegen komen we straks ook op het EK tegen. Daarom ga ik te rug naar een systeem waarmee iedereen vertrouwd is en dat bij alle spelers bekend is." )aarmee stelde de bondscoach uiterst kwetsbaar op voor ie periode die nu volgt. Wat ich zaterdagavond bij het laat- iste oefenpartijtje in de Amster- jdamse Arena afspeelde, tartte iet alleen het voorstellingsver logen van iedere voetbalsup- orter. Ook Advocaat en Van [anegem schrokken van de Advocaat en Van Hanegem lij ken tot op het allerlaatste mo ment een plaats te hebben wil len creëren voor Van Nistelrooij èn Kluivert samen. De hele we reld zag dat het niet kon, behal ve de bondscoach. „Ik ga nu defi nitief met één spits verder. Of dat Van Nistelrooij is? Dat ga ik nog niet zeggen." Toch gaf hij met de wissel van Kluivert in de rust al aan wie de voorkeur krijgt. De spits van Barcelona heeft al zijn krediet verspeeld bij het Nederlandse publiek en heeft zijn critici niet de mond kunnen snoeren. Fysieke problemen Advocaat: „De wisselwerking liep niet. Je kunt je afvragen: ligt dat aan de spitsen of aan de mensen die er omheen lopen? Van der Vaart liep steeds in de fuik, hij speelde veel te dicht bij Kluivert en Van Nistelrooij. Sneijder ging ook nog eens te veel centraal spelen, terwijl hij op de rechterkant controlerend moest spelen. Ach, je kunt nog meer namen noemen, maar er zijn eigenlijk weinig spelers over die wel goed hebben ge functioneerd." Maar behalve het mislukken van het model met de ruit, was de coach ook teleurgesteld over de fysieke problemen bij veel spelers. Advocaat probeerde een excuus aan te dragen voor het gebrek aan scherpte. „We heb ben heel hard getraind. Mis schien is er wel te zwaar ge traind. Spelers klagen over spierblessures, zelfs Davids had problemen. Dat zegt dan wel iets." De voorbereiding op het EK in Portugal is de slechtste aanloop geworden in de geschiedenis van Oranje bij een groot toer nooi. Morgen nemen Advocaat, Van Hanegem, Wouters en Van Lingen een aantal spelers apart met wie zij gaan praten over de belangrijkste tactische en voet- baltechnische zaken. Dat onder houd mag niet worden gezien als crisisberaad. „Dat gesprek was al gepland. De spelers wis ten daar voor het weekeinde al van." Daarbij zal hij gaan uitleg gen hoe de formatie (nog niet het elftal met de namen) eruit zal gaan zien tegen Duitsland. „We gaan duidelijk terug naar een systeem met vleugelspelers. Van der Meyde viel tegen de Ie ren toch weer redelijk in. Hij is van heel ver gekomen. Robben liet ik invallen, maar die blijkt toch weer problemen te hebben met zijn hamstrings. Hij lag na de wedstrijd lang op de massage tafel. Maar als hij niet kan spe len, wordt Overmars de eerste optie op links." Phillip Cocu zal daarbij als aan voerder ongetwijfeld zijn zegje doen. Cocu wilde er dit weekein de niet te veel op vooruit lopen, maar uiteindelijk liet hij zijn voorkeur overduidelijk blijken. „Met mensen op de zijkanten is het in veel opzichten toch mak kelijker spelen", zei de aanvoer der. „Er komt wat meer ruimte en ook in verdedigend opzicht is het veel duidelijker wie de backs van de tegenstanders moet afstoppen. Je zag tegen Ier land in elk geval dat we met twee centrale aanvallers voorin nauwelijks een kans afdwon gen. Voor de centrum verdedi gers van de Ieren was het in de eerste helft makkelijk af te stop pen." GPD Nederland - Ierland 0-1 (0-1). 45. Keane 0-1. Scheidsrechter: Dean. Aantal toeschouwers: 42.000. Nederland: Van der Sar; Reiziger (46. Heitinga), Stam. Bouma (84. Van Hooijdonk) en Van Bronck- horst; Sneijder (46. Seedorf, 63. Bosvelt), Cocu, Van der Vaart en Davids (66. Robben); Kluivert (46. Van der Meyde) en Van Nistelrooij (66. Makaay). Ierland: GivenFinnan, Cunning ham, O'Brien en Maybury; Bar rett, Holland, Quinn en Reid (88. Doyle); Keane en Morrison (83. Lee). EINDHOVEN - PSV heeft gisteren overeenstemming be reikt met Phillip Cocu over een contract dat hem de ko mende twee jaar aan de Eindhovense club bindt. Cocu, die morgen met het Nederlands elftal naar het EK in Por tugal afreist, wordt vanmiddag tijdens een persconferen tie gepresenteerd. De aanvoerder van Oranje kan transfer vrij vertrekken bij zijn huidige werkgever FC Barcelona. De 33-jarige middenvelder geeft de voorkeur aan PSV bo ven een contract bij Tottenham Hotspur. Cocu is de twee de grote aankoop voor komend seizoen. Eerder legde PSV al verdediger Alex vast. Ook de jonge Australische doel man Nathan Coe is gecontracteerd. Nieuwe aankopen zijn aanstaande. Als alternatief voor Mateja Kezman staat Gerald Sibon van SC Heerenveen hoog op het verlanglijstje. Ook heeft trainer Guus Hid- dink zijn oog laten vallen op doelman Jerzy Dudek (Liver pool) en middenvelder Csaba Feher van NAC. GPD KAISERSLAUTERN - Rudi Voller heeft dit weekeinde niet alleen Oranje zien verliezen van Ierland, maar ook zijn eigen Mannschaft in de generale repetitie tegen Hon garije. De oefenwedstrijd in Kaiserslautem eindigde gis teravond, negen dagen voor de EK-opening tegen Neder land, in 0-2. De treffers kwamen voor rust op naam van Sandor Torghelle. ANP pagina 14 Blamerende nederlaag Duitsland PARIJS - De ongeplaatste Argentijn Gaston Gaudio heeft gisteravond op Roland Garros in Parijs de finale van het enkelspel van de Open Franse tenniskampioenschappen gewonnen. Hij versloeg in vijf sets zijn als derde geplaats te landgenoot Guillermo Coria: 0-6 3-6 6-4 6-1 8-6. Bij de vrouwen was de finale zaterdag heel wat minder spannend. De Russische Anastasia Myskina versloeg haar landgenote en vriendin Elena Dementieva heel simpel met 6-1 6-2. ANP pagina 15 Gaudio wint krankzinnige finale TERNEUZEN - De B-junioren van PSV waren zaterdag in de strijd om de Super Cup te sterk voor de leeftijdgeno ten van Ajax. In de laatste wedstrijd van de Shell Jeugd voetbaldag op de velden van Terneuzense Boys wonnen de Eindhovenaren met 4-0. pagina 20 Toetje van een mooie voetbaldag AMSTERDAM - De blessure van Clarence Seedorf lijkt mee te vallen. De middenvelder (speelde zaterdag als invaller am per vijftien minuten mee tegen Ierland en stapte toen van het veld af. Seedorf had iets voelen knap- ipen en vreesde een hamstring- Iblessure. Er werd kort na de Wedstrijd een mri-scan ge- maakt, maar daarop kon geen beschadiging worden vastge steld. Vandaag wordt voor de ze kerheid een tweede scan ge- Imaakt. Ook bij Arjen Robben ferd gevreesd voor een (her- ieuwde) kwetsuur aan de ham- ing. De aanvaller had meteen Ina de wedstrijd last en vreesde jdat de blessure weer terug was. |Na een massage was de pijn ech- jter al snel weer weg. GPD De Ierse middenvelder Graham Barrett voorkomt dat Arjen Robben een voorzet kan geven. foto Paul Vreeker/RTR Dick Advocaat zei steeds: „Nee, echt trainen kun je niet als je de groep maar een paar dagen bij el kaar hebt, maar straks, in de aan loop naar het EK is er tijd om din gen in te slijpen." Dat dingen ins lijpen is tot op heden nog niet erg gelukt, is de vaststelling. Het is nog erger: Advocaat zelf vreest in eens dat er vorige week te hard is getraind. Hoe is het mogelijk, met al die moderne technieken die exact aangeven hoe het is gesteld met conditie en weerbaarheid van spelers. door Henri van der Steen AMSTERDAM - Ook de drie weken du- jrende aanloop naar het Europees kam pioenschap is dus niet benut om vastig heid en vertrouwen te trainen. Deze week volgen nog enkele serieuze trai- jnmgen, tegen het weekeinde zal het al weer aankomen op rusten en doseren. Het enige dat dus voorlopig is ingesle pen is de conclusie dat Oranje maar het beste 4-3-3 kan spelen. Het goede peuws dat daarbij hoort, is dat Advo caat dus eindelijk af is van het waan idee dat Van Nistelrooij en Kluivert daast elkaar in de spits moeten. jhiJ gaat kiezen, in eerste instantie voor I an Nistelrooij. Dat is mooi voor de jdudvoor van Manchester United, maar ook gevaarlijk. Een slechte wedstrijd te gen de Duitsers en een tegenvallende score en Van Nistelrooij kan alweer ge zien zijn, ten faveure van Kluivert. Dat scenario is niet ondenkbaar, omdat Van Nistelrooij het momenteel niet heeft in Oranje. Hij is niet de enige en dat is geen compliment voor Advocaat, die zaterdag evenwel vroeg de zaag nog even in de schuur te laten; als er tegen de Duitsers net zo beroerd wordt ge voetbald, mogen er spaanders vallen. Intussen heeft Advocaat er met zijn langdurige politiek van niet-kiezen voor gezorgd dat Oranje bestaat uit vormlozen en twijfelaars. Het systeem staat nu vast - voor zolang het duurt na tuurlijk - het elftal niet. Van Nistel rooij zou al lang - op basis van harde uitspraken van zijn coach - de heerlijke zekerheid moeten hebben dat hij de eer- Zoals bij de schitterende goal. Keane ging er vandoor, Stam wachtte af en liep terug, hulpspits Morrison trok weg om ruimte te maken, linkshalf Reid maakte een fantastische loopactie voor Stam langs, Bouma meetrekkend en Keane de ruimte gevend in schietposi tie te komen. Stam werd kinderlijk ge piepeld, het schot van Keane was on houdbaar, maar de loopactie van Reid deed 't hem. Dit soort dingen zijn alom ingeslepen, behalve bij Oranje. Vorige week zat Advocaat op de tribu ne bij Zwitserland-Duitsland. Hij zal er een goed gevoel aan hebben overge houden, de tactiek voor de kraker in Porto leek een fluitje van een cent; Rob ben op links om de aanvallende back analyse ste spits is, maar hij heeft niet meer dan een soort gevoel dat hij in elk geval mag beginnen. Zeker zo erg is het dat Oranje voetbalt als los zand en geen speldiscipline ver toont. Davids was zaterdag wel het meest stuitende voorbeeld van een spe ler die zich niet aan zijn taken en beper kingen houdt. Dat is trouwens wel een ding dat er bij Oranje is ingeslepen: ge woon je eigen wedstrijd spelen. De Ieren lieten zaterdag zien wat het oplevert, als er dingen zijn ingeslepen. Bondscoach Dick Advocaat, met rechts zijn assistent Willem van Hanegem, staart voor zich uit na de 1-0-nederlaag tegen Ierland. foto Ed Oudenaarden/ANP Friedrich bezig te houden, Van Nistel rooij in de spits, Bouma én Stam in de dekking op de twee Duitse spitsen (Ku- ranyi en Klose of Bobic) en een vrije rechterkant, want op links hebben de Duitsers een jonge, rechtsbenige back, Lahm. Sterker: Duitsland heeft geen en kele linkspoot in de basis staan. Een open rechterkant geeft Advocaat de op tie Ballack mandekking te geven (Bos velt?) of - behoudend - Cocu achter Stam en Bouma te zetten. Deze theorie kan waarschijnlijk de vuilnisbak in, al was het maar omdat Robben toch weer een onzekere factor is. Het ergste is dat de Duitsers traag spelen in de opbouw en Oranje dus pressie zou moeten spe len. Durft Advocaat dat? Kan Oranje dat? Morgen gaat de bondscoach met 'twee, drie spelers' aan tafel om de speelwijze door te nemen. Dat zullen vermoedelijk Cocu, Davids en Van Nistelrooij zijn. Heeft het trainingskamp in Zwitser land dan helemaal niks opgeleverd? Ja wel, het woord 'penalty' is gevallen. Dat wil zeggen: Advocaat heeft aange geven dat er over penalty's nog gespro ken gaat worden in Portugal. Nu maar hopen dat Oranje überhaupt door de eerste ronde komt en aldus in de situa tie kan komen dat er nog eens een straf- schoppenserie volgt. Advocaat vindt een strafschoppenserie een loterij. Zo als hij tot nu toe coacht, wordt het hele EK voor Oranje een loterij. Om te be ginnen met het gokken op een plotse 4-3-3 renaissance tegen Duitsland. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Op de Britse ei landen wordt naar hartelust ge gokt. Ook de voormalige Ierse in ternationals Ray Houghton en John Aldridge zijn er niet vies van. Alleen geven ze, letterlijk, geen cent voor de kansen van Oranje op het EK in Portugal. „Dat lijkt ons zinloos." Hougthon en Aldridge, voorma lige topspelers van onder meer Liverpool en met Ierland actief op de WK's van 1990 en 1994, keken zaterdagavond hun ogen uit. Van pure verbazing. Ze be grepen niets van het gespartel van Oranje in de Arena. „En Ierland speelde ook nog eens met een reserve-elftal", zei Houghton, die als analyticus voor de Ierse televisie in de Are na was. „Nederland was onge looflijk 'poor'. Maar wat me het meest verbaasde was de onher kenbaarheid. Zo voetballen Ne derlanders toch niet. Ik wist niet wat ik zag." Aldridge, als co-commentator actief bij de En gelse tv-zender Channel 5, wist niet waar hij de vinger op de ze re plek moest leggen. „In alle li nies was het bedroevend. Als Reiziger en Van Bronckhorst als middenvelders" speelden, kwa men Stam en Bouma meteen in de problemen. Geen snelheid, geen communicatie. A dramatic duo." Houghton: „Heb je Van der Vaart gezien? Ik niet. En kun je mij alsjeblieft uitleggen wat de rol is van Cocu. Hij kreeg de bal ingespeeld, maar wat deed-ie er vervolgens mee. Niets goeds in elk geval." Houghton en Aldridge hielden Van Nistelrooij en Kluivert bui ten schot. „Spitsen zijn en blij ven afhankelijk van toevoer. Het enige wat me wel verbaasde is dat Van Nistelrooij als een soort rechtsbuiten speelde. Dan gebruik je hem verkeerd." Over de kansen van het Neder lands elftal in Portugal waren de twee unaniem. „Het wordt niets. Tenzij de herkenbaarheid terugkeert, dus met vleugelspit sen." GPD .n Robbie Keane viert zijn doelpunt tegen het Nederlands elftal. Paul Vreeker/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13