Zeeland richt blik op Tobago Bemoeienis met Tobago was kort Meerderheid Staten wil meer Molukse verplegers opleiden Poolbiljartclub smoes voor verkoop joints Maritiem museum wil uitwisseling met voormalige kolonie Goes krijgt in oktober logeerhuis voor gehandicapten 15 Vrouw uit Westerschelde gered Gestrande tanker vlotgetrokken Vaarverbod voor dronken kapitein Festival Ellewoutsdijk gratis HnnrRinus Antonisse VLISSINGEN - „Op Tobago zijn nauwelijks meer resten van het verblijf van Zeeuwen te vin den. In het nieuwe museum in het fort van Scarborough is een zaaltje ingericht met verwijzin gen naar Zeeland. We willen kij ken of we als maritiem museum een uitwisseling tot stand kun nen brengen met Tobago." Directeur Wilbert Weber van het Zeeuws maritiem museum in Vlissingen vindt het een goe de zaak dat Zeeland de histori sche banden met het kleine Cari bische eiland, dat korte tijd pri- vé-bezit was van reder-koop man Cornelis Lampsins, gaat aanhalen. De manifestatie 'A Salute to Friendship' die van 9 tot 14 juni wordt gehouden in het kader van het 350-jarig bestaan van hoofdplaats Scarborough» (ooit Nieuw-Vlissingen en Lampsins- burg genaamd), ziet Weber als een mooi vertrekpunt. Hij be schouwt de Zeeuwse bemoeienis sen met Tobago als een voor beeld van de vele tochten die destijds naar de West-Indies zijn ondernomen. Dat mag best meer worden uitgediept en ge koesterd. „Juist omdat de gang van zaken op Tobago zo afwijkt van het traditionele kolonialisme. Op een eiland als Curagao is het heel anders verlopen, neem al leen al de slavernij. Dat was in het begin op Tobago niet aan de orde, terwijl Curagao echt een overslagplaats van slaven was", stelt Weber. „Het vasthouden van Tobago is mislukt, met ande re eilanden in de Cariben is dat beter gegaan. Als je de geschie denissen vergelijkt, kun je con clusies trekken." Nazaten Weber acht de kans dat er nu nog nazaten van de Vlissingse kolonisten op Tobago rondlopen erg klein. „De nederzetting is af gebrand, de mensen zijn gedood of gevlucht. Misschien kun je op een begraafplaats nog stenen vinden." Hij noemt het zinvol GOES - Het wordt voor gehandi capten steeds gemakkelijker een logeeradresje in de provincie te vinden. In oktober begint de Stichting Philadelphia Zorg een logeerhuis in Goes voor mensen met een verstandelijke handi cap. Ook de Stichting Zuidwes ter wil een logeerproject in Zee land beginnen. Philadelphia Zorg heeft al vijf jaar een logeerhuis in Middel burg. Het huis biedt plaats aan negen personen, die worden be geleid door deskundigen. De lo gees kunnen een weekend blij ven. een midweek, een hele week, een dag of een dag en een nacht. De begeleiders proberen de gehandicapten zoveel moge lijk zelfstandig te laten functio neren. Ook de Stichting Zuidwester wil logeerprojecten opzetten in de provincie. Ze biedt al langer logeeradressen aan in Breda en Zuid-Holland. W. Rijvers: „De logeerhuizen zijn bedoeld voor kinderen in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (awbz). Op deze manier willen we de ge zinnen een tijdje ontlasten, zo dat ze bijvoorbeeld wat meer aandacht kunnen schenken aan de andere kinderen. Maar ook voor de gehandicapte kinderen zelf is het natuurlijk heel erg leuk: zo komen ze in contact met andere kinderen." Behalve logeerprojecten begint Zuidwester met thuisondersteu- mng en naschoolse opvang van gehandicapte kinderen in Zee land. na te gaan wat Tobago en Zee land voor elkaar kunnen beteke nen. „En als je niks tot stand kunt brengen, moet je het laten zitten." Wat commissaris van de konin gin Wim van Gelder betreft, komt er wel degelijk een nauwe re band tot stand. Hij gaat daar tijdens de vriendschapsmanifes tatie in Scarborough stekken voor steken. De commissaris ziet twee historisch gevoede aan knopingspunten: water en de Zeeuwse betrokkenheid bij de activiteiten van de West-Indi sche Compagnie. „Waarom wa ren de Zeeuwen in Tobago geïn teresseerd? Aanleiding was het zoeken naar drinkwater en het was ook gewoon de Spanjaar den bestrijden." Met het oog op zijn bezoek aan Tobago heeft Van Gelder zich verdiept in de roerige geschiede nis, ruim drieënhalve eeuw gele den. „Voor het Zeeuwse gewin zijn in de korte periode dat Tobago Zeeuws gebied genoemd kon worden, honderden mensen op geofferd. De Zeeuwse kolonis ten, vermoedelijk uit de laagste klassen van de samenleving, gin gen ten onder aan ziekte en strijd. Na afloop van krijgshan delingen vond vervolgens een ge dwongen verscheping plaats naar een van de andere Caribi sche eilanden, waar men als wit te slaven te werk werd gesteld op Engelse of Franse planta ges." De commissaris zegt onder de in druk te zijn van het gebrek aan achting voor mensenlevens. „Zeshonderd mensen uit Vlissin gen en omgeving werden als het ware gedeporteerd naar Toba go." Hij hoopt dat de contacten die hij tijdens zijn bezoek op doet, ertoe leiden dat meer infor matie over het wel en wee van de Zeeuwen op het eiland be schikbaar komt. Net als mu seumdirecteur Weber be schouwt Van Gelder het als een goede zaak dat er een (culturele) uitwisseling op gang kan ko men. door Maurits Sep MIDDELBURG - Een meerder heid van PvdA, CDA en VVD in Provinciale Staten wil ruim 100.000 euro uittrekken om acht tien Molukse verpleegkundigen van Ambon in Zeeland op te lei den. De fracties zullen daarvoor een initiatiefvoorstel indienen in de Statenvergadering van 18 juni. In februari van dit jaar is het eerste verpleegkundigenproject afgesloten. Dat heeft twee jaar geduurd. In augustus wordt een nieuwe groep venvacht. Na een cursus Nederlands in Jakarta worden zij in Zeeland opgeleid door het ROC. Zij lopen stage bij diverse zorginstellingen. Na twee jaar keren ze terug naar de Molukken, waar ze hun in Ne derland vergaarde kennis in de praktijk kunnen brengen. Aan het project kunnen maxi maal 22 Ambonezen meedoen. De gemeenten Vlissingen (3) en Veere (1) vergoeden de kosten voor vier van hen. De provincie moet de kosten voor de andere achttien betalen, vinden PvdA. CDA en WD. \,Het is een heel waardevol pro- door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 40-jarige inwoner van Axel en een 39-jari- ge man uit Kapellebrug dachten een dekmantel te hebben voor de verkoop van softdrugs. „Wfc zijn bestuurders van-een poolbil jartvereniging, waarvan de le den hun contributie met een joint betalen", vertelden de ver dachten gisteren in Middelburg. Officier van Justitie G. Ooster- veld was ervan overtuigd dat het duo het strenge koffieshop- beleid met de schijnconstructie had willen omzeilen. „Een leuk verhaal, maar er klopt helemaal niets van. De politie heeft men sen opgevangen die in het café verdovende middelen hadden ge kocht. Ze hebben niets gezegd ject", vindt PvdA'er E. Hage- man, die het initiatief heeft ge nomen voor het voorstel. „Het mes snijdt aan twee kanten. Het is een goede vorm van ontwikke lingssamenwerking op de Mo lukken, en het is een investering in de Zeeuwse gemeenschap, Want het helpt de werkdruk in de zorg te verminderen en Zee land heeft een speciale band met de Molukken, want hier wo nen veel Molukse gezinnen." Hageman stelde vorig jaar mei al voor om meer geld voor ont wikkelingshulp aan de Moluk ken te geven via het verpleeg kundigenproject. Omdat de pro vincie in juni het nog beschikba re geld voor de begroting van 2005 gaat verdelen (7,7 miljoen euro), dient hij nu een voorstel in om achttien Molukse verple gers aan het project mee te laten doen. Daar is 104.400 euro voor nodig. De PvdA weet zich op voorhand al verzekerd van de steun van de coalitiepartners CDA en WD. „Je doet iets concreets met dat geld", verklaart CDA'er F. Babijn. „Je geeft geen geld maar leidt mensen op. Het is dus een goede vorm van ontwik kelingssamenwerking. over een vereniging van poolbil- jarters." De officier eiste tegen de 39-jari- ge verdachte vier maanden ge vangenisstraf, omdat de man zich voortdurend schuldig maakt aan opiumdelicten. Dé Axelaar hoorde 240 uur werk straf tegen zich eisen, plus dui zend euro boete voor het ontbre-l ken van een horecavergunning; Politierechter B. Doorewaard; Boekhout oordeelde milder. Hij; hield het voor beide mannen op een werkstraf van 240 uur en be-1 paalde dat ze geen 96.000 eurd drugswinst hoeven terug te beta-; len, maar elk 2400 euro. De politie deed 16 juli en 12 no-; 'vember invallen in het drugsca-! fé aan de Gentsevaartstraat. Er werd meer softdrugs aangetrof fen dan is toegestaan. zaterdag 5 juni 2004 .DxBay en t JVrt Njevw Yussingen op t Dylan dt Tabago. Een kaart die destijds voor de gebroeders Lampsins werd gemaakt van Tobago, met de Lampsinsbaai en Nieuw-Vlissingen. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De Zeeuwse betrokken heid bij het Caribische eiland Tobago is kort maar hevig. Voor het eerst verken nen schepen de kust in 1627. Al te vrien delijk worden de zeelui, die graag vers drinkwater willen innemen, niet ontvan gen door de inheemse indianen. Het vormt geen beletsel om één jaar la ter een schip onder kapitein Geleyn van Stapels met een paar honderd Vlis- singers naar Tobago te sturen. Op dracht: sticht een kolonie. Het is ook het jaar waarin Piet Hein nabij Cuba de Spaanse zilvervloot verovert. De Republiek der Zeven Verenigde Ne derlanden is volop verwikkeld in de Tachtigjarige Oorlog en het planten van de driekleur op een Spaans eiland is een mooie daad. De Nederlanders zijn trouwens toch erg actief in West-Indië, mede doorde oprichting van de West-Indische Compagnie (WIC) in 1621. Macht uitoefenen in dit gebied betekent ook slagen toebrengen aan de Spanjaarden, die de opbreng sten van hun kolonieën hard nodig heb ben voor het betalen van de oorlog te gen de lage landen. De Moor De expeditie van Van Stapels gebeurt op initiatief van de. Vlissingse burge meester Jan de Moor, die net als andere vooraanstaande Zeeuwen nauwe ban den heeft met de WIC. Tobago wordt Nieuw-Walcheren; het is qua grootte vergelijkbaar met het Zeeuwse eiland, thuisbasis van de kolonisten (die de meesten nooit meer terug zien). De Vlis singse gelukzoekers worden al snel ver dreven door de vijandige indianen, die gesteund worden door de Spanjolen. Met Engelse hulp kan Nieuw- Walche ren in 1633 heroverd worden, maar niet voor lang. Al in 1637 wordt de kolonie aan de zuidkust, op de plaats van het huidige Scarborough, verwoest door een expeditieleger, dat vanuit Venezue la oprukt. Tobago is voor Zeeland even buiten beeld. De hertog van Koerland - heerser over een rijkje aan de Golf van Riga - wil ook wel eens een kolonie en vestigt zich in 1642 aan de noordkant van Tobago. Hij doet in samenwerking met Amster damse kooplieden in 1650 een mislukte poging het hele eiland te bezetten en on derneemt in 1654 op eigen houtje een nieuwe expeditie. Patronaatskolonie In dat jaar richten de Zeeuwen zich ook weer op Nieuw-Walcheren. De re ders-kooplieden gebroeders Adriaan en Cornelis Lampsins uit Vlissingen stu ren een schip met nieuwe emigranten, die versterking krijgen van kolonisten van Sint-Eustatius en Guyana. Ze stich ten, weer aan de zuidkust, Nieuw-Vlis singen. De gebroeders Lampsins mogen van de bewindvoerders van de WIC een zoge naamde patronaatskolonie stichten, on der een door hen aangestelde comman deur. De Koerlanders worden in 1658 door de Zeeuwen verdreven. Cornelis Lampsins krijgt Nieuw-Walcheren in particulier bezit. De handige ondernemer heeftmet de Franse Zonnekoning nog een rekening te vereffenen: als terugbetaling voor een lening! vraagt hij Lodewijk XIV zijn positie op Tobago tegenover de bui tenwereld te versterken. Die ziet zo'n goedkope oplossing wel zitten en ver leent Lampsins een adelsbrief. Cornelis mag zich voortaan baron van Tobago noemen en het eiland is ineens een Franse baronie, ook al heeft de ko ning op Nieuw-Walcheren geen fluit te vertellen. Er wonen dan 1000 tot 1500 kolonisten. Britten Na de Opstand tegen Spanje krijgt de Republiek der Zeven Verenigde Neder landen het herhaaldelijk aan de stok met de eveneens koloniale en handels macht nastrevende Britten. Tijdens de Tweede Engelse oorlog is Tobago in 1665 strijdtoneel. De Engelsen plunderen en verwoesten flink; de Zeeuwse kolonisten worden ge dood of vluchten. Een eskader van de Republiek onder aanvoering van de Zeeuwse commandeur Abraham Crijns- sen (drie fregatten en vier kleinere sche pen) stelt in 1667 orde op zaken in de West. Na eerst Suriname en Berbice te hebben heroverd, bevrijdt hij ook Toba go. Bij de Vrede van Breda in 1667 wordt Tobago erkend als Nederlands gebied. Herbouw van fort en de nederzetting vinden plaats. De baron van Tobago geeft er zijn eigen naam aan: Lampsins- burg. Het nationale rampjaar 1672 (de Repu bliek radeloos, reddeloos, redeloos) reikt tot op Tobago. De Derde Engelse oorlog wordt gevoerd en lord Wü- loughby bezet het eiland. De kolonisten zijn het beu en verlaten het eiland; al leen indianen en slaven blijven. Bij de Vrede van Westminster (1674) komt To bago weer onder Nederlands gezag. Hoewel, ook de Fransen maken aan spraak. De erfgenamen van Lampsins zien de bui hangen. Ze verkopen het ei land in 1676 ijlings voor 36.000 gulden aan de Staten van Holland en West-Friesland, die het onder de vlag van de admiraliteit van Amsterdam brengen. Een vloot onder Jacob Binckes verjaagt aanvankelijk met succes de Fransen, maar een sterke Franse zeemacht, aan gevoerd door Jean d'Estrées, verwoest Binckes' dertien schepen. Een aantal er van ligt op de bodem van de baai van Scarborough. Het betekent in 1677 ook de vernietiging van Lampsinsburg en het is tegelijk het definitieve einde van de Nederlandse (Zeeuwse) bemoeienis sen met Tobago. Bij de Vrede van Nijmegen (1678) wordt het eiland formeel afgestaan aan Frankrijk. Tegen het zere been van de Britten die er ook aanspraak op maken. In 1803 komt aan het gesteggel een eind: Tobago wordt Engels bezit, in 1889 samengevoegd met het veel grote re buureiland tot de kolonie Trinidad en Tobago. Welvarend In 1958 volgt onafhankelijkheid als on derdeel van de Westindische Federatie. Die is een kort leven beschoren; in 1962 is de onafhankelijke natie Trinidad en Tobago een feit. Een welvarend land, vooral te danken aan de winning van olie en aardgas en groeiend toerisme. Het is een Caribisch paradijs; geen won der dat wijlen Boudewijn Büch de Zeeuwen enkele malen heeft verweten dat zij het droomeiland Tobago te ge makkelijk hebben losgelaten. f'H SPMN&HZ zoMertxeexywi. - H'JNZZH HHET KLtfgm?'NHA.VO WHHT lCL SfWH/MS Oe tWMF w«T tKZ&SxZey IvOU HYPOTHETISCH Hxruueujlc, AM*? S7S^ f IK ZAL XM6T VEfWeWMCT MoSeiil/tsr' 9 JIjeNIKZouQeN <M2£&gUlU)FTé€fLMP/-/e&*:+j OKTfUJN&FM (KlAP TTfUrJ/tT \j/AAf^Um dp I5JUHf»w weDie v&Per. Pti$ Of>$T£iUH6W, thlWJ£TlO//WeT, UnEMEÜJK M&AT6 iaypaSM TERNEUZEN - De waterpolitie heeft gisterochtend op de Westerschelde een vrouw uit het water gered die kort daarvoor vanaf een binnenschip overboord was gevallen] Het slachtoffer is opgenomen op de intensive care-afde-I ling van het ziekenhuis in Terneuzen en verkeert inmid dels buiten levensgevaar. De bemanning van het politievaartuig hoorde rond half zeven over de marifoon dat een vrouw in de hoofdvaar geul te water was geraakt. De patrouilleboot was slechts driehonderd meter van de plaats van het ongeval verwij derd en zag bij aankomst het slachtoffer in het water drij ven. Een van de waterpolitiemensen sprong onmiddellijk in het water en hield de vrouw boven water. Ze werd even later aan boord van een bijboot genomen die vanaf de po- litieboot te water was gelaten. Het politievaartuig voer daarna zo snel mogelijk naar Terneuzen, waar de vrouw aan wal werd overgedragen aan ambulancepersoneel. De toedracht van het ongeval is nog niet bekend. De waterpo-; litie stelt nader onderzoek in. BORSSELE - Bergers van Multraship en de URS hebberj in de nacht van donderdag op vrijdag de gestrande Pana-« mese tanker Sea Splendor vlotgetrokken. De tanker liep donderdagavond vast op een zandbank bij de Everingeri op de Westerschelde, ten zuiden van Borssele. Het schip; dat vaart onder de Panamese vlag, raakte in een ankerge- bied op drift en dreef toen op de zandbank, net toen het tij was gaan zakken. Vier sleepboten hebben het schip rond 0.45 uur vlotge trokken. Volgens een woordvoerder van het Schelde Coör-j dinatie Centrum heeft het schip geen schade opgelopen; De tanker was geladen met 29.000 ton gasolie. TERNEUZEN - De. waterpolitie heeft gisterochtend eerj dronken kapitein van een bunkerboot die over de Wester-j schelde voer een vaarverbod van vier uur opgelegd. De man kreeg ook een boete. Rond vier uur kwam bij de poli-I tie de melding binnen dat de bunkerboot vreemde caprio-i len uithaalde. Toen de patrouilleboot van de waterpolitie ter plekke ver-; scheen, ging het bunkerschip net voor anker. Aan boord liet de politie de complete bemanning blazen; het bleek dat ze allemaal te veel alcohol op hadden. De veertigjari-r ge schipper moest mee naar de wal voor een tweede blaastest. Die wees uit, dat de kapitein 1,3 promille alco hol in zijn bloed had, een half promille meer dan de 0,£S die is toegestaan voor het waterverkeer. ELLEWOUTSDIJK - Het groepje dat zich Helden van de Schelde noemt en op 11 en 12 juni een festival organiseert in het Fort van Ellewoutsdijk krijgt veel financiële bijval. Een subsidie van de gemeente was al binnen, maar nu mél den ook andere sponsoren zich: „Er is zoveel geld binnen gestroomd, dat het festival gratis toegankelijk is. We wa ren eerst van plan om 's avonds 17,50 euro entree te hef fen, maar dat hoeft dus niet meer", vertelt C. Wattel. De bijdragen komen niet alleen om bedrijven: ook.particulie-; ren hebben een duit in het zakje gedaan. cor de jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 75