Samenwerking scholen met Cios PZC PZC Een welkomstbalie op stand Bij België of niet is pietluttige vraag Belastingen in Terneuzen stijgen licht Grote schoonmaak carnavalskerkhof in voorbereiding 1 3 De Rede in Terneuzen maakt afspraken met Goese sportopleiding Stanleymes Open dag op basisschool Gratis granieten blad bij aankoop van een SieMatic keuken. PLIEGER SieMatic Kraam duurder op zaterdagmarkt Minder patrijzén in regio Rijverbod van anderhalf jaar Gezamenlijk bodemonderzoek STEMGROENLINKS.NL^ 0 t! zaterdag 5 juni 2004 HnorConny van Gremberghe TERNEUZEN - De onroerend- zaakbelasting in Terneuzen mag dan volgend jaar slechts met een trendmatige drie procent verhoogd worden, de verhoging van de tarieven voor afvalstof fenheffing pakt bijna een keer zo hoog uit. Om de inzameling van het huis- houdelijk afval kostendekkend te maken gaan de tarieven voor een eenpersoonshuishouden vol gend jaar omhoog van 195,60 eu ro naar 206,55 euro. Voor meer- persoonshuishoudens komt de verhoging uit op 252,10 per jaar, bijna 23 euro meer dan dit jaar. Ook voor de komende ja ren rekent het dagelijks bestuur van Terneuzen op een jaarlijkse verhoging van 5,6 procent. De tariefstelling voor de honden belasting wijzigt ook iets. Men sen met een hond betalen vol gend jaar 47,70 euro, drie pro cent meer dan in 2004. Voor de komende jaren is nog geen ver dere verhoging voorzien. Van de lokale belastingen gaan voorts de forenzenbelasting en de be graaf rechten omhoog. Het college voelt niets voor het verder opkrikken van de ge meentelijke lasten, omdat daar door de lastendruk - zeker voor mensen met een minimuminko men - te hoog dreigt te worden. Voor volgend jaar rekent de ge meente Terneuzen op een stij ging van die druk voor alleen staanden van 4,2 procent, voor gezinnen komt het percentage uit op 5,6 procent. Het leeuwen deel van die stijging wordt ver oorzaakt doordat de Zalmsnip door het Rijk grotendeels is te ruggevorderd (34 euro van de oorspronkelijke 45). Met de her zieningen komt Terneuzen te recht op de derde plaats van goedkoopste gemeenten in Zee land. Die rangschikking wil Ter neuzen blijven houden. Hnnr Rolf Bosboom GOES - Drie scholen uit het voortgezet onderwijs en sportop leiding Cios in Goes gaan nauw samenwerken op sportgebied. Zij sluiten daarvoor een conve nant. dat dinsdag in Goes wordt ondertekend. De betrokken scholen zijn het Buys Ballot College in Goes en de stedelijke scholengemeen schappen De Rede in Terneuzen en Scheldemond in Vlissingen. Sport krijgt steeds meer aan dacht binnen het voortgezet on derwijs. Scheldemond is dit schooljaar begonnen met sportkla$sen, spe ciale brugklassen waarin extra aandacht wordt geschonken aan sport. De leerlingen krijgen zes in plaats van drie uur lichamelij ke opvoeding per week en bui ten schooltijd zijn er allerlei sportactiviteiten. Zowel De Rede als het Buys Bal lot College begint na de zomer vakantie in het derde jaar van de kaderberoepsgerichte leer weg met de nieuwe vmbo-oplei- ding Sport, Dienstverlening en Veiligheid. De sterk praktijkgerichte oplei ding mikt vooral op leerlingen die bijvoorbeeld sportinstruc- teur, sportmedewerker bij de ge meente, politiemedewerker of beveiligingsbeambte willen wor den of een baan bij de land macht, marine of luchtmacht ambiëren. De Rede wil, net als Schelde mond, ook met sportklassen gaan werken. De school is bo vendien erkend door het Lande lijk Overleg Onderwijs en Top- TERNEUZEN - De politie heeft gistermiddag in de Hunzelaan in Terneuzen twee messen in be slag genomen van een 16-jarige Terneuzenaar. Na een melding over scooteroverlast ging de poli tie in de Hunzelaan kijken. Bij controle bleek de 16-jarige een stiletto en een stanleymes bij zich te hebben. NIEUW-NAMEN - Basisschool Sint Jozef in Nieuw Namen houdt vandaag van 14.00 tot 18.00 uur open dag. Het nieuwe computerlokaal wordt officieel geopend Leerkrachten en leer lingen kunnen voortaan via de computer boeken lenen bij de openbare bibliotheek in het Bel gische Kieldrecht. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur sport (LOOT), wat inhoudt dat zij extra begeleiding en een aan gepast programma aan talent volle sporters kan bieden, zodat zij sport en studie goed kunnen combineren. Voor leerlingen in het vmbo die sportinstructeur willen worden, is een logische vervolgstap de mbo-opleiding Cios in Goes. Re den waarom de onderwijsinstel lingen de samenwerking zoeken en die intentie willen vastleggen in een convenant. De samenwerking moet ertoe lei den dat onder meer de onder- wijsprogrammma's en de exami nering goed op elkaar worden af gestemd. Daardoor ontstaat als het goed is een naadloze over gang, 'doorlopende leerweg' ge noemd, van de ene na de andere opleiding. Dat past ook in het streven van de landelijke over heid om de doorstroom van vm bo naar mbo te verbeteren. Het is denkbaar dat de samen werking op termijn wordt uitge breid met andere partners. Daar bij wordt gedacht aan organisa ties zoals het Olympisch Steun punt, Sport Zeeland en allerlei sportaanbieders. Ook is het mo gelijk dat aansluiting wordt ge zocht bij de stichting LOOT. In het monumentale 's-Landshuis komen toerisme (VW en bezoekersmanagement) en cultuur (gemeentearchief en expositieruimten) samen. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer HULST - In het 's-Landshuis in de Huls ter binnenstad komen toerisme en cul tuur samen. Het historische pand moet het visitekaartje, een welkomstbalie op stand, zijn voor alle bezoekers van de gemeente. Velen weten de weg erheen echter nog niet te vinden. Maar daar wordt aan gewerkt. Als het winkelend publiek in de binnen stad wordt gevraagd naar 'het cul tuur-toeristisch huis van de gemeente' (de term waarmee Hulst het 's-Lands huis aanprijst), wordt opvallend vaak naar het museum verwezen. Een enke ling ziet in het stadhuis het cultuur-his torisch knooppunt van de vestingstad. In het in de Steenstraat gelegen 's-Landshuis zijn het VW-kantoor, het oud gemeentearchief, expositieruimten en de Stichting Bezoekersmanagement gevestigd. Buiten is de beeldentuin met creaties van studenten van de kunstacademie uit het Belgische Harelbeke. Ook de We reldwinkel maakt van de tuin gebruik om bezoekers kennis te laten maken met streekproducten uit de hele wereld. Het statige pand met de majestueuze trap is bijna niet te missen, maar voor diegenen die niet bekend zijn in de bin nenstad, is het toch even zoeken naar bijvoorbeeld het VW-kantoor. In de stad zijn nog geen borden geplaatst die de toerist de weg wijzen naar het 's-Landshuis. Bordjes met pijlen naar het VW-kan- toor hangen er wel, maar wie de pijlen volgt, komt uit bij het Hulster stadskan toor, waar de VW eerst gevestigd was in de piepkleine benedenverdieping van de toren van het stadhuis. „Ja, de bordjes moeten nog even wor den veranderd. Dat zijn van die dingen die altijd langer duren dan je hoopt" zegt de Hulster bezoekersmanager Mo nique de Bruijn De VW heeft nu in het volledig geres taureerde 's-Landshuis ruimte te over om toeristen gepast te ontvangen en ze meteen te vertellen welke activiteiten de Stichting Bezoekersmanagement op touw heeft gezet. Het 's-Landshuis zelf is zeker ook de be zichtiging waard. Het pand is niet voor niets opgenomen in de monumentenrou te door de stad. Het pand is vermoede lijk gebouwd in de tweede helft van de zestiende eeuw als bestuurszetel van het Hulster Ambacht. Ook werd er tot 1794 recht gesproken. Begin negentiende eeuw is het pand nog korte tijd gebruikt als stadhuis van Hulst en tot in de jaren dertig van de vo rige eeuw was het kantongerecht en ma- rechaussekazerne. Vervolgens is het in gebruik geweest bij de belastingen, het Gemeenschapswerk en als Arbeidsbu reau. Na het vertrek van het Arbeidsbu reau uit Hulst, eind 2000, stond het pand leeg. Twee jaar later kocht de gemeente Hulst het 's-Landshuis en werd er 700.000 euro uitgetrokken om het pand volledig te restaureren. Tot aan de klok in de toren toe. Ook de twee gevangenis sen werden opgeknapt. Er werd in het 's-Landshuis immers ooit recht gespro ken en de twee cellen, waarvan een van hout, zijn bewaard gebleven. De restauratie begon in 2003 en duurde tot eind januari 2004. Bij de aankoop van het 's-Landshuis was er nog sprake van dat het fotogenieke pand als trouwlocatie aangemerkt zou worden. Voorlopig blijft de toen daarvoor be stemde zaal een expositieruimte. Virtuele wandeling Het 's-Landshuis werd gisteren offici eel geopend en is vandaag en morgen te bezichtigen. Toeristen die het 's-Landshuis gevon den hebben, hoeven het niet eens te ver laten om de hele binnenstad te kunnen zien. Door middel van een presentatie op een beeldscherm kan een virtuele wande ling door de stad worden gemaakt. Een stem leidt de bezoekers door de historie van de Reynaertstad. Hulster hot spots worden ook nog een keer aangegeven op een maquette. door Joep Trommelen TERNEUZEN - Een cheque van 10.000 euro voor de Stichting Tragel en een prikkelend advies voor Zeeuws-VIaanderen uit de mond van Martin Holtzer, con sul der Nederlanden in Gent. Ze vormden gistermiddag het 'voor programma' van het haringhap pen van de Lions Club Oost-Zeeuws-Vlaanderen in de Grote Kerk in Terneuzen. Driehonderdzestig gasten be taalden dertig euro om de maat jes te mogen proeven. Tragel zal er onder andere een rolstoelfiets en klimrekken voor verstande lijk gehandicapten in De Sterre in Clinge voor kopen. Aan het haringhappen voor het goede doel was deze keer voor het eerst de Willem Beukels- zoon-lezing gekoppeld, een ini tiatief dat volgens Lions-presi- dent Bram Cambier een jaar lijks terugkerende traditie moet worden. Net als het door Bier- vliets beroemdste zoon uitgevon den haringkaken moet er vol gens hem bij de lezing sprake zijn van 'zout in de wond strooi en'. Holtzer, behalve consul onder andere voorzitter van de Interna tional Club of Flanders, mocht dat als eerste doen. Het onder werp van zijn lezing was 'Zeeuws-VIaanderen beter af als provincie van België?' Na een beeldend betoog over de ge schiedenis van Nederland en Advertentie Tijdelijk krijgt u gratis een granieten blad (keuze uit 5 soorten, zonder spoelbak) bij aankoop van een complete SieMatic keuken. De prijs kan nu geen belemmering meer zijn om te kiezen voor een echte SieMatic. De actie loopt tot en met 26 juni 2004 ook voor sanitair, Nansenbaan 15, Goes, telefoon 0113-24 64 64 Vlaanderen en de speciale plaats daarin van Zeeuws- VIaanderen, kwam- hij tot de conclusie dat 'deze vraag in de toekomst wellicht als pietluttig en irrelevant zal worden be schouwd'. „Zeeuws-VIaanderen is beter af als deel van de Euregio Schelde mond", zei Holtzer. Het al dan niet bij een land horen is anno 2004 veel minder belangrijk dan samenwerking over de grens tus sen regio's, stelde hij. En dat gebeurt in Zeeuws- VIaanderen en Vlaanderen al op talloze terreinen, weet hij. Zo wel op bestuurlijk als econo misch gebied. Zeeuws-VIaande ren en Vlaanderen hebben hun eigen identiteit, moeten die voor al ook blijven uitdragen en van uit die positie de samenwerking niet schuwen. Tunnel Hij wees op de rol van de Wes- terscheldetunnel. „Door die tun nel is in Zeeuws-VIaanderen een ideale mix ontstaan van Ne derland en België." En ook de komst van de euro zorgt voor verdergaande integra tie tussen beide streken. „Een goeie Vlaamse buur is beter dan een verre Haagse vriend", aldus Holtzer. TERNEUZEN - Marktkramers die in de gemeente Terneu zen hun waren op een zaterdagmarkt willen aanprijzen moet meer marktgeld betalen dan op een doordeweekse markt. Dat blijkt uit de nieuwe Verordening marktgel- den, die deze maand door de gemeenteraad wordt vastge steld. Op dit moment worden nog de verschillende tarie ven gehanteerd die in de voormalige gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen golden. Die tarieven worden ge lijkgetrokken. De marktgelden worden met drie procent verhoogd en er komt een onderscheid tussen een zaterdag markt en een markt op overige weekdagen. Tevens wordt er 15 procent bovenop de tarieven gezet voor promotie-ac tiviteiten ten gunste van de weekmarkten. B en W vinden een hoger tarief op zaterdag rechtvaardig, omdat de ge meente bij een zaterdagmarkt extra kosten moet maken. AAKDENBURG - In de afgelopen jaren is het aantal pa trijzen in West -Zeeuws-VIaanderen fors afgenomen. Dat blijkt uit tellingen die de akkerbouwersector in samen werking met natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje uitvoerde. De resultaten zijn deze week, tijdens een infor matiebijeenkomst van Bloeiend West-Zeeuws-Vlaande- ren bekendgemaakt. Sinds 1985 is het aantal patrijzen - een knemerkende vogel voor de streek - gehalveeld. Vorig jaar werd een duizendtal vogels in het gebied geteld. Mo gelijke oorzaken voor de teruggang zijn de intensivering van de landbouw, het afbranden van slootranden en de jacht op de vogel. Het aanleggen van patrijzenranden biedt wellicht mogelijkheden om de terugloop tot staan te brengén. Tot nu toe zijn in Zeeland vier van dergelijke randen aangelegd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft een 34-jarige inwoner van IJzendijke gisteren veroor deeld tot anderhalf jaar rijontzegging en 42 uur werkstraf wegens dronken rijden. De man had 10 maart dit jaar bui tengewoon veel alcohol gedronken toen hij met een be drijfsauto in de sloot bij Waterlandkerkje belandde, na dat hij achter het stuur in slaap was gevallen. Uit de blaastest bleek dat de alcohollimiet fors was overschre den: vijf keer zoveel als toegestaan. De man zei emotio neel te zijn geraakt, omdat hij eerder die dag door een klapband met de auto een aanrijding had veroorzaakt. Hij ging zich te buiten aan een fors aantal glazen port. Voor zijn alcoholverslaving is hij onder behandeling. Zijn rijbewijs is ingenomen en door het CBR (Centraal Bureau voor Rijbewijzen) voorlopig ongeldig verklaard. Ook raak te de man zijn baan kwijt. TERNEUZEN - Bedrijven in Zeeuws-VIaanderen kunnen de bodemkwaliteit onder hun bedrijf gezamenlijk laten onderzoeken. De Stichting Bodemsanering Bedrijfsterrei nen Zuid biedt hen die mogelijkheid. BSB Zuid is een ini tiatief van werkgeversorganisaties en de Kamers van Koophandel en heeft met de overheid afspraken gemaakt over bodeminventarisatie op bedrijfsterreinen. Kern daar van is dat bedrijven zélf de bodem van hun terrein laten onderzoeken. Bedrijven die aan de operatie deelnemen, krijgen geen onderzoeksbevel van de provincie. door Sheila van Doorsselaer WALSOORDEN - De gemeente Hulst heeft een grote schoon maak in voorbereiding van het carnavalswagenterrein aan de Havenstraat in Walsoorden. De wagenbouwers krijgen tot 19 juni de tijd het onbruikbare ma teriaal zelf op te ruimen. Na de ze datum wordt al het materiaal waarvan de eigenaar niet be kend is, door de gemeente naar de stort gebracht. Het opslagterrein voor carna valswagens en -poppen is nu al lesbehalve een vrolijke boel. Naast nog bruikbare praalwa gens en andere stoetornamenten slingert er veel troep rond, zoals een gekroonde koning zonder lijf, een onthoofde reus en een groene draak met gaten. Het ter rein heeft nog het meest weg van een carnavalswagenkerk hof. Hulst heeft in april, tijdens een bijeenkomst met carnavalsvere nigingen en wagenbouwers waarin het afgelopen carnaval werd besproken, besloten orde op zaken te stellen in Walsoor den. Verenigingen en bouwers wer den verzocht materiaal dat ze niet langer gebruiken op te rui men. Eigenaren van spullen die nog wel dienst kunnen doen, moeten zich kenbaar maken. Nu is immers niet duidelijk wat van wie is. Wagenbouwers en verenigingen hebben tot 19 juni de tijd gekre gen zelf met de bezem door hun materiaal te gaan. Na die datum gooit de gemeente alle attribu ten waarvan geen eigenaar be kend is, resoluut weg. Het terrein aan de Havenstraat werd in 2002 aangewezen als op slagplaats voor praalwagens en toebehoren. Op deze manier moest een eind komen aan hei en der achter boerenschuren op gestelde roze olifanten of kaste len van papiermaché. Tot in de jaren tachtig waren de leutwa- gens in het landschap een zeld zaamheid. Wagenbouwers maak ten elk jaar een nieuwe wagen, terwijl de oude werd afgebro ken. Doorverkocht Omdat er de laatste twintig jaar zoveel geld omgaat in de praal wagens, worden de meesten be waard. Onderdelen of complete wagens worden vaak doorver kocht. Het materiaal werd vaak opge slagen in boerenschuren. Als er geen plaats meer was, vaak tij dens de oogsttijd, werden ze bui ten gezet. (Advertentie) Herinnert u zich onze Delta actie nog? Vandaag vragen wii opnieuw uw steun broenuriKs zeeland start een campagne voor net inzamelen van Handtekeningen tegen ae oeestacntige lange diertransporten. Samen met andere groene partijen uit andere lidstaten wil GroenLinks een miljoen handtekeningen inzamelen. Dit aantal is voldoende om de Europese Commissie te dwingen een einde te maken aan lange diertransporten. Vandaag wordt er door leden van Groenlinks In de steden Informatie uitgedeeld en handtekeningen opgehaald U kunt ook uw naam, adres en handtekening hieronder plaatsen Onze varkens mogen niet langer het haasje zijn! Opsturen naar Eurocommissie Fischler p a. GroenLinks Postbus 8008, 3503 RA Utrecht.' rn.~m.rn. mm mmm. wmm.rn.mf fel I I I t Handtekening De normen van GroenLinks zijn internationale solidariteit tussen mensen en landen, het veilig stellen van natuur en milieu door het overgaan van verspilling naar duurzaamheid en een levende democratie waarin burgers invloed hebben op hun (Europese) bestuur. Onze waarden zijn daarbij Europese natuurbeschermingswetten, een goed sociaal stelsel en voldoende bevoegdheden voor het Europees Parlement. GroenLinks wil dat Zeeland een Groen-Blauwe oase blijft in een versteende omgeving GroenLinks wil meer mogelijkheden om het verkeer te beïnvloeden GroenLinks wil de natuurwaarden van de Westerschelde versterken. GroenLinks is tegen een derde verdieping GroenLinks wil zo snel mogelijk Europees havenbeleid. Havens zijn te belangrijk om die alleen aan de nationale overheden over te laten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 73