Vaardig en zeker de weg op PZC Natuur en kunst worden één in Zeeuwse Rozentuin ELICHT Harold van de Perre vindt inspiratie in de klassieken Meer doen aan aanpak hardnekkige milieuproblemen 17 ierste kleine vindmolen evert stroom Scootmobiel Beroep tegen zeereservaat vervalt Vwo-6-leerling naar Olympiade Mauritspad in gebruik Enquête over normen en waarden kunst ^ezing over kunstschilder Voorlichting kind en epilepsie Concert zaterdag 5 juni 2004 DPPENDAMME - Wind- room opwekken met kleine mo ps, die minder opvallen in het lidschap. Dat gebeurt sinds jrt in Zeeland, waar op het ter- in van imkerij Poppendamme eerste zogenaamde Turby is Laatst. Een kleine turbine li 2,5 kilowatt. L gaat om een gezamenlijk jject van de imkerij en de ver ging Zeeuwind. De Zeeuwse afby is de vierde van een serie 24 die dit jaar op verschil- hde plekken in Nederland ko- fen te staan. Oor de locatie Poppendamme (gekozen, omdat daar al ver- fliillende vormen van duurza- je energie in praktijk worden (bracht. met name zon- fc-stroom. Ook is de bouw van in energiespeelplaats gestart, fe gemeente Veere heeft voorlo- jg voor twee jaar een vergun- pg voor de Turby verstrekt, if de turbine voldoet, moet in l praktijk nog blijken, Er is bggeen ervaring opgedaan met frgelijke kleine molens. De last van de turbine in Poppen- amme is 7,5 meter hoog; de ro- >r is drie meter hoog en de wie- fen hebben een doorsnee van »ee meter. Gerekend wordt op b jaarlijkse productie tussen 500 en 5000 kilowatt-uur. Ie stroom is bedoeld voor eigen jebruik en niet voor levering an het openbare elektriciteits- et. De Turby is niet geschikt oor plaatsing op gewone hui- En, maar kan wel op bedrijfs- gflatgebouwen gezet worden. sanering Sasse ivoonwagenkamp iAS VAN GENT- Het woonwa- [encentrum Tweekwartweg bij las van Gent wordt volgend jar definitief gesaneerd. Ie gemeente Terneuzen heeft ioordit doel 270.000 euro uitge- rokken. De bewoners van het ï»ntrum, dat eigenlijk al begin aren '90 had moeten wijken, vordt elders woonruimte aange raden. Terneuzen is voorts van )lan om de woonwagencentra in ie gemeente over te dragen aan Ie woningbouwcorporaties. door Rolf Bosboom Probeer het maar eens, met een scoot- mobiel in en uit de Teletaxi te rij den, via zo'n steil plankje. „Erin gaat nog wel, maar eruit is echt hartstikke eng", zegt Jannie de Looff-de Wild. Niet dat ze zelf is aangewezen op een dergelijk voertuig, maar als directeur van de Stichting Welzijn Ouderen op Schouwen-Duiveland wilde ze eens er varen waar een groeiend deel van haar achterban mee te maken heeft. Je ziet ze steeds vaker in het straat beeld, de scootmobielen. Ingenieuze voertuigjes voor mensen bij wie het lo pen niet of nog slechts moeizaam gaat. Wie er een tot zijn beschikking krijgt, moet het doorgaans doen met een korte instructie en gaat vervolgens onervaren de weg op, met alle risico's van dien. „Succes ermee!" De leverancier valt weinig te verwijten. Wie een personenauto koopt, krijgt ook weinig meer aanwijzingen dan de bedie ning van de ruitenwisser en de radio. Er hoeft ook geen enkele proeve van rij vaardigheid te worden overgelegd. De Schouwen-Duivelandse ouderen- stichting besefte al in 2000 dat er actie moest worden ondernomen en begon nen met het opzetten van scootmobiel- cursussen. Zij was daarmee een van de wegbereiders, want inmiddels worden op steeds meer plaatsen vergelijkbare opleidingen georganiseerd. Een goede zaak, vindt Martin Huysse van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). Weliswaar ko men er nog nauwelijks ernstige ongeval len voor, maar de kans is groot dat dat slechts een kwestie van tijd is. „Mede door de vergrijzing komen er steeds meer scootmobielen. Daarmee wordt ook de kans op ongelukken gro ter. Dat kun je maar beter voor zijn. Het is daarom goed als de overheid het Scootmobielcursus in Brouwershaven. voortouw neemt." Binnen de project groep ouderen en gehandicapten van het ROVZ is het idee ontstaan een draai boek op te stellen voor cursussen. Orga nisaties die daar belangstelling voor hebben, hoeven dan niet het wiel op nieuw uit te vinden, maar kunnen snel een opleiding opzetten. Draaiboek Zeeland is een van de eerste provincies die beschikt over zo'n blauwdruk, Rij den met een scootmobiel geheten. Het eerste exemplaar van het draaiboek archieffoto Mechteld Jansen wordt dinsdag gepresenteerd in Middel burg. ROVZ-voorzitter T. Poppelaars overhandigt het dan aan de Middelburg se verkeerswethouder L. Luitwieler en directeur H. Notenboom van patiënten platform Het Klaverblad. Bij het opstellen van het draaiboek is vooral dankbaar gebruik gemaakt van de ervaringen op Schouwen-Duiveland. Daarnaast is de ROVZ-projectgroep, waarin onder meer Het Klaverblad en de diverse Zeeuwse welzijnsstichtingen voor ouderen zijn vertegenwoordigd, gaan kijken in Veghel. Daar heeft een werkgroep samen met de ANWB een cursuspakket samengesteld voor scoot- mobilisten. De waarde van een goede opleiding is volgens Jannie de Looff on miskenbaar. Haar organisatie heeft in middels zes cursussen achter de rug, met gemiddeld rond de vijftien deelne mers. Medio deze maand is er zelfs, naar analogie van de rolstoeldriedaag- se, een scootdriedaagse. Ongebruikt Op Schouwen-Duiveland zijn ongeveer 250 scootmobielen uitgegeven. Hoeveel er daadwerkelijk worden gebruikt, is onduidelijk. De psychische barrière kan groot zijn, waardoor nagelnieuwe exem plaren soms ongebruikt in de schuur blijven staan. De Looff: „Mensen moe ten er toch een keer voor het eerst mee in het openbaar verschijnen. Zeker als het winter is geweest, wordt het vaak steeds weer uitgesteld om ermee te rij den. We proberen mensen op het goede spoor te zetten." Het rondrijden met een scootmobiel ver eist ook enige training en vaardigheid. „Ik heb nog niet gehoord van ernstige ongelukken, maar er belandt wel eens iemand in de sloot", weet De Looff. Het is vooral zaak het voertuig enigszins ho rizontaal te houden, om het gevaar van kantelen binnen veilige marges te hou den. „Je moet oppassen als de weg bol loopt of als er kuilen zijn." Het draaiboek dat nu is opgesteld, moet ervoor zorgen dat alle elementen die van belang zijn voor beginnende scoot- bestuurders, in een cursus aan bod ko men. Op het programma staan onder meer een ogentest, bewegingsoefeningen en het trainen van diverse manoeuvres. Ook is er aandacht voor de verkeersre gels. Een scootmobiel mag zowel op het voetpad als op de weg of het fietspad rij den, maar de bestuurder moet zich dan ook houden aan de bijbehorende voor schriften. Op Schouwen-Duiveland worden de cursussen altijd afgerond met een geza menlijke rit door de omgeving. „Daar gebeurt altijd wel iets bijzonders", zegt De Looff. „Ik herinner me nog een vrouw die zes jaar niet de deur uit was geweest. Die heeft met haar scootmo biel echt een nieuwe start gemaakt. Ze zat echt met tranen in de ogen, omdat ze zo blij was dat ze dat had gedaan, dat ze na jaren weer eens een mooie tocht had gemaakt en mensen had ont moet." MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil het beroep bij de Raad van State tegen aanleg van een zeere servaat tussen de (nieuwe) tweede Maasvlakte en de Kop van Schouwen intrekken. Dit reservaat is bedoeld als na tuurcompensatie, voor de schade die komst van de tweede Maasvlakte veroorzaakt. De provincie tekende bezwaar aan, omdat zo'n zeereservaat nadelige gevolgen kan heb ben voor onder meer visserij en recreatie in de (Zeeuwse) deltawateren. Na het indienen van het beroep vroeg het Rijk om overleg. Dat leidde tot het het maken van afspra ken, waarbij de Zeeuwse belangen veilig zijn gesteld. Hiervoor is een overeenkomst opgesteld. Over enkele maanden komt er meer duidelijkheid over aard, vorm en plaats van het zeereservaat. De provincie en de gemeente Schouwen-Duiveland worden bij de verdere uitwerking van het nieuwe natuurgebied in de Voordelta betrokken. MIDDELBURG - Arjan Heeres, leerling vwo 6 van de Ne- halennia Stedelijke Scholengemeenschap in Middelburg, is als enige Zeeuwse kandidaat doorgedrongen tot de fina le van de Nationale Scheikunde Olympiade. De wedstrijd wordt van 10 tot en 17 juni gehouden bij de Universiteit van Wageningen. De scheikundeolympiade is een wed strijd voor scholieren in het middelbaar onderwijs (vwo 5 en 6). Naast parate kennis wordt vooral het vermogen om chemische problemen op te lossen getest. Het is voor het tweede achtereenvolgende jaar dat een leerling van Neha- lennia weet door te dringen tot de finale van de Nationale Scheikunde Olympiade In 2003 won Elisabeth Meulen- broek een zilveren medaille op de Internationale Chemie Olympiade in Athene. IJZENDIJKE - Het Mauritsjaar is nog maar koud begon nen of er is in West-Zeeuws-Vlaanderen al een wandel pad naar de prins vernoemd. De route van vijf kilometer door en langs vestingsplaats IJzendijke werd gisteren offi cieel ingebruikgesteld. De routebeschrijving is verkrijg baar bij enkele winkels in IJzendijke en de VW's in Zeeuws-Vlaanderen. In Sluis kan sinds deze week (en tot oktober) worden meegedaan aan een Mauritsrondleiding. TERNEUZEN - Alle inwoners van Terneuzen ontvangen binnenkort een enquêteformulier van de projectgroep Normen en Waarden. De resultaten van het onderzoek worden gebruikt voor de opstelling van de nota Normen en Waarden. De gemeenteraad van Terneuzen heeft bur gers gevraagd mee te werken aan het project. Inmiddels is een groep van 25 inwoners van verschillende buurten en kernen aan de slag gegaan om inhoud te geven aan het project. De nota Normen en Waarden dient als bijdrage aan het nog door de gemeente op te stellen Integraal Veiligheids plan. Daarnaast gaat de projectgroep een gesprek aan met de burgers en coördineert de communicatie tussen de bevolking en de gemeente op dat terrein. Het is nog niet bekend, wanneer de resultaten van de enquete worden ge presenteerd. De bekendmaking van de uitslag gebeurt onder andere via de gemeentelijke informatiepagina. Dor Marianne van de Polder iATS - Het heeft geregend. Boven e bloemperken zijn de donkere 'olken net aan het wegdrijven. Op t rozenblaadjes parelen water nippels, die een scala aan kleuren eerkaatsen. Er hangt een mystie- t sluier over De Zeeuwse Rozen- lin in Kats. Ik hoekje heeft een verrassing. Zo Jemen er achter een haag plotse- pg een paar roestbruine figuurtjes Het zijn de 'Twisted sisters' van ïcolas Dings. Zijn beelden zijn sa- ien met die van Sjoerd Buisman, art Kelholt, Albert Verkade en Ma- lilde Cuijpers tot begin september Zlen in de idyllische tuin aan de atse Groeneweg 3 in Kats. anze Plass, één van de eigenaren m de tuin, is verguld met de expo- mten. Plass: „Of iets bij de tuin 1st of niet, is niet zozeer een crite am. Criterium is of ik iets boeiend nd. en dat dat ook boeiend blijft, kunst moet een versterkend ef fect hebben. De opzet van de tuin is, dat hij als een jas moet sluiten, maar er moeten tegelijkertijd ook veel verrassingen inzitten. De geest moet worden geprikkeld. En dat be reik je met kwalitatief goed werk." De vijf gerenommeerde kunste naars komen uit Amsterdam, behal ve Verkade, die in Schiedam is ge vestigd. Het werk van Verkade is met name herkenbaar door de pijl- vorm, die hij vaak gebruikt om een contrast aan te duiden. Imposant is zijn grote schaal, 'The Canadian Fall', die bestaat uit een heleboel bladervormen. Geometrie Cuijpers werkt graag met kleuren die neigen naar het primaire, maar het niet zijn. Met die kleuren creëert ze haar eigen landschappen. Kelholt geeft de voorkeur aan geo metrische vormen, maar gebruikt ze wel op een manier die niet zuiver rationeel aandoet. Dings gebruikt vaak symbolen uit de renaissance en verbindt op eigenzinnige wijze het profane aan het sacrale. Zijn beelden vertellen een verhaal dat veel te raden overlaat. Lagen Biologische structuren staan cen traal in het werk van Buisman. Plass: „De biologisch bepaalde filo sofie van Buisman spreekt me erg aan. Hij heeft heel erg over de op bouw van natuurlijke elementen na gedacht, wat een extra dimensie geeft aan zijn werk, dat getypeerd wordt door een bepaalde gelaagd heid. Door die lagen ga je je afvra gen: wat zit erachter? De biologi sche basis brengt zijn kunst dicht bij de natuur. De vormen die hij ge bruikt, doen denken aan de manier waarop een roos is opgebouwd. Daarom sluit zijn werk zo goed aan bij de tuin. Dat van de anderen past ook prima, ze hebben hun werk alle maal zorgvuldig voor deze plek uit gekozen." De Zeeuwse Rozentuin is geopend di. Schaal The Canadian Fall van Albert Verkade in De Rozentuin in Kats. foto Willem Mieras Verkman ©DELBURG - Remonstrants «Jikante E. Laman Trip- leinstarink verzorgt maandag n lezing over de schilder Hen- ik Werkman in de aula van de rauwse Bibliotheek in Middel- lrg- unan Trip-Kleinstarink is met leritaat, maar is nog steeds in eltijd werkzaam in de Remon- fcntse Gemeente in Friedrich- id| Duitsland. Daarnaast udt zij zich bezig met de Euro- se cultuur. Ze verdiepte zich 'het literaire werk van Dante i Goethe en schilderijen van der meer Chagall en Werk- ln De schilder Werkman ïd op 10 april 1945 gefusil- ird in de bossen bij Bak- veen. In de oorlog kwam srkman onder indruk van de rhalen van vrome joden uit 'st-Europa. iman Trip-Kleinstarink gaat haar lezing in op het leven en oral het werk van Werkman. lezing, georganiseerd door taakgroep Vorming en Toe- sting van de Koorkerkgemeen- W, begint óm 19.30 uur. pasteltekeningen tonen vrouwen met gracieuze ron- door Anita Tournois AARDENBURG - Voor kunste naar Harold van de Perre uit Dendermonde vormt de klassie ke wereld de basis van waaruit hij werkt. „In tegenstelling tot de actuele kunst waarin de mens vaak belachelijk wordt ge maakt, zorgt de kunst van de klassieken voor een gevoel van verheffing en schoonheid. Ze be nadrukt juist de waardigheid van de mens", vindt de Belg. „Ze is eenvoudig en puur, net als muziek, zonder allerlei toe ters of bellen." Van de Perre exposeert op dit moment in de galerie van de Ra bobank in Aardenburg. Monu mentale glasramen van zijn hand, met titels als 'Het zonne lied', 'Hemels Jerusalem' en 'Stad Gods', sieren kerken, ka pellen en kloosters, onder ande re in Brugge, Antwerpen, Gent en Lille. Naast foto's van de glas ramen, zijn voornaamste specia lisme, zijn in Aardenburg ook te keningen en aquarellen van zijn hand te zien. Van de Perre verge lijkt zijn werk graag met het schrijven van een muziekparti tuur. „Mijn glasramen bijvoor beeld met een concerto voor or gel, vol kleur, vlammend. Mijn aquarellen juist met het spelen op een cello, vol weemoed en me lancholie." De foto's van zijn kleurrijke glasramen laten zien dat de kun stenaar hier in hoge mate abstra heert. Echter, mystieke symbo len als kerktorens, een Christus figuur of een zon, zitten wel de gelijk verstopt en verwerkt in de fraaie gebogen belijning. Van de Perre: „Elk onderdeel van het glasraam vormt een kunst werk op zich, maar samen vor men zij een groter ritmisch, fas cinerend en contrastrijk geheel. Zelfs als het buiten grijs en don ker is, zorgt het geel in mijn ra men ervoor dat de zon schijnt." Een gegeven dat ook terug te vinden is in zijn aquarellen van lichte, losse, luchtige landschap pen. Voor zijn tekeningen in pas tel vormt de vrouw het hoofdon derwerp. Afgebeeld met gracieu ze rondingen, in oeroude the ma's als moeder met kind, zwan ger of koketterend. Boeken Harold van de Perre is een veelzijdig man. Hij verdiepte zich in de Vlaamse schilder kunst en schreef hierover ver schillende boeken. Ook is hij cul tureel ambassadeur voor Vlaan deren in Sint-Petersburg. Hier door kwam een uitwisseling tot stand tussen Russische en Vlaamse musici en wordt er op de Russische televisie aandacht besteed aan de Vlaamse schilder kunst. Bovendien organiseert hij er de jaarlijkse zomerexposi- tie 'Vlaamse Kunst Vandaag', waaraan hij ook zelf deelneemt. Tentoonstelling: glasramen (fo to's), aquarellen en pasteltekenin gen van Harold van de Perre t/m 25 juni in de Rabobank, Aarden burg. Open: ma. t/m vr. van 9-12 en van 13-17 uur. door Rinus Antonisse GOES - Het barst in Zeeland van de hardnekkige milieupro blemen. Ze blijken in de prak tijk moeilijk op te lossen. In het nieuwe Omgevingsplan van de provincie moet voor deze slepen de aantasting van het leefkli maat nadrukkelijk aandacht ko- De problemen niet alleen noe men, maar ook aangeven wat er concreet aan gedaan wordt. Dit stelt de Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) in een reactie op Koer sen voor onze omgeving, een dis cussienota ter voorbereiding van het Omgevingsplan (dat pas in 2006 van kracht wordt). Volgens de ZMF komen de weer barstige milieuproblemen nau welijks in beeld. De milieufede ratie noemt als ernstigste: de uit stoot van broeikasgassen; de kli maatverandering; een afnemen de verscheidenheid aan planten en dieren; de uitstoot en gevol gen van schadelijke stoffen als fijn stof; aanhoudende toename van het autoverkeer; een groeiende afvalberg en meer energieverbruik. Nieuwkomers zijn vormen van biologische verontreiniging, zo als de invoer van de Japanse oes ter en andere uitheemse soorten, alsook de milieugevolgen van de moderne biotechnologie. De ZMF beseft dat Zeeland de ze hardnekkige problemen niet op eigen houtje kan oplossen, maar vindt wel dat provincie voor een actieve aanpak dient te kiezen. Zeker nu de maatschap pelijke aandacht voor hardnek kige milieuproblemen afneemt (er treedt gewenning op). De provincie hoort niet alleen voortrekker te zijn ten aanzien van de 'moeilijke' milieuproble men, maar ook als het gaat om het veilig stellen van de groen-blauwe oase, stelt de ZMF. In het geding zijn daarbij publieke belangen als rust, ruim te, rijke natuur en een mooi landschap. Wat betreft de waterrecreatie is de milieufederatie niet op voor hand tegen nieuwe jachthavens en uitbreiding van bestaande. Dat moet wel plaatsgrijpen op plekken die zich bij ui'tstek le nen voor watersport: Grevelin- gen, Veerse Meer en aan de Noordzeekust (een passantenha ven). De ZMF verbindt er voorwaar den aan. Uitbreiding van de voorzieningen moet bijdragen aan een betere kwaliteit, zoals gevarieerder aanbod en meer dienstverlening. De groene waarden in de omgeving waar nieuwe jachthavens komen (of waar uitbreiding komt) mogen niet in de knel komen. Op het gebied van bedrijfsterrei nen kiest de ZMF voor het con centreren van de bedrijvigheid per regio op ten hoogste twee grootschalige locaties. Daarmee zijn zorgvuldig ruimtegebruik en een goede inpassing in de om geving het beste gediend. De provincie doet er goed aan een Zeeuwse ontwikkelingsmaat schappij op te richten, die zich inzet voor het binnenhalen van nieuwe ondernemingen en de plaats waar ze zich mogen vesti gen. GOES - Het gewest Zuidwest van de Epilepsie Vereniging Zee land houdt dinsdag om 20.00 uur in Hotel Terminus in Goes een voorlichtingsavond met als thema 'Kind en epilepsie'. Sprekers gaan in op de verschil lende soorten van epilepsie en medicatie. Tijdens de avond is een begeleider aanwezig van het Steunpunt Onderwijs Epi lepsie uit Goes die vragen kan beantwoorden over ondersteu ningsmogelijkheden. De bijeenkomst is bedoeld voor ouders van kinderen met epilep sie, maar ook voor mensen die werken met deze kinderen. CLINGE - Fanfare Weldoen Door Vermaak Clinge verzorgt zaterdag na de kerkdienst rond 19.45 uur een Zomeravondcon cert op het kerkplein. De muzikanten spelen o.l.v. Luc Moons muziek als Dancing On The Seashore, A Brand New Day, Adios Nonino, The Westsi- de Story, Big Spender en andere bekende Hafanummers. Bij slecht weer speelt de fanfare in de eigen repetitieruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 69