Gemeente positief over Pinksteren PZC Weer zit Droomnacht Neeltje Jans dwars Nieuwe Kerk hele zomer open Mandoline-speelster treedt op in Londen stemgroeninks.nl y 13 Motie Deltawinst in Borsele gesneuveld Renesse kreeg tienduizend gasten over de vloer Vlissinger moet boeten voor amok Aanrijding Sluis: 15 plaatsen op minicampings Kraam duurder op zaterdagmarkt Vernielingen aan auto Rechter gelooft verhaal dealers niet zaterdag 5 juni 2004 HnorMieke van derJagt HEINKENSZAND - De tradi tionele motie van de PvdA-frac- tie in Borsele, gericht op het niet uitkeren van de winst van Delta aan de aandeelhouders - provincie en gemeenten - heeft het weer niet gehaald in de Bor- selse raad. CDA en SGP-Chris- tenunie. die een meerderheid hebben in de raad, stemden te gen de motie. Elk jaar als de jaarstukken van het nutsbedrijf in de raad wor den behandeld, komt de PvdA in Borsele met een dergelijke motie. De fractie vindt dat Del ta, als er zoveel winst wordt ge maakt, de tarieven maar moet verlagen. Door de winst aan de aandeelhouders uit te keren - voor Borsele gaat het deze keer om 800.000 euro - wordt de energierekening een vorm van verkapte belasting. De provin cie, die 15 miljoen vangt, wat tien procent is van de provincia le begroting,'wordt volgens de PvdA-fractie in Borsele te zeer afhankelijk van Delta. Urgent Volgens fractievoorzitter P. Vol- laard is het dit jaar helemaal ur gent om de winst terug te geven aan de kleinverbruikers. De energiemarkt wordt helemaal geliberaliseerd, wat wil zeggen dat je je stroom kunt betrekken bij elke aanbieder. Delta heeft in Zeeland al niet zo'n beste naam meer bij de klanten. Fou ten in de afrekening en onge kende verhogingen hebben al veel opschudding veroorzaakt. De Zeeuwse gemeenschap gaf al een ontevreden signaal af, waardoor een forse verhoging van de vergoeding van de com missarissen haastig werd terug gedraaid. Vollaard stoort zich aan de niet aflatende stroom mailings waarin van alles wordt aangeboden. Volgens hem schept Delta een imagopro bleem door reclamecampagnes te voeren en aan de prijs van een kWh niets te doen. De confessionele partijen in de Borselse raad, die de motie af stemden, lieten wel weten enigs zins sympatiek ten opzichte van de motie te staan, evanals het college. Maar de partijen gaan ervan uit dat de gemeente het geld ook wel goed zal weten te besteden. Ondanks de steun van VVD, GroenLinks, en LPB werd de motie afgestemd. Vanuit Borse le zal in de aandeelhoudersver gadering van Delta geen plei dooi klinken om de winst te stoppen in een garantie voor energielevering tegen de laag ste prijs. HnorMelita Lanting RENESSE - De gemeente Schou- wen-Duiveland is tevreden over het verloop van het afgelopen pinksterweekend in Renesse. Er zijn geen overtredingen van de vergunningen geconstateerd. Dat blijkt uit de interne evalua tie van de gemeente. ,„Wij zijn buitengewoon tevre den", zegt burgemeester J. Assel- bergs. „Er zijn geen ernstige in cidenten geweest. Zoals bekend zijn er wel kleinere incidenten geweest Daarbij doelt Assel- bergs onder meer op de gebeur tenissen zondagnacht, toen twee groepen met elkaar op de vuist zijn gegaan vlak na sluitings tijd. Het is volgens Asselbergs het drukste pinksterweekend in ja ren geweest met naar schatting iz'n tienduizend bezoekers. Op luitnocliging van de gemeente zijn vertegenwoordigers van het ministeries van Binnenlandse Zaken en van Justitie naar Ren esse gekomen. „Renesse heeft landelijk een voorbeeldfunctie en deze mensen wilden met ei gen ogen de problematiek in zo'n weekend zien. Ze waren zeer onder de indruk van de wij- ze waarop alle betrokken par- tijen de zaak aanpakken." 'Voor het eerst dit jaar zijn alle vergunningen voor drankver- koop en muziek en dergelijke ge bundeld door stichting Schou- wenland Eventures. doorAector Dooms MIDDELBURG - Een 35-jarige Vlissinger wist zich gisteren voor de politierechter in Middel burg weinig te herinneren van zijn buitensporig gewelddadige optreden op 3 augustus vorig jaar. De man was die dag in Vlis- singen volledig door het lint ge- Het begon ermee dat de Vlissin ger, naar eigen zeggen in over spannen toestand, dronken in zijn auto stapte. Zo reed hij te gen een schoolgebouw - waarna hij doorreed. Hij maakte ruzie met een bromfietser die met zijn brommer te veel lawaai zou pro duceren. Hij gaf de bestuurder een klap en beschadigde de brommer. Dit gebeurde onder het oog van een groep omstan ders. Een 69-jarige wouw kon het tafereel niet langer aanzien en kwam verhaal halen bij de man. Die pakte haar beet en smeet de vrouw tegen het weg dek, waardoor ze letsel opliep. De vrouw was gisteren in de rechtszaal aanwezig. „Ik heb die vrouw nog nooit gezien. Dat zweer ik. Ik weet het niet meer", verzekerde verdachte. De man zei dat zijn overspan nen reactie te maken had met problemen thuis. De man heeft de vrouw 1500 euro schadever goeding betaald. Hij zei zich te schamen voor zijn gedrag en be tuigde zijn spijt aan het slachtof fer. De vrouw nam genoegen met de spijtbetuiging. Officier van justitie G. Ooster- veld eiste voor twee mishande- lingen, een vernieling en het rij den onder invloed 150 uur werk straf en zes maanden voorwaar delijke rijontzegging. Politie rechter B. Doorewaard Boek hout vonniste conform de eis. RENESSE - Op de kruising Kor te Moermondsweg Helleweg in Renesse vond gisteravond om 19.09 uur een aanrijding plaats. Een 77-jarige automobiliste uit de gemeente Schouwen-Duive- land reed over de Korte Moer mondsweg, komende uit de rich ting van de Laone. Zij verleende °P de kruising geen voorrang aan een voor haar van rechts ko mende 18-jarige bestuurster uit Ouddorp. Die belandde ten ge volge van de aanrijding met haar auto in de sloot, maar geen van de vrouwen raakte gewond en beide auto's werden lichtbe- schadigd. Deze stichting is een samenwer king tussen ondernemers die be trokken zijn bij de recreatie, zoT als horeca en campingeigena ren. „Alle afzonderlijke onderne mers konden hun wensen indie nen bij de stichting en die zijn in één pakket naar de gemeente gegaan. Dat is heel goed beval len stelt R. Lieverse van de ge meente Schouwen-Duiveland. Uit de evaluatie is gebleken dat de aanpak van dit jaar op een aantal kleine punten verbetert kan worden. „Dat is dan van meer commerciële aard zoals verkooppunten van dranken die beter op een andere plaats kun nen staan." Een grotere aanpas sing die volgens de gemeente ge- wenst is, is het vroeger afsluiten van het centrum. Tot nu toe is het gebruikelijk het centrum 's avonds vanaf negen uur en op momenten dat de politie dit no dig acht wordt afgesloten voor auto's. „We willen toch onder zoeken of dat afsluiten niet eer der kan, bijvoorbeeld eerder op de middag. Daarmee kunnen we de veiligheid van de bezoekers beter te waarborgen." Bij de gemeente zijn gedurende het weekeinde verschillende klachten binnengekomen over geluidsoverlast. „Een deel van de klachten gaat over ge schreeuw op straat. Daar is met zo'n drukte nauwelijks iets aan te doen. Verder is af en toe - tegen de af spraak in - gelijktijdig muziek gemaakt op de terrassen en in de muziektent en dat leverde extra lawaai op." Waterland Neeltje Jans deed voor de eerste keer mee aan de 'Dreamnight at the Zoo' maar trof het niet met het weer. door Ali Pankow NEELTJE JANS - Alle voorwaarden voor een droomavond op Neeltje Jans gisteravond leken geschapen. Ruim der- I tig medewerkers waren bereid zich ge- j heel vrijwillig in te zetten voor de zoge- 1 heten 'Dreamnight at the Zoo', oftewel een fantastische onthaal voor chronisch zieke en gehandicapte kinderen met hun ouders, broertjes en zusjes. Alleen I het weer werkte plotseling niet mee. Striemende regen en koude wind door- kruisten een deel van het programma. Waterland Neeltje Jans deed voor de eerste maal mee aan deze 'Dreamnight at the Zoo'. Initiatiefnemer was de Rot- terdamse Diergaarde Blijdorp. Die stel- de in 1996 voor het eerst de dierentuin j op een avond in begin juni open, speci- j fiek voor chronisch zieke kinderen van i het Sophia Kinderziekenhuis. Artis in Amsterdam volgde in 2000 en een jaar later kwamen Ouwehands Dierenpark in Rhenen, Safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek, de Apenheul in Apeldoorn en de dierentuin van Amers foort erbij. Het initiatief heeft zich inmiddels steeds verder uitgebreid, ook internatio naal. Vorig jaar bezochten ruim 10.000 gezinnen de Dreamnight at the Zoo. Wa terland Neeltje Jans is dit jaar het eer ste attractiepark dat eraan meedoet. „Omdat de nadruk op dieren ligt, heb ben we besloten speciaal voor deze avond het reguliere programma uit te breiden met extra presentaties van die ren", zegt woordvoerder Ted Sluijter. Zo zijn enkele medewerkers en vrijwilli gers van kinderboerderij De Klepper hoeve uit Middelburg vol goede moed naar Neeltje Jans gekomen met de ezel tjes Nick en Lisa, met konijnen, cavia's en twee honden. De beestenboel wordt te pronk opgesteld voor het jeugdig be zoek. De regen blijft te lang spelbreker. Millie Koger en Lisette Antheunisse be sluiten uiteindelijk maar met de twee ezeltjes te gaan schuilen onder de over kapping langs de grote zaal. Directeur Bert Verhoef van Waterland, die zich niet zo snel uit het veld laat slaan, be sluit de roofvogeldemonstratie onder lei ding van familie Van Maaren uit Wol- phaartsdijk ook naar die overkapping te verplaatsen. „En straks wordt het wel droog", probeert Verhoef de moed erin te houden. Ook de eerste bezoekers koesteren aan vankelijk nog de hoop dat het uiteinde lijk wel mee zal vallen met het weer. Een gezin met twee dochtertjes Made- Ion (8) en Aletta (11) uit Yerseke pos teert zich vol verwachting aan de rand van het zeehondenbassin. Madeion heeft diabetes. Van haar kinderarts kre gen ze de kaartjes voor deze droom avond op Neeltje Jans. „Een leuke ges te. Temeer omdat we hier nog nooit ge weest waren", zegt de vader. Zijn doch ters hebben inmiddels alleen nóg maar belangstelling voor de vertederende, blinde zeehond Jules en zijn drie andere kornuiten in het bassin. De eerste bezoekers van de demonstra- foto Dirk-Jan Gjeltema j tie door de Kynologenclub Zeeland hou den het inmiddels voor gezien en haas ten zich vanaf het strandje naar de gro te zaal, waar de Red Light Drive-in Show uit Arnemuiden steeds meer be langstelling krijgt. Enkele dappere be zoekers maken nog een ritje in het tram metje. Maar binnen is het eindelijk toch veel behaaglijker met vrolijk uitgedoste piraten, een charmante zeemeermin en Neptunus. In een van de filmzalen draait 'Finding Nemo' maai' die film blijken de meeste kinderen al te hebben gezien. De grimeurs hebben meer werk met het schminken van piratensnuitjes of mooie prinsesjes. „Het is een mooi initiatief, zo'n avond", vindt een moeder uit Zierikzee. Zij is hier met haar man en drie kinderen. Ook haar 8-jarige dochtertje Renée heeft diabetes. „Ik maak me altijd zor gen of alles wel goed zal gaan als ze een keer alleen naar iets toegaat. Met zo'n ontvangst voor het hele gezin kun de boel tenminste zelf in de gaten hou den." Renée blijkt weinig last te hebben van de regen buiten. Zij is met haar zus je enthousiast aan het swingen op de liedjes van meidengroep K3. SLUIS - Exploitanten van minicampings in de gemeente Sluis mogen dit kampeerseizoen maximaal vijftien kam- peereenheden op hun terrein hebben. B en W geven daar toestemming voor, ook al is de vergroting van het maxi male aantal plaatsen op minicampings nog niet wettelijk gegereld. De minister van Landbouw wil een overgangsre geling treffen die vooruitloopt op de nieuwe Wet op de Openluchtrecreatie. Daarin moet de uitbreiding van het aantal plaatsen definitief geregeld worden. De Tweede Kamer, de provincie Zeeland en de Vereniging van Zeeuw se Gemeenten maken zich al tijden sterk voor maximaal vijftien eenheden gedurende het hele seizoen. Volgens B en W van Sluis heeft de minister harde toezeggingen ge daan dat er een nieuwe wet met een overgangsregelking komt. Die wet treedt echter pas eind dit jaar in werking. Omdat het kampeerseizoen 2004 dan al voorbij is, durft het gemeentebestuur van Sluis het nu aan op de wet voor uit te lopen. De minister heeft immers beloofd niet straf rechtelijk op te treden als gemeenten minicampinghou- ders nu al ontheffing verlenen. TERNEUZEN - Marktkramers die in de gemeente Temeu- zen hun waren op een zaterdagmarkt willen aanprijzen moet meer markgeld betalen dan op een doordeweekse markt. Dat blijkt uit de nieuwe Verordening marktgelden van de gemeente Terneuzen, die deze maand door de ge meenteraad wordt vastgesteld. Op dit moment worden nog de verschillende tarieven gehanteerd die in de voor malige gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen gol den. Die tarieven worden nu gelijkgetrokken. Bij de sa menstelling van de gemeentebegroting voor dit jaar is al afgesproken dat de marktgelden met drie procent ver hoogd worden. Daarnaast wordt er onderscheid gemaakt tussen een zaterdagmarkt en een markt op overige week dagen. Tevens wordt er nog eens 15 procent bovenop de tarieven gezet voor promotie-activiteiten ten gunste van de weekmarkten. THOLEN - Gisterochtend in alle vroegte, tussen half.één en half twee, zijn vernielingen aangericht aan een auto die geparkeerd stond aan de Zoutziedersdreef in Tholen. De achterruit werd vernield en er zaten deuken in de ach terklep, het dak en de zijkant van de auto. MIDDELBURG - „Wij zijn de bestuurders van een pool biljartvereniging, waarvan de leden hun contributie met een joint betalen", verklaarden een 40-jarige inwoner van Axel gisteren voor de rechtbank in Middelburg. Hij en een 39-jarige man uit Kapellebrug stonden terecht op ver denking van handel in softdrugs. Officier van justitie G. Oosterveld was ervan overtuigd dat het duo het strenge koffieshopbeleid met de schijnconstructie had willen om zeilen. „De politie heeft mensen afgevangen die in het ca fé drugs hadden gekocht. Ze hebben niets gezegd over een vereniging van poolbiljarters." Politierechter B. Doorewaard Boekhout veroordeelde bei de mannen tot een werkstraf van 240 uur en terugbeta ling van 2400 euro per persoon aan drugswinst aan de Staat. door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Mandolinis- te Marina Eckhardt uit Oost-Souburg wist niet wat ze hoorde toen ze werd gebeld door iemand van het Rotter dams Philharmonisch Orkest met de vraag of ze samen met het orkest wilde optreden in Londen. „De eerste repetitie was ongelofelijk. Het orkest be staat uit honderd man. Het volu me was onvoorstelbaar." Het orkest onder leiding van di rigent Valery Gergiev treedt morgen op in de Royal Festival Hall in Londen. Op het program ma staat Romeo en Julia van de componist Prokofjev. Het con cert duurt drie uur. De vier mandolinisten spelen twee stuk ken van in totaal zo'n zeven mi nuten. Normaal zitten er in een symfo nieorkest geen mandolines. Maar voor deze uitvoering zocht Gergiev er vier. „De orkestin spectie belde met mijn docent", vertelt Eckhardt, „en die gaf mijn telefoonnummer door. Zo kwamen ze bij mij terecht. Aan vankelijk zouden we het stuk één keer spelen; in Londen. La ter werd besloten het concert ook drie keer in Rotterdam te doen. Die voorstellingen zitten er nu bijna op." De eerste repetitie vond Marina best spannend. Nog maar vorig jaar studeerde ze af aan het Bra bants Conservatorium in Til burg. „Ik had nog nooit met zo'n orkest gespeeld. Er zijn honderd spelers. Het volume is onvoor stelbaar. Echt om rillingen van te krijgen." Het orkest speelt de balletuitvoe ring van Romeo en Julia, maar dan zonder ballet. „Wij moeten dus met uitsluitend de muziek het verhaal uitbeelden. Ik geloof dat we daar wel in slagen. Mijn man heeft het concert deze week al twee keer gezien. Dat wil wel wat zeggen. Het is toch twee keer een zit van drie uur. Voor een klassiek concert is dat behoorlijk lang. Maar hij vond het geen enkel probleem." Voor Marina zelf is het concert ook een hele zit, „Wij komen pas na de pauze op. In dat ge deelte spelen we twee stukken van in totaal zeven minuten. De rest van de tijd moeten we stil blijven zitten. Dat vind ik nog moeilijker dan spelen. Toch kan ik ondertussen ook best genie ten van het concert. En voor de zekerheid heb ik met mijn buur man afgesproken dat hij me een seintje geeft als ik moet spelen." Van het concert in Londen wordt een radio-opname ge maakt door de BBC. Die zendt het uit op 7 juni. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Over de architec tonische schoonheid van de mo numentale Nieuwe Kerk in Zie rikzee zijn de meningen nogal verdeeld. Vrijwel iedereen is het er echter over eens dat het een beeldbepalend gebouw is dat voortdurend de nieuwsgierig heid wekt van passanten. Op die nieuwsgierigheid speelt de werk groep van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken in met een ge varieerd programma gedurende de maanden juli en augustus. Het kerkgebouw zal vanaf 5 juli tot 14 augustus dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur geopend zijn. Bezoekers worden ont haald op een gevarieerd pro gramma waaruit ze een eigen keus kunnen maken. Mensen die specifiek geïnteresseerd zijn in architectuur en historie van dit gebouw kunnen onder leiding van een gastheer of gastvrouw een rondleiding maken en diver se maquettes van de huidige en de voormalige kerk bekijken. Wie meer wil weten over de ge schiedenis van de Nieuwe Kerk kan terecht in de consistorie voor een doorlopende power- point-presentatie. Deze digitale indruk is gemaakt door Jeroen van der Laan en Joran Looij. Zij plaatsen de kerk in de totale ge schiedenis van Zierikzee en wij zen de kijkers op details die in de kerk te zien zijn en die op zichzelf weer een eigen verhaal vertellen. Verder zijn er in de kerkruimte drie verschillende tentoonstellin gen ingericht. Bij de entree is dat een foto-presentatie van bij zondere plekjes op Schou wen-Duiveland. Het zijn plekjes die voor bewoners van deze streek een eigen verhaal hebben en waar zij als eerste naartoe gaan als ze lange tijd niet op het eiland zijn geweest. Zowel de fo to's als de verhalen van deze plekjes worden geëxposeerd. De ze presentatie is samengesteld door Hans Erbrink en de foto's zijn van Maarten Tieboe. De Stichting Historische Spelen beschikt met de nieuwste pro ductie 'De Wonderdokter' over een schat aan fraaie, nieuwe kos tuums. Achterin de kerk presen teert de stichting een collectie mooie kostuums uit deze nieuwe en voorgaande producties. In een ander deel van de kerk zal de tentoonstelling 'Kind en Verzet' worden opgesteld. Deze presentatie behandelt de positie van kinderen in de tijd van de Tweede Wereldoorlog. Het zijn authentieke foto's met citaten uit de levensverhalen van de kin deren die zijn opgetekend door de schrijfster Minka Kaszó. In het kerkgebouw zullen twee cd's te koop worden aangebo den die kort geleden door enke le koren zijn opgenomen. Ande re producten die hier verkrijg baar zijn, betreffen de wijn met de Nieuwe Kerk op het etiket en de Nieuwe Kerk-kaarsen. Muziek Tijdens de openstelling van de kerk zal er veel muziek te beluis teren zijn. Enkele organisten uit de wijde omgeving zullen het Kam- en Van der Meulenorgel laten horen. Af en toe zullen er ook speciale lunchpauze-concer ten worden gegeven. Advertentie Herinnert u zich onze Delta actie nog? Vandaag vragen wij opnieuw uw steun GroenLinks zeeland stan een campagne voor net inzamelen van nanarekemngen regen ae Deesracntige lange diertransporten Samen met andere groene partijen uit andere lidstaten wil GroenLinks een miljoen handtekeningen Inzamelen. Dit aantal is voldoende om de Europese Commissie te dwingen een einde te maken aan lange diertransporten. Vandaag wordt er door leden van GroenLinks In de steden informatie uitgedeeld en handtekeningen opgehaald. U kunt ook uw naam, adres en handtekening hieronder plaatsen. Onze varkens mogen niet langer het haasje zijn! Opsturen naar Eurocommissie Flschler p.a. GroenLinks Postbus 8008, 3503 RA Utrecht." r mm.mm m. mm mm mm m. m. mm m. m. m. wm m. -| NaamJ Adres Q ij I Handtekening - De normen van GroenLinks zijn internationale solidariteit tussen mensen en landen, het veilig stellen van natuur en milieu door het overgaan van verspilling naar duurzaamheid en een levende democratie waarin burgers invloed hebben op hun (Europese) bestuur. Onze waarden zijn daarbij Europese natuurbeschermingswetten, een goed sociaal stelsel en voldoende bevoegdheden voor het Europees Parlement GroenLinks wil dat Zeeland een Groen-Blauwe oase blijft in een versteende omgeving. GroenLinks wil meer mogelijkheden om het verkeer te beïnvloeden. GroenLinks wil de natuurwaarden van de,Westerschelde versterken. GroenLinks is tegen een derde verdieping. GroenLinks wil zo snel mogelijk Europees havenbeleid. Havens zijn te belangrijk om die alleen aan de nationale overheden over te laten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 65