Taliban wilden Osama uitleveren aan de VS PZC Referendum Venezuela over aanblijven president Slowakije komt om in asielzoekers Sharon zet ministers af voor Gaza-plan Zeker elf doden door explosie op Russische markt Radicalen verlaten heilige steden Irak Oproer in Congo lijkt te luwen Fatwa tegen kandidaat Megawati Nieuwe therapie tegen spierziekten Kunstpakhuis Saatchi aangestoken Acteur Nino Manfredi overleden Nederlander met kind in kofferbak CIA verliest weer topman Man komt onder eigen auto om f.e,n Pavitt ,w°rd! ™sch;)n- ^Afghaans regime voerde nog overleg in 2001 Drugskartel zaterdag 5 juni 2004 JAKARTA - Indonesische moslimgeestelijken hebben een religieus decreet (fatwa) uitgevaardigd waarin zij de be volking oproepen bij de presidentsverkiezingen op 5 juli niet op een vrouw te stemmen. Onder de vijf presidents kandidaten is slechts een vrouw, de huidige president Me gawati Soekamoputri. De geestelijken die het fatwa hebben uitgevaardigd, beho ren tot de grootste moslimorganisatie van het land, Nahd- latul Ulama, die veertig miljoen leden telt. Megawati be noemde vorige maand nog de leider van deze organisatie, Hasyim Muzadi, als haar 'running mate'. ANP/AFP LONDEN - Een nieuwe vorm van gentherapie biedt men sen met een spierziekte wellicht kans op genezing. Een test op muizen was succesvol, zo meldde de Britse krant The Times gisteren. Gentherapie, waarbij een patiënt vervangend DNA krijgt toegediend, is niet nieuw. Tot nu toe maakten wetenschap pers gebruik van een virus om het DNA bij de patiënt in te brengen. Daarbij kwam het echter vaak voor dat het im muunsysteem van de patiënt reageerde op het virus en an tilichamen in stelling bracht. De nieuwe techniek maakt het mogelijk het DNA direct, zonder tussenkomst van een virus, te injecteren. ANP LONDEN - De brand die vorige week meer dan honderd kunstwerken uit de collectie van de Britse kunstverzame laar Charles Saatchi in de as legde, is wellicht aangesto ken om een poging tot inbraak te maskeren. Dat meldden Britse media gisteren op gezag van de Londense politie. Vlak voor de brand waren inbrekers het pakhuis, op een industrieterrein in het oosten van Londen, binnengedron gen. Zij waren kennelijk uit op computers, horloges en mobiele telefoons, die in een ander gedeelte van het pak huis waren opgeslagen. ANP/DPA ROME - In een ziekenhuis in Rome is gisteren de film- en televisieacteur Nino Manfredi overleden aan de gevolgen van een hersenbloeding. Hij is 83 jaar geworden. Manfredi speelde in enkele van de beste Italiaanse filmko medies van de jaren '60 en '70. In het begin van de jaren '70 veroverde hij de harten van vele Italianen met zijn rol als de poppenmaker Gepetto in een televisieserie over Pin- occhio. Een van zijn grootste successen was zijn rol als Antonio in C'eravamo Tanto Amati van Scola uit 1974. In 1995 speelde hij in De Vliegende Hollander van de Neder lander Jos Stelling de rol van Campanelli. AP WARSCHAU - Bij een grensovergang tussen Polen en Duitsland is een Nederlander aangehouden die probeerde met een vrouw en een kind in zijn kofferbak de grens over te steken. Dat heeft een woordvoerder van de Poolse grenspolitie gisteren bekendgemaakt. De man werd donderdagavond aangehouden tijdens een gezamenlijke patrouille van de Poolse en de Duitse poli tie. ANP/AFP van onze redactie buitenland de dat het zou worden afgewe zen. De stemming staat nu ge- JERUZALEM - De Israëlische pland voor morgen. Momenteel premier Ariel Sharon heeft giste- lijken elf ministers voor en ren twee ultrarechtse ministers twaalf tegen (inclusief Lieber- uit zijn kabinet gezet. Volgens man en Elon). politieke bronnen hoopt Sharon Omdat hij met de drie tegenstan- zo zijn omstreden Gaza-plan er- ders binnen zijn eigen Li door te krijgen. De ontslagen mi- koed-partij in het kabinet geen nister van Toerisme Benny Elon compromis kon bereiken, pro- probeert toch morgen mee te beert Sharon die meerderheid stemmen over het plan. nu te krijgen door tegenstem mende ministers te ontslaan, al- Behalve Elon is ook minister dus politieke bronnen, van Transport Awigor Lieber- De tegenstanders zien terugtrek- man aan de dijk gezet. Beiden king uit Gaza als het belonen zijn lid van de Nationale van Palestijnen. Overigens Unie-partij en keerden zich te- blijkt uit opiniepeilingen dat gen Sharons plan voor Gaza. het volk wel voor het Gaza-plan Door hun vertrek behaalt de pre- is. mier vermoedelijk net een meer- Sharons andere ultranationalis- derheid bij een stemming over tische coalitiepartner, de Natio- dat plan. Daarover is het kabi- nale Religieuze Partij (NRP). is net bijna in een crisis geraakt, ook tegen terugtrekking uit Ga- Het duo weigerde naar Sharons za. Hoewel waarnemers ver kantoor te komen en kreeg daar- wachten dat de NRP uit protest op een ontslagbrief toegestuurd, tegen het ontslag uit de regering Elon heeft die brief naar eigen stapt, zei minister Zevulun Or- zeggen nog niet gekregen. In Is- lev van Welzijn dat dit niet zal raël gaat een ontslag in 48 uur gebeuren. De NRP en de Natio- na het ontvangen van een schrij- nale Unie krijgen veel steun van ven daarover. Hij hoopt daar- kolonisten. ANP/AFP/RTR door morgen mee te kunnen stemmen. Minister Elon zei wel dat Sharon hem gisterochtend telefonisch had geïnformeerd over het ontslag. „Maar via de telefoon kan ik niet weten of het de premier is of Yatspan." Yats- pan is een Israëlische imitator WASHINGTON - Behalve van politici. CIA-directeur Charles Tenet Aanvankelijk wilde Sharon een stapt nog een topman van de volledige terugtrekking van de Amerikaanse geheime dienst op. Gazastrook en enkele grote ne- Ook James Pavitt, het hoofd van derzettingen op de Westelijke de clandestiene afdeling van de Jordaanoever behouden. Omdat CIA die verantwoordelijk is hij daarvoor geen steun zou krij- voor het verzamelen van inlich- gen, ging het later om een gefa- tingen in het buitenland, maak- seerde en gedeeltelijke terug- te gisteren zijn vertrek bekend, trekking. Het plan werd maar niet aan de ministerraad voorge- Pavitt, met een 31-jarige staat legd, omdat Sharon bang vrees- van dienst bij de CIA, nam het besluit enkele weken geleden, nog voordat hij van het vertrek van Tenet wist, zei een CIA-me- dewerker die anoniem wilde blij- 0 lijk opgevolgd door Stephen HAUPTMANNSGRUN - Een Kappes. die al 23 jaar bij de CIA 59-jarige man in de Duitse is. Tenet diende donderdag on- plaats Hauptmannsgrün is door verwacht zijn ontslag in. De zijn eigen auto doodgereden. CIA-chef voerde persoonlijke re- Het slachtoffer was vergeten de denen aan voor zijn besluit. Ach- handrem aan te trekken. Toen ter de schennen wordt echter ge- de auto in beweging kwam, ging speculeerd dat Tenet weg moest de man ervoor staan om hem te- om fouten die de CIA maakte in gen te houden. Hij belandde ech- de aanloop naar de oorlog in ter onder de wagen en werd en- Irak en in de periode vooraf- kele meters meegesleurd. Hij gaand aan de aanslagen van 11 overleed ter plekke. AP september 2001. AP Uitgebreide zomercollectie met juni-voordeel bij lange vorststraat Goes SAMARA - Zeker elf mensen zijn gisteren omgekomen door een zware explosie op een Russische markt. De ontploffing deed zich voor in Samara, in het midden van Rusland. Zeker 38 mensen raakten gewond, zo meldde het Russische persbureau Itar-Tass. De politie gaat uit van een terreurdaad. Volgens de autoriteiten van Sa mara heeft een bom van een kilogram de ontploffing veroorzaakt. Het explosief lag achter enkele kramen, tegen een betonnen muur die de markt scheidde van een spoorweg. Brokken beton vlogen door de explosie de lucht in en verpletterden een aantal mensen. Aanvankelijk meldden de Russische autoriteiten dat het een onge luk met twee zuurstofflessen betrof. De politie van Samara zei echter die hypothe se inmiddels te hebben uitgesloten. foto Vladimir Kotmishev/AP van onze redactie buitenland NAJAF - De milities van de radi cale sjiitische geestelijke Al Sa- dr zijn begonnen zich terug te trekken uit hun bolwerken Na- jaf en het nabijgelegen Kufa in het midden van Irak. Een woord voerder van Al Sadr kondigde de eerder overeengekomen, maar daarna uitgestelde aftocht gisteren aan. De milities leverden de afgelo pen weken slag met Amerikaan se coalitietroepen in en rond de voor sjiieten heilige steden. Een Amerikaanse zegsman bevestig de dat er overeenstemming was bereikt met het Iraakse bestuur in Najaf en de milities over de te rugtrekking. Ook de Amerikaanse strijd krachten vertoonden zich niet meer rond de heilige plaatsen in de steden. Het is de bedoeling dat de Iraakse politie er de vei ligheid waarborgt. De milities van de opstandige Al Sadr. het 'Mahdi-leger', en de Amerikanen kwamen vorige week woensdag een bestand overeen. Desondanks waren er in de dagen daarna nog confron taties. Donderdag kwamen in Kufa dertig opstandelingen om tijdens een vuurgevecht met de Amerikanen. ANP/AFP/AP idoor Frans Lindenkamp SAO PAULO - Met alle mogelij ke middelen heeft hij het probe ren tegen te houden. Maar toen de Nationale Kiesraad (CNE) be kendmaakte dat oppositie uit eindelijk toch voldoende handte keningen heeft opgehaald om een referendum over zijn lot te houden kwam de Venezolaanse president Hugo Chavez er niet onder uit zijn democratische ge zicht te tonen. Vlet de bluf waar hij patent op leeft accepteerde Chavez in een toespraak op radio en tv het refe rendum. Over twee maanden mo- ?en de Venezolanen oordelen over het aanblijven van het om streden linkse en autoritaire staatshoofd. Chavez - de mes- sias van de verpauperde onder klasse in zijn land - is bezig aan zijn tweede ambtstermijn, die in 2007 afloopt. Chavez slikte het oordeel van de CNE tegen de verwachtingen in. In maart had de kiesraad tot groot genoegen van Chavez nog 1,1 miljoen handtekeningen af gekeurd. Afgelopen weekeinde werden stemmers echter in de gelegenheid gesteld om hun handtekening alsnog geldig te la ten verklaren. Chavez stond onder grote druk van de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) en het Car- poor Runa Hellinqa BRATISLAVA - Slowakije komt om in de asielzoekers. In april kwamen er meer dan 1600: hot hoogste aantal sinds 1990. Voor dit jaar worden er 20.000 ■asielzoekers in het land ver wacht. een verdubbeling ten op zichte van 2003. jpeze trend heeft de vertegen woordiger van de VN-vluchtelin genorganisatie Unhcr in Bratis lava ernstig verontrust. Volgens jPierre Francesco Gatta kan Slo wakije de opvang van zo veel pnensen helemaal niet aan. De toestroom naar Slowakije is [Opmerkelijk, omdat het land bin- Vnen de EU verreweg het restric- |tiefste asielbeleid kent. Vorig ^aar kreeg maar tien procent Van de asielzoekers een verblijfs vergunning. Gatta verklaart het toenemende aantal asielzoekers aan de toe treding tot de EU van Slowa kije. Vanuit het land denken de asielzoekers makkelijk naar West-Europa te kunnen komen. De Slowaakse opvangkampen bevinden zich bij de Oostenrijk se of Tsjechische grens. Echte hekken staan er niet omheen. Ze zijn daardoor voor mensensmok kelaars een ideale doorvoerplek. Een flink deel van de Slowaakse asielzoekers komt via Rusland en Oekraïne. Het gaat dan voor al om economische emigranten. Nu Slowakije in de EU zit geldt voor het land ook de Du- blin-richtlijn: ieder EU-lid stuurt een asielzoeker terug naar de lidstaat waar die zich het eerst heeft gemeld. „Dat be tekent dat meer mensen uitein delijk hier terechtkomen, ter wijl de aantallen in West-Euro pa teruglopen", aldus Gatta. GPD ter Center - opgezet door de voormalige Amerikaanse presi dent Jimmy Carter - om de de mocratische spelregels te eerbie digen. Eerder hadden beide de CNE gewaarschuwd zich vooral niet voor het karretjes van Cha vez te laten spannen. Gevreesd werd dat het staatshoofd de kies raad opnieuw zou ringeloren bij de (her)telling. Staatsgreep Met de nu te houden volksraad pleging heeft de oppositie de be schikking over een legaal werk tuig om Chavez te wippen. In 2002 haalden zijn tegenstanders bakzeil met het mislukken van een staatsgreep. Twee dagen na dat Chavez was afgezet keerde hij terug met steun van legeron derdelen die hem trouw bleven. Vervolgens probeerde de opposi tie hem eind 2002 vergeefs tot af treden te dwingen met een alge mene staking van onbepaalde duur. Sindsdien zette de opposi tie haar kaarten op het referen dum. Daarvoor waren 2,43 mil joen handtekeningen nodig; 20 procent van het electoraat. Chavez, een ex-legerkolonel die in 1992 een mislukte coup pleeg de maar zes jaar later alsnog de macht via de stembus greep, deed alle moeite om zijn frustra tie te verdoezelen. „Zien jullie nou wel dat het mogelijk is om een referendum uit te schrijven. Hugo Chavez is niet de tiran waar ik voor uitgemaakt wordt", zei hij uitdagend. Op straat konden aanhangers van president Chavez hun teleur stelling moeilijk de baas. Het kansarme deel van de bevolking vreest dat zij met de val van hun idool beroofd worden van het uitzicht op een beter leven. Dui zenden 'Chavistas' staken auto's in brand en koelden hun woede op bolwerken van de oppositie. Gebouwen van anti-Chavez ge zinde media werden met stenen bekogeld. GPD it TUUANA - De Mexicaanse poli- 2 tie heeft bij een grootschalige :i operatie in het kustgebied bij de grens met de VS twee drugslei- ders gearresteerd. Ze behoren tot het Arellano Felix-kartel, een van de beruchtste multina- ss( tionale drugsbendes ooit. AP Militairen die loyaal zijn aan generaal Laurent Nkunda, verlaten Bukavu. foto Riccardo Gangale/AP van onze redactie buitenland BUKAVU - Opstandige Congole se militairen die eerder deze week de oostelijke stad Bukavu innamen, zijn gisteren begon nen zich terug te trekken na on derhandelingen met officieren van de VN-vredesmacht Monuc. Een woordvoerder van de VN meldde gisteravond echter dat de terugtrekking nog lang niet volledig was. De commandant van de rebellen, Nkunda, liet eerder op de dag weten voorlo pig in de stad te blijven. Volgens de jongste schattingen van de Monuc doodden de op standige milities sinds de inna me van Bukavu zeker 27 perso nen. Gisteren werden 22 lijken aangetroffen, nadat donderdag vijf doden waren gevonden. On der de slachtoffers zijn acht bur gers, meldde het Rode Kruis. Kinshasa was gisteren voor de derde dag op rij het toneel van ernstige rellen. Honderden beto gers gingen de straat op, gewa pend met stokken, om blijk te ge ven van hun ongenoegen over het VN-optreden in Bukavu. Zij vinden dat de blauwhelmen de burgers van de stad beter had den moeten beschermen. Ooggetuigen meldden dat er ze ker vier mensen werden gedood toen een ordedienst een einde wilde maken aan plunderingen. De relschoppers richtten diver se vernielingen aan en mishan delden een VN-medewerker. De politie kon de VN'er ontzetten. De demonstranten plunderden de huizen van drie andere VN-medewerkers. De politie zet te alle straten in de stad af. Win kels hielden hun deuren geslo ten. ANP/DPA/RTR Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98. Postbus 230. 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500. Fax: 0118-418107 :4doorWierd_Duk J BERLIJN-Nog in 2001, het jaar van de terreuraanslagen in de Verenigde Staten, was het fun- damentalistische Afghaanse Ta- - liban-regime bereid om de Sa- Joedische terrorist Osama bin Laden uit te leveren aan de VS. «Dit meldt de Duitse tv-zender iü ZDF.De uitlevering liep vast op Ilogistieke gronden. Amerikaanse functionarissen en vertegenwoordigers van de Tali ban ontmoetten elkaar in het ge heim in Frankfurt. De spil in «ihet web van onderhandelingen Kfl'was de Amerikaans-Afghaanse Ittakenman Kabir Mohabbat, die nel in de ZDF-documentaire figu re' reert. Volgens deze zegsman zou rade minister van Buitenlandse a Zaken van de Taliban-staat, Ah- a med Mutawakil, tegen hem heb- j» ben gezegd: „Jullie kunnen hem :r. hebben wanneer jullie willen. :c- Noem ons een land en wij leve ls ren hem uit." -:,De Duitse Europarlementariër «Elmar Brok bevestigt deze ver- i sie Hij zou Mohabbat in 1999 hebben geholpen contact met de ^Amerikanen op te nemen. ^Trainingskamp afVolgens Brok waren de Taliban van plan om Bin Laden, die des- ftijds in Afghanistan verbleef en er Al Qaeda-trainingskampen t had ingericht, uit te leveren aan li een derde land of aan het Inter es nationale Gerechtshof in Den er, Haag. De Taliban zouden uit «zijn geweest op internationale ar erkenning en opheffing van de it boycot tegen de moslimstaat. >p Onder de Taliban was Afghanis- ic> tan internationaal geïsoleerd ge it- raakt. it De Amerikaans ambassadeur in is Berlijn, John Kornblum, werd ite door Brok ingelicht, waarop za- ic kenman Mohabbat werd gesom- imeerd naar Washington te ko- I men. De eerste ontmoeting tus sen Taliban en Amerikaanse ver tegenwoordigers had in 2000 plaats in Frankfurt. De Taliban wilden de onderhandelingen voortzetten in Pakistan om daar te spreken over de manier en het tijdstip waarop Bin Laden zou worden uitgeleverd. Tot 11 september 2001. de dag van de aanslagen in New York en Washington, vielen de onder handelingen stil. Vijf dagen na de aanslagen echter werden de besprekingen echter hervat, in de Pakistaanse stad Quetta. Over dezeontmoeting hebben Amerikaans media eerder be richt. De Amerikanen stelden in Quetta als eis dat Bin Laden bin nen 24 uur zou worden uitgele verd. Om logistieke redenen kon den de Taliban hier niet op in gaan. Enkele weken daarna be gon de Amerikaans/Britse inva sie in Afghanistan. Elmar Brok zou niet bij de ont moetingen aanwezig zijn ge weest. Achteraf beschouwt hij het aanbod van de Taliban als 'veel serieuzer dan ik destijds dacht". „Was het gelukt, dan was veel mensen zoveel leed be spaard gebleven." GPD Advertentie Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 mfo@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5