Goes zet in op 374 zorg woningen Elk dorp zijn eigen voetbalveldje 1 PZC PZC Een veilig adres voor onderweg Mandolinespeelster treedt op in Londen Motie Deltawinst in Borsele gesneuveld Spreidingsplan voor komende tien jaar gaat uit van forse uitbreiding Auto tegen lantaarnpaal Jongerendag Rode Kruis Puzzelrit STEMGROENLINKS.NL0 Aanrijding in Yerseke Rijden onder invloed Portemonnee gestolen Autoruit vernield Winkelruit ingeslagen Winkeldief gepakt in Goes zaterdag 5 juni 2004 door Frank Balkenende GOES - De komende tien jaar moeten er in de gemeente Goes 374 nieuwe zorgwoningen bijko men. Dat kan door nieuwbouw, verbouw van bestaande panden of door een zorgpakket te leve ren aan bewoners van com plexen waar nu slechts alarme ring is. De woningen zijn be doeld voor ouderen en gehandi capten. Aan welke eisen een zorgwoning moet voldoen, moet nog worden gedefinieerd. De be woner kan in elk geval een deel van de of de hele dag hulp krij gen, om zo te zorgen dat mensen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen wonen. De provincie heeft gemeenten gevraagd de noden voor de ko mende jaren op een rijtje te zet ten en daarvoor een lokaal sprei dingsplan te maken. Dat wordt dan later weer een onderdeel van een regionaal spreidings plan. De provincie heeft zo een over zicht van de behoeften (wacht lijsten, vergrijzing) en de bouw projecten die daarvoor tot het jaar 2010 nodig zijn. Zij beslist namelijk per jaar hoeveel en waar woningen mogen worden gebouwd. Goes heeft een brede werkgroep geformeerd om een zo goed mo gelijk beeld te krijgen. Er zitten vertegenwoordigers in van de ouderenzorg, gehandicapten zorg, psychiatrische zorg en de thuiszorg, een aantal ambtena ren en wethouder D. van Ewijk. Corporaties en zorgaanbieders hebben plannen ingediend, die samen goed zijn voor 374 nieu we zorgwoningen. Daarbij hoeft het niet altijd te gaan om bouw, maar kan een stuk zorg worden geleverd aan bewoners in een se niorencomplex, die dat nu nog met krijgen. Witte vlekken De meeste woningen verrijzen in het centrum, De Goese Pol der, Goes-Oost, -Zuid en -West. Ook voor de dorpen liggen plan nen klaar. Alleen 's-Heer Hen- KAPELLE - De Kapelse werk groep Jeugd en Jongeren van het Rode Kruis houdt zaterdag 12 juni een jongerendag. Vanaf 9.30 uur kunnen basisschoolleer lingen in het Rode Kruis-ge- bouw in Kapelle een parcours kunnen afleggen met EHBO-op- drachten. HEINKENSZAND - De Schaapskooi in Heinkenszand houdt zaterdag 12 juni ter ere van haar 25-jarig bestaan een puzzelrit. Deelname is mogelijk met de auto en de fiets. De tocht gaat langs ambachtelijke bedrij ven in de Zak van Zuid-Beve land. Fietsers kunnen van 10.00 tot 11.00 uur inschrijven en au to's van 10.30 tot 12.00 uur. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur drikskinderen en de wijk Aria blijven een witte vlek. In het cen trum zijn uitbreidingen voor zien in de Nieuwstraat (13 wo ningen), het Gasthuis (12), de Oude Singel (11), de Zonne bloemstraat (82), het Molen plein (26) en de Pijntorenstraat (7). De grootste sprong in de Goese Polder wordt gemaakt door de Erasmusflat om te bou- wen tot een woonzorgcentrum: veertig procent gaat in de toe komst naar zorgbehoevende ouderen, de overige woningen blijven beschikbaar voor valide senioren. Voor psychiatrische patiënten wordt gedacht aan een complex in de wijk Noord- hoek. In Oost wil zorgcentrum Reho- both meer seniorenwoningen scheppen, kan de Mamixflat uit breiden en zijn er plannen voor De Horst, Nassauhof, Wolfs- hoek en complexen aan de Loui se de Collignylaan. Bij elkaar zo'n negentig extra woningen. In Zuid is er het plan Sint Maar ten (63), uitbreiding aan de Wa terstraat (17) en de Rubenshof (20). In de flats Boszicht, Weide- zicht en De Bongerd kunnen ook meer zorgwoningen komen: van 72 naar 180. Voor bewoners van het oude Sint Joanna ont breekt nu zorg, als die wordt ge leverd, is de teller weer 42 zorg woningen verder. Laboratoriumschool Op de plaats van de Laborato riumschool in West is een woon zorgcentrum gepland, evenals zorgwoningen in het oude Land bouwcentrum. Verder liggen er ideeën voor Overzuid (7), Ouver ture (16) en de toekomstige wijk Mannee (12). Poelwijck in 's-Heer Arendsker- ke wil zich omvormen van 'tradi tioneel' seniorenoord tot zorg centrum met ook buiten de mu ren woonruimte. Daarvoor of fert Poelwijck intern 45 kamers op. Daarbuiten moeten twintig zorgwoningen worden ge bouwd, deels in Wolphaarts- dijk, deels in de gemeente Borse- le. Voor Kloetinge bestaat het idee voor een woonzorgcen trum, terwijl Wilhelminadorp tien appartementen voor gehan dicapten krijgt. In Kattendijke wil de Regionale Woningbouw vereniging Samenwerking (RWS) zeven zorgwoningen bou wen, op te leveren in 2009. Wethouder Van Ewijk bena drukt dat de komende jaren wordt bekeken of al die plannen ook haalbaar zijn. Niettemin is het door de vergrijzing noodza kelijk meer zorgwoningen te scheppen. Junioren van voetbalvereniging Bevelanders in Kamperland tijdens de training; de vraag is hoe lang allerlei verschillende dorpen op Noord-Beveland nog hun eigen sportvelden zullen hebben. foto Willem Mieras door Freek Janssen KAMPERLAND - Raadslid P. Hame link van Noord-Beveland rekende uit dat de sportvelden in de gemeente per speler net zoveel kosten als een seizoens kaart voor een Rotterdamse voetbal club met taxivervoer. De raad ziet wel brood in één of twee centrale accommo daties, maar de clubs zelf zijn nog lang niet over de streep: „Je gelooft toch niet dat ik in Kortgene kleedkamers ga schoonmaken?" Het gaat om de voetbalvelden in Kam perland, Wissenkerke, Kortgene, Co lijnsplaat en Kats en om de tennisbanen in Kortgene en Colijnsplaat. Het onder houden van zoveel sportvelden voor ze venduizend inwoners is duur, waardoor de gemeente Noord-Beveland in okto ber kwam met het idee om accommoda ties te concentreren. Er zijn twee varian ten: één centrale locatie in Kortgene, of twee in Kamperland en Colijnsplaat. De gemeente is nog bezig met het bere kenen van de kosten en binnenkort wordt overlegd met de clubs zelf. Een rondje langs de verenigingen leert dat er vooralsnog weinig animo is voor de plannen. C. Quinten is jeugdtrainer bij de Colijnsplaatse Boys en sinds kort raadslid: „Het is het beste als elk dorp zijn eigen veldje heeft. Ik denk niet dat de gemeente veel geld bespaart met de ze plannen: je moet dan minstens zes velden aanleggen. Bovendien draaien de clubs nu nog op vrijwilligers, maar ik denk niet dat veel mensen blijven als clubs samengaan. Ik maak nu als vrij williger kleedkamers schoon in Colijns plaat, maar je gelooft toch niet dat ik dat ook in Kortgene ga doen?" De variant van twee velden in Colijns plaat en Kamperland is volgens Quin ten dan nog de minst slechte: „Daar zit de meeste jeugd. Als er één club komt in Kortgene, denk ik niet dat de spelers au tomatisch meegaan. Als ze al blijven voetballen, gaan ze nog eerder naar Goes of Kloetinge." Een veelgehoord bezwaar tegen de plan nen is de afstand. H. Versluis is trainer bij de F-jes van Voetbalvereniging Be velanders in Kamperland: „Ik denk dat veel mensen afhaken, omdat ze te ver moeten reizen om naar een training te gaan. Mijn spelers kunnen nu nog zelf standig naar de trainingen komen, maar als we verhuizen naar Kortgene moeten de ouders hun kinderen gaan brengen en halen." Niet iedereen in Kamperland is overigens tegen: „Er zijn er die zeggen: één plus één is twee, maar ik vind van niet. Als de helft weg valt, hou je minder over." Ook bij de wat kleinere clubs is de stem ming niet positief. P. de Groen-Goud- zwaard van Sportvereniging Kats: „De meeste mensen zien het niet zo zitten met de plannen. We hebben in het dorp al bijna geen winkels meer, als ze ons dan ook nog eens de voetbalvelden afne men, hebben we helemaal niks meer. Het is natuurlijk ook een beetje een doipsgebeuren, veel mensen komen op de wedstrijden af." Als er al geconcentreerd wordt, zien ze in Kats meer in de variant met twee ac commodaties. D. van der Maas van Voetbalvereniging Wissenkerke ziet de plannen met lede ogen aan: de voetballers willen niet graag fuseren, maar de club kampt met een groot probleem: „We hebben op dit moment zo weinig senioren dat we met pijn en moeite een eerste elftal bij el kaar kunnen krijgen. Er zijn voors en tegens, maar ik denk dat wij het meest gebaat zijn bij één centraal sportcom plex." Achterhaald idee Volgens voorzitter P. Klein van voetbal vereniging W Cortgene gaat het om een dilemma: „Gevoelsmatig is het leuk dat er in elk dorp een sportveld blijft. Maar de wijsheid zegt dat dat een ach terhaald idee is. Clubs hebben te weinig leden en veel sportvelden liggen op een plek die in de toekomst wordt be bouwd." Klein is voor de variant met één accommodatie en dat hoeft voor hem niet eens per se in Kortgene: „Twee locaties heeft geen zin, dan kan je er net zo goed niet aan beginnen." Bij de tennisverenigingen spelen nog an dere sentimenten. Tot eind vorig jaar speelde de Lawn Tennis Club Noord-Be veland in Colijnsplaat en Kortgene. Het bestuur van de club besloot vanwege geldgebrek de banen in Colijnsplaat af te stoten, tot onvrede van een aantal mensen. Zij wilden de banen voor hun kinderen open houden en stichtten in maart de Tennisclub Colijnsplaat, on der de vleugels van de voetbalclub in het dorp. Voorzitter P. de Fouw van de Lawn Tennis Club Noord-Beveland zit dan ook niet te springen om te verkas sen: „We hebben net een scheiding ge maakt en zijn nogal gehecht aan onze tennisbanen in Kortgene. Groot is ook niet altijd leuk: bij een grote club ken nen de mensen elkaar minder goed." P. Versluis van de afgesplitste vereni ging Tennisclub Colijnsplaat maakt zich voorlopig nog geen zorgen: „Als de plannen al doorgaan, is het nog wel erg ver weg. We zitten nu op ongeveer zes tig leden en daar zijn we erg tevreden mee. Als we de komende vier, vijf jaar nog kunnen doorgaan in Colijnsplaat, zijn we tevreden." De gesprekken die de gemeente gaat voeren met de clubs worden verwerkt in een advies aan de gemeenteraad. Ook de financiële gegevens worden daarin verwerkt. De raad moet dan nog beslis sen of de plannen doorgaan en welke va riant de voorkeur heeft. (Advertentie) Herinnert u zich onze Delta actie nog? Vandaag vragen wij opnieuw uw steun liroennnKS zeeland start wn campagne voor net inzamelen van nanoteKemngen tegen ae oeestacmige lange diertransporten. Samen met andere groene partijen uit andere lidstaten wil GroenLinks een miljoen handtekeningen inzamelen. Dit aantal is voldoende om de Europese Commissie te dwingen een einde te maken aan lange diertransporten. Vandaag wordt er door leden van GroenLinks In de steden informatie uitgedeeld en handtekeningen opgehaald. U kunt ook uw naam, adres en handtekening hieronder plaatsen. Onze varkens mogen niet langer het haasje zijn! Opsturen naar Eurocommissie Fischler p.a. GroenLinks Postbus 8008, 3503 RA Utrecht." 1 Naam I Q J Adresj n! J ^{Handtekening De normen van GroenLinks zijn internationale solidariteit tussen mensen en landen, het veilig stellen van natuur en milieu door het overgaan van verspilling naar duurzaamheid en een levende democratie waarin burgers invloed hebben op hun (Europese) bestuur. Onze waarden zijn daarbij Europese natuurbeschermingswetten, een goed sociaal stelsel en voldoende bevoegdheden voor het Europees Parlement GroenLinks wil dat Zeeland een Groen-Blauwe oase blijft in een versteende omgeving. GroenLinks wil meer mogelijkheden om het verkeer te beïnvloeden GroenLinks wil de natuurwaarden van de Westerschelde versterken. GroenLinks is tegen een derde verdieping. GroenLinks wil zo snel mogelijk Europees havenbeleid. Havens zijn te belangrijk om die alleen aan de nationale overheden over te laten. door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Mandolinis- te Marina Eckhardt uit Oost-Souburg wist niet wat ze hoorde toen ze werd gebeld werd door iemand van het Rot terdams Philharmonisch Orkest met de vraag of ze samen met het orkest wilde optreden in Londen. Het orkest onder leiding van di ligent. Valery Gergiev treedt morgen op in de Royal Festival Hall in Londen. Op het program ma staat Romeo en Julia van de componist Prokofjev. Het con cert duurt drie uur. De vier mandolinisten spelen twee stuk ken van in totaal zo'n zeven mi nuten. Normaal zitten er in een symfonieorkest geen mandoli nes. Maar voor deze uitvoering zocht Gergiev er vier. „De or kestinspectie belde met mijn do cent", vertelt Eckhardt, „en die gaf mijn telefoonnummer door. Zo kwamen ze bij mij terecht. Aanvankelijk zouden we het stuk één keer spelen; in Londen. Later werd besloten het concert ook drie keer in Rotterdam te doen. Die voorstellingen zitten er nu bijna op." De eerste repetitie vond Marina best spannend. Nog maar vorig jaar studeerde ze af aan het Bra bants Conservatorium in Til burg. „Het volume is onvoorstel baar. Echt om rillingen van te krijgen." HANSWEERT - Op de Boomdijk in Hansweert is ee 23-jarige automobilist uit Ridderkerk gisteravond om streeks kwart voor acht met zijn auto tegen een lantaarn paal gereden. Hij verloor in een bocht naar links de con trole over het stuur. De man botste tegen een lantaarn paal, die daardoor afbrak. De auto raakte beschadigd. YERSEKE - In de Oude Torenstraat in Yerseke vond gis teren om 19.27 uur een aanrijding plaats. Een 57-jarig man uit Yerseke had zijn voertuig in de Oude Torenstraa geparkeerd, met de voorzijde in de richting van de Bern hardstraat. De auto stond niet op de handrem of in de ver snelling en begon op een gegeven moment achteruit te rol len. Hierbij botste het voertuig tegen de achterzijde vai de auto van een 29-jarige vrouw uit Yerseke, die daar me de voorkant in de richting van cle Breeweg geparkeeri stond. De auto raakte beschadigd. VLISSINGEN - In de Bonedijkestraat in Vlissingen heef de politie gisteren een 31-jarige automobilist uit Goes eei rijverbod opgelegd. De bestuurder werd om 20.15 uur ge controleerd op alcoholgebruik en bleek meer dan ander half keer de toegestane hoeveelheid te hebben gedronken Hij mocht drie uur niet rijden. GOES - In een winkelpand in de Van Doornestraat h Goes is gisteren tussen 16.16 en 16.45 uur de portemon nee van een 25-jarige vrouw uit de gemeente Borsele ge stolen. Zij had haar tas even onbewaakt laten liggen. Ij de portemonnee zaten persoonlijke papieren en meer dai honderd euro. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - In de nacht van don derdag op vrijdag is in de Ruychrockstraat in 's-Heer Hen drikskinderen een autoruit vernield. Uit de auto werd ee; tas met onder meer stempels en een hoed weggenomer Omstreeks 5.35 uur hield de politie op het Plein in 's-Hee Hendrikskinderen twee Rotterdammers van 30 en 19 jaa en een 17-jarige inwoonster van de gemeente Goes aar op verdenking van betrokkenheid bij deze zaak. De poli tie heeft de zaak nog in onderzoek. GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag werd i Goes een winkelruit vernield. Het incident speelde zich in de Middelburgsestraat. GOES - In een winkelpand bij Houttuinen in Goes wei- vrijdag om 15.25 uur een 39-jarige man uit Goes aangé houden wegens diefstal. De man had zich een petje te waarde van 1,69 euro toegeëigend. was een initiatief van de ge meente Bergen op Zoom en wa vooral bedoeld voor Thools leerlingen die in Brabant nas? school gaan. Inmiddels heeft de gemeen! Tholen het roer overgenomen e nog deze maand krijgen huize een bordje Veilig Honk aan cf muur. De adressen krijgen ee^ fietspomp of inruilfiets en ee verbanddoos. De jongerenraa in de gemeente Borsele hee ook wel oren naar zo'n projec De veilige huizen moeten kome te liggen op de twee fietsvei keersaders van Borsele: de we gen tussen Goes, Heinkenszan en 's-Heerenhoek naar Borssel en het traject Goes, 's-Graver polder, Kwadendamme, Oude lande en Ellewoutsdijk. door Freek Janssen THOLEN - Kinderen in een plat telandsgemeente moeten vaak onzalig lange afstanden op de fiets afleggen om van huis naar school te geraken. Onderweg kan van alles gebeuren: een lek ke band, een stortbui, een val partij of pesterijen. Deze week wees 3VO in Brielle drie Veilige Huizen aan. Maar ook in de Oosterschelderegio kunnen kinderen met pech on derweg op veel plaatsen terecht. Op Tholen zijn in april drie hui zen benoemd tot Veilig Honk: een plek waar scholieren onder weg terecht kunnen om te bel len, te schuilen, de band te plak ken: noem maar op. Het project dat je je stroom kunt betrekke' bij elke aanbieder. Delta hee. in Zeeland al niet zo'n best' naam meer bij de klanten. Foq ten in de afrekening en ongeker de verhogingen hebben al ve<' opschudding veroorzaakt. D" Zeeuwse gemeenschap gaf een ontevreden signaal af, waai- door een forse verhoging van d vergoeding van de commissari' sen haastig werd teruggedraaic Vollaai"d stoort zich aan de nit aflatende stroom mailings waai in van alles wordt aangebodei Volgens hem schept Delta ee imagoprobleem door reclame campagnes te voeren en aan d prijs van een kWh niets te doen Sympathiek De confessionele partijen in cf Borselse raad, die de motie a( stemden, lieten wel weten enige" zins sympatiek ten opzichte va' de motie te staan, evanals ht college. "Maar de partijen gaa ervan uit dat de gemeente hc geld ook wel goed zal weten 1 besteden. Ondanks de steun van VVI' GroenLinks, en LPB werd cf motie afgestemd, Vanuit Borst le zal in de aandeelhoudersvei gadering van Delta geen pief dooi klinken om cle winst te stop' pen in een garantie voor energie' levering tegen de laagste prijs. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De traditio nele motie van de PvdA-fractie in Borsele, gericht op het niet uitkeren van de winst van Delta aan de aandeelhouders - provin cie en gemeenten - heeft het weer niet gehaald in de Borselse raad. CDA en SGP-Christen- unie, die een meerderheid heb ben in de raad, stemden tegen de motie. Elk jaar als de jaarstukken van het nutsbedrijf in de raad wor den behandeld, komt de PvdA in Borsele met een dergelijke motie. De fractie vindt dat Del ta, als er zoveel winst wordt ge maakt, de tarieven maar moet verlagen. Door de winst aan de aandeelhouders uit te keren - voor Borsele gaat het deze keer om 800.000 euro - wordt de energierekening een vorm van verkapte belasting. De provin cie, die 15 miljoen vangt, wat tien procent is van de provincia le begroting, wordt volgens de PvclA-fractie in Borsele te zeer afhankelijk van Delta. Volgens fractievoorzitter P. Vol- laard is het dit jaar helemaal ur gent om de winst terug te geven aan de kleinverbruikers. De energiemarkt wordt helemaal geliberaliseerd, wat wil zeggen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59