Euthanasie lijkt glijdende schaal PZC Tiananmen is onderdeel van de weg naar een vrij China PZC Boogerd wil laten zien dat Europa het verschil maakt Eerwraak op vrouw in 4 Turkije bijna gewoon r Verbeterde pijnbestrijding leidt steeds vaker automatisch tot dood 5 juni 1954 zaterdag 5 juni 2004 door Fidan Ekiz De Turken kijken allang niet meer raar op van be richten over familiegeweld te gen vrouwen in Turkije. Bijna dagelijks drukken Turkse kranten op de voorpa gina een foto af van een vrouw die is vermoord door familieleden, omdat ze zich volgens hen heeft 'misdra gen'. Volgens mensenrechtenorga nisatie Amnesty Internatio nal krijgt tenminste eenderde van de vrouwen in Turkije te maken met huiselijk geweld. Vooral vrouwen die de fami lie-eer zouden hebben ge schonden, zijn hun leven niet zeker. Vanuit Istanboel riep Amnesty de Turkse regering gisteren op haar vrouwen be ter te beschermen. De Turkse Güldünya Tören werd vorig jaar verkracht door haar neef en raakte zwanger. Om de eer van de fa milie te herstellen, moest ze haar verkrachter trouwen. Toen de vrouw weigerde, kreeg ze een touw aangereikt van haar broers. Ze dwongen Güldünya zich eigenhandig op te hangen. Güldünya zag kans te vluchten en probeer de te schuilen bij de politie. Ondanks haar smeekbedes ad viseerde de politie de vrouw terug te keren naar haar 'on geruste familie'. Van Güldünya werd sindsdien niets meer vernomen, tot de dag van haar dood. Enkele weken na haar bevalling dit jaar werd ze in een zieken huis vermoord door haar broers. Het tragische verhaal van de ze jonge moeder leidde dit jaar tot grote protesten in Tur kije. Güldünya was niet de eerste Turkse vrouw die werd gedwongen tot zelfdoding, maar als het aan Amnesty ligt wel de laatste. Om nog meer geweldsslachtoffers te voorko men, moet er veel veranderen in Turkije. In haar rapport schrijft de mensenrechtenor ganisatie dat 'geweld in alle vormen' tegen vrouwd wordt getolereerd en gedoogt door de regering. Zo kan een verkrachter voli gens artikel 372 in het Tur^. wetboek van strafrecht a* een gevangenisstraf ontij men als hij zijn slachtoifc trouwt. Hervormingswette h0c die de vrouwen moeten schermen, worden vaak as. g de laars gelapt. In juni vorii vi jaar werd artikel 462 uit h( Turkse wetboek geschrapt Het bevatte grond voor stra; vermindering bij moordencj voortkomen uit eerwraak de praktijk neigen rechtbat ken er echter nog steeds naslzD om plegers van zulke misdrij ven minder zwaar te straffen Amnesty International noeh tal van voorbeelden. Zo wen de 13-jarige getrouwde SelcJbai op klaarlichte dag, midden; hei het centrum van de Turk?-het stad Urfa vermoord do; La haar vader. Hij noemde Seiè Zaf een 'prostituee' omdat ze me in een vriendin naar de bioscoo: ree was geweest, en sneed zij: de dochter de-keel door. Der: Za der heeft slechts een jaar j me de gevangenis gezeten. Inh bei zuidoosten van Turkije we> 'hel vorig jaar het verkoold fto lichaam van Naciye Atman rer aangetroffen. De jonge vrom De was vermoord door haar dii Elr broers. De jongens verdad Lie ten hun zusje ervan haar hel te hebben verloren, omdat 2 An vaak met jongens werd ge zien. De broertjes zijn opge pakt en zitten nu vast, mar verwacht wordt dat ze binnei kort vrijkomen. Klachten over huiselijk ge weid worden in Turkije zt den serieus genomen doori overheid, constateert Amnes ty. Er wordt weinig onde zoek gepleegd naar gewelde moord op vrouwen. Daai naast is er volgens de organ: satie een groot tekort aan op vanghuizen. Turkije telt into taal slechts acht opvangcen tra. De mensenrechtenorgané J satie dringt er bij de Turb regering op aan een veil;; huisvesting te regelen vra slachtoffers. GPD Elr Bestaat euthanasie nog wel? Met de huidige middelen om het bewustzijn van patiënten te ver lagen en pijn te bestrijden over lijden de meesten ook. Artsen spraken er deze week over tij dens een symposium in Utrecht, waar levensbeëindiging bij de mentie het heetste hangijzer was. door Dick Hofland Patiënten die ondraaglijk en uitzichtloos lijden kunnen tegenwoordig zodanig met medi cijnen worden behandeld, dat ze er niets meer van merken. Ze leven in een soort coma, hebben geen pijn meer en overlijden op den duur. Deze zogeheten termi nale sedatie lijkt de laatste tijd in de plaats te komen van eutha nasie. Het probleem is echter dat de dood niet als een verras sing komt, maar wel degelijk een gevolg is van de medicatie. Met andere woorden: artsen we ten dat de patiënt binnen afzien bare tijd zal overlijden en dus is de vraag of er dan toch sprake is van euthanasie. „Ik vind van niet", zegt Peter Hollander. Hij is voorzitter van de KNMG, de maatschappij tot bevordering van de genees kunst. „We hebben het hier na drukkelijk over een behande ling zonder de bedoeling de pa tiënt te laten sterven. Dat de dood op den duur toch intreedt, doet niets af aan de intentie van de arts. In ongeveer twintig pro cent van de gevallen wordt deze vorm wél gebruikt om euthana sie te plegen. Dan overschrijd je bewust een bepaalde dosering met de bedoeling de patiënt te laten overlijden en dus niet meer om hem te behandelen. Als dat het geval is, moet je daar voor een goede reden hebben en het melden bij de officier van justitie." Volgens Hollander is het een fa beltje dat er vrijwel geen eutha nasie meer zou worden gepleegd nu de mogelijkheden tot termi nale sedatie zo ruim zijn gewor den. Daarvoor zijn er eenvoudig nog te veel mensen die aan een lichamelijke of psychische ziek te lijden die het leven tot een hel maakt. „Het aantal gevallen van eutha nasie is de laatste jaren afgeno men door de moderne medische kennis en technieken", zegt hij. „Daardoor hoeven mensen min der te lijden dan vroeger en is euthanasie minder snel aan de orde. Maar als je bijvoorbeeld slokdarmkanker hebt, dan ko men daar zulke verschrikkelijke verschijnselen bij, die echt met meer zijn weg te nemen met pijn bestrijding. Of neem de ziekte van Huntington, die uiteindelijk leidt tot verstikking. Als je dat weet, kan ik me voorstellen dat je dat moment niet wilt afwach ten." Geseponeerd Het Openbaar Ministerie heeft recentelijk drie van deze eutha nasiegevallen geseponeerd. Het oordeelde dat artsen hadden vol daan aan de zorgvuldigheidsei sen die de wet hiervoor stelt. De baas van het college van procu reurs-generaal, mr. De Wijker- slooth, vertelde dat deze week in Utrecht tijdens een sympo sium over de knelpunten bij le vensbeëindiging. Justitie gaat zelden of nooit meer over tot ver volging, laat staan dat er nog een arts wordt veroordeeld sinds de euthanasiewet in 2002 van kracht werd. Euthanasie is verboden, maar als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, onderneemt het OM geen actie, Dat is het geval als de patiënt ondraaglijk en uit zichtloos lijdt en de arts aan een aantal zorgvuldigheidseisen vol doet, zoals het raadplegen van een andere arts. Daarvan is vrij wel altijd sprake, ook al zijn er diverse grensgevallen. Want waar houdt pijnbestrijding op en begint euthanasie? De Nij meegse hoogleraar Crul vindt bijvoorbeeld dat artsen termina le sedatie steeds vaker gebrui ken als alternatief voor euthana sie. Fractievoorzitter Rouvoet van de ChristenUnie vindt dat daarom de euthanasiewet moet worden aangepast. Heel sterk openbaart dit pro bleem zich bij dementie, zeker nu de bevolking in rap tempo veroudert en deze ziekte volgens deskundigen over enkele decen nia epidemische vormen zal gaan aannemen. Voor velen is dat een schrikbeeld, omdat men aftakelt, uiteindelijk nauwelijks nog herinneringen heeft en zelfs de eigen kinderen niet meer her kent. Zo vroeg vorig jaar een man van 64 jaar om euthanasie toen hij de eerste verschijnselen van de ziekte van Alzheimer kreeg. Hij had zijn ouders de ment zien worden en vond dat zo ontluisterend dat hij niet kon leven met het idee dat hem het zelfde zou overkomen. Het college van procureurs-gene raal oordeelde dat de arts die de man had geholpen een eind aan het leven te maken correct had gehandeld. Volgens mr. De Wij- kerslooth mag daaruit echter niet de conclusie worden getrok ken dat euthanasie bij dementie is toegestaan. Dan moet er heel wat meer aan de hand zijn. KNMG-voorzitter Peter Hollan der vindt die opvatting terecht. „Stel je voor, als de diagnose de mentie voldoende is voor eutha nasie, dan zouden we geen ver pleeghuizen meer nodig heb ben." Het probleem, zegt hij, is of iemand die dement is aan die ziekte lijdt. „Ik zie meestal oude mannetjes die lachend een si gaartje zitten te roken. Moet een arts dan zeggen: we komen u even ophalen om er een eind aan te maken?" Verklaring Essentieel is volgens hem of een patiënt met dementie een eutha nasieverklaring heeft getekend toen de eerste verschijnselen zich openbaarden. „Toen was hij nog voldoende bij zijn ver stand om dat te doen. Als hij zich niets meer herinnert, kan een arts eventueel tot euthana sie overgaan. Is die verklaring er niet, dan houdt het op, ook fa milieleden kunnen daar niets meer aan veranderen. Artsen kunnen bij dementen wel zien of ze lichamelijk lijden en even tueel in overleg met familie en een andere arts tot euthanasie overgaan. Over psychisch lijden van deze patiënten is niets be kend en dat kan daarom nooit reden zijn voor het beëindigen van het leven." GPD Euthanasie is bij wet nog steeds verboden, maar als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, onderneemt het OM geen actie tegen art sen. foto Flip Franssen/GPD Acht Zeeuwen dingen mee naar een zetel in het Europees Parle ment, volgende week donder dag. Johanna Boogerd uit Zaam- slaq staat tweede op de lijst van D66. door Maurits Sep Het kan dus wel, als Zeeuwse Europarlementariër inter nationaal de aandacht trekken. Johanna Boogerd uit Zaamslag bewees het onlangs twee keer. Haar les: „Je moet zaken meer op de spits drijven en gewiekst je onderwerpen kiezen." Dankzij Boogerd - nummer twee op de lijst voor D66 - werd de Italiaanse premier Berlusco ni op de vingers getikt. Boven dien deed Amerika water bij de wijn bij de uitwisseling van per- EUROPESE "^ERKIEZINGEN soonsgegevens van vliegtuigpas sagiers, stelt ze tevreden vast. Met die twee acties heeft ze naam gemaakt. Maar vooral in het buitenland en veel minder in Zeeland, constateert ze tot haar leedwezen. Het valt ook niet mee om als Zeeuwse Europarlementariër echt Zeeuwse kwesties aan te kaarten, heeft ze gemerkt. Over het plattelandsbeleid heeft ze vragen gesteld. En recent heeft ze twee rapporten uitgebracht: over het wegnemen van finan ciële belemmeringen voor grens arbeiders en over het onbenut laten liggen van Europese subsi dies - ook door Zeeland. Maar er zitten straks meer dan 700 mensen in het Europarlement. Dan is het niet eenvoudig naam te maken, voorspelt ze. Aandacht Los daarvan is Boogerd niet erg te spreken over de aandacht van de media voor Europa. Dat is één van de oorzaken voor de lage opkomst bij de Europese Verkiezingen, stelt Boogerd. „Mensen kunnen niet zien dat het Europarlement soms wel de gelijk verschil uitmaakt." Aan de andere kant, datzelfde Europarlement staat te vaak ook machteloos. Daarom moet die grondwet ook worden aange nomen, waarschuwt ze. „Dat geeft ons bijvoorbeeld meer in vloed op grensoverschrijdende samenwerking tussen politie en justitie. Die is nu zo slecht." Maar goed, dan nog is aandacht onontbeerlijk om kiezers te be reiken. Daar moeten de Euro parlementariërs gewiekster in worden, vindt ze. „Het goede on derwerp kiezen. En zaken op de spits drijven, politiek uitspelen, dan krijg je wel publiciteit." Terneuzen Boogerd zat van 1994 tot 1999 in Brussel en keerde daar, na een uitstap naar de gemeente raad van Terneuzen, in 2003 te rug. Haar voorliefde voor Euro pa heeft te maken met een ho ger doel dat ze nastreeft. De we reld, doceert ze, wordt steeds in gewikkelder. China wordt be langrijker; Rotterdam wordt binnenkort door Shanghai voor bijgestreefd als grootste haven ter wereld. India en Brazilië doen nadrukkelijker mee. Ame rika zorgt vooral voor Amerika. „We kunnen geen muur rond Nederland bouwen. Europa moet ertoe doen." Met eurosceptici heeft ze van zelfsprekend niks op. „Angst zaaien om macht te oogsten, dat is het. Door kritiek te uiten op Europa, willen ze stemmen win nen en de macht op nationaal ni veau houden." Johanna Boogerd Zijn de slachtoffers van Tianan men vijftien jaar geleden voor niets gestorven? Werd democra tie in de kiem gesmoord omdat door de protesten hervormers aan de kant werden geschoven? Of hadden de communisten des tijds ook niet de wil om meer verantwoording af te leggen? door Gert-Jan Broere De studentenprotesten op het Plein van de Hemelse Vrede (Tiananmen) in mei en juni van 1989 gaan de geschiede nis in als een revolutie die in het westen live in de huiska mers kon worden mee beleefd. De beelden van de hongersta kers op het Plein, het Vrijheids beeld dat de beeltenis van Mao verdrong en de eenzame held die de tanks tegenhield, gingen de hele wereld rond. De beelden van openlijk verzet creëerden een gevoel van opti misme dat een voorheen geslo ten communistische staat als China een democratie zou kun nen worden. Daarom kwam de klap extra hard aan toen in de nacht van 3 op 4 juni 1989 troe pen vanuit het oosten en westen van Peking optrokken naar het Plein van de Hemelse Vrede. Toen de jonge, onervaren solda ten daar aankwamen waren de meeste studenten al vertrokken. Maar met name in het westen, rond de oude stadspoort Fuxing- men, vormde een bloedbad getui ge van de revolutie. Illusie Het optimisme van het westen bleek een illusie die gebaseerd was op 'wishful thinking'. Ame rika en Europa rekenden buiten de vastberadenheid van de com munistische top onder aanvoe ring van Deng Xiaoping. Ze za gen de protesten als een bedrei ging voor de partij en voor de (eenheid van de) staat en die moesten de kop worden indrukt. Volgens de officiële lezing was Tiananmen een 'antirevolutio naire beweging die tot doel had het omverwerpen van de staat'. Voor de partij was daarmee de kous af. De huidige premier Wen Jiabao, die destijds met zijn baas, de toenmalige pre mier Zhao Ziyang, het Plein op ging om met de studenten te pra ten, noemde het brute neerslaan dit jaar nog 'gerechtvaardigd'. Maar waar is de rechtvaardi ging om op je eigen volk te schie ten, vraagt Ding Zilin zich af. De 67-jarige professor richtte in 1989 de Tiananmen Moeders Campagne op. Haar zoon be hoorde tot de slachtoffers. Ze vond uiteindelijk nabestaanden van 182 slachtoffers, die haar roep om rehabilitatie van de be weging wilden ondersteunen. Ze vraagt zich echter af of ze de dag zal meemaken dat er een herziening van het oordeel over de studentenprotesten komt. Uitgewezen Volgens Wang Dan is die dag nog ver weg. De studentenleider stond boven aan de lijst van meest gezochte 'misdadigers' na 4 juni. Hij weigerde te vluchten en zat tenslotte zes jaar in de ge vangenis, voordat hij in 1998 werd uitgewezen naar Amerika. Wang heeft in de zes jaar cel kunnen nadenken over de vraag of de protesterenden niet het te genovergestelde bereikten van wat ze nastreefden. De protes ten leidden namelijk tot de val van een hervormingsgezinde lei der als Zhao Ziyang. „Maar ik ben er van overtuigd dat demo cratie niet vanuit de partij kan komen. De tragedie van 1989 is dat niemand de visie of de wil had om China naar een democra tie te leiden." Bao Tong, de hoogste partijfunc tionaris die in de cel belandde, onderschrijft de conclusie van Wang niet. Volgens hem was er rond 10 mei binnen de partij een meerderheid voor een vreedza me oplossing door tegemoet te komen aan enkele wensen van de studenten over democratise ring. Bao: „Een week later werd die hoop de grond ingeboord. Op 17 mei nam Deng de beslis sing geweld te gebruiken en van- MOORD - Een twaalfjarig meisje uit Apeldoorn heeft be kend een vijfjarig kind te heb ben vermoord door haar in een gierput te duwen. De twaalfja rige had na de moord een schoentje van de kleuter in het Apeldooms kanaal gegooid om de politie op een dwaalspoor te brengen. Volgens de politie heeft het meisje 'een psychopa- tische inslag'. Eerder had ze ge probeerd een jongetje in het water te gooien en een broertje 'onder de auto te duwen. VRIJHEIDSFAKKEL - Minis ter-president Drees heeft op de Dam in Amsterdam de vrij heidsfakkel ontstoken op s praalwagen. Deze wagen TI gon zo de 800 kilometer las tit tocht naar Normandië waar? op 6 juni, de tiende verjaardag,; gr geallieerde invasie wordt k de dacht. to ee BRAND - In Eede is een vlas tic rij geheel uitgebrand. Hei a bouw en de voorraad giis geheel verloren. Oorzaak v. de brand is kortsluting. HOLLANDSE NIEUWE-J koningin Juliana is het eerS vaatje Hollandse Nieuwe aa geboden door een visser a Vlaardingen. Beveiligingspolitie staat op wacht tijdens een ceremonie ter nagedachtenis aan het bloedbad op het Plein van de Hemelse het Vrede, gisteren precies vijftien jaar geleden. Grote Roerganger Mao kijkt op de achtergrond toe. foto Michael Reynolds/EPA af dat moment viel iedereen die voor een dialoog was geweest stil." Daarmee was het pleit beslecht. Of Zhao China werkelijk naar een democratische koers had kunnen sturen, zullen we nooit weten. Maar de evolutie is ook na 1989 in China verder gegaan, economisch en maatschappelijk. Alleen politiek is er nog steeds nauwelijks beweging. Wang Dan is er van overtuigd dat de partij verdere democratisering niet kan tegenhouden. „Maar de mocratie zal van buiten de par tij moeten komen." Daarbij denkt hij vooral aan een groeien de behoefte binnen een steeds mondiger wordende samenle ving, om ook politiek mee te pra ten. „Dat moment komt. En dan kunnen we zeggen dat Tianan men deel uitmaakte van het pro ces dat vrijheid bracht in Chi na." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Pl Abonnementen: 01 0800-0231231 zj, (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 M per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt eet J® toeslag. re E-mail: lezersservice@pzc.nl n( Beëindiging van abonnementen f uitsluitend schriftelijk, 1 maand vw|__ het einde van de betaalperiode, j PZC, t.a.v. lezersservice, t Postbus 314460 AA Goes Ift Losse nummers per stuk- maandag t/m vrijdag: 1,20 k zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BT*| Bankrelaties: i ABN AMRO 47.70.65.597 II Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regels';», voor het Advertentïewezen. Overlijdensadvertenties: ki maandag t/m vrijdag: a] tijdens kantooruren l zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 V Fax. (0113)315549 at Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 'Zl Rubrieksadvertenties (kleintje» Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 'w Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren t D la Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concorn DeW jji aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voc labonnementenladmmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten e 11 ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesels*,-jj do derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|: Postbus 314460 AA Goes Vi Behoorttot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4