Dokkum herdenkt Bonifatius Kanongebulder in Willemstad zaterdag 5 juni 2004 W21 Reisboeken Rajasthan uitgelicht Kwaliteit zwemwater in kaart gebracht De meeste vakantiegangers die naar Zuid-Eu ropa trekken doen dat voor zon, zee en strand. Maar is de duik in zee wel zo fris als we vaak denken? De ANWB heeft een over zichtskaart 'Kwaliteit zwemwater' samenge steld, waarop staat aangegeven hoe de kwali teit van het zwemwater in Frankrijk, Noord-Spanje, Noord-Italië en Kroatië is. Het gaat niet alleen om zeewater, in Frankrijk en Italië zijn ook grote meren en rivieren getest. ANWB-leden kunnen de kaart gratis afhalen bij ANWB-verkooppunten of tegen verzend kosten bestellen via tel. 0800-0503 of www.anwb.nl. Sprookjes vertellen in Efteling Attractiepark Efteling houdt morgen een bijzondere 'vertel- workshop' voor volwassenen die graag vertellen of verhalen schrijven. Dat gebeurt in het ka der van de eerste Nationale Ver teldag. De workshop heet De Sprookjesmaker refereert aan Hans Christian Andersen. De workshop wordt twee keer ge houden (14.30 en 16.00 uur), is gratis en biedt plaats aan 25 personen. Aanmelden kan via communicatie@mail.eftelinq.nl. Edammer kaasmarkten In de zomermaanden worden historische kaasmarkten gehou den in het pittoreske centrum van Edam. De kaas gaat per bootje naar de Kaaswaag, wordt verhandeld en dan per paard en wagen naar het pakhuis ver voerd. De kaasmarkten zijn op de woensdagen 30 juni, 7,14, 21 en 28 juli, 4,11, en 18 augus tus, telkens van 10.30-12.30 uur. Er is een randprogramma met muziek, een historische film en openstelling van de Gro te Kerk. Meer informatie: VW Edam, tel. 0299-31 51 25. www.vw-edam.nl en www.edammerkaasmarkt.nl. Koen Kampioenpad Met wandelen kun je niet vroeg genoeg beginnen, zullen ze in Gelderland denken. Daar heb ben diverse instanties de kinder wandelroute Koen Kampioen pad ontwikkeld, bestemd voor jonge lopers van circa zes tot en met twaalf jaar. Oud-voetballer Youri Mulder opende het pad op 26 mei. Hoewel de route slechts 2,2 kilometer lang is, zullen de meesten er wel de no dige tijd voor moeten uittrek ken, omdat onderweg diverse sportieve opdrachten wachten die aan de hand van een route Yvonne Keuls een voorstelling maken over dit thema, zullen veel bezoekers toch komen voor de dans en muziek, Indi sche lekkernijen en natuurlijk de Indische sfeer. Het evene ment is dagelijks open van 12.00-23.00 uur, de laatste zon dagvan 12.00-22.00 uur, entree op werkdagen €10 en in het weekeinde €12,50. Meer infor matie: tel. 0900-72 72 762, www.pasarmalambesar.nl. Met camper down-under Camper Travelhome geeft woensdag 16 juni voorlichting over campervakanties in Au stralië en op woensdag 30 juni over Nieuw-Zeeland. De bijeen komsten zijn inhet Van der Valk hotel in Eindhoven van 19.30 uur tot 21.30 uur. Toe gang 13 pp.. Aanmelding via 040-211 39 38 ofe-mail info@travelhome.nl.. Gezellige boel daar bij uitgeverij Elmar. Brengen ze dit jaar een lijvige reisgids over In dia uit, komt er een paar weken later een over de deelstaat Rajasthan. Vraagje aan de uitgever waarom ze deze deelstaat er hebben uit gelicht, weten ze het ant woord niet! Dat Octopus- sy er werd opgenomen, zal Elmar vermoedelijk niet écht hebben geïnspi reerd. Afijn, een kaskraker zal deze gids niet worden, want daarvoor gaan er te weinig Nederlandse toe risten naar Rajasthan. En dat moet eigenlijk anders, als we auteurs Mirjam Letsch en Hans de Clercq mogen gelo ven, want de deelstaat, ten zuidwesten van hoofdstad Delhi aanschurkend tegen Paki stan, is in hun ogen 'de meest tot de verbeel ding sprekende en de meest kleurrijke' van India. Zoveel aandacht voor één deelstaat leidt er na tuurlijk wel toe dat er een complete reisgids kan ontstaan. Met een breed bemeten alge meen deel, met achtergronden over onder meer religie, cultuur, geschiedenis en flora en fauna, met een ruim deel met praktische informatie en met een omvangrijk overzicht waarin de bezienswaardigheden staan ver meld. Met extra aandacht voor Pink City, ofte wel hoofdstad Jaipur. 'Wat nou roze', schrij- I ven de auteurs, 'de stad is roodbruin'. Rajasthan Mirjam Letsch en Hans de Clercq. Uitge verij Elmar, 16,95 euro. ISBN 90-389-1469-5, www.Uitqeverijelmar.nl. Polen, door Eric Strijbos en Stasio Wijnands. Uitge verij Gottmer, 20,95 euro, ISBN 90-257-3486-3, www.dominicus.info. GERARD CHEL De kanonnen bulderen 19 en 20 juni in het Noord-Brabantse Willemstad. Niet om dreigende booswichten af te schrikken, maar om bezoekers welkom te heten op de vestingdagen. Twee dagen lang is het een en al historie in de stad. Verschei dene schutterijen laten zien hoe het er vroeger in het leger aan toe ging. De inwoners van Willemstad helpen aan de sfeer mee door het stadje én zichzelf historisch aan te kle den. Shantykoren zorgen voor passende liederen, er zijn dans en toneelvoorstellingen, de jeugd kan meedoen aan (oud-Hollandse) kinderspelen en er is een vlootschouw. Er ajn ook modernere activitei ten zoals demonstraties door scouts, de reddingsbrigade en de Engelse marine. Het evene ment is gratis toegankelijk en kgint beide dagen om 10.30 uur- Even buiten de vestingwal De oude vestingstad Willemstad maakt zich op voor een invasie van toeristen. Foto archief len is een grote parkeerplaats, matie: tel. 0168-47 60 55 en waarna busjes voor verder 0168-37 35 61, transport zorgen. Meer infor- www.vestinqsteden.nl. boekje worden uitgevoerd. Startpunt is het Toeristisch Overstap Punt bij IJsboerderij 't Riefel aan de Riefelerdijk in Bek veld, ten westen van het Gelder se plaatsje Hengelo. Deelname kost €2,50 per persoon. Meer in formatie: tel. 0575-46 17 68, www.iisboerderij-riefel.nl en VW Hengelo, tel. 0575-46 38 57. Pasar Malam Besar Integratie en inburgering van Indische mensen in de Neder landse samenleving. Dat is het gewichtig klinkende thema van de 46e Pasar Malam Besar, die van 9 tot en met 20 juni plaats heeft op het Malieveld in Den Haag. En hoewel onder an deren Wieteke van Dort en Een pasar malam betekent voor veel bezoekers vooral Indische lekkernijen proeven. Foto archief Het Bonifatiuspark met kapel. werden om de stad beter te kun nen verdedigen. Oude handelsstad Dokkum was van oudsher een handelsstad waarvan de vloot al le wereldzeeën bevoer, maar doordat de wateren dichtslib den en de open verbinding met zee daardoor verdween, nam de betekenis van die handel wel een beetje af. Door z'n strategi sche ligging bleef Dokkum ech ter een stad waar door de eeu wen heen altijd veel strijd om is geleverd. Bourgondiërs hebben er voor de poorten gestaan, Spanjaar den, Schieringers en Vetkopers hebben om Dokkum gevoch ten. Vandaar die in 1584 opge worpen bolwerken, met af schrikwekkende kanonnen op de bastions maar ook met twee molens. Brugman: 'En sinds 1584 is Dokkum nooit meer aangevallen.' Binnen de bolwer ken, in het oude, mooie en mak kelijk te bewandelen stadscen trum dat het eerste bescherm de stadsgezicht van Nederland werd, wonen nog altijd 4000 Dokkumers, de andere 12.000 inwoners huizen in de nieuw bouw - praktisch zonder flats -buiten de wallen. Het is een stadje dat relatief veel toeristen trekt. Jaap Brugman: 'Die komen voor de rust in dit tijdloze Dokkum, waarvan zelfs het stratenplan sinds 1584 niet wezenlijk meer is veranderd.' Meer informatie: VW Dokkum, Fet- ze 13, Dokkum, tel. 0519-29 38 00, www.vwdokkum.nl. De Bonifatiuskapel is van juni tot en met september geopend van 14.00-17 00 uur. Gedegen gids Polen Foto's gpd/roland de bruin Het Kleindiep gezien vanaf de Zijl. Dit is het keerpunt van de elfstedentocht. Bolwerkhuisjes. Waarschijnlijk is de plaats al veel ouder, maar in 754 kwam Dokkum voor het eerst echt in het nieuws. Bonifatius werd er toen door heidenen vermoord. En dus viert Dokkum nu het 1250-jarig bestaan. Door ROB DE VRIES Tegenover het prachti ge oude stadhuis van Dokkum, aan het stuk je Kleindiep waar de Elfstedentochtrijders komend vanaf Bartlehiem aan de slotki- lometers naar Leeuwarden be ginnen, woont Jaap Brugman. Aan de Vleesmarkt, in een histo risch pand, heeft hij zijn eenper soons reclamebureau aan huis. Brugman is van origine geen Fries (hij komt uit Blaricum), maar woont al lang in Dokkum, weet alles van de stad, doet er een hoop voor. Hij is er bijvoor beeld verantwoordelijk voor dat een replica van de trek schuit af en toe weer vaart en dat het namaak-Dockumer Lo- kaeltsje, de zo fraai bezongen voormalige boemeltrein van Dokkum naar Leeuwarden, op gezette tijden weer rijdt. En hij schrijft fraai geïllustreer de boekwerkjes ('Dokkum, op weg naar het verleden') en de gratis uitgegeven Zomerkrant. Daarin staat een evenementen kalender en in een feestjaar ver wacht je dat die wel uit elkaar zal spatten van allerlei festivitei ten. Dat valt een beetje tegen. 'Nou ja, van 27 augustus tot en met 4 september hebben we on ze stadsfeesten', zegt Brugman. 'Maar die hebben we iedere vier jaar, op zich hebben die niet zo veel met het 1250-jarig bestaan van Dokkum of met Bonifatius te maken.' Volgens Brugman doet de wat armlastige gemeente Dongera- deel, waaronder Dokkum valt, wel iets 'maar dat is niet erg op de bevol king afgestemd.' Afgezien mis schien dan van het pon ton dat in het water tegenover de Vleesmarkt komt te liggen en waarop met ingang van juli een aantal muziekoptredens wordt verzorgd. En er is onlangs kermis geweest. Voor een on getwijfeld selecter publiek is er dan op 9 september de wereld première in Leeuwar den van de opera Bo- nifacius. Later wordt die trou wens ook nog in Groningen, Dok kum zelf en in Utrecht op de planken ge bracht. Maar binnen het kader van de mo gelijkheden wil Dokkum toch ook wel iets doen om de toerist in dit feest- èn gedenkjaar gast vrij te ontvangen en iets bijzon ders te laten zien. Zo zijn werk lieden van de gemeente als be zetenen (want die klus had be ter vórig jaar afgewerkt kunnen worden) bezig om de beroemde Bonifatiusbron, waarvan het water voor opmerkelijke gene zingen zou hebben gezorgd, te 'herinrichten'. Plus de omge ving. Of het daar veel mooier van wordt? Wat wel mooi, indrukwekkend zelfs, blijft is de Bonifatiuska pel in het park achter de bron. Het fraai-sobere neoromaanse gebouw ter herdenking van Bonifatius bevat 2000 zitplaatsen op eenvoudige, rondlopende houten banken en op de galerij wordt met perma nente panelen (van Jaap Brugman!) het leven en werken van Bonifatius (die toen hij vermoord werd al zeventig jaar was) verteld. Plus de betrokken heid van pater Ti tus Brandsma, die zijn verzet in de Tweede Wereldoor log tegen de Duit sers met zijn leven moest betalen. De bron ligt een stukje buiten het oude stadscen trum tussen de 'bolwerken', ho ge aarden wallen uit de 16e eeuw, die aangelegd Dat Polen per 1 mei jongstleden lid is gewor den van de Europese Unie was voor uitgeverij Gottmer reden de reisgids Polen in de Domi- nicus-reeks geheel te herzien. Dat klinkt plau sibel en interessant, maar als je dan vervol gens zo'n gids begint met de platitude 'Polen is een groot land', dan ben je geneigd het boek direct weer dicht te slaan. Eric Strijbos, geen onbekende reisgidsen- schrijver, baseerde zich op de uit '96 dateren de gelijknamige gids van Stasio Wijnands en diens naam staat dan r p n» ook netjes als coauteur vermeld. Polen is sinds- H wïi ru™1 iliBmr dien nogal veranderd, zo iii i i i rechtvaardigt Strijbos de ra 111 nieuwe uitgave, en ook K de opzet van de Domini- cusgids zelf veranderde de afgelopen jaren. In nauwe samenwerking met het Pools Verkeers- bureau kwam aldus een jj£:" L £3i gedegen gids tot stand met een stevig pakket algemene informatie maar juist ook - en dat maakt Dominicus tot zo'n aardige gids - kaders over detaildinge tjes. Hoofdstad Warschau krijgt terecht een eigen hoofdstuk en ook de Mazurische meren worden apart belicht, zij het in bescheiden mate. Gezicht over het Kleindiep. 1 Gezicht op de Wortelhaven. Wetserbolwerk met de molen Zeldenrust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49