De dierentuin van Italië W17 Reis in 5 clicks Rook Kleuters voelen zich thuis in Kabouterrijk zaterdag 5 juni 2004 Bergen zijn ideaal om de eigen grenzen te verkennen. In Nationaal Park Gran Paradiso in het westen van Italië krijg je uit onverwachte hoek steun voor je prestatie. Eenmaal boven vormen evenwichtkunstenaars als gemzen en steenbokken een .uitgebreid welkomstcomité. Om vervolgens zo lichtvoetig uit het zicht te verdwijnen datje de moed alsnog in de schoenen zakt. Door CORNO VAN DEN BERG De Alpen vormen het gehele jaar een top attractie. Zowel in de zomer als in de winter komen duizenden toeris ten voor de rust, de ruimte en de natuur. Daar waar de stoel- tjesiiftde wintersport toeganke lijk heeft gemaakt voor ieder een, geldt dit voor veel wandel- plekken niet. Zeker in nationale parken zijn liften en wegen ta boe. Daar moet je het uitzicht en met name de voldoening ver dienen. Te voet. Maar echt uitnodigend ziet de Alte Via 2, een langeafstandrou- te van het Mont-Blanc massief naar Gran Paradiso, er deze dag niet uit. Door de regen is het pad spekglad. Een onheilspel lende mist hult het uitein delijke doel in nevelen. Het is erg vroeg in de ochtend en vol gens de kaart is de weg naar boven nog lang. Even rijst de vraag waar om ik dit in de vakantie voor de lol doe. Omdat me even niets te binnen schiet, begin ik maar te lopen. Vijftig meter steil links om en na een scherpe bocht vijf tig meter steil rechtsom, enzo voort Het lijkt erop alsof de ma ker van het pad zo snel moge lijk weg wilde uit het dorpje dat langzaam uit het zicht ver dwijnt. Na ruim een uur zigzaggen is het tijd voor een korte rust- en drinkpauze. Nu pas bemerk ik de frisse geur, het spelen van de wind en het landschap dat zich langzaam aan mij vertoont. Is het toeval dat de zon zich voor het eerst laat zien tussen de bo men? Het licht zoekt haar weg tussen de oneindige bossen, rim pelloze meertjes en grillige rots formaties. Langs het pad groeien frambozenstruiken, de talloze rijpe vruchten zorgen voor een gezond tussendoortje. Na nog twee uur klauteren na dert de boomgrens; hier leggen de spijkerharde dennenbomen het aftegen de geselende wind. Het oog kan eindelijk verder rei ken en dwaalt over groene vlak tes tot de muur van besneeuw de pieken aan de horizon. Een nieuwe vraag dringt zich op. Waar ligt mijn grens vandaag? Eerst maar eens de beschutte al penweide bereiken. Het pad slin gert tussen diverse bergruggen door en na elke bocht verandert het uitzicht. Drie paar spiedende ogen De zon breekt door en brengt het landschap tot leven; insec ten en vlinders zoeken naar bloemen. Vogels volgen al die Geit beschermen Het Nationaal Park Gran Para- diso was het eerste nationale park in Italië, gesticht in 1922. Het Alpengebied ligt in het noordwesten van Italië, tussen Pie- monte en de Valle d'Aosta, en omvat hoge bergen (topper is de 4061 me ter hoge Gran Paradiso), valleien, glet sjers en alpenweiden. Het park werd destijds gesticht ter bescherming van de wilde geit, waarop vroeger royaal gejaagd werd. De toegang tot Gran Paradiso is gratis. Er zijn diverse campings, waaronder één op tweeduizend meter. Naast diver se hotels en bed breakfasts is het te vens mogelijk in berghutten te over nachten. Een bijzondere ervaring zijn de bivacco's, meestal open schuilhut ten zonder enig comfort. Hou rekening met koude nachten. Informatie over wandelroutes en overnachtingen is verkrijgbaar bij diverse bezoekerscentra. Voor langere tochten zijn gedetailleerde kaarten en een kompas noodzakelijk, evenals een goede uitrusting. Meer infor matie: tel. 0039-124 90 10 70, www.parks.it/parco.nazionale.qran.paradiso/eindex.html en www.aosta.nl Algemene informatie: Nationaal Italiaans Verkeersbureau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. 00800-00 48 25 42 (gratis), www.enit.it bewegingen nauwgezet, geïn strueerd door hun lege maag. De laatste kilometer volg ik een beekje met verfrissend water. Plotseling stuiteren enkele ste nen naar beneden. Is het een on handig mens of een wegschie tend dier? Ik gooi het tempo om hoog, maar van een levend we zen geen spoor. De alpenweide straalt een onge kende rust uit, ook al is mijn ge hijg duidelijk hoorbaar. Smelt water sijpelt van een gletsjer in een riviertje, talloze bloemen ge ven fraaie accenten aan het groe ne grastapijt. Drie paar ogen kij ken me aan. Een alpenmarmot kan mijn bezwete hoofd niet aanzien en rent - onderwijl een angstaanjagende schreeuw pro ducerend - naar zijn veilige hol. Een gems kijkt me onverstoord aan en een steenbok graast ge woon door, maar in zijn ooghoe ken houdt hij me in de gaten. Hij weet dat zijn enorme hoorns er wel voor zorgen dat ik op een afstand blijf. Met scherpe berg toppen en een immense gletsjer op de achtergrond moet dit de mooiste dierentuin van Europa zijn. Is dit wat de Italianen met 'groot paradijs' bedoelen? Gran Paradiso staat bekend om het grote aantal gemzen (zo'n zesduizend), steenbokken (vier duizend) en alpenmarmotten (tienduizend). En dan te denken dat deze soorten een eeuw gele den bijna waren uitgeroeid. Het park behoorde vroeger tot het jachtgebied van diverse konin gen. Elke hut of restaurant heeft de stille getuigen, in de vorm van hoorns, nog aan de wand hagen. Hun nazaten blij ken behoorlijk vergevingsge- Bossen, meertjes en rotsformaties zind en laten zich door de toeris ten eenvoudig bekijken. Met na me de alpenmarmot laat zijn angsten snel varen voor een koekje. Terwijl ik mijn zuchtende voe ten een ijskoud bad geef, speelt zich op de alpenweide een leuk tafereel af. Voor beginnende wandelaars blijkt de weide het einddoel, moe strijken ze neer. Voor gevorderden (vooral te her kennen aan de wandelstokken) is de weide slechts een manier om de anderen kwijt te raken. Zij weten dan ook niet hoe snel ze de volgende heuvel op moe ten klimmen. Sommigen be dwingen zelfs een gletsjer. Des ondanks zijn ze allemaal op zoek naar het zelfde lekkere ge voel; dat van voldoening. En als het rond het middaguur te druk wordt op de weide, verlaten de dieren het toneel. Met machts vertoon. Ze huppen met gemak van rotsblok naar rotsblok, zo dat zelfs de meest gevorderde wandelaar daarin zijn meerdere moet erkennen. Witte Stad Tel Aviv op lijst Werelderfgoed De Unesco heeft de 'Witte Stad' van Tel Aviv uitgeroepen tot Werelderfgoed. In Tel Aviv staan meer gebouwen in de Bauhaus-stijl dan waar ook ter wereld. Voortaan worden ze be schermd als cultureel erfgoed van universele waarde. Morgen heeft de officiële inhuldiging plaats. Het gaat om meer dan vierduizend hui zen die tussen 1931 en 1956 zijn gebouwd door uit Europa geëmigreerde architecten. De Bauhaus-stijl kenmerkt zich door strakke vor men en bouwkundige trucjes om de hitte bui ten te houden. Zo werden veel gebouwen wit geverfd, wat Tel Aviv de naam 'witte stad' ople verde. Tel Aviv is niet de enige plaats in Israël die op de Werelderfgoedlijst is geplaatst. In 2001 wer den de historische stad Akko en het paleiscom plex Massada al door de Unesco in de lijst op genomen. Frankrijk herdenkt kroning Napoleon Dit jaar is het tweehonderd jaar geleden dat Napoleon tot keizer werd gekroond. In Frank rijk worden dan ook diverse activiteiten rond dit thema gehouden. In samenwerking met on der meer het Nationale Zeevaartmuseum van Greenwich (Londen) is er tot en met 23 augus tus de expositie 'Napoléon et la mer, un rêve d'empire' in Parijs te zien. Meer informatie: www.musee-marine.fr. Gallimard heeft een boekje uitgegeven met als thema de 'Route Napoléon'. Dit is verkrijgbaar in het Engels en in het Frans, en hierin wor den het traject en de diverse dorpen langs de 'Route Napoléon' beschreven. Dit boekje is te koop voor €23. ISBN 2742411658. Dierentuinen geven neushoorns water Een neushoorn zonder water is als een aap zonder bomen. Dus slaan twaalf dierentuinen in ons land en het Wereld Natuur Fonds deze maand de handen ineen om aandacht te vra gen voor het waterprobleem in Afrika. 'Grote zoogdieren als olifant, leeuw, nijlpaard, buffel en nijlpaard lopen in de toekomst gevaar als niet genoeg water beschikbaar is', zegt Esther Visser van het WNF. 'Met name in de landen in zuidelijk Afrika doet zich dat probleem voor.' Voornaamste oorzaak: dammen in rivie ren die stroomafwaarts voor (te) weinig water zorgen. De samenwerking tussen dierentui nen en WNF houdt onder meer in dat bezoe kers worden voorgelicht. Zo delen vrijwilli gers van het WNF in dierenparken folders uit. De deelnemende dierentuinen zijn Ouwe hands in Rhenen, Apenheul in Apeldoorn, Ar- tis in Amsterdam, Avifauna in Alphen a/d Rijn, Beekse Bergen in Hilvarenbeek, Blijdorp in Rotterdam, Burgers' Zoo in Arnhem, Dieren park in Emmen, Dolfinarium in Harderwijk, Dierenpark in Amersfoort, Dierenpark Wissel in Epe en Zoo Pare in Overloon. Meer informatie: www.wrrf.nl en www.nvdzoos.nl. Het toerisme naar Scandinavië zit in de lift. Door de beperkte afstand en de (her en der) verkrijgbare goedkope vliegtickets leren men sen Zweden, Finland en Noorwegen kennen. Het gebied heeft een rijk verleden wat varieert van de Vikingen tot de roerige Middeleeuwen. Maar ook de moderne kunst en architectuur wordt als hoogstaand gezien. Genoeg om zelf te ontdekken dus, in ieder ge val via het internet. Kopenhagen: www.woco.dk Stockholm: www.stockholm.se/enqlish Goteborg: www.qoteborq.com Oslo: www.virtualoslo.com Helsinki: www.hel.fi/enqlish De laatste keer dat ik in Duits land was stond de muur nog in Berlijn. Sindsdien ben ik er nooit meer geweest. Daar is geen speciale reden voor. Als reisdoel is het zo dichtbij dat ik het altijd over het hoofd zie. Nu ligt er voorbij Nijmegen, vlak over de j grens, een handige luchthaven. Die heet Niederrhein. Vanaf deze voormalige Amerikaanse vliegbasis ben je binnen een uur in München. En je leunt er ge- j woon voor de deur parkeren. Als Neder- j lander voel je je dan direct thuis. München is 'ganz cool' wist ik uit be trouwbare bron. Bovendien had ik het voorrecht om in een tophotel te verblij ven. In de praktijk viel dat wel mee. De keten waartoe het logement behoorde heette zo. De meesterlijke naamkeuze zorgde dat ieder aangesloten hotel van zelf een tophotel werd. Mijn hotel had ook een restaurant. Door deze combina tie van eten en slapen mocht het zich, volgens een bordje naast de deur, een schlummer und schlemmer Paradies' noemen. Er ging een siddering van ge not door me heen. Als grote stad heeft München een aantal Door DIRK MULDER zaken uitstekend op orde. Zelf woon ilc al heel lang in Utrecht, maar hoe het openbaar vervoer daar werkt heb ik nog steeds niet onder knie. In München snap je dat in drie minuten. Binnen een uitgebreid netwerk van be stemmingen werken de S- en U-Bahn soe pel samen. Als stadstoerist is een auto volstrekt overbodig. Voor een schappe lijk tarief kom je overal. Ook rolstoelers kunnen zelfstandig van stadstrein en on dergrondse gebruik maken. Buiten de spitsuren mag je met fiets en al de coupé in. Als rijwielgebruiker heb je een mooi le ven in München. Er zijn behoorlijk wat fietspaden in de stad en bij het ontbre ken daarvan schijnt het sociaal accepta bel te zijn om op de stoep te rijden. Daar moetje als wandelaar wel even aan wen nen. Net als aan de sigarettenautoma ten, die je op de meest onverwachte plek ken tegenkomt. Bij ons zijn ze al lang uit het straatbeeld verdwenen, in München zie je ze overal. Misschien zit er iemand in het gemeentebestuur die er belang bij heeft. Als ex-roker kon ik me de geruststellen de werking van die talloze distributie punten levendig voorstellen. Nooit meer dat wurgende paniekgevoel als je ont dekt datje niks meer te paffen in huis hebt. Alleen al bij de tegenover mijn ho tel gebouwde zeshoogflat stonden twee sigarettenautomaten, verdeeld over een straat van nog geen honderd meter leng te. Je kon ze op je sloffen halen. Zelfs middenin de nacht was het slechts een kwestie van even de kamerjas omslaan. Na een bezoek aan Dachau stond ik op de bus te wachten die me van de KZ-Ge- denkstatte naar het station zou brengen. Bij de halte hing ook een automaat. De meneer naast me aarzelde. Toen trok hij toch een nieuw pakje. Het was geen goed moment om met roken te stoppen. Erik van Buijtenen (63) en zijn vrouw Miranda besloten halver wege de jaren negentig 'de druk te van de Haagse horeca', waar in ze jarenlang gewerkt had den, te ontvluchten. Als je dat doet is verhuizen naar het Drentse dorp Eext niet de meest voor de hand üggende optie, maar het paar was er ooit met kennissen op vakantie geweest, vandaar. Van Buijtenen, om zich heen wijzend in de kadoshop annex restaurant van z'n onderne ming: 'Op die vakantie kwamen we ook in dit complex, toen was het een pension-theeschenkerij. En het was te koop. We hebben het gekocht. Maar voor een thee- schenkerij lag het toch wat te af gelegen. Nadat we ontdekten dat er in deze provincie weinig is voor jonge kinderen, begon nen we vijfjaar geleden aan het Rijk der Kabouters en Laven. Want interesse in kabouters en elfen bij kinderen, dat zal altijd blijven bestaan.' Op het dichtbeboste terrein De raad van vijf wijze kabouters beslist over het huwelijk van een 275-jarige kabouter en een 160-jarig kaboutervrouwtje. ging Van Buijtenen aan de slag met het graven van paden, waar langs nu allerlei schattige tafere len uit de kabouterwereld gedra peerd zijn. Die kabouters zijn ge modelleerd naar de nog steeds populaire figuurtjes uit de boe ken van de overleden teke naar/schrijver/sprookjes vertel ler Rien Poortvliet. 'Toen we opengingen hebben we wel heel veel profijt van de naam van Poortvliet gehad, daardoor kwamen er veel mensen. Poort- vliet-kabouters, dat zijn ook de kabouters die de Nederlander kent.' Die o zo Nederlandse Poort- vliet-kabouters worden trou wens niet in eigen land gefabri ceerd, maar door een Neder lands bedrijf op de Filippijnen, net als de polyester reuzenpad- destoelen trouwens. 'Af en toe kijk ik wat er is', zegt Van Buijte nen, 'wantje moet voortdurend vernieuwen.' Bij de vernieuwin gen van de afgelopen jaren hoort ook het creëren van ruim te voor het Laven-volk. Een Laaf is een sprookjesfiguur die door de Efteling bedacht is, en die ver dacht veel op een kabouter lijkt. Maar de Laven zijn, zo meldt Van Buijtenen, geboren op de Noordpool en ze dragen geen ro de mutsen. En nog nieuwere gasten op het terrein van het Kabouterrijk zijn de Dwarphy's, een door Ja cob Tuijn gecreëerde dwerg, die vriendelijker maar ook ondeu gender is dan de 'gewone' ka bouter. Al met al showt het echt paar Van Buijtenen aan de rand van Eext zo'n dikke driehon derd Kabouters, Laven en Dwar phy's aan het grotendeels zeer jeugdige publiek, dat alles op ooghoogte kan aanschouwen. En ook al maken sommige ka bouters geluiden of zijn ze on deugend, eng wordt het nooit. De kleuters mogen niet schrik ken, ze moeten zich juist thuis- voelen in dit Kabouterrijk. Ouders of grootouders krijgen een gidsje mee om de kids bij ie der tafereel te kunnen vertellen wat daar te zien en soms ook te horen (doedelzakmuziek, een bruiloftsmars, ja zelfs het ge luid van een stevige wind op de Laven-wc) is. ROB DE VRIES Het Rijk der Kabouters en Laven ligt aan de Gieterstraat 20 in Eext, tel. 0592-26 33 76, www.riikderkabouters.nl Geopend tot 1 november van 10.00-18.00 uur, tussen 1 juli en 15 augustus van 9.00-19.00 uur En tree kinderen van 1 t/m 5 jaar €2,50, daarboven €4,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45