PZC Langs berg en dal 2# Varen door Noorse fjorden en hiken in Aurland Vraag &.antwoord 020-5733222 020-5733222 www.skytours.nl vvww.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 5 juni 2004 Reizen Reizen Uitgaanstip Het is 12 en 13 juni Rozenweekend in Kasteeltuinen Arcen. Trefwoor den zijn rozen snoeien, schilderen en arrangeren, Rosarium, 'rozen- dokter' en Doornroosje. Geopend 10.00-18 00 uur, entree €11 Meer info: tel. 077-473 18 82, www.kasteeltuinen.nl. Noorwegen? Natuurschoon in haar oervorm. Maar dan wel in het kwadraat. De omschrijvingen van Noorwegen zijn zonder uitzondering lyrische lofzangen op de natuur. Op stap in het westelijk fjordengebied, en een halve dag hiken tussen Aurland en Laerdal. Foto GPD/TERJE RAKKE/FJORD f^pRWAY Gudvangèru^ ©Jetgen ^°SS Myrdal Roeien en vissen in een van de vele fjorden in Noorwegen. Door JAN WILLEM VEENHOF Voor twee ferryroutes kunnen de auto's zich opstellen in Kvanndal, een dorp in het weste lijk fjordengebied, ten oosten van Bergen. Een paar rijen voor Utne, de andere zijn voor Kinsar- vik. Stipt op tijd vertrekt de fer ry uit de kleine haven, om zich kronkelend door het fjord een weg te banen naar Kinsarvik. Beneden op het binnendek hangt de geur van polse - een soort hotdog en de nationale snack van Noorwegen. De fles sen mosterd en ketchup hangen aan kettingen om te voorkomen dat ze van de bar rollen. Hier heerst een aangename rust, net als boven op het buitendek. Kin deren eten hun polse en ijsje, volwassenen lezen de krant of staren naar de reusachtige ber gen die uit de Hardangerfjord omhoog rijzen. En rokers kie zen zonder uitzondering voor de aparte rookruimte beneden. Misschien is dit nog wel het meest typische aan Noorwegen. Waar je ook komt: het leven ver loopt rustig en ordelijk en de dienstregeling rond vertrek- en aankomsttijden worden stipt uitgevoerd. De Noren houden van een nauwkeurige dienstver lening. 'Je ziet dat ook bij de trekkershutten in de bergen', zegt Frank Bartelds van het Noors Verkeersbureau, die ons begeleidt. 'Je hebt daar beman de hutten, waar je kunt over nachten en waar gekookt wordt. Maar je hebt ook onbe mande hutten, waar blikken op de plank staan die je mag gebrui ken voor de maaltijd, als je een vergoeding in een pot stopt. Dat systeem werkt al jaren goed. No ren hebben het gevoel van: 'We moeten met elkaar dat systeem onderhouden'. En dat doen ze dan ook.' Die mentaliteit gaat goed sa men met de instelling van veel Nederlandse reizigers, die hun zaken ook graag goed op orde hebben en houden. 'De Noren vinden de Nederlanders over het algemeen erg vriendelijk, al zijn ze zelf wat afwachtend als ze je nog niet kennen. Maar als ze je wel kennen, stellen ze zich voor je open.' Een minpuntje is er ook wel, maar een kniesoor die daarop let. Bartelds: 'Noren kunnen zich wel eens ergeren aan de Nederlandse sleurhutten op de kronkelwegen rond de fjorden. Vooral als ze zelf snel nog een pontje proberen te ha len. En ook hoeven de Nederlan ders, als het aan de Noren ligt, niet allemaal hun eigen aardap pels van huis mee te nemen.' La ter, op een andere ferry, vertelt de Nederlandse familie Haan epen uit Diepenheim dat ze de aardappels hebben thuisgela- ten. Mevrouw Haanepen: 'We hebben begrepen dat niet alles meer ingevoerd mag worden, vanwege wettelijke voorschrif ten rond de hygiëne. Maar ik heb nog wel rijst, macaroni, een pakje aardappelpuree en inge blikt vlees bij me.' Vooral de na tuur, zegt vader Haanepen, is de reden dat ze naar Noorwegen Foto GPD/TERJE RAKKE/FJORD NORWAY zijn gekomen. Zoon Daan (11) kan dat beamen. 'Ik vind dat zo prachtig', zegt hij, terwijl hij naar de besneeuw de top van een van de omringen de bergen wijst. 'Dan zie je bo men met nog een beetje sneeuw erin, en ook sneeuw én zon tege lijk op één dag. Als je helemaal naar boven rijdt, ligt de sneeuw zelfs midden in de zomer nog langs de weg. Verder heb ik ker sen geplukt en we gaan nog vis sen op de Lofoten. Een dag later varen we de Nae- royfjord in, van Flam naar Gud- vangen. Dit traject is onderdeel van de populaire trip 'Norway in a nutshell' ('Noorwegen in een notendop'). Hier is het na tuur, natuur en nog eens natuur wat de klok slaat. Meeuwen krij sen door het zachte brommen van de motoren heen, zweven eventjes boven het dek om dan met een zwierige zwaai de boot weer in te halen. Indrukwek kende rotspartijen, met de gro te ronde vormen van een olifan- tenkop en begroeid met mos, rij zen uit het water omhoog. Wa tervallen storten zich naar bene den - als brede, witte en uit waaierende sluiers of als dunne, smalle melkstroompjes. Op de toppen ligt het zwart-wit gevlek te landschap van rots en sneeuw. Kapitein Rune Soltveit manoeu vreert zijn boot richting een gro te waterval waaruit de beman ning een emmer water tapt. Ie dereen op de boot kan het verse water drinken. 'Het is niet zo moeilijk', vertelt Soltveit even later desgevraagd in zijn stuur- De staafkerk van Borgund. hut, waar hij (nóg zo'n typische Noorse snack) een wafel met zu re room en aardbeienjam nut tigt. 'Het moet alleen niet te win derig zijn, dan is het te gevaar lijk.' Drie jaar vaart hij nu op de fjorden en het verveelt nooit. 'Ik houd van de fjorden. Overdag vaar ik erop, 's avonds pak ik soms de fiets en ga ik nog even naar boven.' Bergschoenen aan Vliegtuig, feriy, auto of trein - Noorwegen is vanuit elk ver voermiddel mooi. Maar om de echte natuur te ervaren moet je te voet reizen. Bergschoenen aan en hiken maar. Een dag. Of meerdaags, langs fjellhytter, de trekhutten in de bergen. Marco Neven, van oorsprong Nederlan der maar nu al bijna dertig jaar in Noorwegen woonachtig, neemt ons op een zomermiddag mee de bergen in, van Leardal naar Aurland. Neven: 'Het gebied was tijdens de Tweede Wereldoorlog een strategisch gebied voor de Duit sers. Ze gebruikten het onder meer om troepen naar het Oost front door te sluizen. En ook was het een van de plekken waar ze de invasie van de gealli eerden verwachtten. Dé grotten werden gebruikt als 'natuurlij ke bunkers' en zijn onderling verbonden met een stelsel van loopgraven.' Je kunt er zo bin nenlopen. 'Kijk', zegt hij, ons voorgaand het donkere gewelf in. 'Hier schuilden de soldaten bij bombardementen.' Neven heeft inmiddels het Noors staatsburgerschap en is chef bos bouw en natuurbeheer in Lear dal en Aurland. Hij heeft zijn baan recent gehalveerd om er meer als gids op uit te kunnen trekken. Want het is zijn harts tocht om mensen te wijzen op het pure Noorwegen. Bijna bij al les wat we onderweg tegenko men, weet hij wel een verhaal te vertellen. Een hoop ondefinieer bare, grijze, worstvormige sta ven, onderaan een berghelling? 'Dat zijn ingedroogde wortels die stropers neerleggen om her ten te lokken. Het is een verbo den praktijk, maar ze doen het toch. Dan kunnen ze lekker ach ter een bosje gaan liggen af wachten, en hoeven ze de ge vaarlijke berg niet op te klim- mem om ze te schieten.' Pril groen, dat zich in juni aarze lend naast de waterval boven de grond waagt? 'Moet je over een paar weken eens terugkomen, als deze varens je boven het hoofd gegroeid zijn. Dan lijkt het hier net een exotisch boun- Een efficiënte manier om in een dag V de kern van het westelijk fjordengebied te be reizen is de tour 'Norway in a nutshell' ('Noor wegen in een notendop'). Met één ticket wordt gebruik worden gemaakt van trein, boot en bus. De tour doet onder meer Bergen, Myrdal, Flam, Gudvangen en Voss aan. Hij is het hele jaar door te maken, en vooral in de zomer erg populair zodat de rust wel eens in het ge drang komt. Naar keuze kan een, twee of drie dagen gereisd worden. De dagtocht kost 750 Noorse kronen (circa €63) Meer informatie: Noors Verkeersbureau, Post bus 101, 2460 AC Ter Aar; tel 0900-899 11 70, www.visitnorwav.com. Meer informatie over wandeltochten met 'al lesweter' Marco Neven, tel. 0047-90 10 84 84, e-mail soqnebia@frisurf.no en VW Aur land: tel. 0047-57 63 33 13, www.alr.no. ty-oord, compleet met oerwoud en waterval.' De natuur, daar gaat het om in Noorwegen, weet Neven. Als je alleen maar Noorwegen-per- bus-in-zoveel-dagen doet, en dan ook nog eens tijdens de zo mer, mis je de essentie van het land, meent Neven. De pracht maar vooral de kracht van de na tuur, de stilte, de ruigheid, de verlatenheid - het valt allemaal over je heen zodra je de weg ver laat. 'Vooral in de winter. Een felle sneeuwstorm, vallende winden in de fjord, een lawine - dat is Noorwegen. Ik pleit voor het stimuleren van wintertoeris- me, waarbij deze natuurelemen ten getrotseerd worden. Natuur lijk met inachtneming van risi co's.' Neven is deze nacht opge bleven om zijn bijen uit te zet ten. 'Mijn parool: slaap de mooie, lange zomernachten niet weg.' Voor een van de hut ten stalt hij zijn picknickje uit: hertenpatéé schapenrookvlees en dun, krakend fladbrot met zure room. Plus koffie. Water tapt hij uit de beek achter de hut. We zitten op een rotsblok, de zon schijnt fel, de beek ruist achter ons en het enige gezel schap dat we tegenkomen is een loslopend schaap. Het is vier uur 's middags. 'Dat bedoel ik nou', zegt de boswachter. 'We hebben afgesproken om zes uur terug te zijn voor het eten. Maar als het aan mij ligt, blijven we hier de hele avond zitten.' Of de hele nacht. Want donker wordt het in de zomer niet. Alleen een beetje schemerachtig. En dat slechts voor een paar uurtjes. Bestemming Volgens de ANVR hebben reizigers Spanje 'wel zo'n beetje gezien'. Turkije is als nieuwe bestemming - erg in opkomst. Waardoor haakt u af bij een bestemming? Is dat de"~p eentonigheid, het aantal andere - toeristen of de Nederlandse invloed? Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Heimwee T*- - Vorige week vroegen we u wat u doet om heimwee tegen te gaan. Het merendeel vergeet thuis direct en geniet van de vakantie. Of leest op afstand over alle beslommeringen in ons kikkerlandje. De uitslag: 1* Denk niet meer aan thuis 32% Qs^Elke dag een Nederlandse krant 27% Een geliefd voorwerp meenemen 16% 4/ Elke dag naar huis bellen 14% 5); Pindakaas, hagelslag of drop meenemen (^Familiefoto's bij me Vakantiewoordenboek Ik hoorde van een sms-vakantiewoorden- boek. Wat kan ik daar mee? Woordvoerder Femke Wouters van de ANWB: 'Samen met Van Dale zijn we een nieuwe servi ce begonnen om reizigers te helpen met de problemen van een andere vakantietaai en geldt beide kanten op. Wie wil weten hoe een apotheek in het Spaans heet kan een sms sturen naar de lettercode ANWB (of 2692). Maar ook als je een woord tegen komt dat je niet kent. Bijna direct krijg je antwoord. De kosten van de eerste sms variëren per provider en land. Het door ons verstuurde antwoord kost 55 eu rocent waar ook ter wereld. De dienst werkt voor woorden in het Engels, Frans, Spaans en Duits.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en kük op de rubriek Reizen (ADVERTENTIE) www.skytours.nl Rode Zee Riviera Schitterende badplaatsen, ongerepte natuur, volop cultuur en een kristalheldere Rode Zee met haar onwaarschijnlijk mooie onderwaterwereld. Grijp uw kans en bezoek dit stukje paradijs op aarde! Uitsluitend luxe accommodaties voor stuntprijzen! Vele vertrekdata in juni, juli en augustus EGYPTE-HURGHADA 8 dgn 4* Hilton Villa Resort HALFPENSION v.a. 299,- 8 dgn 4* Sofitel Hotel HALFPENSION v.a. 8 dgn 5* Hilton Long Beach ALL INCLUSIVE v.a. 399,- EGYPTE - SHARM EL SHEIKH 8 dgn 4* Sharm Holidays HALFPENSION v.a. 8 dgn 4* Pyramisa Resort ALL INCLUSIVE v.a. 299,- 479,- LEER DUIKEN IN DE RODE ZEE 8 daagse reis PADI Open Water Duik Cursus v.a. 499,- Indusief vlucht, cursus en 7 nachten hotel HALFPENSION ONTDEK EGYPTE 15 daagse LUXE rondreis EGYPTE v.a. Inclusief: 5* cruise over de Nijl VOLPENSION, 5* hotel in Luxor, logies ontbijt en 7 nachten verblijf in het 5*Hilton Resort aan de Rode Zee ALL INCLUSIVE VELE VERTREKDATA IN JUNI, JULI EN AUGUSTUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43