Muziek laatje nooit in de steek PZC wi; Klaartje zou soms enig kind willen zijn GEBOEKT In Crime Scene Investigation valt weinig te speuren Niks vrije tijd voor Di-rect zaterdag 5 juni 2004 Ken je Klaartje Boon? Die weieens een hele nacht op bleef om de aarde te redden? Die de week van haar leven had toen ome Ted kwam oppassen? Die op school altijd ontzettend bezig is haar aandacht bij de les te houden, maar daardoor juist van alles in haar hoofd haalt en dan steevast een standje krijgt van juf Willems die niet de aller leukste persoon op aarde is? Die! Hoi, ik ben Klaartje Boon. Ik ben geen enig kind, maar soms wilde ik dat ik het was. We zijn thuis met z'n zessen en soms is dat teveel.' Zo begint Helemaal gewoon Klaartje Boon van Lau ren Child. Het is al het derde boek over het brutaaltje met zo veel kwik in het lijf dat je altijd achteropkomt, wat je ook pro beert. Ditmaal geen prenten boek zoals 'Klaartje Boon en de boomredders' en 'Klaartje Boon heeft een kanjer van een oom', maar een lekker dik leesboek van bijna tweehonderd bladzij den. En natuurlijk doen ze alle maal weer mee: Klaartjes ouders, altijd ontzettend druk met van alles; haar twee broers van wie de jongste een ongeloof lijke lastpak is en zus Marja; haar beste vriendin Beppie de Jong; natuurlijk ook vreselijke Brigitte Bakker; Robert Ratel die de hele dag achter haar aan zeult en zich niet laat afpoeie ren; niet te vergeten juf Wil lems. Op een dag kondigt juf Willems iets geweldig opwindends aan. Voor de jaarlijkse open dag boe- kenwedstrijd verwacht ze van alle kinderen een verslag over een leerzaam boek. En er komt een tentoonstelling om de ouders te laten zien wat hun lie verdjes gedaan hebben. Klaartje is ervan overtuigd dat ze 'waar schijnlijk wel bijna zeker' de zil veren prijsbeker en de verras- singsprijs zal winnen. Een boek vinden dat leuk is en waar ze óók iets van opsteekt is iets van later zorg en blijkt nog moeilijk zat. Maar samen met Beppie de Jong moet het lukken. Klaartje Boon is er eentje met mieren in haar broek en peper in d'r gat. Ze heeft bijvoorbeeld bergen ideeën, die ze het liefst allemaal in één keer zou verwe zenlijken: 'Ik bedenk voortdu rend ideeën. Ik zou triljarden per week kunnen verdienen met mijn ge-denk.' En als Beppie de Jong dan ook nog eens om de ha verklap het land uit moet, komt er van het boekenproject dus ge woon even niets. Totdat ze er niet langer onderuit kan: 'De vraag was: welk boek heb jij uit gekozen en wat ga je ermee doen? Ik kijk naar mijn tafel, naar mijn boek Leve Kat Katten burg! En ik sta op het punt om juf Willems te vertellen over wil de katten en amnesie, als er per ongeluk iets uit mijn mond rolt. Ik was niet van plan om het te zeggen, maar het is net zoals Kat Kattenburg vaak zegt: „Soms ligt het antwoord recht onder je neus. En soms hoef je alleen maar een antwoord te ge ven, zelfs als het het verkeerde antwoord is." Wat ik zeg is: „Ja, juf Willems, Beppie en ik gaan iets doen met Kat Katten burg-geheim agent en superde tective.'" Of Klaartje Boon de boekenwed- strijd wint? Dat is een volkomen helemaal gewoon uitzonderlijk overbodige vraag. Helemaal ge woon Klaartje Boon is zo'n boek dat je bijna niet uit wilt le zen, maar toch uitleest omdat je 'helemaal gewoon (moet) weten ïs# ''W hoe het afloopt'. In één ruk zal overigens niet meevallen, want Klaartje Boon bij willen houden lukt alleen als je af en toe de tijd neemt om op adem te komen. Mooie service daarom van de uit gever, zo'n leeslintje. Handboek Geheim Agent is een boek dat Klaartje Boon bij de oplossing van het mysterie van de gestolen prijsbeker goed van pas zou zijn gekomen. Ze had er in kunnen lezen over vermom mingen, het schaduwen van een verdachte, slimme schuilplaat sen, observeren zonder zelf op te vallen, geheimschriften, code berichten en meer dat een ge heim agent en superdetective móet weten voordat die 'zich on der de vijand begeeft om achter geheime plannen te komen en om in de gaten te houden wat daar allemaal gebeurt.' Als ook jij van spioneren je beroep wilt maken: Handboek Geheim Agent werd geschreven door Sandy Ransford. Zorg wel dat het boek niet in verkeerde han den valt. En dan is er nog Voor leesmon- sters! met voorproefjes uit acht splinternieuwe Queridoboeken: gratis! GRATIS! Jan Smeekens Lauren Child: Helemaal gewoon Klaartje Boon - Van Goor, €15,00. Sandy Ransford: Handboek Ge heim Agent - De Fontein, 108 pag., 9,95. Voor leesmonsters! - Querido, 96 pag., in elke boekwinkel en gratis maar op op. Vrijdag de 28ste was de uiterste deadline. Ruim een maand geleden won de 23-jarige Boris de editie 2004 van Idols. Over zo'n an derhalve week ligt zijn eer ste album in de platenzaak. „Dat heb ik er met de laat ste adem uitgeperst. En dat moet wel even in de hoes tekst vermeld", zegt Boris. In The Flowerhouse, een Haar lemse vestzakstudio, hebben we net ademloos staan luisteren naar de laatste noten van 'For All We Know' - een standard, ooit wonderschoon gezongen door soullegende Donny Hatha way. Boris pakt zijn 06 en geeft de credits door: „Voeg er aan toe: 'Opgedragen aan The Great Donny Hathaway'." Tot dusver was Donny's uitvoering beslist de beste. Maar nu? Boris' versie is broos, viriel en spannend tege lijk. Een in falset gezongen fina le besluit met een zucht, die wonderwel samenvalt met het warme geluid van de Wurlit- zer-piano van Glenn Corneille. Omdat 'For All We Know' het laatste nummer wordt van Bo ris' debuutalbum Rely On Me, zal de plaat eindigen met een 'ademtocht. Die zucht drukt zowel verlan gen uit, als de overgave van ie mand die weet dat drie weken van intensief opnemen er godzij dank opzitten. Toen Boris Titu- laer een maand geleden medefi- naliste Maud met gemak ver sloeg, hoefde zijn eersteling bij wijze van spreken alleen te wor den ingezongen. Op het ultieme moment kreeg echter niet Idols-juryvoorzitter Henk Jan Smits het voor het zeggen, maar zette platenmaatschappij BMG Menno Timmermans als freelan ce artist repertoiremanager op de productie. Pikant, omdat Timmermans enkele maanden terug met zijn Nederlandse stal (Ilse de Lange, Postmen, Relax, etc.) bij een reorganisatie van platenmaatschappij Warner de bons kreeg. Timmermans haal de een streep door de pre-fab- productie. Boris: „Menno bleek er echt op uit mij mijn gang te laten gaan. Daardoor komen er nu ook drie zelfgeschreven stukken op de plaat. Daarnaast heb ik zelf mo gen kiezen in welke richting ik heb mogen werken. Het is een soulplaat met retrogevoel gewor- Boris (tweede van rechts) nam met drie leden van Relax zijn debuut-cd op. foto Michel Schnater/GPD den, met één of twee uitstapjes. Veel seventies, zij het dat de beats wat moderner zijn. Bij het mixen heb ik gevraagd of ze het geluid gedateerd kunnen laten klinken alsof het door een dikke buizencompressor is gegaan." Behalve Donny Hathaway drukt ook Marvin Gaye een stempel op de plaat. Boris heeft zijn 'Why Are People Running For This Love' laten inspireren door Gayes album What's Going On. „Ik ben echt niet bewust be zig met de dwangmatige gedach te van 'ik moet nieuw zijn'. Je kunt wel jaren gaan zoeken naar een nieuwe sound, maar dat is onzin. Als je werk schrijft dat doet denken aan anderen, so what? Je wordt toch altijd verge leken. De mooiste muziek is al geschreven, vind ik. Daarom: Doe waar je echt goed in bent en doe waar je gevoel ligt. Dié song gaat over de vraag of het voor ons om het materialisme draait. We lopen door ons dage lijkse leven heen en beseffen niet waarom het werkelijk draait en waarvoor je echt leeft. We hebben allemaal de neiging om met anderen mee te doen. Mensen zeggen wel: ik ben geen meeloper, maar ze zijn het wel, want niemand wil buiten de boot vallen. Ik vind net als de neo-hippies die ik in Zuid-Span- je heb leren kennen toen ik daar toerde dat het leven draait om gezamenlijkheid, vrienden en liefde." De nummer-één-hit 'When You Think Of Me' maakt verplicht deel uit van het debuutalbum. Boris: „Ik had daar weinig over te zeggen. Ik moest het inzingen in een uurtje tijd met een tekst blaadje voor m'n neus. Ik had het stuk één keer eerder ge hoord. Je zingt 't wel, maar niet vanuit je hart. Met wat ik nu voor het album heb gedaan, ben ik blij, met 80 tot 90 procent al thans. Het enige andere compro mis was de beperkte tijd: nor maal als ik twee uur zing, dan kan ik het resultaat nog verbete ren. Die tijd had ik nu niet." „Wat ik nu moet doen met mijn loopbaan? Mezelf zijn. Geef me een stuk muziek dat totaal niet bij me past en ik word zielsonge- lukkig. Ik kan een klotenummer echt niet zingen. Daar trek ik m'n mond niet voor open. Ik sta echt open voor heel veel muziek stijlen, maar ik moet het voe len." Drie leden van de funk/hiphop crew Relax speelden mee in de studio: Llewy Is Sel en Burdell (alias productieteam Equipe des Clochards), aangevuld met Ivo Maissan. Burdell: „Ik wist niet wat ik van Idols moest denken, nooit gezien. Ik liep er ook tegen aan met mijn gevoel, maar die gast heeft een timing!" Llewy: „Hij is in dit studiootje echt één van ons geworden. Ik hoop dat ze hem de tijd gunnen een li ve-beest te worden. Je ziet en hoort al dat hij geen Idols-pop- petje wordt." „Het staat er dank zij hen allemaal retegoed op", zegt Boris. „Ik houd van Relax. Het is urban, dat ligt dicht bij mij. Als Marvin Gaye nog had geleefd, zou hij ook met de sounds van nu een plaat hebben gemaakt. Net als hij kan ik de muziek en het dagelijks leven niet scheiden. Het lijkt nu wel volwassen als ik zeg dat ik ont zettend veel van mijn vrouw houd, maar er is één liefde in je leven die je nooit in de steek laat en dat is muziek. Je kunt daar alles in kwijt: je frustratie, je pijn, je ambitie." John Oornkes Crime Scene Investigation (CSI): Dark Motives is een 'first person' adventure game gebaseerd op de populaire Ame rikaanse televisieserie. De gehe le cast van de hitserie heeft hun beeltenis en stem geleend aan dit spel. Onder leiding van su perspeurder Gil Grissom ga je vijf zaken oplossen. Op het eerste gezicht een inte ressant gegeven, maar na een veelbelovende start wordt al snel duidelijk dat er weinig echt te speuren valt in dit spel. Bovendien begin je niet eens met een moord, maar met een verdacht zaakje rond een veron gelukte stuntman, die in het zie kenhuis bijkomt van de crash. Je wisselt tussen locaties, pro beert verklaringen los te krij gen van verdachten en onder zoekt forensisch materiaal in het laboratorium. Mocht je vast komen te zitten met een onder zoek dan kan één van de dienst doende detectives je met raad en daad bijstaan. Maar vraag niet teveel, want dat heeft weer een negatieve invloed op je eva luatie na de zaak. Ben je op een locatie, dan verandert de cursor in een verlicht pijltje als er iets te vinden is, of als een plekje na der onderzoek verdient. En dat betekent dat je speur werk grotendeels beperkt blijft tot het zoeken naar 'hotspots' op de verschillende locaties. Ei gen initiatief levert helaas niets op, je zult het lineaire verloop van het spel moeten volgen. Ook met het ondervragen van verdachten heb je weinig echte keuzes: je klikt op een persoon en een lijstje met vragen ver schijnt op het scherm. In welke volgorde je de vragen stelt, het maakt allemaal niets uit voor het spel verloop. Iedere keer dat je een stukje dichter bij de op lossing komt, verschijnt er meer bonusmateriaal in het dossier, zodat er nog meer details over de zaak voor je beschikbaar ko men. Dan rest slechts een paar keer klikken, en weer is een zaak opgelost. Vooralsnog blijft het 'passieve' kijken naar Crime Scene Investi gation op televisie een stuk leu ker dan de eindeloze pixel jacht in deze game. Eric Borsje Crime Scene Investigation (CSI): Dark Motives, Ubisoft, Windows 98 en hoger, Pentium II333 Mhz, 64 Mb ram, 128 Mb aanbevolen, €29,99, meer info: csi.ubi.com. foto GPD illustraties uit Helemaal ge woon Klaartje Boon een Zucht van verlichting De platenmaatschappij van Di-rect heeft met spoed een persbericht de deur uit ge- daan. Via de TROS zou name lijk bekend zijn gemaakt dat de band een jaartje vrij zou nemen. Niets is minder waar. „Er is sprake van miscommunicatie, want Di-rect heeft geen plannen om een pauze in te lassen", meldt platenmaatschappij EMI. Een persbericht van de TROS liet eerder weten dat het 'sabba tical' van de band zou ingaan na het concert van Di-rect op Texel afgelopen donderdag. Het wordt inderdaad iets stiller rondom de band, maar rust krij gen de jongens zeker niet. „Di-rect is op dit moment bezig met het schrijven en opnemen van een nieuw album, waardoor de meeste promotionele activi teiten even op een laag pitje zijn gezet", aldus EMI. In het najaar komt het nieuwe album, tegelij kertijd met een verse single, uit. Niks vrije tijd dus!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40