PZC Balkenende valt Hillen af Diepe culturele kloof scheidt Vlaming van Nederlander Tbs'er verdacht van levend begraven medegedetineerde Nederland wil Al Haramain op zwarte lijst Verenigde Naties Kalief pleit voor vreedzame jihad Kabinet wil meer dure huurwoningen Premier bepleit handhaven aftrek hypotheekrente i— Politie weet wie advocaat doodde w~ versluis willeboer J Kunststof kent geen beperkingen fi "Sr®*"1 Kuipers zet zich in voor WNF Waterdichte diagnose alcoholisme Hijos: ludieke acties doop Amalia Asielzoeker doet in geheim examen Kiezers zoeken op internet advies De Hond: Van Buitenen in en D66 uit Europarlement Last Minute Leiden 25 juni zaterdag 5 juni 2004 DEN HAAG - Het aantal dure huurwoningen inoet de komenden jaren verdrie voudigen. Deze huizen, waar veel vraag naar is, mo gen aan iedereen verhuurd worden. Woningcorpora ties kunnen voortaan reke ning houden met lokale om standigheden bij het bepa len van de hoogte van de huur. Nu wordt de huurstij- ging nog landelijk vastge steld voor 95 procent van de woningen. Dat staat in een notitie over het toekomstig huur beleid waarmee het kabi net gisteren instemde. Eer der werd bekend dat de huurstijging voor corpora tiewoningen de komende ja ren wordt gematigd. De ver hoging wordt ook nog af hankelijk gemaakt van de hoeveelheid extra wonin gen die corporaties bou wen. Hoe meer huizen ze bouwen, des te meer huur ze mogen vragen. Minister Dekker van Volkshuisves ting hoopt dat daardoor twintigduizend woningen per jaar extra worden ge bouwd. Verder moet het aanbod voor huurwoningen beter aansluiten bij op de vraag. Er bestaat een grote vraag naar huurwoningen in de vrije sector, de sector waar de huurprijs niet door de overheid wordt vastge steld. Dat zijn woningen met een huur van meer dan 597 eu ro per maand. Het kabinet wil het aanbod daarvan ver der vergroten door meer woningen die huurprijs te geven, of door woningen met een lagere huur ook tot de vrije sector te rekenen. Corporaties hebben al aan gegeven in woningen te wil len investeren met een huur vanaf 550 euro per maand. Dat zou dan de nieuwe huurprijs voor de vrije sector moeten wor den. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Zolang premier Balkenende politiek leider is van het CDA wordt er wat hem betreft niet getornd aan de hypo theekrenteaftrek. Dat maakte hij gisteren duide lijk na afloop van de minister raad. Hij reageerde daarmee op een pleidooi van partijgenoot en oud-Tweede-Kamerlid Hillen die wil dat de aftrekpost ver dwijnt. Hillen vindt dat de hypotheek renteaftrek een 'perverse' uit werking heeft op de samenle ving, omdat de aftrek in zijn ogen vooral wordt gebruikt om extra te kunnen consumeren. Balkenende noemde de discus sie over het mogelijk tomen aan de aftrek 'een fout signaal, dat alleen zal leiden tot onrust'. Hij wees erop dat in het regeerak koord is afgesproken dat de af trekpost blijft bestaan. Balken ende gaf aan dat het standpunt van Hillen over het politiek ge voelige onderwerp bij hem be kend was. Hillen, die momenteel voorzit ter is van het College voor Zorg verzekeringen, vindt zijn eigen partij op dit punt kortzichtig. „De partij houdt vast aan iets wat een groot deel van haar ei gen achterban niet eens be grijpt." Juist bij de achterban, zeker op het platteland, is spa ren voor de oude dag volgens hem nog wel gewoon. Hillen wees erop dat een eigen huis vroeger een spaarvoorzie- ning was voor de oude dag. Hij wil terug naar dat principe, zo dat mensen hun eigen zorg kun nen betalen als zij op oudere leeftijd hun huis hebben afge lost. „Zodra we oud zijn en zorg nodig hebben, willen we het huis aan de kinderen nalaten en moet de samenleving voor onze zorg betalen." Op zijn kop Dat is volgens Hillen de wereld op zijn kop zetten. Hij vindt dat de huidige vijftigplussers goed voor zichzelf kunnen zorgen, ze ker als zij een eigen huis hebben dat in waarde is gestegen. Bo vendien hebben hun kinderen zo'n erfenis niet nodig, omdat ze zelf goed verdienen. „Benut dat afgeloste huis dan ook om je ei gen zorgkosten te betalen." Zo komt er volgens hem ook geld vrij om goede zorg te blijven rea liseren voor lage inkomens. Hil len wijst erop dat door de ver grijzing er de komende jaren een grote druk op de collectieve zorgvoorzieningen komt. ANP door Margit Spaak ARNHEM - Een 44-jarige tbs'er uit Nijmegen, die in de Pompe- kliniek in zijn woonplaats ver bleef. heeft volgens het Open baar Ministerie op 4 december vorig jaar een 53-jarige medege detineerde levend begraven in een bosje naast de inrichting. De 44-jarige verdachte, die ont kent, sloeg hem eerst neer met een schop. Dat bleek gisteren voor de recht bank in Arnhem. Het slachtof fer woonde onder begeleiding buiten de kliniek. De verdachte tbs'er mocht de instelling op ge zette tijden zonder begeleiding verlaten. Toen het slachtoffer na de sinterklaasviering in de kliniek niet thuis kwam, begon de politie een onderzoek. Zij heeft maanden naar het lichaam van de man gezocht. Het slachtoffer zat al acht jaar in tbs wegens een zedendelict. Omdat hij zich altijd aan de af spraken hield, kreeg het perso neel van de de kliniek meteen argwaan toen hij niet op de afge sproken tijd thuis kwam. De po litie kwam de verdachte op het spoor omdat die rondvertelde dat hij een 'date' voor het slacht offer zou hebben geregeld. Zij ontdekte ook dat de man kort voor de verdwijning van het slachtoffer een schop had ge kocht bij een naast de kliniek ge legen bouwmarkt. Dat was aan leiding om een enorme zandberg voor de bouwmarkt helemaal om te spitten op zoek naar het lichaam van de vermiste man. Ook op tal van andere plekken in de omgeving van de Pompekli- niek heeft de politie gezocht en gegraven. Pas in maart ontdekten recher cheurs de omtrekken van een graf in een aan de kliniek gren zend bosje, waar nog niet eerder was gezocht. De verdachte zat toen al enige tijd vast op verden king van het misdrijf. Hij zegt dat het slachtoffer contact had met een pedofielennetwerk. Ie mand uit die kringen zou de da der zijn. De rechtbank houdt de zaak in afwachting van nader onder zoek aan tot 13 augustus. ANP door Theo Haerkens DEN HAAG - Nederland werkt mee met de VS om de Saoe- di-Arabische 'liefdadigheids stichting' Al Haramain op de lijst van terreurorganisaties te ,!l'zctten van de Verenigde Naties. Tegoeden van de Nederlandse tak van de stichting, die nauwe "Randen onderhoudt met de om streden El Taweed-moskee in ^'Amsterdam, worden bevroren l^als de organisatie verboden is. Dan komt er ook een strafrechte lijk verbod op samenwerking met zo'n organisatie, zei pre mier Balkenende gisteren. Vol gens de regering pakt de Saoedi- sche overheid Al Haramain al aan door onder meer de geld kraan dicht te draaien. Het bestuur van de Amsterdam se moskee overweegt zelf de ban den te verbreken met Al Hara main. Het probleem is echter dat de oprichter en oud-bestuur der van de organisatie, tevens tfDOETINCHEM - De man die donderdag een advocaat heeft ildoodgestoken in Doetinchem is een achttienjarige inwoner van fiGendringen. -|Het slachtoffer is de 32-jarige *Wachiel Pul. Dat maakte de de inen F van Os van het arrondis sement Zutphen gisteren be- kend. Het slachtoffer laat een echtgenote en twee kinderen na. De Nederlandse Orde van Advo caten heeft 'met verbijstering en afschuw kennisgenomen' van het drama. „De Orde betuigt diep medeleven met de nabe staanden van de overleden advo caat", stond gisteren in een ver klaring. ANP de financier is van de moskee. De man, de Saoediër Aqeel Ab- dulaziz al Aqeel, is door Saoe- di-Arabië en de Verenigde Sta ten op een zwarte lijst geplaatst. Al Haramain wordt ervan be schuldigd het terreurnetwerk van Al Qaeda te hebben gefinan cierd. Minister Remkes van Binnen landse zaken stuurde de Kamer gisteren het AIVD-rapport 'Sa- oedische invloeden in Neder land, verbanden tussen salafiti- sche missie, radicaliseringspro cessen en islamitisch terroris me'. Volgens de inlichtingen dienst hebben bestuurders en imams van een aantal als radi caal bekendstaande moskeeën in het openbaar hun anti-Wes terse toon gematigd. Maar dit zou slechts gebeurd zijn onder maatschappelijke druk. In ach terkamertjes zou het anti-Wes ters geluid nog niet verstom men, aldus de ATVD. GPD Volgelingen luisteren naar de kalief in een gymzaal in Nunspeet. foto Dick Vos/ANP van onze redactie binnenland NUNSPEET - Voor het voeren van de ware jihad (heilige oor log) is geen zwaard nodig. In plaats van het toepassen van ge weld moeten moslims proberen mensen vredelievend naar Allah te leiden. Dat zei de leider van de internationale Ahmad- diya-moslimgemeenschap, ka lief Hazrat Mirza Masroor Ahmad, gisteren in Nunspeet. Veel moslims worden volgens hem door hun spirituele leiders om de tuin geleid, waardoor ze aanslagen plegen en op andere manieren geweld gebruiken. Hij benadrukte dat leden van Ahmaddiya het goede voorbeeld moeten geven. „Niemand luis tert naar een dief die zegt dat je niet mag stelen." De beweging wordt in moslim kringen niet geaccepteerd, om dat ze Mohammed niet als de laatste door God gezonden pro feet beschouwt. Ahmaddiya claimt wereldwijd 200 miljoen EV&M EEM \ZLU6"GE.£IS>D E 5oRBy^ IK_ K^/vJ NfB-r SCL/AK£M door Cor de Horde BRUSSEL - Ze spreken dezelf de taal, maar daar houdt het zo ongeveer mee op. Vlamingen en Nederlanders verschillen he melsbreed van elkaar. Hoe ze omgaan met bazen, hoe ze om gaan met risico's, wat ze pretti ge werkverhoudingen vinden: er gaapt een diepe culturele kloof tussen de twee volkeren. Dat concluderen Marinel Gerrit sen, hoogleraar bedrijfscommu nicatie in Nijmegen, en Ma- rie-Thérèse Claes van de univer siteit van Louvain-la-Neuve in België in een gezamenlijk rap port Culturele waarden en com municatie in internationaal per spectief. De onderzoekers werkten met psychologische vragenlijsten, waarin bijvoorbeeld wordt ge vraagd wat mensen prettig vin den in hun werk. „Er zijn grote verschillen", zei Gerritsen giste ren. „Hiërarchie is voor Vlamin gen bijvoorbeeld veel belangrij ker dan voor Nederlanders. Daarbij sluiten de Vlamingen veel meer aan bij de Fransen, waar de baas ook echt de baas is, die spreekt van ondergeschik ten." De verschillen blijken ook bij het omgaan met wetten en re gels. „Vlamingen hanteren het particularisme, dat wil zeggen: er is wel een wet, maar die mag je op je eigen manier gebruiken. Euthanasie mocht tot voor kort niet in België, maar het gebeur de natuurlijk wel. Nederlanders zeggen eerder: de wet is de wet en daar moet je je aan houden." Regels Hoe losjes hij er ook mee om gaat, Vlamingen hebben wel veel behoefte aan regels. Uit het onderzoek blijkt ook dat de zui derburen minder risico's nemen en onzekerheden te lijf willen gaan. Een typisch voorbeeld is volgens Gerritsen de geboorte: Vlamingen bevallen bijna nooit thuis, want in het ziekenhuis is ieder risico uitgesloten. Opmerkelijk is dat Vlamingen en Walen nauwelijks van elkaar verschillen. Dat terwijl Vlaamse nationalisten de verschillen met de Franstalige Belgen uitvergro ten om te concluderen dat ze be ter bij de Nederlanders passen. Het onderzoek bevestigt eerdere ideeën over de verschillen tus- (Advertentie) Arnesteinweg 27 4338 PD Middelburg Telefoon: 0118-629056 [Jk [J' ZEIST - Ruimtevaarder André Kuipers zet zich in als am bassadeur voor het Wereld Natuur Fonds (WNF). Dat liet de natuurorganisatie gisteren weten. Kuipers zei zich be wust te zijn van de dreiging die de aarde boven het hoofd hangt. Het WNF besteedt in een wereldwijde campagne in 2005 aandacht aan de toekomst van Borneo. Ook Kuipers maakt zich zorgen over de overmatige houtkap. „Je kunt de tropische regenwouden vanuit de ruimte heel goed zien liggen. Je ziet ook dat de wouden langs de rivieren worden gekapt en dat de zee een natuurlijke begrenzing van het kappen vormt." ANP AMSTERDAM - Psychiater A. Korzec heeft een compu tersysteem ontwikkeld dat volgens hem kan bepalen of ie mand een alcoholist is of een gelegenheidsdrinker. Het systeem moet psychiaters in de toekomst meer hou vast bieden als zij bij de rechter een advies moeten geven over het wel of niet intrekken van een rijbewijs. Korzec promoveert op 16 juni aan de Universiteit van Amster dam op zijn computersysteem. ANP AMSTERDAM - De Hijos,-de organisatie van kinderen van mensen die tijdens de Argentijnse dictatuur zijn ver dwenen, zal de acties tegen de komst van Jorge Z.orreguie- ta naar de doop van zijn kleindochter prinses Amalia lu diek houden. Dat heeft een woordvoerster gistefen ge zegd. Catharina-Amalia, eerste kind van troonopvolger Wil- lem-Alexander, wordt volgende week zaterdag in Den Haag gedoopt. ANP SINT ANNAPAROCHIE - Een asielzoeker uit voormalig Joegoslavië heeft woensdag zijn laatste twee examens in het geheim gemaakt. Dinsdag kreeg hij een brief met de mededeling dat hij zich woensdag moest melden bij de po litie in verband met zijn uitzetting. De 18-jarige Mirza Rebronja was zo bang uit de school banken gelicht te worden, dat de schoolleiding toestond dat hij in een ander gebouw zijn examens zou afronden. Directeur M. Den Hollander van de Piter Jelles Openbare Scholengemeenschap in Sint Annaparochie: „Ik ken het dossier van Mirza niet voldoende om over de uitzetting een mening te geven. Maar dat de overheid in dit geval niet een dagje later tot actie over kan gaan vind ik echt schandalig." ANP DEN HAAG - Ruim 215.000 Nederlanders hebben tot nu toe gebruik gemaakt van een digitale test om te bepalen op welke partij zij tijdens de Europese verkiezingen op 10 juni willen stemmen. De meeste kiezers (ruim 200.000) de den een test op www.stemwijzer.nl. De vier andere digita le stempagina's waren goed voor 15.000 adviezen. De Nederlandse stemmers schonken tot nu toe weinig aan dacht aan de verkiezingen van het Europees parlement. Bij de vorige kwam nog geen 30 procent opdagen.ANP volgelingen te hebben. De preek in Nunspeet werd .rechtstreeks uitgezonden op het eigen televi siekanaal. De kalief riep zijn volgelingen op veel in gesprek te treden met moslims uit andere stromingen, aanhangers van andere religies en niet-gelovigen. „Alleen door hen te winnen voor Allah kun nen we de wereld behoeden voor een grote ramp. Allahs be loning is groot voor mensen die een ander op het goede pad brengen." ANP door Saskia Gaster AMSTERDAM - De partij van klokkenluider Paul van Bui tenen, Europa Transparant, ver overt donderdag minstens één zetel in het Europees Parlement. Dat blijkt uit een peiling van Maurice de Hond. De kans is groot dat D66 uit het Europarle ment verdwijnt. Volgens De Hond krijgt de partij te weinig stemmen om haar huidige twee zetels te behouden. Uit het onderzoek onder vijfdui zend Nederlanders blijkt verder dat de PvdA het slechter doet dan het CDA. De PvdA krijgt naar verwachting rond 20 pro cent van de stemmen, goed voor zes tot zeven zetels. Het CDA haalt 26 procent, ne gen tot tien zetels. De WD komt op een derde plaats met bijna 20 procent, vijf tot zes ze tels. De Hond verwacht dat de opkomst donderdag lager zal zijn dan vijf jaar geleden bij de verkiezingen voor het Europees Parlement. Hij verwacht dat 28 procent van de Nederlandse stemgerechtig den naar het stemlokaal gaat. Een lage opkomst is volgens hem gunstig voor ChristenUnie/ SGP, die hierdoor waarschijn lijk hun twee zetels zullen hou den en kans maken op een derde via restzetels. Dat is in elk geval meer dan de SP en GroenLinks, afhankelijk van het succes van Europa Transparant en de Partij voor de Dieren krijgen zij één of twee zetels. De SP maakt een grotere kans op een tweede zetel dan GroenLinks, stelt De Hond. De kansen dat de LPF een zetel binnensleept, noemt De Hond klein. De proteststem zal bij de ze verkiezingen eerder naar Eu ropa Transparant gaan. ANP pagina 4 Boogerd: Europa maakt verschil (Advertentie) sen Nederlanders en Vlamingen. Bijvoorbeeld de Nederlandse Kamer van Koophandel in Bel gië waarschuwt Nederlandse on dernemers om al te lichtvaardig om te gaan met de eigenaardig heden van de zuiderburen. ANP Zoveel studenten zoveel talenten Eindexamen achter de rug? Ideale tijd voor je definitieve studiekeuze. Doe een studiekeuzctcst, bezoek je favoriete opleiding en ontdek Leiden als studentenstad. www.studereninleiden.nl 071 527 11 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3