Vakantieplezier met je huisdier pnv<«] mti m wt Van goed eten moetje rustig genieten Handige sites Plakken Hondenuitrusting - www.mdmm.nl: voor vakantieparken in Ne derland waar huisdieren welkom zijn. - www.honden.nl/Recreatie: uitgebreide site boordevol leuke vakantie-ideëen en -tips. - www.takeyourpet.com: allerlei tips over het reizen met huisdieren. - www.dierenhotel.nl: voor actieve wandelva kanties met de hond in Nederland en Luxem burg. - www.hotdogholidays.com: adressen van ho tels, kastelen, herbergen en buitenhuizen in Europa waar hondeneigenaars met hun vier voeter welkom zijn. - www.airsafe.com/issues/pets.htm: informa tie over vliegen met een huisdier. - www.dogfriendly.com: hondvriendelijke ho tels in de Verenigde Staten en Canada. zaterdag 5 juni 2004 Wil Geen subwoofer De vakantietijd breekt weer aan. Wie plannen heeft om met een huisdier op pad te gaan, kan kiezen uit allerlei opties: van een actieve zeilvakantie met de hond tot een relaxed verblijf in een Frans kasteel. Let op: reislustige honden, katten en fretten hebben tegenwoordig wel een Europees paspoort nodig. Door SASKIA VAN DER MAAT Kanovaren en speurtochten lopen met de hond in de Ar dennen. Of 'doggydating': va kanties voor vrijgezelle hon denbezitters die graag met andere singles en hun viervoeter willen optrekken. Even 'googlen' op internet en de meest vindingrijke vakanties voor huisdierbezitters flitsen over het scherm. „Honden vinden het leuk om mee op reis te gaan", zegt Henrike Crielaard van Stichting Met Dieren Meer Mens (MD- MM). „Ze zijn lekker buiten, kunnen spe len en krijgen toch wat meer aandacht. Katten daarentegen maak je niet blij met vakantie. Die hechten aan de vertrouwde omgeving. Zolang hun eet- en drinlcbakje gevuld is en de kattenbak wordt schoon gemaakt, vinden ze het allang best." Een huisdier meenemen naar het buiten land vergt de nodige voorbereidingen. De inentingen en reisdocumenten moeten in orde zijn. Zo moeten honden, katten en fretten die meegaan naar een van de 25 lidstaten van de Europese Unie, vanaf 3 juli 2004 in het bezit zijn van een Euro pees paspoort voor gezelschapsdieren. Dit vervangt alle oude reisdocumenten. Hiermee worden de verschillende lan- denregels waar mogelijk gelijkgetrok ken: de dieren moeten een chip of ta- Sanyo blaast zijn partijtje mee in de consumentenelek tronica vanuit een spiksplinternieuw pand in het Bel gische Lier. Vooral met batterijen, digitale fototoestel len en projectoren timmert Sanyo aan de weg. In de homecinemahoek valt Sanyo op met een (bijna) draadloze set.zonder subwoofer, de DC-TS960. „De con sument hoeft niet meer met een grote kast in de ka mer te zitten", zegt Gerard Noteboom. De subwoofer keert terug in de voorste luidsprekerboxen. „Zo wordt het geluid beter verdeeld." De achterste twee speaker zuilen worden draadloos aangestuurd, niet met infra rood of een radiosignaal, maar met een digitaal signaal van 2,4 Gigahertz. „Dus heb je geen last van storingen meer", beweert Noteboom. Zender en ontvanger zijn ingebouwd in de zuilen. Natuurlijk zijn er nog wel dra den, van de zuilen naar het stopcontact en van één zuil naar de receiver. De prijs: 1190 euro. Vuurtje stoken In mei dienen zich steevast nieuwe barbecues, onmisba re sauzen en dito boeken aan. Albert Heijn draagt een steentje bij met Het Barbe- queboek. Wat blijkt? Barbe cuen is meer dan een houts koolvuurtje laten gloeien, meer dan een hamburger grillen, meer dan uitgekien de sausjes en verrassende bijgerechten maken. In het boek is alles te vinden over veilig barbecuen, marine ren, vlees, vis en groenten barbecuen, maar ook bo- ters, salsa's, en dips, salades en bijgerechten, fruit en desserts komen aan bod. Opvallend zijn de foto's met mannen in de hoofdrol. Want, zo stelt Albert Heijn weinig geëmancipeerd: „Barbecuen is avontuur, stoer werk en misschien daar om wel van oudsher een mannenaangelegenheid." De prijs: 9,95 euro (na 31 mei 12,95 euro). Kraak de Da Vinci Code Ze zeggen dat het verslavend is, het spelletje Da Vinei Code, gebaseerd op het gelijknamige, populaire boek. Het moet een breinbreker zijn van de bovenste plank. Het spel is vernuftig in zijn eenvoud. De bedoeling is dat elke speler - van twee tot vier man mogen mee doen, vanaf acht jaar - vier stenen met cijfers voor zich zet. Anderen zien slechts de blanco kant. Door mathe matisch te denken en raden kan de code worden ge kraakt. Elk blokje dat wordt ontcijferd levert een nieu we aanwijzing op. Een doorsnee spelletje duurt een kwartier. De prijs van de Da Vinci Code: 12,95 euro. Niet zomaar een slipper De slippers van Merell zijn voorzien van allerlei tech nische hoogstandjes die alle ongemakjes die met een warme zomer gepaard gaan bestrijden. Zoals daar zijn: zweetvoeten. Door de 'thermal' rubberen zool wordt de voet lekker koel gehouden. Dan hebben we nog: uitglijden aan de rand van het zwembad. Door het spe ciale 'zeesterrenprofiel' op de onderzool is dat vrijwel uitgesloten. Ook blaren of andere pijnlijke blessures behoren tot het verleden door het comfortabele voet- bed en de 'Air Cushion' tussenzool. De prijs is minder zonnig want deze geavanceerde slippers kosten zeven tig euro per paar. Magie Visagisten schijnen niet zonder het magische penseel van Dior te kunnen: Skinflash. Nu is dit 'geheim' van supermodellen ook toegankelijk voor het gewone volk. De Skinflash is eigenlijk camouflagestift en highlighter in één. Je kunt er rimpeltjes en kringen mee verdoezelen, maar je kunt er ook accenten mee aanbrengen op het ooglid of rond de mond. Het prach tig verpakte kleinood (1,5 ml) kost 28,26 euro. Sommige mensen nemen ook de katten mee naar hun vakan tiehuisje, al zijn poezen vaak minder reislustig dan honden. Foto Dierk Hendriks toeage hebben ter identificatie en in geënt zijn tegen hondsdolheid (rabiës). „Het paspoort wordt verstrekt door die renartsen", vertelt Marieke Veldman van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Diergeneeskunde (KNMvD). „De prijs mag een dierenarts zelf bepalen en zal gemiddeld rond de tien euro liggen. Het paspoort heeft geen verloopdatum. Nieuwe rabiësinentingen worden door de dierenarts bijgeschreven. Sommige lan den vragen daarnaast om een recente ge zondheidsverklaring. De termijn tussen verklaring en afreizen verschilt per land." Maar wat als een huisdier net twee maan den geleden is ingeënt tegen rabiës en al een chip of tatoeage heeft? „Dan mag het nieuwe paspoort na het verlopen van de rabiësvac'cinatie worden aangeschaft", al dus Veltman. „Deze overgangsregeling loopt tot 3 juli 2005. Vanaf die datum is het nieuwe Europese dierenpaspooit ver plicht. Maar het handigst is om het nieu we document nu al te halen. Dat scheelt tijd aan de grens." Landen buiten de EU en Groot-Brittannië, Ierland, Zweden en Finland stellen als extra eis een bloedtest om aan te tonen dat het dier is ingeënt tegen rabiës. Vogels, cavia's en konijnen mogen zon der paspoort mee op vakantie. „Er zijn mensen die hun parkiet in een kooitje aan de luifel van de caravan hangen. Maar het is de vraag of je zo'n dier daar een plezier mee doet", zegt Veldman. „Vogels en konijnen zijn erg stressgevoe- lig. Het is beter om ze thuis te laten. Bo vendien heb je er zelf niet zoveel aan. Met zulke dieren kun je niets onderne men, zoals met een hond." Besluit u uw huisdier thuis te laten, maar hebt u moeite om in de familie- of vrienden kring oppas te vinden, dan zijn de Lande lijke Oppas Centrale (tel. 050-3133535) of een dierenpension goede alternatieven. „Voor honden die mee op reis gaan is het belangrijk dat er genoeg ruimte en scha duw is op de plek van bestemming en dat het niet té heet is", adviseert Henrike Crielaard. „Honden kunnen slecht tegen hoge temperaturen, omdat ze bijna geen zweetklieren hebben en dus nauwelijks transpireren. Ze kunnen hun warmte al leen via de tong (door te hijgen) en hun voetzooltjes afvoeren." Verder raadt Crielaard aan om een kat of hond voor de vakantie al te laten wennen aan auto rijden. „Dat kan wagenziekte voorko men. Bij dieren die gevoelig zijn voor au to- of zeeziekte kan Primatour uitkomst bieden." In Nederland zijn veel recreatiepiassen 's zomers verboden terrein voor honden. De plekken waar ze wel vrij mogen rond- spartelen in plassen of in de zee staan be schreven in het boekje 'Wandelen met je hond' van de ANWB. De wandelingen voeren door prachtige natuurgebieden waar honden niet aangelijnd hoeven worden. In het buitenland verschilt het per streek of honden het water in mo gen. Het 'hondentekentje' in hotel- en campinggidsen van de desbetreffende va kantiebestemming geeft hier uitsluitsel over. In sommige landen moeten bepaal de hondenrassen gemuilkorfd worden. Een probleem dat niet helemaal kan wor den uitgesloten, is het weglopen van een huisdier. Crielaard: „Hang een adresko kertje met het vakantie-adres erin aan de halsband en neem een foto mee van het dier. Bij weggelopen huisdieren die ge- chipt zijn, kunnen asielen en de vrijwilli gersorganisatie Amivedi (tel. 0900- 2648334) het identificatienummer opvra gen en achterhalen wie de eigenaar is. Bedenk dat voor dieren hetzelfde geldt als voor mensen: ga wijs op reis!" Lekker zwemmen op vakantie met je hond. Foto GPD/Frits Widdershoven Al bijna twee jaar heb ik geen foto meer ingeplakt. Voorheen was ik daar heel consciëntieus in. Zo gauw er een rolletje vol was, haastte ik me naar het Kruidvat. Twee dagen later stond ik daar weer en kon ik niet eens wachten tot ik thuis was. Vaak al in de winkel moest ik kijken wat ons geknip had opgeleverd. En als het binnen erg druk was, keek ik buiten op de stoep. Eenmaal thuis werd de oogst in drie stapeltjes verdeeld - een voor Oudste, een voor Middelste en een voor Jong ste - en kon het plakken beginnen. Onderschriftje erbij, verslagje, entree kaartje, foldertje en zo werkte ik ijve rig aan drie documenten die de doch ters later, als ze het huis uit gaan, als herinnering mee krijgen. Documen ten? Stapel documenten kan ik beter zeggen, want de eerste zeven jaren uit het leven van Oudste leverden al tien albums op. Wij zijn niet anders dan andere ou ders, die knippen en filmen dat het een lieve lust is. Geen moment mag verloren gaan. Onzin? Soms denk ik van wel, want hoe vaak kijk ik zelf naar het ene album dat mijn ouders voor mij maakten? Een keer per jaar? Nog niet eens. Maar die zwart-wit plaatjes - en later kleur - slagen er wel in om vage herinneringen weer hele maal levend te maken. Vooral daarom ben ik na de geboorte van Oudste meteen aan de slag ge gaan om alles in te plakken. En wel zo snel mogelijk. Bij mij mochten de foto's geen onoverzichtelijk zootje worden, weggestopt in doosjes. Maar de laatste twee jaar... is er de klad ingekomen. De laatste kiekjes uit de albums zijn van de zomer 2002, vakantie in Hinterglemm. Sindsdien is er niets meer bij geplakt. En dat komt niet omdat we niet meer knip- Door Susanne Groeneveld redacteur en moeder van dne dochters pen. Integendeel. We knippen veel meer dan vroeger. Met onze digitale camera. Die zorgt ervoor dat we bijna niets meer laten ontwikkelen. De foto's die we maken, kunnen we onmiddellijk op het beeldscherm zien. We zijn on ze eigen ontwikkelaars geworden, kunnen foto's kleiner maken, groter, rode oogjes verwijderen, kleuren bij werken, zelfs afdrukken, maar dan moet je wel een heel goede printer hebben. In plaats van albums in de kast staan er nu mappen in de com puter: sinterklaas, kerst, wandelweek end in Limburg, zomervakantie in Ehrwald, wintersport, veijaardagen, etc. etc. Klik-klik en de herinneringen zijn terug. Voor de dochters is het straks gemak kelijk. Ln plaats van een stapel al bums krijgen ze schijfjes mee naar huis (wel regelmatig kopietjes maken, want de houdbaarheid van de meeste cd's is beperkt zag ik laatst in het con sumentenprogramma Radar). Toch twijfel ik. Een krant lees ik liever niet op een beeldscherm. Van Internettek sten maak ik nog heel vaak een print. En foto's kijk ik toch ook het liefst in een ouderwets album, met onder- schriftjes, verslagjes etc. etc. Misschien moet ik toch maar weer eens naar het Kruidvat en daarna een week lang elke avond plakken, plak ken en nog eens plakken. Door INGE HEUFF Een kaas die naar echte kaas smaakt en ruikt, een worst waarvan de rook- smaak daadwerkelijk door het roken is ontstaan, bijna vergeten groenten waarvan vrijwel niemand meer weet hoe die bereid dienen te worden. De authentieke, ambachtelijk bereide - en daardoor kleinschalige - producten zijn nauwelijks nog te vinden. Het aanbod is afgevlakt door schaalver groting en consumenten die liever kiezen voor een lage prijs dan voor kwaliteit en gemakzucht (koken uit pakjes en zakjes) in de keuken. Ook worden de regels rond de bereiding van voedsel steeds stringenter waar door de traditionele, kleinschalige productie van bijvoorbeeld worsten en kazen in de problemen komt. Sinds 1986 zet de van oorsprong Itali aanse organisatie Slow Food zich in voor het behoud van traditionele landbouwproducten die op verant woorde wijze geproduceerd worden. Enkele jaren later werd in Parijs door vijftien landen een manifest onderte kend waarin het jachtige leven wordt afgewezen en de nadruk ligt op aan dacht voor de smaak, historie, cul tuur en productie van traditionele streekproducten. Rustig genieten van smaakvol eten en drinken moet kun nen, is min of meer het credo. Eén van de belangrijkste taken is het vastleggen van productietechnieken van deze producten, de recepten die er bij horen en de beschrijving van de historische achtergronden. Het we reldwijde project, de Ark van Smaak, loopt sinds 1996 en beslaat niet al leen groente, kazen, vlees en fruit- soorten maar ook zeldzame veeras sen, vissen en schaal- en schelpdie ren. Kortom het behoud van de biodi versiteit. Slow Food bestaat nu bijna twintig De Oosterscheldekreeft ligt de komende dagen op de Salone del Pesce Soste- nible in Genua. Foto Marijke Folkertsma jaar. Langzamerhand - passend bij het logo: een slak - krijgt de beweging al gemene bekendheid. Inmiddels zijn er meer dan tachtigduizend mensen uit ruim honderd landen lid. Het grootst is de organisatie nog steeds in Italië waar bijna de helft van het aantal leden woont en waar ook het hoofdkantoor is gevestigd. Andere' kantoren zijn geopend in Zwitser land, Duitsland, Amerika, Frankrijk en binnenkort Japan. De Nederlandse Slow Food-beweging heeft de afgelopen tijd verschillende streekproducten voorgedragen voor toelating tot de Ark van Smaak. Om toegelaten te worden moeten zij gastronomisch interessant zijn (qua smaak, geur en culinaire toepassing), een traditioneel, ambachtelijk en kleinschalig productieproces heb ben, historisch en sociaal gebonden zijn aan een streek, op korte of mid dellange termijn met uitsterven be dreigd worden en geen bestaand merk zijn. Inmiddels zijn toegelaten de Oosterscheldekreeft. Mestreechtse kalfspastei, naegelholt (gedroogd rundvlees), Boeren-Leidse kaas, Texelse schapenkaas en de Boeren- Goudse oplegkaas. Op de kandidaten lijst staan behalve kazen, vleeswaren en brood- en banketproducten ook verschillende groentesoorten, fruit- rassen en zeldzame veerassen. Tijdens de internationale beurs, Salo ne del Gusto, deze dagen in Genua, is de eerste Salone del Pesce Sostenible geopend. Deze beurs over alle voe ding die uit het water komt, richt zich niet alleen op het voedings aspect maar ook op de gevolgen van de mondiale overbevissing, waterver vuiling en het verdwijnen van vis soorten. Nederland is vertegenwoor digd met zeventig kilo verse Ooster scheldekreeft, oesters, kreeftwijn, de lobsterbox (de onlangs ontwikkelde bewaardoos om kreeften diervrien delijk te bewaren) en toeristische in formatie over Zeeland. Als deze beurs achter de rug is, wil R. Zonnevylle van de Stichting Promo tie Oosterscheldekreeft de mogelijk heid onderzoeken om in Zeeland zelf een afdeling voor Slow Food op te zetten. Hij ziet mogelijkheden om de Bergse ansjovis, Zeeuwse Witrik, Walcherse verse schapenkaas, Zeeuwse oester, Schouwse Schröósel- koek, schepeierkoek uit Brabant en Zeeuws-Vlaanderen, het Zeeuws- Vlaamse paptaartje en Zeeuws spek op de lijst van de Ark van Smaak op te nemen. „Er zijn nog heel wat streekproducten, maar zonder onder steuning zal lang niet ieder product het redden." Voor honden die van een actieve vakantie houden, bestaan er heuse 'outdoor-uitrus- tingen'. Zo zijn er schoentjes met rubber zolen die de voetzool tjes en tenen bescher men op ruig terrein, heet asfalt of zand. Ook handig is de hon denrugzak, waarin on der meer een opvouw bare eet- en drinkbak kan worden opgeborgen. Is de hond een echte waterrat en gaat 'ie graag mee op de boot, kano varen of raften, dan is een zwemvest belangrijk. Voor meer info: www.natteneuzen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39