Brekebeen met broze botten f PZC Behandeling diabetes onvoldoende I Zero tolerance wio; Feiten over OI Over diabetes. ff® Bonus zaterdag 5 juni 2004 Osteogenesis imperfecta (01) is een aangeboren en erfelijke aandoening van het bindweefsel waardoor de botten zeer broos zijn. Patiënten die tientallen malen een bot breken zijn geen uitzondering. „Ik ben een brekebeentje". Door ANNALAURA MALDUCCI askia Beun (18) uit Haarlem kan zomaar iets breken: haar been, arm of heup. Daarom zit ze in een rolstoel, mede voor haar eigen veiligheid. „Ik zeg altijd: Ik ben een brekebeentje." Saskia brak tot nu toe 32 keer haar benen, zat tweehonderd we ken in het gips en heeft al dui zenden uren fysiotherapie ach ter de rug. „Dat is niet veel hoor, ik ken mensen die wel honderd breuken hebben ge had." Saskia deed mee aan onder zoek van het Wilhelmina Kin derziekenhuis (WKZ) in Utrecht. Ze kreeg alleen geen medicijnen toegediend, maar zat in de controlegroep die neppillen kreeg. 'Ik slik die medicijnen nu niet, maar ik weet wel dat ze heel goed wer ken voor andere patiënten. Zo dra ik weer veel ga breken, krijg ik ze ook", zegt ze. Aan Saskia's ogen kun je afle zen hoe het met haar gaat. „Als mijn oogwit blauwig wordt, weten mijn ouders dat ze moeten opletten. Dat gaat altijd vooraf aan een periode van veel breken. Als ik wat breek, doet het niet zoveel pijn. Meestal gaat mijn been dan kloppen op de plaats van de breuk en wordt het heel erg warm." Een foto maken van een gebro ken ledemaat is in Saskia's ge val niet eenvoudig. „Ze moe ten een röntgenapparaat al tijd op lichter zetten want mijn botten zijn op een nor Tientallen soms wel meer dan honderd botbreuken als gevolg van de erfelijke ziekte Osteogenesis Imperfecta. male röntgenfoto niet te zien. Ik zeg het er ook altijd bij als ik hier in het ziekenhuis kom. Soms weten ze het niet en dan mislukt de foto weer." Saskia is heel lenig. Ze kan haar vin gers naar buiten buigen en haar benen ook. Dat heeft met haar bindweefsel te maken. Er volgt een demonstratie. Als een soort slangenvrouw trekt ze haar ene been op haar' schoot Het andere gaat er overheen. Eén stand waar me nig beginnende yogaleerling jaloers op is. „Ik kan mijn be nen ook in mijn nek leggen, maar dat doe ik nu maar even niet", zegt ze lachend. „Schrij ven is voor mij heel moeilijk omdat mijn vingers naar bui ten buigen. Op een gegeven moment gaat dat niet meer, daarom werk ik op een lap top." Saskia is één van de 20.000 kinderen die is belast met de ze aandoening. Ze is met haar 1.43 meter één van de grotere 'Ol-gevallen'. „Je hebt soms mensen die niet groter wor den dan een meter." Ze laat fo to's zien van de OI-ontmoe- tingsdag. „Ol-patiënten heb ben ook vaak een spits ge zicht. Ik ben wel blij dat je het aan mij niet zo ziet. Soms heb ben ze ook een heel groot hoofd. Dat komt omdat de fon tanel in het hoofd bij baby's heel lang niet is dichtge groeid. Dan groeit het hoofd maar door." Saskia's vader, Ruud Beun, is secretaris van de OI-patiënten- vereniging. Hoewel OI over draagbaar is, zat het niet in de familie. „We wisten heel lan§ niet dat Saskia het had", zegt Ruud. „Gelukkig wisten we het ook niet toen mijn vrouw zwanger was van ons tweede kind. Hadden we het geweten dan had Saskia waarschijnlijk geen zusje gekregen. Je zet dan toch een gehandicapt kind op de wereld en dat zou onze keus niet zijn geweest", zegt Ruud. Saskia's zusje Maai ke heeft het overigens niet. „De eerste keer dat Saskia iets Saskia Beun is Ol-patiënte en zit voor de veiligheid in een rol stoel. Foto Michel Schnater brak, haar linkerbovenbeen, viel ze van twee traptreetjes. We kwamen in het zieken huis en toen kregen we een waarschuwing dat we een trap- hekje moesten installeren. Dat zat er ook wel, maar ze viel maar van twee treetjes", zegt Ruud. De tweede keer brak Saskia haar onderbeen in de tuin bij haar opa en oma. De derde keer was drie maanden later. „In het ziekenhuis keken ze ons inmiddels met een schuin oog aan want Saskia brak wel heel erg vaak wat", zegt Ruud. „Toen kwam bij ons het besef dat er meer aan de hand moest zijn. In het ziekenhuis zijn ze eerst van alles gaan uit sluiten. Uiteindelijk wisten we na ruim een jaar dat het OI was. Achteraf was dat ook de verklaring dat Saskia's fonta nel zo lang open bleef." De fa milie Beun ging via de (voor malige) Maria Stichting naar het AMC en kwam uiteinde lijk bij het OI-team in het Wil helmina Kinder Ziekenhuis in Utrecht. Saskia heeft leren leven met haar beperking. Ze speelt rol- stoelhockey op landelijk ni veau. 'Bij hockey ga ik geen duel uit de weg hoor. Soms hebben mijn ouders het er wel eens moeilijk mee, maar het is tot nu toe hartstikke goed gegaan. Een keer ben ik bijna uit mijn rolstoel geval len. Misschien word je voor- zicntiger als zoiets echt ge beurt, maar gelukkig was het nog niet zo." „Ik ben niet dage lijks met mijn ziekte bezig. Ik zit in mijn examenjaar voor de havo, heb een baantje, speel hockey en gitaar en ik geef interviews", lacht ze. „En ik ben niet zielig! Ik heb wel eens meegemaakt dat ik met mijn zusje in een winkel was en dan vroeg ik wat en toe ga ven ze antwoord aan mijn zus je. Alleen omdat ik in een rol stoel zit! Dat vind ik zo achter lijk. 'Hallo, ik zit hier hoor', roep ik dan. Dan krijgen ze een heel rood hoofd." „Met OI kan je honderd worden. Ik wil graag gewoon behandeld wor- Foto Andre Pichette den. Ik hoop dat ik ooit nog kan lopen. In mijn dromen loop ik alleen maar. De laatste keer dat ik liep, was ik zeven jaar. Dat staat nog op video. Weetje dat ik naar een kinder- healing van Jomanda ben ge weest toen ik een jaar of zes was? Iedereen veroordeelt haar maar ik vond haar heel bijzonder. Ik zat toen in een rolstoel en ontmoette Joman da. Ze wist niets van mij en zei: maar je loopt toch wel eens? Toen zei ze dat ik heel voorzichtig moest doen. Hoe kon ze dat nou weten? Ze zei ook dat ik misschien ooit nog met een kruk zou kunnen lo pen. Daar houd ik me aan vast." Jaarlijks worden er tien tot vijftien kinderen met OI ge boren. Nederland telt tussen de acht- en twaalfhonderd mensen met OI. Volgens orthopedisch chirurg Ralph Sakkers verbonden aan het Wilhelmina Kinder Ziekenhuis is er nog veel on bekend over deze zeldzame ziekte. 'OI wordt veroorzaakt door een foutje in de software van de cel len. Zoals het altijd gaat bij erfelijke ziektes, is er ie mand die begint met een fout in zijn/haar cellen, er treedt een spontane mutatie op en de fout kan daarna doorgegeven worden naar de volgende generatie." OI komt in verschillende gradaties voor. In het ergste ge val overlijden kinderen al een paar dagen na de geboorte, anderen hebben een levensverwachting van zo'n 40 tot 45 jaar, en patiënten met de mildste vormen van de ziekte kunnen er heel oud mee worden. Aspirine Aspirine (en andere zogeheten NSAID's) toegediend vlak na de geboorte, onderdrukt het seksuele gedrag op latere leeftijd. Althans bij mannetjesratten, schrijft S. Amateau (University of Maryland, Baltimo re) in het vakblad Nature Neuroscience. NSAID's beïn vloeden de aanleg van verbindingen tussen hersencel len die betrokken zijn bij het seksuele gedrag, ver klaart Amateau. Of dit bij mensen ook zo is, is nog niet onderzocht. Botten De afbraak van botweefsel dat optreedt bij ontste- kingsziekten als reuma en artrose kan sterk geremd worden door de activiteit van botafbrekende cellen, zogeheten osteoclasten, te blokkeren met behulp van een specifiek eiwit. Dit meldt E. Jimi (Yale University School of Medicine, New Haven) in het vakblad Natu re Medicine op grond van experimenten bij muizen. Dit eiwit, dat de activiteit van de ontstekingsfactor NF-kappaB remt, kan in de toekomst mogelijk als ge neesmiddel worden gebruikt. Allergisch eczeem Infecties tijdens de eerste zes maanden van het leven, bijvoorbeeld verkoudheid, vergroten de kans later al lergisch eczeem (atopische dermatitis) te krijgen. Con tact met huisdieren, wonen op een boerderij, verblijf op een kinderdagverblijf en het hebben van oudere broertjes of zusjes, verkleint de kans op allergisch ec zeem. Dit constateert C. Benn (Statens Serum Institut, Kopenhagen) in het British Medical Journal op grond van een onderzoek onder 24.341 kinderen. Pure chocolade Pure chocolade bevat veel flavonoïden, stoffen die bij dragen aan het soepel houden van de vaatwanden, en is daarom goed voor hart en bloedvaten. Dit blijkt uit een aantal studies gepresenteerd tijdens de de jaarlijk se bijeenkomst van de American Society of Hyperten sion in New York (18-22 mei). Melkchocolade en Witte chocolade bevatten weinig of geen flavonoïden. Bij de ze soorten overvleugelt daarom het dikmakende ef fect van de chocolade het gezonde effect ervan op hart en vaten. Hond Spelen en stoeien met je hond verhoogt de aanmaak van een aantal 'voel je goed'-hormonen zoals serotoni ne, prolactine en oxytocine. Spelen met een robot hond, daarentegen verlaagt de aanmaak van deze hor monen. Omgang met een hond (of ander huisdier) kan daardoor mogelijk bijdragen aan het tegengaan van depressies, stelde R. Johnson (University of Mis souri-Columbia) tijdens een congres in Barcelona. Vroeger - u hoort het, opa is aan het woord, maar opa's hebben nu eenmaal een hele voorraad aan 'vroeger', een beperkte en niet courante aan 'heden' en wellicht weinig aan 'toekomst'. Vroeger dus, werd je voetbal door de 'wouten' afgepakt, als je op straat voetbal de (en waar moest je anders voet ballen?) en kon je strafregels schrijven op het bureau. Vroeger riep brigadier Laurijssen tegen het nieuwsgierige publiek, dat op het accident was afgekomen - bijvoorbeeld een auto tegen de groentekar, want zulk soort onge lukken kon toen nog„Vooruit mensen, achteruit". En de men sen deden dat braaf, zonder dat brigadier Laurijssen met zijn gum miknuppel hoefde te zwaaien, al wisten ze niet goed welke richting nu precies bedoeld was. Toen kwam het tijdperk van oom agent, de 'buurtwerker', de tijd - en die lijkt bij het overheidswe- zen nog niet geheel uitgestorven - waarin men geloofde dat de sa menleving maakbaar en de mens verbeterbaar was, door middel van rijmelende versjes. 'Politie, die pet past ons allemaal' of'Buit er uit' en iedereen kan zo tien ande re flauwiteiten opsommen, waar van je dan denkt: daar zitten tien volwassen, hoog opgeleide, goed betaalde kerels rond een vergadertafel om zoiets te beden ken. Nu zijn we bij de periode van het 'afrekenen' aanbeland. Niks te buurtwerken, de politie is hele maal nietje beste vriend, de gum miknuppel is vervangen door pep- perspray en elk bureau wordt ge acht een bepaald aantal criminele gevallen te produceren. Op alles wordt men afgerekend, iedereen moet productie leveren, 'een goed pro duct neerzetten': scholen, Twee de Kamerleden, zorginstellingen en officieren van justitie. Het ka pitalisme heeft echt gewonnen. Als senior de wet overtredend, hoefje echt niet meer aan te ko men met: oh, dat wist ik niet. Sinds wanneer is die regel veran derd? Vroeger was dat anders. Niks vroeger, niks gedoogbeleid, iedereen wordt geacht de wet te kennen, dus geen smoesjes, op de bon met die vent. Nu moet ik zeggen dat ik me in het algemeen wel, nou ja, meest al, aan de wet houd. Ik rijd bij voorbeeld niet door rood. Als oudere en goede voorbeeldgever doe je zoiets niet. Dat zijn dan de noties die door je heen gaan, 'normen en waarden' weetje wel, die zijn er vroeger wel ingestampt, dat gaat nooit meer over. Maar als je dan als fietser voor de vierentwintigste keer voor een rood licht staat en al die auto's voor de tweede keer groen ziet krijgen en de hele stadsbevolking, ook de senioren, rustig langs je heen fietst, dan ga je je toch het duffe provinriaaltje voelen. Dus bij het volgende stille zijstraatje, goed om je heen kijkend naar na derend verkeer, rij je gewoon door rood en slaat rechtsaf. Maar toen ik het mijn kinderen vertelde, zeker in een bui van moderne oprechtheid, werd ik hartelijk uitgelachen. 'Maar pa, je mag daar gewoon doorrijden, als je als fietser rechtsaf slaat.' Iedereen wordt geacht de wet te kennen, weetje wel. Door HELMA VAN DEN BERG De behandeling van diabetes patiënten in Nederland is on der de maat. Veel complicaties en deels zelfs insulineprikken kunnen worden voorkomen met een betere controle en be geleiding door een diabetesver- pleegkundige in de huisartsen praktijk. Dat blijkt uit onder zoek van Lex Goudswaard (53), huisarts in Houten en hoofd Richtlijnontwikkeling van Wetenschapsbeleid van het Nederlands Huisartsen Ge nootschap (NHG). Goudswaard volgde de afgelopen vier jaar in ruim zestig huisartsenprak tijken in de regio Utrecht de behandeling van mensen met diabetes. Vorige week presen teerde hij tijdens zijn promo tie aan de Utrechtse faculteit geneeskunde zijn bevindin gen. Goudswaard: „Huisartsen valt niets te verwijten. De behande ling van diabetes kost veel tijd en geld. Gezien het weinige geld dat zij er voor krijgen, le veren zij nu optimale zorg. Maar voor de patiënt is dat on voldoende. Zestig procent van de huisartsenpraktijken heeft bijvoorbeeld geen diabetesver- pleegkundige in huis." Een betere behandeling be gint er mee dat een arts aler ter moet zijn op diabetes, stelt Goudswaard: „Van de 2500 tot 3000 patiënten die een gemid delde huisartsenpraktijk telt, heeft twee tot drie procent dia betes. Onder hen zijn ook mensen die het zelf nog niet weten. Bij vage klachten, hoge bloeddruk en overgewicht, zou een dokter standaard bloedonderzoek moeten doen. Want hoe eerder de ziekte in dat geval bekend is, hoe vlug ger je ook kunt ingrijpen." Voor behandeling van mensen met diabetes biedt het NHG een protocol. Patiënten moe ten bijvoorbeeld elk jaar auto matisch worden opgeroepen voor een intensief onderzoek waaronder oog- en voetcontro le. Bij zestig procent van de door Goudswaard onderzoch te patiënten werd dat protocol niet of slechts ten dele toege- past.Bij ruim dertig procent van de patiënten die Gouds waard zag, was de bloedsuiker- spiegel te hoog. Wanneer behandeling met pil letjes geen effect heeft, kan be geleiding door een diabetesver- Eerste fase: alleen via bloedonderzoek te ontdekken (vaak bij keuring of omdat het in de familie voorkomt). Tweede fase: vage symptomen als moeheid, te hoge bloeddruk, (schimmel-)infecties, stemmingswisselin gen.R Derde fase: dorst, gewichtsverlies. Vierde fase: bewusteloosheid door een veel te hoog suikergehalte in bloed (hyperglykemie). Niet of niet goed behandelde diabetes kan leiden tot blindheid, voetamputaties, nierziekten, hart- en herseninfarcten en vroegtijdig overlijden. Momenteel telt Nederland 475.000 geregistreerde diabetespatiënten. Het aantal groeit jaarlijks met vijf procent. Een huisarts onderzoekt de voeten van een patiënt op zoek naar sporen van mogelijke diabetes. Foto GPD Cees Mooij pleegkundige soms wonderen verrichten. Goudswaard: „Ik heb een cursus ontwikkeld die door onze verpleegkundige wordt gegeven. Patiënten wor den daarbij aangemoedigd om meer te bewegen, gezonder te eten en zelf thuis hun bloedsuiker te meten. Van de groep die hieraan mee deed, bleek al na een half jaar dat hun gezondheid enorm verbe terd was. En dat hun situatie ook veel beter was dan de groep die de cursus niet had gevolgd." Naast speciale en consequente begeleiding is voor deze pa tiënten ook het eigen initia tief erg belangrijk. Gouds waard: „De huisarts kan het initiatief nemen en een diabe- tesverpleegkundige in schake len. Maar ook de patiënt moet assertiever zijn en zelf om re gelmatige controle en begelei ding vragen." Artsen en verpleegkundigen die diabetespatiënten met succes behandelen, krijgen van zorgverzekeraar Agis vanaf volgend jaar een bonus. Volgens een vooraf vastgelegd contract betaalt Agis een bonus van twintig euro per patiënt, bovenop een vast behandeltarief van circa 200 euro per patiënt per jaar. Het initiatief is gebaseerd op de uitkomst van een en quête onder diabetespatiënten. Daaruit bleek dat de voorlichting over de ziekte en begeleiding te wensen overlaten. Via de contracten wil Agis hulpverleners stimuleren om patiënten beter te behandelen en die ook leren zelf beter met hun ziekte om te gaan. Daar mee wil de verzekeraar de hoge kosten van diabetesbehandelingen van ziekenfondsverzekerden drukken. Agis betaalt hiervoor per jaar 300 miljoen euro, en krijgt daarvan maar 275 miljoen uit de algeme ne ziekenfondskas vergoed. De Houtense huisarts/onderzoeker Lex Goudswaard juicht het initiatief toe: „Eigenlijk is het tien jaar te laat. Want in elke huisartsenpraktijk hoort een prak tijk- of diabetesverpleegkundige te zijn. Maar tot dus ver was daar het geld niet voor. Agis zet met deze con tracten nu een stap in de goede richting." Witte jas Patiënten, met name oudere patiënten, zien hun arts graag een witte dolctersjas dragen. Belangrijk argument is de herkenbaarheid van de arts. Artsen zelf dragen de witte jas liever niet, zij vinden de jas niet comfortabel en een mogelijke bron van infecties. Dit con stateert J. Douse (Royal Free Hospital, Lon den) in het vakblad Postgraduate Medical Journal op grond van een enquête onder 276 patiënten en 86 artsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38