PZC Je zit hier rustig en toch middenin de stad Tuinlamp moet 's avonds én overdag mooi zijn Appartementencomplex Goes WOON Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 5 juni 2004 W 3 Designbeurs in Rotterdam W5i Verstelbare meubels voor de jeugc W7I Postzegels herinneren aan D-Day In de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stukadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de tuinverlichtingsadviseur. foto Marijke Folkertsma Naam: Menno Borsboom Woonplaats: Burgh-Haamstede Beroep: adviseur tuinverlichting Belangrijkste gereedschap: spa Tuinverlichting is in en doet het goed. Van een replica van een Londense straatlantaarn met vijf gietijzeren lampenkappen tot een modern de sign of een eigen ontwerp in graniet of kalksteen en alles daar tussen: het wordt allemaal gekocht. Menno Borsboom heeft in zijn showroom aan de Roterij in Burgh-Haamstede een flinke collectie tuinverlichting staan en hangen. „De verlichting in een tuin is een vak apart", vindt Borsboom. „Ik zie wel eens ontwerpen van hoveniers die er een bedrijventerrein van maken, zoveel licht moet er in die tuin komen. Het is ook lastig voor te stellen wat verlichting in het donker doet met een tuin." Om mensen te helpen in hun keuze kan de advi seur in sommige gevallen een proefopstelling in het donker maken, maar meestal moeten ze het met zijn advies doen. „Maar ik kan soms vertellen wat ik wil, niet iedereen luistert. Als mensen echt hun zinnen op een bepaalde lamp hebben gezet, komt die er ook. Of het past of niet." Sfeer Lage lampen die verdwijnen in het groen dat in de zomer opschiet in de tuin, of verlichting die te hoog hangt waardoor de sfeer verdwijnt, Bors boom heeft het allemaal wel eens gezien. Zijn er varing is dat de verlichtingsadviseur er nog al eens (te) laat bij geroepen wordt. ..Mensen beslui ten een toegangshek te plaatsen en willen dan een lamp op de gemetselde kolommen van het hek werk. Dan zien ze hoe gezellig dat 's avonds is en willen ze meer verlichting. Maar de tuin is al aan gelegd en moet dan weer op de schop. Voor de be kabeling en het storten van het funderingsbeton bij de grotere lampen moeten de planten er weer uit." Belangrijkste gereedschap is voor Borsboom dan ook de spa waarmee de sleuven voor de beka beling worden gemaakt. Verlichting via zonnepa nelen doet hij niet. „Dat is leuk voor Italië en Spanje. Alle verbindingen in de bekabeling wor den in de kunsthars gelegd zodat er geen lek kan ontstaan. Dat werkt perfect en daar kan ik jaren lange garantie op geven." „Waar het uiteindelijk om gaat, is de sfeer die de VPrliohtincravonds rrpöpvl in dp tuin" \roriznlö+ de specialist. „Die moet bij zowel de tuin als het huis passen. De ene keer bereik je die met enkele nauwelijks zichtbare grondspots, de andere keer inderdaad met lantarenpalen in de tuin." In zijn advisering kijkt Borsboom ook naar het soort tuin en het huis. „Je kunt wel een leuke sfeerverlich ting verkopen, maar als de lamp niet past bij uit straling van de omgeving, ziet het er overdag niet uit." Tuinverlichting is vaak sluitpost op de begroting voor de aanleg van een nieuwe tuin. De slimmerds laten de bekabeling alvast aanleggen en sparen vervolgens door voor de aanschaf van de verlich ting. Dat zijn de tuinen met al die kabeltjes die soms nog jarenlang als vreemde begroeiing uit de grond steken. Inw Heiiff Terwijl de eerste bewoners zich installeren, wordt nog hard gewerkt om de laatste ap partementen af te werken. Een huis met een tuin waar je zelf niet in hoeft te spit ten of te schoffelen. Dat is voor de kersverse bewoners van het appartementencomplex Parkhof Prins van Oranje aan de Goese Nieuwstraat het toppunt van luxe. Velen van hen verruilden hun vrijstaande huis voor een seniorenwo ning op stand. „Nu konden we nog kiezen", zegt Rinus Deurloo van nummer 2. „Straks moet je misschien ineens je huis uit omdat het niet meer gaat en dan is het maar af wachten waar je terecht komt." Samen met zijn vrouw Leny woont hij sinds een week in Parkhof Prins van Oranje. De dagen zijn nog hoofdzakelijk ge vuld met uitpakken. Rinus zoekt de dozen die zolang in de garage staan uit, terwijl Leny boven een gaatje probeert te vin den om de inhoud van de dozen daar kwijt te kunnen. „Sommi ge dozen zijn sinds de vorige ver huizing niet meer uitgepakt", zucht Leny. „Die staan al vijf tien jaar ingepakt. Maar ja, daar zitten de Pinkeltjeboeken van de kinderen in. Die doe je niet zomaar weg hè?" Gelukkig is het echtpaar in het bezit van twee garageboxen. Het echtpaar Deurloo bewoont een appartement op de begane grond van het appartementenge bouw. Na binnenkomst via het enigszins donkere halletje ver rast het licht in de ruime woon kamer. De achterkant is één en al licht en glas en wordt be grensd door een ruim terras. Het complex is om een groepje monumentale bomen heen ge kruld, waardoor de bewoners nu een vorstelijk uitzicht heb ben op een paar prachtige oude ceders en rode beuken. Leny: „Mooi hè. Die bomen zijn wel tweehonderd jaar oud." Alle gemakken Ze gaat met plezier voor door het appartement dat van alle ge makken is voorzien: een ruime zithoek, een strakke open keu ken met hip kookeiland, een bij keuken, een grote slaapkamer met luxe badkamer, een logeer kamer met gastenbadkamer en een hal met garderobekast en toilet. Als Rinus weer met een doos komt, vertelt Leny dat hij met een 'helemaal weg was' van het project. „Ik zag de maquette en ik was meteen verkocht", be aamt hij. „Je zit hier heel erg rustig en toch middenin de stad." Zij: „We halen elke dag verse broodjes." Hoewel Leny nu geniet van alle luxe in haar foto's Dirk-Jan Gjeltema buiten kunnen en ik heb een plek nodig om een beetje te kun nen knutselen", vertelt hij. „An dere appartementen kwamen daarom niet in aanmerking." Hij laat graag even de schuur - compleet met werkbank - zien. Het terras ligt de hele dag in de zon en biedt genoeg ruimte voor een flinke eettafel, een paar ligbedden en een zitje. Van Damme: „We komen uit een vrijstaand huis in Vlissin- gen. Dan wil je niet naar een tweekamerflatje." Samen met zijn vrouw woont hij sinds half april in Parkhof Prins van Oran je. De verhuizing naar Goes was even wennen. „Maar je gaat niet naar Groenland hè", zegt Van Damme. „Ik werk niet meer dus daarvoor hoef ik niet in Vlissin- gen te zijn en vrienden hebben we overal, in Vlissingen, in Mid delburg en in Goes. En Goes is trouwens een heel aardig stad je." Spanje Het echtpaar brengt de winter maanden graag in Spanje door en dan is het niet praktisch om in Zeeland een vrijstaand huis leeg te hebben staan. „En we zit ten hier bovendien prachtig", vindt Van Damme. „Het is er lekker rustig, maar je zit wel in vijf seconden op de Markt." Terwijl de eerste bewoners zich installeren, wordt er nog hard gewerkt om de laatste apparte menten af te werken. Timmer lieden, elektriciens, liftmon- teurs en loodgieters sjouwen in en uit. Het heeft wel iets gezel ligs. Nu het Parkhof bijna af is, hoopt makelaar Faasse Fer- mont de laatste woningen snel te verkopen. Van de 27 appar tementen staan er verspreid door het complex nog zes te koop. Ingrid Huibers Balkon nieuwe appartement moest ze van de aankoop ervan wel even overtuigd worden. „Ik woonde in ons oude huis in Kapelle ook heel erg naar mijn zin", vertelt ze. „Maar daar hadden we wel veel werk aan het huis en de tuin en boven kwamen we nau welijks. En dan is zo'n apparte ment wel heerlijk." „Je hoeft in derdaad niet in de tuin te wer ken", vult Rinus tevreden aan. „Terwijl je wel in het groen zit." Het Parkhof Prins van Oranje is gebouwd op de plek waar vroe Bewoner Rinus Deurloo kijkt uit op de binnentuin aan de achterkant. „Ik zag de maquette en ik was meteen verkocht" Architect Hans Fierloos, die on langs zelf ook een ruim apparte ment in het Parkhof betrok, zorgde voor een parkeerkelder en een ruime fietsenstalling. Hij ontwierp een gebouw dat ruim te biedt aan 27 verschillende ap partementen met een woonop- pervlakte die varieert van 95 tot 232 vierkante meter. De bewo ners van een groot deel van de appartementen kunnen buiten zitten op een balkon of een riant terras. Enkele woningen pal langs de Nieuwstraat moeten het zonder zo'n buitenruimte stellen. Wat opvalt, is het contrast tus sen de dichte, stadse gevelwand langs de Nieuwstraat met veel witgekalkte bakstenen en hout en de open grotendeels glazen achtergevel rond de mime bin nentuin. Aardig is het dat die binnentuin vanaf de Brouwers- gang voor iedereen toegankelijk is. Weliswaar gaat het hek rond de tuin 's avonds dicht, maar overdag kan iedereen er van de bomen en de fluitende vogels ge nieten. Het grootste dakterras van het Parkhof is in het bezit van Ben van Damme. „Ik wilde alleen maar dit appartement hebben. Mijn vrouw en ik moeten naar Parkhof Prins van Oranje aan de Nieuwstraat is gebouwd op de plek waar vroeger de schouwburg Prins van Oranje stond. ger de schouwburg Prins van Oranje stond. Een deel van de oude gevel van het theater langs de Nieuwstraat is op last van het gemeentebestuur gespaard. Omdat tijdens de sloop van de oude schouwburg bleek dat het ondoenlijk was om een deel van de gevel te laten staan moest de ze onverhoopt toch worden afge broken. De oude fagade is later steen voor steen weer opge bouwd. Dat een groot deel van de monu mentale bomen op het terrein tussen de Nieuwstraat en de Westwal zou moeten blijven staan, was eveneens een eis van het gemeentebestuur waaraan niet te tornen viel. Verder mocht het complex maximaal drie bouwlagen tellen, mochten de achterontsluitingen van de omringende woningen en de pri vacy van de bewoners niet wor den aangetast en zouden alle toe komstige bewoners van het Parkhof de auto op hun eigen terrein moeten kunnen parke ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29