Zeeuwse Bibliotheek in geldnood PZC Ruzie over zeggenschap haven onnodig Celstraffen geëist tegen zestal voor mensensmokkel Stadhuis Terneuzen niet heilig voor bureau van Bakema :15 Minder geld voor onderhoud collectie en aanschaf nieuwe hoeken Brand doet autoboot in Antwerpse haven kapseizen Borsele koopt meeste regentonnen Zeeschip vast op Westerschelde Pinopalen in Oostburg PvdA Hulst ruziet over inspraak Hulpverlener voor jeugd moet vriendelijk zijn weekenddiensten Motie voor extra opslagplaats dranghekken vrijdag 4 juni 2004 frnr Maurits Sep jDELBURG - De Zeeuwse Jiotheek kan door geldge- _ik minder nieuwe boeken ko- ién. Ook zal de huidige collectie Seiner worden. Omdat er min- fer geld is voor onderhoud, {aan boeken korter mee en moe fti ze eerder in de uitverkoop. fejor bezuinigingen moet de feeuwse Bibliotheek in Middel- fcrg het volgend jaar met 810.000 euro minder doen. Dat jbopt op tot ruim een half mil ten euro in 2007, op een begro- jfag van negen miljoen. Volgens Harnemend directeur M. Jonge- an is het onvermijdelijk dat de folectie wordt aangetast. Se bezuinigingen die door de frovincie en de gemeente Mid delburg worden opgelegd, wor- ïèn gelijk verdeeld over alle ftorten boeken, van prentenboe- jen voor kleine kinderen tot we- jftïschappelijke literatuur. „El- collectie heeft een eigen doel groep en is voor ons even belang rijk", verklaart Jongejan. „Alle 8Üanten zijn nu tevreden. Dat ïöuden we zo door overal vijf- ren procent op te bezuinigen." Uitbreiding Ie collectie wordt elk jaar uitge breid met 20.000 nieuwe boe ken. Volgend jaar is nog geld wjor 17.000 boeken. Omdat we tenschappelijke literatuur het èuurst is, kunnen sommige ti tels niet meer worden aange schaft. Van populaire schrijvers tyorden minder nieuwe exempla ren gekocht. Daardoor moeten feensen die een boek willen le- hen. langer wachten. De boekbinderij van de Zeeuw se Bibliotheek moet 100.000 eu- io inleveren. Dat gaat ten koste Van de kwaliteit van de collec tie. Dat is volgend jaar nog niet Achtbaar, maar op langere ter mijn wel, waarschuwt Jongejan. j,'Boeken gaan minder lang mee. tijdschriften kunnen we niet fiieer inbinden, maar moeten we los bewaren. Daardoor raken ze ifemakkelijker kwijt en gaan ze fierder kapot. We nemen een hy potheek op de toekomst." De bezuiniging op de weten schappelijke collectie (135.000 euro, inclusief personeelskos ten) zal gevolgen hebben voor het onderwijs. Jongejan noemt met name de Roosevelt Aca demy die dit najaar de deuren opent. De Zeeuwse Bibliotheek zal vaker een beroep moeten doen op andere (universi- teits-)bibliotheken. Studenten en docenten moeten dus langer wachten op boeken. Jongejan ontkent dat de verwij zing naar de toekomstige univer siteit een drukmiddel is om extra geld te krijgen. „Het is wel een waarschuwing. De Roos evelt Academy is steeds uitge gaan van een wetenschappelijke functie van de Zeeuwse Biblio theek zoals die er nu is. Dat zal lastiger worden, omdat er min der boeken direct voorhanden zijn." Met ingang van volgend jaar gaat de bibliotheek bovendien op weekdagen een half uur later open (10.30 uur) en een half uur eerder dicht (20.30 uur). Daar staat tegenover dat tegemoet wordt gekomen aan de wens van eenderde van de bezoekers om op zaterdagmiddag open te zijn. Dat gaat in op 1 oktober 2005 en geldt tot 1 april. In de zomer maanden is de bibliotheek zater dag gesloten. Voor de 170 medewerkers is een sociaal statuut afgesloten. Nie mand wordt gedwongen ontsla gen. Wel verdwijnen uiteinde lijk zes tot twaalf volledige ar beidsplaatsen. Omdat bij de bi bliotheek veel mensen in deel tijd werken, is nog niet duide lijk hoeveel mensen hun baan kwijtraken. De financiële problemen heb ben ook gevolgen voor andere bi bliotheken in Zeeland. Zij moe ten meer gaan betalen voor het administratieve werk dat de Zeeuwse Bibliotheek voor hen verricht. Directeur Jongejan hoopt nog op een oplossing voor de tekor ten. De begroting voor 2005 wordt binnenkort behandeld door Provinciale Staten en de ge meenteraad van Middelburg. Zij kunnen nog besluiten dat niet of minder bezuinigd moet worden. GOES - In de actie Een ton voor water zijn in Zeeland meer dan vierduizend regentonnen verkocht. Dat levert ongeveer 22.700 euro op voor drinkwaterprojecten in Bangladesh. Van dat geld worden 800.000 toiletten en 6500 drink waterpompen geïnstalleerd. Verder worden 96.000 testen uitgevoerd om te onderzoeken of water is vervuild met arsenicum. Ook worden 11.000 trainingen gegeven over milieu en gezondheid. De actie, met het doel Zeeuwen bewust om te leren gaan met water, was het meest succesvol in de gemeente Borsele. Daar zijn van 2001 tot en met dit jaar 691 regentonnen verkocht, op een totaal in Zeeland van 4393. BORSELE - De tanker Sea Splendor, varend onder Pana mese vlag, is gisteren aan het begin van de avond vastgelo pen op een zandbank in de Everingen even ten zuiden van Borssele. Het schip raakte in een ankergebied op drift en dreef langzaam op de zandbank, net toen het tij was gaan zakken. Vier sleepboten deden kort daarna een poging het schip los te trekken, maar toen dat mislukte, werd be sloten een volgende poging te wagen bij hoog water. Of dat is gelukt, was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. De Sea Splendor was geladen met bijna 29.000 ton gasolie. OOSTBURG - Je moet even goed kijken om ze te ontdek ken, want met hun grijze kleur en natuurlijke vorm val len ze niet direct op in het straatbeeld. Maar de nieuwe Pinopalen in het centrum van Oostburg vervullen hun taak: soms zie je een kind spelen met zo'n zuil. Ze kunnen er telspelletjes mee doen, puzzeltjes maken, er is een paal waar doorkijkjes in zitten en er is een paal waar muziek uit komt. Zo staan er sinds kortgeleden zes nieuwe Pi- no-zuilen in het centrum van Oostburg. Ze zijn neergezet op initiatief van de gemeente Sluis en de lokale onderne mersvereniging VOO. Het is een vervolg op de inrichting van het Eenhoomplantsoen met de springende waterfon teinen en ander spelmateriaal dat op de televisieheld Pino is gebaseerd. Het achterliggend idee is de kinderen van be zoekers te vermaken, terwijl de ouders winkelen. HULST - De Hulster PvdA-fractie vindt dat de inspraak verordening van de gemeente niet naar behoren wordt uit gevoerd. In de verordening staat dat aan wijk- en dorpsra den schriftelijk advies moet worden gevraagd over zaken die hun dorp of wijk aangaan. Volgens PvdA'er R. de Kort gebeurt dit nooit. Wethouder B. Pauwels erkende gis teravond in de raadsvergadering dat het 'hier en daar' is fout gegaan. Toch zei hij niet over elk onderwerp naar een dorpsraad te willen stappen. „Wanneer is het nodig om overleg te voeren? Een dorpsraad kan ons immers niet uit de financiële nood houden." De Kort vond Pauwels' antwoord onder de maat. „Als ik lees dat de voorzitter van de dorpsraad van Sint Jansteen gefrustreerd opstapt, wil dat wel wat zeggen." Wethouder B. Pauwels reageer de als door een bij gestoken. „U weet best dat we vaak ge noeg met dorps- en wijkraden om de tafel zitten. Wat u nu wilt, is niet mogelijk. We kunnen de dorpsraden toch zeker niet gaan overbelasten met al die vragen?" door Rolf Bosboom yLISSINGEN - Een jeugdhulp- verlener moet vooral aardig lijn, mensen op de juiste manier kunnen benaderen en over hu mor beschikken. Houding is be langrijker dan kennis en vaar digheden, vinden de jongeren al thans zelf. Dat blijkt uit het afstudeeron derzoek van zeven studenten Van de hbo-deeltijdopleiding iaatschappelijk Werk en dienstverlening van de hoge- :hool Inholland, die een depen- ince heeft in de Hogeschool 'land in Vlissingen. tatschappelijk Werk en lenstverlening fuseert binnen- irt met de hbo-opleiding So- Baal-Pedagogische Hulpverle ning tot de nieuwe opleiding So cial Work. Deze bereidt studen- »n voor op een baan in bijvoor- eld de jeugdhulpverlening, de ychiatrie, ouderenzorg of ver- ANTWERPEN - Een hevige brand op een autoschip zorgde woensdagavond voor behoorlijk wat paniek in de haven van Antwerpen. Laat in de namiddag vatte een aan boord gebrachte auto vuur. De aanwezige werklui probeerden eerst de brand op de Seatrust nog zelf te blussen maar pas met de hulp van de brandweer kon het vuur worden be dwongen. De brand veroorzaakte wel ernstige schade. Door de brand kapseisde het autoschip en belandde met de brug op de kade. foto Wim Kooyman Voorzitter Zeeland Seaports vindt dat Zeeuwse belangen niet worden verkwanseld De Hogeschool Zeeland neemt, biet ingang van komend studie jaar. de deeltijdopleidingen Over van Inholland. Daarnaast gaat zij Social Work als dagop leiding aanbieden, zodat Zeeuw se jongeren die van school ko men in Vlissingen terecht kun nen en niet meer naar Breda of Rotterdam hoeven uit te wijken. Met het oog op de ontwikkelin gen heeft Inholland zeven stu denten gevraagd te onderzoeken op wat voor manier de opleiding Social Work aandacht moet be steden aan jeugd. Zij spraken met docenten, oud-studenten, beleidsmensen, hulpverleners toaar ook met jongeren zelf. De resultaten van het onderzoek Wei den gistermiddag in de Hoge school Zeeland gepresenteerd. De reacties van de jongeren ver rasten de onderzoekers. Die vin den de houding van de hulpver lener veel belangrijker dan ken nis en vaardigheden. Die moet Vooral goed met jongeren kun- Öen omgaan en op de juiste ma nier contact leggen. „Met humor Srijgt de hulpverlener veel meer gedaan bij de jongere, aldus de jongeren", concluderen de stu denten. „Tevens willen jongeren zelf ervaren en niet betutteld door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - Van uitverkoop van de Zeeuwse havens is geen sprake. Na nieuwe onderhande lingen is de invloed van de ha ven van Rotterdam op Zeeland Seaports juist teruggedrongen. Een handreiking aan de onder nemingsraad van Zeeland Seaports. Dat zegt voorzitter G. de Kok van het havenschap in reactie op kritiek van de or. Die heeft negatief geadviseerd over het voornemen een Rotterdammer te benoemen als directeur van de Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM), het samen werkingsverband met Rotter dam. De or vreest dat Rotter dam de scepter gaat zwaaien over de Zeeuwse havens. Een on genuanceerde voorstelling van zaken, vindt De Kok. Toch staat de or net als een jaar geleden op de barricade en dreigt opnieuw met een rechts zaak bij de Ondernemingska mer. „Dat is jammer. De onderne mingsraad probeert stelselmatig de samenwerking met Rotter dam aan de orde te stellen. Dat besluit is genomen. Het is een ge passeerd station." De vrees dat Rotterdam de baas wil spelen over de Zeeuwse ha vens is begrijpelijk. Zeker als een Rotterdammer directeur wordt van het samenwerkings verband ESM. „Het ligt genuanceerder. Toen het huidige bestuur vorig jaar aantrad, heeft het geluisterd naar het personeel. Ook het nieu we bestuur vond dat de samen werking met Rotterdam in dat stadium te ver ging. Het was de bedoeling de afdelingen com merciële zaken en havenontwik keling van Zeeland Seaports in zijn geheel onder te brengen bij ESM. Wij wilden meer even wicht in de samenwerking. Meer invloed voor Zeeland dus. Het bestuur is daarom opnieuw gaan onderhandelen met Rotter dam over de invulling van de sa menwerking. Uitkomst daarvan is dat de genoemde afdelingen bij Zeeland Seaports blijven en dat mensen op projectbasis voor ESM worden ingezet." In ruil daarvoor heeft Rotter dam dus een post opgeëist? „Dat is niet waar. Met Rotter dam is vorig jaar door het oude bestuur afgesproken dat zowel Zeeland Seaports als ESM elk een eigen directeur krijgt. Dat is ongewijzigd. Hans van der Hart is directeur van Zeeland Seaports én directeur van ESM. Omdat we de samenwerking an ders wilden inrichten, zijn wij opnieuw in onderhandeling ge gaan. Uitkomst daarvan is dat Zeeland Seaports niet wordt uit gehold. Rotterdam wilde daar op, via de Raad van Commissa rissen, direct invloed kunnen uit oefenen op de directie. We heb ben met Rotterdam afgesproken dat naast Van der Hart een Rot terdammer directeur wordt van ESM. Als je afspreekt samen te werken en Rotterdam de helft van de rekeningen laat betalen, is het redelijk dat daar zeggen schap tegenover staat. Rotter dam loopt ook financiële risi- Het gaat om het gevoel. De Zeeuwse havens zijn bezig vol wassen te worden. Rotterdam is dat al jaren en is veel gewiek ster. Het gaat dus om de verhou dingen tussen de twee directeu ren. „U suggereert ongelijkheid. Daar ben ik absoluut niet bang De ondernemingsraad voedt tel kens dat gevoel, of het terecht is of niet. „Dat is niet goed voor de beeld vorming van de Zeeuwse ha- door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen zes mannen zijn gisteren bij de rechtbank in Middelburg we gens mensensmokkel gevange nisstraffen van twintig maan den tot 2,5 jaar geëist. De verdachten variëren in leef tijd van 19 tot 30 jaar en zijn af komstig uit Wageningen, Scha- gen, Duiven, Bergen op Zoom en Rilland. Officier van justitie J. Groen vond ook bewezen dat ze deel uitmaakten van een criminele or ganisatie, die vreemdelingen uit het Midden-Oosten smokkelde naar Engeland, Zweden en Noor wegen. Ook maakte men ge bruik van valse paspoorten. Vijf van de zes verdachten ont kenden elke betrokkenheid bij de tien transporten. De meesten beweerden zelf naar Engeland te willen. Alleen de dertigjarige man uit Bergen op Zoom was be reid zijn aandeel bij negen smok- keltransporten in vrachtwagens De uitkomsten zijn volgens de Onderzoekers een duidelijk sig naal: de opleiding Social Work 5°u veel aandacht moeten beste den aan de basishouding van tön hulpverlener. zaterdag 5 en zondag6 juni 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan steen en Clinge), vr 17.00-ma. 08.00 uur; Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon- te, Wielingenlaan 2, Terneuzen in zie kenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (al tijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen West-Zeeuws-Vlaanderen: Spreekuur zat. en zon.12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Spreekuren zat. 10.30-11 en 18-18.30 uur, zon. 12-12.30 uur. Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. (0114) 311156, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114) 314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00 17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg en Zuidzande: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117) 452170. zat. 10-12.30 en 13-16.30, zon. 11.30-12.30 en 17.30 en 18.30 uur. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Spreekuur zat. 13 en zon. 12 uur in de dierenkli niek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patienten na telefonische afspraak, tel. 0115(696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, G.A.M de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg Afspraken via telefoonnr. 0117 454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel.(0117)452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Ka- pellebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00- 12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer (0115) 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0117) 456500, Kanaalzone: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0114) 383500 Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcenlrum Zeeuws-Vlaan deren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0113) 224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12 - ma. 24 uur Bereikbaar via mobielnum mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereik baar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereik baar via mobiel nummer 06 53997850. vens. Het is ook niet goed dat we onze energie daarin moeten steken. Eigenlijk moeten we hoognodig aan de slag." Maar u kunt niet verder. Er ligt een negatief advies van de or. „Daarover gaan we in gesprek met Rotterdam. Nog zeker voor de zomer. Gelukkig gaat het ge wone werk door. De discussie over de WCT raakt de samen werking met Rotterdam. Als daarover meer duidelijkheid komt, krijgt de samenwerking meer inhoud." en zeecontainers toe te geven. Tegen hem werd twintig maan den geëist. Raadsman J. Boone vond de dag vaarding nietig en vroeg de rechtbank, zijn cliënt vrij te spreken. Strafpleitster S. Köller sloot zich hierbij aan. Ze hield de rechtbank voor dat haar cliënt, die eerder is veroordeeld voor mensensmokkel, het gros van de feiten niet eens kan wor den aangerekend. „Hij zat toen al gedetineerd." Uitspraak op 16 juni. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een eventuele verbouwing van het Terneuzen- se stadhuis stuit niet bij voor baat op tegenstand van het Rot terdamse Architectenbureau Van den Broek en Bakenia. Het bureau ziet het 'Bake- ma-schip', zoals het stadhuis door architectuurliefhebbers wordt genoemd, nog wel als een pronkstuk uit het roemrijke ver leden van de naamgevers van het bureau. Maar dat betekent niet dat het gebouw immer in de huidige staat moet blijven staan, meldt directielid en archi tect Meindert Booij. „Geen en kel monument is heilig. Als een gebouw op een gegeven moment een andere gebruiksfunctie krijgt, waarvoor aanpassingen nodig zijn, moet dat kunnen." Koen van Velzen bleef bij de bouw van het Temeuzense stads kantoor nadrukkelijk van het ge bouw van Bakema af. Booij: „Hij wilde er niks tegen aan bou wen en zette het stadskantoor daarom apart van het oorspron kelijke gemeentehuis." Die pië teit voor het werk van een be roemde voorganger vindt Booij mooi, maar is volgens hem niet per se noodzakelijk bij een klei nere uitbreiding van het schip van Bakema. „Het gemeentehuis is destijds (tussen 1969 en 1972, red) met schwung gebouwd. Een archi tect moet zich bij een verbou wing afvragen hoe je daarmee om moet gaan, maar kan zeker moderne, passende oplossingen bedenken zonder het oorspron kelijke bouwwerk te ruïneren." Booij meldt dat zijn bureau het stadhuis van Ede, een ontwerp van wijlen Van den Broek, mo menteel zelf verbouwt. „Het Centrum voor Werk en Inkomen moet een plaats krijgen in het ge meentehuis van Ede en daar is een kleine uitbreiding voor no dig. Wij vinden dat we die aan bouw goed kunnen uitvoeren zonder het gemeentehuis te ver pesten." Inleven Het directielid van Van den Broek en Bakema is bijna blij verrast als hij hoort dat het col lege van Terneuzen ook over weegt om het CWI onder te brengen in het bestaande stad huis. Mochten de plannen door- gaan dan wil Van den Broek en Bakema graag in aanmerking komen voor de opdracht. „Ik zou het heel erg leuk vinden om het zelf te doen. Ons bureau kan zich goed inleven in de benade ringswijze die Bakema destijds volgde en we hebben ervaring met integratie van het CWI-kan- toor in Ede. Wij houden ons dus beleefd aanbevolen." HULST - Hoewel de Hulster PvdA-fractie het eigenlijk 'te gek voor woorden' vond een mo tie in te dienen over de opslag van dranghekken in Vogelwaar de, deed de partij dat gistera vond toch. De motie had namelijk de ach terliggende betekenis de dienst baarheid van de gemeente Hulst te vergroten. Volgens de PvdA is de dienst baarheid sinds de herindeling achteruit gehold. De fractie wil dat er in de gemeentewerk plaats in Vogelwaarde onder meer dranghekken, vlaggenmas ten en afvalbakken worden ge plaatst. Nu kunnen deze materi alen enkel worden afgehaald bij de stadsschuur in Hulst. De ge meente leent deze materialen on der meer uit ten behoeve van kermiskoersen en rommelmark ten. De PvdA zou, ten behoeve van de dienstbaarheid, graag zien dat in Vogelwaarde een tweede uitleenpunt komt. Wethouder E de Deckere ziet dit niet zitten: „want voor het uitlenen van 'dranghekkes' in Vogelwaarde moeten we dan weer extra perso neel aanstellen. Daarnaast is het nu al moeilijk het overzicht te houden. Veel vlaggenmasten en dranghekken worden ge leend, maar komen niet terug. Volgens mij staan er her en der heel wat gemeentelijke vlaggen masten in tuinen." De motie van de PvdA werd ver worpen. De tegenstemmers von den een extra uitleenpunt in Vo gelwaarde niet nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45